Levenslang geëist tegen opzichter van Waterstaat Mr. Algera zette als minister door wat hem als Kamerlid niet lukte Agenda voor Haarlem Vervoerpolitiek op losse schroeven tL,en nieuwe gaat voor l Tien helicopters voor het leger Nederlands „squadron" blijft in Duitsland De gifmoord in Oud-Beierland Verdachte van moord in Deventer bekent Een glimlach Werd Stalin weggeruimd wegens krankzinnigheid? DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 Streekvervoerders protesteren bij de Kamers: ln strijd met de wet Geen bevoorrechting wereld „Begin van militaire integratie" Audiëntie van Paus Pius voor derde maal bekort Directie der N.S. uitgebreid U geniet langer en intenser voor Minister van vele zaken van Laos afgetreden De Nederlandse vereniging van trans portondernemingen (N.V.TO.) heeft aan de leden van de Staten-Generaal een adres gezonden naar aanleiding van het konink lijk besluit van 11 Maart 1954 waarbij eni ge wijzigingen zijn aangebracht in de richt lijnen voor de Commisie Vergunningen Personenvervoer (C.V.P.). Aan dit adres is het volgende ontleend: De wijziging waar het hoofdzakelijk over gaat en die onrust bij de streekvervoeron- dernemers heeft veroorzaakt, is die van de richtlijn luidende: „Indien bij een vergun ningaanvraag strijdige belangen betrokken zijn van verschillende aanvragers, die ieder voor de vergunning in aanmerking zouden komen, of van een of meer zodanige aan vragers en andere vervoerondernemers, wordt gestreefd naar een oplossing van de ze belangenstrijd door overleg, gericht op vrijwillige onderlinge samenwerking. Bij de te nemen beslissing zal nochtans het algemeen vervoerbelang en niet het be lang der betrokken aanvragers of vervoer ondernemers op de voorgrond moeten staan". De laatste zin is in het koninklijk besluit van 11 Maart 1954 gewijzigd in: „Indien de vrijwillige samenwerking niet tot stand komt, geniet voorrang de aanvrager, die in de bezettingstijd geen schadevergoeding heeft aanvaard wegens het definitief ver lies van de vergunning, tenzij deze aanvra ger op redelijke gronden de samenwerking heeft geweigerd dan wel verwacht moet worden, dat hij zijn diensten niet op behoor lijke wijze zal uitoefenen". Het algemeen vervoerbelang dat volgens de oorspronkelijke richtlijn de doorslag moest geven wanneer de CVP uit meer dan één aanvrager een keus moest doen Is uit de nieuwe richtlijn verdwenen; het recht \an voorkeur van de bevoorrechte aanvra ger gaat vóór het algemeen vervoerbelang, De N.V.T.O. acht deze wijziging in strijd met de Wet Autovervoer Personen. Deze wet toch gaat van het beginsel uit, dat een vergunning voor het uitoefenen van een autobusdienst aan de aanvrager alleen maar geweigerd mag worden in het belang van een duurzame en redelijke voorziening in de vervoersbehoeften. De richtlijnen moe ten binnen de grenzen van dit beginsel blij ven. Zij mogen daarvan slechts een precise ring en uitwerking zijn. Zij moeten de grote lijnen aangeven voor het door de C.V.P. te voeren beleid, maar zij mogen deze commis sie geen beleid opdringen, dat in strijd is met de wet. Dit laatste nu doet de nieuwe richtlijn wel. Deze richtlijn beoogt niet het algemeen vervoersbelang te dienen, maar integendeel het particuliere belang van een bepaalde groep van ondernemers. Wanneer het voorkeursrecht in de prac- tijk wordt toegepast en dat zal toch on getwijfeld in de bedoeling liggen zullen verschillende streekvervoerondernemingen uit elkaar vallen. Voorlopig zal dit slechts een paar streekvervoerondernemingen kun nen betreffen daar de C.V.P. met de thans aan de orde zijnde vergunningenverlening de eerste na de bezetting goeddeels gereed is. Wanneer echter de verlenging der vergunningen in 1957 aan de orde komt, zullen ook andere streekvervoeron dernemingen getroffen worden. Er zijn bij de sanering van het autobus- dienstbedrijf slachtoffers gevallen, maar dat kon niet anders. Voor de C.V.P. zal dit ongetwijfeld de meest pijnlijke en onaange name zjjde van haar taak zijn geweest. Er bestaat echter geen enkele aanleiding om de groep van ondernemers, die tijdens d® bezetting zijn uitgevallen, een aparte plaats toe te kennen Of een ondernemer de bood schap, dat lijj voor een vergunning niet ADVERTENTIE :".A- f- c; w T op onze 250 Modelkamers i T-v-i Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting WONINGINRICHTING BEVERWIJK meer in aanmerking kon komen, vóór of tijdens de bezetting ontving, maakt in we zen geen verschil. Er bestaat ook geen gegronde aanleiding om onder de ondernemers, die bij het sa- neringswerk der C.V.P. zijn uitgevallen, een aparte plaats toe te kennen aan hen, die tijdens de bezetting geen schadevergoeding hebben aanvaard. Waarom zou iemand, die zich door zijn financieel voordelige positie kon permitteren de gang van zaken af te wachten, gesteld moeten worden boven iemand die uit nooddruft een vergoeding heeft aanvaard? En waarom zou iemand, die vóór of na de bezettingsperiode een schadevergoeding aanvaardde, gesteld moe ten worden boven iemand die zulks deed tijdens de bezetting? Allen zijn immers ge lijkelijk getroffen door de sanering van het Nederlandse autobusdienstbedrijf De huidige minister van Verkeer en Wa terstaat is bij de behandeling van de wijzi gingswet 1949, als lid der Tweede Kamer, krachtig opgekomen voor de belangen van de zogenaamde gedupeerden en heeft daar bij een soortgelijke regeling voorgesteld als thans is neergelegd in de gewijzigde richt lijnen. Dat was zjjn goed recht. Hjj heeft daarbij echter geen succes gehad. Adressante acht het in strjjd met de con tinuïteit van beleid, die algemeen als een eerste vereiste van deugdelijk bestuur wordt beschouwd, dat de minister thans van zijn bevoegdheid als zodanig gebruik maakt om alsnog, buiten de volksvertegenwoordiging om, door te voeren wat hjj destijds als ka merlid niet heeft kunnen bereiken. De N.V.T.O. heeft ook als ernstig be zwaar tegen de wijziging van de richtlijnen, dat het georganiseerde bedrijfsleven daarbij niet is gehoord. De N.V.T.O. doet thans op de leden der Staten-Generaal een beroep om de voor het autobusdienstbedrijf in Nederland dreigen de gevaren af te wenden. Het Nederlandse leger zal waarschijnlijk per 1 Januari 1955 over tien helicopters kunnen beschikken. Zoals bekend is, is de enige helicopter, die de militairen in Ne derland thans bezitten, er een van de Ma rine Luchtvaartdienst. Per 1 Januari zul len dit er dus elf zijn. De machines komen uit Amerika en een vertegenwoordiger van de Nederlandse luchtmacht is op het mo ment in de Verenigde Staten om de over dracht te regelen. Dit charmante Amerikaanse meisje, de 24-jarige Doris Dean uit New York City, die in 1954 tot Nationale Tulpenkoningin werd gekozen, was natuurlijk aanwezig, toen de grootste lading tulpenbollen, die Nederland dit jaar naar de States heeft verscheept, in haar land arriveerde. Als een levende reclame voor het Nederlandse product streek zij neer op een gedeelte van de lading van het Nederlandse schip „Westerdam", dat de bollen naar de V.S. bracht Naar wij thans nader vernemen zal het tactische verkennings-,.squadron." no. 306 van de Koninklijke luchtmacht, dat nu deelneemt aan de oefening „battle royal" in West-DuitsJamd na afloop van deze manoeuvres in West-Duitsland blijven. Het zal worden opgenomen in de Tweede ge allieerde Tactische Luchtmacht, maar ad ministratief blijven ressorteren onder de chef van de Nederlandse Luchtmachtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta. Het opnemen van het Nederlandse squa dron in de „Second Allied Tactical Air- force" in West-Duitsland kan ails het begin van een militaire integratie worden gezien. Een minder vérstrekkend blijk daarvan was het feit dat deze zomer tweemaal een squad'ron van de Noorse luchtmacht in Nederland enige tijd heeft geoefend van een Nederlandse basis af. Het ligt in de bedoeling dat binnenkort een squadron van de Deense luchtmacht op Eindhoven zal komen en een Noorse squad'ron op Vol- kel om met onze luchtmacht gezamenlijk te oefenen. -Sl. ROME (Reuter) Paus Pius XII heeft Woensdag voor de derde achtereenvolgende maal zijn tweewekelijkse massale audiëntie van bedevaartgangers bekort.. De Paus stond bijna tien minuten lang op een bal- con van zijn zomerpaleis te Castel Candolfo en verscheen later vijf minuten aan een venster. ADVERTENTIE Door een besluit van de te Utrecht ge houden buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen is de directie der vennootschap uitgebreid door de benoe ming tot directeur van de huidige chef van de dienst van de exploitatie, ir. J. Wessels Boer. Ir. J. Wessels Boer werd op 23 Februari 1901 te Veghel geboren. Na in 1927 aan de Technische Hogeschool te Delft zijn diplo ma van electrotechnisch ingenieur te heb ben behaald, trad hij op 1 September 1928 als adspirant-adjunct-ingenieur bij de toenmalige dienst van tractie op het hoofd bureau te Utrecht in dienst van de spoor wegen. Op 1 October 1932 werd hij inge nieur bij de tractiegroep Amsterdam. Op 1 Januari 1941 keerde ir. Wessels Boer terug naar het hoodbureau als afdelingschef bij de dienst van tractie. Op 15 October 1947 werd hij benoemd tot ingenieur der trac tie te Eindhoven en op 1 November 1948 tot hoofdingenieur. Op 1 Juli 1951 werd ir. Wessels Boer benoemd tot chef van de toenmalige dienst van tractie en mate rieel, waarvan de naam later werd gewij zigd in dienst van materieel en werkplaat sen. Op 1 Juni 1953 werd hij chef van de dienst van de exploitatie. Levenslange gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof geëist tegen de 31-jarige opzich ter A. L. L. uit Gouda, die door de recht bank te Dordrecht wegens moord op zijn echtgenote, Maaike Neeltje van Waarden burg, tot 18 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. De man was ten laste gelegd, zijn vrouw met arsenicum om het leven te heb ben gebracht. Op de vraag van de president, waarom de verdachte in hoger beroep was gegaan, antwoordde deze: „Omdat ik onschuldig ben." Als eerste getuige werd gehoord een opperwachtmeester der Rijkspolitie. Om de doodsoorzaak van L.'s vrouw te kunnen vaststellen werden verschillende lichaams delen door de toxicologe mej. prof. dr. A. Steerahauer onderzocht. Op grond van dat onderzoek was de hoogleraar tot de con clusie van arsenieum-vergiftiging gekomen. Een andere getuige, drogist te Moor drecht, verklaarde dat verdachte bij hem vergif was komen kopen, om naar zijn zeggen, een hond te vergiftigen. L. had verteld dat zijn vrouw op dat ogenblik bij haar moeder in Oud-Beierland verbleef. De drogist had hem toen calcium-airsenaat gegeven. Toen de drogist later in de cou ranten las dat L. gearresteerd was in ver band met het overlijden van diens vrouw, had hij de politie opgebeld. De echtgenote van de drogist bevestigde de verklaringen door haar man afgelegd. Zij had L. er nog op attent gemaakt, dat hij de hond beter door de veearts kon laten afmaken. Verdachte beweerde dat het vergif be doeld was om de hond van zijn chef te doden. Hij zou het pas gekocht hebben na het overlijden van zijn echtgenote. Kortstondig verdriet Een hoofdambtenaar bij de Rijkswater staat, eertijds chef van verdachte, zeide dat L. na het overlijden van diens vrouw hui lende bij hem was gekomen. L. had hem te voren gezegd een specialist over zijn vrouw te willen raadplegen, doch daarvan was niets gekomen. Drie weken na de dood van de vrouw had getuige zijn onderge schikte met een meisje gearmd zien lopen. Een wachtmeester der rijkspolitie te Moordrecht had L. uit de drogisterij zien komen. Dit was gebeurd voor het over lijden van de vrouw. De gewezen schoonvader van L. getuigde dat de verdachte niet erg bezorgd was als zijn vrouw ernstig ziek was. Midden in de week, als verdachte niet in Oud-Beierland was, was de toestand van de patiënte altijd veel beter. Nadat enkele getuigen met gesloten deu ren gehoord waren, nam de procureur- generaal requisitoir. Hij achtte het wettig en overtuigend bewijs tegen verdachte ge leverd. „Toen L. zij.n vrouw naar haar ouders in Oud-Beierland bracht", aldius de procureur-generaal, „was het huwelijk al niet goed meer. Hij kreeg het plan haar te vermoorden en knoopte een nieuwe relatie aan. Tot driemaal toe heeft hij een poging gedaan om zijn echtgenote van het leven te beroven en de derde maal lukte het hem. In koelen bloede heeft hij zich van zijn vrouw ontdaan." De verminderde toerekeningsvatbaarheid van L., waarvan het psychiatrisch rapport gewaagt, vond de procureur aanvechtbaar; hij zag geen enkel excuus voor L.'s wan daad en eiste levenslang. De verdediger betoogde dat niet is komen vast te staan dat verdachte het vergif heeft toegediend en vroeg daarom vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. De 38-jarige monteur Van de B. uit Fijnaart heeft bekend, de 51-jarige gehuw de lompenkoopvrouw H. van Elburg uit Deventer te hebben vermoord. Van de B. is, zoals bekend, Maandag in Didam aan gehouden door de recherche van Deventer. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Zuiderkapcl, Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Marie Antoinette", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 7. en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrijheid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Notorious", 18 jaar, 8 uur. VRIJDAG 24 SEPTEMBER Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Roxy: „De avonturen van O' Flynn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva; „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Manon van de bron nen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rhapsody in blue", alle leeft., 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonder dokter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De kleine hond trok mijn aandacht, omdat hij in gestrek te draf over de stoeptegels liep, alsof hij ergens zo snel moge lijk zijn moest. Het is namelijk een komische gedachte, dat een hond op de manier der mensen zou kunnen worden in beslag genomen door een doel, waar heen hij zich met haast en ernst richt.Een mens moet om twee uur in zijn kantoor zijn, of hij moet om drie uur een belangrijke zakenontmoeting hebben of hij begeeft zich met doelbewustheid naar de krantenkiosk om een krant te kopen. Maar een dier dat geen kantoor, noch zakenrela ties, noch belangstelling voor krantennieuws heeft kan geen enkele reden hebben om zich steevast en met haast rechtlijnig door het leven te bewegen. Het was dan ook maar co- medie. De kleine hond speelde dat hij mens was en ergens vlug zijn moest, doch toen hij merkte dat ik naar hem keek, bedacht hij dat hij belachelijk was en onmiddellijk verander de zijn houding. Hij hernam de gewone koers van een honde leven, namelijk de koers van kronkels en zigzag lijnen, die nergens toe leidt dan tot de avond. Hij snuffelde eens aan mijn broekspijp en stelde vast, met een vriend te doen te hebben. Ook in dat opzicht is de hond een volmaakte mens. Hij heeft geen particulier detective, noch referenties op zegel nodig om te weten wat hij voor vlees in de kuip heeft, doch hij snuffelt slechts en weet het. Wij wandelden gezamenlijk verder, want ook ik had geen doel. Hij vertelde mij de laat ste nieuwtjes uit zijn leven en ik gaf hem een beeld van het vriendelijke pincertje, dat bij mij thuis op mijn terugkomst wachtte. Dat vertellen is heel eenvoudig over en weer, want het gaat draadloos en woorde loos, zonder de gebrekkige techniek die de mensen nodig hebben bij hun gebrekkig con tact met elkander. Hij besloot met mij mee te gaan om het pincertje te be zien, want hij behoefde zijn tehuis niet op te zoeken voor het schemeren zou. Onderweg keek hij mij nu en dan slim aan, alsof hij zich afvroeg waarom een mens op dit uur zo weinig haast vertonen kon. Maar hij bleek het te begrij pen, toen ik hem vertelde dat mijn werk niet aam de tradi tionele uren van fabriek en kantoor gebonden kon zijn. Hij snuffelde intussen opgewekt aan de voorbijgangers, de vuilnisbakken, de bomen en de huisdeuren, waarbij hij gaan deweg zeer duidelijk allerlei interessante wijsheden ver wierf. Ik begon mij ietwat minder waardig te voelen, aangezien ik niet snuffelen en aldus niet wijzer worden kon, zodat mijn wandeling geen enkel voor deel voor mijn geestelijk wel zijn afwierp. Ik weet niet of ik er dankbaar voor moet zijn, dat hij mij onmiddellijk het. bewijs van mijn meerderwaar digheid gaf, door zo onver hoeds en onbezonnen over te steken ver van de veilige zebrastrepen dat een bestel auto hem uit zijn aardse be staan wegrukte als een bloem pje, dat wordt platgetrapt. Hij stierf met een korte kreet, en de chauffeur van het moordende voertuig glimlach te bij de dunne schok van zijn rechterwielen. Het gaf mij een grotere schok dan deze glimlachende chauffeur, dat plotselinge ster ven. Want ik werd erdoor ge confronteerd met een huive ringwekkend vraagstuk, dat ver uitging boven de belang rijke dingen mijner dagen. Waarom glimlachte de chauffeur? Hij had met een kleine zijwaartse beweging en een druk op zijn remmen dat leventje kunnen sparen, doch hij zou er het groene licht door hebben gemist en dertig seconden voor het rode heb ben moeten wachten. Mis schien waren die dertig secon den voor hem kostbaarder dan het besef, een levend wezen te hebben gespaard doch deze kleine hond zou zulk een ar gument moeilijk hebben kun nen accepteren, aangezien de kostbaarheid van seconden hem als een belachelijke mis vatting zou zijn voorgekomen. Honden hebben nooit haast. Zij behoeven nooit ergens snel te zijn en als zij overreden worden, komt dat niet doordat zij hun leven wagen uit tijd nood, doch doordat anderen de tijd hoger waarderen dan het leven van een dier. En eigenlijk heeft het leven van zulk een hond ook geen waar de voor de mensen al vrees ik dat misschien ergens in de stad een kleine jongen dagen lang met droefenis, doch tevergeefs, gewacht heeft op de terugkomst van zijn vrind. Het vraagstuk is echter van andere aard: Ik had zojuist de uitzonderlijke gaven van mijn kleine, viervoetige bege leider leren kennen en bewon deren. Hij kon mij dingen ver tellen zonder woorden, hij kon met snuffelen mij als zijn vriend herkennen, hij kon met zijn hondengeest uitzwerven .boven de terreinen des levens waarop wij mensen ons krampachtig en met behulp van ingewikkelde instrumen ten bewegen. De natuur had hem begiftigd met gaven, waardoor hij zich kon hand haven temidden van duizend gevaren. Doch in één ding was die natuur ten opzichte van hem jammerlijk gefaald: hij had geen wapen meegekregen tegen de haast der mensen. De natuur moet bij de schepping van dit dier glim lachend hebben gezegd: Ge kunt ruiken waarheen ge u keren moet om vrienden te vinden. Ge kunt zien wat ge vermijden moet. Ge kunt voelen wat anderen van u willen of met u willen. Ge kunt merken wat ge eten moet en wat ge niet eten moet, ge kunt weten wat ge doen moet als ge ziek zijt. Ge kunt weten wanneer ge sterven zult. Wat wilt ge meer? Maar de natuur heeft daar bij niet aan de dodelijke haast der mensen gedacht. Iets, waaraan de natuur niet gedacht heeft, is onnatuurlijk. De haast der mensen is een waandenkbeeld en een gif, een gevaarlijke misvatting en een moordend wapen. Zo zal althans die kleine hond ons streven hebben ge kwalificeerd, waarmee niet gezegd wil zijn dat hij gelijk heeft. En toch het zou mij een klein geluk gegeven hebben, als die chauffeur wat minder haast had gehad. Zijn glimlach was als een vloek tegen de hemel zelf. J. L. NEW YORK. (United Press). De vroe gere correspondent van de „New York Times" iin Moskou, Harrison E. Salisbury, die lange tijd in de Sovjet-Unie vertoefde, acht het „geheel niet onmogelijk", dat Sta lin vermoord werd. Salisbury gaf toe, dat hij zijn veronderstelling niet kan bewijzen, maar, zo zeide hij, „vele mensen in Mos kou geloven, dat de bejaarde dictator wel licht op 5 Maart 1953 de wereld „uitgehol pen" werd".De drijfveer voor de moord on der de groep van naaste medewerkers, die nu de Sovjet-Unie regeren zou volgens Sa lisbury zijn, dat zich steeds duidelijker verschijnselen van krankzinnigheid bij Stalin voordeden, en dat daardoor het land bedreigd werd met een terreur regiem, waarbij de periode van de dertiger jaren kinderspel zou lijken. Salisbury merkt op, dat Stalin in de maand voordat hij stierf de Argentijnse ambassadeur, de ambassadeur van India en de leider van de Jndiase „vredesbeweging" had ontvangen, die alle drie getuigden, dat hij er lichamelijk goed en gezond uitzag. De stuntrijder Kenneth Adams zou voor enige filmopnames met een auto in de buurt van Verona van de rotsen storten (maar niet dan nadat hij er nog tijdig was uitgesprongen). Tot ontzetting der toe schouwers slaagde hij er niet in op tijd weg te komen. Hij maakte een val van vijftig meter en vond daarbij de dood. PARIJS (Reuter). Phoei Sananikone, vice-premier en minister van Buitenlandse en Binnenlandse Zaken, is volgens berich ten, die in Parijs uit Vientiane zijn ont vangen, afgetreden. Hij zou zeer geschokt zijn door de aanslag waarbij zijn ambtge noot, de minister van Defensie, om het leven kwam en hij zelf licht gewond werd. Premier Soevanna Phoema heeft onmid dellijk koning Sisavang Vong, die op het ogenblik in Frankrijk is, op de hoogte ge- gesteld en hem verzocht, onmiddellijk de Nationale Vergadering in buitengewone zitting bijeen te roepen. Prins Soevanna overweegt de vorming van een nieuwe regering op bredere basis, met het oog op de vele moeilijkheden, die uit de wapen stilstand in Laos voortspruiten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5