Nederlands Ballet debuteert met vele nieuwe solisten Agenda voor Haarlem Veertiende Internationale Focus-fotosalon geopend SteRLiNG- Ü£t testi uit dl Wrgüm oogst -1 Juweeltjes van lichtbeeldkunst uit dertig landen Visjinski steunt debat over atoombank Ingenieurs zochten- en vonden- „aardstraling" Minister van der Kieft in Washington Lijst met de aanwezigen is niet teruggevonden „De kunst om te leven" „De Europese gedachte in de storm" Eerste hegeleidingen door het N. Ph. O. Nieuw model uniform voor het leger Haarlemse kip legde eitje van twee gram „Kind en kunst"-expositie verlengd tot 30 Sept. Betaling abonnementsgeld per giro Noor pleit voor Peking-China Geiger-teller stelde wichel roedeloper in het gelijk Pleidooi voor investeringen in achtergebleven gebieden Brand in Bitburg bedwongen Voor oud-verpleegsters Amsterdamse koopman geverbaliseerd Mr. Beyen pleit voor een supra-nationaal orgaan Kort nieuws ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 1 Het officiële debuut van het met rijks subsidie tot stand gekomen „Nederlands Ballet" onder artistieke leiding van Sonia Gaskell is op Woensdag 6 October als on derdeel van de Haagse Kunstna a and vast gesteld. Op 1 November komt het gezel- ?èhap zich in de Amsterdamse Stads schouwburg aan het hoofdstedelijk publiek voorstellen. Voor beide gelegenheden is de begeleiding toevertrouwd aan het Noord- hollands Philharmonisch Orkest, dat ge dirigeerd zal worden door Peter Rester, voorheen begeleider van Ballet Recital en thans repetitor van het nieuwe ensemble. De heer Rester heeft te Wenen zijn oplei ding tot dirigent genoten. Hoofdnummer van het programma zal zijn de reconstructie van de ruim hondterd jaar oude Pas de Quatre, destijds in Lon den gedanst door de vier grootste balle rina's van die dagen: Marie Taglioni, Car- lotta Grisi, Fanny Cerito en Lucille Grahn, door en ingestudeerd onder leiding van Anton DO'lin, directeur van het Internatio nal Festival Ballet te Londen, die onder Diaghilev zijn loopbaan begon en vooral als partner van Alicia Mark ova bekendheid verwierf. Deze Pas de Quatre is drie jaar geleden door het Ballet van de Markies de Cuevas in het Holland Festival vertoond en staat op het répertoire van diverse an dere Europese en Amerikaanse groepen. Daar Marianne Hilarides naar Parijs is vertrokken en voorlopig geen deel van het Nederlands Ballet uitmaakt, werd voor de rol van Marie Taglioni de medewerking van een gastdanseres ingeroepen, te weten Joan Chadzow, een leerlinge van de Rus sische paedagoge Olga Preobrajenska, ver maard om de zuiverheid van haar stijl. De partijen van de andere bovengenoemde ballerina's worden vertolkt door Willy de ia Bye, Johanna Zuiver en Milly Emmer, de beide laatsten in de plaats van Maria Huisman en Louki van Oven die door blessures verhinderd zijn aan de eerste uitvoeringen deel te nemen. Het programma wordt geopend met de suite „Les Sylphides" van Michael Fokine op muziek van Chopin, thans met een reeds vrij omvangrijk corps de ballet. Het duet hierin wordt op de première gedanst (met Aart Verstegen) door Joan Chadzow, maar door Willy de la Bye in de volgende voor stellingen. De mazurka is toevertrouwd aan de Franse danseres Jacqueline Mannachez, de andere soli worden door Johanna Zui ver en Janine van Thor voor het voetlicht gebracht. Laatstgenoemde neemt verder met Conrad van de Weetering het prachtige duet „De blauwe vogel" van Marius Petipa op muziek van Tsjaikofsky voor haar reke ning. Als laatste nummer voor de pauze wordt een speciaal door John Taras, gewezen balletmeester van de groep van de Markies de Cuevas, voor het Nederlands Ballet ge maakte choreografie op muziek van Igor Strawinsky vertoond. Het werk is getiteld „Scènes de ballet" en de eerste solisten hierin zijn Willy de la Bye en Jaap Flier, met Milly Emmer, Janine van Thor, Jo hanna Zuiver en Vella Kolcher als cory- pheeën. Het tweede gedeelte van de avond begint met „Spectre de la Rose" van Fo kine op dte „Uitnodiging tot de dans" van Carl Maria von Weber, met Jaap Flier in de rol die destijds Vaslav Nijinski beroemd heeft gemaakt en die tot de herwaardering van de mannelijke danser leidde. Het'dro mende meisje hierin is Milly Emmer, zo als men zich zal herinneren in 1953 win nares van het door de Federatie van dans- kunstenaars uitgeschreven nationale solis- tenconeours. Zij heeft geruime tijd in de Parijse studio's van Preobrajeska en Ego- rova gestudeerd. Tot besluit een eigen choreografie van Sonia Gaskell op Nederlandse muziek: een herziene versie van „Alles om een mantel" van Kees Stokvis. De costuums voor Scè nes de Ballet zijn ontworpen door de schil der Charles Roelofsz. Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Enige militairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe tenue. Het zou beter voldoen dan de khaki battledress. Het nieuwe uniform is van Amerikaans model en bestaat uit een groen lang „field-jacket" en groene broek. Ook de schoenen hebben een ander model dan die welke tot dusverre bij het Nederlandse lger in gebruik zijn. De heer P. H. Wassink uit de Schermer straat 32 zw. te Haarlem heeft Vrijdagmor gen een vreemde ontdekking gedaan. Zoals iedere dag begaf hij zich, voor hij naar zijn werk ging, naar de negen kippen, die hij er op na houdt en die hem steeds van de heer lijkste eieren voorzien. Hij komt de dieren dan water brengen, maar gistermorgen is hij met een kreet van verbazing naar zijn vrouw gegaan, met in zijn hand een bijzon der klein eitje, afkomstig van een eerste leg-kip. Mevrouw Wassink heeft het eitje op het postkantoor laten wegen: twee gram was de uitslag. De heer en mevrouw Wassink zijn nu op zoek naar een eierdopje, waarin het eitje past. De expositie „Kind en Kunst" in het Frans Halsmuseum is wegens de zeer grote belangstelling van het publiek verlengd tot en met Donderdag 29 September. Ook het fraaie 18e eeuwse poppenhuis zal tot die datum te zien zijn. Zoals bekend, wordt de tentoonstelling gehouden ten bate van de Stichting Kinderbewaarplaatsen Haar lem. In het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt te Amsterdam heeft minister-president dr. W. Drees Vrijdag de tentoonstelling „Albert Hahn en zijn tijd" geopend. De expositie geeft een gedetailleerd overzicht van de werken van Hahn. Foto: na de officiële plechtigheid: rechts dr. Drees met links de heer F.d. Polak. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE OCOOOOOOCOOOC<XXXXXXX}DOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOCOOC ZATERDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Assepoester in Wall- street", Rotterdams Toneel, 8 uur. Roxy: ..De avonturen van O' Flynn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. „Haven-Marie", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rhapsody in blue", alle leeft., 6.45 en 9.30 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonderdokter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 26 SEPTEMBER Concertgebouw: Optreden van Chandu". 8 uur. Cuitura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Zuider kapel. Zuiderstraat: P. D. Bardelmeyer, 10 en 5 uur. Stadsschouwburg: „Wel te rusten", Rotterdams Toneel, 8 uur. Roxy: „De avontu ren van O'Flynn", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Op naar Broadway", alle leeft., 2, 4.15 uur; „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paljas", 18 jaar, 11 uur; „Manon van de bronnen", 14 jaar, 1.30, 4.45 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rhapsody in blue", alle leeft., 1.15, 4, 6.45 en 9,30 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 2, 4.15, ,7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonderdokter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 27 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Interk. Hermann Zaiss Comité; Billy Graham (op wire-recorder), 8 uur Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Groten Wereld", 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De vrouw die gelyucht moest worden", 14 jaar, 2.-15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het mysterie van' het leven". 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Ma non van de bronpen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cassablan- ca", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 2 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonder dokter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Onder grote belangstelling is gisteravond in de zalen van Arti et Amicitiae in Am sterdam de veertiende Internationale Fo- cus-salon geopend door jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-burgemeester van Bloemen- daal, die als voorzitter van het ere-comité sinds jaar en dag zijn steun heeft gegeven voor het welslagen van dit jaarlijkse foto grafische evenement. Jhr. Den Tex herin nerde er aan hoe de victorie van de licht beeldkunst in Nederland in Bloemendaal begonnen is door het vele en belangrijke werk, dat de stichter van Focus, wijlen Adriaan Boer, en later ook zijn zoon Dick Boer van daar uit voor de popularisatie van de fotografie verricht hebben. Onder hun'bezielende leiding promoveerden hele generaties van Zondagskiekers tot serieuze amateursfotografen, wier werk, ook uit kunstzinnig oogpunt beschouwd, gezien mag worden. Heel deze ontwikkelingsgang, waarin ook de Focus-salons een belangrijke rol speelden en nog spelen, had de oud-bur gemeester van nabij kunnen volgen en daar hij grote waarde hechtte aan de foto grafie als opvoedkundig en recreatie medium, had hij aan het streven van Focus steeds gaarne zijn volle steun en medewer king gegeven. „Als ere-voorzitter heb ik thans echter uitgediend," zo zei jhr. Den Tex tenslotte, „en wel omdat ik besef, dat een burgervader-in-ruste niet zo bar veel „publiciteitswaarde" meer heeft. Gelukkig heb ik de burgemeester van Amsterdam bereid gevonden, mij in deze functie op te volgen, en zo zal de Focus-salon dus in de toekomst een beschermheer vinden in mr. d'Ailly, wat haar, naar ik hoop, nog meer luister en succes zal bijzetten." De heer D. Boer, organisator van de sa lon, gewaagde in zijn dankwoord aan jhr. Den Tex van de verblijdende opgang, die de fotografie de laatste jaren in ons land gedemonstreerd heeft. Sinds de bevrijding zijn er per hoofd der bevolking veel meer camera's verkocht dan voor de oorlog en nog verheugender is, dat uit deze rijen van nieuwlichters ook steeds meer „werkers" van formaat te voorschijn komen. Lang zamerhand schijnt het „druk-op-de-knop- en-breng naar de drogist"-stadium ook in ons land ten einde te lopen, dat in dit op zicht jarenlang een grote achterstand bij het buitenland had. Dit is echter niet slechts de camerafabrieken en de foto- détailhandel een vreugde, maar ook de be trokkenen zelf, die in hun nieuwe liefheb berij „de mooiste die er bestaat" een der waardevolste middelen van vrije tijds besteding vinden. De tentoonstelling zelf omvat ongeveer 350 foto's van amateurs en beroepsfotogra fen uit 30 landen (geselecteerd uit 1600 in zendingen) die bijna stuk voor stuk ju weeltjes van technisch kunnen, van visie en van goede smaak zijn. Werkelijk nieuwe „visies" zijn er ditmaal weliswaar dun ge zaaid, maar alle bekende technieken en genres zijn er ruimscnoots met voortreffe lijke voorbeelden vertegenwoordigd, van het dramatische „zware" manneportret tot aan het blonde „high key" voor het tere kinderkopje, boeiende landschappen en dynamische actie, wonderen van macro- en abstracte fotografie, verrassende combina- tiedxukken en fotogrammen, gemaakt zon- dei camera. Ook de kleurenfotografie komt ruimschoots aan haar trekken met een serie reusachtige vergrotingen van stil levens, portretten en landschappen, waar van vooral die in zachte halftinten een kleine openbaring zijn. Nog natuurlijker en brillianter is de uit gebreide collectie kleinbeeld-kleurendia's, die elke Dinsdag-, Donderdag- en Zater dagavond in een der zalen van de tentoon stelling geprojecteerd zal worden met een toelichting van de heren D. Boer of S. G. F. Hageman. Behalve de gebruikelijke show van de nieuwste boeken en tijdschriften op foto- en kinogebied, die zich in de komende da gen wel weer in de algemene belangstelling zal mogen verheugen, is er als een zeer bij zondere attractie ook een grote collectie foto's te bewonderen, die het leven en wer ken van George Eastman, grondlegger der moderne amateur-fotografie en oprichter van - het Kodak-concern, -t-e bewonderen dit ter gelegenheid van de honderdste her denking van Eastmans geboortedag. Ter vergelijking met het buitenlandse werk zijn er ook ditmaal weer enige Nederlandse foto's ten toon gesteld, van welke de schit terende bloemstillevens (volgens het Dye Transfer-kleurenprocédé) van de Haar lemse amateur H. T. Seijsener naar onze smaak de mooisten van de gehele expositie zijn. De salon is geopend tot 10 October. NEW YORK. (Reuter). Visjinski heeft Vrijdag in de agendacommissie van de UNO verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is in de Algemene Vergadering het Ameri kaanse plan voor instelling van een inter nationaal orgaan voor vreedzaam gebruik van atoomenergie te bespreken. Zijn rege ring had in een nota aan de Verenigde Staten haar bereidheid kenbaar gemaakt om de onderhandelingen over het oor spronkelijke voorstel van- president Eisen hower voor een wereld-atoombank voor vreedzame doelen en de Russische voor stellen voort te zetten. De commissie be sloot zonder stemming dit punt aan te be velen voor c.e agenda. Visiinski stond er op, dat de commissievoorzitter meedeelde, dat het besluit „eenstemmig" was geno men. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaïken, Foster Dulles, verklaarde Donderdag in de Algemene vergadering, dat uit de nota niet bleek, of de Sovjet- Unie „haar negatieve houding" had opge geven. Die positie schijnt echter niet veel gewijzigd te zijn, zo tekent Reuter hierbij aan, aangezien de Sovjet-afgevaardigde opnieuw uitweidde over de noodzaak van een onvoorwaardelijk verbod van atoom wapens. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge zei, dat niemand gelukkiger zou kunnen zijn dan de Verenigde Staten, als de Sovjet-Unie door daden duidelijk maakte, dat het samenwerkte met „het grote denkbeeld". De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange, heeft in de Algemene Ver gadering gepleit voor toelating van- coni- munistisch-Ghina tot de UNO. De afwe zigheid van dit land verklaarde volgens hem, waarom uiterst belangrijke interna tionale kwestie niet voor het UNO-fo-rum aan een realistische beschouwing konden worden onderworpen. Bovendien bestond het gevaar, dat de UNO gepasseerd zou worden bij de behandeling van inter nationale kv/esties. Twee ervaren electrotechnische ingeni eurs, ir. C. B. Los en ir. C. A. S. Hamelink, hebben in Mook verschillende metingen ver richt als een eerste verificatie van appara ten, waarmede naar betoogd werd zowel de door de wichelroede aangewezen concentratiezönes van aardstralingen als de invloed van het zogenaamde „Poverni"- afschermapparaat tegen die stralingen zou kunnen worden aangetoond. In hun rapport zeggen de beide inge nieurs, dat een Geigen-Müller-teller in de door de wichelroede aangewezen z.g. „aard- stralenbanen" een groter aantal impulsen per tijdseenheid registreerd dan daarbuiten. Ook bleek, dat de in zulke zones van ver- boogde stralingsactiviteit waargenomen impulsen sterk kunnen worden gereduceerd met een z.g. „Poverni"-afschermapparaat in de nabijheid op te stellen. Hierbij wordt opgemerkt, dat de functie van het af- schermapparaat door geen enkele bekende natuurwet kan worden verklaard. De beide ingenieurs zijn van mening, dat zich hier een veld voor verdere onderzoe kingen schijnt te openen, daar de waarne mingen wijzen op de mogelijkheid van con- tröle; zowel op de aanwijzingen van de wi chelroede als op de werking van zogenaam de afschermapparaten, door middel van een wetenschappelijk instrument, de Geiger- Müller-teller, waarvan samenstelling en werking bekend zijn. WASHINGTON (United Press/Reuter) De Nederlandse minister van Finan ciën, J. van der Kieft, heeft zich als voorzitter van de negende, gezamenlijke jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereld bank uitgesproken voor de oprichting van een aparte financiële organisatie, welke ten doel zal hebben de kapitaalsinveste ring in de achtergebleven gebieden te be vorderen. In zijn openingsrede tot de raad van gouverneurs van de tweelingorganisaties van Bretton Woods zeide de minister, dat een van de meest gecompliceerde econo mische problemen van onze tijd het ver schil in levensstandaard tussen de rijkere en de arme landen is. Was er voor de oorlog een constante stroom van particu lier kapitaal van de meer ontwikkelde naar de minder ontwikkelde gebieden, nadien hebben zich vele nieuwe economische en politieke factoren doen gelden, welke deze stroom in het algemeen deden afnemen. Steeds meer wordt men zich bewust dat .dit probleem gezamenlijk moet worden aangepakt, zodat achtergebleven gebieden met buitenlands kapitaal tot ontwikkeling kunnen komen. Voor het I.M.F. is de nu aangebroken periode van beslissende betekenis. Het overgangstijdperk van herstel is vrijwel afgelopen. Het is daarom wenselijk dat zoveel mogelijk landen zich bereid ver klaren over te gaan tot een stelsel met vrij inwisselbare betalingsmiddelen. De benadering van de omwisselbaarheid zal geleidelijk moeten geschieden. De opgave van het fonds is er voor zorg te dragen, dat het convertibiliteitsstelsel zal beant woorden aan de beginselen der statuten. BITBURG (Reuter). De brand, die ontstond na de ontploffing bij Bitburg in West-Duitsland, waarbij 31 personen om het leven kwamen en meer dan dertig ge wond werden, terwijl 1.360.000 liter brand stof voor straalvliegtuigen verloren ging, is na ruim twaalf uur door meer dan dui zend leden van de Amerikaanse, Franse en Luxemburgse legers en West-Duitse brandweerbrigades, geblust. De telefoto geeft een beeld van het reddingswerk. Men vreest, dat zich in de reusachtige, door de ontploffing geslagen krater, nog de lijken van verscheidene vermisten be vinden. Niemand weet, hoeveel personen zich ter plaatse bevonden, toen de opslag plaats in de lucht vloog. Een Franse amb tenaar, die uitnodigingen had verzonden voor het bijwonen van de brandweerde monstratie, behoort bij de omgekomenen en de lijst met namen dergenen, die door hem werden uitgenodigd, is niet terugge vonden. Vijftien Franse soldaten, die geen acht hadden geslagen op de order de brand weerdemonstratie bij te wonen, maar in een cantine bier zijn gaan drinken, zijn aan een bijna zekere dood ontsnapt. Een Duitse brandweerman borg een onder modder, gras en stenen bedolven lijk, dat van zijn vader bleek te zijn, die werkzaam was bij de opslagplaats. Onder de omgekomen Fransen bevond zich een vader en zijn zoon. De zoon was juist bezig een foto te nemen. De overledene hield nog het fototoestel stijf in de handen ge- ADVERTENT1E Wanneer alle voorstellingen, die ik van de geregeld optredende amateurtoneelver enigingen zie, zo zijn als de opvoering door geneesheren en verplegend personeel van h'et St. Elisabeth's Gasthuis Vrijdagavond te Haarlem, dan is er geen reden tot kla gen. Die opvoering overtrof namelijk de stoutste verwachtingen. Ten bate van het Ere-fonds voor oud verpleegsters speelde men het alleraar digste blijspel „De kunst om te leven" van H. F. Maltby en F. Wynn in de vertaling van Wim Paauw, die ook de regie voerde. Ik heb het stuk reeds het vorige seizoen gezien en besproken, zodat ik mij ontsla gen kan achten van een uitvoerige om schrijving van de inhoud en volstaan met de mededeling, dat alles draait om een uit Australië in Engeland op bezoek komende grootmoeder, die zo verrukkelijk jong doet en is dat zij op slag alle mannen in haar omgeving voor zich inneemt. De mannen hebben het met hun ega's niet gemakkelijk, want ze zitten min of meer eigenlijk meer meer dan min onder de plak. Grootmoeder zorgt ervoor, dat ze te weten komen hoe daar een eind aan te maken. Ze deelt wijze levenslessen uit en vindt in de verstokte vrijgezel Basil Saville zelfs de aanbidder harer dromen. Een en ander veroorzaakt een ware revolutie. Juist deze halve draai om, waardoor de wereld op zijn kop staat, maakt van „De kunst om te leven" zo'n aantrekkelijk en gezellig stuk, dat even plezierig moet zijn om te spelen als het voor de toeschouwer is om naar te kijken. Zowel voor als achter het voetlicht is daar gisteravond blijk van gegeven. Voor een zeer belangrijk deel moet het vlotte verloop van zaken op rekening wor- geschrevèn van Wim Paauw, wiens regie uitmuntend zorgde voor de lichte, spran kelende atmosfeer, de charge en de ont plooiing van niet vermoede talenten. De heer F. E. Posthumus Meyjes bijvoorbeeld gaf een even geestige als charmante vrij gezel het leven, geëscorteerd door de heer A. H. Garrer in zijn hoedanigheid van .man, die weinig heeft in te brengen en het zo wel beseft. Beide heren daarbij al tijd heer want een tikje Overdrijving en de goede toon is zoek in dit stuk. Van Joris Tjebbes als de jongste zoon en G. L. v. d. Zwaag, de oudste zoon, eveneens veel goeds en niet minder van J. Boorsma, die een kraanvogel van een butler het toneel deed betreden. De dames droegen overigens ook het hare tot de hilariteit bij. Voorop Dana Kweekei als de harten ver overende grootmoeder. Onmiddellijk in haar snoor Ine Menist, die het al regeerde met alle autoriteit, waarover zij kon be schikken, angstig echt waag ik overi gens heel vriendelijk bedoeld te zeggen. Ton Streefkerk gaf gestalte aan een bij-de- hande echtgenote. Nel Oorschot aan een verloofde in spe, die zich niet gauw ge wonnen geeft. Allen tezamen vormden de geslaagde bezetting van een stuk. dat de gewiekste speler vele kansen biedt en zelfs de minder bedrevene, zoals in dit geval, toch een aardig figuur laat slaan. P. W. FRANSE klemd. Sommigen, die meters hoog de lucht in werden geslingerd, hadden het geluk op zachte grond te recht te ko men. De Franse hoge commissie deelde mede, dat de oorzaak van de ontploffing nog niet bekend is. Een Amerikaanse woordvoer der zeide, dat men de mogelijkheid van sabotage uitgesloten acht. r' Onlangs heeft de Haarlemse recherche een zesendertigjarige bakker aangehouden, verdacht van verduistering van een heren fiets en een horloge.. Thans is gebleken, dat de bakker nog een tweede horloge heeft verduisterd. Hij had het in zijn bezit ge kregen door het insturen van een adverten tie, waarin was bepaald, dat hij het vijf dagen op zicht mocht hebben. Na ontvangst van het horloge heeft hij het onmiddellijk verkocht aan een koopman in Amsterdam, de 62-jarige J. B. Deze bleek ook de koper te zijn geweest van het vorige horloge; aan gezien hij van beide horloges geen aanteke ning in zijn register had gehouden, is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. B. had de horloges inmiddels al weer verkocht; zij zijn niet meer te achterhalen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft in Rotterdam op een bijeenkomst van de stichting Havenbelan- gen gesproken over „De Europese gedach te in de storm". Na een overzicht te heb ben gegeven van de pogingen welke zijn ge daan teneinde de Europese eenheid tot stand te brengen, zei mr. Beyen onder roeer: „Hetgeen mij het belangrijkste lijkt in de conceptie der Europese gemeenschap pen is het element van de schepping ener supranationale uitvoerende macht, die ver antwoordelijk is aan een supranationaal parlement. Ik heb altijd gemeend, dat hot gevaarlijk was een dergelijke constructie „federatie of confederatie" te noemen. Ik ontken niet, dat de samenwerking in een supranationale organisatie op de lange duur kan leiden tot de federatie of confe deratie van Europa, Maar het enkele feit, dat de staten een gemeenschappelijk or gaan scheppen, waaraa.n zij de verantwoor delijkheid geven voor een duidelijk omschre ven gedeelte van de overheidstaak, brengt nog niet een federatie of confederatie tot stand die te vergelijken zou zijn met die federaties of confederaties, waaruit staten als Nederland, Zwitserland, Duitsland of Amerika zijn voortgekomen'.. „Als er geen gemeenschappelijk orgaan is, dat verantwoordelijk is voor het ge meenschappelijk belang, heeft men slechts de fagade van een gemeenschap. De be voegdheden gegeven aan dat orgaan moe ten overeenstemmen met de verantwoor delijkheid, die het draagt. Als er een na tionaal veto bestaat, is er geen overdracht van verantwoordelijkheid, dus geen wer kelijke gemeenschap maar slechts een as sociatie". „De Europese gedachte heeft niets van haar belangrijkheid verloren. Zelfs indien men mag hopen, dat in de nu overwogen oplossing van het probleem van de Duitse herbewapening een element van Europese samenwerking zal worden ingelast, een element, dat de basis zal kunnen worden van een nauwe vereniging van de Euro pese landen in politieke zin, dan kan men toch niet ontkennen, dat aan een derge lijke vereniging twee elementen ontbre ken, die de samenwerking in een supra nationale gemeenschap veel gunstiger ma ken om de Europese eenheid te bevestigen. De Europese saamhorigheid kan niet groeien, het bewustzijn van deze saamho righeid kan niet worden ingeplant in de harten van de Europeanen, indien zij slechts gevoed moet worden door de nood zaak zich te verdedigen tegen een directe dreiging van buiten af. Er zijn positieve factoren nodig wil deze saamhorigheid een realiteit worden, die zowel in vredes tijd als in tijden van crisis bestaan. Slechts de opvatting van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor gemeenschap pelijke belangen is in staat een zodanige saamhorigheid te ontwikkelen. Slechts de schepping van een gemeenschappelijk or ganisme. onafhankelijk in zijn verant woordelijkheid jegens een gemeenschap pelijk parlement, kan het Europese par ticularisme overwinnen, dit nationale ego isme, dat zich er op beroemt vaderlands liefde te zijn". In de vacante functie van tehuisleiders van het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de Jansstraat zijn benoemd de heer en mevrouw Brouwer te Vlaardingen. De in stallatie zal plaats hebben op Woensdag 29 September, des avonds om acht uur. Ook de schuren bij een blok van 32 woningen van de vereniging „Eigen Woning" in de Amsterdamse buurt moeten worden vernieuwd. B. en W. vragen de Haarlemse raad daartoe een crediet van twintig mille.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5