Let op het verschil! „Een groot deel van het materiaal is verouderd" Kees Boeke voor zijn vertrek naar Libanon geridderd Geen paratyphus op loggervloot PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws Hij begint daar een werkplaats van hetzelfde type als die in Bilthoven De radio geeft Dinsdag Heintje Davids nam afscheid in Amsterdam Onderhoud en herstel dient grondiger te geschieden Voch ió het zo J MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 AFSCHEID VAN GROOT PAEDAGOOG Heringa Wathrich Kerkelijk Nieuws Rapport over Amsterdamse tram KW. 144 in IJmuiden „Verdenkingen geenszins overdreven" Accordeonfestival Den Helder Geelzucht-epidemie te Overloon Betaling abonnementsgeld per giro Geen plan tot devaluatie in Denemarken Shakespeare Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van Kees Boeke is Zaterdagmid dag afscheid van hem genomen in de grote zaal van het hoofdgebouw van „De Werkplaats" te Bilthoven. Dit gebeurde tijdens een samenkomst onder leiding van de voorzitter van het stichtingsbestuur van de werkplaats, de oud-minister-president prof. dr. ir. W. Schermerhorn. In Januari 1955 gaat ir. C. Boeke met zijn echtgenote mevrouw Betty Boeke zich vestigen in Beiroeth (Libanon). Hier zal hij zich gaan wijden aan een nieuwe taak: voor de vluchtelingenkinderen in de Li banon een school te stichten naar de idee van zijn onderwijsinstelling „De Werk plaats" te Bilthoven. In Bilthoven wordt zijn werk overgenomen en voortgezet door mevrouw ir. Tine Lambert, die sinds vijf jaar aan de Bilthovense inrichting verbon den is. Op de afscheidsbijeenkomst bevonden zich bij de enkele honderden aanwezigen, behalve de minister van O., K. en W. mr. J. M. I Th. Cals, de oud-minister van On derwijs, dr. G. Bolkestein en de burge meester van De Bilt mr. K. Fabius, vele autoriteiten uit onderwijskringen, onder wijsorganisaties (zowel wetenschappelijke als personeelsorganisaties), vertegenwoor digers van scholen van allerlei typen en voorts medewerkers van de werkplaats. Minister Cals overhandigde Kees Boeke een afschrift van het Koninklijk Besluit, waarbij de Koningin hem benoemde tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Minister Cals was zijn rede begon nen met de opmerking, dat hij gelukkig in 1926 geen minister van Onderwijs was en dat hij gelukkig vandaag bij het af scheid van Kees Boeke wèl minister van Onderwijs was. Op 6 Januari 1926 had Kees Boeke zijn kinderen van school ge haald, omdat hij ernstig bezwaar had tegen de betaling van schoolgeld. Dit incident met de Schoolgeldwet is de aanleiding ge weest tot de stichting van de onderwijs inrichting „De Werkplaats" te Bilthoven, om daarna zijn idealistische denkbeelden te kunnen toetsen aan de praktijk. Minister Cals zeide de werkplaats te beschouwen als het laboratorium voor het gehele Ne derlandse onderwijs. Kees Boeke heeft door zijn bezieling, zijn voorbeeld en door zijn ideeën gewerkt voor de vernieuwing van ons gehele onderwijs, aldus de minis ter. Namens de regering bracht minister Cals hiervoor hartelijk dank met de ver zekering dat het werk in zijn geest zal worden voortgezet. Kees Boeke keert nu terug naar de Libanon, waar hij tot 1914 als Quaker zendeling ook is geweest, om nu daar de vluchtelingenkinderen zijn idealen mee te geven. Als voorzitter van de daartoe gevormde commissie huldigde dr. Bolkestein Kees Boeke als onderwijsspecialist. Hij gaf Kees Boeke bij zijn vertrek de opdracht mee in Beiroeth een autobiografie samen te stel len. Naar de mening van dr. Bolkestein kan daarmee de opvoedkundige wereld niet anders dan wel bij varen. Aan het einde van zijn toespraak kondigde dr. Bolkestein de verschijning aan van een gedenkboek en hij schonk Kees Boeke het restant van het door het huldigingscomité gevormde fonds, zijnde een bedrag van zes tot achtduizend gulden, te bestemmen voor het begin van zijn werk in de Libanon. De burgemeester van De Bilt, mr. K. Fabius, zeide ervoor erkentelijk te zijn dat Kees Boeke zijn systeem van de algemene ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters, r "0 Voor de zieken. 11.30 Platen. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika! 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Re portage. 17.40 Reportage. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.20 Reportage. 18.30 R.V.U.: Prof. dr. E. J. Slijper: De toekomst van de mens. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Kinderkoor. 19.30 Sopraan en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid spreekt in het kader van de Florence Nightingale-herdenking. 20.10 Lichte muziek. 20.50 Opsporing en aanhou ding van de voortvluchtige chauffeur wordt dringend verzocht, hoorspel. 21.50 Gevarieerd programma. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en ka tholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. (12.30 —12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Koorzang. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Kamerorkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Suriname en het Algemeen Rijksarchief. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.50 Bariton en piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Avond gebed en litteraire kalender. 19.45 Lichte muziek. 20.15 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone maa. 21.20 Radio Philhar- monisch orkest en solist. (21.40—21.55 Kan een haan een ei leggen?) 22.45 Uit het Boek der Boeken. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Inleiding tot de Florence Nightingale-herdenking in Neder land. 23.35 De witte Engel, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 16.02 Platen. 16.15 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliederen. 17.40 Vlaamse muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoek-pro- gramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars Boeken en schrijvers. Op 224 en 75 m.). schoolgemeenschap juist in Bilthoven ont wikkeld had. Hij bracht hiervoor de dank over van het gemeentebestuur, dat er trots op was dat Kees Boeke inwoner van de gemeente De Bilt was. Nadat het woord was gevoerd door een vertegenwoordiger van het Internationaal Voortgezet Onderwijs, van de Centrale Werkgemeenschap vernieuwing van het Onderwijs, door de oud-leerling Coen Rumke uit Utrecht, en door mevrouw Cor- tas namens de vrienden van het echtpaar Boeke in de Lybanon, sprak Kees Boeke een dankwoord. Hij zeide met deze hulde geen weg te weten. Hij protesteerde tegen de voorstelling van zaken alsof het begin van zijn werk een protest was geweest tegen de schoolgeldheffing. Door persoon lijke omstandigheden waren hij en zijn vrouw van mening geweest, hun kinderen zelf onderwijs te moeten geven. Zijns in ziens werd bij het onderwijs het accent te veel gelegd op het intellect en te weinig op de aesthetische vorming, de lichamelijke ontwikkeling en de handenarbeid. Hij was verheugd dat de toepassing van zijn systeem van algemeen vormende schoolge meenschap meer en meer veld wint. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (2de keer) H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Nieuw Scheemda P. Meyboom, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Putten J. v. d. Velden te De Bolt. Benoemd tot vicaris te Meppel J. Kui pers, vic. te Lemele. Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Noordgouwe S. Riemens, em. pred. te Willemsoord (Ov.). Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Watergraafs meer dr. B. A. Knoppers, em.-pred. te Am sterdam, die deze benoeming ook aannam. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Workum M. J. v. Hamel te Rottevalle. „NIEUW RUIMZICHT" Op het landgoed Hydepark, gelegen tus sen Driebergen en Doorn, is een internaat verrezen, dat Zaterdag in tegenwoordig heid van talrijke vooraanstaande figuren uit de Ned. Hervormde Kerk is geopend. „Nieuw Ruimzicht" heet dit gebouw, dat in zijn naam de herinnering draagt aan de voormalige Doetinchemse inrichtingen. Toekomstige academici, speciaal aanstaan de predikanten der Ned. Hervormde Kerk, krijgen hier hun vooropleiding. DE ACTIE-PELS Het actiecomité-Pels, dat is ontstaan door een in Juli 1952 genomen initiatief van de heer J. P. Pels in Amsterdam, wil de komen tot eenheid van de protestanten op politiek terrein en in het bijzonder tot fusie van de A.R. partij en de C.H.U. Men kwam echter niet tot redelijke resultaten. Het centraal comité van de Anti-Revolu- tionnaire Partij heeft in een circulaire de afdelingen geadviseerd geen medewerking te verlenen. De heer Pels heeft zich daarom thans aangesloten bij de Christelijke Volkspartij. In een speciale nachtvoorstelling, Zater dag in het Tuschinski-theater te Amster dam, heeft Henrietta Davids afscheid van het toneel genomen. Een tot de nok gevuld theater was daarbij enthousiast getuige van een afscheidsvoorstellimg waaraan vele prominente artisten uit de cabaret- en revue-wereld belangeloos hun medewer king verleenden. Achtereenvolgens traden op: Wim Kam, Carry Vonk, Toon Hermans, de opera-zangeres Mimi Aarden, Piet Muy- selaar en Willy Walden, Johan Kaart, Jo- ham Boskamp, Wim Sonne veld en de jeug dige goochelaar Tonny van Dommelen, die onlangs een eerste prijs behaalde op het internationale goochelconcours in Gronin gen. Het huldigingscomité had de lange rij van hen, die Heintje Davids wilden toe spreken moeten beperken tot personen, die hum hulde namens een bij de amusements- wereld betrokken organisatie wensten te brengen. De industrieel de heer Vam Leer, die juist op deze dag zijn zeventigste verjaar dag had gevierd, begeleidde Henriette Da vids naar het toneel. Namens de directie van de maatschappij Tuschins'ki sprak als eerste de heer Siem de scheidende artiste enkele woorden toe. Daarna volgden de praeses van de senaat van het Amsterdam se studentencorps, vervolgens de heer Karei Wunmink, namens de bond van schouw burgdirecteuren, die mevrouw Davids een door Frits Schiller geschilderd portret van haarzelf aanbood. Henriette Davids ver zocht dit schilderij een plaatsje in het theater Carré te bezorgen. Uit naam van de bond van ondernemingen in het amuse mentsbedrijf voegde de heer Bob Peters een vriendschappelijk woord aan de hulde toe. Na hem kreeg de heer Repko, direc teur van de AVRO, het woord. De heer Meyer Hamel vertolkte de hulde van d"e artistensociëteit „De Nar". Alex de Haas verzorgde d'a conférences, het Tuschimskitheater-orkest, onder leiding van Anton Kersjes, verzorgde de muzikale achtergrond van de voorstelling, waarin Heintje Davids zich door haar oudste ac- compagmateur, de pianist Leslie Davids, liet begeleiden. Onder de grote stapel telegrammen, die Heintje Davids op het toneel werden voor gelegd, bevonden zich de persoonlijke wen sen van Maurice Chevalier, ADVERTENTIE „Een groot deel van het electrische trammaterieel van het Amsterdamse Ge meentelijke Vervoerbedrijf is als ver ouderd te beschouwen. De inrichting en de onderhoudstoestand van dit materieel ver tonen mede daardoor verschillende gebre ken, welke er de oorzaak van zijn dat een deel van het trammaterieel niet in alle op zichten aan de te stellen eisen voldoet. Hoe wel remproeven geen onbevredigend resul taat hebben opgeleverd, is verbetering van de inrichting en onderhoudstoestand van een deel van het trammaterieel op korte temijn gewenst". Na een reis van zestig uur stomen over 190 mijl is de motorlogger „Wilhelmina 5" de KW 144, waarop de arts van het hos pitaalkerkschip bij enige bemannings leden mogelijke contactinfectie met para typhus had geconstateerd, Zaterdagavond om acht uur in IJmuiden binnengelopen. Het terrein bü de Tegeltjesmarkt, waar de KW 144 onder commando van schipper J. den Hollander afmeerde, was afgezet en als enige ging dr. M. Bakker van de Ge neeskundige Dienst te Velsen aan boord. Na een keuring van alle bemanningsleden kon dr. Bakker verklaren, dat geen van de opvarenden besmet was met paratyphus. De vangst van het schip, 205 kantjes ha ring, zal derhalve normaal worden ver kocht. Dr. Bakker legde de volgende verkla ring af: „Het feit. dat deze mensen als verdacht van paratyphus-infectie werden gesignaleerd, is geenszins overdreven. Pa ratyphus toont een zeer moeilijk ziekte beeld en het wae dus heel goed mogelijk, dat zij een contactinfectie met paratyphus hadden. Deze ziekte is echter niet bij binnenkomst in IJmuiden bij hen gecon stateerd. Alleen van de opvarende H. Vuist hebben we nog geen volledige diag nose. Op dit moment is er geen enkele aanwijzing dat er aan boord van Neder landse vissersschepen opvarenden met pa ratyphus zijn. De Inspectie voor de Volks gezondheid blijft evenwel waakzaam en rekent op de volle medewerking van de vissers, zoals zij die tot nu toe hebben ver leend. Uiteraard toonden schipper en beman ning zich uitermate verwonderd over de belangstelling van de zijde van de Genees kundige Dienst en de politie, „We schikken ons er maar in", zei schipper Den Hollan der. De opvarenden, die onderweg ziek zijn geweest, waren de vijftienjarige reep schieter J. Paardekoper, de zestienjarige jongste J. Barnhorn en de 29-jarige kok J. Plug. De eerste twee waren voor de eerste keer op zee en weten de misselijk- lijkheid aan zeeziekte, de derde was erg verkouden geweest. ADVERTENTIE Brandend znnr op ïïw maag dooft prompt met een of twee Rennies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent enroemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te sprin gen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op te tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Dit is de conclusie van de commissie, die in opdracht van het gemeentebestuur van Amsterdam een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand van het tramwagenpark in de hoofdstad. Aan het onderzoek hebben de deskundi gen dr. jr. J. G. J. C. Nieuwenhuis, oud directeur van de R.E.T., ir. A. C. Pijl, ad junct-directeur van de Haagse Tram, H. Neumann, oud-hoofdingenieur bij de Haag se Tram, A J. Heiligers en C. A. van Ree- de, technisch hoofdambtenaar bij de Rot terdamse Tram, F, G. Opperman en J. van Reeuwijk, werkmeester en onderopzichter bij de Haagse Tram. In het rapport wordt gezegd dat het voortgezette onderzoek geen aanleiding geeft de inhoud en de conclusie van het in- têrim-rapport, uitgebracht in Mei van dit jaar, te wijzigen. De commissie acht het nodig, het toe zicht en de controle op de revisie en het herstel van het materieel in de centrale werkplaats en de remises te verscherpen. Eveneens wordt aanbevolen de revisies van dit materieel op grondiger en systemati scher wijze te doen geschieden dan in de laatste tijden het geval is geweest. Over het onderzoek van een tramstel, waarmee op 12 October 1953 een dodelijk ongeluk is gebeurd, zegt de commissie: Het personeel waaraan de onderzoekin gen van dit motorrijtuig zijn opgedragen en dat daarvoor ook verantwoordelijk is, inzonderheid wat betreft de leidinggevende personen van de betrokken afdeling, heeft het technische onderzoek van dit tramstel niet met voldoende nauwkeurigheid ver richt. Deze accuratesse was vooral nodig geweest, omdat het hier een ongeval be treft, waarbij een mensenleven te betreuren viel. In het rapport, dat 36 pagina's telt en van 12 bijlagen Is voorzien, wordt een groot aantal aanbevelingen gedaan, deels van technische aard, deels ter verbetering van de personeelsorganisatie. Op 23 October zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de oud-katholieke bisschop van Deventer, mgr. E. Lagerwey, tot priester werd gewijd. Er is een comité gevormd dat zich ten doel heeft gesteld de jubilerende priester een luidklok aan te bieden, die ge plaatst zal worden in de kathedrale kerk van St. Gertrudis te Utrecht, die mgr. Lagerwey vele jaren heeft gediend. Orkesten uit Haarlem en Beverwijk doen mee Op Zondag 10 October wordt in den Helder een groot nationaal accordeonfes tival gehouden als onderdeel van de fees telijkheden ter viering van het eeuwfeest van de adelborstenopleiding aan het Ko ninklijk Instituut van de Marine te Wil lemsoord. Aan dit festival wordt ook deelgenomen door „Accordia" uit Haarlem onder lei ding van de heer H. R. Teunissen, door twee orkesten van de Haarlemse Klavar- skribo Accordeonclub onder leiding van de heer A. Oort uit Haarlem en door twee orkesten van de Beverwijkse Accordeon vereniging onder leiding van de heer H. v. d. Wolf. In Overloon heerst een geelzucht-epidemie. Ongeveer 40 kinderen lijden aan deze ziekte. In het ziekenhuis te Venray is een kind van zes jaar overleden, nadat een complicatie was opgetreden. In het ziekenhuis zijn nog twee kinderen uit Overloon opgenomen. De ziekte treedt tot dusver alleen onder kinderen op. De oud ste patiënt is 13 jaar. ^O00000c0(x5000000000000(x>00000(xxx)000000c000c0000000c0'jp V kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE OOCOOCOOCOOOOOOCOOCÖtXXXXXXXXXXXDOCOCJOOOOOCOOCJOCOOOOOOOCX c 3 Paus Pius XII, die blijkbaar weer her steld is van zijn ongesteldheid, heeft Zondag tienduizend bedevaartgangers tegelijk ontvangen. Hij sprak hen in vijf talen toe, waarbij hij zich verontschul digde niet iai staat te zijn met elke groep afzonderlijk te spreken. De ont vangst duurde een half uur. De stem van de Paus klonk veel vaster dan op de vorige, door hem verleende audiënties. Hij had ook geen last meer van hik. Belofte. Het Franse kabinet heeft besloten met onmiddellijke ingang de vrije in voer te vergroten van 51 tot 57 percent. De liberalisatie zal voor het einde van November met nog 8 percent vergroot worden. Dit zou betekenen, dat 65 per cent van de invoer in Frankrijk vrij zou zijn van iedere kwantitatieve beper king. De regering komt daarmede haar belofte na aan de Organisatie voor Euro. pese Economische Samenwerking (OEES) de omvang van de liberalisatie van de iuvoer te vergroten. Oorlogsvoorbereidingen. Het Oost-Duitse Rode-Kruis heeft 100.000 West-Duitse marken beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de ontploffingsramp te Bitburg, die volgens premier Grotewohl een gevolg was van de „oorlogsvoorbe reidingen van de Amerikaanse bezet ting". Een vertegenwoordiger van het Oostduitse Rode-Kruis zal onverwijld naar Bitbung gaan met het oog op de hulpactie. Onder protest. De Japanse premier Josjida heeft Zondag het eerste traject van zijn wereldreis, dat hem naar Canada voerde, afgelegd. Hij is te Vancouver aangekomen. Dertig duizend leden van Japanse vakverenigingen hielden Za terdag iin Tokio een protestbëtoging te gen de wereldreis van de premier. Incident. De directeur van het Mexicaanse blad „Universal" en voorzitter van de inter-Amerikaanse persverenèging, Mi guel Lanz Duret, is kort na aankomst te Buenos Aires (Argentinië), waar hij een medaille zou verhandigen aan een voormalig directeur van een oppositie blad, Michel Torine, verzocht onmiddel lijk naar Montevideo (Uruguaa) te rug te keren. Ook een Mexicaanse jour nalist die Duret vergezelde, moest met hetzelfde toestel, dat een half uur later weer vertrok, terugkeren. Het incident viel voor in bijzijn van de Mexicaanse ambassadeur te Buenos Aires, die ter begroeting aanwezig was. Eis. De Verenigde Staten hebben schade vergoeding van de Sovjet-Unie voor het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper op 7 October 1952 en inlichtingen over het lot van de be manning geëist. Indien de Russen de eisen niet inwilligen moet de zaak wor den voorgelegd aan het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage. De Ame rikanen eisen 1.620.295.01 dollar. Vol gens de Russen heeft het vliegtuig Rus sisch gebied, namelijk de eilanden Habornai en Sjikotah, geschonden. Vol gens de Amerikanen heeft het toestel niet boven Russisch gebied gevlogen en hebben de Russen de twee eildanen, die sinds de oudste tijden" aan Japan be horen, na de oorlog onrechtmatig be zet. Gijzelaars. Meer dan vier honderd 'jbhge Grieken, die T^jèchösiöwakijè-wer den vastgehouden als gijzelaars,, zijn Zaterdagavond op Oostenrijks grondge bied aangekomen, op doorreis naar Griekenland. Overgeplaatst. David Schine, voormalige onderzoeker van senatar McCarthy, 'zal de volgende maand naar Alaska wor den overgeplaatst. Hij is bevorderdtot soldaat eerste klasse. Schine is dit jaar de oorzaak geweest van een geschil tussen McCarthy en het departement van het leger Combinatie. In West-Berlijn zijn brillen gedemonstreerd, waarin gehoorappara ten zijn gemonteerd. De monturen zijn slechts een weinig zwaarder dan die van gewone brillen. Eerlijk. Judy Lewthwaite, de 35-jarige eigenares van het enige hotel in' Enge land, waar de gasten zelf kunnen uit maken hoeveel zij willen betalen, heeft medegedeeld, dat haar exepriment tien percent extra winst heeft opgeleverd. De fooien waren eveneens hoger dan normaal geweest. Judy Lewthwaite ge looft, dat toeristen eerlijke mensen zijn en zal haar experiment het volgend jaar voortzetten. KOPENHAGEN (AFP) De Deense minister van Financiën, Viggo Kampann heeft de geruchten, volgens welke de Deen se regering zou overwegen de Deense kroon te devalueren, ongegrond genoemd. Er is bij de besprekingen over de huidige finan ciële crisis geen sprake geweest van deva luatie, zo zeide hij. 9. „Je hebt nu vrijuit kunnen spreken, Panda", zei Eric Echo, „maar ik vrees, dat het geacht publiek nog steeds gelooft, dat je een pop bent". „Dat komt, omdat u er steeds een draai aan geeft, waardoor het lijkt alsof u aan het buikspreken bent, wanneer ik iets zeg", antwoordde Panda. „U fopt het publiek!" Natuurlijk fop ik het publiek", zei Eric Echo. „Maar dat verwacht men van een buikspreker, dus daar steekt geen kwaad in". „Het zit zo, broer Panda", viel Oswald in, „het publiek wil bedrogen worden en wij zitten hier om dat te doen. Hoe meer we ze om de tuin leiden, hoe meer pleizier ze hebben Geef ze dus waar voor hun geld". Panda moest dit even verwerken. Toen verdween zijn boosheid en hij lachte Eric Echo toe. „Het is een beetje ingewikkeld", zei hij, „maar ik geloof, dat u gelijk hebt, meneer Echo.... eh... ik bedoel Oswald!" In de zaal ha<l men dit gesprek met veel ge noegen aangehoord. „Die buikspreker is geweldig", fluisterde een van de toeschou wers, „zoals hij met zijn poppen omgaat, zou je werkelijk denken, dat ze leven. Vooral dat bewegelijke Panda-poppetje!" IEDERE LEERLING van de middelbare school die het waagt de naam van Enge- land's grootste dichter en toneelschrijver te spellen als Shackspeare, kan er zeker van zijn dat de leraar dit als fout aanre kent. Om bij anderen niet de indruk te wek ken dat zij met een volslagen analphabeet te maken hebben, zorgen we er dus voor braaf Shakespeare te schrijven, waardoor we iedereen tot vriend houden. Maar de aanhef van Shakespeare's testa ment van 25 Jan. 1616 begint met de vol gende aanhef„Ik, William Shackspeare van Stratford aan den Avon in het graafschap Warwick, gentle- man in volkomen gezondheid en bij volle bewustzijn enz., waaruit we dus kunnen zien dat de schrijver zelf er niet tegen op zag zijn naam anders te schrijven dan wij plegen te doen. Laten we er maar rond voor uitkomen dat een authentieke schrijfwijze voor de naar Shakespeare niet bestaat. Er zijn nog een paar andere handtekeningen van hem bekend, waaruit Shakespeare en Wilm Shaxpr valt te lezen. Voorts zijn Shake- spere en Shaksper bekend. Maar, als de juiste spelling van de naam niet vaststaat, zo redeneerde Alexander J. Ellis, dan kunt u Shakespeare ook aldus schrijven; Shakspare Shackspur Schakspare Shaxspeare Schakespare Shackespeir Schakspeare Schaxesper Shakespear Schaxpeir Chacsper Schaxespeare Shaxpere Shaxspere Shackspeare Saxspear Shaxkspere Schackspere Shaxspere Shakspeyr Shaxpeare Saxpere Shakesper Shacksper Saxspeare Schakespeire Schakspere Shaksper Schackspur Shaxeper Schaxpur Shakespeyre Shaxespeire Shackespeyre Shackespeyr Shackespeyre Schaxpeire Shackspere Shakespeyr Shakespeyre Chackespëare Chackespeyr Chakespeyre Chakespeire Shakespeere enz., enz. Op deze wijze wist de heer Ellis ongeveer 4000 maal de naam Shakespeare te spellen, hetgeen u vrij nutteloos moge toeschijnen, maar deze puz zelaar had daar een bijzon dere bedoeling mee, want zijn geschrift bevatte geen verhandeling over de naam van de grote Engelse dichter, maar hield een pleidooi in voor vereenvoudiging van de Engelse spelling. Zodat de 4000 ver schillend geschreven namen toch minder zinloos waren dan wij aanvankelijk ver moedden. Maar hoe moet de naam van de „speer- driller" nu in werkelijkheid worden ge schreven? Daarover morgen. 4 (Nadruk verboden) - H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2