Woedende Ambonezen over vielen kampinspecteurs ENERGOL DOOR BR SRKIRl ERtROOl «W srsciAi visee-STATic motor oil Colbertje met f 2500 uit vliegtuig „weggezogen" PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws Urenlange relletjes in kamp Oranje; commandant Rijkspolitie ernstig gewond 1ïouaeauté K De radio geeft Vrijdag Trams uit centrum van Amsterdam Haagse jurist-sportvlieger verdacht van vele wonderlijke delicten Vragen over Soekarno's tweede huwelijk 100 jaar uitslapen* OVOMAjJJHE <€ock ió liet zo DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 2 Hoe maak ik het zelf? geheel gratis Vervoerbedrijf wil experimenteren met andere transportmiddelen Twee treinontsporingen in Rotterdam Magnetiseur veroordeeld KEIP Stipendia aan studenten voor speurwerk Kort nieuws Rijkmakende zetfout Een misverstand van twee jeugdige Am bonezen in het kamp Oranje te Fochteloo bij Oosterwolde (Friesland) is aanleiding geworden dat daar zeer ernstige relletjes zijn ontstaan, waarbij verscheidene perso nen, onder wie de commandant van de rijkspolitie te Oosterwolde en twee inspec teurs van de Ambonezenzorg vrij ernstig werden gewond. Bovendien werden alle ruiten van de woning van de kampbeheer der ingeworpen en acht kozijnen vernield, terwijl het meubilair ernstig werd bescha digd. Van de dienstauto van de inspecteurs liet men de banden leeglopen en vernielde men een portierruit. Uit de auto werden verder twee regenjassen, een actetas en een bedrag van ongeveer 80 ontvreemd. Een der jassen en de ledige actetas werden later teruggevonden. Des middags, bij die uitreiking van de barmen, mocht de kampbeheerder aan twee jeugdige Ambonezen, die te weinig van het door hen verdiende loon hadden afge dragen, geen bonnen uitreiken. Hierover waren zij veertien d'agen geleden al onder houden. De beide jonge mannen, die van mening waren dat dit een beslissing was van de kampbeheerder zelf, uitten bedreigingen jegens deze, waarop de kampbeheerdier de medewerking inriep van twee inspec teurs van de Ambonezen-zorg om de jon gens duidelijk te maken waar het om -ging. Om ongeveer half elf 's avonds versche nen dezen in het kamp om in het kantoor tje van de kampbeheerder aan de Ambo nezen uitleg te geven. Een van de inspec teurs deed de deur van het kantoortje dicht en vermoedelijk hebben de beide Ambonezen toen gedacht, dat de deur op slot was gedaan en dat zij in de val waren gelokt. De deur kon echter van binnen niet eens gesloten worden. Met een hamer en een pook gewapend' -gingen zij de beide inspecteurs te lijf, die zich met een stoel trachtten te verdédigen. De moeder van een der jongens, die door een raam naar binnen keek, sloeg alarm, waarop de ge hele kampbevolking kwam toesnellen. In-tussen h-a-d' de vader van een der jon gens geprobeerd de deur open te krijgen, maa.r een der inspecteurs s-tond er met de rug tegenaan, zodat dit niet lukte. De vader bleef echter zo lang aan de deurknop mor relen, dat deze afbrak, zodat de deur nu inderdaad niet meer was open te krijgen, aldus de lezing der beide inspecteurs. Met stenen, keien en alle mogelijke voor werpen werden daarop de ruiten van het kan-toortje en de woning van de kampbe heerder ingeworpen en acht kozijnen ver- ADVERTENTIE COMBINATIE-SERVICE VAN DE BEKENDE „G A M Y" FABRIEK EN „S T I L" PATRONEN. VRIJDAG 24 SEPT. ZULLEN COUPEUSES IN ONZE ZAAK AANWEZIG ZIJN VOOR HET GEVEN VAN DESKUNDIGE VOORLICHTING. U KUNT ONDER TOEZICHT UW KLEDING ZELF KNIPPEN OF DIT LATEN DOEN. DEZE SERVICE IS De Stoffenspeciaalzaak GROTE HOUTSTRAAT 14 - HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrou' 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Piano a quarte mains. 15.30 Musette-Oïkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.55 Schakels tussen heden en ver leden, causerie. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Op bezoek bij anderen. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Propaganda-actie. 21.00 Platen. 21.15 Buitenlands weekoverzicht. 21.30 Piano. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8. 00 Nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamerorkest. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus, 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Wij vrouwen van het land 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Platen. 14.30 Metropole-orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Wereldmuziekcon cours Kerkrade. 15.45 Italiaanse liedjes. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Piano. 18.00 Reportage 18.10 Zangrecital. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: over de reclassering en emigratiepraatje. 19.30 Ge bed. 19.45 Verzoekprogramma voor de mili tairen. 20.30 Amusementsmuziek. 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Poli tiek forum. 21.50 Groot koor, Omroeporkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaak-Olym piade. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Ambonese en Hawaaiaanse muziek. 20.30 Actualiteiten en weerpraatje. 20.45 Volksdansen van het eiland Mellorca. 21.00 —21.45 Het geval Bouman, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12 34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Idem. 15.40 Chansons. (Om 16.00 Koersen). 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Koorzang. 18.10 Protestantse causerie. 18.25 Koorzang. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ver zoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest-concert. 22.55- 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe film. (Op 224 m. 75 m.). nield, terwijl even later ook het meubilair ernstig werd beschadigd. De kampbeheer der, die zich bedreigd gevoelde, vluchtte met zijn echtgenote en jonge kinderen uit de woning en zocht door kreupelhout en over sloten een heenkomen. De beide in specteurs wisten zich in een slaapkamer te verschansen en zo lang stand' te houden totdat zij door de rijkspolitie, die in aller ijl was gealarmeerd, werden ontzet. Zij liepen vele verwondingen op. Ook de politie moest het echter ontgel den; de commandant van de Rijkspolitie te Oosterwolde kreeg een straatsteen tegen het hoofd, waardoor hij vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Pas tegen 2 uur 's nachts, nadat nog meer assistentie- uit omliggende plaatsen was gearriveerd, was de rust eindelijk weergekeerd, maar de gehele nacht en ook Dinsdag is er extra politiebewaking in het kamp aanWezig geweest. De beide jeugdige Ambonezen zijn in verzekerde bewaring gesteld en de beide gezinnen, waaruit zij afkomstig zijn, wer den naar een ander kamp overgebracht. Een nader onderzoek wordt nu ingesteld. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad een nota doen toekomen waar in een overzicht wordt gegeven van de plannen van het gemeentebestuur, die in 1955 in voorbereiding dan wel tot uitvoe ring zullen komen. Daarin heet het onder meer dat naar schatting in 1955 rond 31 millioen zal moeten worden geïnvesteerd in werken ten behoeve van de gas- en electriciteitsvoorziening. Ook het gereed maken van nieuwe industrieterreinen zal enige tientallen millioenen vergen in dat jaar. In 1955 wil men voorts een 4100 wonin gen voor de diverse woningbouwverenigin gen tegen een kostprijs van 13.000 per stuk bouwen. Daarmee is 53.300.000 ge moeid. In de gemeentelijke sector wordt voor woningbouw een bedrag geraamd van 2.444.000. De raming betreft het afbou wen en in uitvoering brengen van 859 wo ningen. De stichting van een markthal voor de détailhandel in Tuinstad-Slotermeer zou 1 millioen vergen. Over het plan tot aanleg van een helicop- terhaven in Amsterdam heeft de door B. en W. ingestelde commissie zojuist advies aan het college uitgebracht. De nota zegt voorts, dat het voortdurend drukker wordende verkeer de dringende vraag doet rijzen of een gehele of gedeel telijke vervanging van de tram in de bin nenstad door andere vervoermiddelen mo gelijk is. Men wil nu proeven gaan nemen met andere vervoermiddelen. Op de spoorbaan bij de Vondelingenweg in Rotterdam is vannacht half twee een locomotief, die dertig tankwagons opduw de, uit de rails gelopen. Om kwart over vijf stond de locomotief weer in de rails. Vermoed wordt, dat de rails verwrongen waren, omdat des mid dags op dezelfde plaats vier ledige olie tankwagons van een uit dertig wagons be staande trein door onbekende oorzaak wa ren ontspoord. De ontspoorde wagons, die zich in het midden van de trein bevonden, beschadigden het wegdek over een afstand van ongeveer 35 meter. De rechtbank te Amsterdam heeft in hoger beroep de 35-jarige magnetiseur S. B. uit Amsterdam veroordeeld tot drie geld boeten van 6. Hem was ten laste gelegd „dat hij, niet toegelaten tot het uitoefenen van een beroep waartoe de wet een toe lating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefent." De kantonrechter had B. ver oordeeld tot drie boeten van 200 gulden. De officier van justitie had drie boeten van 100 gulden gerequireerd. De voorzitter van de Commissie voor Onderzoek naar Paranormale Begaafdheid, mr. A. van Doornick, die als raadsman op trad, verklaarde dat het percentage gene zingen van B. 87 was. ADVERTENTIE rï'; t' v. Het brilleglax waardoor U beter xiet DAT LEVERT ADVERTENTIE Een enorme directe besparing in Uw autokosten. Radio-actieve proeven en road-tests hebben bewezen, dat BP Special Energol de motorslijtage met 80°/0 verminderd en een benzinebe sparing geelt van gemiddeld 10°'o. Door onmiddellijke ■volmaakte smering bij koudste start, zowel als hoogste bedrijfstemperatuur voorkomt BP Specia I Energol Visco Static motorvervuiling en aanslag in de verbrandingsruimten. BP Special Energol geelt het hoogste motorrendement. ■■■•..v.'./ V-'t v. - VISCO STATIC De Vu co Sfaf/sche eigenschappen van BP Special Energol garanderen een perfecte smering onder alle tempera!uursomstandigheden. Nooit te dik, nooit te dun. Een volmaakte smering bi) de koudste start, zowel als bij de hoogste werktempcraluur. Volmaakte BP Special Energol smering betekent: 80°:o VERMINDERING VAN MOTORSLIJTAGE LAGER BENZINEVERBRUIK BE TERE PRESTATIES f ■MMf BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM' ,Ve r k o o p o r g a n I s a 11 o voor Nederland der Anglo l/enlan Oil Co.'ltd^ NAAST LUXOR De Haagse rechtbank te 's Gravenhage heeft zich gisteren de gehele dag bezig ge houden met de behandeling van de zaak tegen de 30-jairige jurist A. S. uit Den Haag, die verdacht wordt van valsheid in geschrifte, oplichting, verduistering cn diefstal. Hij zou onder veel meer een fabri kant uit Rotterdam hebben opgelicht. Deze fabrikant had via mr. S. een lening van 30.000 gesloten, welke in twee jaren tijds moest wordien terug betaald. S. zou hier voor twintig procent rente hebben geëist, waarvan slechts 5Vb procent vermeld stond op de leningsovereenkomst. De resterende 14'/2 procent zou zijn „weggewerkt" in een aantal afzonderlijke schuldbekentenissen. Mr. S. had voorts volgens de dagvaarding getracht deze manipulaties uit de boek houding van de fabrikant te houden, een valse opgave gedaan om beslag op zijn auto te ontlopen.. Met deze auto als onder pand zou hij van een 52-jarige tandarts uit Den Haag een bedrag van 3000 geleend hebben, doch later had hij de auto ver kocht, zonder zijn schuld aan de tandarts af te doen. Dan was er ook nog een Dorditse make laar in assuranties, die op uitnodiging van S. naar Ypenburg kwam om met enige kennissen van deze „over assuranties te spreken". S. had hem toen verzocht 2500 mede te nemen omdat hij voor zijn ken nissen een credietwaardige indlruk wilde wekken. De kennissen van S. waren echter niet gekomen. S. had toen de makelaar meege nomen op een tochtje in een sportvliegtuig. Tijdens deze vlucht was de deur van het vliegtuigje opengevallen en door de zuiging van de lucht zou het in de bagageruimte liggende colbertje van de makelaar, waar in de portefeuille met 2500, naar buiten gezogen en in zee gevallen zijn. Later was het colbertje gevonden door een Katwijke naar, die ook als getuige werd gehoord. De portefeuille was echter verdwenen, Bij een speurtocht langs het strand waren slechts enkele papieren uit de portefeuille gevonden. Het openbaar ministerie had S. te dezer zake diefstal ten laste gelegd, Een getuige-deskundige, chef-instructeur van de luchtvaartschoöl op Ypenburg,ver klaarde dat het zeer onwaarschijnlijk was dat het colbertje door de luchtstroming uit het vliegtuig was gezogen. Tenslotte werden nog als getuigen ge hoord een musicus en sportvlieger en twee verzekerimgsbeambten. Mr. S. had de mu sicus aangeboden, hem financieel te steu nen bij diens studie. Dit had de musicus echter geweigerd, Later had S. bij een verzekeringsagent op het vliegveld een formulier gevraagd waarop hij een ongevallenverzekering van de musicus wilde aanvragen, waarbij de jurist zelf als begunstigde zou optreden. Mr. S. verklaarde ter zitting dat hij dit had gedaan om een zekerheid te hebben, als hij de musicus twee jaren financieel zou helpen bij diens studie. De president zeide eebteh dat dit alles toch wel „vermoedens" doet rijzen omdat de aangevraagde verzekering zeer hoog was en omdat S. herhaaldelijk had gezegd dat de musicus een onvoorzichtig vlieger was. De verdachte zeide dat dit ook anders kon worden uitgelegd, dat hij zijn studie lening veilig wilde stellen met een ver zekering juist omdat de musicus zo'n on voorzichtige vlieger was. De rechtbank schorste hierna de zitting tot Zaterdagmorgen. In het jaarverslag 19531954 van het Delfts Hogeschoolfonds wordt onder meer gezegd dat het voorstel van de commissie van uitvoering, om voor het uitvoeren van speurwerk inplaats van subsidies aan hoogleraren, stipendia toe te kennen aan jonge ingenieurs of studenten met alge mene instemming is aanvaard. De opleiding tot „speurwerker" gaat noodzakelijk gepaard met een verlenging van de studietijd, die velen zich echter om financiële redenen niet kunnen veroorlo ven. De uitkeringen welke het fonds aan de betrokkenen toekent voorzien dan ook in een dringende behoefte. Blijkens een uitspraak van de Raad van Beroep te 's-Gravenhage is het fonds vrij gesteld van betalingen volgens de invalidi teitswet. De inspecteur der belastingen te Delft handhaafde echter zijn standpunt dat het Hogeschoolfonds als werkgever op treedt en daarom verplicht is, loonbelasting in te houden en een vereveningsheffing te betalen, zodat hierover nog een rechterlij ke uitspraak moet worden afgewacht. Het verslag over het speurwerk, waar voor stipendia werden verleend, beperkt zich tot een résumé, waarin veelal weinig meer dan de aard en soms enkele bijzon derheden betreffende uitvoering van het onderzoekingswerk konden worden aan geduid. 6. Frik Foppes maakte een contract op en overhandigde dit aan Eric Echo. „Wilt u even tekenen?", vroeg hij, „dan kunt u vandaag nog met uw poppen optreden". Panda zag dit met stijgend misnoegen aan. „Dit is niet eerlijk", dacht hij. „Die direc teur neemt hem alleen aan, omdat hij denkt, dat ik een pop ben met een mecha niekje. Maar ik doe niet mee aan die be driegerij!" Dus kwam hij naar voren en zei haastig: „Wacht even, meneer Foppes, dit is een misverstand. Ik ben niet een pop van die buikspreker, ik leef echt!" Maar de directeur luisterde nauwelijks naar hem. „Het is al goed, meneer Echo", zei hij. „U hebt me overtuigd van uw vakmanschap. U kunt het buikspreken dus nu wel staken". „Dank u"„ zei Eric Echo tevreden, „dan zal ik me nu maar meteen gereed maken om op te treden. Kom mee, Panda". Maar ik wil niet net doen, of ik een pop ben!", riep Panda, „dat is niet eerlijk!" „Dat eis ik toch ook niet van je?", zei Eric Echo sussend, terwijl hij de tegenstribbelende Panda met zich mee voerde, „je mag heel gewoon doen, hoor. Je hoeft niemand te bedriegen". De directeur keek hen hoofdschuddend na. Een echte artist, die buikspreker", dacht hij, „hij kan er gewoon niet mee ophou den. Straks gaat hij zelf nog geloven, dat die Panda-pop werkelijk leeft". DJAKARTA (United Press) De krant „Sumber" heeft geëist dat het parlement de kwestie van Soekarno's derde huwelijk zijn eerste vrouw is overleden in be handeling zal nemen, als de regering wei gert de vragen over de affaire die in het artikel worden gesteld te beantwoorden. De krant vroeg in een hoofdartikel, waar boven stond „geen sentimentaliteit, alstu blieft", in de eerste plaats een officiële be kendmaking of Soekarno er thans twee vrouwen op nahoudt. Waarom werd het huwelijk gedurende drie maanden geheim gehouden? Waarom is Soekarno weer ge trouwd terwijl zijn eerste vrouw, Fatmawati, alle kwaliteiten bezit die van een eerste dame des lands geëist kunnen worden? Is het v/aar dat zijn nieuwe vrouw een twij felachtige reputatie geniet? Wat zal de status van deze mevrouw Soekarno zijn, zal zij officiële gelegenheden bijwonen Is Fatmawati van plan van Soekarno te scheiden omdat ze de nieuwe toestand niet kan aanvaarden? De vroegere echtgenoot van de nieuwe mevrouw Soekarno Is rooms-katholiek en de krant wil ook een officiële verklaring van hun echtscheiding vernemen. Moet Soekarno het parlement van zijn huwelijksplannen op de hoogte houden en was de regering „geschokt" door het nieuws? ADVERTENTIE Doodop bent U, zo tegen de avond... 100 jaar zoudt U willen uitslapen... Lusteloos zit U in de huiskamer... Ook voor U is Ovomaltine de uitkomst. Een kop Ovomaltine bij het ontbijt of voor het naar bed gaan werkt zenuwverster kend en verkwikkend en maakt U bestand tegen de gejaagdheid van het leven. zet kracht bij en houdt U fit Verontreiniging. Prof. F. C. Pybus van de universiteit van Durham heeft Woens dag op de jaarlijkse vergadering van het Britse genootschap voor rook be strijding verklaard, dat door rook ver ontreinigde lucht een der oorzaken van longkanker is. Bij lijkschouwingen blij ken dikwijls de longen van stadsbewo ners verontreinigd te zijn door roet. Assistentie. In de staatsgevangenis van Missouri te Jefferson City is Woensdag avond opstand uitgebroken. Enkele ge bouwen zijn in brand gestoken. Voor zover bekend, zijn twee bewakers en twee gevangenen gedood, Er zijn 14 gewonden. De meesten van de 3285 gevangenen doen niet mee. De gevan genisdirectie heeft assistentie van de nationale garde gevraagd. Vrijwillig. Franse koopvaarders zijn be gonnen 70.000 militairen en burgers uit Vietnam over te brengen naar het door de Vietminh bezette Noorden. Vervuiling. Het water van de Rijn in Duitsland wordt „nauwelijks drink baar" genoemd in een rapport van pro fessor Holluta van de universiteit te Karlsruhe die een officieel onderzoek heeft ingesteld. Men heeft zijn bezorgd heid uitgesproken over de toenemende industriële vervuiling van het Rijn water, dat in vele Duitse steden wordt gebruikt. Ogen. Slechte ogen waren gedeeltelijk verantwoordelijk voor tenminste zes van elke tien verkeersongelukken in West-Duitsland in het vorige jaar, al dus heeft dr. Mind't, een oogarts, op een congres van oogartsen in Berlijn ver klaard. Ontvlucht. Uit het opvoedingsgesticht Pra Vuana te Tangeran, 30 km ten Westen van Djakarta zijn 191 kinderen ge vlucht. De politie heeft tot nu toe 37 kinderen opgespoord en naar het ge sticht teruggebracht.. Ontploffing. In de kelders van het Britse Lagerhuis heeft zich waarschijnlijk door ontsnappende gassen een ont ploffing voorgedaan. Vier personen zijn met brandwonden en een zenuwschok naar het ziekenhuis overgebracht. De brandweer kon het ontstane vuur spoe dig meester worden. Er is geen schade aangericht. Veilig. Woensdagochtend is bij Stansted (Essex) een Brits troepenitransport- vliegtuig doordat twee motoren stopten, bij het opstijgen verongelukt en in vlammen opgegaan. Alle vijftig inzit tenden, militairen, die op weg waren naar het Nabije Oosten, verlieten het vliegtuig snel en ordelijk, nog voor de vlammen hen bereikt hadden. Slechts de laatste man liep lichte brandwonden aan het gezicht op. De toegesnelde hulpdienst vond passagiers en beman ning in veiligheid. Zwartkijkers. De Duitse posterijen hebben peilwagens in dienst genomen om „zwarte" televisie-kijkers op te sporen. In West-Duitsland zijn honderdduizend televisie-apparaten verkocht, doch nog niet de helft er van is opgegeven. Min stens de helft der kijkers tracht het recht van vijf mark per maand te ont duiken. Op het ogenblik melden zich in de bondsrepubliek maandelijks on geveer 3500 nieuwe kijkers aan, of schoon de productie van televisie-appa raten dubbel zo groot is. Berookt. De schoorsteen-inspecteur Esson uit Toronto beklom dezer dagen een fabrieksschoorsteen in St. John, een havenstad in de Canadese provincie New Brunswick. Op de top gekomen, ongeveer 45 meter hoog, brak de ladder waarlangs hij geklommen was, met als gevolg, dat hij niet meer naar beneden kon. Het gebeurde 's ochtends en hij begon er, naarmate de dag vorderde steeds berookter uit te zien. Aanvan kelijk probeerde men hem te hulp te komen met een touw, dat met behulp van een ballon opwaarts werd gezon den. Dit lukte echter niet. Eerst in de namiddag kwam men op het denkbeeld een helicopter te gebruiken, waaronder een grote mand bevestigd was. Op deze manier kwam de inspecteur, die inmiddels uiterlijk een schoorsteenveger was geworden, weer op de begane grond. Zondagmiddag werd de politie in Bus- sum telefonisch gewaarschuwd, dat er in een rijwielbewaarplaats aldaar een baby lag, waarvoor onmiddellijk hulp werd gevraagd. Inderdaad trof men ter plaatse een pas ge boren kind een meisje aan. Het zag er goed verzorgd uit, droeg schone kleertjes en huilde niet. Het is naar het Majella-zieken- huis gebracht, waar het ter verzorging is opgenomen. De politie speurt ijverig naar de moeder van de vondeling. IN DE BEGINPERIODE van de boek drukkunst werden boeken vaak ontsierd door een overstelpend aantal drukfouten, die aanvankelijk wel met pen en inkt ver beterd werden, maar tenslotte heeft men dat systeem toch moeten laten varen om dat het te tijdrovend werd en te kostbaar was. Zo kwam men op het denkbeeld aan de boeken een rubriek Errata toe te voe gen, maar de zaak werd daardoor vaak niet overzichtelijker wegens de grote omvang welke deze ru briek soms kreeg. Zo verscheen er in 1562 een geschrift ter be strijding van het pauselijke gezag, maar van de 172 blad zijden tekst waren niet minder dan 15 aan Errata gewijd. Dat was een beetje veel van het goede en de schrijver verontschuldigde zich dan ook door te veronderstellen dat de duivel klaarblijkelijk gepoogd had zijn goede streven te dwarsbomen. Het is niet onmogelijk dat deze duivel, die in het geweer werd geroepen om het onmatig grote aantal zetfouten te dekken, te peet heeft gestaan bij de term „drukfoutendui- veltje'. Er zijn hierover echter ook nog andere veronderstellingen. Op echt originele wijze is de zetfout door een Amerikaanse uitgever uitgebuit. De man wilde een detective roman op de markt brengen waaraan hij een geweldige reclame-campagne liet vooraf gaan. Om zeker te zijn van een grote afzet liet hij daarin bekend maken dat in het boek een storende drukfout was geslopen, welke fout echter moeilijk te ontdekken viel omdat de lezer van het begin tot het einde inadembeklemmende spanning werdge houden omtrent de afloop van de geschie denis. Wie er desondanks in zou slagen J de zetfout het eerst te vinden, zou een prijs van 30.000 dollar ontvangen. Dit idee sloeg geweldig in, want ieder had er wel enkele dollars voor over om in deze wedstrijd mee te dingen. Nauwe lijks was het boek verschenen, of het ge hele land werd aangegrepen door een ware drukfoutenkoorts. Tallozen zochten naar de bewuste fout en leder sprak over druk fouten, zodat in luttele dagen tijds de hele oplaag van meer dan 150.000 exemplaren was uitverkocht. Toch duurde het nog enkele weken eer de gelukkige vin der zich kwam aanmelden en triomfantelijk de geniaal verborgen fout op de laat ste bladzijde van het boek aanwees, waardoor hij de eerlijk verdiende dollars kon incasseren. Verder zouden we nog kunnen spreken over de politieke onaangenaamheden die in 1811 tussen de Tsaar van Rusland en Napoleon zijn ontstaan als gevolg van een drukfout in een der Franse bladen, over de ontzettende gevolgen die voortvloeiden uit een drukfout in een receptenboek voor apothekers, of over de kapitalen die zijn verdiend aan boeken welke wegens druk fouten vernietigd hadden moeten worden, doch die stiekum werden achtergehouden. We zullen echter kort zijn en tot iets an ders overgaan. Want nu u hebt kennis gemaakt met de handige verkoopmethode van een Ameri kaanse uitgever, dient u toch ook te weten op welk een vreemdsoortige manier wordt bepaald welk boek daar te lande tot de bestseller van de maand wordt verheven. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2