UNO-Assemblée zal de kwestie Nieuw-Guinea behandelen Weerbericht Lely Groot-Brittannië zal debat over Cyprus boycotten IJmuider Courant Adenauer en Ollenhauer - op veilige afstand - in duel v e l s e r Haarlems Dagblad Ondanks Nederlands en Australisch verzet Aanmeldingsformulier Het woord is aan Laatste positie-bepaling voor het beslissende overleg in Londen Reeds 46 mensen omgekomen in overstroomd Lahore De Europese socialisten zijn zeer verdeeld Drie Nederlanders bij manoeuvres gewond Opklaringen, buien en vrij veel wind 69e JAARGANG No 66 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 220 In Februari proeven met A-bommen in Nevada Regenramp in Pakistan Toerisme in Sovjet-Unie Straatsburg adviseert Slachtoffer misdrijf nog niet gehoord Weerrapport c Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WAS Donderdag honderd jaar ge leden dat Lely, de grote initiatiefnemer en doorzetter van de afsluiting en droogleg ging van de Zuiderzee, geboren werd. Op die dag is zijn nagedachtenis eer bewezen door de onthulling door de Koningin van de machtige bronzen gestalte waarin de kunstenaar Mari Andriessen hem voor het nageslacht vereeuwigd heeft. Sterk en vol vertrouwen, het leven en de toekomst van zijn vaderland toegedaan, blikt hij daar bij de geweldige Afsluitdijk, die op zichzelf een monument van Nederlandse energie is, over het werk dat de kern van een zo rijke levensarbeid heeft gevormd. Een man van de daad: ingenieur en dus vakman, leider en staatsman, een minister die in drie re geringen gezeteld heeft, een gouverneur van Suriname, een veelzijdige die even zeer de ontwikkeling van het verkeer heeft voorzien en krachtig bevorderd, als de sociale wetgeving heeft ingeluid door zijn Ongevallenwet. Gij ziet hem daar, op Den Oever, met sterk geheven hoofd en blijde blik voortschrijden zoals hij in zijn tijd voortgeschreden is, rustig en zeker, zich bewust van zijn roeping en verantwoorde lijkheid jegens zijn medemensen. Gij ziet de sterke zoon der negentiende eeuw; gij ziet ook in zijn houding en in de tegen wind, diie er is omdat hij de zware jas doet wapperen, de langdurige weerstand tegen zijn Zuiderzeeplannen, d'ie hij heeft moeten overwinnen eer de strijd tegen de zee zelf kon worden aangebonden. En hoe wérd aangebonden! Het wonderlijke is dat de beeldhouwer dit alles in zijn schepping zo tenvolle tot uitdrukking heeft weten te brengen. Dat hij ieder vals pathos, iedere overdrijving heeft weten uit te schakelen kan niemand verwonderen die Mari An- driessen's werk kent en erdoor gegrepen is. Maar hij moet zelf van medeleven met Lely vervuld zijn .geweest, hij moet zich in zijn tijd en zijn levenstaak hebben ver plaatst om hem zo te kunnen verstaan. „Dit i s Vader", hebben zij die Lely's kinderen zijn gezegd toen zij het beeld, in zijn eer ste phase in gips voltooid, aanschouwden. En dat sprak van veel meer dan een uiter lijke gelijkenis. Kunst is iets wat daar begint waar het kunnen van de meesten ophoudt, heeft iemand eens gezegd en wie eerbied heeft erkent dat. Erkende dat ook toen hij op die stralende najaarsdag op Den Oever stond en blij was dat de grote staatsman een grote kunstenaar gevonden had om hem recht te doen wedervaren. De Koningin, vergezeld door de minister president en mevrouw Drees en door leden van haar gevolg, is per helicopter naar Den Oever gekomen. Het kleine vliegtuig streek, terwijl de vele honderden aanwezi gen van hun zetels rondom het nog ver hulde monument verrezen, op een klein weitje nevens een houten loods neer. En wij dachten dat deze toepassing van een zo nieuw verkeersmiddel, dat nog in zijn jeugd verkeert en verdere ontwikkeling behoeft, Lely verheugd zou hebben als hij het had kunnen beleven. Maar hoe zouden zijn tijdgenoten ontsteld zijn geweest bij de gedachte, dat de Koningin zich aan der gelijk nieuw vervoermiddel zou hebben toevertrouwd. Met het tempo der ontwik keling zijn wij allen sneller-aanvaardend geworden. Er kwamen toen de bij zulke ceremonie gebruikelijke redevoeringen: de eerste door mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van het huldigings- comité-Lely en de tweede door de minister president: redevoeringen waarin Lely's loopbaan en betekenis nog eens uitvoerig werden geschetst, waarin ook gesproken werd over degenen die dit huldebetoon aan een groot Nederlander mogelijk had den gemaakt, maar waarin van de beeld houwer en van het welslagen van zijn ar beid met geen woord gewag wérd gemaakt. Zulke omissie is niet nieuw, integendeel veeleer gebruikelijk als het kunstenaars betreft. Wij hebben er nog betrekkelijk kort geleden, toen men schilders niet uit genodigd had bij de opening van een ten toonstelling waarin hun eigen werken voorkwamen, de aandacht op gevestigd en critiek op gegeven. Ik herhaal die vandaag en zal het bij voorkomende gelegenheid blijven doen zolang men geen afscheid heeft genomen van hetgeen ik een in tegenstelling met de visie van een man als Lely overgeërfde kortzichtigheid dier ne gentiende eeuw noem. Want vooral als hij bereikt wat hij nastreeft is er niemand, die ook maar in de verte zoveel van zijn hart en zijn toewijding en zijn arbeidskracht aan zulk een gebeurtenis heeft moeten geven als de kunstenaar. Het is eigenlijk overbodig hieraan toe te voegen dat dit woord alleen voor rekening van deze schrijver komt en daarmee van deze krant: deze beeldhouwer zou het niet spreken en heeft het niet gedaan. En het geldt niet alleen hem: het geldt alle ware kunste naars, tot wie hij behoort. Ik wens hem geluk met ziin grote schepping. R. P. Over de toestand van de post, die met het verongelukte KLM-vliegtuig „Triton" werd vervoerd, wordt thans medegedeeld, dat van de 380 aangetekende stukken er voorlopig 289, dikwijls besmeurd en niet compleet, aan de geadresseerden kon wor den doorgestuurd. Aan brieven, briefkaarten en drukwerken werd in totaal 258.1 kg. ver zonden. Tot nu toe moet daarvan 106 kg. als verloren worden beschouwd. NEW YORK (Reuter-AFP) De Alge mene Vergadering van de UNO heeft Vrij dag, ondanks krachtig Nederlands en Australisch verzet, met 39 tegen 12 stem men bij negen onthoudingen besloten de door Indonesië aanhangig gemaakte kwes- tie-Nieuw-Guinea op haar agenda te plaatsen. Ook besloot zij, ondanks Russi sche bezwaren, de door Australië voorge stelde toelating van Laos en Cambodja tot de UNO te bespreken. Verder besloot zij de kwestie-Cyprus op de agenda te plaat sen met dertig stemmen tegen negentien bij elf onthoudingen. Na de stemming ver klaarde Selwyn Lloyd, de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, dat Groot-Brittannië niet deel zou nemen aan het debat over de kwestie-Cyprus. Tegen behandeling van de kwestie-Cy prus stemden onder meer Groot-Brittan nië, Nederland, Frankrijk, België, Luxem burg, Australië, Canada, Turkije en Zuid- Afrika. Tot de landen die zich van stem ming onthielden, behoren de Verenigde Staten, India en Pakistan. Tegen plaatsing van d-e kwestie-Nieuw- Guinea op de agenda stemden Australië, België, China, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Zwedien, Turkije, Zuid-Afrika, Groot-Brittannië en Neder land. Van stemming onthielden zich Ca nada, Columbia, de Dominicaanse repu bliek, Ethiopië, IJsland, Nieuw-Zeeland, Peru, de Verenigde Staten en Venezuela. De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, verklaarde vóór de stemming, dat Nederland zich nooit had verbonden aan Indonesië de souverei- niteit over Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen. De Franse afgevaardigde Hop- penot zei, dat bespreking van de Neder landse souvereiniteitsrechten over Nieuw- Guinea zou kunnen leiden tot bespreking van de souvereine rechten van alle moge lijke andere UNO-ledten. De vertegenwoor diger van Indonesië, Tjondronegoro, be schuldigde Nederland van schending van de ronde-tafelovereenkomst door de wei gering om de besprekingen met Indonesië over het statuut van Nieuw-Guinea voort te zetten. De Australische minister van Buiten- lande Zaken, Casey, zeide, dat bespreking van deze kwestie door ce Algemene Ver gadering in strijd is met de geest, indien niet met de letter, van het UNO-handvest. Mr. Luns zei voorts, dat de Nederlands- Indonesische onderhandelingen over Nieuw Guinea waren mislukt, omdat Indonesië vast hield aan overdracht van de soeverei niteit als basis van de besprekingen. Be spreking van de kwestie in de UNO zou slechts nieuwe spanning kunnen scheppen tussen Nederland en Indonesië, die onlangs tot een nieuwe regeling van hun betrek kingen zijn gekomen. Bovendien zou de UNO prestige-verlies lijden. Mr. Luns ont- De Fransman George Sablier heeft deze eenmans-helicopter uitgevonden, die nog werkelijk kan vliegen óók! De krachtbron is een 6 pk motortje, dat slechts 27 kilo weegt. De snelheid is ongeveer 50 km/u, de actieradius: 10 uur vliegen. Een speciaal apparaat zorgt ervoor, dat de piloot niet in de rondte gaat tollen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op S 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor rzeuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen kende, dat de toestand in Nieuw-Guinea een gevaar voor de vrede en veiligheid in de wereld zou kunnen vormen, zoals In donesië aanvoert. Zonder Nederlandse be scherming zou de Papoea-bevolking een koloniale status onder Indonesië hebben, zonder garanties van d'e Beheerschapsraad. Nederland zou zijn wettige souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea handhaven. Het was een zaak voor de Veiligheidsraad waaraan de Algemene Vergadering niets kon doen. Het zou zeer onverstandig zijn de gevoelens op te zwepen en onrust te scheppen. Het doel van de UNO was juist zulks te voorkomen. Er heerste thans vol komen vrede in het gebied en bespreking van de kwestie kon alleen maar schade doen. Tjondronegoro sprak van een ernstig po litiek geschil tussen zijn regering en die van Nederland. De Nederlanders schenen de deur voor verdere onderhandelingen te hebben gesloten. Dit had grote bezorgdheid in Indonesië gewekt en sommigen waren daar voorstander van regeling van het ge schil met drastischer middelen. De rege ring geloofde evenwel, dat moest worden getracht het geschil langs vreedzame weg op te lossen. De Algemene Vergadering was daartoe het geschiktste orgaan. Hij zei dat de aangelegenheid een explosief karakter draagt. Er heerste geen vrede en rust in Westelijk Nieuw-Guinea. Overal in het gebied was politieke en sociale onzekerheid en spanning. Dit was zelfs gebleken uit hei. rapport van een Nederlandse parlementaire dele atie, in het begin van het jaar uitge bracht. Hij geloofde niet in een „vreed zame opdracht" van Nederland in Nieuw- Guinea. Deze term was een mom voor een koloniaal bewind. Hij ontkende ook, dat er geen rasverwantschap tussen Nieuw- Guinea en Indonesië zou bestaan en zei, dat verwerping van het Indonesische ver zoek om de kwestie te bespreken niet slechts het vertrouwen van 80 millioen Indonesiërs in de UNO zou schaden, doch ook het vertrouwen van alle anderen in de wereld die vrijheid, gerechtigheid en vrede zoeken door middel van de UNO. De span ningen geschapen door het koloniale juk en het ongeregelde geschil, blijken overal maar al te goed", aldus de Indonesiër. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten zullen in het begin van het volgend jaar op het proefterrein in de staat Nevada een nieuwe serie atoomproeven be ginnen, aldus een mededeling van de com missie voor atoomenergie. Tijdens de proe ven, die waarschijnlijk midden-Februari be ginnen, zullen vermoedelijk „splijtingsex- plosieven van het standaardtype" tot ont ploffing worden gebracht. De Verenigde Staten hebben hun proeven met waterstofbommen tot het Eniwetok- atol in het centrale gedeelte van de Stille Oceaan beperkt en het gebied van Nevada voor kleinere ontploffingen van gewone atoomwapens gebruikt. De laatste proeven in Nevada werden in de lente en de zomer van 1953 gehouden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Christian Morgenstern: Wie een te hoge dunk van zich zelf heeft verraadt daarmee dat hij nog niet voldoende heeft na gedacht. Vrijdagmiddag zijn een groot aantal militairen met groot verlof afgezwaaid. In Den Haag reden de verlofgangers met een speciaal gehuurde postkoest de kazerne uit op weg naar het station. Teneergeslagen keek het gezelschap niet. (Van onze correspondent in Bonn) Aan de vooravond van de negen-mogend- heden-conferentie te Londen blijkt de kloof tussen bondskanselier Adenauer (en zijn coalitiepartijen) en Ollenhauer (en de door hem aangevoerde socialistische oppositie) dieper dan ooit. Adenauer heeft gisteren te Offenbach in Hessen, bij Frankfort aan de Main, zijn standpunt ten opzichte van de Europese en de wereldpolitiek voor leiders, beambten en arbeiders van een grote in dustriële onderneming nogmaals uiteenge zet. Ollenhauer deed1 in Bonn hetzelfde op een persconferentie voor tweehonderd leden van de binnen- en buitenlandse pers, die men zou kunnen beschouwen als een vervangingsmiddel voor de debatten in de Bondsdag, die niet zijn doorgegaan. West- Duitse bladen hebben de redevoeringen van Adenauer en Ollenhauer als „een duel tussen de kanselier en de oppositie op verre afstand" bestempeld. Adenauer heeft er op gewezen dat Euro pa zonder de hulp en de bescherming van de Verenigde Staten machteloos tegenover de Sovjet-Unie zou staan. Onder de tegen woordige omstandighed'en zo zei hij bestaat er maar één uitweg: een hechte aaneensluiting van de economische en po litieke krachten van alle landen van Euro pa. Een dusdanig verenigd Europa moet volgens hem ook Groot-Brittannië en de Noordelijke landen omvatten. De bonds kanselier kon zich niet met de opvatting van de socialisten verenigen als zou de hele Europese politiek schipbreuk hebben LAHORE (Reuter) Uit Lahore, de hoofdstad van West-Pendjaab (in het Noorden van West-Pakistan) wordt gemeld, dat sinds middernacht van de nacht van Donderdag op Vrijdag in 17y2 uur 41 centimeter regen is gevallen. Deze onafge broken regenval ging gepaard met wind stoten. Ten gevolge van dit, voor Pendjaab uiterst zeldzame, natuurverschijnsel, zijn vele hutten van vluchtelingen en andere tijdelijke onderkomens weggespoeld. Vol gens de eerste berichten zijn 46 personen, voor het grote merendeel vrouwen en kin deren, omgekomen. Ongeveer 150 personen liepen verwondingen op. De vluchtelingen zijn Mohammedanen, die bij de verdeling van Voor-Indië in In dia en Pakistan, naar Pakistan vluchtten of later de wijk uit hgt Hindoese India hebben genomen. Men denkt dat honderden mensen zich niet kunnen bevrijden uit de ruïnes van ingestorte huizen. Het reddingswerk en het verlenen van eerste hulp is in volle ternationale unie, Mogens Lichtenberg, ver geleden, omdat de Franse Nationale Ver gadering het E.V.G.-verdrag niet heeft willen aanvaarden. Er staan nog altijd vijf landen achter de Europese gedachte. Ook van Franse zijde is overigens in deze aan gelegenheid het laatste woord nog niet ge sproken. De rede van Adenauer bereikte haar hoogtepunt toen hij aan het slot uit riep: „Europa zal komen, Europa kan niet verhinderd worden en het zal zich ook niet laten verhinderen door de 99 communistische stemmen in de Franse Nationale Vergadering, die de ratifi catie hebben belet. Ollenhauer toonde zich ernstig bezorgd over de politieke ontwikkeling van de laat ste tijd. Hij bleef bij zijn oude standpunt dat de herbewapening van West-Duits land voorlopig moet wijken voor onder handelingen met de Russen over de her eniging van Duitsland. Hij meende dat de conferentie van Londen in ieder geval geen surrogaat-oplossing voor het E.V.G.-ver drag moest brengen. Zij zal alle mogelijk heden om een ontspanning in Europa te weeg te brengen grondig moeten onderzoe ken. Volgens Ollenhauer moeten er drie dingen gebeuren: Onderhandelingen met de Russen over de Europese veiligheid en het Duitse vraagstuk; een bijdrage van West-Duitsland aan het verdedigingsstel sel eerst dan wanneer na ernstige bespre kingen met de Russen de Duitse een heid binnen een stelsel van collectieve vei ligheid niet bereikt kan worden en samen werking van de vrije Europese volken. Over de eerste twee punten ziin Ade nauer en hij het niet eens. Ollenhauer is er van overtuigd dat men in ieder geval ook over de Russische voorstellen moet onderhandelen, voordat men zich voorgoed aan de andere zijde schaart. De rede van Ollenhauer, waarin hij zijn opvattingen duidelijk en rustig uiteen zette, werd later voor de radio uitgezonden. De West-Duitsers hebben kennelijk het gevoel dat hun land op een tweesprong staat. Zij hopen dat niet de verkeerde weg wordt ingeslagen. Alle Duitsers hopen vurig op hereniging en in wijde kringen is men er van overtuigd dat daarvan het evenwicht en de rust en orde in Europa en in heel de wereld, zal afhangen. (DPA) Voor de grote fabriekshal, waarin Adenauer voor meer dan 10.000 toehoorders zijn rede uitsprak, kwam het tijdens de bijeenkomst tot een botsing tus sen politie en leden van de verboden com munistische jeugdorganisatie, die met spandoeken „Jeugdherbergen geen kazer nes" eisten. Voor de eerste maal sedert jaren zullen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie deelnemen aan de algemene vergadering van de internationale unie van officiële reisorganisaties. De voorzitter van de in gang. Het Kanaal, dat ten Zuiden van La hare loopt, is op verschillende plaatsen bui ten zijn oevers getreden. Twee plaatsen staan geheel blank. Het gehele verkeer in Lahore ligt stil. Op vele plaatsen staat het water op schouderhoogte. De spoordienst van en naar Lahore is afgelast. De gemiddelde regenval in Nederland is per jaar zeventig centimeter, zo merkt het ANP hierbij op. klaarde dat er in de Sovjet-Unie meer toe risten komen dan men denkt. „Hoewel de Sovjet-autoriteiten nog geen statistieken hebben opgegeven, zou ik niet verbaasd zijn, indien het aantal toeristen in de Sov. jet-Unie meer dan een millioen per jaar bedraagt". Hij verklaarde, dat Europa in de wereld het voorbeeld heeft gegeven bij de opheffing van de belemmeringen voor een uitbreiding van het toeristenverkeer, (Van een speciale medewerker) STRAATSBURG, Zaterdag. Raadgevcn is uiteraard de taak van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Zij heeft deze taak ten aanzien van de defen sie volbracht. Met 65 tegen 8 stemmen en 13 onthoudingen heeft zij de desbetreffen de resolutie aangenomen. Herziening en uitbreiding met West-Duitsland van de Westelijke Unie (Verdrag van Brussel), die zich daarna in het kader van de NAVO met defensie zal bezighouden. Dat is wat wordt aanbevolen. Doch daarnaast wil de resolutie de weg van de mislukte EVG niet afbreken: Er moet een mogelijkheid blij ven om de onderhandelingen over de EVG voort te zetten; men zou dan kunnen trachten nieuwe vormen voor militaire in tegratie van de zes continentalen te vin den, waarbij Engeland zich zou kunnen associëren; een politieke en economische integratie wil men wel degelijk voor ogen blijven houden. Dit advies is een zaak waarbij het erom te doen is West-Duitsland bii de Weste lijke defensie te betrekken,. Daar moet, zo blijkt uit het parlementaire advies, in elk geval het een of andere Europese organis me bij te pas komen. Met andere worden: Niet uitsluitend rechtstreekse toetreding vain West-Duitsland tot de NAVO. Daarbij staat de oplossing die Mendès-Fraince heeft voorgesteld, voorop. De resolutie is overigens niet zonder slag of stoot aangenomen. Er zijn twee ernstige aanvallen op gedaan. Ten eerste was er een motie van uitspel door socialis ten van allerlei nationaliteit (alleen de Nederlanders en Italianen wilden er niet aan meedoen). Bij de stemming bleken on der meer de Gaullisten en het Christelijk- Historische Nederlandse Kamerlid mr. Schrnal ook voor uitstel te zijn, maar de motie werd verworpen. De tweede aanval kwam van een Belg en drie Franse socialisten. De motie had de strekking, de hele Westelijke Unie uit de resolutie te schrappen. Alleen een op lossing in de geest van de EVG (dus zes continentalen met Engeland in associatie) wilde men voorstellen. Ook deze aanval is afgeslagen. De aanvallers werden door uiteenlopen de motieven gedreven. Er waren over tuigde voorstanders van Europese federa tie bij, zoals de Belg Dehousse en de Frans man Jacquet, maar evenzeer werd de reso lutie aangevallen door tegenstanders van de federatie, althans van de EVG. De Belg Rolin stemde tegen de hele resolutie, nadat zijn denkbeeld om er een aanbeveling tot onderhandelen met de Russen in te voegen, verworpen was. De onthoudingen bij de stemming over de resolutie waren voor een groot deel ook van socialisten afkomstig. Men moet vaststellen dat onder de Europese socialisten de verdeeldheid groot is. De Engelse Labourpartij wil zoeken naar een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de Europese defensie, wat geen luxe en geen gemakkelijk karwei lijkt. De Engelse socialisten waren zelf gisteren niet aanwezig. Het is de bedoeling, dat de Raadgevende Vergadering dit jaar nog een keer bijeen komt, eind November of begin December. Dan zou men zich opnieuw met de Euro pese politiek gaan bezig houden in het .licht van de recente ontwikkelingen. Bij de „Battle RoyaP'-manoeuvres in West-Duitsland hebben drie Nederlandse militairen gisteren deels ernstige verwon dingen opgedaan. De 21-jarige dienstplich- tie soldaat J. G. uit Zevenaar slipte met een jeep en botste tegen een boom op, waarbij hij een schedelbasisfractuur kreeg. Hij is in het ziekenhuis in Damme opge nomen. Zijn toestand is redelijk wel. De 21-jarige soldaat G. R. uit Ermelo liep bij een ander jeep-ongeluk een zware hersen schudding en beenwonden op. Tijdens een oefening bij Osnabrück werd de 22-jarige soldaat H. A. Th. S. uit Dalfsen, getroffen door de luchtdruk van een met los kruit schietende tank. Hij is, vrij ernstig gewond aan de linker knie, naar een ziekenhuis gebracht. Zijn algemene toestand baart geen zorg. De toestand van de bewoonster van de villa aan de Anna van Burenlaan te Haar lem, welke gistermorgen met twee schoten in de borst werd aangetroffen, is onver anderd. Het slachtoffer is gisteren in de Maria- stichting geopereerd. De politie heeft haar nog geen verhoor kunnen afnemen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West- en Noord-Europa staat nu geheel onder invloed van ver schillende depressies en de daarbij beho rende frontensystemen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag passeerde een sto- ringsgebied ons land, hetgeen plaatselijk veel regen bracht. De Bilt meldde met 16 millimeter de grootste hoeveelheid. De kern van het depressiegebied verplaatste zich naar het zeegebied voor de Noorse kust. Aan de Westzijde ervan waaien krachtige Noordelijke winden, welke kou de lucht uit het Poolgebied naar het Zui den transporteren. Op IJsland daalde daar bij de temperatuur reeds tot even beneden het vriespunt. Langs de Oostkust van Groenland komt strenge vorst voor. Het meest Noordelijk gelegen weerstation op 81.5 graad Noorderbreedte meldde 18 gra den vorst. Deze koude lucht stroomt van IJsland over het betrekkelijk warme water van de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden en komt daar aan met een tempe ratuur van ongeveer 10 graden. In de komende nacht zal deze lucht ook ons land bereiken waardoor de temperatu ren lager zullen worden. Op de oceaan na dert ten Westen van de Britse eilanden een volgende depressie, waarvan het front morgen ons land kan bereiken. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter waarbij buien afgewisseld worden met op klaringen. Er zal vrij veel wind zijn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 4^ t- o .5 cj nj w oj S* E'ffi ZS è'E Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio regen nevel regen regenbui geheel bew. regen half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. nevel onbewolkt onbewolkt licht bew. ZZW 6 Z 4 Z 10 ZW 10 WZW 6 ZZW 9 ZW 7 W 2 windstil NW 2 windstil W 9 O 2 Z 5 ZW 8 ZO 2 windstil W 2 NO 2 ONO 4 13 12 14 0,5 17 4 19 15 22 0,5 28 4 24 0 22 0 19 3 20 0 20 0 17 0,3 16 0,5 21 0 17 0 20 0 25 0 24 0 Neerslag laatste 24 uur VRIJ VEEL WIND R Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 8 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt 8 om 10 uur: 8 Enkele buien, afgewisseld door opkla- 8 ringen. Matige tot krachtige Weste- 8 lijke wind. Iets lagere temperaturen. 26 September 8 Zon op 6.31 uur, onder 18.31 uur. Maan op 6.00 uur, onder 17.48 uur. 27 September 8 Zon op 6.33 uur. onder 18.29 uur. 8 Maan op 7.10 uur. onder 18.03 uur. 8 Maanstanden 8 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 September 8 Hoog water: 2.39 en 15.00 uur. 8 Laag water: 10.40 en 22.54 uur. g Zondag 26 September 8 Hoog water: 3.15 en 15.35 uur. 8 Laag water: 11.19 en 23.33 uur. Maandag 27 September g Hoog water: 3.49 en 16.07 uur. 8 Laag water: 11.52 en uur. mcoooo3o<xx»oooooocoooodoooooooooooooccoooooooooooooooó

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1