Spoedig uitvoering van de sanering zeevisserij Verenigingsvaria Nederlandse werven bouwen twintig vissersvaartuigen E Vijf en twintig jaar Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Velsen Ruim dertig ploegen schreven in voor het nieuwe seizoen Toelichting op begroting 1955 Subsidie voor hospitaal-kerkschip „Bulletje en Boonestaak" in Rex Nieuwe kotter voor „De Dageraad lRADIO en TELEVISIE RADIO-KOOI uit de Umond W interprogramma Vrouwenbond NVV Twee oude bekenden niet op het appèl Oudste kanaalgraver morgen 95 jaar Zondagschool-week met meeting besloten MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 „Sivemazo's" en „IJmondia" naar Zaandam Havenarbeiders eisten deugdelijk materiaal Twee man lieten verstek gaan ttttvvvrvttvttttttttvtttvvtv aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai Fietsenrallye uitgesteld Grondstof fenaanvoer Slecht seizoenslot van Velser hengelaars Oud-leerlingen tuinbouw school bespreken actuele problemen van de afdeling IJmuiden VOLLEYBAL Jan Buis, nog dagelijkse gast bij de ponten „Sportief" schoof de schijven Cabaret-dansant van WRB „Driehuis" bridgete Kinderschaar op het Marktplein A fscheidsv o or stelling Heintje Davids EEÖATYKer Burgerlijke stand Velsen I In de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1955 deelt minister Mansholt onder de paragraat Visserijen mede, dat zodra de gedachtenwisselingen In de Staten-Generaal over de nota in zake de sanering van de zeevisserij zullen hebben plaats gehad, hij op korte termijn tot uitvoering van de verschillende in deze nota vermelde maatregelen hoopt over te gaan. Nadat we Zaterdag al meldden over de hervatting van de verre visserij door Ne derlandse trawlers, geven we thans nog enige punten uit de begroting weer: De bouw van vaartuigen voor de zee visserij ontwikkelt zich geleidelijk in de richting van het zogenaamde kottertype. Ook uit gegevens, opgenomen in de hier boven- bedoelde Vissariinota, is de snelle toename van het aantaï kotters af te le zen. Bij de grote traiwlvloot heeft geen toename van het aantal eenheden plaats gehad. Bij de loggervloot is een tendenz merkbaar naar toepassing van zwaardere motoren, hetgeen verband zal kunnen hou den met een ruimer gebruik van de trawl voor de haringvangst. Ook voor de zoge naamde wintervisserij op verse zeevis is een grotere motorkraeht misschien van nut. Voor de specifieke drijfnetvissserij met haar seizoenkarakter bestaat geen behoef te aan sterkere (dus duurdere) motoren. Onder deze omstandigheden is het buiten gewoon moeilijk om het optimale scheeps- type voor de haringvisserij te bepalen. Subsidie voor „Hoop" In de Memorie van Toelichting op de begroting 1955 van het departement van Landbouw-Visserij en Voedselvoorziening wordt ondermeer op-gemerkt, dat er moet worden gerekend op een belangrijke ver hoging van de exploitatiekosten van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat in 1955 in de vaart zal komen. Het wordt daarom wenselijk geacht, dat ook de overheid in de vorm van subsidie een deel bijdraagt in deze verhoogde exploi tatiekosten. Overplaatsing De dienst van de Nederlandse Haring- contróle wordt overgebracht naar Sche- veniingen. Te IJmuiden Het nieuwe onderzoekingsvaartuig, dat in aanbouw is, zal niet te Scheveningeo maar te IJmuiden worden gestationneerd. Het varenid personeel wordt te IJmuiden geplaatst. Uitbreiding Het visserijlaboratorium te IJmuiden kan binnenkort in gebruik worden geno men. Ook de afdeling vis van het CIVO- TNO zal in het gebouw worden onderge bracht. De bezetting van het Rijksinsti tuut vair Vi-sserijanderzoek zal voorts met 10 man worden uitgebreid; dit met het oog op de uitbreiding van werkzaamheden en de reorganisatie en centralisatie vain de diensten te Amsterdam, Den Helder, Den Haag en Bergen op Zoom in het nieuwe laboratorium te IJmuiden. Splitsing Daar diverse topfunctionarissen overbe last zijn is besloten de directie van de Voedselvoorziening met enige leidingge vende functionarissen uit te breiden. De afdeling Tuinbouw en Visserij wordt ge splitst in een afdeling Tuinbouw en een afdeling Visserij. Daling Nadat de visconservenindustrie in 1953 volop heeft gewerkt en geëxporteerd, blijkt in de eerste maanden van 1954 de uitvoer van visconserven sterk te zijn gedaald. De oorzaak hiervan is niet dadelijk te onder kennen, Ongetwijfeld zal het Bedrijfschap voor Vissserijproducten ten volle aandacht voor dit vraagstuk hebben. Onderwijs De minister constateert met voldoening, dat ook het visserij-onderwijs zich in meer belangstelling gaat verheugen. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft op voorstel van de be windsman aan het onderwijs' op de vis- serijscholen uitbreiding gegeven, zodat nu ook de nodige aandacht wordt geschonken aan vakken als biologie, visverzorging aan boord, visverwerking, enz. Bij drukkerij en uitgeverij Verfnande Zo nen (Sinjewel) kunnen ze meer dan druk ken en binden. Dat is gebleken bij de pres taties van de voetbalclub Sinjewel, die daar enkele jaren geleden door personeelsleden werd opgericht en dat blijkt nu weer uit het optreden van een eigen muziek-ensemble de „Sivemazo's" (Sinjewel Vermande Zonen) op de laatste feestavond. De faam van dit pittige clubje reikte zover dat de plaatse lijke vereniging voor Ouden van Dagen te Zaandam het ensemble uitnodigde om een concert te geven in „Ons Huis". Om wat afwisseling in het programma te brengen gaat het toneelclubje „IJmondia" van Sin- jewel/Vermande Zonen mee om onder lei ding van Ko van der Wel enige korte num mertjes weg te geven. Voor een geheel volle zaal met joelen de kinderen speelde Zaterdagmiddag in het Rex-theater het Amsterdams Kinder toneel enkele episoden uit het papieren leven van Bulletje en Boonestaak, de kinderstrip, die de naam van A. M. de Jong en de tekenaar G. v. Raemdonck aan elkaar verbond. De naam „Kinder toneel" deed verwachten, dat „kinderen op het toneel" zouden staan, doch dit bleek niet het geval te zijn, hetgeen ove rigens niet erg was, want honderden kin deren in de zaal hebben genoten van de dwaze invallen van deze twee snaken. Paul Ostra, die de artistieke leiding van het troepje heeft, had er slag van om met zijn jonge publiek om te gaan en liet hen uitbundig meeleven. Een kleine trac- tatie hielp mee de feestvreugde nog een beetje te vergroten. ER BLIJKEN op het ogenblik heel wat Nederlandse vissersschepen, zowel trawlers als loggers en kotters, in aanbouw te zijn. De werf D. J. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn bouwt de twee nieuwe IJmuidense trawlers „Batavia" en „Soerabaya die elk een tonnage van 300 ton krijgen en een 500 pk Industrie. De schepen zijn bestemd voor de rederij Batavia-Medan te IJmuiden. De N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge is thans bezig met de voor export bestemde „Toronto' een trawler van 230 ton en met een 500 pk Bronsmotor. Over tien dagen gaat dit schip te water. Voorts heeft De Dageraad opdracht voor de bouw van een 200 tons trawler voor de WIRON-maatschappij (met een 450 pk Industrie); het onderzoe kingsvaartuig met een 425 pk MWM motor voor de directie van de Visserijen te Den Haag; een 240 ton metende trawllogger met een 500 pk motor voor de maat schappij „Rijnstroom" te Katwijk en een trawler van 240 ton met een 500 pk Brons- motor voor de „Drie Haringen" (Kennemerland) ie Katwijk. Zaterdagmorgen brak tijdens de lossing van de Wiron5 IJM 209, één der lostouwen aan de runner. De havenarbeiders eisten dat eerst het losmateriaal deugdelijk zou worden nagekeken en verlieten het schip, om andere wachtende schepen van hun vangst te verlossen. Pas Zaterdagmorgen om half negen heb ben de havenarbeiders de lossing van de IJM 209 voortgezet. De trawler Petten is Zaterdag niet uit gevaren, omdat op het laatste moment twee leden van de bemanning bleken niet te zijn opgekomen. ADVERTENTIE •s W koopt U niet bij een LEURDER aan de DEUR, maar bij een radiozaak naar uw eigen keuze en met het oog op de SERVICE natuurlijk in Uw eigen woonplaats bij een door de fabrikanten erkende radio-service-inrichting, dus in IJmuiden en omgeving bij OOSTERDUINPLEIN 8 - TEL. 4264 Philips-, Telefunken-, Erres-, Fridor-, Nora-, Locwe-, Lorenz- etc. service. BANDRECORDERS v.a385.— RADIO-VERHUUR v.a. ƒ3.— p. maand Eerste maand 2.meer Radio-onderhoudsabonnementcn 20 ct. per week bij een nieuw gekocht apparaat. Bij de firma A. Hakvoort en Zn. te Mon nikendam is een 75 ton metende kotter voor de IJmuidense rederij „De Dageraad" op stapel gezet. Het schip komt in de plaats van de te koop aangeboden „Dageraad" IJM229. Voorts heeft deze werf een 60- tons kotter voor J. Kramer te Urk op sta pel gezet. Te Maassluis is de scheepswerf en Machinefabriek „S3rg en Vlijt" bezig aan een'kotter met 2 x 1*10 pk. Merc. Benz voor de rederij Groenendijk. Te Vlaardingen bouwt de N.V. Scheeps werf en Machinefabriek A. de Jong een logger van 450 pk. voor de visserij-maat schappij „Insulinde". Bü de scheepswerf Visser In Den Helder wordt gewerkt aan de bouw van twee kotters voor „De Hoop" te IJmuiden en te IJmuiden bij Zwarts ma chinefabriek aan twee kotters voor de NEHIM. De werf van H. B. Peters te Dedemsvaart heeft opdracht ontvangen voor de bouw van een kotter met een 150 pk. Kromhout. Scheveningen De N.V. Sleephelling Maatschappij Sche veningen heeft vele opdrachten. In de eer ste plaats een trawler met een 500 pk,- motor voor Nederlandse rekening; een haringlogger met een 375 pk. motor voor de rederij Pronk te IJmuiden; een trawler voor J. den Duik cn Zn. te Katwijk en een logger voor de N.V. Visserijmaatschappij. Slepers De „NEHIM"-maatschappij te Amster dam heeft bi.i Eltrink's Scheepsbouw te Beneden-Leeuwen een sleepboot van 4 ton en met een 100 pk. Mercedes Benz besteld. Gebr. Goedkoop te Amsterdam laten bij de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij een zeesleepboot bouwen. Het schip is ai te water gelaten en krijgt een 900 pk. Diesel. Buitenland Voor het buitenland bouwt D. en J. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn een 300 tons trawler met een 450 pk. Industrie-motor voor Adelaide St.-Co en is de scheeps- De door de Katholieke Jeugdbeweging in Santpoort voor Zondagmiddag georgani seerde fietsenrallye werd door het slechte weer van gisteren tot een nader te bepalen dag uitgesteld. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zaterdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Patria", dat van de Zweedse haven Gothenburg een lading van ongeveer 1700 ton houtstof aanvoerde, bestemd voor een zusterfabriek. De afdeling VelsenIJmuiden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, die haar vijfentwintigjarig bestaan viert, hield Zondagochtend in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat, welke voor deze gelegenheid een totale metamor phose had ondergaan, een bijzondere kerk dienst. De voorganger, professor J. Lindeboom, verwelkomde vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, van de zustervereniging uit Beverwijk en vertegenwoordigers van verschillende kerkeraden. De tekst „Bid en waakt" had spreker gebaseerd op het evangelie van Mattheüs (25 1:13), waarin naar een oude Joodse parabel de tien maagden wachtende zijn op de bruidegom, maar in slaap vielen. Wij moeten ons, aldus prof. Lindeboom, bepalen tot de komst van Jezus. Zoals ook de maagden: vijf wijze en vijf dwaze. Zijn wij geneigd bij het wachten in slaap te vallen. Ook bij de vereniging? vroeg hij zich af, om vervolgens vast te stellen, dat men toch in ieder geval bij „de tien" be hoort. Als het wachten te lang duurt gaat de aandacht verslappen en zijn wij zelfs geneigd het de „bruidegoms" kwalijk te nemen. Er is vaak een „slapend waken", bij welke godsdienstige richting dan ook. Tot slot zeide spreker dat een gelovig mens een biddend mens is. Bidden maakt het geloven en wachten makkelijker. Hierna zongen de aanwezigen Gezang 117, verzen 1 tot en met 4. Een eigen koortje van de vereniging bracht tijdens de dienst enkele liederen ten gehore. Na afloop bleven de aanwezigen, ónder het nuttigen van een koffiemaaltijd, nog enige tijd gezellig bijeen. bouwwerf Gebr. Pot N.V. te Bolnes bezig met de afbouw van de G. Ie Borgne, een trawler voor Franse rekening met een 1650 pk. MAN-motor. De trawler meet 1480 ton. Zondag hield de hengelsportvereniging Velsen haar laatste viswedstrijd om de wis selbeker. Onder slechte weersomstandig heden werd er gevist in de Velser polder; de vangst was al even slecht. De resultaten dezer wedstrijd waren: 1. L. Roth 25 pnt.; 2. A. Blom, Jensen en Smit met 20 pnt.; 3. Meertof en Wennes, met 18 pnt.; 4. Bosma en A. v. Vliet met 16 pnt.; 5, v. Es en Ooms met 14 pnt. De grootste brasem werd gevangen door de heer H. P. Wennes. In totaal werden er door 19 vissers 31 vissen gevangen. De heer Bosma werd met 111 pnt definitief winnaar der wisselbeker. De eindstand der competitie is: 1. Bosma 111 pnt.; 2. Meerhof 99 pnt.; 3. Blom 85 pnt.; 4. C. Oomst 82 pnt.; 5. L. Roth 81 pnt.; 6. A. v. Vliet 77 pnt.; 7. Jochems 76 p.; 8. Smit 76 pnt.; 9. Noortman 59 pnt.; 10. v. Es 50 pnt.; 11. Augustein 46 pnt.; 12. Schenk 46 pnt.; 13. Wennis 44 pnt.; 14. Aerdenburg 40 pnt.; 15. Zandwijk 34 pnt. De poedelprijs ging naar P. Baying, die het presteerde om in vijf wedstrijden niet één visje te verschalken. De vereniging van oud-leerlingen van de R.K. Lagere Tuinbouwschool houdt Donder dag 30 September in café „De Oranjeboom" de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Op deze avond zullen twee inleidingen wor den gehouden. Ir. Meyers spreekt over het agrarisch onderzoek in de gemeenten Heemskerk, Castricum en Beverwijk. Ir. Meyers is medewerker van het sociogra fisch bureau prof. Zeegers. Hierna is het woord aan de technisch ambtenaar van Intercommunaal Lichaam Vervangende de Tuinbouwgronden, de heer J. Bruyns. De afdeling IJmuiden van de Vrouwen bond van het N. V. V. heeft haar voorlopig winterprogramma samengesteld. Dinsdag startten de dames met een cursus voor het vervaardigen van lampekappen, welke on geveer zes weken zal duren. Op 22 en 23 Oc tober wordt in het Leger des Heilsgebouw aan de Edisonstraat de jaarlijkse bazar ge houden. Voor November vermeldt het pro gramma een lezing van Wethouder H. de Boer over „Het Mandement", waarvan de datum nog nader zal worden vastgesteld en op de 24e van die maand zal de propagan diste van de A. N. M. B., mej. A. Weidema, een inleiding houden over het onderwerp „Is dat vrouwenwerk". De reeks voordrachten wordt op 1 December voortgezet met een causerie van de heer D. Verbaan over „Ge leide loonpolitiek", en op 12 Januari 1955 besloten met de komst van Dr. A. J. van Leusen, die zal spreken over „Gezinsmoei lijkheden en Gezinsmogelijkheden". Voorts wordt door het bestuur in December weer een middag voor de „oud N. V. V.-ers" ge organiseerd, terwijl voor de leden met echt genoten of verloofden op 28 December een familieavond in het Hervormd Jeugdge- bouw wordt gehouden. Op 9 September vangt in de afdeling j IJmond van de Nederlandse Volleybal Bond de competitie aan voor het seizoen 1954/1955. Eenendertig teams hebben voor de nieuwe competitie ingeschreven, hetgeen het afdelingsbestuur en de di verse commissies voor omvangrijke werk zaamheden heeft geplaatst. Niettemin hoopt men, dat het verloop even vlot zal zijn als in het vorige seizoen. In het jaarverslag spreekt het bestuur de voldoening uit over de gang van za ken in het afgelopen afdelingsjaar. Het ontveinst zich niet, dat de jonge afdeling nog verschillende groei-moeilijkheden heeft, doch het spelpeil heeft toch een voortdurend stijgende lijn vertoond. Om hieraan nog meer vorm te geven zal thans in twee klassen worden gespeeld, terwijl het feit dat nu regelmatig in de gymna siumzaal kan worden gespeeld ook een belangrijke factor daartoe is. De competitieleider schrijft zijn ver slag eveneens in opbouwende geest en wijst nog op enkele organisatorische ge breken van de zijde der verenigingen, hoewel de medewerking van begin af aan goed was te noemen. De scheidsrechtercommissie kan op een bevredigend jaar terugzien. Voorshands vereist de vermeerdering van het aantal teams, evenals de nieuwe klasse-indeling, een uitbreiding van het scheidsrechters- corps, waarnaar met spoed zal worden gestreefd. J aarvercadering De technische commissie kon, in ver band met de zaalmoeilijkheden in het vorige seizoen, weinig meer dan een mi niem verslag geven. Zij was het dan ook, die het tijdens de jaarvergadering van deze afdeling 't zwaarst te verduren kreeg. Het vertrouwen voor de komende periode werd echter geprolongeerd, door dat de commissie in haar geheel werd herbenoemd (J. Goed en A. de Gram, V.G.V., J. Bekker, V.C.K.). Door het aftreden van de heren Ver sluis (V.C.K.) en Edel (Kennemers) kwamen enkele nieuwe gezichten in de afd. scheidsr.commissie, namelijk de he ren v. d. Helm (P.S.V.) en Comis (Ken- nemers-dames). Ook het bestuur onderging verande ring, daar de heren Blaas (Sportbond) en v. d. Vlies (Plaatwellerij) niet meer be schikbaar waren. Voor hen in de plaats kwamen mej. Zwart (D.G.S.) en de heer Versluis (V.C.K. In tegenstelling tot de jaarrekening le verde de begroting een langdurige dis cussie. Door een wijzigingsvoorstel van een V.G.D.-afgevaardigde, hetwelk alge meen werd geaccepteerd, geraakte men uit de impasse. Overigens verliepen de besprekingen tot aan het sluitingsuur in geanimeerde sfeer. Bij de heren zullen Plaatwellerij en bij de dames VCK 3 en Waterloo 2 niet meer terugkeren, terwijl in de 1ste en 2de klasse dames en heren de volgende teams uitkomen: le klasse heren: VGV 1, PSV 1, Water loo, Kennemers 1, VCK 2, DGS, Sport bond en PSV 2. 2de klasse heren: Kennemers 2, VGV 2, VCK 3, 4, 5 en 6, SVIJ 1 en 2, TVIJ. le klasse dames: VCK 2, Kennemers 1, DGS, Kennemers 2, Waterloo, VSV 2 en VGV. 2de klasse dames: Sportbond, VSV 1, TVIJ 1 en 2, SVIJ, PSV en Kennemers 3. Het programma voor a.s. Woensdag (in het gymnasium) luidt: 7.00 uur: VGV 1-PSV 2; 7.45 uur: Wa- terloo-DGS; 8.30 uur: PSV 1-Sportbond 1; 9.15 Kennemers 1-VCK 2. De oudste graver aan het Noordzeekanaal (en vermoedelijk behalve oudste inwoner van Velsen-Noord ook van de gehele ge meente Velsen, de heer Jan Buis), wordt morgen 95 jaar. De oude baas, die er helemaal nog niet zou oud uitziet en wie men deze hoge leef tijd zeker niet zou toeschrijven als men hem op zijn dagelijkse wandelingetje, ge wapend met zijn onafscheidelijke stok, ont moet, geniet nog een uitstekende gezond heid. De heer Buis, die in Aartswoud is gebo ren, kwam al heel jong naar de „Heide" in Velseroord, waar zijn ouders een woonstee vonden. Jan, negen jaar oud, moest al vroeg helpen om het gezinsbudget te ver sterken en vond werk als karresmeerder bij het graven van het Noordzeekanaal. Hij kwam bij de aannemingsfirma Volker en Bos in het baggerwerk voor de IJmuidense havens en bleef bij deze baas met enkele onderbrekingen (toen Buis met de trawler de Noordzee opging) tot zijn vijfenzestig ste jaar. Op die leeftijd voelde hij zich nog lang niet werkensmoe en trad in dienst bij Van Gelder's papierfabriek als corveeër tot zijn tweeënzeventigste jaar. Hierna echter was het welletjes en ging hij van zijn welverdiende rust genieten bij zijn dochter thuis. Tot vóór enkele ja ren maakte de heer Buis nog wandelingen, die zich uitstrekten tot Wijk aan Zee en terug naar „Noord", maar nu blijft hij wat meer bij huis. Vaak is hij te vinden bij de ponten en nu het Joseph-huis weer voor de bejaarden openstaat is hij ook hier een nimmer ontbrekende gast. Met genoegen en smaak kan hij vertel len van zijn werk in de goede oude tijd aan het kanaal en het bouwen van de pie ren. Toen hem bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van IJmuiden door het gemeentebestuur bij monde van burge meester mr. M. M. Kwint de ere-penning van de gemeente Velsen voor zijn verdien sten werd aangeboden, vond hij die het mooiste cadeau van de laatste jaren. Ome Jan Buis, die graag een sigaartje rookt en nog veel meer voelt voor een stevige pruim tabak, zal het morgen op zijn verjaardag aan de Noorderlaan 32 ze ker niet aan belangstelling ontbreken. Vrijdag zijn de onderlinge wedstrijden bij de IJmuidense damclub Sportief met de volgende resultaten voortgezet. Groep A: J. WesseliusG. Mooi 2—0; W. PostJ. Jonker 0—2; J. LichtendahlH. Andrea 02; J. SlagerH. Holt 11; H. LichtendahlJ. Jansen 02. Groep B: C. de RuiterJ. Bakker 11; H. DijkhuizenJ. Hiemstra 20; P. Wester wei—J. de Ruiter 02; M. MengerD. C. Koster 20. In groep A gaan H. Andrea, J. Jansen en J. Jonker na de vierde ronde nog ongesla gen aan de kop. J. Jonker won van W. Post, waardoor Post nog steeds zonder punten onderaan de ranglijst staat. Ook J. Lichten dahl was tegen het goede spel van H. Andrea niet opgewassen en moest zich gewonnen ge ven. Gé Mooi zag in het eindspel een listig zetje van J. Wesselius over het hoofd, waar door hij naar de vijfde plaats zakte. H. Lich tendahl speelde met wit tegen J. Jansen. Het werd een fraai gespeelde partij, waarin J. Jansen in het eindspel, er iets gunstiger voor kwam t- staan, en twee punten in de wacht sleepte. H. Holt behaalde zijn eerste winstpunt door een verdiende remise te be reiken tegen Joop Slager. Doordat J. Bakker en C. de Ruiter in Groep B remise tegen elkaar speelden staan deze twee nog ongeslagen aan de kop, ge volgd door H. Veldman. P. Westerwal faalde deze avond en verloor van J. de Ruiter. H. Dijkhuizen behaalde zijn eerste over winning op J. Hiemstra, waaruit valt op te maken dat de strijd in deze groep spannend gaat worden. M. Menger won in een gelijk opgaande strijd van D. C. Koster. Vrijdag aanstaande begint voor Sportief de competitie in de tweede klas, van district' Kennemerland van de K.N.D.B. met de wed strijd tegen Halfweg II in het Cultureel ge bouw. Het eerste tiental is als volgt samen gesteld: Bord 1. H. Andrea, 2. J. de Boer, 3. J. Jan sen, 4. G. Mooi, 5. J. Jonker, 6. H. Lichten dahl, 7. P. Bakker, 8. J, Slager, 9. J. Lich tendahl, 10. J. Wesselius. Op gezellige wijze heeft de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade Zaterdagavond in hotel „Sonnevanck" een cabaret-dansant gehou den. De vele bezoekers werden op prettige en beschaafde wijze bezig gehouden en menig dansje werd gemaakt. Een grote attractie vormde wel het optre den van de Wijk aan Zeese imitator Tony Schellevis, die bij elk optreden een hartelijk applaus in ontvangst moest nemen. Woensdag 22 September heeft de bridge club „Driehuis" de strijd om de bovenste plaats in de diverse afdelingen voortgezet. De uitslagen zijn: Afd. A: 1. Echtpaar Poppe 61.67 percent. 2. BarnCleeren 55.56 pet. 3. BaisBaart 50,79 pet. 4. Mevr. NeedBosman 50.pet. 5. HilligeKuipers 49.21 pet. 6. Schaaper v. d. Vlugt 48.41 pet. 7. Geus—Valk 47.62 pet. 8. Snoek.Noordman 38.89 pet. Afd. B: 7. Echtpaar v. Rumpt 55.56 pet. 2 en 3. BinkMej. Stada 54.17 pet. 2 en 3 OomsKlinkenberg 54,17 pet. 4 en 5 Dames OomsSlaats 51,39 pet. 4 en 5 Leviet- Berkhout 51,39 pet. 6. Dames v. DokBrui- neberg 50.— pet. 7. Immingv. Gameren 33.33 pet, Afd. C: 1. Echtpaar Ouwerkerk 73,33 pet. 2. Eekhout—Mevr. v. d. Vlugt 55,56 pet. 3. GeusMevr. v. Hoften 52,38 pet. 4. Dames NoordmanKlinkenberg 51,59 pet. 5. Tol Warmerdam 50.79 pet. 6. NeedDupker 45.24 pet. 7. en 8. echtpaar Jonker 37.30 pet. 7 en 8. KrabWecher 37.30 pet. De jeugdmeeting van Zaterdag op het IJmuidense Martkplein als sluiting van de Zondagscholenweek werd voorafgegaan door twee optochten, één van Stations plein IJmuiden-West af met begeleiding van het muziekcorps van „Wilhelmina" en één van de Emmaschool te IJmuiden-Oost af met begeleiding van het muziekkorps der „IJmuider Harmonie". Onderweg slo ten zich steeds meer kinderen bij de stoe ten aan en trots droegen enkele kinderen borden mee met de tekst „Kom jij ook op Zondagschool?" Vlak na elkaar kwamen de twee optochten op het Marktplein aan en speelden naast elkaar ieder hun eigen laatste mars uit, wat een geweldig kabaal gaf tot groot plezier van het zeer grote aantal kinderen en van de muzikanten, want de korpsen deden op sportieve wijze hun best elkaar te overstemmen. Hierna vertrok de „IJmuider Harmonie" en „Wilhelmina" stelde zich naast de ge luidswagen op om de samenzang van de kinderen te begeleiden. Ds. J. v. d. Berg had deze middag de zangleiding en begon nen werd met samenzang van „Er ruist langs de wolken". Ds. v. d. Berg stelde daarna de vraag: „Jongens en meisjes, wat doen wij op Zondagschool? Daar luisteren jullie naar het evangelie-woord en laten wij daarom ook hiervan zingen „Roept uit aan alle stranden, het evangelie-woord". Ds. J. W. v. d. Gronden vertelde aan de kin- 'deren van „Jaap, een jongen die op de heide woonde". Ds. v. d. Berg liet hierna zingen „Dat ons loflied vrolijk rijze", „Ga niet alleen door 't leven" en „Als ge in nood gezeten". Met grote ernst en overgave werden deze liederen door de kinderen gezongen, maar ook werd er uitbundig gelachen als ds. v. d. Berg één van de aanwezigen in 't zonne tje wilde zetten. Afgewisseld door een praatje over Zondagschool en een opwek king om ook hierop te komen, zongen de kinderen nog ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik" en „Laat ons voortgaan kinderen", alle liederen met begeleiding van het mu ziekkorps Wilhelmina. De jeugdmeeting werd besloten met het slotlied „U zij de glorie, opgestane Heer U zij de victorie, nu en immermeer. Uit een blinkend stromen, daalde d'engel af heeft de steen genomen van 't verwonnen graf, U zij de glorie, opgestane Heer, U zij de vic torie, nu en immermeer." Welk lied op de piston werd begeleid. Door deze begeleiding kwam de kinderzang nog beter tot zijn recht. Op Donderdag 7 October zal de afscheids- voorstelling van Henrietta Davids in het Kennemer Theater te Beverwijk plaats hebben. Onder andere wordt hieraan meegewerkt door Herman Tholeu, Peter Piekos, Truce Speyk en Harry de Groot, OM HET GOEDE VAN de afgelopen week het eerst bij de kop te nemen: de Zuidzij heeft een uitstekende periode ach ter de rug en de schepen haastten zich dientengevolge zo gauw mogelijk na de lossing weer naar zee om deze gunstige tijd uit te buiten. Overigens bleef het slecht in de haring, waardoor tot verdriet van haringexporteurs en conservenfabrikanten •menige boot overschakelde op verse vis. En de hoge besommingen, die het gevolg waren van een opvallend stevige markt lieten al heel weinig ruimte over voor ver dienste aan de kant van de handel, zodat de vreugde zeker niet algemeen mocht he ten rond de vissershaven: de Noordzijde kon er echt niet over roepen, want op pie pers van f 40 per kist inkoop is niet zo heel veel meer te leggen, wil de juffrouw in de winkel, dat mysterieuze sluitstuk van de drie v's: vissen, varen, voeden, niet tot een doorlopende tegenstandster van da vis worden gemaakt. Om van de schol nog maar te zwijgen, want die is helemaal onbetaalbaar geweest. Donderdag was de aanvoer weliswaar heel wat vetter dan op de middenweekse markt, maar voor het grootste deel van het land kwam deze grotere aanvoer net te laat. Er is op deze en andere plaatsen al zo vaak op gewezen, dat het èn voor de visserman èn voor de handel veel voordeliger moet zijn de Woensdagmarkt voor de grote aan voer te reserveren Of, om het wat realisti scher te stellen: Woensdags een paar hon derd kisten minder aan de markt kan vaak een beter besomming opleveren dan een dag later wat meer aanvoer. Maar dit schijnt aan dovemansoren gezegd, dus De export heeft maar weinig gereageerd over de hele linie. Er is nog wel aardig gekocht, zowel door België, Frankrijk als Engeland, maar het ging nauwelijks van harte. Wat te begrijpen is, als op een Za terdag de snurrevaadschol II een f 40 moet opbrengen. De tongen blijven in hun ivoren toren en het gaat zo langzamerhand op een dra ma lijken, althans voor de „kant", want op zee kan deze ontwikkeling alleen maar in stemming oogsten. De lappen komen niet beneden de f 4.50 en de grootmiddel zwerft dag in dag uit tussen de f 3.60 en de f 4, terwijl Zaterdag bij een aanvoer van toch zo'n 8000 kilo halfpondjes verkocht wer den voor f 3 per kilo. Alleen slips en tweeën vertoonden een geringe neiging tot dalen, al moet f voor een kilo slips toch nog al tijd een zoete prijs worden genoemd. Voor de reder gaat het met de haring en makrcelprijs nog steeds naar wens en de haring, die niet beneden de f 14 komt, zorgt ook wat dat betreft voor een uitzon derlijk seizoen. Terwijl makreel voor f 16 naar de koelcellen blijft gaan. Daar komt als „verzwarende omstandigheid" bij, dat de afgelopen week een schuchter begin werd gemaakt met de uitvoer van verse haring en waar verleden jaar al duizenden en duizenden kisten in de cellen stonden, is er op het moment nog niet één ingevro ren. Waaruit zou kunnen volgen, dat de Engelse walvisserij een gouden tijd tege moet gaat. Plotselinge gebeurtenissen kunnen daar echter de klad in brengen. Wij denken nu even aan de paratyphus-affaire, die de zou te haring een behoorlijke duw heeft gege ven: een auto met vaatjes haring uit Kat wijk voor Brabant moest verleden week onverrichterzake naar huis terug. Niet ge wenst. Wij willen dit overzicht besluiten met een korte opmerking over de omstandigheden, waaronder gelost wordt. Het incident op één van de WIRON-kotters (het losschie ten van een runner) heeft daar Zaterdag opnieuw de aandacht op doen vallen. Zon der ergens enige schuld te willen zoeken lijkt het ons zaak deze tot nu toe vrijwel ongereguleerde aangelegenheid eens in stu die te nemen en te zien, welk uitvoerend orgaan toezicht zou kunnen houden op de veiligheid aan de wal. Zo langzamerhand is het toezicht op de veiligheid ter zee ge meengoed gaan worden, al ontbreekt er nog wel het één en ander op vele schepen wat de toepassing ervan aangaat, maar zodra een scheepje voor de hal ligt, ont glipt de zorg voor de veiligheid dergenen, die er dan bezit van nemen blijkbaar aan de officiële Instanties. En daar de afgelo pen maanden meermalen van deze kleine, gelukkig nergens ernstig aflopende defec ten hebben aangetoond, zou het geen over bodige weelde zijn, erger te voorkomen, door ook hier de voorschriften zwart op wit te zetten en te controleren. GEBOREN: A. C. Molenaarvan der Vlugt, d., Rijksweg 322, Santpoort; G. L. Postma— Visser, z„ Zuiderstraat 3, Velsen-N.; P. M. van WeteringMolenaar, z., Velserduinweg 159 a, IJmuiden-O.; T. MeesMees, d., Gij zen veltplantsoen 47, IJmuiden; W. van der BijlAsmussen, d., Hofdijklaan 36, Driehuis; G. JansenVerbaan, z. Rijnstraat 116, IJmuiden-O.; J. A. van der Pijlde Man, d., de Lumeijstraat 2, IJmuiden-O.; M. Koerts— de Vilder, z., Reggestraat 13, IJmuiden; J. L. Alandde Vries, z., IJsselstraat 12, IJmui den; D. PoelHuijboom, z., Zeedijk 5, As sendelft; H, M. de JongTerlinden, z„ Mid denweg 4, Velsen-N.; A. Sintene—Apelman, z„ Bloemendaalsestraatweg 67, Santpoort; I. Pichelde Pruijssenaere de la Woestijne, z., Rijnstraat 24, IJmuiden; J. A. Visservan Rooijen, d., P. C. Hooftlaan 41, Driehuis. OVERLEDEN: C. Stam, 83 j., echtgenoot van A. Verheijden, van Rijswijkstraat 11, Velsen-N.; G. F, Hempel, 85 j., weduwnaar van C. J. E. Hendriksen, Conollyweg 2, Bloe- mendaal. ONDERTROUWD: C. Vlieland, de Wet straat 17, IJmuiden en G. Visser, Pres. Kru- gerstraat 15, IJmuiden; C. Koelewijn, de Ruijterstraat 93, IJmuiden-O. en M. Kempe, Torricellistraat 23, IJmuiden; J. Broekhoff, J. P. Coenstraat 19, IJmuiden-O. en G. Be- rendsen, Trompstraat 9 rd., toek. adres: Schaepmanlaan 18, Uithoorn; C. de Jong, Piet Heinstraat 40, IJmuiden-O. en C. Luk- kien, Vergierdeweg 253, Haarlem; G. B. J. Koch, Velserbroekstraat 13, Santpoort en M. W. Slot, Transvaalstraat 14 II, Amsterdam; E. J. Duffels, Geelvinckstraat 29, Velsen-N.; en M. Th. Hollekamp, Kleverlaan 14, Haar lem; J. van Hulst, Noorderdorpstraat 11, Velsen en L. ten Oort, Dirk Hartogstraat 9, IJmuiden; J. L. van der Pijl, Trompstraat 100, IJmuiden-O. en M. van Beelen, Bakkerstraat 18, IJmuiden, toek. adres: Velserduinweg 294, IJmuiden-O.; A. A. Kooij, Pres. Steijn- straat 55, Haarlem en S. C. Kramer, Hyacin- thenstraat 19, Santpoort. GEHUWD: C. Kool en G. van den Bos, Zee weg 297, IJmuiden-O.; J. Chr. van Heerde en W. H. J. Doldersum, Platanenweg 34 II, Amsterdam: C. Koppe en C. Doezie. Radar- straat 138, I.Tmuiden; P. Vlaming en M. C. Slikker; H. Loots en G. Otte; C. Meijsen en M. Jongsma, Markt 90, Roozendaal; N. H. Bekker en C. L. van Oort, Wijkerstraatweg 286, Velsen-N.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3