&4t éva&tèit waai kdeiem op w -Clowntje Riek liajgpll w Mg België versloeg wereld kampioen Duitsland Verdiende zege van VSV op zwak Elinkwijk MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 4 Manchester City van de eerste plaats verdrongen Prpchtige wedstrijd tuiser» Rusland en Hongarije Zes nieuwelingen in Engels voetbalelftal HFC versloeg Ede na eenzijdige wedstrijd: 4-0 RCH klasse beter dan zwak Helder: nul-vijf Voor de kinderen Derde nederlaag voor DGO en Bloemendaal Onverwachte nederlaag van Schoten tegen RVV Voorlopig Nederlands elftal samengesteld J. de Mos kampioen van de tennisleraren In-spin: een vlek erin... uit-spuit: de vlek eruit! c e t av.abne v i IBS -w-oST- Uitslagen „na-Braasem" FEUILLETON EN door Gordon Folk ADVERTENTIE Met interessante vliegtuigplaatjes Voetbal in Engeland Manchester City is van de top van de ranglijst in de eerste divisie van de Engel se league verdrongen. Zelf verloor het het plaatselijke duel met Manchester United met drie-twee en daar West Brnmwich Al bion op eieren grond Leicester City met zes- vier versloeg, staat West Bromwich thans met 15 punten bovenaan. Arsenal kan de trip naar Rusland, welke de Londenaren over enkele da een eaan ondernemen, we»r met enie vertrouwen tegemoet zien. Na drie achtereenvolgende nederlagen won nen zij met vier-nui van Burnley. Men was overigens niet zuinig met doel punten on deze Zaterdag. Want in de eer ste divisie bijvoorbeeld zegevierde voorts Blackpool met vijf-één over Tottenham Holsnur. wees Presten North End met viif- nul Sheffield United terug en produceerde Bolton Wanderers en Aston Villa gezamen lijk zes doeiriunten. waarbij beide partijen de buit eerlijk verdeelden: 3-3. Nicholls legde voor een plaats in de na tionale ploeg wel een zeer stevige basis door in het treffen met Leicester City West Bromwich Albion aan drie doelpunten té helpen. Allen, doe velen als Engeland® beste midvoor van d't ogenblik beschouwd, had de score geopend en vervolgens schoot Nicho'is drie maal achtereen raak. door welke hattrick West Bromwich met rust een vier-één voorsnrong had. Niettemin trok Leicester na de hervatting met groot enthousiasme ten aanval, doch de achter stand bleek te groot om West Bromwich nog van de overwinning, d'e dew club ten slotte behaalde, weg te houden.West Brom wich kwam daardoor aan de leiding, omdat Manchester City thuis geen kans zag zich plaatsgenoot Manchester United van het lijf te houden. Met drie-twee trok de Uni ted aan het langste eind. Met veertien pun ten bezet Manchester City thans de tweede plaats, welke het echter moet delen met Sunderland, Manchester United en Chelsea. De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalBurnley 4-0, BlackpoolTottenham Hotspur 5-1. Bolton WanderersAston Villa 3-3, Charlton Ath- letieSunderland 1-3, EvertonCardiff City 1-1, Huddersfield TownWolver hampton Wanderers 2-0. Manchester City Manchester United 2-3, Newcastle Uni tedChelsea 1-3, PortsmouthSheffield Wednesday 2-1, Sheffield UnitedPreston North End 0-5, West Bromwich Albion Leicester City 6-4. Tweede divisie: Birmingham City—Burv 1-3, Blackburn RoversPlymouth Argyle 2-2, Derby CountyDoncaster Rovers 5-0, FulhamBriston Rovers 2-3, Ipswich TownLeeds United 1-2. Middlesbrough Li.nco1n City 2-1. Nottingham ForestNotts County 0-1, Rotherham UnitedLuton Town 2-0, Stoke CityHull City 0-0. Swansea TownLiverpool 3-2, West Ham United'Port Vale 2-0. Ruim 100.000 toeschouwers hebben in het Dynamostadion in Moskou genoten van prachtig voetbal in de wedstrijd tussen de beidie nationale teams van Rusland en Hon garije, welke ontmoeting werd geleid door de Engelse scheidsrechter Ellis. Zowel voor als na de rust was het tempo hoog, de com binaties zuiver en wel overwogen. Dank zij het uitstekend doel verdedigen van de Rus Jaschin en van de Hongaar Grosits bleef de score beperkt tot één-één. Puskas was weer de beste speler in de Hongaarse ploeg, maar hij werd goed gedekt door aanvoerder Netto, die hem slechts zelden moest laten gaan. Dat gebeurde evenwel toch in de achtste minuut, toen Puskas al leen nog Jaschin voor zich had. maar de Russische doelman bracht redding. Een minuut later schoot Koseis tegen de paal. Salni'kow gaf uit een pass van midvoor Simonjan met een kopbal ziin land de lei ding, een half uur voor de rust. In de tweede helft was het Hongaarse elftal, dank zii ook een hoog ongevoerd tempo, beslist sterker in het veld. Maar stopperspil Bakascbkin slaagde er twee keer in de bal van de doellijn weg te trap pen. Na een kwartier scoorde Kocsis een prachtig doelpunt. Zo mooi en zo zuiver was ziin schot, dat de Russische toeschou wers dit doelpunt luide toejuichten. Uitblinkers aan Hongaarse ziide waren de halfspeler Bozsik. die als spil opereer de. verder doelman Grosits en in de voor hoede waren Kocsis en Puskas weef dn gevaarlijke spelers. In het Russische elftal vielen spil Bakaschkin en de voorhoede speler Salnikov sterk op. In het Engelse elftal, dat Zaterdag 2 October in Belfast tegen Ierland aantreedt, zullen zes nieuwelingen in het veld ver schijnen. Doelman Wood; rechtsback Foul- kes, rechtshalf Wheeler, linkshalf Barlow, rechtsbinnen Revie en linksbinnen Haynes zijn voor de eerste maal in de vertegen woordigende nationale ploeg gekozen. Op de buitenplaatsen heeft men Stanley Matthews en Finney gehandhaafd, ondanks de de laatste tijd veel gehoorde critiek, dat Engeland op een van de vleugels een speler nodig heeft, die meer direct op het doel af gaat. Men heeft de gehele defensie van Manchester United (Wood, Foulkes en Byrne), die afgelopen Zaterdag tegen Man chester City zo uitstekend werk liet zien. opgesteld. De opstelling luidt. Doel: Wood (Manchester United); ach ter: Foulkes, Byrne (beiden Manchester United); midden: Wheeler (Bolton), Wright (Wolverhampton) (aanv.); Barlow (West Bromwich Albion); voor: Matthews fBlack- pool), Revie (Manchester City), Lofthouse (Bolton), Haynes (Fulham), Finney (Pres ton). HFC heeft in de wedstrijd tegen Ede volledig revanche genomen voor de ne derlaag in de eerste competitie-wedstrijd tegen Holland. Met een viernul neder laag kon Ede de terugreis naar Gelderland ondernemen. Bepaald moeilijk heeft HFC het deze Zondag overigens niet gehad. Daar was de tegenstand van Ede te zwak voor. Het was dan ook geen verdienste van de Haarlem mers, dat de eerste helft zonder doelpunten verliep. De HFC-voorhoede kreeg name lijk kans op kans om het doel van Ede te treffen, maar telkens weer misten de voor hoedespelers. De laatste tien minuten voor de rust zag Ede kans zich even los te wer ken. Vier hoekschoppen op het HFC-doel waren daarvan het gevolg, maar doelpun ten bleven ook voor de bezoekers uit. Na de pauze ging het aanmerkelijk beter in de voorhoede van HFC. Na ruim een kwartier spelen gaf Hans Winter op fraaie wijze uit een solo-ren zijn club de leiding en toen meteen daarop De Nijs met een hard schot de stand op tweenul bracht, stond het al vast, dat HFC deze wedstrijd niet ging verliezen. Een doelpunt van Jochemus, die de bal toegespeeld kreeg van Oud. bracht HFC's voorsprong op drienul. De verdediging van HFC, waarin Corbeth als spil optrad, kon de aanval van Ede gemakkelijk baas blijven. Alleen de rechtsbuiten van Ede toonde zich een gevaarlijk speler. Met nog zeven minuten speeltijd kwam het vierde en laatste doelpunt in deze vrij eenzijdige ontmoeting. Na een knappe combinatie tussen Möli.in en Bijleveld, plaatste laatst genoemde de bal fraai door naar Oud, wiens schot de Ede-doelman te machtig was. De landenwedstrijd tussen België en Duitsland Zondagmiddag in Brussel ge speeld, is op volkomen verdiende wijze door de ploeg van de Rode Duivels onder aanvoering van midvoor Coppens met twee-nul gewonnen. Duitsland, wereld kampioen in begin Juli in Bern geworden, na een onverwachte zege op de Hongaren, bleek nog slechts een schaduw te zijn van het voortreffelijke team, dat zich op zo'n uitmuntende wijze in Zwitserland had ge weerd. De Rode Duivels hadden van het begin af het initiatief in handen, waarbij de middenlinie met Carré aan het hoofd, een belangrijke rol speelde. Doelman Herken- rath moest herhaaldelijk ingrijpen voor gevaarlijke schoten, in tegenstelling met Gernaey, die slechts weinig werk kreeg op te knappen. Het samenspel tussen Lembe- rechts, Mermans en Coppens met Anoul als uitstekende verbindingsman, was weer voortreffelijk en telkenmale maakten deze spelers openingen in de Duitse verdediiging. die nogal onzeker speelde. Coppens gaf zijn land in de zevende minuut reeds de leiding toen hij profiteerde van een fout van de Duitser Liebsich. Hij kreeg een vrij veld voor zich en had geen moeite om ook de doel verdediger Herkenrath, van Rot Weiss Essen, te passeren. In de achtste minuut na de hervatting dribbelde Lemherechts het halve veld over, "af op het goede ovenblik aan Anoul over. Deze richtte voortreffelijk en schoot met de linkervoet in de hoek van het Duitse doel. Het schot was onhoudbaar voor de uitstekend spe'ende Herkenrath. Ondanks het feit, dat Duitsland met de wind in de rug speelde, bleef het initiatief aan Belgi sche zijde, waar men de aanvallen van uit de defensie opbouwde, voornamelijk via de vleugelspelers. In de stand kwam geen wij ziging meer. Scheidsrechter Rronkhorst leidde voortreffelijk. Op een door de regen glad en zeer zwaar veld won VSV ondanks bet gemis van Van der Kuil. vo'komen verdiend met vier-nul van Elinkwijk, na met de rust met drie nul te hehb"n voorgestaan. En ai willen we niets aan het op zichzelf verdienstelijke spel van de Velsenaren afdoen, zij zullen zelf de eersten zijn om toe te geven, dat Elinkwijk er we! bijzonder weinig van te recht bracht, en het beba'en der zege dan ook niet bijzonder moeilijk was. De thuisclub had na de nederlaag van vorige week de opstelling nogal drastisch gewijzigd, maar verbetering bracht dit zeker niet. Integendeel,de aanvallen, overi gens niet zo talrijk, waren zo doorzichtig en weinig doortastend, dat Kunst en de zijnen groot gevaar kon-den voorkomen. Heel wat beter en ook hoger va.n tempo waren de aanvallen van VSV, waarbij de Slinkwijk-defensie, overigens nog het beste cteel van de ploeg, herhaaldelijk voor moei lijke, zo niet onoplosbare problemen kwam te staan. Verswijveren opende de score, nul-één. VSV bleef de toon aangeven en met een kopbal uit een hoog voor het doel geplaatste bal kon De Graaf de voorsprong op twee-nul brengen. De strijd werd daar na iets feller, maar VSV bleef veel gevaar lijker voor doel en Belfröid bracht voor rust de stand op nul-drie. Met de veilige voorsprong voor ogen en practisch zeker van de overwinning, deed VSV het na de rust op het zware veld kalm aan. Het tempo lag nu ook wat lager. Wat talrijker waren nu de aanvallen van Elink wijk, maar het ongevaarlijke karakter daarvan bleef ongewijzigd gehandhaafd. Zonder al te veel moeite hield de VSV- defensie zich dan ook staande, evenals de leidediging van de thuisclub, tot stopper Roos een strafschop veroorzaakte, onzes in ziens een wel wat zware straf voor het lichte vergrijp, waaruit Kunst de eindstand op nul-vier bracht. Nog minder tegenstand dan in de wed strijd tegen Hollandia, heeft RCH deze Zondag in zijn tweede competitie-wed strijd ondervonden van Helder. De Helder- se ploeg, die tot nog toe twepmaai geliik had gespeeld, moest tegen RCH op wel zeer pijnlijke wijze de eerste nederlaag in casseren. RCH heeft eigenlijk van het begin tot het einde min of meer met zijn tegenstan der gespeeld. De gastheren bleken niet bij machte dit RCH-elftal met enige kans op succes partij te kunnen geven en voor Van der Voort, de keeper van de Racing, moet het wel een saaie middag zijn geweest. In de eerste helft kreeg hij één schot te verwerken en na de pauze was het ook niet bijster druk voor zijn doel. RCH had vier minuten nodig om zich van een voorsprong te kunnen verzekeren. Uit een fraaie voorzet van Koster was het Van Braam, wiens schot de Helderse doel man voor de eerste maal passeerde, nul één. Na twintig minuten werd het nultwee uit een strafschop van De Vos, toegekend wegens een overtreding tegen Couwen- hoven en nog voor de thee was het Van Braam, die zijn tweede en RCH's derde goal op het bord bracht, nadat Kruyer hem de bal op keurige wijze had toegespeeld. Kort achter elkaar vielen in het begin van de tweede helft nog twee Haarlemse doelpunten, waardoor de voorsprong uit groeide tot nulvijf. Eerst scoorde Bies- bVouck na aangeven van Couwenhoven. Van Braam doelpuntte voor de laatste maal na een snelle combinatie met Koster. Een goal van Biesbrouck keurde de scheids rechter wegens buitenspel af. Voor de wedstrijd werd een minuut stilte in acht genomen voor een overleden be stuurslid van Helder. Derdeklassers Vierdeklassers Hét gaat de Haarlemse vierde klassers niet bepaald voor de wind. Bloemendaal en DCO hebben hun derde achtereenvol gende nederlaag moeten incasseren en be zetten de onderste plaatsen in hun afde ling. Bloemendaal had een drieeén voor sprong tegen Gold Star maar werd toch nog met vier—drie verslagen. DCO zag zich door NAS geslagen. De Halfwegse club nam door Schouten en Limburg een tweenul voorsprong alvorens DCO aan het ene doelpuntje kwam. De tweeéén stand bij de rust onderging geen verande ring meer. EHS speelde eindelijk een behoorlijke partij voetbal en kon bij HEDW een ver diend gelijkspel bereiken (22) hetgeen de burger moed zal geven. Een drieeen nederlaag voor DIO moest genoteerd wor den terwijl Halfweg en ETO de puntjes deelden (22). Onze Gezellen wist de eerste overwin ning te behalen. Tegen Sloterdijk werd met drietwee gewonnen en de Gezellen komen er nu iets beter voor te staan. Ook Waterloo wist te winnen waarvan Nautilus met viertwee het slachtoffer werd. THB behaalde in West II een nuttig puntje bij SJC. Wiedijk en Kensen scoor den, maar ook SJC bracht twee doelpun ten aan de lei. De standen luiden: I 4d KBV Liinden JHK Dé Meer Wilskracht ETO St. Pancrat. DIO Halfweg OG Sloterdijk SLTO II 4a Roodenburg Teylingen WSB Tonegido Lisse THB Wat kun je toch soms onhandige dingen doen als je niet goed nadenkt! Dat ondervond Oepoetie enkele dagen later. Hij had op school een aardige plaat gekregen en die wilde hij nu inlijsten en op hangen. Hij had er al een passend lijstje bij gezocht en de plaat er in gezet; nu had hij 'n fijn schilderijtje voor zijn kamertje. „Nou moet ik het nog ophangen", dacht Oepoetie. Hij zocht er 'n goed plaatsje voor uit, naast zijn boekenkastje. En toen had hij alleen nog maar het lijstje op te hangen, tenminsteals hij 'n spijker had! „Tja, die moet ik nog even gaan zoeken", dacht Oepoetie. „Ik zal eens in de spijker- kist kijken, daar zal wel iets te vinden zijn. Ik zal maar 'n goeie stevige zoeken, dan kan 't niet vallen!" En zo, gewapend met 'n flinke spijker en 'n hamer, begon Oepoetie op de muur te timmeren Zowel Schoten als Zandvoortmeeuwen hebben bij de derde-kiassers hun eerste nederlaag geleden. Schoten verloor bij KW en Zandvoortmeeuwen sneuvelde in de be langrijke wedstrijd tegen HBC. De Zand- voorters hebben echter protest aangetekend. TYBB herstelde zich door een vier—één zege op Archipel. Schoten heeft op het zware veld van KW een verdiende nederlaag geleden. De gastheren, die voor de rust de leiding na men, brachten na de pauze de stand op tweenul. Schoten bleef het antwoord hierop schuldig. Voor de strijd tussen HBC en Zandvoort meeuwen bestond veel belangstelling. Het was een uitstekende wedstrijd met goed voetbal, waarin voor de rust niet werd ge scoord. Toen HBC een kwartier na de pauze onverwacht een strafschop kreeg toegewezen, schoot Vogel deze in (één nul). De wedstrijd, die daarvoor is een sportieve sfeer was gespeeld, kreeg nu een minder prettig karakter. Een speler van HBC werd wegens natrappen van het veld gezonden. Ondanks een sterk overwicht van de Zandvoorters slaagde Duivenvoor de er in de stand op tweenul te brengen. Kort voor tijd scoorde Halderman tegen. Wegens het niet toekennen van een doel punt heeft Zandvoortmeeuwen protest aangetekend. TYBB stond tegen Archipel bij de rust I 4e 3—5 HEDW 3—5 3—5 WMS 3—5 3—4 Germaan 2—4 3—4 Gold Star 3—4 3—4 Nas 3—4 3—3 Waterloo 3—4 3—3 Nautilus 3—3 3—2 OFC 2—2 3—2 DJK 3—2 3—2 EHS 3—1 3—2 Bl'daal 3—0 3—0 DCO 3—0 3—6 ASC 3—2 3—6 Rouwkoop 2—1 3—6 DOSR 3—1 3—5 SJC 3—1 3—3 Warmunda 2—0 3—3 Meerburg 3-0 Timmermans in voórhoede Roosenburg reserve De keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 29 September in Nijmegen een oefenwedstrijd speelt teeen Rot Weiss Es sen als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV). Achter: Wiersma (Donar) en Tebak (Eindhoven). Midden: Klaassens (VW), Van der Hoek (Feijen- oord) en Jansen (ADO). Voor: Brooymans (RAC), Van Beurden (BW), Cor van der Gijp (Emma), Timmermans (ADO) en Luiten (DOS). Reserves zijn: Van der Wint (VSV), Kuys (Haarlem), Terlouw (Spar ta), Bennaars (DOSKO) en Roosenburg (Sneek). Rot Weiss Essen zal in de volgende op stelling verschijnen: Doel: Herkenrath. Achter: Sehaffner en Göbel. Midden: Jahnel, Wevers en Wien- tjes. Voor: Rahn, Vordenbaeumen, Gott- schalk, Islacker en Termath. Tot de reserves behoort de oud-HBS'er F. Röhrig. Herkenrath verdedigde Zondag het doe! van Duitsland in de wedstrijd tegen België in Brussel. De meest beroem de speler is evenwel Helmut Rahn, die aan alle wedstrijden van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft deelgenomen. Rot Weiss staat op het ogenblik omge slagen aan de kop van de ranglijst in haar afdeling. In 1951-'52 was deze vereniging kampioen van West-Duitsland, in 1952-'53 nummer twee en in het afge'open seizoen werd wederom de tweede plaats bezet in het landskampioenschap. (Kennelijk heeft de keuze-commissie het Nederlands elftal willen verjongen. In de achterhoede moest Odenthal, die Overigens toch uistekend in vorm is. het veld ruimen voor Wiersma. die het vooral op een zwaar veld wel bijzonder moeiliik zal krijgen. Teriouw is vervangen door de jeugdige Van der Hoek en Biesbrouck heeft plaats moe ten maken voor de eveneens jonge Jansen ADO). In de voorhoede heeft Cor van der Gijp een nlaatsie gekregen tussen Timmer mans en Van Beurden. Roosenbuirg, die in het buitenland zo bijzonder veel ervaring heeft opgedaan sta-at bij de reserves.) In Den Haag ziin tenniswedstrijden ge houden om de Nederlandse kampioen schappen voor 'leraren. De titel in het enkelspel werd gewonnen door J. de Mos. Hij versloeg in de finale J. B. Mulder met 12-10, 6-4, 6-2. J. B. Mulder en Van Beem werden kampioen in het dubbelspel. Met 6-2, 2-6, 9-7 wonnen zij in de finale van de gebroeders De Mos. ADVERTENTIE A-fZpYj VLEKKENWAT E R E R De Amsterdamse beroepsvoetballers doen hun best in de competitie van de NBVB. Zaterdag wonnen zij van De Graafschap met niet minder dan vijf-één. Toch waren de „zwarte schapen", zoals de Amsterdamse profs genoemd worden, niet voort durend in de aanval. Op de foto ziet men namelijk hoe doelman Visser (Amsterdam) de bal door zijn handen liet gaan. De bal gaat echter naast het doel. met nuléén achter. In de tweede helft kwamen de Yellows terug. Na twintig mi nuten maakt Van Zon gelijk. Doelpunten van Van der Klugt, Van Zon en Van der Klugt voerdep TYBB tenslotte naar een vieréén overwinning. Hillegom was physiek niet opgewassen tegen de Postduiven. Hoewel de jonge Hil- legom-ploeg verdienstelijk spel liet zien, kon een nederlaag niet worden voorkomen. Bij de rust was het éénnul voor de Post duiven. Daarna vielen nog twee doelpun ten. Ripperda leed de derde nederlaag in successie. Thans werd van Blauw Zwart met drieeen verloren. Het ziet er naar uit, dat de oranje-witten geen gemakkelijk seizoen tegemoet gaan. JOEGOSLAVIë WON VAN SAARLAND. Het Joegoslavisch voetbalelftal heeft in Saarbrücken weinig moeite met Saarland gehad. De Joegoslaven behaalden een vijf een overwinning. De einduitslagen van de zeilwedstrijden, gehouden tijdens de „na-Braasem", luiden: 16 m.2 streepklasse: 1. „Zilverwiek", v. d. Steeg; 2. „Carry", Moger. 16 m.2 puntklasse: 1. „Akodi, v. d. Horst; 2. „Watervrind", Spaargaren. Olympiajollenklasse: 1. „Pinguin III", Markus; 2. „Flossie", Lesage. Pampusklasse: 1. „Delta", Kost; 2. „Woel water", M. Blok. 12 voetsjollenklasse B: 1. „Maheik", Van Bree.ien v. d. Bout; 2. „Snappy'j Haverkate. 12 voetpollenklasse B: 1. „Maheik", Van Hoeken; 2. „Swayer", Walenkamp. Jeugdklasse: 1. Billy II", Albers; 2. „Tol Nooit", v. d. Toorn. 12 m.2 sharpieklasse: 1. „Spotvogel", Gul- demond; 2. „Piasjager", Verhagen. Valkenklasse A: 1. „Whippet", Zuidèrbaan; 2. „Anneke", Jongeneel. Valkenklasse B: 1. „Tikoes", Veldhuizen; 2. „Merlijn Fontein. Drakenklasse: 1. „Oranje", Dudok v. Heel, Jr.; 2. „Puzzle", Van Wijk. 36) ,,Ja, daar was ik al bang voor. En het vervelende is, dat ik hem met achterna kan nu de motorboot buiten bedrijf is. In de sloep haal ik het niet, voor bet getij on gunstig wordt. We kunnen er nu wel zeker van zijn dat het morgen allemaal in de krant staat en dan weet ook iedereen dat jij hier bent, Maureen". „Dat kan me niet schelen. Het enige be langrijke is dat Ferroni nu weet waar het porselein is. Dat 'kan gevaarlijk zijn als hij tenminste nog eens een poging wil wagen". „Als Laimb hem niet gewaarschuwd hteft, is dat nog niet zo heel érg, want dan denkt hij, dat wij niets vermoeden, dat er helemaal geen gevaar aan de lucht is, en dan vat hij de overval misschien te ge makkelijk op. Maar we moeten op alles voorbereid zijn, van nu af aan. We moeten het porselein zo vlug mogelijk ergens aan de wal in veiligheid zien te brengen, maar dan moeten we eerst een of ander museum bereid vinden, de verantwoordelijkheid er voor te willen aanvaarden. Het heeft geen zin om het ergens in Portlevion op te slaan. En een museum zal de collectie toch eerst verzekerd willen hebben, voor het de verantwoordelijkheid wil dragen. Dat kost allemaal tijd. De collectie zal dus eerst nog wel hier moeten blijven en ondertussen moeten wij er voor zorgen dat er niets mee gebeurt. Het is gemakkelijk genoeg om de ingang die we gevonden hebben te beschermen, maar we moeten in de eerste plaats er achter zien te komen, of er nog een andere loegang is. Die andere deur die wij zagen was ook vrij nieuw. En je hebt misschien niet gezien wat ik zag: een klein rond gaatje op ooghoogte, en ik merkte dat daar een scherpe tocht door woei. Van zee lucht, geloof ik. Toen Maureen hier niet op in ging, ver volgde Bill: „Dat kan duiden op een ver binding naar Fingalgrot, dus een andere toegang tot het laboratorium. Willen we het porselein bewaken, dan moeten we alle toegangen in de gaten houden. Aan de an dere kant lijkt het mè onmogelijk, om via die weg eén behoorlijke lading te versche pen. Dat kan nauwelijks. Ma&r ja, er kan natuurlijk nog een andere verbinding mét de buitenwereld zijn. Dat is wc! ónze eerste taak". Voor hun dagtaak geëindigd was, ver zegelde Bill de scharnieren en grendels van de deuren beneden in het laboratorium. Ze bespraken de mogelijkheden, om zich Ferroni van het liif te houden. „Het lijkt me het beste, dat ik Lamb naar Lobster- pot haal. Dieven moet je met dieven van gen. Wanneer hij er is kan Ferroni me niet als een gefingeerde verslaggever overrom pelen. En dat doet me ineens aan iets an ders denken, Maureen. Lamb zou een goede plaatsvervanger voor jou zijn Het laatste wat ik wil is dat jou iets overkomt. Het begint hier nu te gevaarlijk voor je te wor den. Ik zou geen ogenblik rust meer heb ben als ik wist dat jij op het eiland bent terwijl er van alles gebeuren kan". „Maar Bill, dèt kun je me toch niet aan doen? Alsjeblieft niet, Bill... „Sorry, Maureen, maar dat staat nu als een paal boven water. Niet dat ik je ver weg stuur. Blijf voorlopig in Portlevion. Morgenochtend breng ik je weg om meteen contact op te nemen met het Brits Museum en met Lamb. Ik zal zorgen dat je goed onderdak komt in de Admiral Hawkins „Als je dat werkelijk van plan bent, Bill, dan zul je me aan handen en voeten moeten binden, me er heen brengen en daar zo achterlaten. Met bewaking er bij. want anders zou ik onmiddellijk weer op het eiland zitten nadat ik me los gewurmd had, Nee, Bill, dat lukt je niet Dat gebeurt heel pertinent niet. Het is misschien nog niet bij je opgekomen, dat ik al evenmin eên rustig ogenblik zou hebben als ik niet op het eiland was?" Het bleek verloren tijd en moeite voor Bill om haar te overtuigen. Hij schilderde haar de afschuwelijkste gevaren voor en kwam zelfs zover om voor te geven dat hij geloofde in de legendarische gevaren van het eiland, dat al zoveel slachtoffers had gevraagd en haar ongetwijfeld ook zou krijgen. „Dat maakt me des te meer besloten om te blijven. Kun je je niet voorstellen hoe ik me voelen zou daar in Portlevion, terwijl jij hier ik weet niet wal meemaakt? Of la ten mijn gevoelens je misschien Siberisch koud?" „Integendeel. Ze betekenen meer voor me dan je vermoedt", antwoordde hii met een stem die hij nauwelijks als zijn eigen herkende. „Misschien weet ik dat wel". Hij voelde het bloed naar zijn hoofd stromen. Wat bedoelde ze? Was ze zo ge beten op de taak om hem te helpen? Of was er iets anders. Waarom vermeed ze het, om hem aan te zien? Beiden zwegen geruime tijd. „Maureen, bedoel je dat je gemerkt hebt.... O, wist ik nu maar hoe ik het zeggen moest.... heb je gemerkt dat ik heel veel om je geluk geef?" „Ik ben niet blind". „Vind je het erg?" „Zie ik er daar naar uit?" glimlachte ze hem toe. „Nee.... nee, Maureen. Je ziet er naar uit.dat je, ja Ook deze zin bleef onafgemaakt. Een ogenblik later lagen zij in eikaars armen. Het duurde vrij lang tot ze weer tot een redelijk gesprek in staat waren. Hadden zij in een andere omgeving ver toefd, al leek dan een verder onbewoond eiland een voortreffelijke plaats voor een jonge liefde dan was het gesprek mis schien die crag niet meer op zulke proza ïsche onderwerpen als porseleinverzame- lingen en roofovervallen teruggekomen. Maar Bill, nu overgelukkig en daardoor weer verzoend met het denkbeeld dat de schat (in de vorm van porselein) gevonden was, bracht het gesprek korte tijd later weer op wat nu hun eerste zorg diende te zijn. Over een terugkeer van Maureen naar Portlevion werd niet meer gesproken. ..Ik heb er over gedacht, cm politiebe scherming op het eiland aan te vragen, maar dat kost heel wat tijd en moeite. Er is waarschijnlijk in deze streek niet meer dan één agent op honderd vierkante kilo meter te vinden, en als ze versterking moeten aanvragen moet er een hele amb telijke molen gaan draaien, voor die op komt dagen. En tegen die tijd zijn wij klaar en hebben de politie niet meer nodig". „Dat lijkt me ook. Maar je zou direct met Scotland Yard in verbinding kunnen treden. Die zijn vlotter en hebben meer mobiel personeel". „Ja, dat zou natuurlijk kunnen, maar dan moet ik een heleboel vragen beant woorden wat ik niet zou kunnen zonder Lamb in moeilijkheden te brengen. En we kunnen Ferroni en Wax alleen te pak ken krijgen, als we Lamb zijn gang laten gaan. Het gaat niet alleen om bescherming vain het porselein. Ik wil die bandieten ook de das om doen. Maar we moeten boven dien rekening houden met het feit, dat Ferroni met een hele bende kan komen op zetten. De eerste keer is hij hier volgens Lamb wel alleen met Wax geweest, maar dat wil niet zeggen dat hij dat weer doet. We moeten cp de één of andere wijze meer hulp zien te krijgen". „Kunnen niet een paar van de vissers helpen? Die zijn bij de hand. Dan zijn wë de eerste dagen uit de brand". „O, die willen niet eens een voet aan wal zetten. Althans de ouderen niet. Maar ik zal een stel van de jongeren, die niet zo vastgeroest zijn in het verleden en wat meer durven, vragen om onmiddellijk te hulp te komen als we een SOS-sein uitzen den, met een lamp of zo, of met een scheepstoeter". „Een goed idee". Toen zij lang na middernacht naar bed gingen, wist Maureen heel goed, dat Bill geen ogenblik rust meer zou hebben zo lang het porselein en zij op het eiland wa ren. Daarom had zij hem met een geru6t hart de nachtwacht gelaten. Slapen zou hij toch niet, en dan was het beter dat er ten minste één was uitgeslapen. Zij móest hét per slot var. rekening niet van lichaams kracht hëbbèn als er gevaar dreigde, maar van helderheid van geest en snelheid van reactie. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6