Reorganisatieplannen in vergevorderd stadium HAGEDOORN fvi D THALIA Nieuwe subsidies voorgesteld in het hoofdstuk Kunsten Agenda voor Velsen Visserij-varia Onderwijs begroting Persstemmen over de Troonrede Afstandmeting van schepen bij mist Tweede uitbreker ook weer achter slot Minister Cals begroot Nieuwe logger voor rederij PRONK DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 8 TELEFOON 4546 ROBERT TAYLOR - DEBORAH KERR Nieuw radar-apparaat voor IJmuiden Propagandabijeenkomsten van hockeyverenigingen Burgerlijke stand Velsen IJmond-handballers spelen op „Watervliet" Faillissementen Afd. Alg. Bedrijfsgroepen Centrale veertig jaar Offerzin in „Noord" houdt aan E. F. Luder te Driehuis ter aarde besteld Kennemers speelt Zondag tegen Hollandia Engelse visserijpolitie- kruiser naar Amsterdam „Hercules" begint Zondag met de training Derde bijeenkomst in Zondagsscholenweek Scheepvaart Minister Cals verklaart in de toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onder meer dat zijn aan dacht in het bijzonder gericht zal zijn op verbetering van het peil en vergroting van de omvang van het onderwijs, de buiten schoolse vorming en de kunstuitingen als mede op een verder gaande spreiding en een betere aanpassing hiervan aan de be hoeften van ons volk in verband met de be staande culturele, sociale en regionale ver schillen. De vorming van een voldoend en goed kader in alle sectoren van het uitgestrekte terrein, dat aan zijn zorgen is toever trouwd, beschouwt de bewindsman als een der voornaamste middelen ter bereiking van dit doel. De minister wiist erop dat de ontwikke ling van het onderwijs in alle sectoren thans beheerst wordt door het verkrijgen van een voldoend aantal goed opgeleide docenten; de voorziening met een voldoend aantal aan de eisen des tijds beantwoordende school gebouwen; de vergroting der studiemoge lijkheden en de reorganisatie van ons on derwijsbestel. De geboortegolf, die zich thans door de lagere school beweegt en omstreeks 1958 het voortgezet onderwijs zal bereiken, maakt de oplossing dezer vraagstukken nog nijpender dan door de groeiende be langstelling voor het voortgezet onderwijs alléén het geval zou zijn. De plannen tot reorganisatie van ons on derwijsbestel zijn in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De minister hoopt deze binnenkort aan de Tweede Kamer te kunnen voorleggen. Scholenbouw De minister wil bevorderen, dat in Ne derland de schoolgebouwen in de toekomst zoveel mogelijk zullen voldoen aan moderne eisen, waarbij er rekening mee moet worden gehouden dat deze eisen voortdurend aan wijziging onderhevig zijn. Hij is voornemens een studieraad in het leven te roepen, die zal worden verbonden aan het Bouwcen trum te Rotterdam. Het is gebleken, dat de tot dusver be schikbaar gestelde subsidies voor de insti tuten tot bevordering van zang- en muziek onderwijs ontoereikend zijn. Aangevraagd is thans voor dit doel 109.000 (voor 1954 was dit bedrag 60.000). Tien miilioen meer voor hoger onderwijs Dit jaar worden aanzienlijk meer gelden aangevraagd ten behoeve van het hoger onderwijs en de wetenschap. Totaal wor den de uitgaven voor 1955 voor hoger on derwijs en wetenschap geraamd op 67.016.161; dit is ruim lO'/s miilioen meer dan over 1954. De wetenschap vraagt steeds meer en duurdere outillage, personeel en materieel en ook de zich wijzigende opvat tingen over het hoger onderwijs zullen nog een aanzienlijke versterking van de acade mische staven gaan vragen. De bijzondere universiteiten en econo mische hogescholen ontvangen een tege moetkoming in hun kosten. Voor 1954 was geraamd een bedrag van 4.470.000. Voor 1955 wordt geraamd 6.281.000. Deze ver hoging houdt voornamelijk verband met de opbouw van de medische faculteiten van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de R.K. Universiteit te Nijmegen en het in 1955 in exploitatie te nemen academisch ziekenhuis te Nijmegen. Voor de organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek wordt uitgetrokken een bedrag ad 3.625.000. Dit is 500,900 meer dan voor 1954 was vastgesteld. Voor de Academie voor internationaal recht is voor 1955 een subsidie ad 40.000 uitgetrokken. Voorzieningen voor studenten De minister heeft het subsidie voor de exploitatie van studenten-eettafels ten be hoeve van de studenten van de rijksuniver siteiten te Leiden, Utrecht en te Groningen en van de Technische Hogeschool te Delft verhoogd. De minister heeft het ook gewenst geacht het subsidie voor de lichamelijke opvoeding van studenten te verhogen. Hij beoogt hiermede het de universitaire sportcom- missies bij de Rijksuniversiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en bij de Technische Hogeschool te Delft mogelijk te maken de sport aan de universiteiten meer dan tot dusverre te stimuleren. ADVERTENTIE 0 01 O) V et Speciaal Herenkapper Parfumerieën Rookartikelen I] m u i d e n Voor de zuiver materiële voorzieningen voor studenten van de bijzondere instel lingen van hoger onderwijs, zoals de eet tafels en de sport, vraagt de minister een bedrag van 120.000 aan. Teneinde het promoveren te bevorderen heeft de minister een bedrag van 100.000 opgenomen, zodat thans niet alleen een financiële tegemoetkoming voor het ver menigvuldigen van de dissertatie kan ge geven worden, doch ook beurzen kunnen worden verstrekt om de kosten van levens onderhoud en andere met de voorbereiding van de promotie samenhangende uitgaven te bestrijden. Wegens de hogere uitgaven voor levens onderhoud is het noodzakelijk de bedragen der toe te keninen renteloze voorschotten te verhogen. Hiervoor is 3.090.000 uitge trokken. Teneinde ook in 1955 aan nieuwe leer lingen met uitzonderlijke begaafdheid het bezoeken van inrichtingen van voorberei dend hoger en/of middelbaar onderwijs of het volgen van een speciale vakopleiding mogelijk te maken, wordt een bedrag van 40.000 nodig geacht. In 1954 was dit 30.000. Het aantal aanvragen om toekenning van een studietoelage voor de onderwijzersop leiding neemt steeds toe. Het voor 1954 beschikbare bedrag ad 590.000 wordt dientengevolge voor 1955 geraamd op 800.000. ADVERTENTIE Vrijdag t.m. Donderdag elke avond 8 uur (het theater met de beste films) In hun commentaren op de Troonrede merken enkele bladen op dat in dit staats stuk niet wordt gezinspeeld op de na het mandement der R.K. bisschoppen ontstane politieke spanningen. Het Algemeen Handelsblad (liberaal) zegt dat men een reeks beschouwingen zou kunnen wijden aan hetgeen niet in de Troonrede staat. „Het gehele Nederlandse vclk is het niet ontgaan, dat er deze zomer ernstig meningsverschil is ontstaan tussen de twee voornaamste partijen, waar de regeringscoalitie berust. Hoe of deze par tijen in de toekomst zullen samenwerken is voor het kabinet een levensbelang. Dit alles zal blijken bij het komende politieke debat." Ook de Nieuwe Rotterdamse Courant (liberaal) verwacht dat op het komende parlementaire menu het mandement een hoofdschotel zal vormen; van de uitslag van het debat tussen de partijen zal het afhangen welke consequenties het kabinet daaraan eventueel wil verbinden. De-door het mandement geschapen situatie vereist echter opheldering. „Het werkelijke politieke gesprek, niet alleen ten aanzien van de binnenlandse verhoudingen (het mandement), maar ook met betrekking tot de koers die de regering in internationaal opzicht denkt te varen, vindt in de Troonrede niet meer dan een enkel aangrijpingspunt," schrijft het Parool (onafhankelijk soc.). De Volkskrant (R.K.) spreekt van een vertraagd uitgestippeld beleid, waarin teveel waarde wordt toegekend aan hetgeen de overheid voor de naaste toekomst met het belastinginstrument zou kunnen doen. Het blad mist voldoende begrip voor de waarde van een milder fiscaal klimaat voor de bevordering van de welvaart, een groei proces dat gevoed wordt door het vrije initiatief. „Het is gevaarlijk die groei over goede en slechtere seizoenen te willen ver delen, nu nog niets op een teruggang wijst. De aangekondigde huur- en belasting- politiek geven voorshands nog niet zonder meer het vertrouwen, dat het kabinet hal verwege op de goede weg blijft. Ook nu is wellicht nodig, dat de Kamer bij het uit stippelen van de koers een grotere rol speelt dan haar normaal toevalt. Er zijn al politieke spanningen, die overwonnen moe ten worden en deze zouden dus nog groter kunnen worden als straks meningsverschil zou ontstaan over de te volgen koers." „Een nuchter interim-rapport," zo karak teriseert De Tijd (R.K.) de Troonrede. „Geen rimpel verraadt, dat de stormen van buiten tot in de regering zijn doorgedron gen. Alles gaat eigenlijk naar wens, als de internationale omstandigheden ons gunstig blijven. Dat ook nationale moeilijkheden de rust van de arbeid, welke uit deze Troon rede straalt, zouden kunnen bederven, blijkt uit geen woord. Wij willen niet aan nemen, dat deze houding wordt ingegeven door de departementale wijsheid, dat de meeste zaken zichzelf afdoen." Het Vrjje Volk (P. v. d. A.) schrijft: „Nederland beleeft een goede tijd. Er is reden tot optimisme. Maar een regering, die de signatuur van minister-president Drees draagt, geeft zich niet zorgeloos over aan de vreugde over het heden. Na 1954 en 1955 komen 1956 en 1957. Niemand weet of de zon zolang zal blijven schijnen. Daarom is het optimisme van de Troonrede een voor zichtig optimisme." Ook Trouw (Prot. Chr.) constateert dat het voor het ogenblik niet slecht gaat en dat de regering doet wat haar hand vindt om te doen. Maar, zo zegt dit blad, stabili satie van onze conjunctuur hangt nauw samen met de internationale verhoudingen op handelsgebied. „Dit laatste wijst op het uiterst kwetsbare van onze welvaart." ROME 8AAT OP IN VlAMMENt WIL0E TONELEN AAN HET HOF VAN 0E WAANZINNIGE KEIZER NER0I URSUS OVERWINT EEN WOEDENDE STIERI LEO CENN PETER USTINOV REGIE: MERVYN EE ROY PROO SAM ZIM6ALIST V/J*. fl"'"i VERHOOGDE TOEGANGSPRIJZEN VOORVERKOOP dagelijks van 1112 uur aan het theater. ZONDAGMIDDAG 3 uur speciaal programma voor de jeugd met TEKENFILMS van DONALD DUCK - MICKEY MOUSE enz. Het Nederlandse Radar-proefstation te Noordwijk aan Zee heeft op instigatie van de directeur vain het Loodswezen te Am sterdam een afstandmeet-methode ontwik keld, waardoor het mogelijk is geworden, schepen die bij mist de haven naderen, een positiebepaling op te geven die beter aan de eisen vaa de praktijk voldoet dan de huidige. Het proefstation heeft zich bereid ver klaard, deze methode en de daarbij beho rende apparatuur ter beschikking van de gemeente Amsterdam te stellen en door de technici in de bestaande installatie te IJmuiden te doen inbouwen. De hieraan verbonden kosten bedragen f 15.000, waarin tevens is begrepen het uitoefenen van technisch toezicht op de gehele appa ratuur te IJmuiden gedurende 1954. Tussen de hockeyverenigingen bestaat altijd een goede onderlinge verhouding. Daardoor is het gemakkelijk op sommige punten samen te werken. Op initiatief van de drie Kennemer hockeyverenigingen, Strawberries, DEM en Eechtrop, wordt er Vrijdagavond 24 September een bijeen komst gehouden in hotel Terburg te Be verwijk waar de heer Van Dusseldorp, lid van de technische commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Hockeybond een lezing over de spelregels zal houden. Dit is tevens een goede gelegenheid om in het bezit te komen van een C-scheidsrechters- kaart, waarvoor op deze avond de moge lijkheid zal bestaan. Daarmede vervalt dan de regel, dat men voor deze scheidsrechterskaart examen moet doen in Amsterdam of Rotterdam. Het initiatief voor deze bijeenkomst werd op de op 11 September in Amsterdam ge houden jaarvergadering van de K.N.H.B. genomen door een bestuurslid van de B.C.H.C. Eechtrop. De K.H.C. Strawberries houdt Zaterdag avond 25 September een jeugdavond in hotel Velserend in Santpoort. Op 16 Octo ber zal de uitslag van de zogenaamde „stickactie" bekend worden gemaakt. GEBOREN: M. C. SchrijverApon, z., Zinneveltlaan 4, Santpoort; A. J. van den OeverAnepool, z., Ladderbeekstraat 7, Velsen-N.; J. W. van EsTervoort, d„ Kon. Wilhelminakade 32 rd, IJmuiden; P. van StrienAgema, z., Homburgstraat 28 rd, IJmuiden; H. E. DijkstraKömer, z„ Gijzen- veltplantsoen 103, IJmuiden; J. Schong Droog, z., Pres. Steijnstraat 9 rd, IJmuiden; G. van PoortenNijssen, z., J. T. Cremer- laan 31, Santpoort; D. BronStreefland, z„ Lange Nieuwstraat 176, IJmuiden; A. H. M. WeberVerhagen, z„ Reggestraat 11, IJmui den; E. S. LuijkSmith, d., T de Coligny- laan 15, Santpoort; A. H. AkkermanWijn gaarden, z., J. T. Cremerlaan 22, Santpoort; C. Th. W. BervoetsKok, d., Schoonoort- straat 39, Velsen-N.; M. E. Bakker—Fiolet, z., J. T. Cremerlaan 25, Santpoort; E. Fritz Pirovano, z., Wijkerstraatweg 321, Velsen- Noord. OVERLEDEN: N. Graaman. 73 j., Rijksweg 289, Santpoort; W. J. Prins, 69 j„ echtgenoot van A. van der Werff, Bonifaciusstraat 9, IJmuiden-O.; J. A. Frericksen, 71 j„ echt genoot van E. E. Smith, Kerkweg 51, Sant poort; L. Dubbelaar, 48 j., weduwe van D. Ketting, Kompasstraat 75, IJmuiden; E. F. Luder, 61 j„ echtgenoot van T. Matiassen, Kennemerlaan 162, IJmuiden. De Haagse politie heeft Dinsdag- nahet ook L. J B., de tweede gevangene die Zondag uit het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ontsnapte, in de kraag ge vat. De man werd aangetroffen bij familie in Duindorp. De eerste ontsnapte werd, zoals is gemeld, reeds eerder gegrepen. De leden van de handbalvereniging „IJmond" zullen Zondagmorgen op het sportpark Watervliet de thuiswedstrijden kunnen zien van het eerste heren-elftal en van het tweede damesteam in de nieuwe competitie. Tevens spelen dan de meisjes junioren en meisjes-adspiranten hun thuis wedstrijden tegen de Beverwijk-teams. De IJmond-Jongens gaan naar Rapiditas in Haarlem. Om half tien ontmoeten de IJmond 2- dames de Haarlemse ploeg THB en de heren van IJmond 1 ontvangen Aalsmeer 2. De IJmonders, die vorige week in Am sterdam tegen de lang niet gemakkelijke tegenstander The Catchers een 11-8 over winning behaalden, zullen het tegen Aals meer 2 evenmin gemakkelijk hebben. Doch waar de goede wedstrijdgeest vorige week beslissend was, mag ook nu op een over winning worden gerekend. Voor de dames van 2 zal het moeilijk zijn om THB, na de 2-8 nederlaag tegen Foresters 2 en nog wel op eigen veld, de punten afhandig te maken. De opstellingen zijn: IJmond 1 heren: J. Böhm; W. Reymer en B. v. d. Aar; H. Boom, J. Wolters en J. v. Buuren; K. Groot, G. Kramer, B. Hofman, H. Mol en J. Mole naar. Reserves: R. Bosman en L. Hagenaar. IJmond 2 dames: L. Vugt; B. Smit en B. Kuyper; T. v. d. Aar, S. Huttiriga en L. Klaver; E. v. Asselt, N. Huttinga, C. Reus, T. Grapendaal en A. v. Nieuwkoop. De Haarlemse rechtbank heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: T. C. Sporre, wonende te Zaandam, Ooievaarstraat 78, van beroep bouwvakarbeider. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. A M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdclingslijsten zijn geëindigd de fail lissementen van: Mevr. de Wed. A. M. Maas, geboren Dieck- man, winkelierster, wonende te Santpoort, Bloemendaalsestraatweg 84. Rechter-com- missaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. H. Colenbrander, advocaat en procureur te Beverwijk, op 15 September 1954. F. C. Wichmann, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Breesaapstraat 7, handelende onder de firma Comm. Venn, zeep- en che mische industrie „Fanja". Rechter-commis- saris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden op 21 September 1954. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangehouden in de surséance van betaling van: C. H. van Gees*, Middenweg 12 en H. J. van Geest, Lorentzkade 224, beide te Haar lem samen handelende onder de vennoot schap Fa. Gebrs. v. Geest, te Haarlem. Lo rentzkade 224. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in 't hoofdstuk Kun sten van zijn begroting voor het dienstjaar 1955 enkele nieuwe voorstellen vastgelegd. Zo is er bij voorbeeld een memoriepost uitgetrokken voor de aanstelling van een inspecteur, die het toezicht op de gesub sidieerde toneelgezelschappen zou kunnen houden. Meer en meer is de minister de laatste tijd die noodzakelijkheid gebleken van het bestaan van een onafhankelijke in stantie, die hem van advies kan dienen om trent de uitkering van de subsidiebedragen en regelmatig contróle op de exploitatie kan uitoefenen. Daar in de stichting toneel- coördinatie de te subsidiëren gezelschappen een belangrijke invloed uitoefenen, meent hij voor een dergelijk toezicht van deze stichting geen gebruik te kunnen maken. Voorgesteld wordt de subsidie aan De Toneelschool van 60.000 op 80.500 te brengen, van welke vermeerdering 6000 ter verhoging van de zeer lage salarissen aan leerkrachten zal moeten dienen. Een Balletacademie De minister is van mening dat, vooral nu het Nederland-se Ballet tot stand is geko men, de opleidingsmogelijkheden voor de dianskunstenaars dienen te worden ver beterd. Hij onderzoekt de mogelijkheden tot stichting van een nationale balletschool (Balletacademie). Dit instituut, zo wordt betoogd, zal niet onmiddellijk in volle om vang zijn werkzaamheden behoeven aan te vangen. Begonnen zal kunnen worden met een bescheiden opzet, ter verwezenlijking waarvan een bed-rag van 25.009 uitge trokken is. Ter subsidiëring aan tijdschriften stelt de minister zich voor een bedrag van 32.000 nodig te hebben, waarbij nog komt een post van 18.000 voor steun aan belangrijke uitgaven op het gebied van de kunst, die zonder hulp van de overheid achterwege zouden moeten blijven. Uit een n-ieuwe post van 30.000 ^al de Stichting tot bevordering van de vertaling van Nederlandse letterkundige werken worden gesubsidieerd. Deze stichting gaat zich belasten met het doen vervaardigen van proefvertalingen en inhoudssamenvattin- gen, het leggen van contacten met buiten landse uitgevers enzovoorts. In de nieuwe begroting is ook opgenomen een bedrag van 130.000 ten behoeve van de kunstzinnige vorming van de jeugd,welk bedrag onder meer over het WIKOR, de toneelgroep Puck en het ballet Scapino verdeeld zal worden. Behalve enkele met salarisverhogingen samenhangende uit breidingen van rijkstoelagen aan de con servatoria wenst de minister 5000 be schikbaar te stellen voor muziekstudie in het buitenland. De subsidie aan het Neder lands Kamerkoor zou va-n 39.000 tot 40.000 moeten wo-rden verhoogd, die aan de vier landelijke federaties op het gebied van harmonie en fanfare eveneens. De minister heeft het voornemen be langrijke wijzigingen in de opbouw van het onderwijs aan de Rijksacademie voor beel dende kunsten te Amsterdam aan te bren gen. De reeds geruime tijd in functie zijnde nieuwe hoogleraar-directeur vormt daartoe een verantwoord plan. Er zal een algemene voorbereidende klasse komen onder leiding van een afzonderlijk te benoemen hoog leraar. Voorts houdt de voorgenomen reor ganisatie een duidelijker scheiding in tus sen de eerste en de tweede klasse voor de vrije schilderkunst, waartoe even-eens de benoeming van een nieuwe hoogleraar nodig zal zijn. Gezien de omstandigheid, dat nog steeds d-e pa-rticuliere koper van beeldende kunst in verhouding veel minder afneemt dan vroeger, meent de minister de post voor aankopen, opdrachten en prijzen te moeten verhogen tot ƒ115.000 en die van eregelden aan bejaarde kunstenaars tot 55.000. Voor leerlingen van de Jao-van-Eyck-Academie dient de mogelijkheid van beurzen en tege moetkomingen te worden geopend, waar mee ruim 50.000 zou zijn gemoeid. De afdeling Velsen-Noord va-n de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale (A.B.C.), vroeger de afdeling van de Nederlandse Vereniging van Fabrieksarbeiders, aange sloten bij het N.V.V., zal haar veertigjarig bestaan gaan vieren met een feestelijke bijeenkomst op Zaterdag 2 October in het gebouw „Concordia". Tijdens de feestvergadering za-1 het af delingsbestuur een nieuwe vlag worden aangeboden en is er het voornemen om een aantal trouwe leden te huldigen. De feest rede zal worden gehouden door het hoofd bestuurslid de beer H. Albers. Na het of ficiële gedeelte volgt een cabaret en show revue van Charles Aerts' radio-ensemble ond-er de titel „De vrolijke noot". Mede werking verlenen Herman Tholen, confé rence en liedjes; Wim Bosch, solo-accor- deonnist; Kitty van Dongen in sketch en voordracht en Harry Woodson, de komi sche excentriek. De offerzin onder de bevolking van Vel sen-Noord, die gaandeweg toeneemt en nog geen twee weken geleden voor de strijd tegen de kanker ruim duizend gulden op leverde, heeft het afgelopen weekeinde opnieuw voor een mooi resultaat gezorgd. De collecte ten behoeve v-an de Christe lijke vereniging tot bestrijding van de tuberculose „Draagt elkanders lasten", een stichting van het Christelijk Nationaal Vakverbond, bracht deze keer het in „Noord" nog niet bereikte bedrag van 518,48 op. Op de begraafplaats te Driehuis Wester- vel-d bestand gistermiddag na aankomst van de trein van tien minuten over drie grote belangstelling voor de teraardebe stelling va-n de Vrijdag door een noodlottig ongeval in zijn woning aan de Kennemer laan omgekomen heer E. F. Luder, in leven chef-machinist bij de Ver. Steenkolenhan del te IJmuiden. Vooral uit kringen van het visserijbedrijf en van het V.S. personeel waren velen aanwezig. Nadat ds. J. v. d. Berg had gesproken, voerde de directeur van de Verenigde Steenkolenhandel, de heer Pels het woord. De heer C. v. Kui lenburg heeft namens de Centrale Bond ge sproken. De Kennemers spelen Zondag een vriend schappelijke wedstrijd in Hoorn tegen Hol landia. De opstelling is: Groot; Lejeune, Van Luin; D. v. d. Outenaar, Schaaper, Schaap; F. Mosk, Janssen Jr., Janssen Sr., v. d. Plas en Groen. Woensdagmorgen liep in IJmuiden bin nen de Britse visserij politiekruiser „Co quette", een mijnenveger van de Algerine- klasse. Het sohip kreeg gisteren ligplaats naast de loodsboot bij de Zuidersluis en is vanmorgen om kwart over zes doorgevaren naar Amsterdam, waar het schip drie da gen zal blijven. „De „Coquette" heeft een waterverplaatsing van 850 ton, een lengte van 225 voet, breedte van 35.5 voet en een diepgang van 11.5 voet. Het schip heeft een motor van 2000 pk. en een snelheid van 16.5 mijl. De N.V. Visseriionderneming v/h J. C. Pronk te IJmuiden heeft, naar wij verne men, bij de Sleephelling Maatschappij te Scheveningen een nieuwe logger besteld. Het schip krijgt een Brons motor van 450 pk. Dit zal het vijfde schip van de rederij Pronk worden; tevens het derde schip dat na de oorlog werd gebouwd. De IJM 74 „Martha" werd opgeleverd door Boot te Woubrugge en de IJM 75 „Gorredijk" door de Sleephelling Maatschappij te Scheve ningen. Voorts heeft deze rederij nog in de vaart de IJM 283 „Martenshoek" en de IJM 129 „Shamrock". De IJmuider Krachtsportvereniging „Hercules" begint Zondag 26 September de training weer in zaal „Flora" te IJmui- den-Oost. De trainingsdagen zijn Donder dagavond van 810 en des Zondagsmor gens van 1012 uur. Er wordt getraind onder leiding van de heer W. L. P. Schaap. Zij, die zich tot de worstelsport, gewicht heffen of bodybuilding aangetrokken voe len zijn van harte welkom. Verder zal de IJmuider Krachtsportvereniging „Hercu les" deelnemen aan de worstelcompetitie 1954/1955. De ploeg is aanzienlijk versterkt door het toetreden van de heer v. Ewijk, vroeger zwaargewicht van S.D.V. (Cu- lemborg). In principe zal deelgenomen wor den aan een driekamp gewichtheffen, te organiseren door H.K.V. „Haarlem". De Zondagsscholen-week, uitgaande van het „Comité v. Samenwerkende Zondags scholen te Velsen", bleef gisteravond ste ken in het braak liggende stuk grond op de hoek RijnstraatReggestraat, doordat de geluidswagen hierin tot aan de assen toe wegzakte. Een vrachtwagen moest er aan te pas komen om deze er uit te krijgen. Als gevolg hiervan opendë Kap. J. de Bleij de openluchtbijeenkomst, 20 minuten te iaat, met een kort welkomstwoord. Het Herv. kerkkoor „De Goede Herder" onder leiding van directeur J. J. Huizinga, zong hierna „U zij de glorie". In zijn toespraak sprak Kap. de Bleij over Math. 19 vers 13 en 14, „Laat de kin deren tot Mij komen en verhindert ze niet." „Neem een besluit ouders en laat uw kinderen van Jezus vertellen op een Zondagsschool, want Hij vraagt u „Laat de kinderen tot Mij komen", ook uw kind", zei hij. Het zangkoor zong het prachtige lied „Al zo lief heeft God de wereld ge had". Nadat mej. R. Smit had laten horen hoe men het evangelie aan de kinderen brengt op Zondagsschool door de geschie denis „Het dochtertje van Jaïrus", werd de bijeenkomst, die ondanks het weer zich op een goede belangstelling mocht verheugen, gesloten met gebed, en zang door het zang koor. Vanavond wordt de actie om halfacht voortgezet in de Casembrootstraat, alwaar de evangelist D. Schotvanger uit Amster dam, die deze gehele week medewerkt met zijn geluidswagen, het woord zal voeren, afgewisseld door zang van het zangkoor „Susan Edith". DONDERDAG 23 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 u,: „De eerbiedige lichtekooi". Rex, 20 uur: „De man in het grijs". Commissie Samenwerkende Zondags scholen, 19.30 uur, Casembrootstraat: Openluchtbijeenkomst. VELSEN: „Felison", 1921 uur, expositie van wer ken van Groenewoud-Kramer, zaal Hei- destraat. VRIJDAG 24 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Zij, die zich verkopen". Commissie Samenwerkende Zondags scholen, 19.30 uur, Kennemerlaanhoek Moerbergplantsoen, openluchtbtjeenkomst SANTPOORT Sociaal Cult. Ontspanningswerk voor be jaarden, 14 uur, „De Weijman", Cabaret. VELSEN Raadhuis, 10.3011,30 uur, spreekuur wethouder van Financiën. „Felison", 1921 uur, als Donderdag. Prijzen van Woensdag. Heilbot 4,90 4,70; gr. tong 5,60; grm. tong 4,40; kim. tong 3,70—3,40; kl. tong I 2,80—2,50; kl. tong II 2,72—2,30; tarbot I 3,30, per kg. Tongschar 78; kl. schol II 6644; v. haring 2114; ma kreel 24—17; gr. schelvis 78—70; grm. schelvis 6259; kim. schelvis 6457; kl. schelvis I 63—54; kl. schelvis II 48—38; wij ting 3782; gr. gul 6359; midd. gul 54—44; kl. gul 36—32, per 50 kg. Gr. kabeljauw 288180; gr. koolvis zw. 9484, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 3 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 1 kist tongschar en schartong, 9 isttsn schol, 1960 kisten haring, 950 kisten makreel, 210 kisten schelvis, 60 kisten wijting, 68 kisten kabeljauw en gul, 49 kisten koolvis. Totaal 3311 kisten. Aanvoer op Urk. Dinsdag werd door 6 vaartuigen op Urk aangevoerd: 46 pond kuil- paling, prijs f 1,23; 262 pond lijnaal, prijs f 100—f 1,08; 69 pond snoekbaars, prijs f0'68—f0.73; 20 pond rode baars, prijs f 0,65 f0,68; 78 pond voorn, prijs f0,04 per pond en 22 bak nest, prijs f2,80 per bak van 37H kg. Alamak, 21 v. Mombasa n. Aden. Aldabi, 21 dwars Casablanca n. Antwerpen. Alnati, 21 210 m. NO. Finlsterre. Appingedijk, 21 te Rotterdam. Aardijk, 22 te Philadelphia. Alcyone, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Alderamin, 22 v. Calicut n. Karachi. Annekerk, 23 te Penang. Arendskerk, 22 v. Cebu n. Zamboanga. Axeldijk, 23 te Philadelphia. Algenib, 22 v. Bremen n. Hamburg. Aalsum, 22 te Rotterdam. Alblasserdijk, 21 te Galveston. Alcyone, 25 v. St. Vincent te Antw. verw. Amstelstad, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Axeldijk, 21 te Boston. Baud, 22 te Singapore. Barendrecht, 26 v. Ummsaid te R dam verw. Borneo, 22 v. Deddah n. Padang. Bliidendiik, 22 te New York. Boschfontein, pass. 22 Kp. Guardafui n. Mom- Barendrecht, pass. 22 Finlsterre n. R'dam. Boissevain, 19 v. Osaka n. Yokkaichi. Cottica 22 Paramaribo verw. Caltex Pernis, 22 te Sidon. Caltex Utrecht, pass. 22 Kreta n. Sidon. Charis, 23 v. Jacksonville te Philadelphia. Delfland, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Duivendrecht, 28 v. Norfolk te Hamburg 30 Rotterdam verwacht. Da lend ijk, 20 te Vancouver. Erug'gano, 22 v. Port Said n. Genua. Esso Rotterdam, 22 450 m. NO. Fayal. Esso Amsterdam, pass. 22 Lissabon n. Sidon. Esso Den Haag, 22 te Algiers. Friesland (KRL), pass. 22 Str. Messma naaf Napels. Garoet, pass. 22 Guardafui n. Djibouti. Gooiland, pass. 22 Madeira n. Recife. Hilversum, pass. 22 Malta n. Port Said. Hera, 22 te Rotterdam. Indrapoera, 21 v. Genua, n. Marseille. Jagersfontein, 22 v. Las Palmas n. Southampton Jupiter, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 21 Pantellana n. Port Said. Leersum, 22 te Savanna. Lieve Vrouwekerk, 22 te Rotterdam. Karimata, 22 v. Colombo n. Djibouti. Kota Inten, 23 te Belawan. Luna, 21 v. Istanboel n. Kalynia. Loosdrecht, 29 v. Genua te Antwerpen verw. Lissekerk, 22 v. Bandarshapur n. Basrah. Laagkerk, 23 Bomba verwacht. Langkoeas, pass. 22 Str. Messina n. Port Said. Limburg, 22 te Bombay. Loosdrecht, 23 te Lissabon. Maasdam, 21 v. Southampton n. New York. Maasdam, 22 te Cobh. Maaoera, 23 te Djeddah. Mapia, 22 v. Amsterdam n. Antwerpen. Me'tula, 23 te Yokohama. Modjokerto, pass. 22 Ouessant n. R dam. Macuba, 22 v. Geelong n. Singapore. Marpessa, 23 Geelon-g verwacht. Marsland, 21 v. Damman n. Mufatta. Maas, 21 v. Bremen n. Emden. Macoma, 22 310 m. Z. Bali. Markelo, pass. 22 Borkum n. Aabenraa. Notos, 21 Finisterre n. Barcelona. Ondina, 21 v. Le Havre n. Amsterdam. Overijsel, 20 v. Penang n. Port Swettenham. Oranje, 25 Tj. Priok verwacht. Oostkerk, 22 te Port Said. Prins Willem George Fred. 21 te Rotterdam. Papendrecht, 25 v. Montevideo te Dakar verw. Pendrecht, 1 Oct. v. Mena el Ahmadi te Pauls- boro verwacht. Pygmalion, 21 v. Trinidad n. Dordrecht. Ruys, 19 v. Lorenzo Marquez te Durban. Raki, 22 v. Port Sudan n. Suez. Rijndam, 22 600 m. W. Lands End. Slamat, 22 te Bahrein. Stad Alkmaar, 22 te Cochin. Scherpendrecht, 25 Curagao verwacht. Sliedrecht. 28 v. Antwerpen te Port Said verw. Statue of Liberty, 1 Oct. van Mena el Ahmadi te Philadelphia verwacht. Sarangan, 21 v. Suez n. Casablanca. Sibajak, 22 v. Southampton n. R'dam. Singkep, 22 v. Genua n. Marseille. Stad Leiden, 22 v. Tanga n. Zanzibar. Stad Leiden, 20 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Stad Maastricht, 22 v. Huelva te Sluiskil. Taria, 21 te Port Said. Thalatta, 21 v. Rotterdam n. Curagao. Tomori, 21 v. Tampa n. Houston. Trompenberg, 22 te Brownsville. Tara, 21 v. Bahia n. Antwerpen. Tabinta, 22 v. Belawan n. Semarang. Talisse, 22 v. Djeddah n. Djibouti. Teucer, 22 v. Port Swetenham n. Singapore. Teucer, 20 v. Penang te Port Swettenham. Van Spilbergen, 22 v. Hamburg n. A'dam. Woensdrecht, eind Sept. Maracaibo verw. Waterman, 22 530 m. O.ZO. Christmas eil. Wonorato, 23 te Singapore. Willem Ruys. 22 te Rotterdam. Willemstad, 21 170 m. NO. Carthagena. Zuiderkruis, 21 410 m. Z.ZO. Farewell. KLEINE VAART Alja, 21 v. Rotterdam n. Dublin. Arctic, 21 v. Rotterdam n. Londen. Avontuur, 21 terug uit zee te R'dam. Ardeas. 22 v. La Pallice te Amsterdam. Aco, 21 v. Amsterdam te IJmuiden. Anna Henny, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen Atlantis, 22 v. Antwerpen n. Hamburg. Bestevaer, 21 v. Rotterdam n. Wisbeck. Barracuda, 22 v. Colchester n. Rotterdam. Batavier I, 21 v. Safi te Bordeaux. Batavier III, pass. 22 Kp. Roca n. Casablanca Bab T, 18 te Gent. Castor, 22 v. Karlstad te Rotterdam. Carpo, 22 v. Cherbourg te Honfleur. Driebergen, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Deo Fa ven te, 22 v. Aal borg te Amsterdam. Dollard, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Doklaan, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Elisa, 21 v. Dublin n. Garston. Eemstroom, 21 v. Amsterdam n. Huil. Elsenburgh, 22 bij Casquets n. Casablanca. Escaut, 21 v. Rouen te Rotterdam. Franka II, 21 v. Bilbao n. Oporto. Gaasterland, 21 v. Goole n. Wear. Geziena Hendrika, pass. 22 Vlissingen n. Gent Goote, 21 v. Amsterdam te Kopenhagen. Grebbestroom, 21 v. Amsterdam n. Londen. Heerengracht. 21 v. Rotterdam n. Nantes. Hondsbosch, 21 v. Rotterdam n. Londen. Hera, 22 te Rotterdam. Hoflaan, nacht 22-23 v. Kemi te R'dam verw. Jan Kreumer, 21 v. Arendal n. Westonpoint. Joost, 21 V. Mantyluoto n. Vaasa. Joost, 21 v. Mantyluoto n. Wasklot. Jacoba Catharina, 22 v. Antw te Vlissingen. Lingestroom, 21 v. Amsterdam n. Leith. Larix, 19 Kiel gepass n. Stockholm. Lucas Bols I, 22 v. Londen n. Waterford. Muphrid N, 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Margriet L, 21 v. Amsterdam n. Londen. Marjan, pass. 21 Brunsbtittel n. Poole. Markab, 21 v. Kopenhagen te Stettin verw. Midas, 21 v. Triëst n. Rijeka. Mirfak N, 21 v. Victoria n. Antw. en R'dam Marte, 21 v. Antwerpen te Vlissingen. Myfem, 21 v. Stockholm n. Kiel. Nieuwland, 21 v. Rotterdam n. Leith. Nero, 22 v. Portsmouth te Amsterdam. Niobe, 21 v. Helsinki te Kotka. Noorderlicht, 22 v. Maassluis te Boston verw Pascholl, 21 v. Antwerpen te Kolding. Pavo, 20 v. Gent naar Malmö. Ponto, 21 v. Amsterdam n. Ostrand. Poortvliet, 21 v. Glasgow n. Peel. Ponza, 18 v. Sundsvall n. Zaandam. Ransel, 21 v. Rotterdam n. Kalmar. Rapid, 21 v. Le Havre te Rotterdam. Suze, pass. 21 Brunsbtittel n. Overschle. Ton S, 21 v. Swansea te Rotterdam. Tyro, 22 v. Cardiff te Cherbourgh. Veenenburgh, 21 v. Rotterdam n. Middlesbro Vrijhurgh, v. 21 Rotterdam n. Londen. Walcheren, 21 v. Newport te Roterdam. Taormina, 21 v. Mantyluoto te Garston. Zwerver, 22 v. Newburgh te Londen verw. SLEEPVAART Goeree, 21 v. Southampton te Dieppe. Oostzee, 21 v. Soerabaja n. Sydney. Witte Zee en Zwarte Zee 21 40 m. z. Cork mef dok.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8