Mannen van de „Wolf" haalden Herman van de 9,WiIhelmina?? V Syg fisker i Autorijschool „IJmond" Agenda voor Velsen Zeventien melkslijters vrezen concurrentie van „nieuwelingen" Visserij-varia AUTORIJLESSEN Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee De veilingen in de afgelopen week Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Old Clothes New Scheepvaart In het rustige Castricum DRY CLEANING ONLY Amateurfotografen beginnen winterwerk Laboratorium voor de boomkwekerij ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 li) 99 93 „HR. MS. FREGAT „WOLF" is gisteren uit Esbjerg, voorlopig de laatste aan- loophaven tijdens de visserijinspectie, in Nieuwediep teruggekeerd", heette het in de rubriek „Van Haaks tot Kuitje" in de Helderse Courant van Donderdag. Dat is dan meestal alles, evenals onder de scheepvaartberichten staat vermeld dat de „Larix" te Stockholm is gearriveerd, dat de trawler „Haarlem" IJmuiden is binnengelopen voor de Zaterdagmarkt en dat de sleepboot „Noordzee" met een baggermolen en twee bakken te Trinidad is aangekomen. Achter die paar woorden schuilen dan soms de belevenissen van de bemanning; hun strijd tegen dat deel van de wereldbol, dat hun de boterham verschaft. Nu was het dan Hr. Ms. fregat „Wolf", een gloednieuw schip, dat pas uit Amerika is gekomen en meteen op de Noordzee in bedrijf is gekomen als visserij-inspectievaartuig. In de nacht van vorige week Woensdag op Donderdag voer het fregat bij zeer ruw weer tussen de loggervloot door. Tussen de 53 en 54 Noorderbreedte. En ergens tussen die loggers van Katwijk, Vlaardingen en Scheveningen lag de Katwijkse logger KW144, de „Wilhelmina 5" aan de vleet. Woensdag, even na de middag was schipper Jaap de Hollander achter zijn zender gekropen om het hospitaal-kerkschip „De Hoop" op te roepen. Zijn oudste aan boord, ofwel de matroos zes-achtste, de negentienjarige IJmuidenaar Herman Vuist lag in de kooi in het voorlogies te kermen van de pijn in de maagstreek. Daar moest dan maar een dokter aan te pas komen, had de schipper gezegd. En de bemanning dacht daar ook zo over. Er moest een dokter bijkomen; zo kon het niet langer. De KW 144 was die dag zeven dagen op zee. Op een Woensdagmiddag stoomde de „Wilhelmina 5" de IJmuidense Vissers haven uit om een nieuwe reis van vijf weken te gaan maken. Vijf weken groente aan boord, vijf weken rokerij, alles was weer klaar. Donderdagavond schoten ze voor de eerste keer en werden er twee trekjes gedaan. De volgende dagen volgde er ruw weer met heel wat stormvlagen. De KW 144 hield zich met zijn zwakke 100 pk. motor best. Het was in de Zondagnacht dat Herman pijn in de maag kreeg. Maandag zei hij er nog niets van tegen de mannen; kleinzerigheid is nu eenmaal een verbannen iets op de visserij. Dinsdag kon hij haast de kooi al niet uit komen. Hij had al een keer moeten over geven, maar toch zat hij 's nachts aan dek om de haring te kaken. Woensdagmiddag kwam kokkie met opgebakken aardappelen als warme hap. Toen merkte de schipper het: „Moet jij niks, Herman." Hij had geen trek, heeft ie gezegd. Herman is naar kooi gegaan en toen hij om vier uur werd ge roepen voor de thee en om daarna de vleet te schieten, kon hij er niet meer uitkomen. De pijn had hem overwonnen. „Haal 'm toch uit z'n nest," hebben de matrozen geroepen. Die waren er een beet je kwaad over. Schipper Den Hollander kwam echter al gauw bij hem en die had de zaak gauw bekeken. Daar moest de dokter bijkomen. De mannen kwamen er bij staan op het stampende en slingerende schip; ze waren het eens met de schipper. HET HOSPITAAL kerkschip was dra ge vonden in de aether, maar het scheepje strompelde op grote afstand tussen andere loggers. Dichter in de buurt was het visse rij inspectievaartuig „Wolf" en de schipper richtte zich toen maar tot de marinemen sen. „We komen naar u toe," heeft de ma rinedokter gezegd, nadat Den Hollander via zijn zender had verteld wat de ziekte verschijnselen waren. „Tegen de nacht zijn we bij u," zei de telegrafist nog. In de Woensdagnacht om half twee kwam de „Wolf" in de buurt na verschillende pei lingen op de „Wilhelmina 5" te hebben ge nomen. Als een dreigend silhouet lag het fregat met de weinige lichten aan dek be noorden de logger. Van de „Wolf" maakte zich een motorsloep los en over de hoge golven kwam het scheepje bij hevig storm weer, bijgelicht door de schijnwerpers van het fregat naar de logger. „Er moest een dokter bij," had de schipper gezegd, „Her man Vuist lei op z'n kantje." Met het zwemvest om wist de marinearts aan dek te springen; de sloep bleef langszij op en neer houden. „Zo gauw mogelijk naar een ziekenhuis," was zijn oordeel. „Naar Dene marken, daar zijn we het dichtste bij." Herman werd op een brancard gebonden en men poogde hem aan dek te krijgen. Het lukte niet. De enige oplossing was, dat hij zelf naar dek moest kruipen langs het trap je. Met steun van de mannen lukte het hem. Ze bonden hem opnieuw vast op de bran card en daarna kwam de sloep steigerend langszij. Er zijn gevaarlijke momenten bij geweest, toen de brancard werd overge geven, maar de matrozen, gekleed in hun oliegoed, slaagden er in. Er stond een men senleven op het spel. Het zou lukken. Anderhalf uur zijn ze op de sloep ver volgens bezig geweest om aan boord van ADVERTENTIE in de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551, IJmuiden V.h. GARAGE GIESBERTS. Palmenstraat 3 Tel. 4156, IJmuiden-O. ZATERDAG 25 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Zij die zich verkopen". Commissie Samenwerkende Zondags scholen, 15.30 uur, Marktplein, jeugd-open- luchtbij eenkomst. VELSEN „Felison", 14-17 uur, expositiezaal Heide- straat, expositie van werken van Groene- woud-Kramer. ZONDAG 26 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur, jeugdprogramma met „Do nald Duck", 20 uur „Quo Vadis". Rex, 15 uur: „De grot der vogelvrijen"; 20 uur: „Zij die zich verkopen". „Alcura", 10 uur, Rex Theater, „The Thief". VELSEN „Felison", 14-17 uur, als Zaterdag. MAANDAG 27 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Zij die zich verkopen". VELSEN Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur burge meester van Velsen. Geen spreekuur: wethouder van onderwijs. de „Wolf" te komen. Herman herinnert zich er van: „We lagen he'el lang behoorlijk te schommelen." OP DE „WOLF" kreeg Herman een bed in het matrozenverblijf, omdat hij aan spraak moest hebben. De tokobaas, korpo raal torpedomaker Zevenboom bracht hem onmiddellijk sigaretten en limonade, maar de dokter schreef een streng dieet voor. De „Wolf" stoomde inmiddels op naar de Deense haven Esbjerg, waar het fregat toch in het weekeinde zou verblijven voor een niet officieel bezoek. Veel kan Herman zich niet meer van het verblijf aan boord her inneren. Ze waren allemaal even vriende lijk voor hem; vooral matroos Ouwehand, die hem met alles hielp, 's Nachts kwam de uitkijk in het verblijf steeds kijken hoe hij het maakte en in de ochtend maakte hij kennis met de IJmuidense stoker olieman Mossinkoff van de Tussenbeeksweg. Vol lof is Herman over de behandeling aan boord. Zijn ouders glunderen er niet minder om. IN DE DONDERDAGMIDDAG liep het fregat de Deense haven binnen, waar al een ziekenauto klaar stond om de IJmuidense Herman naar het ziekenhuis „Central- sygehuset" over te brengen. Verpleeg sters met witte kappen, kleding en schoe nen en doktoren in een even witte kledij vingen hem op. Hij werd onderzocht, er werden foto's gemaakt, er werden conclu sies getrokken en tenslotte oordeelde men het beter nog niet operatief in te grijpen. Er moest nog enige weken mee worden ge wacht. Maandag kwam Herman terug op de „Wolf", die Dinsdag de terugreis zou aan vaarden naar Den Helder. In zijn zak stak een krantenknipsel uit het plaatselijk dag blad in Esbjerg: „Hollandsk marinefartoj ind med syg fisker," met foto van het schip en al er bij. Een van de zusters sprak er een aardig mondje Hollands en een patiënt naast hem wist er ook aardig mee overweg, zodat hij heeft verteld wat er allemaal in stond geschreven. Bij zijn vertrek uit het qODCXJOOCXXXXXXXXXXXOOOOOOOOOOOOCC' X-r, cCGOX<"<.j(."OODDO Hierbij het verhaal, dat de negentien- jarige oudste van de logger „Wilhel- mina 5" KW. 144, de IJmuidense Her- 3 man Vuist me gisteravond op zijn ziek- bed vertelde. Verwacht geen nadere 8 bijzonderheden over de mogelijke con- g tactinfectie met paratyphus op deze i, 3 logger. 8 Het is ZIJN verhaal, want voordat de verschijnselen van paratyphus op de ij KW. 144 werden ontdekt, was Herman al van boord gehaald voor een maag- j operatie. Er wordt verteld van het werk, dat wordt verricht door de mannen van het 8 hospitaalkerkschip „De Hoop" en het 8 Visserij-inspectievaartuig „Wolf" en hoe groot de dank is van deze jonge IJmui- 8 denaar voor alle aan hem verleende i hulp. OOOOOOOCCOOCXDOOOCOOOOOOOCXXOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOÖ ziekenhuis heeft Herman wel een vijftigtal zusters de hand geschud en zeker wel vijf entwintig in wit gestoken mannen. IN DE BEUKENSTRAAT 3 te IJmuiden verkeerden zijn ouders echter nog steeds in ongerustheid. Woensdagmiddag hadden zij al van de walschipper vernomen, dat hun zoon ernstig ziek was. Later heeft de reder via Scheveningen Radio gebeld en toen kwamen ze aan de weet dat Herman in een ziekenhuis te Esbjerg lag. Er ging een brief heen, maar die is gisteren teruggekomen. De patiënt was al vertrokken. Woensdagavond liep de „Wolf" Den Hel der binnen. Iedere matroos in het verblijf leende Herman wat kledingstukken en zo kon hij gekleed in laarzen, een marine tenue en een regenjas Donderdagmorgen in een ziekenauto worden overgebracht. De commandant en de dokter kregen een har telijk bedankje van Herman en vooral die mannen, die hem van boord hadden ge haald. „Als ik jullie weer tegenkom, krijgen jullie haring," heeft hij gezegd. In IJmuiden trok Herman Donderdag heel wat bekijks toen hij in de Beuken straat terugkeerde, begeleid door stoker olieman Mossinkoff, die na drie maanden meteen eens even thuis een kijkje kon gaan nemen. 's Middags kwamen de huisdokter, de dokter van de GGD en nog enige artsen bij Herman op bezoek. Men dacht nog aan de mogelijke gevallen van paratyphus op de KW 144 „Wilhelmina 5", de logger, die van nacht na een zware reis in IJmuiden terug keerde. Herman denkt niet dat de beman ning paratyphus heeft. Drie van de vier mannen, die hebben overgegeven, zijn voor het eerst op zee. En als je zeeziek bent, kan er van alles gebeuren. Nog met erge pijnen, maar heel dank baar voor alles wat de bemanning van de „Wolf" voor hem heeft gedaan, ligt Herman nu op zijn kamer bij zijn ouders thuis. Over enige dagen wordt hij vermoedelijk over gebracht naar het ziekenhuis om geope reerd te worden. „Die haring zullen ze-krij ge.n op de Wolf," zei hij mij bij het afscheid. W. J. N. „Quo Vadis," (Thalia, van Vrijdag tot en met Donderdag). Op het scherm ontrolt zich het machtige drama uit de tijd der Romeinse opperheerschappij in de eerste eeuw onzer jaartelling, geroman tiseerd tot een historisch niet verantwoord verhaal, geschreven door Sienkiewitz en op de film nog eens wat verder van de geschiedkundige feiten losgeweekt door Mervyn Le Roy. Indrukwekkend is deze film zeker. De kleuren geven er een nog indrukwekken der aspect aan en de manier waarop de massa-bewegingen zijn geënsceneerd doet met verbijstering denken aan de enorme kosten, die deze film moet hebben ge- eist. Van filmkunst is weinig sprake, van film-handigheid wel, een handigheid die fantastische resultaten had. De hoogte punten de brand van Rome, de intocht der legioenen, de christen-slachtingen in het Circus zijn met onnavolgbare tech nische vindingrijkheid tot stand gekomen als tot in détails nauwkeurig weergegeven, vaak in hun lugubere bijzonderheden al te ver gedreven taferelen, die aan de ver beelding niets meer overlaten en tenvolle tegemoetkomen aan zelfs de meest exhor- bitante sensatie-eisen van het publiek. De bombastische, overdonderende geluids weergave vormt daarbij het accent, dat de verbijstering completeert. Het gevoel, dat men als toeschouwer wordt opgenomen in de handeling, wordt als een aanbeveling voor deze film ge bruikt. Dit gevoel kan erg prettig zijn, doch wanneer die handeling bestaat uit het zien aanstormen van honderden uitgehongerde leeuwen of het verblijven in een aan alle kanten door loeiende vlammen verteerd wordende stad, krijgt men toch wel even het verlangen om terug te keren tot de status van toeschouwer en de filmmensen hun grotesk spel met de fantasie alleen te laten spelen! J. L. Voor Zondagmiddag, 15 uur, heeft Tha lia een serie films voor de jeugd op het programma staan, waar onder „Donald Duck". „Zij die zich verkopen" (R e x, van Vrij dag tot en met Maandag) is een serieus opgezette film over de zelfkant van Parijs en de prostitutie. Ditmaal is in de film de arbeid verwerkt welke vrouwelijke mis sionarissen onder de prostituées verrich ten om ze tot een normaal menswaardig bestaan terug te brengen. Het loopt met de „fel realistische" schildering nogal los. De film zoekt nergens de overdrijving noch enige onsmakelijke milieu-tekening. Ze bedoelt het eerlijk, al zijn de zielkun dige conflicten niet imponerend. Fr. Zondagmiddag is in Rex te zien: „De grot der vogelvrijen". „Een schot valt in Venetië" (R e x, Woensdag en Donderdag). Een dank bare achtergrond voor een mysteriefilm in Venetië met zijn kanalen en straatjes. Ralph Thomas heeft hiervan gebruik ge maakt, maar het is geen thriller van grote allure geworden. Het is een langdradig verhaal met af en toe wat spanning in die nauwe straatjes. Ook het moment, dat de oplossing moet brengen, komt op het doek onvoldoende tot uiting. „De waarheid omtrent ons huwelijk" (Kennemer Theater, Dinsdag en Woensdag) Een huwelijkstragedie met heel wat noodlot wordt ditmaal gebracht door Danielle Darrieux en Jean Gabin. Het verhaal zit gecompliceerd in elkaar, is luguber en bevat een nare echtgenoot, een anders denkende vrouw en tot besluit het vergif, dat de man doodt en het leven van de vrouw verwoest,. „Het zwarte commando" (W. B. Thea ter, van Vrijdag tot en met Maandag). Een bandietenfilm zonder enige spanning, die speelt in Kansas, een gebied zonder gezag. Er is een boze man een onder wijzer en een goede man een cow boy. De goede man ruimt de slechte man op en vervolgens komt er een mooie vrouw aan te pas. Zondagmiddag om 14.30 uur in W. B. Theater „Apache rose". „De drie musketiers" (Kennemer Theater, van Vrijdag tot en met Maan dag) Het beroemde groepje musketiers is er weer in een amusant geheel. En nu nog wel in kleuren! De film is geregisseerd door André Hunebelle, die vooral de joyeuze zijde van het karwei van ridder zijn tot uitdrukking heeft gebracht. Ar- thos, Porthos en Aramis en later ook d'Artagnan kunt u weer echt ontmoeten in een verhaal vol stoutmoedigheid. „Quo Vadis", (Luxor Theater, Vrijdag tot en met Donderdag). Zie onder IJmuiden. Opstelling van ADO In de uitwedstrijd tegen DEM verschijnt de Heemskerkse voetbalvereniging ADO in de volgende opstelling: doel: Geerlofs; ach ter: De Graaf en Vrenegoor, midden: Mar tens. Dam en Van Tunten: voor: Beentjes, Bruin, Groot, De Wit en Voormeer. Agenda voor Heemskerk Marquettetheater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Strijd om het heelal". Gabaret-dansant van W.R.B. De Wijk aan Zeese Reddingbrigade houdt vanavond in hotel „Sonnevanck" een caba ret-dansant. Als bijzondere attractie geldt het optreden van de imitator uit de bad plaats Tony Schellevis. Op de groentemarkt nemen de bonen nog wel de voornaamste plaats in maar aan de kwaliteit is wel heel goed te zien dat het seizoen ten einde loopt. Zelfs de laat ste bonen gaan nog voor uitstekende prij zen weg, want zowel de snij- als de spercie- bonen draaiden rond de gulden per kilo. De kasbonen kwamen nog tot f 1.45 per kilo. Pronkbonen noteerden ook nog een prijs van 0.90 per kilo. Spinazie en sla veel al stuk gehageld varieerden respectie velijk van 0.12—0.58 per kilo en 0.025 0.12 per krop. Andijvie werd tussen de 0.10 en 0.20 per kilo afgedrukt. De aanvoer van bos- en waspeen werd iets groter. De prijzen draaiden rond de 0.30 per bos en per kilo. Bloemkool liep in prijs op tot 0.66 per stuk. Tomaten werden voor export uit de markt genomen voor prijzen van 0.42— 0.73 per kilo. De aanvoer van Komkom mers loopt snel ten einde; er werd tot 0.36 per stuk betaald. Van de herfstproducten ging de rode- en groene kool tot 0.30 per kilo. Prei bracht 0.18—0.27 per kilo op. De aanvoer van druiven werd groter; de prijs ging tot 1 per kilo. Bloemen De aanvoer op de bloemenveiling be stond voor het grootste deel uit troschry- santen. De bloemen zijn in prijs opgelopen. De „tros" bracht van 0.280.77 per bos op. Groot-bloemige chrysanten varieerden van 0.090.26 per stuk. Er waren nog volop dahlia's, asters, en helianthussen, waarvoor vesl belangstel ling bestond. Van de kleine bloemen wa ren het de fresia-, gerbera- en cyclamen- bloemen, die vlot werden verkocht. Eiken blad en duindoorns zorgden voor de nodige herfstdecoratie. Cyclamen 0.351.40, begonia's en primula's 0.180.50) zijn de meest aangevoerde potplanten. „De Joegoslavische Volkskunst" Mevrouw N. de BockLuting uit Be verwijk spreekt Maandagmiddag 27 Sep tember in het programma „Tussen de be drijven door" van de N.C.R.V. over het onderwerp: „De Joegoslavische Volks kunst". Almd k, 24 te Mobile. Amsteldiep, 26 Rangoon verwacht. Antonia, 23 v. Bangkok n. Pladju. Arendskerk, 23 te Zamboanga. Alphacca, pass. 23 Madeira n. Buenos Aires. Alnati, 23 240 m. O.NO. Madeira. Akkrumdijk, 23 te Corpus Christi. Altair, 24 v. Hamburg te Bremen. Adonis, 23 v. New York n. Curagao. Aldabi, 24 100 m. Z. Ouessant n. Antwerpen. Aludra, 25 St. Vincent verwacht. Alwaki, 25 te Santos. Amstelland, pass. 24 Madeira n. Amsterdam. Annenkerk, 25 te Port Swetenham. Britsum, 22 v. Villaconstitution n. San Lorenzo Blijdendijk, 23 v. New York n. Antwerpen. Boskoop, 23 1090 m. O.NO. Barbados. Bennekom, 23 v. Paita n. Cristobal. Baarn, 24 te Antwerpen. Barendrecht, pas. 24 Ouessant ri. Rotterdam. Bonaire, 24 v. Amsterdam n. Georgetown. Borneo, pass. 24 Aden n. Padang. Boschfontein, 24 160 m. O.t.N. Mogadiscio. Caltex Leiden, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam Caltex The Hague, pass. 23 Finisterre n. Sidon. Ceionia, 1 Oct. Yokohama verwacht. Chama, 1 Oct. Geelong verwacht. Clavella, 24 te Singapore. Caryda, 23 490 m. O.NO. Guadeloupe 4 Oct. Thameshaven verwacht. Caltex Utrecht, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Chama, 24 1 250 m. W. Geelong. Caltex The Hague, pass. 24 Kp St. Vincent. Congostroom, pass. 24 Ceylon n. Berre. Delfland, 23 te Bremen. Elmina, 23 v. Dakar n. Freetown. Eemdijk, 23 v. Bremen te Antwerpen. Eendracht, pass. 24 Gibraltar n. Tel Aviv. Esso Den Haag pass. 24 Kp. Bon n. Sidon. Ena, pas. 24 Runsal Jebel n. Mena el Ahmadi. Enggano, pass. 24 Westp. Kreta n. Genua. Farmsum, 23 v. Vancouver n. Amsterdam. Friesland (SSM), 24 v. Methil te Kopenhagen Groote Beer, 23 v. Le Havre n. Quebec. Gaasterland, 24 te Rio de Janeiro. Gadila, 28 te Bahrein verw. Helder, 23 te Pto Barrios. Hoogkerk, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Hathor, 24 v. Bone te Nemours. Ittersum, pass. 23 ten N. Flores n. Houston. Hos, 23 v. Algiers n. Rotterdam. Indrapoera, aps. 24 Gibraltar n. Southampton. Jagersfontein, 24 130 m. W. Lissabon n. South ampton. Java, 23 te Genua. Joh. v. Oldenib ar nevelt24 v. Port Said n. Aden. Jupiter, 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. Katelysia, nacht 23-24 v. Miri n. Sydney. Koratia, 21 te Manilla. Korovina, techn. proeftocht 30 verwacht. Kota Gedeh, 23 v R'dam n. Hamburg. Kota Baroe. 23 v. Soerabaja te Semararig. Karimata, 24 660 m. O. ten Z. Socotra. Kieldrecht, 24 te Karachi. Laertes, 24 te San Dakan. Lawak, 24 te Dar es Salaam. Linge, pass. 23 Las Palmas n. Rotterdam. Lissekerk 23 te Basrah. Lombok, 22 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Langkoeas, 24 v. Genua te Port Said Leopoldskerk, pass 24 Gibraltar n. Basrah. Laagikerk, 23 te Bombay. Laurenskerk, 25 te Calcutta. Leersum, 23 v. Savanna n. Le Havre, i Luna, 23 v. Istanboul te Kalyvia. ADVERTENTIE Wjj lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTFOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR Het besluit van de Castricumse melk slijters, om de melksanering af te schaf fen en de bevolking gelegenheid te geven die melkslijter aan huis te nemen welke zij gaarne wil hebben, schijnt een diepere achtergrond te hebben, dan de leek ver moedt. Het is namelijk gebleken dat de 17 melkslijters, die Castricum heeft, tot deze nieuwe maatregel zijn overgegaan, omdat zij de concurrentie van drie nieuwe col lega's vrezen. Een ervan, de gebroeders Kaandorp, Brakersweg 19, heeft in een rondschrijven uit de doeken gedaan waar om men met ingang van Maandag een keuze kan maken uit vijf melkslijters en waarom zij van die dag af ook zullen trachten melk aan de vrouw te brengen. Zij schrijven, dat zij het initiatief om ook met de verkoop van melk en melk producten te beginnen, genomen hebben, omdat de gemeente steeds groter wordt. In verband hiermede hebben zij gepoogd con tact op te nemen met de plaatselijke melkslijters. Een bespreking volgde, tij dens hetwelk is gebleken, dat de andere melkslijters er geen prijs op stellen dat de gebroeders Kaandorp in Castricum begin nen. Tot zover het rondschrijven. Het antwoord hierop van het bestuur vain de melkslijtersvereniging „De Een dracht, waarin alle melkslijters zijn geor ganiseerd, is als volgt: er zijn voldoende melkslijters in Castricum, die, door de ver deling van de melkwijken, een behoorlijk stuk brood verdienen. De gebroeders Kaandorp wilden aan bepaalde eisen die de vereniging stelde, niet voldoen. De tijd van vroeger, toen de melkslijters van de ene zijde van het dorp naar de andere moesten om de melk te bezorgen, wil de vereniging niet meer terug hebben. „Wan neer wij de melksanering niet meer hand haven, worden de melkwijken weer gro ter, waardoor onze leden, die toch al hoge bedrijfskosten hebben, gedwongen worden personeel aan te nemen, met het vooruit zicht, zelf een magere broodwinning over te houden", aldus de vereniging. Enquette De melkslijters zijn deze week begon nen met een enquette. Op een kaart ston den vijf melkslijters vermeld en. daarach ter een vakje. Had de cliënt haar of zijn keuze gedaan, dan moest dit vakje zwart gemaakt wordten. Er blijken maar weinig ingezetenen te zijn die van melkboer wil len veranderen. Dit vernamen wij ener zijds van enige melkboeren en anderzijds van verscheidene inwoners. Het zal de gebroeders Kaandorp dus niet meevallen vaste voet in Castricum te krij gen, hetgeen eveneens gezegd mag worden van de andere twee nieuwe melkslijters. Ondertussen wacht de bevolking gelaten, maar toch met een zekere spanning, de re- Fototent o onstelling sultaten van de melkoorlog af. Het is niet onwaarschijnlijk dat de georganiseerde melkslijters hun melk goedkoper zullen gaan verkopen dan hun nieuwe collega's. Opstellingen CSV en Vitesse '22 Het elftal van het Castricumse CSV, dat Zondag aan de Zeeweg tegen Velsen in het veld komt, ziet er als volgt uitDoelG. de Heer; achter: A. Keesman en W. Grosze Nipper; midden: C, Blei, C. Boot en H. van Diggelen; voor: E. Riethorst, A. Kossen, H. Jacobs, D. Hoberg en H. Stolk Vitesse '22 speelt tegen Terrasvogels uit c-n in Santpoort. De opstelling is: doel: B. van Veen; achter: P. Beentjes en N. Lute; midden: F. Res, A, Hollenberg en J. Pool; voor: F. Twisk, H. Zonneveld, N. Stuifber gen, H. Borst en P. Duijn. Agenda voor Castricum „Corso"-theater. Zaterdag 19,15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: „Sca- ramouche". Maandag, Dinsdag en Woens dag, iedere avond 20 uur: „Drie liefdes". ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Prijzen van Vrjjdag. Gr. tong 5,004,10; grm. tong 4,00—3,60; kim. tong 3,60—2,70; kl. tong I 2,722,50; kl. tong II 2,562,28; tar bot I 2,502,00, per kg. Kl. schol I 59—42 kl. schol II 4318; schar 2617; bot 2316; v. haring 1613; makreel. 2313; gr. schelvis 4838; grm. schelvis 4542; kim. schelvis 4640; kl. schelvis I 4032; kl. schelvis II 2816,50; wijting 2729; gr. gul 4536; midd. gul 35—31; kl. gul 2218; kl. koolvis zw. 26; kl. koolvis wit 40, per 50 kg. Gr. kabel jauw 196114; gr. koolvis zw. 82; gr. kool vis wit 108, per 125 kg. Besommingen van Vrijdag. Petten f16.550; Klaas Wijker f14.930; Sumatra f21.060; KW 75 f9015; KW 52 f9110: KW 168 f2190; HD 79 f 13.390; TX 33 f428; RO 29 f650; AM 16 f116; AM 18 f212; WR 33 f83; WR 67 f109; WR 7 f151; KW 35 f437; KW 60 f520; KW 92 f415; KW 189 f300; KW 21 f106; KW 77 f590. Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 27 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1585 pond kuilpaling, prijs f 1,07f 1,15; 361 pond snoek baars, prijs f 0,73f 0,82; 305 pond rode baars, prijs f 0,85f 0.93, per pond en 374 bak nest, prijs f 2,60f 2,80 per bak van 37% kg. Vrijdagavond zijn de wekelijkse club avonden van de Beverwijkse Amateurfoto grafen weer begonnen met een huishou delijke vergadering. De voorzitter, de heer Broertjes, gaf een korte toelichting op het winterprogram- ma dat weer zal bestaan uit werkavonden en enige lezingen. De onderlinge wedstrij den zullen in een andere vorm worden ge goten dan in vorige seizoenen. Iedere maand moeten de leden één foto insturen, die dan door een jury, bestaande uit de heren A. v. d. Akker, Th. Blikslager, G. Broertjes, L. van Hattum en W. Natte zal worden beoordeeld. De leden verklaarden zich accoord met het bestuursvoorstel om over te gaan tot de uitgifte van een clubblad, dat de naam krijgt van „IJmond mededelingen". Tot redacteur werd benoemd de heer G. Terp stra. In-November bestaat de vereniging 30 jaar, wat waarschijnlijk herdacht zal wor den met een fototentoonstelling. Te Boskoop is Vrijdag het laboratorium van het proefstation voor de boomkwekerij in gebruik genomen. Het is tot stand ge komen door samenwerking tussen de Ver eniging Proefstation voor de Boomkweke rij, de gemeente Boskoop met aangrenzen de gemeenten en rijk en provincie. Burgemeester Verkerk van Boskoop droeg het laboratorium over aan de voor zitter van de vereniging, de heer C. Ver boom. De directeur van de Tuinbouw van het ministerie van Landbouw, ir. F. W. Ho nig, deelde mede dat een voorstel om de rijkstuinbouwschool officieel tot middelba re school te verheffen op het ministerie in overweging is_ Het centrum van de Nederlandse boom kwekerij is Boskoop: negentig percent der producten wordt uitgevoerd, zodat de kwa liteit op hoog peil moet staan. Hiertoe kan het proefstation veel bijdragen. Ir Honig vroeg de kwekers hun „kweekgeheimen" niet angstvallig voor zichzelf te bewaren en beval het vormen van studieclubs aan. Nederland bezit een voorsprong op het ge bied van de boomkwekerij, aldus ir. Honig. Zorg er samen voor, dat dit zo blijft. Maasland, 23 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Madoera, 24 te Port Soedan. Mitra, 23 te Curasao. Modjokerto, 23 te Rotterdam. Marken, 23 v. Lagos n. Takcradi. Marpessa, 25 te Geelong verwaent. Mirza, 23 te Rangoon. Myotiia, 27 Mena el Ahmadi verwacht. Maas, 24 v. Emden te Amsterdam verw. Mataram, 22 v. Colombo te Belawan. Macoma, 25 te Balikpapan verw. Macu'ba, 24 90 m. ZW. Kangeroo eil. Muid'erkerk, 24 v. Brisbane n. Hollandia. Maasdam, 24 600 m. W. Valentie. Malvina, 24 te Pladju. Manoeran, 24 te Tegal. Molenkerk, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Bilbao. Murena, 24 v. Tripoli n. Thameshaven. Nigerstroom, 23 v. Bordeaux n. Dakar. Overijsel, 24 v. Singapore te Tj. Prlok. Omala, 23 330 m. W.t.Z. Finisterre 6 Oct Cura sao verwaent. Orestes, 24 v. Aruba n. Carthagena. Oranje, 25 te Tj. Priok. ouwel-kerk, 24 te Marseille. Ovula, pass. 24 Algiers n. Malta. Prins Alexander, pas. 23 Scilly's n. R dam. Pema, vertr. 24 v. Yokohama n. Kobe. Plagiola, gereed ca. 29 Sept. Prins Fred. Hendrik, 24 te Milwaukee. Prins Willem IV, 23 v. Le Havre n. Montrea.. Prins W. George Fred. 24 Antw. verw. Pieter S, vertr. 24 v. Swansea n. Rotterdam. prins Maunts, 21 v. Montreal n. Grote Meren. Paperkust, 24 v. Lagos n. Takoradi. Poelau Laut, 25 te Balikpapan. Prins Jon. W. Friso, pass. 24 Dover n. Quebec. Prins Willem IV, pass. 24 Lizard n. Montreal. Rondo, 24 v. Bitung n. Makassar. Rotula, 23 v. Calcutta n. Pladju. Ruys, 23 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Rijnkerk, 24 te Rotterdam. Raki, 25 v. Port Sudan te Suez verwacht. Rijndam, 24 v. Southampton n. Le Havre. Rijnland. 23 v. Amsterdam n. Buenos Aires Rotti, 24 v. Madras n. Penang. Salatiga, 23 v. Belawan n. Penang. Sirrah, 23 v. Tj. Uban n. Sydney. Sommelsdijk 23 v. Djeddah n. Belawan. Straat Banka, 23 v. Brisbane n. Tj. Priok. Straat Makassar, 23 v Walvisbaai n. Kaapstad Saidja, 20 te Pulu Sambu. Scherpendrecht, 23 v. Belem n. Curacao. Singkep, 23 v. Marseille n. Antwerpen. Sliedrecht, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Stad Alkmaar, 24 v. Cochin n. Colombo. Stad Leiden, 24 te Mombasa. Sunetta, 24 te Aden verwacht. Sarangan, pass. 24 Malta n. Casablanca. Slamat, 24 nog te Bahrein. Saroena, 24 v. Pladju n. Tj. Priok. Schouten, 23 v. Balikpapan n. Manilla. Sheratan, 24 v. Port Said n. Philadelphia. Stad Arnhem, pass. 24 Ras al Hadd n. Bahrein. Stad Dordrecht, pass. 24 Algiers n. Setubal. Taria. 23 v. Suez n. Fao. Teireslas, 22 te Makassar. Ternate, 23 v. sorong n. Manokwarl. Talisse, 24 v. Djeddah te Djibouti. Tomini, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Triton, 24 v. San Jose n. Ciudad Trujillo. Tabinta, 25 te Semarang. Tara, 24 Fernando Noronha n. Antwerpen. Tibia, 24 v. Singapore n. Hongkong. Utrecht, 24 v. Ras Tanura n. Suez. Van Spilbergen, 23 te Amsterdam. W. Alton Jones, 22 v. Philadelphia n. Port Said Waterman, 24 te soerabaja. Wieldrecht, 24 te Ras Tanura. Wonosarl, 23 v. Singapore n. Manilla. Willemstad, 24 v. Pto Limon n. Cristobal. Westertoren, 23 terug v. proeïvaart te R'dam. IJsel, 23 te Rotterdam. Zuiderkruis, 23 120 m. O.t.N. Anti Costi en. Zonnewijk, 24 v. Corpus Christi n. Trinidad. KLEINE VAART Admiralengraoht, 23 v. Rotterdam n. Londen. Amasus Fluvlus, 24 v. Swansea te Rotterdam. Argo, 23 v. Cardiff te Rotterdam. Atlas, 23 te Gothenburg n. Amsterdam. Advent, 23 v. Esbjerg. n. Delfzijl. Anna b, 23 v. Swansea n. Rochefort. Antares, 23 v. Amsterdam n. Harlingen. Arnoudspolder, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Ary Scheller, 24 Gothenburg te Kopenhagen. Audacia, 23 t.h.v. Stranrear. Algarve, 24 v. Hamburg te Foynes verwacht. Alpha b, 24 v. Gent te Vlissingen. Bab T, 22 v. Gent n Stockholm. Bonaire, 24 v. Londen te Rotterdam. Beekbergen, 23 v. Fowey te Genua. Bernisse, 24 v. St. Malo n. Sfax. Bestevaer, verm. 24 v. Wisbeck n. Rotterdam. Barracuda, 24 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Bree Helle, vertr. 25 v. Londen n. Rotterdam. Bill S, 25 v. Swansea te Rotterdam verw. Birmingham, 24 v. Goole n. Tyne. Catharina F, 23 v. Rotterdam n. Abo. Corrie b, 23 v. Rotterdam n. Stettin. Cooihaven, 23 v. Dippe te Duinkerken. Da Capo, 23 te Lissabon. Deo Favente, 23 v. Amsterdam n. Bremen. Doliard, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Driebergen, 25 v. R dam te Kopenhagen verw. Drie Gebroeders, 24 v. Southampton te A'dam. Deni, 24 te Brussel. Daje Bohmer, vertr. 27 v. Kaolak n. Lindlane, daarna Aberdeen. Doklaan, 24 v. Vlissingen n. Mantyluoto. Dido, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Dotiau, 24 v. Newcastle te Rotterdam. Export II, 23 v. Londen te Rotterdam. Eibergen, vertr. 24 v. Teignmouth n. Savona. Elizabeth b, vertr. 24 v. Antw. n- Port Jerome. Elizabeth b, pas. 24 Vlissingen n. Port Jerome. Eljo, pass. 24 Ameland n. Hamburg. Frejo, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Fedala, 24 v. Haifa n. Famagusta. Flevo, 23 v. Valencia. Frans, 24 nog te Naestved. Geeststroom, 23 v. Rotterdam n. Jersey. Gramsbergen, 25 v. Antwerpen te Nantes verw. Goote, 27 v. Kopenhagen te Amsterdam verw. Gerrie S, vertr. 24 v. Teignmouth n. Swansea. Harold, 23 v. Frederikstad n. Hertonas. Hast III, 23 v. Cuxhaven n. Esbjerg. Hast IV, 23 v. Goole n. Hull. Hoop, 24 v. Londen te Amsterdam. Haskeriand, 24 v. Leith te Delfzijl. Helvetia, 25 v. Wisbech te Londonderry verw. Joost, 22 te Wasklot. Jaba, 24 v. Fur te Colchester verw. Jan Kreumer, 25 Vlaardingen verw. Larix, 21 te Stockholm. Markab N, 24 v. Ventspils te Rotterdam. Marne, 23 v. Oskarshamn te Rotterdam. Midsland, 23 v. Grangemouth te Rotterdam. Maasym N, 23 v. Fedala te Huelva. Manto, 23 v. Amsterdam n. Spanje. Markab, pass. 24 Holtenau n. Londen. Matthew, 23 v. d. Theems te Billingham. Meres N, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maureen, 23 65 m. ZO. Napels. Marietje Bonmer, 25 v. Dakar te Bordeaux verw. Mary, 24 rede Vlissingen terug. Nassauhaven, 25 Rotterdam verwaoht. Noord, 24 V. Shellhaven te Vlaardingen verw. Neeltje b, 23 v. Swansea te Rotterdam. Nieuwhaven, 24 v. Kopenhagen te Rotterdam. Nottingham, 23 v. Kingslynn te Rotterdam. Noorderlicht, 24 v. Boston te Kingslynn. Omlandla, 23 v< Marseille n. Casablanca. Poortvliet, 24 bij Belfastlough schuilen. Pavo, 23 Kiel gepass. n. Malmö Ponto, 23 Kiel gepass n. Ostrand. Panza, 23 te Zaandam. Phoenis, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Phidas, 23 v. Rotterdam te Tel Avlv. Rose Marie, 24 v. Gothenburg n. Aarhus. Result, 24 v. Garston n. Dungarvan. Roelf, 24 v. IJmuiden te Amsterdam. Rijnhaven, 23 v. Gibraltar n. Swansea. Rijnstroom, 23 v. Londen te Amsterdam. Santa Lucia, 23 v. Rotterdam n. Oxelosund. Setas, 24 v. Rotterdam n. Oporto. Stella Maris, 23 v. Otterbacken te Newcastle. Swift, 24 v. St. Valery n. Rotterdam. Timo, 23 v. Rotterdam n. Londen. Ilias, 23 v. Rotterdam n. Tunis. Tinda, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Theodora, 23 v. Oskarshamn n. Oxelosund. Ton S, vertr. 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Taurus, pas. 24 Vlissingen tl. Antwerpen. Trito, 24 v. Drogheda te Dublin. Vechtstroom, 23 v. Amsterdam n. Liverpool. Vindicat Atque Polit, 28 v. Mesane te Naestved verwacht. Vrede, pass. 24 Vlissingen n. Vlaardingen. Westermarkt, 24 v. Amsterdam n. Skelleftea. Westersingel, 23 v. Skoghall n. Karlstad. Zeehaan, 24 v. Riga te Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburgh, 23 te Immingham met 2 bakken Goeree, 23 v. Dieppe n. Antw. met 2 trawlers Oostzee, pass. 23 ten N. Timor n. Sydney. Tyne, 23 160 m. W. Ouessant met tanker.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10