Dulles komt in Londen alleen om een handje te helpen Congres van de Labourpartij onder spanning begonnen Weerbericht Het Doel Mendès-France ontving een geruststellende boodschap IJmuider Courant Mendès-France zegt Frankrijk sluitende begroting toe Kansen op overeenstemming verbeterd Het woord is aan Staking tunnelbouw: weer werkwilligen In hoeverre heeft het neutralisme zich in Engeland uitgebreid Aanmeldingsformulier Typhoon in Japan eist tweeduizend doden Schooljeugd krijgt suiker die anders tot alcohol werd verwerkt Scelba kreeg vertrouwen van de Senaat Twee meningen Audrey Hepburn en Mel Ferrer getrouwd West-Duitse spionnen in Polen ontmaskerd Veerboot gekapseisd met 1300 opvarenden Weerrapport Ig 69e JAARGANG No 67 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 221 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARliEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE EUROPESE SAAMHORIGHEID kaïn niet groeien als zij alleen wordt gevoed door de noodzaak, zich te verdedigen tegen een directe bedreiging van buiten af. Er zijn positieve factoren nodig, wil deze saamhorigheid tot een werkelijkheid wor den die zowel in vredestijd als in tijden van crisis blijft bestaan. Dit heeft minister Beyen te Rotterdam gezegd in een rede onder de titel „De Europese gedachte in de storm". Hij heeft ook gezegd dat het scheppen van een boven-nationale uitvoerende macht, die verantwoordelijk is aan een boven-natio- naal parlement, het belangrijkste element in het ontwerpen van. een Europese ge meenschap is. Gij kunt opmerken dat dit geenszins nieuwe gedachten zijn en dan hebt gij gelijk, want zij zijn jarenlang in gesproken en geschreven woord geuit- Maar het is ongetwijfeld nodig dat zij door een minister opnieuw op de voor grond worden gesteld. Want in het jaren lange gehakketeer over de Europese Ver- dedisings Gemeenschap, besloten met een afwijzing door het Franse parlement en gevolgd door het huidige geredetwist over een verdrag, dat de EVG zal kunnen ver vangen, is de veel grotere vorm van Europese gemeenschap steeds verder op de achtergrond geraakt. Zoveel verder, dat door menigeen over Europese gemeen schap gesproken en geschreven wordt in een trant, die schijnt aan te duiden dat zij alleen om redenen van defensie wordt nagestreefd. Dat is een verkeerde voor stelling van zaken. Het is wel te verwach ten dat de toekomst het inzicht zal brengen dat juist het losmaken van de defensie van „het grote plan" en het afzonderlijk aan de orde stellen van dit bijzonder netelige onderwerp de Europese gedachte in de storm heeft gevoerd, die minister Beyen in zijn titel beett aangeduid en die misschien vertraging in haar verwezen lijking brengt. ..Misschien" moet er wel bij. Het is niet zo zeker. De historie be wijst dat het vaak de stormen ziin ge weest, die een ontwikkelingsgang nieuwe aansporing hebben gegeven. Ook de storm- verwekkers hebben daar dus het hunne toe bijgedragen. Minister Beyen is nog steeds zeer critisch jegens het beleid van de Franse minister-president gestemd. Er ziin anderen die daar optimistischer over denken en die, rekening houdend met de politieke verwarring in eigen land waarin Mendès-France drie maanden ge leden voor het eerst tot het premierschap geroepen is, begriioen dat hij daardoor in een uiterst moeilijke positie verkeert, waarin hij kennelijk met toepassing van al zijn behendigheid naar „een Europese uitweg" streeft. Misschien zal hij niet sla gen. Dat wil niet zeggen dat hij het niet beproeft met veel meer energie en durf dan ziin voorgangers. Wat had men kun nen verwachten als een van hen voor de beslissingen gesteld was, die Mendès- France is gaan nastreven en waarvan hij er twee al heeft bereikt eer hij zich op de heksenketel der Europese defensie wierp? Het gevoerde Europese beleid, dat zich alleen op de EVG heeft gericht, heeft velen opnieuw in de waan gebracht dat het alleen maar om militaire zaken gaat als men over Europese aaneensluiting spreekt. Neen. Als men eenheid in Europa wil brengen zal die inderdaad veel sterker gegrondvest moeten zijn dan alleen maar op „verdediging tegen een directe bedrei ging van buiten", zoals minister Beyen het heeft genoemd. Een werkelijke saam horigheid moet rusten op positieve grond slagen. En die beperken zich ook niet tot de economische belangen, die door schep ping van Europese samenwerking, door „fusie" om dat woord ook hier maar eens te gebruiken, tot zoveel hoger productivi teit. kunnen worden opgevoerd. Als men denkt aan een doelmatige verdeling der productie, aan het volledig te baat nemen van alle welvaartsbronnen, aan een ge meenschappelijke arbeidsmarkt, is dat reeds duidelijk. Maar bovendien geldt de onmiskenbare waarheid dat men de hard nekkige oude tegenstellingen, in de eerste plaats de Frans-Duitse, alleen zal kunnen overwinnen door in de volken het besef vain verenigd belang te doen ontwaken en groeien. Daarbij zou niet alleen het ope nen van de grenzen maar ook het voeren van één buitenlands beleid, door een fede raal ministerie van Buitenlandse Zaken, van beslissende betekenis zijn. En het ge schapen nauwe contact, vroeger ongekend, zou op den d-uur tot die onderlinge be ïnvloeding en vermenging der volken lei den die een nieuwe sfeer van verstand houding zou scheppen. Niet minder wordt vereist dan dat. Als men er straks in mocht slagen het onderwerp Defensie tot oplossing te brengen zal men nog ver van die nieuwe verstandhouding verwijderd zijn. En op deze manier, met of zonder boven-nationaal parlement voor dat ene doel, zal men haar ook niet benaderen. Er zullen achterdocht en getwist blijven. Want er wordt veel meer vereist: een samengaan waarin nationale zelfzucht wordt verdrongen door het grote besluit tot samengaan in gemeenschappelijk be lang. Dat is het doel, niet minder dan dat. Het ligt hoog en is moeilijk te bereiken. Maar het moet bereikt worden en daar om zal dat tenslotte ook gebeuren. De WASHINGTON (Reuter) Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft aan premier Mendès-France van Frankrijk de Ameri kaanse mening over de jongste Franse voorstellen voor herbewapening van Duitsland toegezonden. In gezaghebbende kringen in Washington heeft men over de inhoud van het memorandum slechts willen zeggen, dat het de weg effende voor aanvaarding van de Franse plannen als basis voor bespreking op de negen-mogendhedenconferentie te Londen. De Verenigde Staten hebben ook het Britse plan dat in grote trekken met het Franse overeenkomt, aanvaard als basis voor besprekingen. Het memorandum van Dulles aan Men dès-France heeft aanzienlijk bijgedragen aan verbetering van de kansen op algemene overeenstemming op de Londense confe rentie. Er zijn krachtige aanwijzingen, al dus tekent Reuter hierbij aan, dat Mendès- France mogelijk zal instemmen met gelijk tijdige Duitse toetreding tot het pact van Brussel en de NAVO, op basis van volledige gelijkheid, als een bevredigend stelsel van waarborgen tegen herleving van militaris me in Europa kan worden gevonden. Een commentator van radio-Moskou. Ivanov, heeft Zaterdag verklaard, dat er vele „bewijzen" ziin ter staving van be richten in buitenlandse bladen, volgens welke de negenmogendhedenconferentie „mogelijk van belang kan zijn voor rege ling van geschillen tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk". Dulles heeft Zaterdag, in een verklaring die kort voor zijn vertrek naar Londen werd uitgegeven, een nieuw onderzoek ge vraagd van de „uitvoerbaarheid van het gehele prosram voor collectieve veiligheid" van West-Europa. Mislukking van de E.V. G. heeft twijfel doen rijzen aan de waarde van bepaalde veronderstellingen, die aan het Atlantische be vei 1 ig imgss telse 1 ten grondslag liggen. Een van d'ie veronder stellingen is, dat West-Duitsland als sou- verein en gelijkwaardig deelnemer zal worden verbonden met de gemeenschap van vrije volken en dat het tot de gemeen schappelijke verdediging zal biidirasren. Een tweede opvatting is, diat de landen van West-Europa in grote mate militaire, poli tieke en economische eenheid zullen be reiken. De uitvoerbaarheid van het gehele program voor collectieve veiligheid moest opnieuw worden bekeken. De meeste Amerikanen beseffen, dat het niet meer mogelijk is de klok terug te zet ten en veiligheid te zoeken m afzondering. Ook weten zij dat zij zich niet kunnen ver - oorloven hun veiligheid te wagen met re gelingen die geen redelijk vooruitzicht op werkelijke veiligheid bieden. De Verenigde Staten zijn bemoedigd door de initiatieven van Groot-Brittannië en Frankrijk bij het zoeken van nieuwe voorstellen. De Ver- enigdie Staten geloven, dat de verantwoor delijkheid voor de nieuwe voorstellen in de eerste plaats bij de Europese staten berust. Daarom nam Dulles geen beoaal de voor stellen mee naar Londen. „Wij gaan ech ter om, als dat kan, behulpzaam te zijn", zo zei hij. Mendès-France heeft het Franse kabinet, dat Zaterdag vijf uur vergaderde, ingelicht over de internationale toestand en de voor uitzichten van de komende Londense con ferentie. Hij verklaarde, d>at hij niets wist van onverenigbaarheid van de standpun ten der negen landen, die de conferentie zullen bijwonen. Benelux bijeen De bijeenkomst vain de Benelux-minis ters van Buitenlandse Zaken heeft Zater dag op het departement van Buitenlandse Zaken te 's Gravenhage anderhalf uur ge duurd. De bijeenkomst diende om 'het Benelux-standpunt voor de Londense con ferentie vast te stellen. Naar een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken zeide, hebben de ministers een nuttige gedachtenwisseling gehad. Het bleek dat de gezichtspunten elkaar dekten. De ministers hadden geen mededelingen te doen. Na afloop van de conferentie hebben de drie ministers een onderhoud gehad met de Franse ambassadeur in Nederland, de heer Garnier, die een boodschap meebracht van de Franse minister-president. De in houd daarvan is niet bekend geworden, doch de heer Garnier deelde mede, dat deze boodschap telegrafisch mede ter ken nis is gebracht van de regeringen der overige landen, welke aan de conferentie te Londen deelnemen. De Itahaanse premier, Scelba, heeft Za terdag in de Italiaanse Senaat verklaard, dat Groot-Brittannië bij elk nieuw stelsel voor Europese verdediging ter vervanging van de m:slukte E.V.G. nauwer met Euro pa verbonden moet worden. De Italiaanse regering blijft trouw aan de leidende be ginselen van de E.V.G.omdat deze ge meenschap tegemoet zou zijn gekomen aan de behoeften van de Europese volken. In politieke leringen in Rome meent men, dat Itaiië bereid is toe te treden tot een uitge breid pact van Brussel, zoals voorgesteld door Groot-Brittannië, mits het Europese beginsel bevestigd wordt. Dulles, Mendès-France en de nieuw benoemde Italiaanse minister van Buiten lands: Zaken, professor Gaeta.no Martino, zijn Zondag te Londen aangekomen. ROME (Reuter-AFP) De Italiaanse senaat heeft Zaterdaig met 114 tegen 97 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de regerin.g-Scelba. De communisten heb ben getracht de regering aan de vooravond van de Londense conferentie ten val te brengen over het verdovende-middelen- schandaal en de dood va.n Wilma Montesi. Scelba bestreed de communistische bewe ring dat hij als minister van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk was voor het in de doofpot doen van het politie-onderzoek naar de dood van Wilma Montesi. Vóór de motie stemden de drie regerings partijen christenddemoeraten, sociaal democraten en liberalen de republikei nen en de volksmonarchisten. Tegen stem den de communisten, de linkse socialisten, de neo-fascisten en de nationale monar chisten. De Kamer van Afgevaardigden zal deze week het aftreden van Attilio Piccioni, als minister van Buitenlandse Zaken bespre ken. Aan het eind van het debat zal wor den gestemd over een vertrouwensmotie. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Sir William Osier: Het verlangen medicijnen in te nemen is misschien het belang rijkste verschilpunt tussen de mens en het dier. Misrekening van weervoorspellers Zaterdagmorgen is een kolentrein, komende uit de richting Utrecht, nabij Duiven- drecht door een stootblok gereden. Een der wagens werd volkomen versplinterd; de wagen daarachter werd omhooggeslagen. Vanmorgen zijn weer enige stakers van de tunnelbouw aan het werk gegaan. Bij het ingaan van de vijfde week zijn van de ruim 500 stakers ongeveer 200 terugge keerd, zodat met inbegrip van het Bal- lastpersoneel, dat nooit aan de staking heeft meegedaan, een kleine 250 man aan het werk is. Aldus de cijfers van de Amsterdamse Ballastmaatschappij. De EVC deelt ons daarentegen mede, dat ongeveer 50 man aan het werk is, bui ten het „zwarte koor" (een ploeg van 30 man, waarvan 6 man opnieuw zijn gaan staken) en de vlechters, waarin ook weer verloop is gekomen. waarheid is onderweg, niets zal haar te genhouden, zegt een oud woord. Het is toevallig een Frans woord. R. P. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal/0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen (Van onze correspondent in Londen) Vandaag is in Scarborough het jaarlijks congres van de Labourpartij begonnen. Er zijn 1300 gedelegeerden, zes millioen leden vertegenwoordigende. Tot de buiten landse genodigden behoren de Neder landse minister-president dr. W. Drees, de Zweedse premier Erlander, de Belgische minister Larock, de vice-kanselier van Oostenrijk, dr. Scharf, de leider van de Franse socialistische partij. Mollet, eii de leider van de West-Duitse socialisten, Ol- lenhauer. Het congres wordt met grote be langstelling gevolgd omdat het een ant woord moet geven op de vraag in hoeverre zich het neutralisme in Groot-Brittannië heeft uitgebreid en omdat het een oplossing moet zoeken voor het conflict tussen de genen, die Duitse bewapening in een of andere vorm aanvaarden, en hen, die zich tegen herbewapening van West-Duitsland verzetten, en nog geloven in de mogelijk heid om met de Russen tot overeenstem ming te komen. Gezien de grote tegenstand in de Britse vakbeweging, zowel als in de partij-afde lingen, zal het gaan spannen, wanneer morgen het debat begint. Het valt samen met de opening van de negenmogend- heden-conferentie in Londen, welke even eens een historisch karakter draagt. In dien Labour, de grootste Britse politieke partij, de Duitse herbewapening afwijst, betekent dat ongetwijfeld een verzwakking van Eden's positie. De kans, dat de socia listen volgend jaar weer aan de macht ko men, is groot. Indien Churchill er niet zeker van is dat het land hem in de Duitse bewapening volgt, zijn nieuwe verkiezingen niet uitgesloten. De motie van het Labourbestuur, welke alleen spreekt van een Duitse bijdrage aan de West-Europese defensie overeenkomstig de UNO-beginselen is zó voorzichtig ge steld, dat zij misschien een meerderheid haalt. Uit het congres zelf is overigens een motie te verwachten, welke zich tegen elke vorm van Duitse bewapening verzet. Deze motie zal een samenvatting zijn van de meer dan vijftig tegen Duitse bewapening gerichte resoluties. De leiders leggen er de nadruk op dat in een democratische partij als Labour het laatste woord aan het congres is. Wanneer de motie van het bestuur verworpen mocht worden is het hoogst onwaarschijnlijk dat Attlee als voorzitter zal aftreden. Hij zal niets doen om Bevan's kansen op de leiding te vergroten. Bevan en de andere vijf linkse leden van het partij-bestuur is ver boden tijdens het bewapeningsdebat het woord te voeren omdat zij een minderheid vormen in het bestuur, dat niet met twee stemmen kan spreken. De rechtse leiders hopen dat Attlee en Morrison er in zullen slagen de weifelaars op hun hand te krijgen, zodat misschien een aanzienlijke meerderheid het bestuurs beleid zal steunen. Na Brighton, waar het vakverbondsbestuur een zeer geringe meer derheid kreeg, lijkt dit niet eenvoudig. Voor Labour staat er veel op het spel. Er komen verkiezingen in zicht, zodat de partij alles moet doen om eensgezind heid te bewaren. Een tweede botsing tussen rechts en links volgt later in de week als tussen Bevan en Gaitskell de strijd zal ontbran den over het penningmeesterschap der par tij. De bezadigde Gaitskell, die minister van Financiën was in het laatste Labour- kabinet, is de grote ster, die klaar ge stoomd wordt om eens Attlee en Morrison op te volgen. Gaitskell kan op de steun van de grote bonden rekenen, zodat zijn verkiezing verzekerd lijkt. Bevan zal in dat geval dit jaar uit het partijbestuur ver dwijnen omdat hij, dingende naar het pen ningmeesterschap, zijn candidatuur voor de partij-afdelingen, die hem steeds met groter stemmen-tallen binnenhaalden, moest laten vallen. De voorzitter van het congres voor dit jaar is het Lagerhuislid Wilfrid A. Burke, die met de Labour-delegatie naar Rusland en China is geweest. Hij zeide in zijn ope- nigsrede te betwijfelen of het Chinese com munisme en Sovjet imperialisme zonder meer gelijk gesteld dienen te worden. Het nieuwe China zal moeten worden aanvaard. Men moet zich niet laten ontmoedigen door de snelle groei van de totalitaire we reldbeschouwing omdat tegelijkertijd de democratische beginselen zich over grote gebieden verspreiden. Met wapens alleen kan het conflict niet worden opgelost. Een kwart van de wereld leeft in politie-sta- ten, maar erger is nog dat de helft van de wereld-bevolking op de grens van ver hongering leeft. De democratie zal op deze uitdaging moeten antwoorden. De 24-jarige filmspeelster Audrey Hep- bum is Zaterdag te Bürgenstock in Zwitser land getrouwd met de 37-jarige Amerikaanse filmacteur en regisseur Mei Ferre. Bij de plechtigheid was de moeder van Audrey Hepburn, barones E. van Heemstra, aanwezig. De bruid werd in de kleine kapel van Bürgenstock naar het altaar geleid door sir Neville Bland, voormalig Brits ambassadeur in Den Haag. Voor Mel Ferrer is dit zijn vierde huwelijk. Twee kinderen uit zijn eerste huwelijk, een jongetje van tien en een meisje van dertien jaar, wonen in Hollywood bij hun moeder. LONDEN (Reuter/AFP) Radio-War- schau heeft Zaterdag gemeld, dat er een groep spionnen, die werkt voor de West- Duitse spionnage-organisatie Gehlen, is ontdekt en gearresteerd. Velen van hen waren uit West-Berlijn naar Polen ge bracht. De meeste gearresteerden, zijn „ge wone misdadigers en vroegere fascisten". Wapens, buitenlands geld, vervalste do cumenten en ander spionnage-materiaal zijn in beslag genomen. Alle gearresteer den hebben bekend. Voorts werd ver klaard, dat aan het licht is gekomen, dat „Amerikaanse autoriteiten de West-Duitse spionnagediensten vliegtuigen voor het vervoer van de agenten" verschaffen. Agenten, die zich overgeven en geheel met hun oude activiteit breken, kunnen na een volledige bekentenis „terugkeren in het gewone leven en voor het land wer ken". In drie gevallen was dat reeds ge schied. TOKIO (United Press) Japan is voor dt derde maal deze maand getroffen door een wervelwind, die een reeks rampen heeft gesticht. Deze wervelstorm, die als codenaam „Marie" heeft gekregen, en waarin windkrachten voorkwamen van 200 kilometer per uur, heeft het leven gekost aan naar schatting 2000 personen en meer dan 200 schepen tot zinken gebracht in de Japanse wateren: 116 visserschepen, 29 lichters, vier treinveerboten, twee stoom boten en 55 andere vaartuigen, zo heeft de Japanse kustwacht bericht. De grootste ramp was het kapseizen en zinken van een grote veerboot, de Toja Maroe (4300 ton), die van Hokkaido op weg was naar Honsjoe voor een overtocht van 120 kilometer. Volgens de laatst ont vangen berichten zijn bij deze scheepsramp ongeveer duizend personen verdronken en vei-mist. Er zouden ongeveer 100 overleven den zijn. De omvang van de ramp wordt geweten aan eep misrekening van de weer voorspellers. Volgens de eerste weerberich ten zou de typhoon geen krachtiger wind stoten meevoeren dan van ongeveer 100 kilometer per uur. Een schip als de Toja Maroe kan deze gemakkelijk weerstaan, zo dat het volgens schema was uitgevaren. De directie der Japanse spoorwegen heeft het weerkundige instituut verweten onvol doende te hebben gewaarschuwd voor deze wervelstorm, terwijl het instituut juist in de laatste tijd waarschuwde voor in aan tocht zijnde cyclonen, die de Japanse eilan den evenwel niet bereikten. Het schip was toen de typhoon in volle hevigheid losbarstte voor anker gegaan achter golfbrekers even buiten de vertrek - haven Hakodate, maar het anker was niet bestand tegen het geweld en de Toja Maroe werd op de klippen geworpen en kapseisde. Vier veerboten met treinen zijn omge slagen in de straat van Tsoegaroe, waarbij 305 bemanningsleden 't leven lieten of ver mist worden. Volgens het kantoor van de nationale spoorwegen, de eigenaars van de Toja Ma roe bevonden zich twee Japanse parle mentsleden en 52 Amerikanen aan boord. Onder de tot nu toe geborgen stoffelijke overschotten bevinden zich de lijken van dertig Amerikanen. Ook op het land heeft de „Marie" ver woestingen aangericht. In de stad Iwani op Hokkaido werden 2900 woningen verwoest omdat de krachtige wind een kleine brand tot een ontzaglijke vuurzee aanwakkerde. Hierbij kwamen 65 mensen om het leven, werden er 572 gewond en raakten er 81 vermist. Volgens de jongste officiële gegevens van de politie te Hakodate zijn door de wer velstorm 376 personen om het leven ge komen en 255 gewond; 1.435 personen wor den nog vermist. In deze cijfers zijn inbe grepen de slachtoffers van de omgeslagen „Toja Maroe" en 37 arbeiders, die Zondag avond bij Sappore werden bedolven door een aardverschuiving. (Van onze correspondent in Parijs Premier Mendès-France heeft gisteren in Annecy, in Frans Savoye, de tweede plaats, die hij in zijn nationale propa- ganda-tournée bezocht, belangrijke bij zonderheden gegeven over zijn economi sche plannen, die zijn regering gaat uit- voerne met de volmachten, die zij van het parlement verkregen heeft. Een aantal programmapunten hulp bij het wetenschappelijk onderzoek, moderni satie, volledige werkgelegenheid, sluiting van on-economisch werkende bedrijven somde hij op, maar belangrijker was de onthulling dat Frankrijk volgend jaar een sluitende begroting zal hebben nu is er een record-tekort van circa duizend mil liard francs zonder bijstand van de Verenigde Staten. Frankrijk moet, zo zeide Mendès-France, de grenzen volledig openen zodra dat maar even mogelijk zou zijn. Militaire hulp zou echter wel noodzakelijk blijven. Mendès-France heeft ook uitvoerig ge sproken over het alcohol-schandaal. Hij herinnerde er aan dat Frankrijk elk jaar veel meer alcohol maakte dan het gebrui ken kon of kon uitvoeren, temeer daar de prijzen soms vijf maal hoger zijn dan in het buitenland. Men had ernstig over wogen tienduizenden hectoliters alcohol te vernietigen, omdat er eenvoudig geen plaats voor de productie van dit jaar zou zijn. Dit is een rechtstreeks gevolg van de politiek van beschermende rechten die Frankrijk sedert jaren voerde. Uit vrees voor de macht van boeren en fabrikanten durfde geen regering een vinger ter ver betering uitsteken. Twee kabinetten hadden een poging met een val moeten bekopen. Mendès-France heeft beloofd dit jaar de suikerbieten-opbrengst voor tweederde van de alcohol-productie naar de suikerfabrie ken over te hevelen. De gegarandeerde prijzen worden nog wel betaald de re gering moet alle suikerbieten opkopen maar een aanzienlijke daling zal in de toe komst niet uitblijven. Zo hoopt men de belangstelling van de boeren op andere gewassen te richten. De suiker, waarvan een geweldig overschot verwacht wordt, zal voor een groot deel als extra-voeding de schooljeugd te goede komen. Van 1 Januari af krijgen alle schoolkinderen in de klas gesuikerde melk. De dringend noodzakelijke sanering van de alcoholmarkt is wellicht de duidelijkste aanwijzing van het moedige economische en sociale beleid, dat Mendès-France wil volgen. Niet alleen wordt de begroting in evenwicht gebracht, maar even belangrijk is dat aan het alcoholisme, dat de Franse volksgezondheid ondermijnt, eindelijk paal en perk kan worden gesteld. (van hedenmorgen 7 uur) CO weers- ,5 g U co S c tn C toestand cfi C" S'g a> •sr Sü 2 E Stockholm onbewolkt ZZW 4 14 0 Oslo zwaar bew. W 4 14 1 Kopenhagen regen WNW11 13 2 Amsterdam regenbui NNW 4 14 10 Londen geheel bew. windstil 16 1 Luxemburg regen WZW 5 13 6 Parijs geheel bew. WZW 4 18 0 Bordeaux motregen WNW 5 20 3 Grenoble geheel bew. ONO 1 19 0.4 Nice half bew. NW 3 21 0 Genève regen ZW 5 17 1 Zürich regen WZW 6 16 6 Locarno half bew. O 2 20 0 Berlijn zwaar bew. ZW 6 15 3 Frankfort regen ZZW 4 13 10 München geheel bew. WZW 5 15 2 Wenen zwaar bew. WZW 4 17 0.5 Innsbruck regen windstil 14 8 Rome onbewolkt ONO 2 23 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 2 23 0 Mallorca onbewolkt windstil Neerslag laatste 24 uur aoooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht langdurige opklaringen, wei nig wind en op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende buien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. 28 September Zon op 6.34 uur, onder 18.26 uur. Maan op 8.20 uur. onder 18.19 uur. Maanstanden 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 27 September Hoog water: 3.49 en 16.07 uur. Laag water: 11.52 en uur. Dinsdag 28 September Hoog water: 4.20 en 16.38 uur. Laag water: 0.09 en 12.25 uur. »X)OOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOC)C»OOaXXX»OOOOOOOOODOOOOOOO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1