Thaliai Duo „Maas" „Waterweg" treedt weer op bij L. Smit Co. •■iwm Agenda voor Velsen Ha^enberichten Werk van Groenewoud Kramer Kennemer Lantaarn Visserü-varia J Pastoor A.M.A. Vollaerts te Leiden benoemd Expositie bij „Felison" Hoe de duiven vlogen Old Clothes New Beverwijk r Heemskerk Castricum S LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Hercules" nam afscheid van directeur Schmid „De eerbiedige lichtekooi" in Thalia „Driehuis" bridgete voor Wintercompetitie IJmuidense „De Ring" bokste in Amsterdam ^rvaard'i^d van. fyne Australische wol, in naodi'euse tinten, de ideale dracht voor ons kli'rnaat. I30 centimeter breed. prys per meter 14?° DRY CLEANING ONLY Zondagsscholenweek voortgezet Concerten, ballet en toneel voor Beverwijkse jeugd P.v.d.A.-vrouwen spraken over „kunst" Winterprogramma van 't Nut Verdeling Castricum in „melksectoren" Charlotte Kohier komt Oud-gedienden bezochten Duinenbosch WOENSDAG 2 2 SEPTEMBER 19 54 BIJ EEN REDERIJ komt het niet veel voor dat een bestaand schip zijn naam moet afstaan aan een nieuwgebouwd vaartuig. Kortgeleden is dit geschied bij L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. Het is vandaag een week geleden dat de jongste aanwinst van de sleepbootrederij door J. K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk werd overgedragen. Deze ruim 250 bruto register ton metende motorsleepboot heeft de naam „Maas" gekregen. De stoomsleepboot, die achttien jaar onder die naam gevaren heeft, werd enige tijd geleden verdoopt in „Waterweg", zodat deze haar naam heeft moeten afstaan. De namen „Maas" en „Waterweg" hebben veel te be tekenen voor de in Rotterdam gevestigde sleepbootrederij. Het zijn immers de namen van de waterwegen, die Rotterdam met de zee verbinden en daarom heeft men die gegeven aan boten voor het werk in de zeegaten van Hoek van Holland en Vlis- singen. De andere boten met rivierennamen, als Hudson, Tyne, Humber en Thames zijn als regel verder van huis. De zojuist gereedgekomen „Maas" is de vierde sleepboot van die naam. De eerste Ikwam in 1905 in dienst. Deze bij M. van 'der Kuijl te Slikkerveer gebouwde „Maas" was een stoomsleepboot van 215 ton, ruim 37 meter lang en 850 pk. Enige jaren daar na kwamen achtereenvolgens de „Schelde" „Thames" en „Seine" er bij, die echter stuk voor stuk na een betrekkelijk korte dienst tijd werden verkocht. Zo ging de „Maas" in 1914 naar Engeland. Vijf jaar later kwam het schip tot zinken. Vlak voor de ondergang van deze sleepboot, die door de Engelsen „Revenger" was gedoopt kwam bij de Scheepswerf De Baanhoek in Slie- 'drecht de „Maas", nummer twee gereed. Deze was van kleiner formaat dan de eer ste, namelijk 157 ton en ruim 27 meter lang. Het machinevermogen bedroeg 425 pk. Meteen daarna kwam de eerste sleep boot onder de naam „Waterweg" in bedrijf. Deze 130 ton metende sleepboot zag het licht bij C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven. Maar ook deze twee bo ten hebben L. Smit korte tijd gediend. Zo wel de „Maas" als de „Waterweg" gingen in 1936 over aan P. Smit Jr. te Rotterdam, de „gele dienst", vanwege de gele band in de schoorsteen waarin met zwart de begin letter van de scheepsnaam. De „Maas" kreeg de naam „Java" en de „Waterweg" verdoopte men in „Borneo". Voor deze twee boten kreeg L. Smit er één van P. Smit terug. Dit was de toen vijf jaar oude „Afrika" en deze sleepboot is bij L. Smit de derde „Maas" geworden. Een foto van deze in 1931 bij de Scheeps werf van P. Smit Jr. gebouwde sleepboot, die thans „Waterweg" heet, is hierbij af gedrukt. De inhoud bedraagt 157 bruto reg. ton, de lengte 28,57 mtr, de breedte 6,53 m. en de holte 3,10 m. welke afmetin gen veel overeenkomen met de in IJmui den thuisbehorende „Nestor" van Bureau Wijsmuller. De schroef wordt voortbewogen door een triple expansie machine van 550 pk. Alle drie sleepboten „Maas" worden ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur In één speciale voorstelling een fel realistische film over hedendaagse toestanden DE EERBIEDIGE LICHTEKOOI Twee uiterste lagen der mensheid botsen in al haar felheid. Een meesterlijke film over koele berekening en felle hartstochten! Toegang boven 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend v. 11-12 u. VRIJDAG A.S. komt „QUO VADIS?" Nog nimmer zag U zo'n groots en machtig filmwerk In het turnlokaal aan de Moensstraat hebben ledien en bestuur van de Christe lijke Sportvereniging „Hercules" Dinsdag avond afscheid genomen van hun directeur de heer D. Schmid. Zeven jaar heeft de heer Schmid de leiding bij Hercules gehad. Wegens verandering van werkzaamheden was het hem nu niet langer mogelijk. De voorzitter, de heer Jac. Tabak, heeft woor den van dank tot de scheidende directeur gesproken, hierbij wijzend op die prettige samenwerking die er van beide kanten is geweest. Als aandenken en tevens als blijk van waardering werd de heer Schmid een sigarettenstandaard mét inscriptie aange boden. Mevrouw Schmid kreeg bloemen. Over enkele weken hoopt men weer een nieuwe leider te hébben. Mejuffrouw B. de Ruiter krijgt de leiding over enige jeugd afdelingen. In zijn wereldberoemde toneelstuk „De eerbiedige lichtekooi" heeft Sartre scherpe critiek geleverd op de rassenstrijd, zoals men die in Amerika kent: de blanke contra de neger. Hij plaatste zich aan de zijde van de verdrukten en ging daarbij zelfs zover, dat hij een publieke vrouw op een hoger voetstuk plaatst da.n de doorsnee blanke. Naar dut toneelstuk is een film vervaardigd en deze film, dlie Donderdagavond in Thalia wordt vertoond, heeft allerwege de aan dacht getrokken. Niet alleen om de inhoud, maar ook vanwege de voortreffelijke wijze, waarop het gegeven verfilmd is. Stérker nog dan in het toneelstuk mogelijk was, wordt in de film de angst van de verdruk ten weergegeven, de laagheid en onbarm hartigheid van de blanke, de redeloosheid van een opgezweepte massa. En zeer scherp wordt deze uitbeelding door de film van de lichtekooi, die ondanks haar levenswijze in menselijkheid hoger staat dan velen van haar rasgenoten, die in de maatschappij een belangrijke plaats innemen. Va.n het begin tot einde boeit deze Franse film. De spanning groeit naarmate d'e geschiedenis zich verder ontwikkelt. Barbara Laage geeft een indrukwekkende creatie van de lichtekooi. WOENSDAG 22 SEPTEMBER IJ MUIDEN: Thalia, 20 uur: „De wolf jaagt 's nachts." Rex, 20 uur: „Dé man in het grijs." Commissie Samenwerkende Zondags scholen, 19.30 uur, Rijnstraat hoek Reg- gestraat: Onenluchtbijeenkomst. Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur, Cul tureel Centrum: Jaarvergadering. VELSEN: „Felison," 1921 uur, expositie van wer ken van Groenewoud-Kramer, zaal Hei- destraat. DONDERDAG 23 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 u.: „De eerbiedige lichtekooi." Rex, 20 uur: „De man in het grijs." Commissie Samenwerkende Zondags scholen, 19.30 uur, Casembröötstraat: Openluchtbijeenkomst. VELSEN-NOORD: Sociaal Cult. Ontspanningswerk voor bejaarden, 14 uur: Sint Jozefhuis: cabaret VELSEN: „Felison", 1921 uur: Als Woensdag. Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur Wet houder van Openbare Werken. overtroffen door de nieuwste, tevens vier de sleepboot van die naam. Deze moderne motorsleper meet namelijk 253 ton, is 33 meter lang tussen de loodlijnen en heeft in de machinekamer twee SmitM.A.N. mo toren staan, die een totaal vermogen van 1300 pk. ontwikkelen. De geschiedenis van de „Maas" en de „Waterweg" zou niet compleet zijn als we verzwegen dat de „Java" en de „Borneo" namen die zij kregen in 1936 thans in Conakry in Franh Guinee aan de West kust van Afrika thmsbehoren. De schepen werden namelijk in 1951 en 1952 aange kocht door de Soc. Frangaise d'Enterprises de Dragages et de Travaux Publics en uiteraard kregen ze weer een andere naam. De „Borneo", die vóór de verkoop naar het buitenland nog enige tijd bij L. Smit terug is geweest, heet thans „Saint-En- grace". Door het in dienst stellen van een nieuwe en het verdopen van een bestaande sleep boot zijn de onafscheidelijke namen „Maas" en „Waterweg" deze maand weer in ere hersteld. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Verleden week is de bridgeclub „Drie huis" begonnen aan de eerste ronde voor de wintercompetitie. Tevens zijn op die avond de prijzen uitgereikt aan de win naars van de zomercompetitie. Dit waren in afdeling A de herèn Ooms, Klinken berg en in afdeling B de heer Bink en mej. Stada. De wisselbekers voor het clubkampioen schap zijn voor dit jaar in het bezit van de heren Born en Cleeren. De uitslagen in de eerste ronde waren: Afdeling A: 1. SnoekNoordman 59.52 percent: 2. Mevr. NeedBosman 53.97 pet.; 3. BaartBais 51.68 pet.; 4 en 5. Schaaper v. d. Vlugt 50.79 pet. en BornCleeren 50.79 pet.; 6. Geus—Valk 47.62 pet.; 7 en 8. HilligeKuipers 41.17 pet. en het echtpaar Poppe 41.17 pet. Afdeling B: 1. BinkMej. Stada 62.50 percent; 2 en 3. BerkhoutMalêveld 52.78 pet.; en echtpaar v. Rumpt 52.78 pet; 4. Dames v. DokBruineberg 51.39 pet.; 5. OomsKlinkenberg 45.83 pet.; 6. Leviet Mevr. Berkhout 44.44 pet.; 7. Mevr. Ooms Imming 40.28 pet. Afdeling C: 1. Echtpaar Ouwerkerk 57.94 percent; 2 en 3. DupkerNeed 53.97 pet. en Eekhoutv. d. Vlugt 53.97 pet.; 4. Dames NoordmanKlinkenberg 51.68 pet.: 5. Echtpaar Jonker 50.79 pet.; 6. Krab Wecher 46.83 pet.; 7. TolWarmendam 42.88 pet.; 8. GeusMevr. v. Hoften 42.06 percent. Op de in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden nationale openingswedstrijden voor amateurs kwamen ook Parker en Sik- kes van de IJmuidense boksvereniging „De Ring" uit. De eerste moest in Abels van „De Ring" (Amsterdam) op punten zijn meer dere erkennen. Deze wedstrijd over drie ronden werd ontsierd door het vele inhaken van de Amsterdammer. Als Parker zich niet door zijn temperament had laten ver leiden en gewoon was blijven door boksen, was de overwinning stellig naar IJmuiden gegaan. Sikkes wist een „onbeslist" te be reiken tegen Kleton (Bisschop). Deze partij stond op een hoger peil; jammer was het, dat Sikkes in de laatste ronde, tóen hij dik op punten voorstond, te veel risico's nam, waardoor Kleton Op het nippertje nog „on beslist" wist te forceren. Dinsdag 21 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dido van Kopenhagen. Ako van Swansea. Glengula van Liverpool. Norma van Mantyluoto. Bohus van Oxelo- sund. Atlantic Brevider van Aruba. Boreas van Lissabon. Oranjefontein van Antwerpen. Meerkerk van Antwerpen. Amstelkroon van Indonesië. Noordstad van Landskrona. Wal deck van Rotterdam. Zeevaart van Rotter dam. Aenaes van Malaga. Transic van Ant werpen. Vertrokken zijn: Silvretta naar Millford- haven. Finlandia naar Londen. Rosa Corado naar Vlissingen. Körsö naar Emden. Dione naar Rotterdam. Lisa Essberger naar Elser- ville, Ponta naar Ostrand. Granö naar Ves- teras. Bulfinch naar Londen. Aldebaran naar Hamburg. Glengula naar Rotterdam. Mar griet L naar Londen. Eemstroom naar Fowèy. Grebbèstroom naar Londen. Lingestroom n. Manchester. Voor de R.K. gelovigen van de St. Jo- seph-parochie in Velsen-Noord, die sedert de laatste jaren wegens de toenemende woongelegenheid aanzienlijk in aantal zijn toegenomen, is het aanstaande afscheid van hun actieve pastoor A. M. A. Vollaerts we gens zijn benoeming tot pastoor van de nog grotere St. Petrus-parochie met vier kape laans in Leiden al zeer onverwacht ge komen. Pastoor Vollaerts, die in Juni 1945 naar Velsen-Noord kwam om zijn verscheiden voorganger, pastoor M. Haring, op te vol gen, kwam, zag en overwon de talrijke moeilijkheden, die waren ontstaan in „Noord" wegens evacuatie van de bevol king en sloopwoede van de bezetter. Bij al deze moeilijkheden was bovendien het bloeiende verenigingsleven evenzeer in de St. Joseph-parochie volledig ver woest. De pastoor bleek echter over een flinke dosis activiteit en doorzettingsver mogen te beschikken om, zij het langzaam maar zeker, het parochiële verenigings leven nieuwe moed in te blazen en daarbij gesteund door zijn kapelaans zelfs meer te bereiken dan vóór de oorlog het geval was; er kwamen meer parochiële afdelingen van landelijke organisaties. Pastoor Vollaerts, een enthousiast mu ziekbeoefenaar, hielp de uiteengeslagen R.K. Harmonie „St. Caecilia" weer op de been door de dirigeerstok enige tijd te hanteren en van zijn muzikale kennis pro fiteerde mede het kerkkoor. Hij werd 1 October 1899 te Haarlem ge boren om later zijn opleiding tot priester in Warmond te ontvangen. Na zijn priester wijding op 15 Juni 1924 werd hem als eer ste kapelaansstandplaats Weesp toegewe zen om later in dezelfde hoedanigheid priesterlijke arbeid in Schiedam te verrich ten. Na enige jaren volgde zijn benoeming tot leraar aan het seminarie in Heemstede en tot directeur van de vrouwelijke jeugd beweging in het Haarlemse bisdom. Gelijktijdig met de benoeming van pas toor Vollaerts heeft de bisschop van Haar lem tot pastoor te Velsen-Noord benoemd A. G. de Boer, die overigens in de omge ving geen onbekende is. De niéuwe pastoor, die in Maart 1940 zijn eerste pastorale taak kreeg in Egmond aan de Hoef en op 17 April 1948 pastoor werd te Pijnacker, is op 5 Juli 1896 in Grotebroek geboren. Na zijn studievoltooiing volgde op 29 Mei 1920 zijn priesterwijding om vervolgens kapelaan te zijn in Zoetermeer, de Liduina-parochie van Haarlem, vanwaar hij op 15 Maart 1923 in Velsen-Driehuis en op 24 Januari 1925 in Castricum werd benoemd. Ook Rotter dam had hij tot standplaats. Recordrit van rennersclub De Beverwijkse rennersclub „Kènnémer- land" heeft een record-rit gehouden, waar van de uitslagen waren: B-klasse 44 km: 1. J. Beentjes in 1 uur 17 min. 38 sec.; 2. L. Koops in 1 uur 18 min. 47 sec. C-klasse 33 km: 1. A. Lute in 59 min. 26 sec.; 2. C. van Weert in 1 uur 1 min. 42 sec.; 3. H. Komen im 1 uur 4 min. 35 sec.; 4. P. de Heer in 1 uur 8 min. 32 sec. Junioren 22 km: 1. H. van Duyn in 39 min. 56 sec.; 2. H. Oldenburg in 42 min. 21 sec.; 3. P. Benting in 43 min. 28 sec.; 4. M. Put in 44 min. 31 sec, Tot 26 September exposeert de Alkmaar- se schilder Cornells Groenewoud Kramer in de tentoonstellingszaal van „Felison" aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost. Men kan Groenewoud Kramer een mo derne primitief noemen. Hetgeen hij ver beeldt, speelt zich af in een afgesloten we reldje, een soort miniatuur paradijs, waar in simpele idealen hun verwezenlijking vinden. Hoe verstaanbaar de „symboliek" in deze verbeeldingen is, kan geïllustreerd worden door een motief te vermelden als een vrijend paartje op een bank waar boven men een ooievaar ziet zitten. De voordracht van deze schilderijen is wat stijfjes en proper, iets van Noordhollandse zindelijkheid en ordentelijkheid zit erin. De vertellende trant is zuiver volgehou den. De binnen dunne contouren gehouden vlakken zijn met genuanceerde kleuren zorgvuldig ingevuld. De kleurcombinaties getuigen van een fijne smaak en het valt niet te ontkennen dat de werkjes een be paalde psychische sfeer bezitten, waardoor zij zich boven het louter decoratieve ni veau verheffen. In het schilderij „Meisje met hond" treft men deze poëzie voornamelijk aan in een doorkijk naar een tuin. Door de zorgvuldig- aandachtige wijze waarmee Groenewoud Kramer sommige détails vastlegt, weet hij aan deze op zichzelf onbelangrijke zaken een bijzondere betekenis te geven. De menselijke figuur is dikwijls het zwakke punt in zijn werk. Het naakt in de „bloementuin" is wel erg gedisproportion- neerd. Bijzonder aardig is daarentegen het Vrouwtje „aan de was", een schilderijtje dat naar mijn mening een der beste van de expositie is. In „Gezicht uit een raam" treft de mooie matte toon. Door de slechte weersomstandigheden zijn de duiven van de postduivenvereniging „Oranje Nassau" niet Zondag maar Maandag om 8.20 uur gelost te Mons. Er stond een Z.W. wind en er moest een afstand worden afgelegd van 227 km. De eerste duif meldde zich om 11.13.3 uur bij A. Gravemaker. De uitslag luidde als volgt: A. Gravemaker 1, 5, 12, 13, 14: Joh. Broek 2, 3; A. de Waard 4, 11; L. de Waard 6; Jac. Clots 15; C. Zwa nenburg 9; D. Mantel 9, 10. De snelvlieger Opgehouden door regen werden ook déze vogels pas' Maandagmorgen om 8.20 uur te Mons in vrijheid gesteld. De eerste vogel meldde zich al om 11.09 uur op het hok van W. Remmers, voor welke liefhebber deze vlucht wel zeer succesvol was. De uitslag was namelijk als volgt: W. Rem mers 1, 2, 3;; K. Inia 4, 7: De Boer 5; K. v. Bremen 6; D. Groeneveld 8, 9; J. Jung 10, 15; J. Anepool 11, 12, 14; P. v. d. Hout 13; F. Booij 16. De Atoom Ook de postdulvenhoudersvereniging „De Atoom" heeft een dag langer moeten wach ten op de vogels, die aan de navlucht van Mons over een afstand van 230 km. deel namen. De dieren werden Maandagmorgen om half negen gelost. De eerste prijsduif kwam binnen om 11.11.04 uur en de laatste werd om 11.18.19 uur geklokt. De uitslag was: W. A. Schouten 1, 6: P. F. Martinus 2, 4. 9; F. Vos 3; T. J. Exalto 5, 8 en J. Schoo 7. „De Reisduif" De duiven van de Beverwijkse vereniging ..De Reisduif" vlogen dit weekeinde van Mons, over eèn afstand van 231 km. 's Mor gens om 8.20 uur was de lossing en de eerste duif was om 11.11 uur terug: de laatste deed er acht minuten langer over. De uitslag was: .T. Demmers 1, 3 en 6; .T. Luntz 2 en 28; D. Stiener 4, 10, 31. 34 en 37: H. Beentjes 5 en 19: J. Scheffers 6 en 29; P. v. d. Outenaar 7 en 28: W. van Wijk 8; C. Westrate 9, 27. 32 en 35; A. van Son 11 en 13: G. Grapendaal 12 en 25; C. G. J. Dekker 14; C. Bleeker 15, 21 en 30: P. Bruins 17 en 24: A. Six 20: B. de Smet 22; J. de Nijs 23; F. Versluis 26; T. Gravemaker 33; H. Gaa senbeek 36. ADVERTENTIE ^stalen franco op aanvraag) Hoewel de schilderkunst van Groene woud Kramer in het tegenwoordig stadium (vroeger was dat niet zo) iedere spontaneï teit mist en hij ook zeker waakzaam moet zijn niet in maniërisme te vervallen, laat het, door de blijmoedige levenswijze die er uit spreekt, een prettige indruk achter. Verwijlt u enige tijd op deze expositie, dan wordt u onwillekeurig door de poëzie van Groenewoud Kramers verbeeldingen inge sponnen. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 De Zondagsscholen-week werd gister avond voortgezet met een openluchtbijeen komst bij de Bethelkerk te IJmuiden-Oost, door zang van het Geref. Evang. Zangkoor onder leiding van directeur Klinkhamer met „Heilig onze God", waarna ds. D. C. v. Wijngaarden in een korte toespraak aanhaalde dat door de scholen diploma's verstrekt worden, want zonder diploma's komt men tegenwoordig meestal niet ver. Maar bij het verlaten van een Zondags school wordt het waardevolste diploma uitgereikt. Dit diploma is een kompas voor het leven n.l. de bijbel. Stuur daarom uw kinderen naar een Zondagsschool, aldus ds. Van Wijngaarden. Na het gebed werd door het zangkoor „Vaste rots van mijn behoud" ten gehore gebracht en liet mevr. De Wilde een stukje Zondagsschool zien door haar vertelling met flanelbord van de geschiedenis „Da niël in de leeuwenkuil", waarnaar met aandacht, in het bijzonder door de kinde ren, geluisterd werd. Na het zingen van „Kroont Hem nu aller Heer" eindigde ds. v. Wijngaarden met gebed en werd door het zangkoor deze avond gesloten met „Blijf bij mij Heer". Vanavond komt de evangelisatiewagen naar de Rijnstraat hoek Reggestraat, waaraan het Herv. Zangkoor van IJmuiden-Oost medewer king zal verlenen. Aanvang half acht. De Commissie Cultureel Beverwijk or ganiseert in samenwerking met „Toon kunst" d'it seizoen weer een tweetal piano- middaigen. De eerste vindt plaats op 7 Oc tober en hieraan werkt mede Theo van der Pas. Het tweede jeugdconcert vindt plaats op 10 Maart 1955. Op het jeugdprogramma voor deze win ter staan verder nog het optreden van het Seapino-ballet op 16 November en een uit voering van de toneelgroep „Puck" op 25 Januari. Voor een zeer aandachtig en talrijk ge hoor heeft de heer A. Schouten Dinsdag avond in de Zeewijckschool voor de leden van de Beverwijkse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een lezing gehouden over „Beeldende Kunst". De heer Schouten behandelde het ver schil tussen de „oude" en de „moderne" schilderkunst en nam van laatstgenoemde Picasso ten voorbeeld. Alhoewel hij per soonlijk meer de „oude" kunst aanhing, zag hij toch in de moderne methode ook wel goede kanten. Na de inleiding ontstond een levendige discussie, waarbij nog vele andere facet ten van kunst onder de loupe werden ge nomen. Jaarvergadering van postzegelclub De Kennemer postzegelclub houdt op Maandag 27 September in het clubhuis Het Witte Kruis-gebouw te Beverwijk haar jaarvergadering. Naast de behandeling van de diverse jaarverslagen staat een be stuursverkiezing op de agenda; aftredend maar herkiesbaar zijn de heren W. Mar- eusse, penningmeester, H. v. d. Groen en J. Muusse. „Oentbawa" bij „Nieuw Leven" Voor de eerste uitvoering in het nieuwe seizoen heeft de gèheelonthoudérstoneel vereniging „Nieuw Léven" in studie gêno men het toneelstuk „Oembawa". De regie is in handen van Jan Velzeboér. Goede resultaten van „Kennemerland"-renners Leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerlamd" hebben met succes deel genomen aan enige wielerronden. In de ronde van Groningen eindigde J. Groot bij de nieuwelingen op de derde plaats en bij de amateurs werd D. de Ruiter elfde. A. Geldermans behaalde in de ronde van Medemblik de zesde plaats en Ch. de Nijs werd zevende. Font Voor de met vacantiè in het geboorteland rondtrekkende Lampenier ik kreeg een kaartje van hem uit Dokkum van het Kleindiep, een mooi diep je moet ik zeggen, met een molen en een boompje en een oerdegelijk Fries brugje voor die Lampenier dan mag uw Junior zich weer eens op werpen als plaatsvervanger. Welnu dan, hij is de laatste t(jd zo met die ponten in de weer geweest. Laat ik het even voortzetten. De tweede October wordt het namelijk fèest Op dè Vël- ser pont, die in de nacht van de ene oever naar de andere snelt. Al vijftien jaar lang heeft die pont 's nachts een vaste klant, die er na 2 Octo ber niet meer zal komen. Het is bakker J. Stevens van de Hagelingerweg in Driehuis, die elke keer welgemoed in het holst van de nacht een over tocht maakte om in de bakke rij van de Firma Winkel zijn broodjes te bakken. Hij is na melijk benoemd tot chef-bak ker in Den Haag. In tegenstelling tot de mees te passagiers heeft deze me neer Stevens in al die vijftien jaren nog nimmer onvriendelijk óver dè pónt gespróken. Ook in de jaren toen de pont in de nacht nog niet op een vastge stelde tjjd voer, want dan wist dè schipper meestal wel hoe laat onze bakker aan de Zuid zijde aankwam Hij heeft er nimmer hoeven te wachten. En of ik nu evên al die schip pers en dekknechten Wil be- danken. Nou en of, bedankt voor de service ên de sigaar komt in de nacht van 2 Octo ber wel. K.M. exit Speciaal voor deze week heb ik een treurige mededeling voor u allen bewaard. De laat ste tijd wandelen er in IJmui den nog al wat matrozen van de Marine rond. Ze zijn hier met hun mijnenvegers, met hun duikwerkschip „Hercules" of met dè „Paets van Troost- wijck". Over enige tijd, wan neer het bergingswerk van de „Bontekoe" wordt gestaakt zullen ze weer teruggaan naar hun marinèvèste Niêuwediep en zo heel af en tóe zal èr dan nog wel eens een marine- scheepje in de Vissershaven of sluis verdwalen. Wel, zult ge zeggen, we heb ben toch zelf ook marine in IJmuiden. Dan móet ik zeggen neen. Want met ingang van vorige week om precies te zijn Donderdag 16 September is het Marine Detachement IJmuiden opgeheven. Al enige maanden geleden werd het Commandement IJmuiden van de lijst geschrapt en nu de commandant van het Marine Detachement IJmuiden, dè lui tenant ter zee der eerste klas se E. H. Rosier is Overgeplaatst heeft mèn meteen allés van de baan gedaan. De commandant Maritieme Middelen Amster dam heeft dè zaak overgeno men. Ge weet het dus: geen marineblauw meer op Kanaal dijk 241. LAMPENIER Jr. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,102,30; gr. tong 4,103,90; kim. tong 3,20; kl. tong I 2,70—2,64; kl. tong II 2,44—2,36; tarbot I 2,90—2,70, per kg. Kl. schol I 57—37; schar 26; bot 27; v. haring 18—11; makreel 22,50— 13; grm. schelvis 48; kim. schelvis 4836; kl. schelvis I 47—43; kl. schelvis II 32—26; wij ting 29—16; gr. gul 50; midd. gul 45; kl. gul 28—24; poontjes 20, per 50 kg. Gr. kabel jauw 264154; gr. koolvis zw. 92, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 10 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot. 12 kisten schol, 2 kisten schar, 3 kisten bot, 4685 kisten ha ring, 1025 kisten makreel, 250 kisten schel vis, 16 kisten wijting, 55 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten poon, 6 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 6080 kisten. Het departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor het komen de seizoen een viertal avonden vastgesteld. De eerste bijeenkomst is vastgesteld op Woensdag 27 October en zal worden ver zorgd door het kleinkunstgezelschap Jan en Maartje Buisman uit Schagen. Voorts werken hieraan mee: Toby de Vries, Gerda Meysen, Henk Sander, Arno Buisman en Ben de Vries. Op 24 November zal de tweede avond plaats vinden en deze wordt verzorgd door de bekende schrijfster en voordrachtkun stenares Aafje Top. De heer Boers houdt op 15 Februari een lezing over IJsland en op 16 Maart zal een te vertonen kleurenfilm over Afrika het seizoen besluiten. Voorts stelt het bestuur zich voor om nog enige excursies te houden, de eerste vindt plaats op Zaterdag 2 Octo ber naar de tunnelbouw te Velsen. Kleuterschool bestaat vijf jaar De neutrale kleuterschool „Marquette" te Heemskerk herdenkt dezer dagen haar vijf jarig bestaan, Een veertigtal kleuters kreeg toendertijd les van mejuffrouw H. Kranen donk. Thans zijn er twee leerkrachten en is het aantal leerlingen opgelopen tot vijf tig. Helaas moesten echter wegens gebrek aan voldoende lokalen een aantal kinderen worden afgewezen. ,,'t Snoekje?? zet vis uit De Heemskerkse visclub ,,'t Snoekje" zal een grote hoeveelheid vis uitzetten in de Neksloot. Verschillende soorten zijn hierbij, zoals karpers, baars en witvis. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerardus L., z. van G. Piekart en W. Ouwens; Franciscus J. M., z. van J. I. de Ruyter en J. F. Maalman; Hendrikus M. J., z. van S. P. Sinnige en A. M. van der Kolk; Cornells A. M„ z. van A. P. M. Zuider vaart en A. Bos; Johanna G. M„ z. van J. van Vlaanderen en G. van Rooy; Cornelia A. d. van J. van Tunen en C. Castricum; Cor nells W., z. van W. P. Vlottes en G. J. van der Wiel, Jan A., z. van A. Esselman en M. Lichtenauer; Petrus J. M., z. van J. Been tjes en M. J. Stoop; Anna T. J., d. van W. Bakkum en Th. Dobbelaar. GEHUWD: J. de Ruyter en A. Welboren; J. Hoogland en M. Spanjaard; J. H. Mulder en A. E. Ros. Hoewel de melkslijterswijkverdèltog in Castricum in het onder deze plaats ressor terende Bakkum naar genoegen voldoet, heeft men toch gemeend een zogenaamde „sectorverdeling" te moeten maken. Dit houdt in, dat het waarschijnlijk mogelijk zal worden dat de consument zelf de keu ze welke melkslijter hij of zij aan de deur wil hebben, kan bepalen. Daarom zal dezer dagen een enquette worden gehouden en mocht deze enquette nog deze week kun nen worden afgewerkt dan zal reeds Maan dag de niéuwe regeling in gaan. In het kader van het winterprogramma van de Castricumse kunstkring Eickerlyc komt de bekende voordrachtskunstenares, Charlotte Kohier, Donderdag een voor dracht houden in het ,,Corso"-theater. De Alkmaarse balletdanseres, Annemarie Keuihnen, die onder meer in de kaasstad en in Den Helder een balletschool heeft, zal ook in Castricum een dergelijke school openen. Zij heeft het plan met drie groepen te beginnen; met meisjes van 812 jaar, 1216 en dames vanaf 16 jaar. De lessen worden gegeven in het Jeugdhuis aan de Overtoom. De inschrijving is van Donderdag af open gesteld. Aquarianen gaan, vergaderen Donderdag komen de ledén van dê aqua rium-terrarium vereniging RoódvinZalm te Castricum, in hotel Dé Rustende Jager in vergadering bijeen. Eén van dê oprichters van dê vereniging, de heer L. Eggers, ziet zich wegens drukke werkzaamheden ge noodzaakt af te treden. Voor hem een an der te kiezen is een belangrijk punt van de agenda. Daarnaast zal de huiskeuring van de „bakken" der leden besproken wor den. De 165 oud-verpleegsters en verplegers van het provinciaal Ziekenhuis Duinen bosch te Castricum, die Dinsdag een bezoek aan de inrichting brachtén, hebben niet zonder meer na afloop van de reünie af scheid genomen. Een van hen, de heer G. Schenk, uit Castricum, overhandigde de eerste geneesheer-directeur, dr. P. E. M. Teenstra, een geldbedrag voor de aankoop van een microfoon, die ten dienste zal ko men van het overkoepelingsorgaan van alle verenigingen Op Duinenbosch, de O.V.A. De reünisten Werden om 10.30 uur in de morgen in de toneelzaal döor de eerste ge neesheer-directeur verwelkomd, maar niet nadat het mondaccordeonorkest De Wiele waal de oud-gedienden met een pittige mars had begroet. Vervolgens gaf de eco noom, de heer Kars, eèn uiteenzetting over het vijfjarenplan, speciaal wat betreft de uitbreiding van de inrichting. Dr. Teenstra gaf tenslotte een Overzicht van de hui dige vërplêèganèthodeDe lunch werd in het nieuwe paviljoen gebruikt en daarna namen de reünisten de inrichting in groe pen in ogenschouw. Om half vier stond in dè toneelzaal de thee klaar en tijdens dit theeuurtje is het geweest dat enkele da mes. en herenpatiënten gymnastiekoefe ningen ten beste gaven onder leiding van dé heren G. de Rie en P. M. Kuiper.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7