Kort en bondig Potplantenactie op scholen boekte groot succes Brabantse vlassers in nood door het slechte zomerweer Ontspanning voor bejaarden Beverwijk Heemskerk Het vlas brengt nog niet de helft van de productiekosten op Cabaret-programma in Rex-theater Castricum Nederland gaat zelf helicopters bouwen Benelux-commissie voor de middenstand Zeven millioen meer voor Rijkswegenplan Afsluiting Haringvliet begint volgend jaar 9 Diploma's en souvenirs als beloning voor Velsense leerlingen Paul Juliën sprak over de pygmeeën Het winterprogramma van de KAB Tentoonstelling van werken van Betje Wolff en Aagje Deken Jaarvergadering van „ODIN" Josjida gaat bedanken en nieuwe gunsten vragen KRO met première in Patronaatsgebouw „Annie" bij Rijnstroom Onderlinge competitie bij St. Thomas Richtlijnen voor het beleid in Nieuw Guinea Prototype vliegklaar; plannen tot serie-productie Verbetering van zeeweringen Zaterdag spelen de profs op Schoonenberg Bedrijfsorganisatie vindt in Gent een voorstander Kummernuss waarschuwt tegen nieuw nazisme Nederlands b-team nog steeds zonder strafpunten Biljartuitslagen Wet zuivering afvalwater in de maak Spoedig wetsontwerp over plannen met de zeegaten DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 VELSENS SCHOLIEREN kunnen trots zijn op het resultaat van hun potplanten kwekerijen. Grote zorg hebben zij besteed aan het doen gedijen van de in het voorjaar aan hen uitgereikte stekjes van fuchsia, geranium, calceoloraia, colleus of balsemien. Ook de floraliacommissie, bestaande uit de heren B. W. Beskers, P. F. Gozeling en R. Timmer kan terugzien op een uitermate geslaagd jaar. In totaal werden 3250 stekken onder de schooljeugd uitgereikt en 1750 bloeiende en flink uit de kluiten gewassen planten zijn in de scholen gedurende de laatste weken te bewonderen geweest. Van het aantal ingezonden exemplaren werden er 803 bekroond, waarvan nog 123 stuks een extra prijs in de wacht sleepten. Het enthousiasme over de resultaten was zowel bij onderwijzend personeel, ouders als kinderen groot. In vele scholen was de expositie door leerkrachten en leerlingen dermate keurig verzorgd, dat het boven alle lof verheven was. Er waren hier en daar staaltjes van or ganisatietalent en bloemschikcapaciteiten te bewonderen, die zelfs op een grote flo- raliënexpositie in het oog gelopen zouden zijn. Naast de potplanten waren in ver scheidene scholen vrije inzendingen van opgemaakte bloemstukjes, paddestoelen, heesterversiering en vruchten te zien, die het vermoeden wettigen, dat, wanneer dit kinderlijk initiatief in goede banen wordt geleid, Velsen in de toekomst menig kun stenaar onder haar inwonertal zal kunnen tellen. De jury heeft uiteraard deze vrije inzendingen niet mogen bekronen, omdat haar werk zich uitsluitend bepaalt tot de potplanten, maar vele extra prijzen zijn door de scholen zelf uitgereikt. Het valt moeilijk een oordeel te vellen welke school het best voor de dag is gekomen: er is in het algemeen hard gewerkt en de tentoon stellingen waren prachtig. Van de zijde der ouders hebben de schoolhoofden grote medewerking gehad en het bezoek aan de exposities mocht er zijn. Liefde tot de natuur Uit dit alles blijkt dat in Velsen, zowel bij jong als oud de liefde tot de natuur groeiende is, want heus, ook zij die hun opgekweekte stekjes niet inzonden, hebben dit niet gedaan omdat ze er geen zorg aan hadden besteed, ze waren er alleen mis schien wel ten onrechte van overtuigd, dat hun kweeksels toch niet voor een prijs in aanmerking zou komen. Elke leerling, die een bekroonde plant heeft is in het bezit gesteld van een keurig diploma. Een aardig souvenir zal door hen mogen worden uitgezocht op Zaterdag 2 October in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat. Ieder inzendertje, prijs of geen prijs, krijgt bovendien nog een kleine verrassing. De prijzen De jury, waartoe behalve de leden van genoemde commissie, behoorden de heren A. W. Volmer, F. Brassinga, H. J. Velde, F. Buning, P. Bakker en R. Thomassen heeft tenslotte de prijzen als volgt toege kend: In de St. Jozefmeisjesschool 21 prijzen en 4 extra. De klasseprijs kwam in het be zit van de vijfde klas; Theo Thyssenschool: 34 en 6 extra. Klasseprijs kreeg de 3e klas; Nadat de heer Van der Plas, als voorzit ter van de Culturele Dienst der K.A.B., de talrijke aanwezigen van harte welkom had geheten op de eerste avond van het nieuwe seizoen, gaf hij het woord aan dr. Paul Juliën, de bekende schrijver en ontdek kingsreiziger. Dr. Juliën begon te vertellen, dat zijn reizen naar de landen van Equatoriaal Afrika, voornamelijk ten doel hadden, om bloedproeven te nemen van de daar leven de Pygmeeën stammen, in verband met de erfelijkheidsleer en om meer over deze naar onze begrippen onbeschaafde en pri mitieve volken te weten te komen. Niet minder dan 18 verschillende expedities heeft hij hiertoe uitgerust. De Pygmeeën, dwergvolken, komen voor namelijk voor in de equatoriale streken, doch het meest in Centraal Afrika (Belgi sche Congo en Frans Kameroen). Al ten tijde van de Oude Egyptertaren zijn er ex pedities uitgerust om de binnenlanden van Afrika te onderzoeken en omstreeks 2300 v. Christus, gaf een der Pharao's hiertoe reeds opdracht, hetgeen uit een grafschrift op de steen van de ontdekkingsreiziger te lezen valt. De meeste gezinnen bestaan uit man, vrouw en een kind, hoewel uit de huwe lijken meerdere kinderen geboren worden, sterven deze meestal zeer jong, door de slechte hygiënische toestanden. Uit gods dienstig oogpunt bekeken, is door verschil lende onderzoekingen komen vast te staan, dat de Pygmee slechts aan één Opperwezen gelooft. Dr. Paul Juliën lichtte zijn interessante rede toe met verschillende lichtbeelden. Na de pauze werden enkele filmfragmenten van zijn verschillende expedities vertoond, die bij het talrijke publiek zeer in de smaak vielen. Het winterprogramma van de Culturele Dienst van de K.A.B. voor het seizoen 1954 1955 ziet er zeer gevarieerd uit. Donder dag 7 October komt de toneelgroep „Puck"' met een opvoering van het Nederlandse klassieke blijspel „Het wederzijds huwe lijksbedrog." Op 22 December het Klein kunst Ensemble „Voetlicht" met een Kerst verhaal in de grote zaal van het K.S.A.- gebouw. Dr. Dominicus komt op 22 Januari 1955 een lezing houden met lichtbeelden over zijn reis door het land van Tito en op 16 Maart zal de bekende natuurvorser Jan Strijbosch met film en lantaarnplaatjes over Zuid-Afrika vertellen. Het Kleinkunst Ensemble „Voetlicht" onder leiding van "Wim Bary Jr. komt op 30 Maart nogmaals terug met een herhaling van de Passie avond van verleden jaar. De Toneelgroep van de K.A.B. „Het Masker" geeft uitvoe ringen op 3 en 9 November en op 9 en 16 Februari. Tenslotte vermeldt het program ma nog verschillende contactavonden. MARKTBERICHT 22 September Andijvie 12—21; sla 2U—12; spinazie 16—49; bloemkool 1959; bospeen 2137; waspeen 2739; snijbonen kas 110145; snijbonen natuur 52110; sperciebonen 57123; pronk- bonen 5890; komkommers 12—34; tomaten 23—60; groene kool 16—30; rode kool 15—26; prei 14—27. Gemeentelijke Huishoudschool: 5 en 1 ex tra; Ossendorpschool: 51 en 8 extra. Klasse prijs 5e klas; Heilig Hartschool: 16 en 7 extra. Klasseprijzen de klassen 3 en 4; Julianaschool: 32 en 2 extra. Klasseprijs 5e klas; P. Vermeulenschool: 47 en 6 extra. Klasseprijs 3e klas; Marnixschool: 39 en 6 extra. Klasseprijs 3e klas; Groen van Prinstererschool; 16 en 2 extra; R.K. Jon gensschool, Zeeweg: 35 en 5 extra. Klasse prijs 3e klas; Insingerschool: 33 en 3 ex tra. Klasseprijs 5e klas; Jan Ligthartschool: 54 en 8 extra. Klasseprijs 2e klas; Da Costa- school: 49 en 9 extra. Klasseprijs 2e klas; Emmaschool: 50 en 7 extra; Jan Campert- school: 39 en 6 extra; Moerbergschool: 45 en 13 extra. Klasseprijs 3e klas; Adolf van Nassauschool: 61 en 4 extra; School met de Bijbel: 56 en 16 extra; Brederodeschool: 49 en 3 extra; St. Liduinaschool: 64 en 6 extra. Het Historisch Genootschap Midden- Kennemerland organiseert in November van dit jaar een avond waarop de voor drachtkunstenares Jonkvrouwe Claudine V/itser Elias zal voordragen uit het werk van Betje Wolff en Aagje Deken, die in de jaren 17821788 op Lommerlust te Bever wijk woonden en werkten en wier over lijden thans honderdvijftig jaar geleden is. Eind December komt de tentoonstelling van portretten, prenten, brieven, hand schriften en boeken, betrekking hebbende op Betje Wolff en Aagje Deken. Deze ten toonstelling die werd samengesteld door het Nationaal Herdenkingscomité wordt achtereenvolgens te Vlissinge.n Den Haag, Leiden, Amsterdam en Beverwijk getoond. Op Zaterdag 25 September organiseert het Genootschap een uitstapje naar het duinlandschap tussen Wijk aan Zee en Eg- mond aan Zee. „Unie"-avond van Christelijk onderwijs De vereniging voor Christelijk onderwijs te Beverwijk houdt ter voorbereiding van de Unie-collecte op Dinsdag 28 September in het Herv. verenigingsgebouw aan de Schans een Unie-avond. De heer T. M. Gil huis uit Weesp zal hier spreken over het onderwerp „Licht en schaduw van de school met de bijbel." Voorts wordt mede werking verleend door het ULO-koor „Die Duynwijcksanghers", directeur de heer J. C. Gietelink en zullen leerlingen der Duin- wijkschool declameren. Voor de jaarvergadering van de Heems- kerkse Gymnastiekvereniging „ODIN" be stond van de zijde der leden weinig belang stelling. De voorzitter de heer A. Stakel- beek deelde in zijn openingswoord mede dat het afgelopen jaar voor de vereniging vrij goed is verlopen; dit bleek ook uit het jaar verslag van de permingmeesteresse me vrouw Kraak: er is een batg saldo in kas. De secretaris de heer J. de Graaf herinner de in zijn jaarverslag aan het deelnemen van de vereniging aan de wedstrijden te Lijnden. Tot slot wekte hij de leden op gezamenlijk te trachten de vereniging op hoger peil te brengen. Groenteveiling van Woensdag De Castricumse groenteveiling heeft Woensdag voor de Kennemer tuinders de volgende resultaten opgeleverd: sperciebo nen 70100, stokbonen 6595, tomaten 2030, komkommers 820, andijvie 12 18, snijbonen 5585, spinazie 3239. TOKIO (Reuter) Premier Sjigeroe Josjida van Japan heeft de liberale parle mentsleden medegedeeld, dat het hoofddoel van zijn wereldreis is, de Verenigde Staten en andere landen, die het vredesverdrag van San Francisco in 1951 tot stand hiel pen brengen, te danken. Josjida zal Zondag vertrekken en vijftig dagen later terugke ren. Zijn reis voert hem naar Canada, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten. In Canada zal hij spreken over de aan koop van Canadese surplus-tarwe, het we derzijdse handelsverkeer en de „bevorde ring van vriendschappelijke betrekkingen". Frankrijk zal hij teruggave verzoeken van een kunstverzameling, die de Franse rege ring in de oorlog in beslag heeft genomen. Tn West-Duitsland zal gesproken worden over verbetering van de handelsbetrekkin gen. In de Verenigde Staten zullen bespre kingen gevoerd worden met regeringslei ders en financiële autoriteiten. Ook zal het Japanse verzoek om toelating tct de UNO ter sprake komen. De R.K. vlassersbond „West Brabant" te Standdaardbuiten heeft een verzoekschrift gericht tot de minister-president en de mi nisters van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, van Financiën en van Econo mische Zaken. In hun verzoekschrift zeggen de vlassers dat de vlasindustrie in West-Noord-Bra bant door de voortdurende slechte weersl omstandigheden „in een angstaanjagende noodtoestand verkeert en met volledige on dergang bedreigd wordt, indien hierin niet doeltreffend en radioaal wordt ingegrepen door de overheid". Volgens een kostenberekening vergt een hectare vlas aan productiekosten f 2850. De gemiddelde geldopbrengst wordt dit jaar op f1300 per h.a. geschat. De bedrijven tezamen komen voor een tekort te staan van f 2.325 000. In het verzoekschrift wordt verklaard dat grote partijen vlas voluko- men waardeloos zijn en verbrand moeten worden. Alleen in de gemeente Standdaard buiten lijden de gezamenlijke bedrijven een verlies van f 1.500.000, waardoor deze ge meenschap, die in de na-oorlogse jaren vrijwel geen werkloosheid heeft gekend en voor het grootste deel direct of indirect haar bestaan in en door de vlasindustrie Op Zondagavond, 3 Ocotober, geeft de Katholieke Radio Omroep KRO in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost de pre mière van haar nieuwe revue „Daar zijn we weer". In het Rex Theater te IJmuiden hebben ongeveer vijfhonderd Velsense bejaarden boven de zestig jaar Woensdag gevolg gegeven aan een invitatie van de sub commissie voor sociaal-cultureel ontspan ningswerk voor het bijwonen van een caba ret-voorstelling. Deze voorstelling zou van daag in het St. Jozefhuis aan de Banjaert- straat te Velsen-Noord en Vrijdag in „De Weijman" te Santpoort worden herhaa-ld. Het was te betreuren dat nog zovele be iaarden van de toegezonden entréekaarten geen gebruik hebben gemaakt en deze zon der meer lieten verlopen. Met klem werd verzocht de toegangskaarten voortaan tijdig terug te zenden, opdat hiermee dan weer anderen gelukkig kunnen worden gemaakt. Wat het vervolgens ten tonele gebrachte programma betreft, kan niet wordien ont kend, dat de commissie het bejaarde pu bliek hiermee een bijzonder genoeglijke middag heeft bereid; al viel er dan ook voor de meer critisch ingestelde bezoeker wel het een en ander op aan te merken. Het gezelschap bestond uit slechts vier oersonen, hetgeen op zichzelf voor geen bedenking aanleiding zou geven, indien het programma van een pittiger gehalte was geweest. Wat Alex Wins bijvoorbeeld als conférencier presteerde, maakte op deze omschrijving nauwelijks aanspraak: van hem dlie zich hiervoor uitgeeft, wordt nu eenmaal meer flair en originaliteit ver wacht. Ook de officier van justitie in Her man Heiiermans' vermaard geworden één- acter ..Brand i.n de Jonge Jan" speelde hij opvallend mat, zonder ook zelfs maar te trachten hierin enige dramatische span ning te brengen. Want ofschoon deze rol ten opzichte van de „mannetjesmakerij" van zijn tegenspe'er gedoemd werd op het tweede plan te blijven, mag het belang hiervan toch allerminst worden onder schat. Het beste was hij na de pauze in het met Mimi Kok gesneeide schetsje, waar hij de lankmoedige echtgenoot een verma- De IJmuidense kotter .Annie", de Urn. 1-1 van de rederij A. van Duyvenbode is met behoud van naam en merk in beheer geko men bij de maatschappij Rijnstroom te Katwiik. Zo?is wellicht bekend is de Rijn stroom (W. Pa.rlevliet jr.) eigenaar van de KW. 15, 42, 43, 44, 97, 85, 110 en 176. Hout aangevoerd Woensdagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Oesterbotten", dat van de Finse haven Toppila een lading van 1102 vadem hout aanvoerde. Contactavond „Geel Zwart" verzet Het bestuur van de supportersvereniging „Geel Zwart" heeft in overleg met het be stuur van de voetbalvereniging „Kinheim" wegens technische redenen de op 29 Sep tember vastgestelde contactavond verzet naar Vrijdag 1 October in het gemeente lijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat. kelijk laconieke gestalte gaf. Mimi Kok bood hem hierin als het charmante jonge vrouwtje goed tegenspel. Cor van Veen accompagneerde haar uitstekend bij haar liedjes aan de vleugel, waar hij stellig beter op zijn plaats was dan als accordeon-vir tuoos. In de reeds genoemde één-acter „Brand in de Jonge Jan" was de transformatie toe vertrouwd aa.n Jan Biok, die hiervan met verschillende typeringen een bevredigend effect wist te bereiken. Zoals bekend is deze schets onverbrekelijk verbonden met de naam Henri de Vries, die hiervain in 1902 in de Hollandsche Schouwburg te Am sterdam de première gaf. Dit was het begin van een bijna legendarisch geworden suc ces, dat zou leiden tot enige duizenden op voeringen. Zelfs in Amerika en Engeland. Een dergelijke bijval voor een één-acter kunnen wij ons tegenwoordig nog nauwe lijks voorstellen. Toch mocht Blok deze middag op de grootste bewondering van het dankbaar gestemde publiek aanspraak maken. JAN VAN DAM. Tijdens de onderlinge wedstrijden van de Castricumse katholieke damclub St. Tho mas heeft in de eerste afdeling de heer P. Rietveld oud-voorzitter C. Ory een neder laag toegebracht. In dezelfde afdeling won C. v. d Himst van de sterke speler P. Rui ter en G. Sprenkeling haalde op niemand minder dan A. Rietveld de volle buit binnen. De dammer R. Stel maakt in afdeling 2, evenals verleden jaar, opnieuw een sterke indruk. Dit keer moest J Groen er aan geloven. De partij C. ReijndersJoh. van Velzen eindigde in een gelijk spel. De uitslagen in afdeling 3 zijn als volgt: W. AdmiraalB. Brakenhoff 20, L. van WissenL, Valkering 20, Th. Hollander F. Zonneveld 20, D. Konijn—B. Lou- man 02, J. SteemanN. Kroone 1—1. Maandag krijgen het eerste en tweede team voor de bondscompetitie twee teams van Oostzaan op bezoek. De wedstrijden worden gespeeld in hotel Sport-Duinzicht. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Jacoba Adriana Maria, d. van G. J. van der Meij en Ch. E. Stet; René Antonius, z. van A. van Neure en M. M. Strop; Jacobus Petrus, z. van P. M. Lute en M. Zonneveld; Pieternella Geertruida, d. van H. Zweerman en P. C. de Vries. ONDERTROUWD: J. B. Witte en E. Nij- huis, beiden wonende te Castricum. GEHUWD: C. C. Dokter, wonende te Alk maar en P. G. Jacobs, wonende te Castri cum; P. J. Vos, wonende te Hilversum en H. Jacobs, wonende te Castricum; S. P. Ad miraal en M. B. Nootebos, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Anna Agatha Twisk, oud 45 j., geh. met J. W. Kuijs, wonende te Castricum; Aagje Cauw, oud 57 j„ wonende te Den Helder; Jan Pieter Baas, oud 72 j„ geh. met H. C. Vis, wonende te Castricum; Guurtje Dekker, oud 75 j„ wonende te Koog aan de Zaan; Cornelis Kok, oud 82 j„ wedn. van J. Eenhoorn, wonende te Castricum, overleden te Amsterdam; Adrianus Liefting, oud 59 j, wonende te Castricup, moet vinden, totaal zal worden ontwricht. Het bestuur van de bond verzoekt de mi nisters spoedig maatregelen te willen doen treffen om de bedrijven in stand te houden. Het gemeentebestuur van Standdaard buiten heeft bij het verzoekschrift een brief gevoegd. In deze brief wordt gesproken van „een rampjaar" en van „catastrophale schade" en er wordt in bevestigd, dat 11 Vo pet. van de totale bevolking rechtsereeks bij de vlasnijverheid is betrokken en 50 pet. indirect afhankelijk is van de vlasserij. Samenwerking met Australië „De regering staat onveranderlijk op het standpunt, dat de souvereiniteit over het Westelijk gedeelte van Nieuw Guinea bij Nederland berust en bij Nederland be hoort te blijven, totdat de inwoners, van dit gebied in staat zijn zelf over hun toekomst te beslissen", zo v. ordt in de toelichting op de begroting van Overzee se Rijksdelen verklaard. De samenwerking met andere beherende mogendheden en met gespecialiseerde in ternationale lichamen, zal worden voortge zet en geïntensiveerd. Deze vorm van samenwerking tussen de Australische en Nederlandse administratie in de beide delen van Nieuw Guina heeft een begin van uitvoering gekregen en ont wikkelt zien bevredigend. Zii bestaat voor alsnog uit het over en weer brengen van studiebezoeken, het houden van bespre kingen over onderwerpen van gemeen schappelijk belang en het uitwisselen varn rapporten en andere gegevens. De regering maakt met erkentelijkheid gewag van de grote hulp en medewerking in dit opzicht ondervonden van de administratie van het Australische New Guinea en Papua. Met de gouverneur van Nieuw Guinea zijn uitvoerige besprekingen gehouden over hetgeen in de komende jaren in dat gebiedsdeel zal moeten en kunnen worden verricht. Daarbij zijn richtlijnen vastge steld voor de overheidstaak gedurende eer periode van doe jaren. Tevens hebben zij betrekking op de organisatie en coördi natie der verschillende landsdiensten ten behoeve van de sociaal-culturele en econo mische ontwikkeling van Nieuw Guinea Het experimentele hefschroefvliegtuig van Nederlands ontwerp en makelij, zo le zen wij in dc toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat, bevindt zich thans in het stadium van de vliegproeven. Het iaat zich aanzien, dat dit ontwerp een zeer goede basis voor de verdere ontwik keling en bouw van hefschroefvliegtuigen in ons land zal vormen. Overleg over een eventuele serie-productie van deze helicop ter van de Stichting voor de ontwikkeling en bouw van een experimenteel hefschroef- vliegtuig is gaande. ICAO-conferentie in Den Haag Door de ICAO 'International Civil Avia tion Organization) is een ontwerp-protocol, houdende een herziening van het verdrag van Warschau van 1929, opgesteld. Ten einde dit protocol d'Oor de staten te doen aanvaarden, zal in September 1955 onder auspiciën van de ICAO een conferentie worden gehouden te 's-Graver.hage. Uitge trokken is hiervoor honderdduizend gul den. Met het oog op de uitbreiding der bevei liging van de kustgebieden zal gedurende enige jaren voor onderhoud en verbetering van kustverdedigingswerken meer op de rijksbegrotingen worden uitgetrokken dan in 1953 en voorgaande jaren, aldus staat in de rijksbegroting voor 1955 van het de partement van Verkeer en Waterstaat.- Aangevraagd wordt thans f 11.350.000. m welk bedrag f 3.350.000 is begrepen voor het gewone onderhoud. De belangrijkste verbeteringswerken zijn het versterken van de duinvoet bij Goeree (f600.000), het treffen van voorzieningen tegen verdere afslag van de Eijerlandse kust (f 800.000), het verlengen van de Hel- derse zeewering (f4.000.000), de uitbrei ding van bezinkingen en het verlagen van hoofden langs de Noordzeekust tussen de Helderse en Hondsbosse zeeweringen (f 1.100.000) en de verdediging van de Zuid- Westpunt van Ameland (f500.000). Zaterdagmiddag wordt op het sportpark „Schoonenberg" te Velsen om vier uur een competitiewedstrijd gespeeld tussen de prof-clubs „Rotterdam" en „Alkmaar" vain de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van de Midden stand, Bossart, heeft op de Benelux-dag van de Gentse jaarbeurs verklaard dat binnenkort een officiële Benelux-commis sie voor de coördinatie van het middfen- standsbeleid en de studie der midden- standsproblemen zal worden opgericht. De middenstandsorganisaties vain de drie lan den hebben te Gent twee studie-dagen ge organiseerd, waaraan de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond en het Insti tuut voor Middenstaindeontwiikkelin.g uit Den Haag medewerking verleenden. Do heren Swagerman en Deering hielden na mens deze organisaties voordrachten, res pectievelijk over het middenstandsbeleid voor de Benelux en de mogelijkheden voor het middenstandsonderwijs in Benelux- verband. België mist een functionele organisatie van de middenstand. Er moeten publiek rechtelijke bedrijfsorganen worden opge richt, overkoepeld door een centrale orga nisatie om de eiigen samenhang van het middenstands'bedrijfsleven in de maat schappij te doen gelden, aldus zeide de directeur van de middenstandsorganisatie van Gent, Legon. Deze verklaring was merkwaardig omdat de neutrale midden standsorganisaties in België tot nu toe sterk teigen het denkbeeld van bedrijfs organisatie en een vestigingswet gekant zijn geweest. De president van de Gentse jaarbeurs. Morree, een groot voorstander van de Benelux, werd door de Nederlandse am bassadeur, baron van Harinxma Thoe Sloo- ten, namens de Koningin het ereteken van Officier in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. De Beneluxdiag werd beslo ten met een gala-diner, waaraan de lof van de Nederlands-Belgische samenwer king werd gezongen. Vakbondpresident ziet tekenen van herlevend nationalisme BONN (A.N.P.) Op ernstige tekenen van herleving van nationalistische geest in West-Duitsland heeft de West-Duitse vak bondsleider, Alphons Kummernuss, de buitenlandse pers te Bonn gewezen. Kummernuss, die president is van de vakbond van transportarbeiders en arbei ders der openbare diensten en die onlangs het sein tot de Hamburgse staking heeft gegeven, betoogde, dat de door de vakbon den in democratische opvatting geschoolde jeugd geleidelijk aan zo sterk zou worden, dat zij elke eventuele nationalistische greep naar de macht zou kunnen weerstaan. Hij baseerde zijn bezorgdheid voor de ontwikkeling van een nieuw nationalisme op het herstel van vroegere nazi's op be langrijke posten in de industrie en de regering en op het eerbetoon dat enkele weken geleden aan de vrijgelaten generaal der S.S., Meyer, bewezen werd. Men mocht dit niet als kleinigheden beschouwen, maar veeleer als een lange reeks van dingen, die aan de ontwikkeling vóór 1933 doen den ken. De bondsregering, die daartegen niet krachtig genoeg optrad, moest zich er van bewust zijn, dat een gevaarlijke ontwikke ling dreigt, wanneer zij niet tijdig het roer omgooit. Vooral in de industrie hadden zich volgens Kummernuss, die evenwel geen bijzondere gevallen noemde, weer „gevaar lijke krachten" genesteld. Internationale motorzesdaagse Het nachttraject van de internationale motorzesdaagse in Llandrindod Wells is voor de Nederlandse rijders gunstig verlopen Geen van hen liep strafpunten op, hetgeen inhoudt, dat het Nederlands B-team in de strijd om de zilveren vaas nog een blanco lust heeft. Van de negentien teams, die elkaar deze trofee betwisten, zijn er thans nog acht strafpunten! gos. Van de Nederlandse ploeg heeft op de derde dag van de internationale motorzes- daagse een zijspan de strijd moeten staken De politiemannen Emmelkamp en Heinen' die tot aan de middagpauze nog een blanco strafregister hadden, kregen onherstelbare motorpech zodat voor hen de zesdaagse was afgelopen. De tweede Nederlandse zijspar- equipe Van der Noll/Uittenbogaard, van de Rotterdamse verkeerspolitie, rijdt nog steeds met succes mee. In de Nederlandse plopg zijn vandaag geen strafpunten gevallen. Van de zes trophy- teams is de Duitse ploeg kansloos geworden De beste Duitse rijder Pohl kwam in bot sing met een Engelse toerist, waarbij hij zijn pols brak. Bovendien werd zijn motor zo beschadigd, dat verdere deelnoming uitge sloten is. De acht vaasteams, die nog geen strafpun ten hebben opgelopen zijn Engeland A en B Tsjechoslowakiie A, Nederland B, Duits land A, Ierland A, Italië A en Zweden A De beslissing over de drie strafpunten van Nederland A moet nog genomen worden. De biljarwedstrijden om „Het Blauwe Bord" zijn voortgezet met de ontmoeting tussen SVO en „Hof van Holland". De resultaten waren: Dijkstra 250 231 33 30 7.— 0 Philippo 250 250 33 37 7.57 2 Loerakker 80 66 30 7 2.20 0 Nouwland 75 75 30 11 2.50 2 80 80 40 9 2.00 2 Loerakker 80 74 40 10 1.85 0 200 200 29 26 6.89 2 250 205 29 58 7.06 0 Bosse 190 83 22 17 3.77 0 Scholten 220 220 22 34 10.— 2 80 80 30 14 2.66 2 85 53 30 10 1.76 0 Dijkmans 90 90 32 8 2.14 2 Duinker 90 87 42 17 2.07 0 Oosterling 40 40 25 4 1.60 2 40 18 25 10 0.72 0 Valk 45 45 20 15 2.25 2 50 20 20 6 1.00 0 De stand is: 188 voor „TVO Nieuwe verlichting in Emmaschool Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden- Oost heeft de gemeente Velsen verzocht medewerking te verlenen voor het aan brengen van een nieuwe verlichting in de Emmaschool. B. en W. stellen de raad voor deze medewerking le .verlenen. BINNENLAND Te Staphorst is op 59-jarige leeftijd overleden de heer Jan Gunnink, die onder de naam Oom Hein gedurende de oorlog een belangrijke rol heeft gespeeld in de illegale strijd tegen de bezetter. Hij was de centrale figuur in de Meppeler KP. De financiële resultaten van de overi gens geslaagde Meppeler Markt Tentoonstel ling 1954, de Memato, zijn niet meegevallen. Tegen de verwachting in toont de_ exploi tatierekening een tekort van f 11.352. Het garantiefonds zal nu voor 21 percent moeten worden aangesproken. Prof. dr. J. F. Koksma heeft Woensdag tijdens een openbare zitting van de senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam het rectoraat overgedragen aan prof. dr. J. Waterink. Uit een bouwkeet in de Voordijks- hoornse Polder bij Delft is f4000 gestolen, het weekloon voor de arbeiders van een Dordtse aannemersmaatschappij, die in Delft bouwt. De politie heeft de dader,^ een in woner van Delft, aangehouden. Hij had een sleutel laten maken welke op de deur van de keet paste. Bij huiszoeking vond de politie nog ruim f 2000. Op het Utrechtse gemeentehuis zal van daag een nieuwe „stadsomroeper" geïnstal leerd worden. De taak van deze functionaris zal onder meer zijn, de evenementen bekend te maken die de Stichting Stadsontspanning het publiek biedt. Hij zal een mooi kleurig pakje dragen en ook een bel torsen om in de uitoefening zijner bediening op bepaalde tijden en plaatsen de Utrechters bijeen te „bengelen". De vorige stadsomroeper, die énkele jaren geleden is overleden, droeg m- plaats van een bel een geelkoperen bekken. HAARLEM EN OMGEVING Ook deze winter zal de Haarlemse Loge der Theosofische Vereniging openbare lezin gen houden op Vrijdagavonden in haar ge bouw Nassauplein 8. Op 1 October zal de voorzitter der Loge, de heer J. van der Schoot de rij openen met het actuele onder werp „Vliegende Schotels". On 15 October spreekt de heer W. Burger, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse afdeling der vereniging, over „Opkomst en verval van oude beschavingen". Op Donderdag 14 October zal een cursus voor belangstellen den aanvangen, te geven door de heer J. v. d. Schoot over de grondbegrippen der theosofie. Voor de aanleg van wegen van het Rijks wegenplan wordt irn het komende begro tingsjaar ongeveer f 7 millioen meer aan gevraagd dan in 1954, waartegenover een daling van de fondsen voor werkverrui ming van ongeveer f 2.500.000 staat - Minister Algera blijft bij zijn het vorig jaar uitgesproken mening dat het tempo van de wegenbouw zal moeten worden versneld om een blijvende achterstand te voorkomen. Bij voortgaande welvaart hoopt hii, dat daarvoor ook de middelen ter beschikking zullen worden gesteld. Een punt van grote zorg js echter, dat de voor bereiding van de plannen vertraging on dervindt door het gebrek aan technische krachten. De zuivering van afvalwater is een pro bleem, dat nog steeds de volle aandacht heeft. Het ontwerp voor een wet, dit on derwerp betreffende, hoopt de minister in dit zittingsjaar bij de Kamer in te dienen. Tevens ligt het in de bedoeling wetsont werpen in te dienen tot wüziginig van de Bevoegdihedenwet, de Waterstaatswet 1900 en de Verkeerswet tegen lintbebouwing. Het ligt in de bedoeling, zo zegt de mi nister van Verkeer en Waterstaat in de toelichting op zijn begroting, in 1955 te be ginnen met de werken ter afsluiting van het Haringvliet, met de aanleg van de nieu we Veerhaven te Breskens en met de aan leg van een nieuwe kanaalverbinding tus sen de IJsel en het Zwartewater ter vei- vanging van de Willemsvaart. Het delta-gebieil „Door het verschijnen van het derde in terimrapport van de Deltacommissie is meer tekening gekomen in de inzichten omtrent hetgeen ter beveiliging van het Deltagebied tegen hoge stormvloeden en ter verbetering van de waterstaatkundige toestand in dat gebied zal dienen te wor den ondernomen. Bij een binnenkort in te dienen wetsontwerp zullen uitgewerkte voorstellen omtrent deze materie worden gedaan, zowel voor wat betreft de uitein delijk ter beveiliging van de Nederlandse kust te treffen maatregelen als met be trekking tot de voorlopige versterking van verschillende zwakke plaatsen in de be staande hoogwaterkeringen ter overbrug ging van het tijdvak dat met het treffen der definitieve voorzieningen gemoeid zal zijn Ter financiering van de maatregelen ter voorlopige versterking zal de minister bud- getaire voorzieningen voorstellen ten tijde van de indiening van bedoeld wetsontwerp Belangrijke werken Belangrijke werken, die in 1955 voltooid zullen worden, zijn het sluizencomplex te Vlissingen. de Eefdese en Exelse brug over het Twenthekanaal en de brug over het Markkanaal bij Terheyden, welke werken alle het herstel van oorlogsschade betref fen, en voorts de verruiming van het Pan- nerdensch Kanaal, de bochtafsnijding in de IJsel bij Doesburg en de waterbouw kundige werken behorende tot de inpolde ring van de Brakman. Aanschaffing leermiddelen voor Theo Thijssenschool In verband met de sterke stijging van het aantal leerlingen van de Theo Thijssen school te IJmuiden-Oost, is de aanschaf fing van leermiddelen noodzakelijk. B. en W. stellen de raad voor, voor dit doel een crediet van 1000 beschikbaar te stellen. Leermiddelen voor de F. L. Ossendorpschool In verband met de toename van het aan tal leerlingen van de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden-Oost is de aanschaffing van leermiddelen noodzakelijk. B. en W. stellen de raad voor, voor dit doel een crediet van 343,65 te verlenen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9