Haarlems monteur voor Amsterdams hof VANMORGEN „Tzonne" en „Abraham" weer naar de IJslandse wateren DE VISHAL ZEE 1 ïmmMwij Kort en bondig .Clowntje Rick Kerkdiensten 2 jaar geëist voor bedreiging met geweer ONDERWIJZERSEXAMEN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 4 „Wilhelmina 5" kwam niet vooruit Bezoek aan Den Helder RESA-HILVERSUM Op 7 October bestaat de K.L.M. 35 jaar Opnieuw proefneming met verre visserij „Don Pasquale" bij de Nederlandse Opera Haile Selassie komt niet met zijn echtgenote Twee Zwitserse vliegers in staat van beschuldiging Voor de kinderen V Peanut Butter FEUILLETON EN door Gordon Folk Het Amsterdamse Hof behandelde in voortgezette zitting Vrijdag de zaak tegen de 48-jarige Haarlemmer H. J. B., monteur, die terecht stond in appèl op het vonnis van 25 Februari van dit jaar van de Haarlemse rechtbank. Hij werd toen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf; zes jaar wegens ontucht, twee jaar wegens bedteigmg met een geweerschot en het voorhanden hebben van het geweer, munitie en handgra naten. Op 4 Juni deed het Amsterdamse Hof uitspraak in de ontuchtzaak en vernietig de het Haarlemse vonnis en veroordeelde tot twee jaar. De procureur-generaal mr. Hoeffelman kwam in zijn eis terzake bedreiging vanmorgen tot dezelfde conclusie als indertijd de Haarlemse rechtbank; ook hij concludeerde dat het bewijs met te leveren was voor poging tot doodslag, maar dat er wel bedreiging had plaats gevonden. Met een in juridische details van de Haarlemse vonnis-motivering afwijkende bewijsvoe ring, kwam hij tot eenzelfde eis als het Haarlemse vonnis luidde: twee jaar met aftrek wegens bedreiging met een vuurwapen en het voorhanden hebben van munitie, geweer en handgranaten. H. J. B. is sinds 26 October 1953 gedetineerd. Op 25 Juni was de behandeling aange houden op verzoek van de verdediger, mr. dr. A. A. M. Enserinck. die de wegens ziekte afwezige getuige H„ gepensionneerd hoofdagent van politie te Haarlem, wilde horen. Bij uit verhoor werd de toedracht van het gebeuren op 1 Augustus 1953 nog eens nauwkeurig gereconstrueerd. Die avond kwam B. in een dronken bui thuis, waar mevrouw A. H. v. D. vertoefde. B.'s echtgenote was namelijk met vacantie en mevr. H. v. D. zou die periode bij B. wo nen. Toen de vrouw de dronken B. zag aankomen, zei ze tot de eveneens aanwe zige H. dat ze naar huis zou gaan Toen B dit hoorde ging hij naar de zolder en kwam even later terug: „Zo, dus je wilt naar huis hè?" Toen de vrouw de deur opende greep hij het geweer, dat hij van de zolder had gehaald en schoot vanaf 5 meter in de richting van de vrouw. Het schot sloeg een halve meter van haar in de muur. „Waarom schoot u", vraagt de president, mr. E H. F. W. van Schaeck Mathon. (Mr. Vos, die het eerste deel van deze zitting op 21 Mei presideerde, is zoals be kend door een auto-ongeval om het le ven gekomen). „Ik weet het echt niet", antwoordt ver dachte. „Wou u haar doodschieten". „Nee, zeker niet". Getuige H. verklaarde de indruk te heb ben gekregen, dat B. de vrouw schrik aan wilde jagen. De vrouw, als getuige gehoord, verklaar de, dat zij zich inderdaad een ongeluk was geschrokken, maar na het gebeuren in pais en vree met B. had verder geleefd. In een psychiatrisch rapport werd B. een man genoemd, met neigingen tot explo sieve ontladingen. De procureur-generaal kwam tot de conclusie, dat poging tot doodslag niet te bewijzen viel. en gaf een opsomming van de gebeurtenissen, zoals ze door de beide getuigen ter zitting nog eens waren be schreven. Hij vond daarin talrijke punten, die op bedreiging duidden, en eiste 2 jaar met aftrek, waarbij de overtreding der vuurwapenwet was inbegrepen. De verdediger pleitte vrijspraak. „Ik meen te mogen betwijfelen dat de vrouw zich bedreigd heeft gevoeld op grond van haar gedrag na het gebeurde: ze bleef bij verdachte en heeft hem zelfs na de te rugkeer van zijn echtgenote nog bij De Katwijkse logger KW 144 „Wilhel mina 5" die gisteravond in IJmuiden werd verwacht heeft gisteren bijna niet vooruit kunnen komen door het ruwe weer op de Noordzee. Men verwacht de logger nu van avond tussen vijf en zeven uur in IJmui den. De haring van de logger zal voorlopig in IJmuiden worden opgeslagen. De beman ning zal vervolgens medisch worden on derzocht en daarna zal worden beslist of de haring wordt vrij gegeven voor de con sumptie. Zo niet, dan gaat de haring naar de vismeelfabriek en wordt het verschil tussen de verkoopprijs en de prijs, die de vismeelfabriek voor de haring betaalt, uit betaald door de overheid. Het Franse visserij-inspectievaartuig „Ailette" brengt van Maandag 4 tot en met Vrijtfag 8 October een niet officieel bezoek aan de marinebasis Den Helder. TERRASVOGELS—VITESSE De thuisclub beschikt over de volgende spelers: Akkerman Sr.; Rus, Goedhart; Dis- selköter, Röbken, Akkerman Jr., Schipper, Pelleman, Van Vuuren, Zaal Wijnen. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) haar thuis genodigd. Wat de handgranaten betreft, vroeg de verdediger zich af, waar ze gebleven zijn. Ze zijn zoek en zo valt niet meer te controleren of ze geladen wa ren. Verdachte beweert dat ze gedemon teerd waren. De uitspraak volgt over veertien dagen Indien zij overeenkomstig de eis zou zijn, zal B. een vermindering van vier jaar hebben op het Haarlemse vonnis, dat 8 jaar luidde voor de beide zaken, ontucht en bedreiging. Op Donderdag 7 October is het vijfen dertig jaar geleden dat de K.L.M. werd opgericht. Sinds 7 October 1919 werden rond vijf millioen driehonderdduizend pas sagiers en tweeho-nderdtwintigeneenhalf millioen kg. vracht, post en bagage ver voerd. De K.L.M.-toestellen legden in die jaren tezamen totaal vierhonderd millioen kilometer af. Het luchtnet is thans 236.000 km lang, het verbindt 104 steden in 68 landen. Er zijn rond 14.500 personen bij de K.L.M. in dienst in Nederland en in het buitenland. De maatschappij heeft zesentachtig kanto ren in de wereld. Zij bezit bijna negentig vliegtuigen. Op 7 October zal in alle 86 K.L.M.-kan toren een plaquette worden onthuld met de beeltenis van dr. A. Plesman. De president-directeur, de heer I. A. Aler, zal op Schiphol zes zilveren en ze ventien bronzen vlieguren-penningen uit reiken. Voorts zullen in Curacao twee zil veren en drie bronzen penningen en in Dja karta een bronzen penning worden uitge reikt. De zilveren penning voor 15.000 vlieg uren ontvangen de gezagvoerders J. Rouf- faer, N. W. Bos en H. A. A. Kooper; de boordwerktuigkundigen F. J. Deltenre, J. Deltenre, M. de Lange en J. H. C. Plesman en de radiotelegrafist J. Suttorp. Drie gezagvoerders, zeven boordwerk tuigkundigen, zes radiotelegrafisten en vijf stewards zullen de bronzen penning voor 10.000 vlieguren ontvangen. In de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1955 deelt minister Mans- holt onder de paragraaf Visserijen mee, dat hij heeft gemeend een bedrag beschikbaar te moeten stellen, waarmee een proefneming met de visserij in Nederland kan worden begonnen teneinde de plannen, die voor de verbetering van de afzet zijn uitgewerkt, een wijdere strekking te geven. Naar de Rederij D. Joh. Krijger te IJmuiden ons van morgen meedeelde worden bij deze rederij voorbereidingen getroffen om de trawlers IJMl „Tzonne" en VL77 „Abraham" dezelfde schepen die vorig jaar aan het ex periment hebben deelgenomen opnieuw ter verre visserij te sturen. Het is nog niet bekend wanneer de trawlers hun eerste reis zullen beginnen. Zeer waarschijnlijk zal nog een derde trawler van een IJmuidense rederij ook aan het experiment deel nemen. Om extra risico's, die aan het vissen op deze voor Nederland nog vriiwel onbe kende visgronden zijn verbonden, te verlichten, zal de minister voor het seizoen 1954—1955 een bedrag vain f 675.000 sup pletoir op de begroting van het L.E.F. voor het dienstjaar 1954 aanvragen. Wan neer de resultaten gunstig zijn, heeft hij er geen bezwaar tegen de proefneming met de verre visserij nog met een jaar te ver lengen, waarvoor een bedrag op de begro ting van het L.E.F. is aangevraagd. Opgemerkt zij nog, aldus de minister, dat de weinig gunstige resultaten van de enkele reizen naar de verre viswateren in het voorjaar van 1954 niet als beslissend mogeti worden bezien, omdat wegens tijd gebrek onvoldoende voorbereiding de uit komsten te ongunstig heeft beïnvloed. Een bedrag van f 2.000.000 uit het Moody fonds zal voorts ter beschikking kunnen worden gesteld voor verbetering in de af zet van vissserij producten. Dit geschiedde al vorig jaar. De minister hoopt dat met deze twee op elkaar aansluitende projec ten eon zodanige stimulans aan de bedrijfs- genoten zal worden gegeven, dat het doel verhoging van de consumptie van vis en visserijproducten, mede door spreiding zowel van de aanvoer als van de afzet van verse zeevis duurzaam zal worden be reikt. Wijzigingen Nader vernamen we nog, dat men het systeem van de toeslagen, dat bij het vo rige experiment werd toegepast, wil ver anderen. Onderhandelingen ïiierover zijn nog gaande. De zogenaamde „glijdende schaal" wil men in die zin wijzigen, dat ook een slechte reis in de IJslandse wate- Op Vrijdag 1 October zal in de Stads schouwburg te Amsterdam de première worden gegeven van „Don Pasquale" van Donizetti, onder muzikale leiding van Alexander Krannhals. Voor de eerste voorstellingen heeft de in Nederland bekende bariton Scipio Co lombo zich bereid verklaard zijn mede werking te verlenen. Voort treden erin op Hedda Heusser en Luigi Pontiggia, die beiden door de „Rigoletto"-voorstellingen reedsbekendheid verwierven. De titelrol wordt vervuld door Guus Hoekman. De regie is van Heinrich Altman, de dé cors en costuums werden ontworpen door Hans van Norden. ren een behoorlijke besomming oplevert. Ook ten aanzien van de functie van de Duitse schippers, die zullen meegaan, wer den nog besprekingen gevoerd. Het seizoen van de verre visserij breekt aan in Octo ber en naar men verwacht zouden de eer ste trawlers half October kunnen zee kie zen. LONDEN. (United Press). De keizerin van Ethiopië zal haar echtgenoot niet ver gezellen tijdens de bezoeken welke de vorst in October aan enkele Europese lan den zal brengen. De gezondheid van de keizerin liet het niet toe zich aan derge lijke vermoeienissen bloot te stellen, zo deelt het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken mede. Haile Selassie zal drie dagen als gast van Koningin Elizabeth op Buckingham Palace verblijven. Drietal voor de Zaterdag Drie trawlers waren vanmorgen aan de IJmuidense afslag. De „Haarlem" (van 17 Sept.) voerde aan 1900 kisten haring; de „Onderneming 4" (van 13 Sept.) aan verse haring 380; de „Mary" (van 17 Sept.) 1600 kisten haring. De trawler „Dirkje" was vanmorgen in Vlaardingen aan de afslag met 1400 kisten haring. Voorts waren aan de afslag de RO 2 met 90 kisten schelvis, 50 gul, 50 diversen en 150 stuks kabeljau wen; de Wiron 4 met 300 kisten schelvis, 300 makreel, 45 radio en 60 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 27 met 25 kisten schelvis, 5 kabeljauw en gul, 15 makreel, 250 haring. De KW 91 was er voorts met 80 kisten schelvis, 20 radio, 45 varia. De prijzen De haring deed vanmorgen van 14 tot 16, de makreel van 16 tot 18. De Belg kocht rijen kabeljauw voor 102 tot 74, kisten voor 130 tot 140. Grote schelvis ging ook naar België voor 40; binnenland kocht grootmiddel schelvis voor 40 tot 43, kleinmiddel voor 36 tot 40, pennen voor 32 tot 35 en braad voor 19 tot 26. Grote gul ging van de hand voor 35 tot 40, middel voor 28 tot 32 en torren voor 20 tot 25. Schollen en tongen De schol 3 maakte 20 tot 25, de schol 2 (waarvan een deel voor Engeland) 30 tot 33. Schol I en de grovere soorten deden voor Engeland respectievelijk 50 tot 55 en 55 tot f 60. Tong was vanmor gen nog duur. Lappen haalden 4.50 tot 5, grootmiddel 3.50 tot 3.70, kleinmid del 3 tot 2.80, tong I zakkend van 2.60 tot 2.30 en de slips van 2.30 naar 2.10. Wat gaat komen Voor de Maandagmarkt is bekend de trawler „Limburgia" (17 Sept.) met 1000 kisten, waarvan 970 haring, 30 diversen en 150 stuks ijskabeljauwen en 190 stuks stijve kabeljauwen. Voorts komt de „Antje" (van 17 Sept.) met 600 kisten, waarvan 420 ma kreel, 120 schelvis en piepers, 20 platvis, 25 gul en koolvis en kabeljauw, 10 haring, 5 diversen en 180 stuks stijve kabeljauwen. Vanmorgen kwam de „Norma Maria" (van 18 Sept.) binnen met 1050 kisten, waarvan 500 makreel, 170 haring, 350 kisten schel vis en piepers en 30 gullen en voorts was al binnen de „Bergen" (van 17 Sept.) met 16C0 kisten, waarvan 800 haring, 570 ma kreel, 50 gul en kabeljauw, 180 schelvis en piepers en 30 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren gisteravond stomende de De Zwitserse regering heeft de eerste en de tweede vlieger vain 'het toestel vain de „Swissair", d:at op 19 Juni door benzine gebrek in Het Kanaal stortte, beschuldigd van dood door schuld en het in de steek laten van hulp behoevende passagiers. Bij het ongeluk verloren drie Britse passa giers het leven. De beide vliegers zijn reeds door de „Swissair" ontslagen. Het benziine- gebrek was ontstaan, doordat het vliegtuig voor het vertrek uit Genève naar Londen geen brandstof had ingenomen. Bovendien wordt de beide vliegers verweten, dat zij, na de noodlanding op zee, geen maatrege len hadden genomen om de passagiers te redden die niet staat waren zichzelf te helpen. De regering heeft de kwestie in handen van de kantonale autoriteiten van Genève gegeven met het oog op het instel den van een gerechtelijke vervolging. I Fr/S X* i Toen haalde de goochelaar een toverstokje uit zijn zak en zwaaide dat enkele malen over de hoed, terwijl hij 'n soort toverspreuk zei. Bunkie keek heel nauwkeurig toe, maar de goochelaar raakte de hoed niet meer aan, nadat hij 'm had neergezet. „Zabila, zamirazaloepof", zei de goochelaar. „Licht de hoed nog maar eens op, jongeman!" Bunkie pakte de hoge hoed bij de rand, lichtte hém van het tafeltje en keek en hij staarde verbluft naar het kleine beertje, dat daar netjes op het tafeltje zat Precies Bunkie in het klein! „Wel bedankt voor je hulp, jongeman!", zei de goochelaar. En onder het gelach van het publiek stapte Bunkie, die zélf ook hartelijk lachte, naar zijn plaats terug. „Dat was knap, hè?", lachte Rick, toen Bunkie weer naast hem zat. En toen oom Tripje met de jongens tegen vijf uur het circus weer verlieten, hadden ze héél wat genoten! trawlers „Postboy" (van 18 Sept.), de „Gel- ria" (van 19 Sept.) met 1900 haring en de „Elie" (van 18 Sept.) met schelvis en ma kreel. In ieder geval lossen Maandag de Limburgia, Bergen en Norma Maria. Binnen Na een lange sleepreis heeft de SCH 27 „Onderneming 2" gisteravond tegen twaal ven de trawler „Onderneming 4" (SCH 153) in IJmuiden binnengebracht. Een sleepboot hielp de trawler bij het binnen komen in de Vissershaven, 's Middags om twee uur was men gisteren nog 55 mijl van IJmuiden en moest de SCH 27 tegen een flinke zee in slepen. „Ik heb al 's meer een schip gesleept, zelfs al 's twee tegelijk, maar deze was wel allemachtig zwaar," zei schipper Tuit bij aankomst in IJmuiden. De trawler moet nu op de helling voor een nieuwe schroef. Concentratie De drijfnetvissers van Katwijk, IJmui den, Scheveningen en Vlaardingen hebben zich voor de visserij thans op twee punten geconcentreerd. Het eerste punt is 53.55 N.B. en 1.35 O.L. en het tweede punt 54.25 N.B. en 3.30 O.L. Zondag 26 September IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden, 19 uur: ds. J. v. d. Blink (Jeugddienst); Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: ds. J. v. d. Berg (Bij zondere Jongerendienst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. A. Pos van Haarlem; 15 en 17 uur: dr. B. A. Knoppers van Amsterdam. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur, ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, 10 uur: Cultureel Cen trum, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: jeugddienst, voorgangster da. J. Ph. Feikema van Amersfoort. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur, Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst, 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur; Openluchtsamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: prof. dr. J. Lindeboom van Gronin gen (herdenkingsdienst). Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer E. W. Pera van Den Haag; 19.30 uur, H. Ra maker van Rotterdam; Woensdag 19.45 uur, Kennemerlaan, Openluchtsamen komst, spreker J. J. van Capelleveen van Bennekom. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, Zondag 10 uur en Donderdag 20 uur, samenkomst. DRIEHUIS: Doopsgezinde Gemeente, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; Wijkgebouw (Toren straat 2) Zaterdag 19.45 uur: Avondge bed; Jeugdkapel, Zondag 10.15 uur: de heer G. J. Kwakkel. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur; ds. H. P. Huis man (H. Doop); 19 uur; ds. L. Brink. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur, dienst. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, Zaterdag 19.30 uur: Corverslaan. openluchtsamenkomst; Zondag, 10 uur: Th. v. d. Horst van Lei den; Donderdag 19.45 uur; A. v. Gent van Wormerveer. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: heer S. de Boer. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vriiz. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. A. C. v. d. Wijk uit Alkmaar. Maranatha, 10 uur: de heer W. Dubbel dam van Rotterdam. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomt; 12 uur: Zondags school; 17 uur: Kindersamenkomst; 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Ver lossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplèin, 10 uur: ds. W. Oorthuys. CASTRICITM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. L. Canne- gieter. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. BINNENLAND De twintigjarige Nederlandse dienst plichtige soldaat J. M. G. uit Zevenaar, die aan de oefening Battle Royal in Duitsland deelneemt, is gisteren nabij Damme met een jeep geslipt en tegen een boom gereden. Hij is met een schedelbasisfractuur in het zie kenhuis te Damme opgenomen. Zijn toe stand is redelijk wel. De A.N.W.B. zal ertoe overgaan het aan tal monumentenbordjes aanzienlijk uit te breiden. Zij vermelden het bouwjaar, naam van de stichter, data van restauraties en eventuele andere bijzonderheden en worden aangebracht op kastelen, kerken, ruïnes, poorten, molens en andere voor de toerist oelangrijke gebouwen. Met ingang van 16 October zal de pre mieregeling voor het schieten van houtdui ven worden beëindigd. Deze regeling was getroffen om de ernstige schade, die de hout duiven aan de landbouw in ons land toe brengen, te beteugelen. De premieregeling is niet zonder resultaat gebleven. Het aantal- klachten over schade door houtduiven aan landbouwgewassen is sterk teruggelopen. Het gemeentebestuur van Guwerkerk: op Schouwen en Duiveland heeft bericht, ontvangen, dat uit buitenlandse giften een. toren en een dorpshuis zullen kunnen wor den gebouwd. Uit dezelfde bron zal de Ned. Hervormde kerkvoogdij een nieuwe kerk met pastorie ten geschenke krijgen. Omtrent de herkomst van deze gift zijn geen nadeise mededelingen gedaan. De „Sibajak" is teruggekeerd van een reis van Amerika. Het schip vervoerde 684 passagiers; 683 van hen waren Jamaïca- negers, die in Southampton van boord gin gen om in Engeland in de mijnen te gaan werken. De andere passagier was ds. Van Coevorden uit Utrecht, die destijds boord- geestelijke op de „Groote Beer" was. Hij is ongeveer zes weken in Amerika geweest. De heer A. Caspi, consul van Israel in Amsterdam, heeft op f -hiphol aan de ver tegenwoordiger van de Israëlische luchtvaart maatschappij een aantal wetsrollen met bij behorende ornamenten overhandigd. Ze zijn bestemd voor synagogen in Israel, als geschenk van het Nederlands-Israelietische Kerkgenootschap, de Portugees-Israelietische gemeente en de Nederlands-Israelietische gemeente te Haarlem. In een door het district Den Haag van de Communistische Partij Nederland gehou den openbare vergadering is een motie aan genomen waarin „met klem wordt geprq- testeern tegen het voornemen der regering om Amerikaanse troepen in ons land te gaan legeren". In de motie spreekt de vergade ring, welke door ruim 1600 personen bezocht werd, als haar oordeel uit, dat het verdrag met de Amerikaanse regc ing aangegaan niet door het parlement mag worden be krachtigd De leden der Tweede Kamer worden opgeroepen, het verdrag niet te aanvaarden. De economische kamer van de Rotter damse rechtbank heeft een 57-jarige koop man en een 39-jarige kantoorbediende tot geldboeten van respectievelijk tienduizend gulden veroordeeld. Hun was ten laste ge legd, niet te hebben voldaan aan hun ver plichtingen, verbonden aan vergunningen tot het uitslaan uit entrepot en het afleveren aan boord van schepen van buitenlandse sigaretten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heropening gelast van het onderzoek in de zaak tegen de 29-jarige instructeur yan een autorijschool J. J. P. van der P. uit Den Haag, die er van beschuldigd wordt gepoogd te hebben zijn vrouw te vermoorden. Van der P. was in eerste aanleg vrijgesproken. Van dit vonnis was de officier van justitie in beroep gekomen. HAARLEM EN OMGEVING Tot vicaris bij de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem-Noord fSchoten) is benoemd de heer J. B. Duk te Groningen en tot bijstand in het postoraat van de Hervorm de gemeente te Snaarndam de heer Chr. Kousemaker te Overveen. De Heemsteedse gemeenteraad zal op Donderdag 30 September om 3 uur 's middags vergaderen. In deze vergadering zal ter sprake komen het rooien van een eikeboom, voor het per ceel Achterweg 36. De firma Schagen wil daar namelijk een benzinepomp-installatie plaatsen bij haar stalhouderij. Voor het perceel Zandvoortselaan 38 staat een iep, die te veel zonlicht onderschept. Het huis wordt er vochtig van. Ook die iep zal gerooid worden, als de raad het voorstel van B. en W. bekrachtigt. Ook zal de raad zich beraden op een voor stel van B. en W. om het uitbreidingsplan voor het terrein, gelegen ten westzijde van de Franz Schubertlaan, te wijzigen in ver band met het stichten van een openbare kleuterschool op dat terrein. Ned. Herv. Evang. Ver., geen dienst. (Ziè Ned. Herv. Gem.). SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West. „De Toorts", 9 uur: ds. A. J. Engels van Zaandam. „De Kapel", 19 uur: ds. D. ter St.eege. Chr. Geref. Kerk (Ned. Herv. Kapel), 15.30 uur: ds. J. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. ADVERTENTIE In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas 35) „Aangenaam keninis te maken", mom pelde zij zacht. „Het genoegen is aan mijn zijde. Een on verwacht en aangenaam genoegen. Het deed me ook genoegen, Bill, je hier te vinden. Is dit de oude werkplaats van de gouverneur?" „Ja". „En je hebt nog wat meer porselein ge vonden, zoals ik zie?" „Hoe bedoel je, nog wat meer?" „Nu, toen ik al die verhalen in de krant las over de verscheping van 't porselein naar Portlevion dacht ik dat je de hele collectie t.e pakken had gekregen". „En wat wil je daarmee zeggen?" „Kom, Bill, het is tooh begrijpelijk dat ik enige interesse heb in de schatten van de gouverneur?" „Geenszins begrijpelijk. Maar dan is ar rtog iets wat ik jou zou willen vragen, maar dat kan nog wel even wachten". „Zal ik maar weggaan?" vroeg Maureen bescheiden. „Misschien is dat het beste. Hier hen je de lantaarn. Ik kom ook gauw". „Ik ook", meende Bruce er aan toe te .moeten voegen. „Aardig meisje. Bill. Je secretaresse, veronderstel ik" „Niet bepaald. Hét was de secretaresse van de gouverneur. Zij is hier gekomen om me te helpen zoeken naar het porselein en naar de oplossing van nog een paar pro blemen. Maar nu wordt het tijd dat je me eens vertelt wat je hier komt doen?" „De oude kwestie. Ik zit aan de grond". „Maar je verdient toch zoiets als vijf honderd pond per jaar?" Inderdaad, maar wat doe je daarmee, tegenwoordig? Ik kan er in ieder geval niet van rond komen. Ik moet bekennen dat ik overal dik in de schulden zit". „Bij wie?" „Dat doet er weinig toe. Bill Het gaat er maar om dat ik op korte termijn een be hoorlijk sommetje bij elkaar moet hebben om niet in de grootste narigheid te komen. Ik zou voorlopig gered zijn met een paar honderd pond, Bill". „Dat is niet prettig voor je Bruce. Maar ik heb zelf niet meer dan hooguit twee honderd pond op de hele wereld „Misschien ian baar geld. Maar in de vorm van porselein gaat het nogal", meen de Bruce gluiperig. „Kan wel zijn, maar dat verkoop ik niet. Dat gaat in bruikleen naar musea". „Ik begrijp niet hoe je dat. doen kan. Terwijl ik afgescheept werd met een stom me vijfduizend pond". „Jé moet eerlijk blijven, Bruce. De gou verneur heeft je helemaal niet afge scheept. Hij liet jou een kostbare meubel- verzameling na, en het is waarachtig niet zijn schuld, dat die verloren ging en het porselein behouden bleef. En bovendien weet je heel goed, waarom je niet meer kreeg. Je hebt hem tijdens zijn leven al ge noeg afhandig gemaakt. En die vijfdui zend pond, man, je hebt geen ogenblik ge aarzeld om die in de wacht te slepen in plaats van dit eiland. En als je daar nu al door heen bent, dan is het goed geld naar kwaad geld smijten, als ik je nog eens iets leende. Dan zou ik het evengoed kunnen geven, want terugzien doe ik het toch niet meer. Gelukkig heb ik het niet, zodat ik ook niet in de verleiding kom om zo iets stoms te doen". „Dus je weigert mé uit de narigheid te helpen?" Bruce, als ik wist dat ik je uit de na righeid kon halen en houden, dan zou ik mijn laatste cent er voor geven. Maar het geeft niets. Het wordt tooh mets". Bruce keek kwaadaardig. „Dat sta je me te vertellen naast een fortuin dat je bezit. Bill, ik vraag me werkelijk af, waarom je indertijd zo fel op dit eiland was in plaats van op het geld". „Wat bedoel je daarmee?" „Alleen maar dat ie aldoor geweten hebt, het porselein hier te zullen vinden en dat je bang was, dat ik het voor je neus zou wegkapen als ik het eiland gekozen had". „Je leutert. Toen ik het eiland koos was ik er net zo goed als jij van overtuigd, dat het porselein vernietigd was. Pas toen ik hier kwam wonen, kreeg ik een aanwijzing dat 't wel eens hier in veiligheid gebracht kon zijn. En dat was nog altijd maar een vermoeden. Pas vanavond ben ik er ach ter gekomen, dat het vermoeden juist was" Bill zweeg, beseffend dat hij meer ge zegd had dan zijn bedoeling was geweest. „Zeg, zit me nu niet te beduvelen. Eerst haal je de hele pers hierheen om te kij ken hoe je het porselein naar Londen laat brengen en nu vertel je me dat je het net gevonden hebt". „Het gaat je niets aan, wat ik kranten mensen vertel, en de hele affaire gaat je helemaal niets aan. Maar nu mijn vraag: Heb je een zekere verslaggever Booth op me afgestuurd om zijn neus in mijn za ken te steken?" „Natuurlijk niet. Waaröm zou ik? En bo. vendien ken ik niemand van de krant die Booth heet". „Toen hij mê dus vertelde, dat hij jou wel kende, stond hij te liegen'" „Kan best. Maar het kan best zijn dat hij mij kent maar ik hem niet. Krantenmen sen moeten nu eenmaal iedereen kennen". Het begon nu snel donkerder te wor den, en er begon een kille tocht te waaien door 't rotsvenster. Bij het flakkerende licht van de olielamp pakte Bill de stukken porselein weer in, terwijl hij overwoog dat Bruce nu een prachtverhaal voor Booth had. Hij twijfelde er niet aan, of hij zou er zich goed voor laten betalen. Daarom was de kans zo groot, dat hij onmiddellijk aan het grootste gevaar was blootgesteld. Als dat verhaal in de krant kwam, zou Ferroni onmiddellijk toeslaan. Hoe kon hij Bruce daar van af houden? Op zijn betere gevoelens werken? Dat zou al heel weinig zin hebben. Afkopen? Waarmee dan? Met een belofte was niet voldoende. Bruce scheen onmiddellijk geld nodig te hebben, en dat kon hij ook niet fourneren. Zijn zwijgzaamheid afdwingen door te zeggen, dat dat nodig was voor een verder onder zoek naar de vraag, hoe de gouverneur en Turpitt om het leven waren gekomen? Het ieek Bill niet, dat dit argument veel indruk zou maken op Brace. „Nu ja, ik merk wel dat je me niet hel pen wilt. Dan ga ik er maar vandoor. Tot ziens Bill". „Wacht even tot ik d,eze twee vazen heb ingepakt. Je kunt nu toch niet weg. Dq vissersboten kunnen je pa-s morgen weer komen halen". „Ik heb afgesproken dat de man die mij bracht omstreeks half tien weer zou komen om me te halen. En dat is het bijna. Zeg, die deur ziet er nogal stevig uit, vind je niet?" „Ja, een veilige barrière". Bi'll keek niet op en besefte eerst wat er gebeurde toen een doffe slag hem vertelde hoe hij beetgenomen was. De deur viel dreunend dicht, terwijl Bill aan de buiten zijde haastige voetstappen hoorde weg vluchten. Ongetwijfeld zou Bruce Maureen in de keuken een of ander verzinsel opdissen, waarom Bill nog even beneden bleef, en ondertussen maken dat hij weg kwam. Te gen de tijd dat zij onraad zou gaan vermoe den, zou hij al lang buiten bereik zijn. Inderdaad moest Bruce al halverwege Portlevion zijn, toen Maureen terugkwam in het huis na hem met de lantaarn bijge licht te hebben naar het haventje. Toen vertelde een geluid van doffe slagen pas, dat er beneden iets aan de hand was, Ze snelde naar beneden en begreep de situatie terwijl zij de grendel weer van de deur deed. „Hij is zeker weg, hè?" „Ja, hij is weg. Ik heb geen ogenblik aan de mogelijkheid gedacht, dat hij je op gesloten had en weg probeerae te komen zónder je toestemming. Hij Zei dat jij hem naar boven en naar de haven had gestuurd, om er zeker van te zijn dat hij zijn boot niet miste en mij te vertellen, dat je ook gauw kwam". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6