Krachtproef de Duitse voor Labour over herbewapening Nu ook paratyphus op Katwijkse loggers s Weerbericht Drang Bestuur met halfslachtige resolutie naar Scarborough IJmuider Courant Haarlems Dagblad Zal Attlee worsteling met Bevan winnen Aanvraagformulier Linkse partijen dwingen Scelba debat af Het woord is aan. Ill lie fwiiwiiiiii v::r '"/Sijf Attlee wil Tsjiang over boord zetten Straatsburg wil meer handel met het Oosten Aftreden der regering geëist Argentijnse koopvaarder met 54 man vermist lil KW 144 met vier zieken naar huis geroepen; vangst moet vermaald worden Admiraal Pride op Quemoy Gifmoordenares van Worms kreeg levenslang Scotland Yard roept Nederlandse hulp in Weerrapport 69e JAARGANG No 64 Bureaux: Kenneraerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 218 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.ppZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NOODKRETEN, door een aantal bladien in verschillende landen bij de werwerpimg van de E.V.G. aangeheven zullen o.p het publiek, dat onmiddellijk van kansen op nieuw overleg verneemt, wei geen diepe indruk maken. Men is aan de moeizame, schoksgewijze, hortende acties van het internationaal overleg gewend. Dat het E.V.G.-verdrag geen definitieve beslis sing omtrent toekomstige Europese eenheid inhield was duidelijk genoeg, dat het maar een onderdeel van het grote vraagstuk vertegenwoordigde eveneens. Dit schreef ik op 31 Augustus, na de ver werping van het verdrag voor een Euro pese Verdedigings Gemeenschap door het Franse parlement, en voegde eraan toe: Scepticisme omtrent de talloze conferen ties, die in numerieke afwisseling zich on afgebroken blijven voortzetten Grote Drie, Grote Vier, Grote Vijf, Zes (zonder Grote), nu weer Acht, straks misschien Negen of Elf, is overigens niet te vermij den. Men moet daarbij niet geloven in alles-wegvagende uitspraken in de trant van Europese integratie van de baan" en dergelijke, soms op nog breder terrein. Een drang naar bepaalde grote oplossingen, eenmaal bestaande, kan wel vertraagd en onderbroken worden door verwerping van formules, maar niet onderdrukt. Het is ten slotte de drang die beslist, niet de tekst waarin men de oplossing heeft pogen te gieten. Welnu, ge ziet de drang naar dat ver wezenlijken van dat onderdeel van grote aaneensluiting op lange termijn gewaar borgde gemeenschappelijke verdediging zich thans onverminderd voortzetten. En toen ik drie weken geleden schreef „straks misschien Negen of Elf" daarbij licht vaardige vergelijking met de Raad van Elf des carnavals in de pen houdend werd onbewust een profetie geuit. Want het zijn de Negen, die a.s. Dinsdag te Londen bijeen zullen komen om nieuwe oplossing van het probleem na te jagen: een overigens wel wat snelle beeldspraak voor de werk wijze der diplomatie. Maar onze ambassa deur te Moskou heeft onlangs nog nabij de Russische hoofdstad in zijn vrije tijd dan op eenden gejaagd; dat maakt de beeldspraak ietwat aannemelijker. Intussen heeft de Engelse minister Eden verscheidene Europese hoofdsteden bezocht en de Amerikaanse minister Foster Dulles is door cte lucht naar Londen en Bonn ge snord, Parijs overslaand. Onze correspon dent te Washington merkte Woensdag niet zonder reden op, dat het voor de wereld en voor hem beter ware geweest als hij zich liever enige dagen rust op zijn bui tenverblijf in het gebied der Duizend Me ren had gegund. Maar dat blijve nu buiten beschouwing. De veelomstreden Franse premier Mendès-Fraoce is natuurlijk niet achtergebleven en heeft te Straatsburg, ten overstaan van de parlementariërs die de Raad van Europa vormen en die steeds nog alleen maar mogen adviseren, nieuwe voor stellen ontwikkeld. 7'j hebben ten dele in stemming, anderdeels veel tegenkanting ontmoet, alle kanselarijen in nieuwe op schudding gebracht en de diplomatieke kluif nog aantrekkelijker gemaakt. Want al valt die kluif moeilijk te verorberen, smakelijk is hij voor al degenen, tot wier beroeps-gerechten hij behoort,ongetwijfeld. En men moet die kleine, donkere man met de schrandere kop de eer blijven geven, dat hij in een vastgelopen situatie nieuwe actie en beroering heeft gewekt. Door zijn optreden is alles weer in beweging ge komen. Opgewekt balancerend op het slappe koord van een uiterst-onzekere po sitie, temidden van Fransen die hem toe juichen of verguizen, temidden van buiten landse regeringen die hem aanblaffen, maakt hij de indruk dat hij in zijn eigen gesternte blijft geloven en zich zelfs door het gebas van Uncle Sam's Dulles niet laat verschrikken. Jolig spreekt hij de ver wachting uit dat „het nieuwe verdrag" in vijfentwintig duidelijke artikelen binnen een maand te formuleren zaïl zijn. In No vember kan, zegt hij, alles klaar wezen. Hij houdt van termijnen, liefst korte ter mijnen, zoals al bleek bij zijn eerste op treden als premier -pas drie maanden geleden toen hij aankondigde dat hij af zou treden als hij niet binnen een maand een wapenstilstand in Indochina zou heb ben bereikt. Die bereikte hij. En volgens zijn program het grillige Franse parle ment heeft hem tot 31 Maart volmachten voor economische sanering verstrekt zou hij na de verdedigings-gemeenschap aan nemelijk te hebben gemaakt, zijn economi sche plannen even moeten verwerkelijken. Hetgeen hem dan wel weer zou leiden tot voorstellen voor economische aaneenslui ting in Europa. Of dat allemaal lukken zal staat nog ten zeerste te bezien. Maar als dit politieke duveltje-uit-een-doosje mocht worden geremd, als het deksel op enig ogenblik door toedoen van Gaullisten en communisten mocht worden dichtgeslagen, zal zijn opvolger in het Franse premier schap spoedig moeten wijken en het doosje weer openspringen. Zeker is het goed dat hij in eigen land niet alleen wordt toege juicht maar ook boos aangeblaft. Zo wil het trouwens de democratie, zodira iemand iets groots nastreeft. Deze Mendès-France poogt op dit moment de brug tussen het Franse parlement en de Westelijke bond genoten te slaan en tegelijk een beleid op Van onze correspondent in Londen) Het partijbestuur van Labour heeft de nieuwe formule uitgebroed, waarmee het volgende week op het congres in Scarborough een nederlaag hoopt te ont gaan. De formule is aangepast aan de jongste ontwikkeling. De Bevanianen in het bestuur waren er fel tegen, omdat zij wilden aansturen op een eenvoudige uitspraak door het congres, namelijk voor of tegen Duitse bewapening zonder meer. In dat geval zou de kans groot zijn, dat de bestuursresolutie zou worden verworpen en Bevan de zege behaalde. Zo gemakkelijk maakt men het hem echter niet. De urgentie-resolutie is omzichtig gesteld en houdt rekening met de emotionele tegenstand in de partij. Vooropgesteld wordt de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid. Verklaard wordt dat het Westen gereed moet zijn de besprekingen te hervatten zodra de Sovjet unie bereid is tot vrije verkiezingen in de Oost-zóne. De mislukking van de Europese Verdedigingsgemeenschap maakt een an dere oplossing nodig en de partij wil die gemeenschappelijk met de andere Europe se socialistische partijen opstellen. De grondslag van die oplossing is de West- Duitse souvereiniteit. De bondsrepubliek zal moeten bijdragen tot de collectieve veilig heid overeenkomstig de UNO-beginselen en op een zodanige wijze, dat een herhaling van een Duitse militaire bedreiging is uit gesloten. Verder wil men nagaan in hoe verre het mogelijk is de Sovjet-Unie te be wegen toe te stemmen in de hereniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen. De zinsnede, waarop het aankomt, is danig in de watten gewikkeld en nu de veilig heidsklep van de E.V.G. niet meer bestaat, uiterst vaag gehouden. Zal het congres dit slikken? Het partijbestuur is ervoor teruggedeinsd openlijk te zeggen, dat verder uitstel van Duitse bewapening onduldbaar is. Dat is de officiële houding van de Britse regering, welke tenminste na de Berlijnse conferen tie, door de Labouroppositie werd gedekt. De rammelende resolutie wekt de indruk, dat er misschien eerst met de Russen kan worden gepraat, hoewel de partijleiding dit nauwelijks zal bedoelen. De rechtse Labourleiders de linksen beschikken in het bestuur van 27 oves zes zetels moeten op het congres de scherpe oppositie tegen Duitse herbewape ning in bedwang houden. De ledenmassa ligt sinds jarenlang over dit vraagstuk overhoop met de partijleiding, maar zo lang de verwezenlijking van de Duitse be wapening nog veraf leek, slaagde het be stuur erin het congres mee te krijgen. De regering-Attlee hield destijds vele slagen om de arm door de Duitse bewapening van een aantal voorwaarden afhankelijk te stellen, met welker verwezenlijking tijd gemoeid was. Het vorige congres leefde nog in de waan, dat op korte termijn over eenstemming met de Russen over de her eniging van Duitsland mogelijk zou zijn. Indien dit niet mocht lukken, was er altijd nog de E.V.G. om de pil te vergulden. De grote vraag is op het ogenblik of onver bloemde bewapening van de Duitsers nog kan worden tegengehouden. Ruil Op de conferentie van Margate ver klaarde de partij-secretaris Morgan Phil lips vorig jaar, dat van de Sovjet-regering niet kon worden verwacht Oost-Duitsland op te geven zonder er iets voor terug te ontvangen. Hij stelde daarom voor de her bewapening van West-Duitsland op te geven in ruil voor ontbinding van de para militaire organisaties in Oost-Duitsland en vrije verkiezingen voor de hereniging van het land, dat ontwapend en bezet'diende te blijven tot de afsluiting van een vredes verdrag, dat binnen de omlijsting van de Europese samenwerking, waarborgen dien de te bevatten tegen aggressie jegens Duits land en tegen aagréssie van Duitsland je gens anderen. Overeenkomende dus met Churchill's denkbeeld van een nieuw Lo carno. Velen geloven, dat een dergelijke politiek nog steeds kans van slagen heeft, langer termijn te voeren. Zo moet men hem, geloof ik, zien. De andere mogend heden hebben hem daarbij nodig, want zonder Frankrijks medewerking kunnen zij niet tot een resultaat komen. Overheersend blijft: de drang bij alle betrokken landen. Die i-s er en zal voort duren oc*k als de Negen volgende week mochten falen. Dat is de hoofdzaak. Er ligt wel een grote lijn in dit alles. Die loopt naar een uitweg die men in feite wil be reiken. Neem al het kunstige ge-disputeer maar op d-e koop toe. R. P. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op a 6.50 per kwartaal/0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen omdat op de Berlijnse conferentie van bei de kanten geen ernstige poging is gedaan tot een dergelijke overeenstemming over Duitsland te komen. Dat de Labourpartij over het Duitse vraagstuk verdeeld is, is niets bijzonders, omdat het hele Engelse volk in dit opzicht verdeeld is. Er hangen in Londen witte plakkaten, die met grote letters waarschu wen „Do not arm the Germans" (Bewapen de Duitsers niet). Dit is de campagne van Beaverbrook's Daily Express, het op een na grootste Britse dagblad. Beaverbrook is een vriend van Churchill, maar nog onaf hankelijker dan hij. Beaverbrook is de fa naticus, die tegen alle ervaring in alle heil verwacht van een Britse afzijdigheid ten opzichte van Europa en een blinde aanbid ding voor het eens glorierijke Britse impe rium. Vandaar dat hij, met een beroep op een algemeen gevoelen, zegt dat de Duit sers, die volgens nem het grootste gevaar blijven, niet bewapend mogen worden. Voor Labour is de moeilijkheid, dat het oorspronkelijk door wijlen Ernest Bevin eveneens is opgevoed in deze laatste ge dachte. Nog in 1950 was hij tegen Duitse bewapening, maar onder druk der gebeur tenissen -Korea veranderde hij van mening. Broze eenheid De grootste zorg is thans de broze partij eenheid te bewaren. Er is een stroom van resoluties tegen de Duitse herbewapening, maar deze vertegenwoordigen slechts een kleine minderheid der partij-afdelingen, wier invloed bovendien nog in het niet valt bij die van de grote vakbonden, die ook op Labour-congressen de lakens uit delen. Het resultaat van de stemming op het jongste congres der Britse vakbewe ging is echter verontrustend, omdat de steun voor Duitse bewapening in deze kring, welke doorgaans het hoofd koel houdt tot een minimum bleek teruggelo pen. Een combinatie van de oppositie in de vakbeweging en de partij afdelingen kan Attlee een nederlaag bezorgen, al zal dit niet dadelijk tot wereldschokkende gevol gen leiden. Een afwijzend besluit bindt een toekomstige Labour-regering niet. Als de socialisten wind mee houden volgens de Gallup-peiling hebben zij op dit moment zes percent voorsprong op de conservatieven kan er op zijn vroegst volgend najaar een Labour-kabinet zijn. De Duitse bewapening is dan waarschijn lijk reeds een feit. Attlee is echter buiten gewoon schrander. Zijn reis naar China on dernam hij tevens uit interne partij-over wegingen. Bevan, die anders alleen was gegaan, de wind uit de zeilen nemen was mede zijn doel, als ook populariteit terugwinnen, die hij zou verspelen bij zijn verdediging van de Duitse bewapening. Attlee kan verwachten dat de tegenstan ders daarvan juist zijn missie naar China zullen aanvoeren als argument tegen on verhoedse stappen inzake West-Duitsland. Daarop zal Attlee waarschijnlijk antwoor den, dat vredelievend samen leven met het oosten alleen mogelijk zal zijn op basis van waakzaamheid, zodat zijn agitatie tegen Tsjiang Kai Tsjek geen gevaar loopt door zijn houding jegens Duitsland te worden getroffen. Attlee zal thans zeker in zijn partij een potje kunnen breken en daarom waar schijnlijk, ondanks de töegenomen weer stand, hoewel alles op losse schroeven staat de Duitse bewapening er opnieuw door heen krijgen en daarmede de worsteling met Bevan winnen. ROME (Reuter) De linkse Italiaanse partijen hebben het aftreden van de rege ring geëist na de arrestatie van twee voor aanstaande personen, die genoemd zijn in het verdovende-middelenschandaal. De regering werd beschuldigd van „schan delijke inmenging" in het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi. De partijen dreigden met een stemming over de ver trouwenskwestie. Premier Scelba heeft het linkse verzoek om een onmiddellijk debat over het aftre den van Attilio Piccioni als minister van Buitenlandse Zaken ingewilligd. De magistraat die de zaak onderzoekt, dr. Sepe, heeft de twee gearresteerden, de 31-jarige Piccioni en de 46-jarige markies Ugo Montagna, ondervraagd. Naar verluidt betalen beide mannen 500 lire per dag voor een luxe cel. Montagna heeft Dinsdagavond een half uur lang de portier van de gevangenis trachten te be wegen hem binnen te laten, aldus werd vernomen. Montagna was naar de gevan genis gegaan, nadat hij in een blad had ge lezen, dat een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Toen de advocaat van Montagna bij het hek van de gevangenis kwam, trof hij zijn cliënt aan in een twist gesprek met de portier. Politiemannen maakten, een einde aan de onenigheid. SANTIAGO (Reuter) Volgens scheep vaartkringen te Valparaiso is het mogelijk, dat het Argentijnse koopvaardijschip „San Martin", waarvan voor het laatst elf da gen geleden iets vernomen is toen het voor de Chileense kust voer, is gekapseisd na dat de lading tarwe door ruwe zee is gaan schuiven. Het 554 ton metende schip werd vorige week in de Chileense haven San Antonio verwacht. Het schip heeft een bemanning van 54 koppen. DIT NU MM KR BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Hendrik de Vries: Voor een winkel huilde een man Zonder geld op zak; Ook mannen kunnen huilen Als 't ontbreekt aan tabak. (Vertaling van een Spaanse copla) pli; iflli sj|itew- '•W:A '■■"■VA" 5fcL' Y pwj '".7 -• r v.-x x-' LVV - - - 'Af" \1 Fraai beeld van het Hollandse landschap in de herfst. Het hooi wordt binnengehaald. Lang heeft men gewacht, de natte zomer zorgde voor uitstel op uitstel, maar nu is het dan zover. In overleg met de Inspectie voor de Volksgezondheid heeft men vanmorgen besloten de Katwijkse logger KW 144 „Wilhelmina V" van de rederij N.V. C. den Duik, die sinds 8 September ter ha ringvangst is, naar IJmuiden te dirigeren, daar de dokter van het hospitaal-kerk schip „De Hoop" bij vier opvarenden van deze logger verschijnselen van paratyphus geconstateerd heeft. Het schip zal zo spoedig mogelijk naar IJmuiden opstomen waar zijn haring vangst op advies van de Keuringsdienst voor Waren, aan de vismeelfabriek zal worden overgedragen ter verwerking tot vismeel, omdat het in het belang van de volksgezondheid niet gewenst lijkt deze vis voor de normale consumptie vrij te geven. De zieken aan boord van de Wilhelmina V zijn de schipper A. Nijgh en V. Ouwe hand uit aKtwijk en J. Paardekoper uit Noordwijk. De naam van de vierde patiënt is nog niet bekend gemaakt. Ook op een andere Katwijkse logger heeft de arts van de „De Hoop' vier ver dachten gevallen geconstateerd, die waar schijnlijk op paratyphus wijzen. De namen van dit schip en deze zieken zijn nog niet meegedeeld. Het Visserij-inspectievaartuig „De Wolf" heeft voorts van een derde Katwijkse logger een opvarende H. Vuist uit IJmuiden overgenomen, van wie aan vankelijk ook gevreesd werd dat hij pa ratyphus had. Later bleek echter, dat deze man aan een maagaandoening leed, die LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Labourpartij, Clement Attlee, is in Londen teruggekeerd van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, China en Australië. „Ik ben van mening, dat er een vermin dering van de spanning is opgetreden als uitvloeisel van Genève en ik meen, dat ons bezoek daartoe heeft bijgedragen. Ik ge loof, dat er een kans is op een samen komen," zo zeide Attlee tegenover journa listen. Desgevraagd verklaarde hij, dat Formosa de grootste moeilijkheid was. „Ik ben van mening, dat hoe eerder wij van Tsjiang Kai Tsjek en zijn troepen af zijn, hoe beter het is." Attlee wilde zich niet uitlaten over het besluit van de Algemene Vergadering van de UNO om de kwestie van China's toe lating voorlopig te laten rusten. De bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot, admiraal Pride, heeft te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, overleg gepleegd met de nationalistische militaire leiders. Daarop vertrok hij met onbekende bestemming, volgens onofficiële berichten naar het nationalistische eiland Quemoy. Zijn bezoek werd door een Amerikaanse militaire woordvoerder een „routine"-be- zoek genoemd. Vliegtuigen van de nationalisten zetten hun aanvallen op communistische oorlogs schepen en jonken in de omgeving van Amoy, op het Chinese vasteland, voort. Nationalistische oorlogsbodems patrouil leerden langs de kust van Tsjekiang en Foekien, op zoek naar concentraties van jonken, die een invasie op Quemoy zouden kunnen inluiden. ogenblikkelijk operatief ingrijpen noodza kelijk maakte. „De Wolf" heeft de IJmui- denaar nu naar Den Helder gebracht, waar hij in middels in het ziekenhuis is opgenomen. Hoogtepunt bereikt? Men heeft de indruk dat, wat Katwijk en naaste omgeving betreft, het hoogtepunt van de paratyphusepidemie nu is be reikt. Wel kunnen nog secundaire infecties verwacht worden, maar tot op heden zijn deze nog niet geconstateerd. Enige nieuwe patiënten zijn er de laat ste vierentwintig uur bij gekomen, veelal mensen die zich al eerder ziek voelden maar lang geaarzeld hebben met het waar schuwen van een dokter. In Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg tezamen is het aantal patiënten nu 196, in Noordwijk en Noordwijkerhout 40 a 45. In Wassenaar zijn twee „verdachte" ge vallen, maar de gegevens daarover zijn nog erg vaag. In Terneuzen lijdt een meisje, dat in Katwijk heeft gelogeerd, aan para typhus. De raadgevende vergadering vain de raad van Europa heeft Woensdag met 66 tegen zes stemmen bij een onthouding een resolutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat handel tussen Oost en West mogelijk kan bijdragen tot een vreedzaam naast elkaar bestaan. In de resolutie wordt gezegd, dat de ver gadering vastbesloten is geen moeiten te sparen om dit vreedzame samen bestaan van Oost en West te bevorderen. Voorts wordt de wenselijkheid uitgesproken van grotere samenwerking tussen leden van de Raad van Europa ter bevordering van d-e handel met het Oosten om te voorkomen, dat het Westen bij handelsbesprekingen met Oostelijke staatsmonopolies in een on gunstige positie komt. BONN (A.N.P.) In Mainz is Woensdag de 30-jarige Christa Lehmann uit Worms driemaal tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeeld wegens het plegen van drie moor den met behulp van vergiftigde bonbons. Het geval-Lehmann heeft een half jaar de gemoederen in Duitsland bezig gehouden en men neemt aan, dat de vrouw aanleiding heeft gegeven tot een lange reeks zelfmoor den door middel van vergiftiging. Deze serie zelfmoorden begon terstond, nadat in het voorjaar mevrouw Lehmann werd ge arresteerd en bekende de moeder van haar vriendin te hebben gedood door middel van een bonbon, die zij had gevuld met een vergiftigd plantenbestuivingsmiddel, dat vrij in de winkel te koop was. De zelfmoor den bleken door middel van hetzelfde ver gif te zijn gepleegd. (Reuter) De burgerrechten werden haar ontnomen. In het laatste pleidooi had zij gevraagd niet uit de rechten ontzet te wor den. Een getuige-psychiater verklaarde, dat zij een „koud egoïstisch persoon" was, die volledig verantwoordelijk voor haar daden gesteld kon worden. De redenen die zij voor haar moorden aanhaalde, noemde hij wel haast belachelijk onbelangrijk. LONDEN. (Reuter). Detectives van Scotland Yard hebben Woensdag naar aabileidfang van de goudroof in Londen meer dan dertig huizen in het Noorden en Oosten van de stad grondig doorzocht. De bestelwagen, waarvan de daders zich bij hun overval bediend hebben, is in een straat, slechts enkele honderden meters van de plaats van het misdrijf, aangetrof fen. Men zoekt naar de eigenaars van een vilthoed, een pet en een zijden halsdoek, die in de bestelwagen van de dieven zijn gevonden. Scotland Yard heeft de Nederlandse po- litie-autoritelen om medewerking verzocht bij de opsporing van het goud en de die ven. Men acht het mogelijk, dat de dieven tot een internationale bende behoren en dat de diefstal is uitgevoerd, nadat van het Europese vasteland bepaalde inlichtingen waren ontvangen. De laatste tijd zijn in voor de Britse staatsbank bestemde goudzendingen uit het buitenland een aantal vervalste gouden souvereinen (goudstukken ter waarde van 20 shilling) aangetroffen. De nagemaakte goudstukken waren echter wel uit goud vervaardigd en in sommige gevallen was het goudgehalte zelfs hoger dan bij de wet is voorgeschreven. Men meent, dat de na gemaakte goudstukken mogelijk afkom stig zijn van dezelfde bende, die de goud diefstal pleegde en dat de dieven op deze wijze het gestolen goud te gelde maken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 G e 4) i-1 oo toestand S3 s« v <D Co C/3 fcS Cl) J S C siö E'S> zs Stockholm onbew. NW 3 12 0.4 Oslo onbew. NNO 1 14 0 tKopenhagen regenbui W 4 12 0.1 Amsterdam licht bew. W 4 15 1 Londen mist windstil 16 0 Luxemburg mist NW 2 12 1 Parijs nevel windstil 17 0 Bordeaux onbew. ONO 1 16 0.1 Grenoble onbew. windstil 17 0 Nice licht bew. NNW 3 23 0 Genève onbew. windstil 15 0 Zürich nevel windstil 15 0 Locarno onbew. O 2 20 0 Berlijn geheel bew. WNW 4 13 2 Frankfort nevel Z 2 14 0 München regen WNW 3 14 0,1 Wenen onbew. WNW 6 18 0,2 Innsbruck regen windstil 17 0,5 Rome zwaar bew. windstil 24 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 4 23 U Mallorca geheel bew. ONO 8 0 Neerslag laatste 24 uur OOOOOCX XTX>DOOOOOOOOOOOOOOOr>OOC >nor YYYYTOOOOOOOOOOOOOCOOOK. «r w - R 5 AANWAKKERENDE WIND 3 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- g derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Van het Westen uit toenemende be wolking met later regen. Tot matig of krachtig toenemende Zuidelijke wind. Vannacht in het Oosten van het land kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 24 September Zon op 6.28 uur. onder 18.36 uur. Maan op 3.37 uur. onder 17.18 uur. Maanstanden 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 September Hoog water: 0.54 en 13.32 uur. Laag water: 8.50 en 21.15 uur. Vrijdag 24 September Hoog water: 1.55 en 14.21 uur. S Laag water: 9.54 en 22.12 uur. VO^MM^MOOOOOCXXXXOOOOOOOOÜOOÜOOOOO'XOOaxjOcajlxlcJl

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1