Radio laat zich niet door Televisie verdringen Stofzuigers Wasmachines Jonge mensen voorbereid op terugkeer in maatschappij Zaak Didès doet vele vragen rijzen in Parijse kringen B. de Vilder Zn. Luidsprekers Vanmorgen in de Vishal en op zee Laat collectanten niet met lege handen staan Britse toestellen-industrie beleeft een ongekende bloei Bloemendaal Machtsstrijdpolitieke affaire of spionnage op militair terrein Ontstemming in Japan na Koebojama's dood Verhey dirigeerde het laatste zomerconcert ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1.954 11 Nieuw Vosseveld te Vught Kleurrijke radio show in Earls Court Najaarsvergadering van de Reddingsbrigade „Demonstratie Comité 1954" Vakverbond eist staken van de A- en H-bom proefnemingen Velserduinweg 175 Tel. 4402 Een bezoek aan de gevangenis Nieuw Vosseveld te Vught wekt droeve herinne ringen op aan de oorlogsjaren, toen daar vele honderden Nederlanders in gevangen schap hebben vertoefd en tallozen de dood hebben gevonden. Bij een wandeling over het uitgestrekte terrein mag een kort be zoek aan het crematorium niet ontbreken. Een ambtenaar van de huidige inrichting, die tijdens de bezetting gevangene was en in de omgeving van het crematorium te werk was gesteld, vertelde tijdens de rond leiding lugubere bijzonderheden. Ter herin nering aan hen die door de gruweldaden het leven verloren worden regelmatig bloemen geplaatst bij de voormalige ovens. In de gevangenis wordt een cel niet ge bruikt. Daarin zijn 79 vrouwen en meisjes zes uur opgesloten geweest De cel bevat 91 tegels, zodat voor elk een ruimte van iets meer dan een tegel bestemd was. Ang stige taferelen hebben zich afgespeeld en toen de celdeur weer geopend werd waren zes vrouwen overleden en verscheidene geestesziek geworden. Op dit ogenblik on dervinden toen opgeslotenen nog nadelige gevolgen. De bewoners van Nieuw Vosse veld komen op de avond van de 4e Mei op deze plaats bijeen, om de gevallenen van de oorlog te herdenken. Bloemen worden in de cel gelegd. Na de bevrijding, toen er behoefte was aan ruimte, om degenen, die de bezetters hulp hadden verleend, in hechtenis te stel len, was het kamp van Vught een goede gelegenheid en weer later bleek dat de in richting en de omgeving geschikt te maken waren voor het Nederlandse gevangeniswe zen. Het kamp werd „Nieuw Vosseveld" genoemd, waarin een jeugdgevangenis werd ondergebracht, bestemd voor jonge mannen van 18 tot 25 jaar, die een straf van minstens een jaar moeten ondergaan. Sedert 1952 komen deze jonge mensen, die wegens ernstige vergrijpen in aanraking zijn geweest met de justitie, bijeen voor een heropvoeding, in de verwachting, dat zij aan het einde van de straftijd als goede burgers weer een plaats in de maatschap pij kunnen innemen. Het régime in Vught is geheel anders dan in Zutphen. Naar de jeugdgevangenis in deze plaats worden jongens gezonden na een voimis van de rechter. De andere jeugdigen met een flinke straf worden verwezen naar Nieuw Vosseveld. In observatie De eerste periode (een zesde deel van de straftijd tot een volle maand naar bo ven afgerond met een maximum van twee maanden) komt een jonge man in de in komstklasse, die verdeeld is in een ob servatie- en een selectieklasse. Minstens een maand bljjft hij volkomen cellulair. Hij werkt, studeert, leest (de keuze der boe ken berust bij de bibliothecaris) in zijn cel. Het personeel der gevangenis tracht een inzicht te krijgen van de persoon van de verdachte. Is de beoordeling na een maand gunstig, dan gaat de jongeman over naar de selectieklasse, waar hij meer vrijheid krijgt, doch een groot deel van de dag verblijft hij nog in de eel. Hij mag zelf boeken uitzoeken, naar uitzendingen van de radio luisteren, als toeschouwer deelnemen aan wedstrijden, ontspannings avonden enzovoort en bezoek van familie ontvangen. Het personeel blijft de jonge man steeds observeren 'om na te gaan of promotie naar de tweede klasse mogelijk is. Het verblijf in deze klasse duurt minstens zes maanden. Hij komt in de gemeenschap en kan de gehele dag buiten het gesticht ver blijven. De nacht brengt hrf door in dè cel, maar als binnenkort nieuwe gebouwén gereed komen, dan kan hij daar slapen. De groep uit de tweede klasse kan gebruik maken van een studiezaal, naar een gro ter aantal radio-uitzendingen luisteren dan in de vorige klasse, deelnemen aan het clubleven, training en ontwikkelings avonden. Laatste phase De rest van de straftijd brengt de jonge man in de derde klasse door; de moge lijkheid bestaat echter om bij zeer ernstige overtredingen terug geplaatst te worden naar een vroegere klasse. Ook is over brenging naar een inrichting en een an der deel van het land niet uitgesloten, als gebleken is, dat langer verblijf in de ge meenschap niet mogelijk is. Hij geniet nog meer vrijheid dan vroeger, mag deelne men aan wandeltochten en wedstrijden ook tegen verenigingen, buiten het ge sticht. Er mogen ook niet-familieleden op bezoek komen en allerlei gunsten worden toegestaan, waardoor gehoopt wordt, dat de terugkeer naar de maatschappij ge makkelijker wordt gemaakt. Op Nieuw Vosseveld wordt veel aan dacht besteed aan vakontwikkeling. Er is Binnengekomen IJM 9 Haarlem, 6 Mary, 54 Limburgia, 209 Wiron, 4 229 11 240; KW 21 128 77 30 35 123 Robert William, 91 Alida, 162 Dè vier ge zusters, 65 Willy Alida, 104 De vrouw Dirk je, 12; UK 53 76 119 1 73 31 18 202 84 174 81 2 60; TX 11 39 49 14; RO 2 Dolfijn; SCH 27 Onderneming II, 153 Onderneming IV, HD 7, VD 9, BU 33, AM 71, VL 28. Vertrokken IJM 116 Eveline, 39 Schoorl, 33 Thorina, 1 Tzonne; KW17 Arie Nico, 35: HD 87, Pie- tertje, 4, 74; TX 33 10 12 11, UK 18 125 69 48 169 60 61 176 28 186 105 1 76 35 243 18; VD 9. Vangstberichten uit zee In de nacht van Vrijdag op Zaterdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten; KW15 10 kantjes, KW43 9, KW110 15, KW19 70, KW129 25, KW 161 25, KW22 50, KW29 34, KW49 15, KW130 20, KW83 85, KW151 85 halve vleet, KW2 20, KW5 2, KW14 15, KW147 50, KW47 5 KW54 2, KW67 10, KW32 30, KW78 34, KW167 10 kantjes. De schepen die trawlen gaven de volgen de vangsten door: IJM74 45, IJM75 40, IJM 283 75 KW176 20, KW85 17, KW16 50, KW 70 17 KW 159 85, KW7 45, KW9 30, KW25 30, KW 138 34, KW 175 40, KW57 25, KW140 45, KW38 30, KW48 35, KW141 40, KW20 20, KW39 34, KW40 30, KW41 25, KW74 50, KW 37 35 kantjes. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen Scheveningen en Katwijk 25 kantjes. voldoende werk en in de loop der jaren zijn grote werkplaatsen ontstaan, waarin moderne machines zijn opgesteld, o.a. voor de houtbewerking. Men kan tot diverse vakken worden opgeleid en zich voor exa mens voorbereiden. Er wordt in Vught nog maar enkele jaren aan de heropvoeding van jonge mensen gewerkt. De tijd is te kort om een indruk te krijgen over de resultaten. On tevreden is men echter tot heden niet. Ziekenhuis In de oorlog hebben de Duitsers vlak bij het kamp van Vught een ziekenhuis ge bouwd voor gewonde militairen. Voor de gevangenen was daar geen plaats. Na de bevrijding is het ziekenhuis ingericht voor zieke gedetineerden uit de Nederlandse gestichten. Vroeger werden gevangenen naar burgerziekenhuizen overgebracht, waar ook de gevangenis gehuisvest was. Dat eiste veel en langdurige bewaking buiten het gesticht. Hierin is een veran dering gekomen. In Vught is een centraal ziekenhuis, waar ernstige patiënten wor den opgenomen. Er werkt een grote staf van medici uit 's Hertogenbosch en tal loze operaties worden er verricht. Met trots vertelde de directeur van Nieuw Vosseveld, die administratief de leiding heeft van het ziekenhuis, dat er nog nooit een patiënt aan de gevolgen van een ope ratie is overleden. Velen hebben reeds een operatie ondergaan, omdat zij vorken, spijkers of andere voorwerpen hebben doorgeslikt. De voorwerpen zijn verwij derd en belangstellenden wordt getoond hoeveel en welke voorwerpen uit de maag of longen zijn gehaald. Of het centraal ziekenhuis in Vught blijft is niet zeker. Er zijn plannen om het naar Den Haag over te brengen. Een bezoek aan Nieuw Vossevèld wekt herinneringen op aan droeve tijden, maar geeft ook de zekerheid, dat de jonge men sen van deze tijd gesteund worden, voor zij in de maatschappij terugkeren en dat er grote zorg wordt besteed aan zieken. Aan de reclassering van de eerste groep wordt bijzondere aandacht besteed en die wetenschap is in deze dagen actueel, nu de jaarlijkse reclasseringsdag weer wordt gehouden. Reclassering is het in het maatschappe lijk leven terugvoeren van hen die door het verrichten van onmaatschappelijke hande lingen (strafbare feiten) uit de samenleving voor kortere of langere tijd zijn verwijderd door uitspraak van de rechter. De terugkomst in de maatschappij van deze als maatschappelijk onwaardig beoor deelde mensen gaat niet gemakkelijk. Zij kunnen zich in de maatschappij slechts met grote moeite staande houden omdat zij ten gevolge van hun lange afwezigheid daar aan zijn ontgroeid en bovendien dikwijls aangeboren afwijkingen vertonen. Zulke mensen hebben daarom de hulp nodig van hen, die, zelf in de maatschappij levend en werkend, bereid zijn om deze hulpbehoevenden te steunen. Deze hulp be staat in de eerste plaats uit morele steun, terwijl ook financiële hulp in velé gevallen nodig is, omdat het meestentijds financieel zwakke personen betreft. Het is een verheugend feit dat er velen zijn die zich tot taak stellen deze „gedeclas- seerden" hulp en steun te verlenen. Dit werk wordt verricht zowel door reclas- seerders van beroep, als ook door reclas seerders die dit doen uit belangstelling voor de afgedwaalde of misdeelde medemens. Zij werken uit de aard der zaak achter de schermen en hun namen zijn praktisch alleen bekend bij de betrokkenen. De vorm, waarin die hulp wordt verleend, is zeer verschillend, maar in de meeste ge vallen is het enkel verlenen van morele hulp onvoldoende. Dikwijls moet financiële hulp geboden worden in de vorm van voor schotten, opdat de betrokkenen op gang gebracht kunnen worden en de reclas- seringspoging gunstig verlope. Een behoor lijke reclasseringshulp zonder geldelijke steun is in het algemeen niet mogelijk. Daarom wordt ieder jaar ten bate van dit belangrijke werk een openbare landelijke collecte gehouden, waarvan de opbrengst wordt gebruikt om de reclasseringshulp zo productief mogelijk te maken. Zaterdag 2 October zal deze collecte plaats vinden, waarvan de opbrengst wordt verdeeld over de verschillende reclas- seringsinstellingen. Anderen geven een deel van hun tijd, van hun werkkracht en van hun tegoed aan maatschappelijk gevoel, geef gij, lezer, daaraan gedachtig, de collectanten de vol doening dat hun werk door u wordt ge waardeerd en laat hen niet met lege handen staan. De Officier van Justitie bij de Arrondisseménts-Rechtbank te Haarlem, B. VAN DER BURG. (Van onze correspondent in Londen) Er is geen sprake van, dat in het televisie-gezinde Groot-Brittannië de geluids radio naar de tweede plaats zou zijn gedrongen. Integendeel. Beidé vormen van aether-amusement breiden zich nog steeds uit, waarbij de gewoné radio zich prachtig handhaaft. Têgènover tien millioen radiotoestellen zijn er 3,4 millioen televisietoestellen in gebruik. De betrekkelijke welstand van het Engelse volk weerspiegelt zich in de levendige en kleurrijke radio- en televisie-tentoonstelling de grootste ter wereld welke thans voor dè 21stè maal in Londen wordt gehouden. Reeds de aanblik van de honderden fleurige stands, omstraald van licht, is een attractie, welke nog verhoogd wordt door het vele dat er te doen is. Het lijkt als of de hele BBC tijdelijk naar de reusachtige hall van Earls Court is verhuisd, waar enorme studio's zijn verrezen. Het publiek kan daar de popu laire sterren achter glas bewonderen. Duizenden bezoekers vullen telkenmale de tribunes van de televisie-arena, waar zij worden vergast op heuse cowboys op paarden, schoonheidskoninginnen, circusolifanten en alles was er verder bij televisie te pas komt. Deze radioshow trekt honderdduizenden bezoekers. De radio- en televisie-industrie kan de orders nauwelijks verwerken. In 1953 wer den twee millioen radiotoestellen geleverd, waarvan de helft voor export, voorname lijk naar de Britse overzeese gebieden. Dank zij de kroningsfeesten behaalde de televisieproductie een record van 1,2 mil lioen toestellen en de cijfers van het lopen de .jaar zijn nog hoger. In de Britse radio- en televisie-industrie zijn 125.000 personen werkzaam. Sinds de oorlog is de export verdrievoudigd. Een nieuwe prikkel tot aanschaffing van televisietoestellen vormt het komende com merciële programma, dat in concurrentie met de BBC volgend jaar gaat beginnen. Eind 1955 zal de BBC alleen reeds over elf televisiezenders beschikken; twee jaar daarna zullen het er achttien zijn. Op hét ogenblik bestrijkt de televisie reeds 84 per cent van de bevolking. De bekende zender van Alexandra Palace wordt in 1956 ver vangen door het nieuwe station op het ter rein van het voórmaligè Crystal Palace, dat zesmaal zo krachtig zal zijn als het oude. In White City verrijst een televisie- stad, waar eindeloze rijen studio's in sier lijke vorm om dè teèhnisohe én admini stratieve gebouwen worden gegroepeerd. Reclamegolf De dichtste bevolkingscentra Londen, Zuid-Oost-Engeland en dè Midlands zullen meteen door de nieuwe commerciële zenders worden bereikt. De nieuwste toe stellen kunnen zowel op de BBC als op de reclame-golf worden afgesteld. Groot- Brittannië is het moederland van dé tele visie. Deze Britse vinding werd reedis in 1936 op vrij grote schaal toegepast. Toen de oorlog uitbrak, bézat Londen reeds 20.900 TV-kijkèrs, terwijl die Verenigde Staten pas na de oorlog met televisie zijn begonnen. De Engelsen gebruiken een an der lijnenstelsel dan elders in zwang is: het 405 lijnensysteem, dat volgens de En gelsen betere mogelijkheden bezat tot ver dere ontwikkeling en in de praktijk even goed is als het 625 lijnen-svsteem, dat in ons land gebruikt wordt. Het 405-lijnen- stelsel was goedkoper en nam ook minder plaats in de dicht bezette aetlher iin. De Engelsen geven toe, dat hun beeld mis schien minder helder is dan dat wat men op het vasteland ontvangt, maar zij be weren, dat het Britse beeld rustig is en niet vervaagt, hetgèen op het cónfiment wel het geval zou zijn. Vdór projectie- televisie voelt men niet veel. Slechts één percent van de toestellen bezit deze mo gelijkheid. Men geeft de voorkeur aan rechtstreekse waarneming op de witte bol. Men kan een kwartier door de overdekte televisie-Straat slenteren op de Londense Show en 97 toestellen gelijktijdig in wer king zien, waardoor vergelijken mogelijk is. De prijzen variëren tussen de 400 en de 1850 gulden. De toestellen, die het meest in trek zijn, liggen in de 600-gulden-klasse. Hét meest gewild is het scherm met een breêdtè van 42,5 cm. De kleinere gaan er langzamerhand uit, ook al omdat men vaak zijn buurman de loef wil afsteken. Het scherm van 52,5 cm heeft zijn intrede ge daan. De kwaliteit van de ontvangst is zo verbeterd dat men het aandurft beelden te vertonen, terwijl de stands baden in een zee van licht. A fb etalingssystee m De grotere vraag naar radio- en televisie toestellen is aanzienlijk bevorderd door het herstel van het afbetalingssysteem. De voortreffelijke kwaliteit van het geluid in de televisie-toestellen heeft gemaakt dat men een radio-toestel wil dat minstens zo goed is. Oude rad'io-toestellen worden op grote schaal van de hand gedaan. Toen televisie nog een nieuwtje was, leek het alsof de tijd van de gèluidsradio voorbij was, maar thans is het zo diat die verstan dige kijker en luisteraar de programma's, waarvan hij gaat genieten, zorgvuldig tegen elkaar afweegt. Er zijn maar weinigen, die vijf uur per dag voor hun TV-to^tel zit ten. Kijken en luisteren wisselen elkaaT af. Er is tussen geluidsradio en televisie een zekere arbeidsverdeling ontstaan. Mu ziek en lezingen bijvoorbeeld komen het best voor de radio tot haar recht, terwijl discussies, waarbij het niet alleen op de stem van de sprekers, maar ook op hun gebaren en mimiek aankomt, bij voorkeur per televisie worden gevolgd. De geluidsradio krijgt een nieuwe kans door speciale ultra kortegolfzenders met toepassing van het systeem der frequentie- modulatie, waardoor de ontvangst in hoge mate zal worden verbeterd. Ook de nieuwe langspeelplaten doen hun invloed gelden op de verkoop van radio's met pickups. Hét duurste radiö-mèubel kost zèsdui2ênd gul den. Een snufje is het toestel dat u 's mor gens met lichte muziek wekt, uw bed lampje aanknipt en uw theewater pan de kook brengt. Maar hoe snel de techniek ook voort schrijdt, er ziin nog genoeg mensen aan wie dit alles niet besteed is en die trouw blijven aan de aloude koffer- gramofoon met slinger, waarvan er nog duizenden over de hele wereld verkocht worden De tentoonstelling geeft ook een beeld van de fantastische ontwikkeling van elec- tronischè apparaten, ópmerkeiijk is de „Sarah" voor het redden van in zee géval len vliegers, waarmede de R.A.F. wordt uitgerust. Het is een miniatuur-radiozender én -Ontvanger, waterdicht en bestand tegen 6Chokken en temperatyurswisselingen. -Een daarmee uitgeruste drenkeling kan ook met zijn redders spreken. De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield Vrijdagavond in hotel Roozendaal te Over- veen de algemene najaarsledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. G. de Vries. Bij de ingekomen stukken was de koninklijke goedkeuring op de statuten van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Bo vendien was er een brief van burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller, die zich accoord verklaarde met het verzoek van de brigade om het beschermheerschap van de B.R.B. te willen aanvaarden. De vroegere beschermheer, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft namelijk gelijk met de beëindiging van zijn ambtsperiode te kennen gegeven tevens voor alle erelidmaatschappen en beschermheerschappen te willen bedanken. Bovendien was er bij de ingekomen stuk ken een brief van de Nederlandse Padvin ders in het district Haarlem, waarin de zwemcommissie de medewerking van de brigade verzocht bij de waarschijnlijk op 28 October in Stoop's bad te houden jaar lijkse padvinderswedstrijden. De zwem commissie van de Nederlandse Padvinders wil dan tevens trachten om een demon stratie te geven met de autocabine van de Haarlemse reddingsbrigade. In het door de heer H. Tollenaar, secre taris van de Technische Commissie van de B.R.B. uitgebracht halfjaarlijks verslag, speciaal over het afgelopen strandseizoen, bleek dat 228 keer (tegen 480 keer in 1953) de hulp van de brigade was ingeroe pen voor het verlenen van de Eerste hulp. Er werd gedurende zesendertig Zaterdagen en Zondagen dienst gedaan in de hulppost aan het Bloemendaalse strand. Bovendien werden er op tien Woensdagavonden nog oefeningen gehouden. Het seizoen werd op Zondag 12 September besloten met een gezellig samenzijn. Aan vier leden, die met goed gevolg na de wintercursus examen hadden gedaan werd het E.B.O.H. Eenheidsdiploma uitge reikt. De gediplomeerden, de dames T. Hol lander, M. ZonneveldZwart en M. van HeulenSchuitemaker en de heer W. F. Hoek ontvingen het diploma uit handen van de medisch leider van de Bloemendaal se reddingsbrigade, de Bloemendaalse arts C. Eenhoorn. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren J. van der Pol en S. M. Renaud bij acclamatie herkozen. Mevrouw M. KindersGüde werd benoemd tot lid van verdienste. Op een bijeenkomst, Vrijdagavond in gebouw St. Bavo te Haarlem belegd door het „Demonstratie Comité 1954", heeft onder meer de heer R. P. P. Westerling het woord tot de aanwezigen gericht. De bij eenkomst was georganiseerd om het belang uit te leggen van de demonstratie, die de Indische Nederlanders hedenmiddag in Den Haag zullen houden, „teneinde de aandacht der regering te vragen voor hun grieven, dit keer niet op papieren weer gegeven, die toch immers in de prulle- mand verdwijnen", zoals van bestuurszijde werd medegedeeld. De heer Westerling gewaagde van een psychologische nederlaag van het Westen in Korea, van een enorme communistische overwinning door „Genève" en stelde voorts, dat slechts de toekomst van Indo nesië beslissend is voor die van Zuid-Oost- Azië. „Uw eigen toekomst ligt niet in het Westen, maar in het Oosten", aldus spre ker, die verder van mening was, dat het communisme niet de enige bedreiging voor de Westerse wereld zal zijn; het zal over- (Van onze correspondent in Parijs) Het ontslag van de hoofdcommissaris van Parijs, Jean Didès, werpt een aantal vra gen op, waarop niemand het antwoord weet. Didès was een der naaste medewer kers van de vroegere prefect van Parijs, Baylot, die ongeveer twee maanden geleden door een andere functionaris, Dubois, ver vangen werd. Didès was belast met de contröle op de activiteiten der Franse communisten een vertrouwenspositie en de rechtse tegenstanders van de rege ring opperen nu al de veronderstelling dat de minister van Binnenlandse Zaken, Mitterand, met de maatregel tegen Didès een vriendelijk gebaar jegens de commu nisten heeft willen maken. Opvallend is dat de „L'Humanité", het communistische partijblad, weinig ophef van de zaak heeft gemaakt en nauwelijks protesteerde tegen de inval bij het communistische blad „La Terre", welke de zaak aan het rollen heeft gebracht. Dit is de politieke kant van de kwestie een mogelijke uiting van een vriendelijker houding van de regering Mendès-France tegenover de communisten die de oppositie sterk overdrijft. Sommige bladen, zoals „Combat", die welwillend staan tegenover Mendès-Fran ce, vermoeden eerder dat het gaat om een strijd tussen twee politie-groepen, zoals die in Frankrijk voorkomen. De regering zou wat meer steunen op een bepaalde tak van het ingewikkelde Franse politiebestel en het ontslag en de naderhand opge heven arrestatie van Didès zou alleen betekenen dat de dienst van deze politie man in ongenade is gevallen. Belangwekkender is de militaire zijde van dit schandaal. In korte tijd is het al driemaal voorgekomen dat belangrijke ge heime besprekingen van het hoge comité voor de nationale verdediging zijn uitge lekt. Ook Didès was op de hoogte van ge heimen, die alleen aan de generale staf bekend mochten zijn. De bron van die ge heimen heeft hij de minister niet willen of kunnen meedelen. De „Figaro" stelt vast, dat voor alles de vraag moet worden opgelost, wie in het hoogste Franse militaire orgaan als spion moet worden gebrandmerkt. Intussen is de zaak in handen van de militaire justitie en uit de communiqués, vleugeld worden door een nog veel groter kwaad: het „gele gevaar". Daaruit zal een rassenoorlog kunnen voortvloeien. „Wij Nederlanders metonze eeuwen oude Oosterse ervaring hebben kans ge zien, het levenswerk van onze voorvade ren binnen vijf jaar kapot, te maken", was zijn bittere conclusie. „Wij hebben nu het recht niet, de Ambonezen en de Indische Nederlanders in de steek te laten." Spreker eiste herstel van alle rechten van belanghebbenden, die deze door de souvereiniteitsoverdracht zijn kwijtge raakt, het behoud van Nieuw-Guinea, er kenning van de Republiek der Zuid-Mo- lukken en massale emigratie naar Nieuw- Guinea om de Westerse positie aldaar te versterken. Spreker was van mening, dat Nederland Nieuw-Guinea moet en zal be houden. De vanmiddag te houden demonstratie zag hij als een teken van ontwaking van het Nederlandse volk. „Maak er een leven dig verzoekschrift van", aldus besloot hij. waarmede de minister van Binnenlandse Zaken en de ontslagen politieambtenaar elkaar bekogelen komt men weinig bijzon derheden te weten. Bij de publieke opinie heeft de algemene indruk post gevat dat aan de zaak-Didès meer vastzit dan men toe wil geven. Voor de kranten ligt er een brok spionnage-romantiek, dat in kleuren en geuren uit de doeken zal. worden ge daan. TOKIO (Reuter) Het Japanse vak verbond, dat drie millioen leden telt, heeft na het overlijden van Koebojama, het eerste slachtoffer van een H-bom, de re gering opgeroepen er bij de Verenigde Staten op aan te dringen de proefnemingen met atoom- en waterstofbommen en de vervaardiging van deze wapens stop te zetten. Vooraanstaande Japanse bladen dringen eveneens aan op verbod van atoomwapens. Autoriteiten, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Okasaki, hebben zich Vrijdag bij de menigte gevoegd, die in het ziekenhuis, waar het lijk opgebaard staat, de laatste eer aan het slachtoffer bewezen. Koebojama is overleden tengevolge van hartzwakte, veroorzaakt door het bloot staan aan radio-actieve straling, aldus is bekend gemaakt na een lijkschouwing, waarbij meer dan dertig artsen aanwezig waren. Volgens berichten in de Japanse pers heeft de Amerikaanse ambassadeur in Japan, John Allison, aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Tokio een bedrag van een millioen jen (ruim 10.000 gulden) gegeven voor de weduwe, als be wijs van medeleven. Japanse artsen, die Koebojama hebben behandeld, hebben met verontwaardiging verklaringen tegengesproken, waarin Ame rikaanse medische deskundigen zouden hebben gezegd, dat de dood van het slacht offer door een „verkeerde behandeling" zou zijn veroorzaakt. De Amerikanen zou den er aan herinnerd hebben, dat zij ge waarschuwd hadden Koebojama en twee van zijn lotgenoten geen bloedtransfusies te geven, zulks met het oog op mogelijke infecties. Enige Amerikaanse artsen zou den van mening zijn, dat de geelzucht, waaraan Koebojama leed, een gevolg was van een dergelijke infectie. Japanse me dici houden echter vol, dat de geelzucht rechtstreeks was toe te schrijven aan de „stralingsziekte". (United Press) Het Japanse kabinet heeft geëist dat Washington 5 millioen jen (ongeveer 53.000 gulden) zal betalen bij wijze van schadevergoeding aan de nabestaanden van de visser. Het bedrag is ongeveer tien maal zo hoog als Japan denkt dat de Verenigde Staten zullen be talen aan 22 andere vissers die eveneens werden aangetast. Het overleden 40-jarige slachtoffer had drie kinderen. Japan heeft de Verenigde Staten tevens verzocht om het eiland Bikini niet langer te gebruiken voor atoom-proefnemingen. Het symphonisch gedicht „Les Préludes" van Liszt, dat doorgaans als effectrijk sluitstuk dienst doet, mocht op het laatste zomerconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, gedirigeerd door Toon Verhey, fungeren als „Prélude" voor het Pianoconcert no. 1 (in Es grote terts) van dezelfde componist. En zo stond het als nummer één op het programma, als de he raut die met stentorstem het heroïsch tour- nooi aankondigde dat zou plaats hebben: êen muzikaal steekspel vol „listigheidjes", bravour, virtuositeit en klankgeweld. Het kon best zo, want de éne Liszt ver draagt de andere wel. Verhey balde in „Les Préludes" zijn orchestrale krachten tot een mooi afgerond geheel en hij gaf er de in tensiteit en de stuwing aan van zijn sterke impulsiviteit. We zaten dus wel midden in de Lisztsfeer, als ingekapseld, toen de soliste, Mary Bishop, zich voor de vleugel zette om het pronkstuk van ettelijke gene raties pianovirtuozen ten gehore te bren gen, tezamen met het orkest, dat reeds op temperatuur was. De soliste stak brillant van wal, krachtig en bezielend. Zij toonde in het verloop van het werk over een vrij vlotte techniek te beschikken. Waar het op finesses van klankproductie, op evenwicht in passages, trillers enzovoorts aankwam, kon men ech ter wel enig tekort aan ervaring constate ren, dat zich tevens openbaarde in een ta melijk los samenspel. Maar een goede be lofte hield haar interpretatie van het veel eisende werk voorzeker toch wel in. Mary Bishop stond bovendien nog voor de zware taak de pianopartij te vervullen in het „Scherzo fantasque" van Ernest Bloch. Solistisch bekeken kan men deze rol niet een erg dankbare noemen, want de conceptie van dit werk is hoofdzakelijk een orchestrale. Het stuk wijkt In zoverre af van hetgeen wij reeds eerder van deze Zwitsers-Amerikaanse componist leerden kennen, dat het niet appelleert aan de ten- denzen van zijn Joodse gevoelsleven. Maar wat kracht en gespierdheid van de thema tiek betreft, draagt het „Scherzo fantasque' wel degelijk het Block-kenmerk. Het heeft dc sterke doelbewustheid en de robuste kracht van de muziek van Florent Schmitt en tevens haar op traditie gegronde stevige vormgeving en kundige factuur. Voor zo verre na te gaan was Mary Bishop een be trouwbare vertolkster van de pianopartij. De pathetiek en het klankgeweld van Liszt en Bloch vulde het eerste gedeelte van de avond. Na de pauze bracht Verhey met een délicate interpretatie van de Sym- phonie in g van Mozart ons in de tegen gestelde sfeer, waarin zelfs de sterkste spanningen de rust ademen van het abso lute en waar alles orde en schoonheid is, alsof dit vanzelfsprekend zou zijn. JOS. DE KLERK Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft heropening gelast van het onderzoek in de zaak tegen de 29-jarige instructeur van een autorijschool J. J. P. van der P. uit Dén Haag, die er van bèschuldigd wórdt gepoogd te hébben zijn vróuw te vèrmóórdèn. Van der P. was in eèrste aanleg vrijgesproken. Van dit vonnis was de officier van justitie in beroep gekomen. GEDIPL. PIANOLERARES heeft een vlugge en prettige methode voor jonge kinde ren. Geeft les aan huis. Bil lijke condities. Br. L 3162. MODE-VAKSCHOOL. Da mes er kunnen nog enkele leerlingen geplaatst worden. Patronen naar maat. Pas klaar maken. Aanmelden nieuwe leerlingen Dinsdag van 7.30 tot 8.30 's avonds. Velserduinweg 154. IJm.-O. HAARL. INSTITUUT tot opl. pedicure, voetkunde, chiropodist (e) manicure. Vakdipl. Pijnboomstraat 6. H.-N. Tel. 24402 FLINKE JONGEN gevraagd, Slagerij H. Butter, Kenne- merlaan 50, IJmuiden. NET MEISJE gevr. voor 's morgens of hele dagen. Goed loon. J. v. Beelen, Linnaeus- straat 2, IJmuiden. BESCHAAFD MEISJE gevr. in gezin met kinderen voor 's morgens (desnoods 4 och tenden per week). Aanb. (liefst na 8 uur) W. Prins, Kompasstraat 16, IJmuiden. HULP voor dag en nacht ge vraagd in gezin met 2 kin deren, v. g. g. v. Meerdere hulp aanwezig. Aanmelden 's avonds Dennenw. 3, Bloe mendaal. Tel. K 2500—22664. Gevr. wegens huwelijk te genwoordige hulp een FL. MEISJE of JONGE VROUW niet beneden 20 jaar voor 3 ochtenden en 1 dag per week Aanmelden Maandag a.s. Mevr. Man, Kanaaldijk 240. FLINKE WERKSTER gevr. voor 1 dag per week. Reis geld vergoed. Harddravers laan 25, Santp.-St. Tel. K2560 no. 8258. NET DIENSTMEISJE van buiten v. g. g. v. b. z. a. per half Oct. begin Nov. in klein gezin. Brieven L 3193. Dame middelb. lft. zoekt ZITKAM. m. sl.kamer en kookgelegenh. Brieven L3197 NET KOSTHUIS gezocht d. net persoon (geen continu dienst) in gezin zonder kind. Brieven L 3194. KOUSEN REPARATIE Mevr. Visser, Tasmanstr. 4, v/h. Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. tn 1 uur gereed. H. Oli vier, Acaciastraat 16. achter Ziekenhuis. Spec, rep-inr. Ook Mnd. Woénsd Vrijd.av SCHOENEN VERGROTEN - VERBREDEN f 1.25 p. paar. G. Oldenburg, Lagersstr. 14. TeL 5753, IJmuiden-Oost. WIJ VERHUREN: tafels, stoelen, glaswerk, servies goed, Toneeldecoraties, ge luidsinstallatie met moderne platen, bedden, ledikanten en dekens, naai- schrijfma chines. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting. Trompstr. 35 Tel. 4273. GEDIPL. COUPEUSE, 1ste klas coupe en afwerking. Bill, tarief. Da Costalaan 10, Driehuis. Tel. K 2550—5814. ACCORDEON VERHUUR, m. of z. les. Stemm. en rep. Uniken, Wijk a. Zeeërw. 146 VRIJ HUIS te Santpoort-D. f 38.50 per maand, ruilen v. groter tot f 50 per maand, Santp., Driehuis, of omgev. Brieven L 3195. N.WE 4 KAMER FLAT te ruilen aangeboden in de de Noostraat teg. eengezins woning in IJmuiden, Drie huis of Santpoort. Brieven L 3198. BOVENHUIS te huur agb., 3 kam. m. stookgel.h. aan mensen zonder kind. (mid delb. lft.) Brieven L 3192. lste keus. EM. KOLENKIT TEN f 3.35, f 3.60, f 5.55 f 6.90 Winters, Kennemerlaan 1, tel. 5853. WONINGRUIL. Agb! vrij huis, nieuwbouw in IJm. ge vraagd, dito woning in IJm.- Oost. Pythagorasstr. 6, IJm. HERBOUWPLICHT te koop gevraagd van particulier. Brieven L 3143. Voor geldbel. enige goede HUIZEN te Haarlem of omg. te koop gevr. Brieven L 3199 TE KOOP AGB.: 2 gasradia- toren, 1 badkuip rondom ge ëmailleerd, 1 eiken hallbank Spieghellaan 2, Driehuis. Tel. 4799. WIT ENG. KINDERWAGEN te koop z. g. a. n. Moerberg- plantsoen 55, IJmuiden. SIMPLEX D. RIJWIEL agb. pr. staat f 50. Lange Nieuw- straat 510. IJmuiden. TE KOOP in pr. st. verkeren de kachel, kan alles in ge stookt worden. Te bezicht. Engelmundusstr. 37, IJm.O. AANGEB.: pick-up f 38, le deren uitrusting best. uit ge voerde jas f 68, kap f 6.50, handsch. f 7, meisjes-ski broek m. 42 f 27. Harddra verslaan 19, tel. 8686, Sant poort. Zuinige KOOKKACHEL agb. f 25. Rijnstraat 56, IJm.-O. 2e hands WASMACHINE (electr.) met houten kuip te koop. Brieven L 3196. Pracht KINDERFIETSJE te koop, lft. 6-10 jaar. Tussèn- beeksweg 29, IJmuiden O. DAMESRIJWIEL agb. met goede banden f 30. Tevens kinderzitje f 5.50, Groen, Bloemend.str.weg 44, Santp. Station. HAARDKACHEL merk Olga m. plaat f 25. Tevens kook- kacheltje f 5. v. Broekhuy- senstraat 22, IJm.-O. Wollen DAMESJAPON te k. m. 40, z. g. a. n. wegens te klein. Te bevr. Leeuwerik laan 26, IJmuiden-O. TE KOOP: prima haard f 75 en kinderfiets f 25. Lft. 4 j. v. Rijswijkstr. 33, Velsen- Noord. MEISJESWINTERMANTEL te koop m. capuchon en jurk tezamen f 25, leeft. 12-14 j. Cypressenstr. 15. TE KOOP: -3 faut. en ronde tafel f 100, 1 meisjesmantel voor 12 j. f 20, 1 paar h. schoenen m. 45 f 7.50. Gerard Doustraat 35, IJm.-Oost. DIVAN MET KLEED te k. Scheldestraat 70, IJm. GRONDBASCULE als nw. f 20, 2 pers. opklapbed met Java kapok matr f 60. Rijks weg 324. Santpoort-Dorp. in voorraad. Hoover f 85 t. e. m. f 330. Siemens, Rapid f 110. Ruton f 135, f 155. H. E, vanaf f 135. Erres v.a. f 139. Excelsior vanaf f 125. A. E. G. f 125 e. a. Demonstraties vrijblijvend ook bij U thuis Hoover-demonstraties door Hoover-voorlichtingsdienst. Betaling in overleg. Hoover, A.E.G. Erres, Wasco, Bicowash, Sema, Rowa, Clean, Marco v.a. f 159 Onze houten wasmachines zijn van origineel Java- Teakhout. Centrifuges v.a. f 190. Wringers v.a. f 40. Koopt bjj de vakman. Reeds 22 jaar verkoop en reparatie. Strijkbouten vanaf f 8. Infraphillampen v.a. f 37.50. Straalkachels. Onderdelen Wasmachines. WU geven IJmond-zegels.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11