Na Caux actie in Amerika Geboorte van een ster Nederlands militaire positie is aanzienlijk versterkt DE VISHAL EN OP ZEE Zie Boven Morele herbewopenaren op Schiphol Mr Kortenhorst met grote meerderheid herkozen als voorzitter Begroting van Oorlog Studie van nieuwe wapens WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 7 „Strawberries" op 16 October kwart eeuw TWEEDE KAMER Betaling abonnementsgeld per giro Scheepvaart Een buitengewoon opvallend gezelschap stapte gisteren om zes uur uit de gecharterde K.L.M.-Super Constellation uit Genève: 57 personen, die allen in Caux het congres van de Morele Herbewapening hadden bijgewoond, ver bleven een wijle op Schiphol, op doorreis naar New York. Het waren mannen en vrouwen, blanken en zwarten, jonge en oude mensen, kunstenaars en zaken lieden; een der meest heterogene troepen, die Schiphol ooit zag, maar ook de meest verbondene door één bezielend ideaal: de vier grond stellingen van de beweging, eerlijkheid, liefde, zuiverheid en onbaatzuchtigheid. Het gezelschap gaat naar New York en vandaar naar Mackinac-Island Michi- ganlake om in een grote bijeenkomst, de massale actie te ontketenen, die in Amerika op stapel staat. De heer Bremer Hofmeyr, neef van de Zuid-Afrikaanse minister-president onder Smuts, fungeerde als leider en vertelde bijzonderheden over enkele leden van het gezelschap; bijzonderheden, die op zichzelf fasci nerend illustreren op welke wijze de Beweging haar beginsel wil naleven. Een gitzwarte man in wijde luchtige kle dij, hoge witleren fraai-bewerkte laar zen aan, wordt voor gesteld: de Tolon Na, Yakubu Kali van de Goudkust, president van de Raad van Noordelijke gebie den en lid van het Afrika-parlement, hoofd van een der invloedrijkste stam men aan de Goud kust. „Wij verkeer den in een grote po litieke crisis en ik kon de twee partijen niet verenigen; in mijn woning heb ik hen allen uiteenge zet, volgens welke beginselen, die van de Morele Herbewa pening, ik de crisis wilde oplossen. Het werd een groot suc ces en wij beginnen nu een actie door heel Afrika". De wereldberoem de zangeres Marion Anderson, en het echtpaar Surya Sena uit Ceylon hij is een beroemd zanger en propagandist van Oosterse liederen in het Westen zijn het erover eens, dat de M. H. de enige band kan worden, die Oost en West ver bindt. De markies van Graham, erfgenaam van de hertog van Montrose, is een jonge man, die rijkelijk van zijn bezittingen kan leven Het komende seizoen 1954/1955 wordt een jubileumseizoen voor vier hockeyvereni- gingen in Kennemerland. De oudste club is de diamanten BMHC, voortgekomen uit een combinatie van de hockeyvcrenlgingen Bloemendaal, Musschen en Haarlem. De mixed hockeyclub „Houdt Braef Stand" viert het zevende lustrum op de dag van de geboorte, 31 October, en de Bloemendaalse Barnes Hockeyclub BDHC wordt in Novem ber veertig jaar. Vandaag bepalen wij ons tot dé vierde jubilaris, de zilveren Kennemer Hockeyclub Strawberries. Op Zaterdagmiddag 16 October zal het be stuur van Strawberries recipiëren in hótel Velserend te Santpoort, van half vier tot vijf uur. Na de receptie is er des avonds van half negen af een feestavond voor leden en oud leden in hótel Velserend. De daarop volgende Zondag zal worden doorgebracht met het spelen van onderlinge wedstrijden. Er zal tevens getracht worden om een aantal van de oudsten onder de oud-leden bereid te vin den een veteranenwedstrijd te spelen. De Kennemer Hockeyclub Strawberries werd opgericht op 16 October 1929. De vijfde lustrumviering wordt dus precies op de goede dag gehouden. De heer H. J. Blaauw was de eerste voorzitter. Oo 'zijn initiatief besloten negentien hockeyenthousiasten uit Beverwijk, bijeen te komen op een vergade ring in het Kennemer hotel, tot het oprich ten van een hockeyclub in Beverwijk. Hier uit is meteen de naam „Strawberries" ver klaard, want Beverwijk was het aardbeien- gebied bij uitnemendheid. Speelvelden In de beginperiode stelde een sigarenfa briek een gedeelte van het fabrieksterrein aan de Baan,straat beschikbaar en een aan grenzende onbewoonbaar verklaarde woning werd op eenvoudige wijze ingericht als kleedhuis. D:t was het tweede speelveld, want voordien waren de eerste wedstrijden ge speeld op een voetbalveld op het terrein van de Hoogovens en verkleedden de spelers zich in een oud pompstation. Het terrein aan de Baanstraat werd in 1930 aan de gemeente verkocht. Andere velden vond men in de Breesaap, het terrein Boslust, waar ook maar een jaar werd gespeeld en vandaar ver huisde Strawberries naar een terrein achter hótel De Prins bij het pontveer. In deze tijd waren de hockeyclubs uit de Zaanstreek en in het bijzonder de vereni gingen „Krommenie" en „de Kraaien" de meest ontmoete tegenstanders. Later bleek Beverwijk niet voldoende hockeyliefhebbers te hebben en gaandeweg werden meer inwoners van Velsen lid van de vereniging, die op de duur zelfs een meer derheid gingen vormen. Het gevolg hiervan was een steeds verder gaande verplaatsing van de Velden in Zuidelijker richting. Want van de Pont ging Strawberries in 1935 naar Huis te Velsen in Driehuis en daar bleef men tot 1942, In het seizoen 1942/1943 was Strawberries verdeeld over vier velden Men genoot gast vrijheid bij Alliance in het Heemsteedse Sportpark, speelde ook op het veld van de V.V. Kinheim, mocht voor het oefenen ge bruik maken van de velden van BMHC in Bloemendaal en had tenslotte nog de be schikking over een stukje grond aan de Zeeweg in IJmuiden. Het volgende seizoen kreeg men de beschikking over een veld op he complex van het. Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Sinds 1946 speelt de Kennemer hockeyclub Strawberries op de velden aan de Driehui- zerkerkweg in het sportpark Schoonenberg. Maar na acht jaar zullen ook deze velden worden verlaten. Er zijn dichter bij de spoorweghalte Velsen-Zeeweg nieuwe velden gemaakt. Een keuringscommissie kon eigen lijk geen toestemming geven de velden vóór 1 Januari 1955 te gaan bespelen. Maar na overleg heeft men in verband met de terrei- nennood deze toestemming nu toch met in gang van 1 October van dit jaar gegeven. Strawberries werd op 30 September 1930 toegelaten tot de toen nog Nederlandse Hockey- en Bandy Bond genaamde landelijke organisatie als voorlopig lid. De bloei van Strawberries moge blijken uit het ledental. Op 1 Mei van dit jaar telde Strawberries de volgende leden tussen haakjes het leden tal van het seizoen 1930/1931 totaal van ereleden, werkende leden, buitengewone le den en sportlievende leden: 69 dames-se- nloren (18), 34 dames-junioren 90 heren- senioren (30) en 26 heren-juniorleden (8). Tolon Na Yakubu Kali en Phra Panna- nanda, neger-opperhoofd en hoge Boeddhist-monnik. en vroeger ook niets anders deed. „Ik geef al mijn tijd voor de M. H." Drie breed grinnekende jonge mannen komen nader: de broeders Colwell, die sa men het Hillbilly-trio vormen, dat sensa tionele televisie-successen boekt. Ook zij hebben als enig doel, door een goed per soonlijk leven volgens de vier grondstel lingen van nut te zijn voor hun mede mensen. Mevrouw Elisabeth von Cramm, die in Oost-Duitsland haar 12e eeuwse landgoed verloor en een topfunctie bekleedde in het Rode Kruis voor de oorlog, is in gesprek met Howard Boyd, Canadees oorlogsvlie ger tijdens de laatste wdrpldobrlog. Peter HoWörd, vroeger politiek rédacteur van de Daily Express en'bekeïid schrijver, luistert naar hun gesprek over het Nederlandse weer. Alexander Kraft, Deen, vroeger minis ter van Buitenlandse Zaken en hoofd van de NATO zit naast Phra Panananda, de eerste Boeddhistische monnik, die naar het Westen vloog. Hij is een der belangrijkste monniken in Thailand en wordt „De Volksmonnik" genoemd. Hij spreekt in ge broken Engels over het Herbewapenings- werk, dat hij in Chiengmai verricht. Dr. Jur. Oskar Leimgruber, vooraan staand Katholiek en oud-kanselier van het Zwitsers Eedgenootschap, bevindt zich bij het gezelschap; Victor Laurey, (Frans zee man, 45 jaar was hij Marxist, opgeleid door Marcel Cachin, communisten-leider van Frankrijk. Zijn vrouw Irene was leidster in het verzet, en hoofd van de 21/2 millioen socialistische vrouwen, en is momenteel afgevaardigde voor Marseille. Anajet en Anton Philips, dochter en zoon van Frits Philips, vice-president van Philips, gaan ook mee naar Amerika. Een stille figuur is Waruhiu. zoon van het opperhoofd der Kikuyoes, dat door Mau-Mau-leden werd vermoord. Maruhiu werkt momenteel voor gevangen Mau-Mau-leden in de kampen. Het gezelschap is in opperbeste stemming en er hangt op geen enkele wijze een soort bekerings-atmosfeer. „Wij zijn eigenlijk ook geen organisatie", zegt Bremer Hof meyr, „wij zijn zakenlieden, artisten, po litici noem maar op die een elemen taire levensbeschouwing gemeen hebben, die wij individueel trachten uit te dragen". Om halfzeven stapte het gezelschap weer in de Super Constellation naar New York. (Van onze parlementaire redacteur) De eerste vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar 1954'55 had gistermiddag zowel oude als nieuwe aspecten. „Als vanouds" waren ook nu de tribunes en loges weer volop bezet door Prinsjesdaggangers, zowel van het manne lijk geslacht als, in niet minderen getale, van de zwakke kunne, die de Kamer nu ook eens „aan het werk" wilden zien. Ook dat werk was weer „als van ouds"; de aanbieding van de begrotingsvoorstellen en de millioenennota, het derde-Dinsdag- van-September-koffertje, waaruit minister Van de Kieft de stukken te voorschijn haalde en de fotografen die de bewindsman en koffertje vereeuwigden, eer de aanbie ding plaats vond. En eveneens maakte de Kamer, gelijk gebruikelijk, op deze eerste vergaderingsdag de voordracht van drie op, waaruit dan het Staatshoofd nummer één pleegt te benoemen tot voorzitter. Nieuw was het bescheiden optimistische geluid, dat de minister van Financiën in zijn korte toespraakje deed horen bij de aanbieding der begroting 1955: Wij hebben thans een stabiele financiële toestand en de begrotingscijfers geven een niet ongunstig beeld te zien. Het is heel lang geleden, dat een van de voorgangers van de minister iets dergelijks kon meedelen. Mr. Kortenhorst (KVP) kreeg liefst 76 van de 81 stemmen voor het voorzitter schap; vijf afgevaardigden hadden hun biljet blanco gelaten. Ook de heren Van Sleen (Arbeid) en prof. Gerbrandy (A.R.) zagen zich door bijkans alle aanwezigen uitverkoren om als respectievelijk eerste en als tweede onder-voorzitter op te treden. De aftredende eerste onder-voorzitter, de heer Schilthuis, had zich om gezondheids redenen niet beschikbaar gesteld. Nu lag J het voor de hand, dat de fractie van de Partij van den Arbeid de oudste uit haar midden voor de opvolging aanwees. Tenslotte zij vermeld, dat bij de aanvang van de vergadering een hieuw lid, dr. W. H. Vermoeten, geïnstalleerd werd als op volger van de heer Vorrink (Arbeid). Met de persoonlijke aanbieding aan de DCOCCCOOCeOCCCOOOCOCODGCCOOCCOC>CCCO(X>CXX>CiCOOCCCCOCOOOCy-0 U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter f beschikking. f DE ADMINISTRATIE f -xxicoonooonoonooocoonncooontioooocxïxxxic^ kx yrxxxjo, inoncr Koningin van de „opgave" voor het voor zitterschap werd een commissie belast, die gelukkig wel een vrouwelijke afgevaardig de telt, iets wat wonderlijk genoeg met de commissie van in- en uitgeleide uit de Ver enigde Vergadering niet het geval was In de Senaat Ir. de Eerste Kamer werden enige formele werkzaamheden afgedaan, waarna de voor zitter, mr. Jonkman, een toespraak hield ter inleding van het parlementaire jaar. Hij zei onder meer dat het gemiddelde aantal vergaderingen van vijftig in het afgelopen jaar overtroffen is, hetgeep te wijten is enerzijds aan iets grotere breedvoerigheid, anderzijds aan het te laat binnenkomen van stukken. De heer Jonkman zeide verder, dat velen zich afvragen of de sluiting van het parle mentaire jaar wel zin heeft. De waarde van deze traditie moest niet onderschat worden, zo meende hij en voorts kon men de sobere plechtigheid beschouwen als een goede ge legenheid voor het Staatshoofd te gewagen van de zinrijke samenwerking tussen Kroon en Staten-Generaal. Tenslotte sprak mr. Jonkman dank uit voor het feit dat hij opnieuw tot voorzitter van de Senaat is benoemd. Hij eindigde met de bede dat leven en werken van ons Koninklijk Huis gezegend moge worden. Minister Staf heeft aan de Tweede Ka mer de begroting van Oorlog aangeboden. De gewone dienst sluit op f 919.105.000 en de buitengewone dienst op f 97.720.000. In de toelichting zegt de minister onder meer, dat hij de gevoelens van onbehagen over de positie van het Nederlands terri toir en in het bijzonder het Noord-Ooste lijke gedeelte daarvan bjj mogelijke vij andelijkheden in de naaste toekomst deelt. Zij zijn mede het motief voor de eveneens door de N.A.V.O. als zodanig met kracht voorgestane inschakeling van West-Duits- land in de verdedigingsvoorbereiding. Er is een aanzienlijke vooruitgang door de N.A.V.O. mede ten gunste van Neder lands militaire positie gemaakt. De N.A. V.O. heeft het Nederland mogelijk ge maakt een toekomstig conflict onder ogen te zien in een sterkere positie dan de uit de historie bekende Hollandse waterlinie of Grebbe- en Peelstelling. Nieuwe wapens De invloed van de nieuwe wapens op de oorlogvoering maakt nog onderwerp van studie uit zowel in N.A.V.O.-verband als in de afzonderlijke landen, zegt de minister. Van de resultaten dezer studiën zijn afhankelijk de verdere uitbouw en toekomstige vorm van het Westelijk ver dedigingsstelsel alsmede de omvang, de organisatie en het gebruik der strijdkrach ten. Gemeend wordte, dat het nog geruime tijd zal duren voor een voldoende voor raad hiervan aanwezig is. Voor zover de beschikbare gegevens reeds het vormen van een oordeel toelaten, worden de grondbeginselen der gevechts voering door de invoering van de atoom wapens niet aangetast. Wel zijn wijzigingen in de organisatie van de landstrijdkrach ten als gevolg daarvan eerlang te ver- wchten, maar zij zullen slechts zeer ge leidelijk kunnen worden ingevoerd. Luchtmacht Een versterking van de luchtmacht zou uitermate gewenst zijn, gezien ook de om- Twee trawlers Vanmorgen waren aan de afslag de traw ler „Eveline" (van 14 Sept.) met 540 kis ten haring, 800 kisten makreel en 10 kisten diversen en de trawler „Medan" (van 15 Sept.) met 1250 kisten haring. Voorts was de HD 87 „Pietertje" binnen met 140 kis ten schelvis, 50 gul en kabeljauw, 180 ma kreel, 10 haring, 15 diversen en 160 stuks stijve kabeljauwen en de KW. 17 met 200 manden vis en 60 stuks stijve kabeljauwen. De aanvoer van de kleine vaart was zeer gering. Hoge prijzen De makreel ging vanmorgen van de hand voor f22 tot f 17. Haring deed het ook goed: f 18 tot f 16. België was in de markt voor de kabeljauw en kocht rijen voor f 14 tot f112 en kisten kabeljauw voor f180. Schelvis was bijna niet te betalen: grote schelvis voor f 70, middel voor f 62, klein- middel voor f 60, pennen voor f 55 tot f 56 en braad voor f 38 tot f 43! Wijting maakte van f 35 tot f 36 en zwarte koolvis f 90. Een kistje schol 2 haalde f 65 en een beetje tong f 5.50 voor de grote, f 4.50 voor de grootmi'ddel en f 3.50 voor de kleinmiddel. Wat er komt Voor de Donderdagmarkt waren vanmor gen stomende de trawler „Tzanne" (van 18 Sept,) met 1800 kisten, meest haring; de „Bloemendaal" (van 17 Sept.) met 700 kisten, waarvan 560 makreel, 90 schelvis en piepers, 20 haring en 30 diversen; de Wiron 5 (van 13 Sept.) met 250 kisten, waarvan 160 schelvis, 70 makreel, 10 wij ting, 10 diversen en 100 stuks stijve kabel jauwen en de „Shamrock" (vam 13 Sept.) met 250 kisten, meest schelvis en piepers. Voor de Vrijdag Aan de Vrijdagmarkt verschijnt de traw ler „Petten" (van 13 Sept.) met 700 kisten, waarvan 440 makreel, 150 schelvis en pie- piers, 40 gul, 40 'naring, 30 diversen en 130 stuiks stijve kabeljauwen. Oudste boten zijn dan de „Klaas Wijker" (van 14 Sept.), de „Thorina" (van 15 Sept.). Van 17 Sept. zijn de trawlers „Haarlem", „Bergen". „Mary", „Limburgia", „Zeelandia" en „Antje". Binnen gekomen IJm. 116 Eveline, 57 Medan, 213; KW. 17 Arie Nico; HD. 87 Pietertje; U.K. 76. Vertrokken IJm. 10 Maria van Hattuim, 2 Herman, 53 Heemstede, 213, 11, 229, Dageraad, 204, Verwachting, 78, 5, 228; VI. 77 Abraham, KW. 169, Aleida, 84 Jan, 125 Petronella, 98, 28, Verwachting, 210, 65 Willy Aleida 126, Agatha Arie, 89, Willempje, 64 Elizabeth, 166 De Gebroeders, 133 167, Nederland IV, 34, 155 Arie, 77, 43 Rijnmond II, 42 Rijn mond I, 104 De Vrouw Dirkje, 129 Balie, 59. Vloris; Sch. 117 Onderneming III, 140 Onderneming UK. 202. Ook binnen De acht kotters, die al enige weken vis sen naar de wrakstukken van het KLM- vliegtuig „Willem Bontekoe" ziin deze week nog niet buiten geweest ais gevolg van het ruwe weer. Bijna gezonken Havenarbeiders en personeel van het Staatsvissershavenbedrijf waren gister- COOOCXDOOOOCXXJOCOOO^^OOOOOOCOOOCOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOO 5 TOELICHTING j In zijn toelichting op de ontwerp-be- 5 groting van Oorlog geeft minister ir. C. -1 Staf de volgende passage ten beste: „Zowel binnen als buiten de Staten- H Generaal zijn suggesties gedaan om te i overwegen of de mogelijkheid bestaat, 8 een groter gedeelte van het Nederlandse grondgebied veilig te stellen, hetzij door g 8 een andere dislocatie van N.A.V.O.- 8 strijdkrachten, hetzij door 'ëen eenzij- 8 dige Nederlandse extra-inspanning. 8 Uiteraard heeft de regering, die de hui- 8 dige positie eveneens als onbevredigend g ziet, deze mogelijkheden reeds eer over 's wogen. Daarbij is zij, vooropstellende, 8 dat onze landsgrens uit militair oog- 8 punt een irrelevante lijn is, tot de ge- 8 volgtrekking gekomen, dat de huidige g en in de opbouwplannen voorziene 8 N.A.V.O.-strijdkrachten een zodanige g sterkte bezitten, dat hun de steun op 8 terreinhindernissen niet op grond van nationaal politieke overwegingen mag worden ontzegd, terwijl naar haar oor deel een Nederlandse extra-strijdmacht voor de verdediging van bijzonder ge- exponeerde gedeelten van ons grond gebied, indien al uit een oogpunt van S mankracht, materieel en financieel te 5 0 verwezenlijken (quod non), niet voor g een militair (tactisch en logistiek) on- 8 uitvoerbare taak mag worden gesteld". 8 ©QQOOQOCXX30COOOOOOCXXXXXXXXX5000000COOOOOOOOOCOOOQOOOOOOO vang van de totale N.A.V.O. luchtmacht. De regering echter heeft overwogen, dat zulks niet mocht geschieden ten koste van het huidige vloot- en legerplan, maar ook dat het vóór 1957 zowel op personeels- als op materieel gebied uitgesloten moest worden geacht een uitbreiding tot stand te brengen. De vervanging van vliegtuigen vergt zodanig grote offers, dat ook daar door beperking is geboden. Nationale reserve Bij de opzet van de territoriale verdedi ging wordt er van uitgegaan, dat een be langrijke taak door de Nationale Reserve kan worden vervuld. De thans aanwezige morgen van oordeel dat de KW 57 „Dine Marie", die aan de Zuidzij lag, wel bijzon der diep stak. De wachtsman had nog niets gemerkt, maar een onderzoek wees uit dat de kotter, die eigendom is van de firma N. Haasnoot te Katwijk, water had gemaakt en de ruimen waren vol gelopen. De „Tri ton" kwam langszij en heeft het scheepje drijvende kunnen houden. Vangstberichten uit zee In de nacht van Dinsdag op Woensdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW15 34 kant jes, KW110 50, KW50 20, KW173 70, KW19 18, KW161 25, KW163 10, KW170 10, KW2 17, KW5 20, KW14 15, KW147 60, KW47 17, KW54 10, KW22 17, KW18 15, KW67 5, KW83 20, KW86 17, KW144 15, KW29 25, KW32 23, KW78 20, KW130 45, KW176 45. De schepen, die trawlen, gaven de vol gende vangsten door: IJM74 20 kantjes, IJM75 17, IJM283 20, KW176 30, KW123 120, KW159 60, KW168 34, KW7 34, KW9 16, KW138 17, KW140 20, KW175 34, KW48 50, KW141 40, KW20 40, KW37 5 kantjes. Geenvangst hadden KW 44, KW 6, KW 38, KW 40, KW 74. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 25 kantjes. Besommingen Medan 24.000, Eveline 26.000, KW 17 7.600, Helder 87 14.700. Opnieuw rauw weer Gisteren was er opnieuw een wind- en stormwaarschuwingsbericht voor de Noord zee. De kottervloot bleef nog binnen en op zee lagen verschillende schepen al op de plaats rust. Er kon niet worden gevist. Eerst nog enige vangstresultaten van de Maandag: De „Postboy" en de „Bloemen daal" deden elk trekken van honderd man den, de eerste haring en de tweede hoops. De KW 75 had van een trek nog 100 man den haring, de SCH 61 75 manden wijting In den beginne was er alleen gas. Een uiterst ijle gasmassa's, vrijwel overal aanwezig, („con tinu") vulde de ruimte. Onder de invloed van de een of andere inwendige on-stabiliteit moet dit continue gas zich op sommige plaatsen heb ben opgehoopt, aldus aanleiding gevend tot de vorming van aparte wol ken, „gasdruppels" als het ware. Naarmate het hierin werkende zwaar tekracht-proces zich vol trok steeg de tempera tuur in deze gasmassa's en ook begonnen zij licht uit te stralen. En zo balden tenslotte deze gasdruppels samen tot de bolvormige, licht en warmte uitstralende li chamen die wij sterren noemen. Aldus, in enkele zin nen weergegeven, de theorie zoals de Rus- sisch-Amerikaanse as tronoom George Gamow die uiteenzet over de ge boorte van sterren. Zo'n sterrengeboorte voltrekt zich dus in het duister en bij een betrekkelijk lage temperatuur. Want aanvankelijk straalt de gasmassa geen licht uit en het stijgen van de temperatuur treedt pas op bij een zekere mate van contractie. Er is één astronoom die ronduit ja kan zeg gen op de vraag of hij wel eens de geboorte van ten ster heeft gezien en dat is de in Amerika werkende dr. Walter Baade oorspronkelijk komt hij uit Westfalen). Specialist in de studie van spiraalnevels, heeft hij bij het waarnemen van de Andromeda-ne- vel het wazige vlekje dat wij 's avonds laat bij een der zwakke ster retjes van het sterren beeld Andromeda zien ontdekt dat de spiraal- armen van dit sterren stelsel ontspringen aan donkere slierten; dat zijn dus de donkere delen die wij onderscheiden op foto's van de Androme- na-nevel. Het schijnt dat die spiraalvormige ar men niets anders zijn dan enorme slierten gas; in die gas-slierten moet zich dan het proces af spelen dat Gamow be schrijft. Hoe op hun beurt die spiraal-armen zelf zijn ontstaan is nog een open vraag; het eer lijkste antwoord dat de sterrenkunde hierop kan geven is een ophalen van de schouders. Want de sterrenwereld zit veel gecompliceerder in elkaar dan wij enkele tientallen jaren geleden nog dachten. Er is een tijd geweest dat men de ruimte tussen de sterren eenvoudig leeg waande. Maar er hangt en zweeft allerlei donkere materie in die ruimte. Waterstof gas is er het voornaam ste bestanddeel van en het is vermengd met een grote hoeveelheid heli um. (Waterstof en heli um komen ook in de zon voor: zij ontleent zelfs haar energie aan een proces van omzetting van waterstof in heli um). Maar de interstel laire ruimte bevat ook vaste deeltjes: steen, ijzer, nikkel, ijsnaaldjes, kristaltetjes van water, koolzuur, ammoniak alles in bevroren staat. Hoe dat allemaal zo komt dat is nog een der grote mysteriën van het heelal; dat heelal waarvan wij met het blote oog alleen maar een heel klein deeltje kun nen zien: een zeer be perkt aantal sterren van ons eigen Melkwegstel sel. Van de millioenen andere Melkwegstelsels ziet ons blote oog alleen het dichtstbijzijnde: het wazige vlekje in Andro meda, anderhalf millioen lichtjaren van ons ver wijderd. G. v. W. sterkte van 12.000 man moet echter nog onvoldoende worden geacht. In de oor spronkelijke plannen werd steeds uitgegaan van een aantal van 16.000, dat uiteindelijk ter beschikking zou moeten komen. De minister verklaart, dat het dienst ne men van vrijwilligers bij de Nationale Re serve van grote betekenis is voor de ver dediging van ons land. Hij zal het zeer op prijs stellen, indien de sterkte nog zodanig zou kunnen toenemen, dat voor de eerst volgende jaren het wenselijk geachte aan tal ter beschikking zal ziin. Personeelstekort De minister verklaart dat er bij de Ko ninklijke Landmacht en bij de Koninklijke Luchtmacht nog een aanzienlijk tekort aan vrijwillig dienende officieren en militairen beneden de rang van tweede luitenant be staat. Het ligt daarom in de bedoeling van de minister om in de eerste plaats nog het oog te richten op de zo spoedig mogelijke opvulling van de bestaande tekorten. Per 1 Maart 1954 bedroeg het totaal aan tal aanwezige beroepsofficieren en als zo danig dienst doende reserve-officieren (3991) 85 percent van de totaal vereiste behoefte (4750). Dit tekort aan officieren zal, naar mag worden verwacht, groten deels vóór eind 1957 kunnen zijn opgehe ven. Er bestaat voorts nog een zeer groot tekort aan beroepsofficieren van gezond heid, beroepsofficieren-tandarts en be roepsofficieren militaire apothekers De totaal voor het jaar 1955 voor de de fensie in ruimere zin uitgetrokken gelden bedragen 1350 millioen gulden, een bedrag dat 10 percent lager is dan de begroting voor de jaren 1951 tot en met 1954. Marinebegroting De begroting van het departement van Marine wordt aangeboden met een eind cijfer van f 321.110.000, waarvan op de gewone dienst f 254.725.000 en op de bui tengewone dienst f 66.385.000 (kapitaals uitgaven). Voor de financiering van de in 1955 vervallende termijnen voor de aanbouw van kruisers, jagers en onderzeeboten, benevens voor het voldoen van de jaar lijkse termijn voor de aankoop van Hr. Ms. Karei Doorman wordt een bedrag van f 55 millioen nodig geacht. Alchiba, 20 v. SC. Vincent n. Recife. Aid'abi, 20 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aiioth, 20 v. Bahia n. R10 de Janeiro. Alkaid, 20 te Santos. Appingedyk, 20 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aalsum, 22 Roterdam verwaolit. Almdijk, 20 te Tampico. Almkerk, 21 v. Marseille te Genua. Appingedijk, pass. 20 Vlissingen n. R'dam. Arundo, 22 v. Port Churchill te Liverpool verw. Aagtekerk, 21 v. Colombo n. Djibouti. Al'deramin, 22 te Calicut. Alphacca, pass. 21 Finisterre n. Montevideo. AmsteMiep, 21 v. Singapore n. Rangoon. Amstelkroon, 21 te Amsterdam. Bloemfontein, 21 te Durban. Blommersdijk, 21 v. Marseille te Rotterdam. Ball, 21 te Port Said. Barendrecnt, pass. 21 Kp. St. Vincent n. R'dam Bennekom, 21 v. Cal-lao n. Pisco. Boschfontein, 21 v. Aden n. Mombasa. Boskoop, 21 1600 m. NO. Barbados. Caltex Nederland, 20 ten anker voor Avonmouth Caltex The Hague, 20 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica, 18 v. Paramaribo te Georgetown. Caltex Leiden, pass. 21 Lissabon n. R'dam. Caltex Pemis, pass. 21 Kreta n. Sldon. Congostroom, 21 v. Antwerpen n. Bremen. Dalerdijk, 20 v. Victoria n. Seattle. Enggano, 21 v. Ad-en te Suez. Esso Rotterdam, 25 R'dam verw. Eemland, pass. 21 Fernando Noronha n. Las palmas. Esso Den Haag, 22 v. Antwerpen te Algiers verw. Falco, vertr. 23 v. Rotterdam n. Chicago. Hathor, 21 v. Catacolo te Bone. Gooiland, pass, 20 Finisterre n. Recife. Indrapoera, 21 te Genua. Jagersfontein, 21 270 m. Z.ZW. Las Palmas. Joh. v. Oldenbarnevelt, 21 Kp. Bon n. Port Said Lawak, 21 v. Beira n. Dar es Salaam. Lekhaven, 22 Antwerpen verw. Lekkerkerk, 21 v. Genua n. Port Said. Madoera, 20 v. Djibouti n. Djeddah. Meerkerk, 21 te Amsterdam. Mentor, 21 te Alexandria. Mitra, 21 v. Curasao n. San Lorenzo. Molenkerk, 20 v. Marseille. Mataram, 22 v. Colombo te Belawan verw. Maasdam, 21 v. Le Havre n. Southampton. Malvina, pass. 21 Sabang n. Pla-dju. Meliskerk, 22 te Singapore. Modjokerto, pass. 21 Finisterre n. Rotterdam. Nigerstroom, 21 te Bordeaux. Notos, pass. 20 Cherbourg n. Barcelona. Noordwijk, 17 v. Carteret te New York. Nieuw Holland, 21 v. Sydney n. Melbourne. Oranjefontein, 21 te Amsterdam. plus tien haring; de „Limburgia" een trek van 50 manden haring, de „Elie" trekken van 30 manden makreel en 50 haring en de „Sumatra" een trek-van 10 manden haring. De „Thorina" deed trekken van 25 en 15 manden haring. Voorts meldde de „Haar lem" een trek van 30 manden haring en 30 stuks kabeljauwen. Dinsdag meldde de „Sumatra" trekjes van 25 manden haring, de „Mary" trekken van 15 manden hoops en 8 kabeljauwen. De KW 114 deed trek ken van 20 manden hoops, de KW 26 van 15 manden stripvis, de HD 79 van 30 man den vis en 15 stuks kapeljauwen en de KW 84 van 5 manden vis en 7 kg. tongen. Orestes, 21 v. Trinidad n. Tampa. Oranje, pass. 21 Saba mg n. Relawan. Oranjestad, 21 te Antwerpen. Prins Fred. Hendrik, 21 Chicago verw. Prins Wiiiem George Fred. 20 v. Le Havre n. Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 16 v. R'dam te Mon treal. Peperkust, 22 te Lagos. Ridderkerk, 21 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Roepat, 20 v. Casablanca n. Beyrouth. Rijndam, 20 470 m. O.t.N. Kp. Race. Rijnkerk, 21 v. Bremerhaven te Hamburg. Rotti, 22 te Madras. Stad Rotterdam, 20 v. Wabana n. Engeland. Statue of Liberty, pass. 20 Malta n. Philadelphia Samarinda, 17 v. Vancouver te Coosbay. Sibajak, 22 v. New York te Southampton verw. Stad Schiedam, 20 v. Narvik n. Middlesbro. Salatiga, 22 te Belawan. Singkep, 21 te Genua. Soestdijk, pass. 21 Malta n. Halifax. SommelS'dijk, 1 te Djeddah. Schie, 21 v. Bremen te Hamburg. Sheratan, 20 180 m. O.ZO. Port Soedan. Sinabang, 23 Brisbane verwacht. Stad Maastricht, 22 rede Terneuzen verw. naar Sluiskil. Tawali, te Durban. Tiibia, 22 te Singapore. Tara, 21 te Bahia. Tegelberg, 19 v. Montevideo n- Santos. Tamo, 20 v. St. Vincent n. Montevideo. Tero, 20 te Bahia Blanca. Tomori, 18 v. Rotterdam te Tampa. Utrecht, 21 v. Bombay n. Singapore. Waterman 21 90 m. NW. Northwestcap'e naar Soera baja. Wieldrecht, 21 te Fao. Willem Ruys, 22 Rotterdam verwacht. Wonorato, 21 v. Tj. Priok n. Singapore. Zaan, 20 v. Mumksund x\. A'dam en Zaandam. KLEINE VAART Aeneas, 21 v. Malaga te Amsterdam. Alcetas, 20 v. Valencia n. Savcna. Aries, 20 40 m. W. Skagen. Atlas, 20 te Kopenhagen n. Gothenburg. Antje, 20 v. Grangemouth te Rotterdam. Advent, 21 te Es-bjerg terug. Alpha b, 20 v. Swansea te Vlissingen. Aco, 21 v. Swansea te Amsterdam. Albergen, 21 v. Barry te Brest. Anna b, 21 v. Rotterdam te Swansea. Appingedam, 21 v. Rotterdam n. Lissabon. Ary Scheffer, 21 v. Antwerpen te Gothenburg. Bab T, 18 te Gent. Breezand, pass. 20 Almagrundet n. Sharpness. Boreas, 21 te Amsterdam. Badzo. 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Batavier, 20 v. Domsjo te Rotterdam. Betty Anne S, 21 te Rotterdam. Capella, pass. 21 Holtenau n. Harlingen. Catharina, 20 v. Antwerpen te Helsingborg verw. Coolhaven, pass. 20 Ouessant n. Dieppe. Corrie b. pass. 20 Holtenau n. Rotterdam. Crescendo, 20 v. Hamburg te Rotterdam. Concepcion, 20 v. Montevideo n. Ascuncion. Dollard, 20 v. Fredericia te Rotterdam. Duiveland, 20 v. Rotterdam n. Sunderland. Da je Bobmer, 20 te Kakar. Da Capo', 23 v. R'dam te Lissabon verw. Dido, 21 v. Kopenhagen te Amsterdam. Eagle, 20 v. Westonpoint te E-llesmereport. Elsenburgh, 20 v. Rotterdam n. Casablanca. Export II, 20 v. Rotterdam n. Londen. Erebus, pass. 20 Vlissingen n. Odense. Eibergen, 21 v. St. Servan n. Teignmouth. Draco, pass. 21 Finisterre n. Lissabon. Eli sa, 20 rede Dublin. Elizabeth b, pass, 20 ten W. v. La Rochelle n. Antwerpen. Frans Bobmer, 21 v. Kaolack n. Rouen. Hasewint, pass. 21 Kp. Vilano n. Cork. Hinde, 21 v. Rauma te Manchester. Harold, 20 v. Rotterdam n. Frederikstad. - Heerengracht, 20 v. Nantes te Rotterdam. Hondsbosch, 20 v. Zaandam te Rotterdam. Ida Jaco-ba, 20 dwars Oland n. Wisbeck. Ingeborg, 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Joost, 19 te Mantyluoto. Jonex I, 20 v. Londen n. Antwerpen. Jonex I, pass, 21 Vlissingen n. Antw. Kiezersgracht, pass. 21 Utkippan n. Rotterdam, cent. Kemphaan, 21 v. Odense te Riga. Kortenaer, pass. 20 Bornholm n. La Pallice. Larix, 19 Kiel gepass n. Stockholm. Lucas Bols II, verm. 21 v. Shoreham n. South ampton. Marietje Bohmer, 20 300 m. ZW. Kp. St. Vin.«= Markab N, pass. 21 ten O. Zuidp. Gotland naai Rotterdam. Matthew, pass. 20 Whitby n. Londen. Merwehaven, 21 60 m. Z.ZW. Finisterre. Metropole, 21 v. Le Treport te Grimsby verw. Midas, 20 v. Venetië n. Triëst. Mirzam N, 21 150 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Missouri, 20 v. Norkoping n. Hamina. Midas, 20 van Venetië naar Triëst. Markab, 20 v. Kopenhagen n. Stettin. Mary, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Myfem, 21 v. Rons'kar n. Stockholm. Mypuck, 21 v. Rouen te Rotterdam. Maria Theresia, 21 Holtenau gepass n. Abo. Muphrid N, 21 v. Antw. te R'dam verw. Neeltje b, 21 v. Swansea n. Rotterdam. Netta, pass. 20 Finisterre n. Haifa. Nero, 20 v. Portsmouth n. Amsterdam. Nassauhaven, 21 v. Halmstad n. R'dam. Neeltje b, 21 v. Swansea n. R'dam. Nyenburgh, pass. 21 Brunsbüttel n. Antwerpen Phecda, pass. 21 ten W. v. Balearen n. Marseille Pavo, 18 te Gent. Ponto, 20 te Amsterdam. Ponza, 18 v. Sundsvall n. Zaandam. Pavo, 21 v. Vlissingen n. Malmö. Peter'Swenden, pass. 21 Vlissingen n. Gaïway. Pollux, pass. 21 Vlissingen n. Stockholm. Repeto, pass. 20 Dungeness n. Jersey. Rema, 21 v. Islay te Swansea verw. Result, 21 v. Cagliari te Silloth. Santa Margherita, 21 v. Porsgrunn te Norrkoping verwacht. Sint Walburg, pass. 21 Gotskasanden n. Honfleur Spaarnestroom. pass. 21 Portland b n. A'dam. Schlppersgracht, 21 v. Antwerpen te R'dam. Santa Lucia, 20 v. Gent te Vlissingen. Taurus, 21 v. Goole n. Antwerpen. Twee Gebroeders, pass. 21 Kp. Nao n. Casablanca Vrede, 20 dwars Owers n. Vlaardingen. Vlieland, 20 v. Parijs te Rotterdam. Westersingel, pas. 20 Hanstholm n. Gothenburg Wiebold Bobmer, 21 v. Kaolack n. Rouen. IJsel, paw. 21 Vlissingen naar zee. Zeehaan, pass. 20 ten N. v. Bornholm. SLEEPVAART Goeree, 20 v. Southampton n. Dieppe. Noordzee, 20 200 m. O. Trinidad met bagger molen en twee bakken. Oceaan, 21 v. Cherbourg te Maassluis. Tyne, 20 480 m. W.ZW. Ouessant met tanker. Witte Zee en Zwarte Zee,29 130 m. N. Landi End met dok.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3