Velsense adjunct-commies door België onderscheiden Voetbal in Kennemerland Golombek kreeg verwoede tegenstand van „Kijk Uit" Agenda voor Velsen Overwinning voor de Strawberries Eechtrop verliest van Kameleon Simultaan met bevredigend resultaat Verzetsman kreeg verdiende eer „ALCURA" stopt met films op Zondag Katwijkers kochten Urker botter Nieuwe Britse motortrawler 7 Tegen een crack Eén-jarige MCC vierde feest en hield motor- en autorit Compliment Druk bezochte receptie van gouden boerenleenbank „The Thief" sloot serie in Rex af Houtaanvoer Hockey in Velsen en Beverwijk Felle strijd bij „Kijk Uit" Kinheim IEV VVB Wijk aan 7,ee DEM T errasvogels WIJ Waterloo VIJF UREN EN TIEN MINUTEN hebben de hardnekkigsten onder de IJmui- dense schakers het gisteravond en vannacht uitgehouden tegen de leider van het Engelse team op de pas-geëindigde Schaak-Olympiade, Harry Golombek. Ze waren om acht uur vol moed met z'n veertigen begonnen in de bovenzaal van „Kennemerhof' en als de kamprechters niet af en toe een stille wenk had den gegeven, dat de koning eigenlijk wel omgelegd kon worden, zaten een paar misschien nu nog over de vierenzestig ruiten gebogen. Want er is verwoed slag geleverd in dit vreedzaamste aller denkspelen, dat zich bedient van de meest bloeddorstige stukken. Met een score van 8 A tegen 30'h in het voordeel van de gast op deze plezante schaakavond is er tenslotte dan toch nog een eind aan het gevecht gekomen, maar niet nadat ook het allerlaatste kruit verschoten was en niet nadat van die kleine, geniepige blundertjes in het eindspel door de rustig voortwarulelende Golombek waren afgestraft. Na de eerste twintig minuten van de strijd klonk al een mistroostige kreet over het slagveld: „Ik zit al in de boot" en deze eerlijke erkenning van het Britse meester schap werd in de loop der volgende kwar tieren door verscheidene andere, meestal geruisloze, gevolgd. Het moest niettemin kwart voor tien worden, voor de eerste koning werkelijk „gestreken" werd ten te ken, dat Golombek het toch nog beter door had dan zijn tegenstander, die meer dan dubbel zo lang mocht nadenken over de volgende zet. En terwijl op alle fronten de stellingen afbrokkelden en menige partij „geheid" ver loren kwam te staan, werd ook de eerste wapenstilstand getekend, een remise, die meer dan anders de handen op elkaar bracht Want zij gold de nog niet zo lang bij „Kijk Uit" schakende blinde speler J. Cleeren, een schaker uit de derde groep, wiens hond de baas naar het clublokaal had gebracht met het voor opgezette doel het zo lang mogelijk te willen uithouden. Het was klokke twaalf toen Golombek met een glim lach moest toegeven, dat hij er niets meer dan remise in zag: de stellingen waren dank zij het voorzichtige optre den van Cleeren onwrikbaar in elkaar vastgelopen. Deze prestatie verbaast te meer, daar deze speler alles op de tast moet doen, de witte stukken slechts kan onderscheiden doordat er spijkertjes in de koppen werden gesla gen en de notatie bijhoudt in braille. Zege en ondergang Een kwartier later klonk de tweede zwakke juichkreet: ook Arie Hijken, een Kijk Uit-er uit de tweede groep had een halve punt op Golombek veroverd. Weer vijftien minuten nadien een zegepraal, de eerste: P. Lanser, een sterke schaker uit Groep I had de nog sterkere Brit op de knieën gekregen Ook H. van Nieuwenhui- zen haalde trots die eer binnen en nadat W. van der Tuin een klinkende remise had bevochten was het een poos lang stil in de grote rechthoek der schakers. Al viel er hier en daar wel eens een ko ning, ondanks de eerzuchtige tegenstand van zijn geleider, al dan niet gesteund door het analyserend vernuft van een paar sup porters. Allengs is het veld toen verder af gebrokkeld, eindspel na eindspel ging voor zwart (Kijk Uit) verloren en daar stond slechts hier en daar een zegepraal tegen over. Achtereenvolgens speelde J. Hen driks (groep I) remise, won J. Plugboer (groep I) en aanvaardde ook A. de Ruiter (groep II) remise. J. Hölscher haalde het volle punt binnen door Golombek aan zijn zegekar te binden en dat goede voorbeeld werd door D, Kistemaker uit groep I ge trouw gevolgd. J. de Wolf (groep II) kwam De Motor Club „Castricum" heeft Za terdag haar een-jarig bestaan gevierd met een daverende feestavond in hotel De Harmonie en in aansluiting daarop Zon dagmiddag een motor- en autorit gehou den. Deze rit gold tevens voor het districts kampioenschap. Er bestond grote belangstelling voor en om half drie gingen de deelnemers van hötel De Harmonie van start voor het traject van 51.8 km. Bij de motorrijders was de eerste plaats voor de Alkmaarder J. Jansen: hij werd gevolgd door zijn stad genoot H. Plevier. De derde en vierde plaats waren voor leden van de organi serende motorclub, namelijk J. Bakker en J. Dekker. De autorijders reden eveneens 51.8 km en in deze afdeling waren de drie eerste plaatsen voor Beverwijkers; 1. Dingier; 2. A. Hedel en 3. Feliën. De teamprijs kwam in het bezit van de Motorclub Alkmaar (22 strafpunten) en de Castricummers J. Res en K. Schoe- maker brachten het hoogst aantal straf punten op hun naam (100 en 94). De prijzen bestonden uit bekers en médailles, die na afloop door de voorzitter van de M.C.C., de heer A. Dekker, werden uit gereikt. ADVERTENTIE Voor een MOOIE LINNENUITZET naar DE RUYTER'S MANUFACTUREN Kenn.laan 159 - Tel. 5605 DINSDAG 28 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Quo Vad>is". VELSEN Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad Velsen. WOENSDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Een schot valt in Venetië". VELSEN Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Harry Golombek, geboren onder de j torenslag van de „Big Ben" en dus een ras-Cockney uit de Britse hoofdstad, j wiste zich vannacht om tien over één het zweet van het voorhoofd na een haast eindeloze wandeling langs de schakers van „Kijk Uit" en zei: „It was rather worse than I am used to" („Het was beslist minder dan gewoonlijk"). Daarmee bedoelde hij de verwoede strijders van deze schaak-kamp in de bovenzaal van hotel Kennemerhof een pluim op de hoed te steken, want niet minder dan vijf van de ruim veertig partijen gingen voor hem verloren en hij moest in zes gevallen remise geven, wat een score opleverde van 8V2 winst punt voor „Kijk Uit" tegen 301/:i voor de Engelse meester een resultaat, waar mee de schakers hier dik tevreden kun nen zijn. Want Harry Golombek redacteur van I vele schaak-tijdschriften schaakt tenslotte al van zijn twaalfde jaar af j en was al gauw kampioen in het Con dense Boy's Championship terwijl hij voorts vele van Caïssa's lauweren oogstte op zijn tourheé's en internatio nale tournooien. Onder meer in Moskou. i „Want schaken kent gelukkig geen politiek", zei de ietwat grijzende, 43- jarige Brit ons gisteravond in een kort gesprekje. tot remise en G. de Haas uit groep I ver overde eveneens een half punt voor zijn club. Drie volhouders Het liep tegen één uur, toen nog op drie borden slag werd geleverd. Tot de laatste ademtocht hielden deze bolwerken stand, maar toen het tien minuten verder was, had de simultaan-speler ook dit trio tot overgave gedwongen. Met Stals als hek kensluiter. Het is laat geworden als gevolg van de onverwacht-grote opkomst, terwijl de En gelse gast van deze avond zich beslist niet liet haasten, maar dit werd ruimschoots vergoed door de vaak fraaie strijd aan weerskanten van het schaakbord, waar me nig klassiek partijtje, menige Nimzo-Indi- sche opening en menig gambiet de kenners bekoorde. Wij zullen dezer dagen, indien zij uitge werkt zijn, enige der fraaiste partijen uit deze geslaagde séance weergeven. Het regenachtige weer van Zaterdag middag heeft niet kunnen verhinderen dat vele belangrijke personen naar Castricum trokken om daar de receptie ter gelegen heid van het vijftig-jarig bestaan van de coöperatieve boerenleenbank „Castricum" luister bij te zetten. En, niet alleen dat de grote zaal van hötel De Rustende Jager tot de laatste plaats was bezet, toen het bestuurslid de heer G. Hemmer de ope ningsrede uitsprak, de talrijke bloemstuk ken welke de zaal sierden legden eveneens getuigenis af van de grote plaats die de Castricumse boerenleenbank in vele har ten inneemt. De heer G. Hemmer memoreerde de ge denkwaardige dag van 16 September 1904, toen de bank in Castricum het levenslicht aanschouwde, op initiatief van de heer F. Twisk. De eerste ledenvergadering vond 24 November 1904 plaats, onder voorzitter schap van de heer P. Duyn, evenals die van de heer Twisk een naam, die on verbrekelijk verbonden blijft met de ge schiedenis van de bank. Daar mogen dan zeer zeker de namen van de heren G. Louter, Th. Schermer en N. J. Stuifbergen, aangekoppeld worden, omdat zij tot op heden nog lid zijn van de coöperatie. Daar de twee eerstgenoemde jubilarissen wegens ziekte afwezig waren, zal men hen op de a.s. feestavond in de bloemetjes zetten. Voorts gaf de heer Hemmer een over zicht van de moeilijke jaren in de eerste wereldoorlog, de daarop volgende crisis jaren en de tweede oorlog. Na dit laatste feit nam de bank snel in ledental toe en thans zijn er 475 personen bij aangesloten, 1800 spaarders, werd er reeds voor f 700.000 aan voorschotten verstrekt en heeft men een spaartegoed van rond f 2.100.000. Begrijpelijk waren er vele belangrijke personen die het bestuur, bestaande uit de heren C. de Groot, voorzitter, en M. ten Wolde, G. Veldt, C. Glorie, C. Res, G. Borst, H. Twisk, G. Hemmer, leden en commissarissen en Jac. Schut, kassier, met het bereiken van de mijlpaal complimen teerden. Burgemeester C. F. Smeets gewaagde onder andere van het grote belang der bank voor de land- en tuinbouw en de vele middenstandsbedrijven die Castricum heeft. Pastoor G. Goes legde het accent op de prettige samenwerking die hij steeds mocht ondervinden en de heer Th. J. Visser sprak namens de Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, woorden van waar dering voor het vele werk van bestuur en leden, waardoor de bank met haar tijd meegroeide. De heer Visser liet zijn woor den vergezeld gaan van een electrische klok. Als vertegenwoordiger van de ring Boerenleenbanken in de Bloembollen streek en tevens namens de voorzitter van de ring, baron Van Wijnbergen, voerde de heer Tj. Kuipers het woord, en ten slotte de heren J. Dijkman (Land- en Tuinbouwbond) en J. Brandjes (Tuin- bouwvereniging „Ons Belang"). De bloe men, die deze sprekers reeds eerder had den overhandigd, waren even zovele blij ken van medeleven. Voorts waren er prachtige bloemstukken van de coöpera tieve boerenleenbanken in Heemskerk, Uitgeest, Limmen. Heiloo. Wijk aan Zee en Duin, van de R.K. Land- en Tuinbouw- bank te Heemskerk, het Castricums Ge meentebestuur, notaris J. H. Bremmers uit Beverwijk en notaris H. A. A. M. van Cranenburgh uit Castricum en vele an deren. Na tnoedeloos-makende belangstelling Maandagochtend is te Utrecht het bevolkingsonderzoek op tbc officieel begonnen. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz trad als eerste burger voor het doorlich tingsapparaat en legde hiermede vrijwillig zijn „binnenste" bloot Bijna niemand, zelfs de naaste collega's, hebben tot Zaterdag toe ooit geweten dat de rustige ambtenaar van de derde afdeling in het raadhuis van Velsen G. P. Mat- hijssen zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in het verzetswerk in de bezettingstijd. Mathijssen sprak er nooit over, hij heeft in die dagen eenvoudig gedaan wat hij zijn plicht achtte te doen en was als zodanig verbonden aan de Belgisch-Nederlandse ver zetsgroep „Wim". Hij woonde in Roosendaal, zijn geboorteplaats en verschafte van daar uit zijn inlichtingen. Voor de eerste maal in dit seizoen en helaas tevens voor de laatste in het be staan van „Alcura", werd Zondagmorgen een film vertoond, „The Thief", die een zwaar op de maag liggend probleem be handelt, namelijk de diefstallen van atoom geheimen. Op boeiende wijze worden de werkzaam heden van een atoomgeleerde gevolgd, die in contact is gekomen met een geleerde van een andere mogendheid. Het micro-foto graferen is hierbij de geijkte manier van stelen en verder handelt de geleerde dief even normaal als een gewone spion; via een meneer en een juffrouw en zo verder naar het gewenste doel. Qua inhoud heeft de film, waarin geen woord wordt gespro ken, verder weinig opbouwende waarde, maar de regisseurs hebben op schitterende wijze gebruik gemaakt van het fascineren de fluïdum dat blijkbaar om atoomgeheimen zweeft. Het geluid en de telefoon-effecten bezorgen de toeschouwers koude rillingen en daardoor werden de spanningen tot in terne hoogte opgevoerd. Vooraf sprak de voorzitter van Alcura, de heer A. J. van Maanen, over de waarde, die de atoomsplitsing voor de mensheid heeft, die echter, zoals in „de dief", veelal verkeerd wordt gebruikt. Spreker betreurde voorts de zeer geringe opkomst van de leden en zei, dat dit de laatste Zondagmorgenvoorstelling was. Het aangekondigde plan zal derhalve geen doorgang vinden en de overige uitvoerin gen zullen verschoven worden naar door- de-weekse avonden. Op 13 October wordt er een familie cabaret-avond gehouden, waarvoor de heer v. Maanen speciale aan dacht vroeg. De 31 ton metende Urker motor botter Klaas UK 51, welke is uitgerust met een 100 pk Bronsmotor en heeft toebehoord aan schipper J. Kapitein, is aangekocht door de heren Haasnoot, Van Dijk en Plug te Katwijk aan Zee. Het vaartuig is inmiddels van IJmuiden uit aan de visserij gaan deelnemen onder de naam Verwachting KW 56. Maar op 23 October 1943 was het uit met zijn illega-le bezigheden. De S.D. ar resteerde hem en bracht hem naar het S.D. Polizeilager Haren. Op 23 Juni 1944 werd hij ter dood veroordeeld. Dat dit vonnis niet ten uitvoer werd gebracht, lag in de mogelijke uitwisseling met Duitsers door bemiddeling van Zweden. Maar daar wa,s eerst veel later sprake van, want Mathijssen heeft achtereenvolgens nog ge vangen gezeten in Anrath, Luttinghausen, Haimeln en Essohershausen. Begin Mei werd hij mei een aantal anderen door de Amerikanen bevrijd. De Amerikanen brachten hem per vliegtuig naar een hos pitaal in Soissons in Frankrijk en daarna op 2 Juni ii945 kon de toen 23 jaar oud zijnde jongeman naar zijn ouderlijke wo ning terugkeren. De Belgische regering heeft hem echter niet vergeten en zo mocht hij Zaterdag, dus ruim negen jaren later, in Den Haag uit handen van de zaakgelastigde, de heer Couvreur, een drie tal onderscheidingen in ontvangst nemen. Dat waren het oorlogskruis 1940 met de palm, de medaille van weerstand en de herimneringsmedaille 19401945 met twee gekruiste pijlen. Mathijssen was daar niet de enige aan wie een ondersoheiding werd overhandigd. Hij had echter wel het voorrecht ze zelf te kunnen aannemen, waar ze velen posthuum werden uitgereikt. De Neder landse regering was erbij vertegenwoor digd door minister Witte. Maandag zat Mathijssen weer zoals gewoonlijk rustig aan zijn arbeid in Velsen, maar het moet voor hem desondanks innerlijk een grote voldoening zijn, dat ziin levensgevaarlijk werk waardering vond. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Maandagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Bornholm", dat van de Finse haven Vasklot een lading van 1770 vadem hout aanvoerde, waarvan Zaterdag al een ge deelte in lichters was overgeslagen tijdens de afwachting van de losschuit in het binnen toeleidingkanaal. Zware hagelbuien hebben wederom be langrijke schade toegebracht aan de Zuid- Bevelandse fruitteelt. Vooral in de omgeving van Krabbendijke werden fruitbedrijven ernstig getroffen daar de appeloogst voor 75 pet. werd vernield. Op het veld van Eechtrop zouden Zondag vier thuiswedstrijden worden gespeeld, die door de slechte terrein- en weersgesteldheid alle werden afgelast. De enige wedstrijd voor Eechtrop, die wel doorging, was de uitwedstrijd van het eerste herenelftal tegen Kameleon in Hilversum. Na het goede begin van de vorige week met de ruime overwinning op Hilversum werd Zondag tegen de verwachtingen in een nederlaag geleden van niet minder dan vier-één. Kameleon nam in de eerste helft van de ontmoeting uit twee korte hoekslagen een voorsprong van twee-nul, vergrootte deze voorsprong na de rust tot drie-nul en maakte er kort voor het einde uit een strafbully tegen de rechtsachterspeler van Eechtrop, J. Beerman, nog een doelpunt bij, nadat kort daarvoor rechtsbuiten H. Er is de afgelopen week weer fel om punten gestreden in de diverse groepen van de schaakclub Kijk Uit. Visser kreeg het op te nemen tegen Blok, en deze laatste wist in een gedegen par tijtje zijn tegenstander een dubbelpion te bezorgen en in een eindspel met lopers van gelijke kleur wist hij de zege te behalen. Van der Plas kon het ditmaal niet bolwer ken tegen Kraaienoord, terwijl Gordijn zich van zijn sterkste kant liet zien en van Aar- sen won. De kampioen Lanser moest het opnemen tegen Wijdoogen, hij maakte geen fout en won van zijn geduchte tegenstan der. De partij HuiserKistemaker werd af gebroken in iets gunstiger stand voor Kiste maker, ofschoon de winst niet gemakkelijk is aan te tonen. Ringers trpf Kroon in vorm en alras was het pleit beslecht, de daarop volgende partij speelde Kroon tegen Van der Plas en nu ging het minder goed. Van der Plas won volgens de regelen der kunst. Roseboom en de Vries moesten hun pun ten delen, de nederlaag van Nieuwenhuizen tegen Kok lag iets buiten de verwachtingen. Evenzo was dat het geval met de Wolf, die zijn eerste nederlaag te slikken kreeg tegen Hölscher. Bepaald verrassend was ook de nederlaag van Plugboer tegen Van Niekerken, maar de grote verrrassing van de avond was wel de overwinning van Krab tegen Verlaak; Deelder en Heidenreich speelden remise. De Ruiter overwon Zeylmans en dat Rijke zou winnen van Aarts lag voor de hand. In groep III behaalde het nieuwe lid Boer- rigter zijn eerste halve puntje door met Van der Tuin remise te spelen. Dekker wist van der Doel te weerstaan; de rivalen Blok en Wolthuizen ontmoetten elkaar ook weer eens en Blok won ditmaal. Korff won van Aalbersberg in een lange partij. Tenslotte wist Oldemark zijn partij van Kramer te winnen en Vis versloeg Buys. Op het drassige, bijna onbespeelbare ter rein van Purmersteyn in Purmerend is Kinheim de derde nederlaag in successie tegemoet gegaan, hoewel de Kinheimers in het eerste kwartier van de wedstrijd en vrijwel de gehele tweede helft in het veld d'e meerderheid hadden. Aangezien echter de linker verdediginsshelft van Kinheim het tegen de snelle rechtervleugel van Pur mersteyn zwaar te verduren had, moeten vier van de vijf doelpunten hieraan wor den toegeschreven, temeer daar de bal tevens wegens de gladheid zeer moeilijk onder controle was te krijgen. Dit euvel kenmerkte speciaal de technische tekort komingen van de Kinhedm-budtenspelers. Weliswaar moest de Purmerstevn-doelman met moeite een hard schot van Oroeneveld tot hoekschop werken en schoot Starreveld met drie vrijstaande Kinheimers in de doel- mond, in het zijnet, doch daarna nam Pur mersteyn met verre uittrappen het initia tief. Toen Paap na 20 minuten op Pigmans terugspeelde, was deze uit zijn doel en was het 1-0. Na een half uur was rechtsbuiten Zwart doorgebroken en plaatste de bal naar de in buitenspel staande rechtsbinnen, die ongehinderd scoorde (2-0). Tien ,minuten later was het opnieuw Zwart, dde men de baas niet kon worden en hard en laag in schoot (3-0). Vlak voor de rust zou v. d. Wateren doelpunten, maar toen floot de scheidsrechter af. Direct na de hervatting nam Kinheim het spel in handen, maar wat de aanvalsllnie ook ondernam, de Pur- mersteyn-achterhoede was op dreef. Kin heim wa-s zó ver opgedrongen, dat na eer kwartier de bal bij de wederom buitenspel staande rechtsbinnen kwam, die geen moei te had (4-0). Alle protest werd onnieuw van de band gewezen. Nu kwam Kinheim los en na 20 minuten schoot Groeneveld een pass van Starreveld in (4-1) om enkele minuten later opnieuw te scoren door Van Vuuren, die een boogbal van v. d. Wateren ineens in het net zond (4-2). Terwijl ieder dacht, dat Kinheim nog eens zou doelpun ten, maakte Paap in het Velser doelgebied in de laatste seconde hands. De strafschop werd nog toegewezen en ingeschoten (5-2). De IEV'ers begonnen hun wedstrijd in Haarlem tegen WD wegens een misver stand met tien man, die het zwaar hadden te verduren, maar desondanks de WD- aanval verdedigend alle moeite gaven om resultaten te bereiken. Uiteraard wist VVD zich sterker en profiteerde hiervan na een kwartier toen van links een boogbal over de IEV-verdedigers voor de voeten van de midvoor kwam,'die Alkemade gemakkelijk passeerde (1-0). IEV werkte hard om meer doelpunten te voorkomen en onder de WD-druk uit te komen, doch kreeg wei nig kansen, totdat Leering pas na ruim een half uur het elftal kwam completeren. IEV wist het spel overigens tot het middenveld te beperken. Na de hervatting pakte IEV resoluut aan en al spoedig was het J. de Reus, die bij een doorbraak handig de WD-doelman uit zijn hok lokte en gelijk maakte (1-1). IEV was nu voortdurend in de aanval. De voorhoede hield het spel te kort en daardoor kon de WD-verdediging steeds ingrijpen. Een plotselinge WD-uit- val even voor het einde gaf de rechtsbin nen een opgelegde vrije schietkans en hij maakte daar gebruik van (2-1). De Breesapers hebben in de derde klasse op „Watervliet" een derde ach tereenvolgende overwinning behaald. Nu werd de oud-tweedeklasser ZW uit Zaandam slachtoffer, zij het dan dat de WB-overwinning wat benauwd was en het winnende doelpunt voortkwam uit een strafschop. WB vond een lastige tegen stander, die bovendien nogal fors speelde. De thuisclub miste Kersbergen en dat was duidelijk merkbaar, terwijl van de linker- l vleugel ook weinig uitging. Toch waren de eerste aanvallen voor WB, waarbij Kooi man® en Helder geen geluk hadden bij de onbetrouwbare ZW-doelman en Bleeker langs het doel schoot. Plotseling kwam na elf minuten een ommekeer. Spil De Wolf verzuimde goed weg te werken voor het WB-doel en midvoor Van Maren had suc ces (0-1). Van de verwarring maakte links binnen K. Penning bii eenzelfde fout bin nen de minuut opnieuw gebruik (0-2) Doch vijf minuten later drong Both door de Zaamse verdediging om fraai te doel punten (1-2) en ondanks het gladde veld en mindere balcontröle was het vijf minu ten later v. d. Linde, die zijin doortastend heid beloond zag (2-2). in de volgende momenten was er aardig voetbal, waarbij WB mooie doelkansen kreeg. Na de rust pauze wogen beide ploegen tegen elkaar op met een iets sterker aanvallend WB en een forser spelend ZW. Both en Kooimans hadden met hun schoten weinig geluk, maar ook ZW miste een kans toen Nieu- wenhuys de bal net voor de doellijn kon grijpen. Toen Kooimans na 23 minuten al leen op het Zaanse doel af stoof, werd hij door twee ZW'ers van de bal gewerkt.* Bruinzeel schoot de strafschop beheerst in (3-2). ZW zette nu alles op de aanval, waarbij spil Andriessen uitstekend kop- werk liet zien. Maar ook WB hield moedig vol. Vlak voor het einde kon doelman Nieuwenhuys de bal nog met een ferme trap van zijn doellijn wegwerken (3-2). Wijk aan Zee heeft zijn aanhangers te leurgesteld door tegen het zwak begonnen QSC een tweenul nederlaag te lijden. Het was geen beste partij voetbal van beide kanten. Wel werd er af en toe wat al te vinnig gespeeld waarvan o.a. Dirks van Wijk aan Zee het slachtoffer werd. Deze speler liep een lichte hersenschudding op bij een botsing. In de eerste helft konden de partijen elkaar in evenwicht houden en met blanke stand kwam de rust. Na de hervatting gaf QSC enigszins de toon aan. Vooral toen na tien minuten de bezoekers de score openden kwam Wijk aan Zee echter hevig opzetten maar suc ces bleef tot de vrome wensen behoren. Zelfs maakten de bezoekers er een kwar tier voor het einde nog tweenul van en wat de thuisclub ook probeerde, het wilde deze middag niet lukken zodat de tweede nederlaag in successie het resultaat werd. In een op goed peil staande wedstrijd heeft DEM de semi-plaatselijke wedstrijd tegen ADO met drie—twee gewonnen en zich daardoor aan het hoofd van z'n afde ling geplaatst. In de eerste helft waren de partijen vrij wel tegen elkaar opgewassen. Om beurten verkeerden de doelen in gevaar en het was DEM dat een tikje meer geluk had. Door De Vries kon de thuisclub n.l. een voor sprong nemen en met de rust was de stand nog steeds eennul. In de tweede helft had ADO aanvanke lijk het beste van het spel. Het was Voor- meer die met een prachtig doelpunt de stand in evenwicht wist te brengen en toen Beentjes er zowaar in slaagde ADO de lei ding te bezorgen, zag het er even somber voor DEM uit. De Wijkenaren zetten de tanden nog eens op elkaar en na diverse vergeefse pogingen gelukte het De Boer de gelijkmaker te scoren. In de nu volgende strijd om het winnende doelpunt steeg de spanning ten top. Het gelukte De Boer voor het einde de ADO- doelman nogmaals te verschalken zodat DEM met drietwee deze zeer aardige strijd won. van der Heyde de eer van de hockeyers uit Beverwijk had gered. Strawberries speelde in en tegen Zand- voort en nam door een zege van twee-een de beide winstpunten mee naar Velsen. In de gelijkopgaande eerste helft nam Zandvoort de leiding door E. Schmidt. Deze achterstand werd voor de rust ge lijk gemaakt en in de tweede helft door een toen sterker spelend Strawberries in e^n overwinning omgezet door doelpunten van J. Brunink en Invaller H. Schermer. Strawberries II behaalde in de in Bloe- mendaal op het terrein van en tegen BMHC IV gespeelde wedstrijd een gelijk spel (twee-twee). Een voorsprong van BMHC voor de rust werd toen door A. Pronk verkleind tot twee-een. Na de rust, ongeveer halverwege de tweede helft, maakte de naar voren gelopen Velsense achtersoeler C. Smit gelijk. Door het niet opkomen van een der spelers, zonder af zeggen, speelden de hockeyers uit Velsen met slechts tien man. De voor het derde en vierdeherenelftal vastgestelde wedstrij den werden afgelast. Bij de dames won SCHC op eigen ter rein van Strawberries, dat halverwege de wedstrijd nog een voorsprong had van één-nul door een fraai doelpunt van me vrouw G. Swierstra-Müller. Na de rust kreeg het overigens toen iets sterker spe lende SCHC met nog twee doelpunten eigenlijk iets meer dan de thuisclub ver diende. Een geijlk spel zou de verhouding beter hebben weergegeven. Het tweede damesteam had weinig suc ces in de ontmoeting thuis tegen BDHC V. Enkele goede aanvallen bleven zonder resultaat door het inschieten tegen de doelpaal of er vlak langs. De thuiswedstrijd van Strawberries IV tegen Alkmaar II eindigde andermaal met een grote nederlaag van tien-één. Na twee wedstrüden is voor dit elftal het doelge- middelde: 1-16! Van een der hellingen van John Lewis Ltd te Aberdeen is de motortrawler „Gran- by Queen" tewatergelaten. Het schip, dat een lengte tussen de loodlijnen heeft van 30.48 m, breedte 6.70 m en een holte van 3.28 m, is de eerste va,n een serie van vier, die besteld zijn door Talisman Trawlers Ltd te Lowestoft. De schepen zullen wor den uitgerust met 6 cyl. Crossley motoren van 440 nk. Genoemde werf heeft bovendien de op dracht ontvangen voor de bouw van vijf motortrawlers. Vier zijn bestemd voor een rederij in Fleetwood, die elk ruim 41 meter lang zullen worden. De voortstuwing zal geschieden door British Polar motoren van 800 pk. De vijfde motortrawler is besteld door een rederij in Aberdeen. Dit schip zal ruim 36 meter lang worden en in de ma chinekamer wordt een Mirrlees motor ge plaatst van 650 pk. Het terrein van „Velsen", waarop de wedstrijd TerrasvogelsVitesse gespeeld werd, verkeerde, mede doordat er een voor- wedstrijd op was gespeeld, in een zeer slechte toestand en hieronder had het spel ongetwtjfeld te lijden. Vitesse, dat Valk miste, had zich het eerst aan de terreinomstandigheden aange past. Het hield het spel, In tegenstelling met Terrasvogels, meer kort en slaagde er in een tweenul voorsprong te nemen. Terrasvogels wijzigde nu zijn opstelling en van nu af ging het wat beter, alhoewel Vitesse toch het beste van het spel hield. Uit een penalty verkleinde Röbken voor de rust de achterstand tot tweeéén. En na de rust was het dezelfde Terras vogel, die uit een vrije trap van grote af stand met een formidabel schot de stand op tweetwee bracht. De spannende strijd om de leiding werd door Van Vuuren, ondanks een sterker zijn van Vitesse, in het voordeel van Terrasvo gels beslist, Wegens de slechte terreinomstandig- heden ging de wedstrijd van het eerste elf tal tegen PVWA in Amsterdam niet door. Het tweede elftal toonde zich evenals vorige week de sterkste in de ontmoeting tegen het derde elftal, waarin het trio Bravenboer, Box en Jongejan toch nog altijd een verdienstelijke partij laat zien. Maar tegen het geweld van de zeer be weeglijke voorhoede van het tweede elftal konden zij zich moeilijk staande houden. Het tweede elftal is dit seizoen zeer sterk en zal nog wel een belangrijke rol gaan spelen. Toch was vóór rust het derde elftal in technisch opzicht beter, maar het was het tweede elftal dat de doelpunten maakte en er werd met 1-4 gedraaid. Na rust kreeg IJmuiden 3 het wind-voor deel, maar nu ging juist het tweede elftal beter spelen. Het werd zelfs 1-5. Maar Box vuurde zijn mannen nog eens extra aan en het tweede werd in de verdediging gedron gen, in welke periode het derde het doel twee maal wist te vinden (3-5). Maar toen even later v. d. Plas heel handig de stand op 3-6 bracht, gaven zij de strijd op. Uitslagen lagere elftallen; IJmuiden 4— Concordia 1-7. Junioren: IJmuiden-a Halfweg a 2-2. Adspiranten: Jong Hercu- 'esIJmuiden a 1-3; IJmuiden c—IJmui den b 3-6. In de wedstrijd WaterlooNautilus was in de eerste helft weinig krachtsverschil. De IJmuider voorhoede had een iets ge vaarlijker karakter, hoewel het gladde veld onnauwkeurig spel in de hand werkte. Eerst na 20 minuten spelen begon het bij Waterloo beter te lopen en Koopman slaag de er in met een kopbal zijn club de leiding te geven. Nog voor de rust wist Nautilus gelijk te maken. Na de hervatting zette Waterloo zijn betere spel voort. Reeds na 15 minuten had Stek met een ver schot succes en de prachtige combinaties leidden even later tot een tweede doelpunt, midvoor Broek speel de de bal naar De Boer, die hem prachtig voorzette, waarna Koopman inschoot. Hiermee was de strijd beslist en ver minderde de animo van de spelers. Nauti lus had nog de wilskracht tot een tegen offensief en wist dan ook de achterstand te verkleinen, maar niet eerder nadat Post de stand op 4-1 had gebracht. Verdere uitslagen: Waterloo 2Velsen 4 6-2, Waterloo 3Beverwijk 6 1-1,

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3