Werkplaats Mulder Rijke door felle brand geteisterd Vier pioniers van Omnieten uit ter krokodillenvanËst 'grieven aan de redactie De heer L. T. T. Wassenaar in het zilver bij VGZ Havenberichten Visserij -varia ia~J In de vroege ochtend Twee aluminium sloepen vernield; schade van ruim 30.000 Castricum Schakers achter de borden Na een ongeluk en een vergissing Beverwijk Heemskerk Vanmiddag met de „Noorderzon naar Nieuw Guinea vertrokken 5 Kleuterouders gaan vergaderen Rector Van Dieren naar laatste rustplaats gebracht „Historici" naar de duinen Zilveren „droger" gehuldigd IJmond zette competitie veelbelovend in Nieuwe kotter voor Texelaar Van zes tot drie gebroeders Metaalbewerkers vergaderen KAV opent winterseizoen Drie fietsen van voetbalveld gestolen Hoe de duiven vlogen Reciteerwedstrijden Propeller en wiel van „Bontekoe" opgevist Wolkbreuk boven IJmuiden DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 HET PERSONEEL van de firma Mulder Rijke te IJmuidcn, dat vanmorgen tegen half acht naar het werk toog, heeft in de Industriestraat wel heel verwonderd opge keken: van een gedeelte van het fabriekscomplex, waarin aluminium en plastic red dingboten worden gebouwd, stond nog slechts een smeulend skelet overeind. EÉn felle uitslaande brand heeft in de vroege ochtend namelijk gewoed in een van de werkplaatsen van de firma Mulder en Rijke, waarin de afgebouwde aluminium red dingboten worden geschilderd en de plastic reddingboten in aanbouw gijn. Het ge bouw, dat eigendom is van de rederij v. h. J. C. Pronk en dat vroeger als rokerij door de firma Sterk werd gebruikt, brandde haast geheel uit. De materiële schade voor de firma is groot. Twee grote aluminium 25-persoons motorreddingboten tezamen f 25.000 waard en bestemd voor de export en vele materialen, die worden gebruikt bij het bouwen van plastic sloepen en die lagen opgeslagen op de zolder, werden door bet vuur verwoest. Verzekering dekt de schade. De brandweer van Velsen heeft niet veel van de werkplaats kunnen behouden. Het was ook een niet te volbrengen taak, daar oni vijf minuten voor zes, toen de brand weerauto met ladderwagen en materiaal auto's arriveerde, de vlammen al door dak en ramen sloegen. Van drie kanten werd de brandhaard in het Westelijke deel van het gebouw aangepakt. De nog niet door 'het vuur bereikte delen van het pand wer den ontruimd, zodat een plastic redding boot en onderdelen voor een nieuw schip konden worden gered. De vlammen grepen echter nog sneller om zich heen. Met zes stralen op de water leiding werd het vuur bevochten. Bruin- giijze rookwolken trokken bij het eerste daglicht in Noordelijke richting over het IJmuidense havengebied. Het vuur verteer de al gauw het gehele dak, dat om kwart over zes instortte en met geraas op de eer ste verdieping en door de gaten daarvan op de vloer neerkwam. Een vonkenregen verspreidde zich over het terrein van de visconservenfabriek VICO, waar het perso neel kisten en gebouwen nat hield om een uitbreiding van de brand te voorkomen. Zij zfln daarin geslaagd. Nablussing Omstreeks half zeven was men er in ge slaagd het gevaar voor uitbreiding naar het achterste maar kleinste gedeelte van het gebouw te bezweren. De vlammen lekten af en toe nog uit bepaalde hoeken van het gebouw, maar de brandweer, die met on geveer vijftien man aan de slag was, was de brand toen meester. De nablussing kon een aanvang nemen In de omgeving van het brandende ge bouw v/aren inmiddels de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, en de commissaris van po litie, de heer J. P. Weijburg, verschenen. De afzetting van het gebied werd verzorgd door politie van de gemeente en het Staats vissershavenbedrijf. De leiding van de blussingswerkzaamheden berustte bij de commandant van de brandweer, de heer P. J. de Klerk, ten nauwste geassisteerd door de heer G. Nijmeijer. Eerste melding De eerste melding van de brand kwam Om tien over half zes vanmorgen bij de brandweer binnen. Zij was afkomstig van de monteur van de visconservenfabriek VICO, de heer R. Spaans, die gewaar schuwd was door de heer P. Kramer, werk zaam in de nachtploeg bij de VICO. Het was de heer Kramer die het vuur ontdekte. De heer Kramer was in het bedrijf van de VICO bezig met het snijden van vis. Toen hij naar buiten keek en een hel rode gloed ontdekte bleek het rechter gedeelte van de oude rokerij in brand te staan. In deze hoek van het gebouw was een klein kantoor van de schilderswerkplaats. De heer Kramer holde terug en vroeg monteur Spaans onmiddellijk de brandweer op te bellen. ,,Dat was om tien over half zes, ik weet het precies", vertelde de heer Kramer ons. „Toen we om vier uur van het eten terugkwamen was er nog niets, zodat de brand na die tijd is uitgebroken of al in het gebouw woedde. De brandweer kwam om vijf minuten voor zes bij het gebouw aan. De vlammen waren toen al voorbij de deur midden in het gebouw en sloegen uit het dak. Het vuur is volgens het personeel van de VICO beslist in de benedenverdieping ontstaan. Later zocht het zich een weg in Oostelijke richting en vervolgens naar boven. De leden van de Castricumse Kleuter school Vereniging zijn opgeroepen voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering op Vrijdag 1 October in hötel De Rustende Jager. Naast de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, welke doordat de vereniging een zwaar jaar achter de rug heeft dit keer uiterst belangrijk zijn, staat onder andere op de agenda vermeld de be stuursverkiezing. De voorzitter, de heer Jac. Joosse, stelt zich herkiesbaar, doch voor de penningmeester, de heer A. van Jaarsveld, en het bestuurslid de heer R. Jussiaans zullen nieuwe functionarissen gekozen moeten worden, daar zij zich niet herkiesbaar hebben gesteld. Wat de Kennemer tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Maandag in Castricum de volgende prijzen: sperciebo- nen f 0.601.10, snijbonen 0.701.05, pronkbonen 5075, sla 38, waspeen 23- 30, andijvie 1525, spruiten 673, prei 22—30. Onder grote belangstelling is Maan dagmorgen op de begraafplaats van de St. Pancratius-parochie te Castricum het stoffelijk overschot van de rector van de St. Antonius-kolonie te Bakkum, de weleerwaarde heer A. B. G. van Dieren, begraven, die Vrijdag in de ouderdom van 70 jaar is overleden. Te voren was een plechtige Requiemmis opgedragen in de tot de laatste plaats be zette kerk, door de deken van het deke naat Beverwijk, de hoogeerwaarde heer B. G. Hosman. De overleden is circa 20 jaren rector van de katholieke kindervacantiekolonie ge weest. In een autobus en een viertal auto's heb ben de leden van het Historisch Genoot schap Midden-Kennemerland Zaterdagmid dag een excursie gemaakt in het duinland schap bij Egmond aan Zee. Onder leiding van de heer Kortenoever werd het pano rama op de Kruisberg in ogenschouw ge nomen, nadat de groep van te voren het Kasteel Marquette bezichtigd had. Ds. E. A. J. Plug uit Egmond aan de Hoef, die de excursisten door Egmond's buurt voerde, deed zich kennen als een zeer onderhou dend verteller, die met de geschiedenis van het slot goed op de hoogte was. Het Abdij- slot, dat uit de graventijd dateert, heeft prachtige gebrandschilderde ramen en werd uitvoerig bekeken, evenals het daar bij behorende kerkje. Op de terugweg wan delden de deelnemers over de bekende St. Adelbertus-akker en bezichtigden zij het duinlandschap. Door tijdgebrek moest het uitstapje reeds halverwege worden beslo ten, maar liet desondanks niet na op de deelnemers een diepe indruk te maken. Toen de terugtocht reeds was aanvaard, kwam de regen los, de excursie was droog verlopen. Commissie voor bedrijf sont spanning (Verkort weergegeven) Wat er over bleef van de werkplaats. De eerste partijen schaak georganiseerd door de commissie voor bedrijfsontspanning Hoogovens en neven bedrijven zijn thans gespeeld en de uitslag hiervan was: „West B. O. lab"—„H. V. B." N. Schepel— W. Blaauw afgebr.; H. SciaroneD. Oort 01; A. J. Haartse-nP. IJzerman 01; J. SibbesN. Claassen 01; J. de WijsA. C Porcul remise; B. BlokH. Aartsen 01; F. ter SteegL. Burggraaf 01; P. Willems L. Hof 0—1. Voorlopig Vi6V4. „IJzeren Paard"„Hoogovens". W. Steeman J. de Haas afgebr.; M. N. Pranger—J. Beentje afsgebr.; A. de Vries—B. Wulms uitgesteld; J. SonnevêldG. L. de Haas 01; P. WatermanP. Klot 10; J. ,v. d. DoesJ. v. d. Wijngaard 01; T. Wijnia—L. Bruinzeel 0—1. Voorlopig 13. Intrede Geref. predikant Ds. Joh. v. Leeuwen uit Oude en Nieuwe Mirdum (Fr.) zal Zondag 3 October zijn intrede doen bij de Gereformeerde Kerk te IJmuiden (vacature-ds. R. D. Beukema) na bevestiging door ds. P. N. Kruyswijk van Ouderkerk aan de Amstel. Eerste Hulp. Met gemengde gevoelens i lees ik in uw blad van 15 Sept. 1954 „Eerste Hulp". Daarin wordt met name genoemd de heer Bakker van Het Rode Kruis. Nu zijn Bakker en Rode Kruis twee begrippen bij het Velsense publiek, maar vooral bij ongevallen groot of klein steeds „Bakkertje", is dat soms iets minderwaar digs voor Bakker? Wil J. J. zich eens een ogenblik reali seren dat Bakker al meer dan 25 jaar be langeloos en met opoffering zijns persoons, steeds dag en nacht paraat is geweest; voor een ieder in de Gem. Velsen die in nood verkeerde! Zulks hoofdzakelijk omdat er in de gem. Velsen geen G.G.D. bestond in de zin zoals wij dat kennen in iedere plaats in Nederland van enige betekenis. Nu legt J. J. de nadruk op telefoon 6464, maar is dat geen vergissing? Voor mij en verschillende met mij is 6464 een taxi telefoon nr. Bij informatie is gebleken, dat naast dit taxi-telefoon-nummer, ook de ziekenwa gen te bereiken is, maar weet J. J. wel dat dit slechts wordt bediend door twee per sonen? Taxi-ziekenwagen en ongevallen- dienst. Is het J. J. dan niet bekend, dat wan neer één dezer personen weg is met de taxi en de ander uitstedig (voor winst) met de ziekenauto (meerder malen ge beurd) waar is dan de ongevallendienst? En moeten deze personen niet eens rus ten of zijn het misschien automaten? Is het dan niet beschamend voor een gemeente als Velsen met zeer zware; mid del zware en vele lichte industrieën; een verkeersader welke behoort tot de drukste in den lande en een plaats met een wegen net waarin om de 50 meter de dood loert op ieder die zich daarin of op begeeft; om de ongevallendienst te leggen in han den van hier bedoelde twee personen, wiens werkterrein eigenlijk geheel in andere richting ligt? Dat zodra deze personen zich gingen be lasten met de ongevallendienst, daar voor subiet een behoorlijke subsidie werd ver strekt: terwijl de heer Bakker meer dan twintig jaar dit alles liefdevol deed zonder de minste vergoeding? Neen, iemands naam verguizen is spoe dig gedaan, maar vindt men een tweede Bakker? Ik ben het volkomen eens met de red.; het wordt de hoogste tijd dat de gem. Vel sen zorgt voor een voor haar volwaardige G.G.D. C. v. S. (Waar onze inzender zegt, dat het be schamend is voor de gemeente Velsen, dat de ongevallendienst slechts in handen is van een paar personen, treft hij het zwakke punt van de gehele ontwikkeling in de ongevallendienst. Daargelaten, of het woord „beschamend" in dit verband juist is, willen wij opmerken, dat hoe dan ook een verandering hoognodig is. Men moge echter nogmaals bedenken, dat be paalde persoonlijke facetten aan ceze kwestie het geval aardig vertroebeld hebben, waardoor het gevaarlijk is be paalde persoonlijke voor- of afkeuringen uit te spreken. Red. IJC). Over voetbal en voetbal. De besturen van V.S.V. en Stormvogels doen een zeer ernstig beroep op hun leden en begunsti gers in deze moeilijke periode van hun 41-jarig bestaan. Dat is niet nodig heren bestuurders. Laat ons Zondags beter voet bal zien. Er is ons iedere week nog het zelfde voorgeschoteld. We moeten er zelfs meer voor betalen, terwijl het spelpeil het„ zelfde is als altijd. Wij Velsenaren gaan ook liever naar onze plaatselijke clubs kijken, dan naar een ploeg bij elkaar gezochte profs. Het moet ons evenwel van het hart dat die „profs" nog zo slecht niet zijn; zekere doelverdedigers uitgezonderd. Als ik een gulden heb voor een kaartje te kopen, ga ik toch daar heen, waar bij be nadering het beste voetbal gespeeld wordt. Ik kan nu direct niet zeggen dat onze cl-ubs hier nu zulke uitblinkers in zijn. Mijns inziens, of liever o.L, (leg uw oor maar te luisteren) bereikt u uw doel wel met voetbal te laten zien, maar niet met een hulpkreet in de courant. Let op uw zaak, V.S.V. en Stormvogels, en op uw jeugdclubs. Hun bestaan hangt van uw eerste elftallen af. A. J. H. Ondanks de ongunstige weersomstandig heden gingen van de zes wedstrijden voor de handbalvereniging „IJmond" er vijf door, alleen de jongens junioren maakten een vergeefse reis naar Haarlem, waar het veld van Rapiditas aan de Van Oosten de Bruynstraat onbespeelbaar bleek. Het pas geformeerde tweede herenteam speelde tegen de Blinkert I en moest met 12-5 het onderspit delven, maar het vertoonde spel liet veel goeds voor de toekomst verwach ten. Het reserve dames-team speelde een Spannende wedstrijd met het Haarlemse THB en verloor met 3-2 en hier geldt min of meer hetzelfde als voor de reserve heren De belangrijkste wedstrijd was wel de ontmoeting IJmond IAalsmeer II (heren) Deze eindigde in een 9-9 gelijkspel, dat de verhouding goed weergaf. In de eerste helft domineerde Aalsmeer wat in een 5-2 voor sprong bij de rust resulteerde. In de tweede helft begon de zware training, waaraan de IJmond-herèn de laatste weken werden onderworpen, vruchten af te weroen. Aals meer werd geheel op eigen helft terugge drongen, het kon zich aanvankelijk hand haven. maar viif minuten voor het einde wist Kramer IJmond toch de leiding te geven (9-8) en als een dubieuse beslissing van de scheidsrechter IJmond toen Reymer met een prachtige zweefduik de bal achter de Aalsmeer-doelman deponeerde het tien de doelpunt niet had onthouden, waren de beide punten in Velsen gebleven. Nu wis ten de Aalsmeerders door middel van eer. strafworp nog een draw te bereiken. De meisjesjeugd tenslotte zorgde vool enige daverende successen. De junioren verpletterden Beverwijk met ll-5, terwijl de adspiranten even weinig consideratie met de Beverwijk-adspiranten hadden (5-1). Beide teams gaan nu aan het hoofd van hun respectievelijke afdelingen, zodat de IJmondtoekomst er zeer rooskleurig uit ziet. De aan Gebr. Ellen te Oosterend Texel toebehorende motorkotter Arie Geertje TX 51 wordt in IJmuiden voorzien van een nieuwe Industrie motor van 200 pk. Van 1939 af, toen de kotter door de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Wou- brugge werd afgeleverd, heeft het schip gevaren met een 150 pk Deutz motor. De voor dê visserij op het IJselmeer 14 ton metende motorkotter Dê Zes Gebroe ders UK 180, eigendom van G. Neutjes te Urk, is verkocht aan schipper R. Bakkér. Het vaartuig, dat met een 20 pk Kromhout motor is uitgerust, wordt verdoopt in Drie Gebroeders UK 47. De heer T. T. Wassenaar, die zijn vijfen twintigjarig arbeidsjubileum in dienst van Van Gelder Zonen papierfabriek vierde, heeft Zaterdag bij deze gelegenheid een hartelijke huldiging ondergaan, niet alleen van directie maar ook van de zijde van het papierfabriekpersoneel. Vergezeld van echtgenote en oudste zoon werd de jubi laris op het bedrijf door de heer J. H. Smidt van Gelder, procuratiehouder, in tegenwoordigheid van de bedrijfschef, de heer W. J. Willems ontvangen, om de hartelijke gelukwensen namens directie in ontvangst te nemen en dank te ontvangen voor zijn vele goede verdiensten voor het bedrijf. De waardering voor het werk van de jubilaris, die de functie van droger, op één na de hoogste plaats aan de papier machine heeft, kwam tot uiting in de pro motie, die hij mede als gevolg van de op 1 Augustus ontstane brand in papiermachi ne 14 maakte naar de grootste machine in Velsen, de „achttien". De felicitatie ging vergezeld van het gebruikelijke huldi gingsgeschenk van de directie, een enve loppe en een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. Mevrouw Wassenaar ontving een foto in lijst van haar man tijdens de vervulling van zijn taak, terwijl de directie voorts een fleurige bloemenhulde aan de woning van de jubilaris liet bezorgen. In gebouw „Concordia" waren vele col- legae-„papierfabriekers" bijeen om hun kameraad op de stoel der ere te plaatsen. De chef, de heer Willems, vertolkte de gevoelens van waardering van de bedrijfs leiding jegens de jubilaris. Hij schetste het vakmanschap van de ju bilaris, dat zeker mogelijkheden inhoudt De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaaltoedrijfsbond houdt op Maandag 4 October in „Terpsichore" een ledenvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte zal de heer A. van Maanen uit IJmuiden een lezing houden over 't onder werp: „De betekenis van een goede vak opleiding en een zinvolle vrije tijdsbe steding". De afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeidersvrouwen zal op Woensdag 30 September het winterprogramma openen met een in het KSA-gebouw te houden corsettendemonstratiè. Tjjdens de voetbalwedstrijd DEM—ADO 20 zijn drie jongensrijwiêlen van het voet balveld gestolen. voor een nog hogere functie in de papier productie. De heer J. Buntsma, die het personeel van de papierfabriek-afdeling vertegen woordigde. liet zijn toespraak vergezeld gaan van de aanbieding van een enve loppe en liet mevrouw Wassenaar delen in de hulde door haar bloemen te schenken. De Snelvlleger De duiven van de Snelvlieger te IJmuiden werden om 10 uur te Quievrain (afstand 235 km.) gelost. Met Z.W. wind en voortduren de regen bereikten de vogels toch nog een snelheid van ongeveer 75 km. per uur. De eerste vogel meldde zich op het hok van J. Anepool om 13 uur 23 minuten, die met deze vlucht tevens het kampioenschap navlvcht behaalde. De uitslag luidde als volgt: J. Anepool 1; D. Groeneveld 2, 6; P. Druijven 3; J. Jung 4, 7, 8; K. v. Bremen 5. PDV „Oranje Nassau" Onder zeer slechte weersomstandigheden zijn de duiven dit weekeinde aan de laatste vlucht van het kampioenschap van de na- vluchten begonnen en ze zijn Zondag om 10 uur gelost met Z.W. wind en buiïg weer. De eerste duif meldde zich om 1.19.2, bij de heer A. Gravemaker, terwijl de 2e en 3e ook van dezelfde liefhebber waren die hiermede op schitterende wijze beslag wist te leggen op het kampioenschap. De overige uitslagen luiden: A. Gravemaker 1, 2. 3, 6: P. v. Don gen 4, Joh. Broek 5; A. de Waard 7. Aanstaande Zondag 3 October zal een potten- en pannenvlucht worden gehouden voor alle leden van de IJCC vanaf Eind hoven of Roosendaal. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Joannes W. M., z. van H. J Nijman en G. M. van der Son. ONDERTROUWD: G. Gijzen en M. C. Vonk; W. H. Neuteboom en C. Beentjes. GETROUWD: H. M. de Vries en P. van Hooff. Evenals vorige jarèn zal dê Ned. Her vormde Jeugdraad te Heemskerk enige riciteer-wedstrijden organiseren. De eerste avond is vastgesteld op Dinsdag 16 November. Vanmorgen is de uit acht kotters be staande bergingsvloot bij het wrak van het vliegtuig „Willem Bontekoe" de haven van IJmuiden binnengelopen. Opnieuw zijn wrakstukken aan land gebracht. Voorts kwam het duikwerkschip „Hercules" bin nen met een wiel en band van het vliegtuig en een gedeelte van een propeller. Voorts waren er vele kleine aluminium brokstuk- jes en een stuk van anderhalve meter en van drie meter van de romp van het vlieg tuig. De „Maryanne" (WR 7) had de band bij zich en grote vliegtuigfragmenten. Een KLM-auto nam de wrakstukken mee naar Schiphol. AAN DE AL IN DUISTERNIS GEVATTE STEIGER voor het kuststation „Scheveningen Radio" en in de nabijheid van de Middensluis meerde gister avond een perfect gekalefate zeilkotter af, de „Noorderzon", eigendom van de broers Wim en Ben Goezinnen, hun neef Klaas Goezinnen uit Amsterdam en de Assenaar Jaap Woppenkamp. Over een half jaar hoopt het viertal met de kotter in de Zuid Nieuw Guinese wateren te vertoeven om het avontuur van hun leven te beginnen: zij worden krokodillen jager. In feite zou dat avontuur vanmiddag al beginnen. Om twee uur hoopten de vier leden van de expeditie de wijdte van de Noordzee en oceaan tegemoet te gaan om de sprong van ruim een half jaar zeilen te wagen. Toen wij gisteravond aan boord kwamen over de gladde plankjes van de steiger, zaten zij juist van de eerste tegenslag bij een door kok Jaap samengestelde stevige hap gestampte kool te bekomen. Er had die middag in het Noordzeekanaal onderweg van Zaandam naar IJmuiden iets gehaperd aan de keerkoppeling van het motortje. Op zee zouden de tangen en technische kennis er wel aan te pas komen, besloten zij tenslotte. „Langer in Nederland blijven kunnen we ook niet", zei expeditieleider Wim. liet hing ten nauwste samen met enige formuliertjes en de uitvoer van wapens. In de ruime kajuit van de kotter waren gisteravond vijf mannen te vinden: in de eerste plaats Wim Goezinnen, een kerel van vijfentwintig jaar, anderhalf jaar dienst plicht in Indonesië achter de rug, iemand met wilskracht en doorzettingsvermogen. Zijn broer Hans Goezinnen, drieëntwintig jaar oud lag in de ruime kajuit te kooi. De dokter had hem beetgenomen voor het toe dienen van enige injecties en de pokken willen nu eenmaal wel eens onplezierige dagen opleveren. Hun neef het derde benmanningslid heet Ben en is zeven entwintig jaar oud. Als vierde is er dan Jaap Woppenkamp uit Assen, ook 'n boom van een kerel, in September bij het drietal familieleden gekomen, nadat hij gekozen was iut ruim tachtig sollicitanten, die als enige wens in het leven het uitoefenen van een beroep als dat van krokodillenjager hadden. Jaap was al tweeënhalf jaar in Indo nesië als OVW'er. Piet Bos uit Zaandam, die het viertal leerde zeilen, was meege komen naar IJmuiden om de adspirant- jagers van de pier af uit te zwaaien. EEN PAAR JAAR geleden is het allemaal begonnen. Wim Goezinnen keerde terug uit Indonesië en het leek hera niet veel meer in dit Nederland. Wanneer men hem nu vraagt hoe hij op het idee van die kroko- dillenjagerij is gekomen, antwoordt hij: „Och dat idee, het was per ongeluk." „Het leek me niets in Holland," zegt hij nog maals: „Ik deed met m'n broer en neef van alles, we mestten varkens en hadden een vleeszouterij. Het ging wel, maar je kwam niet vooruit, hè." Toen wist Wim het enige jaren geleden. Hij zou weggaan uit Nederland. Hij kwam in contact met een huidenhandelaar en toen Wim het gesprek bracht op de krokodil, waaruit best vleesmeel voor zijn varkens zou zijn te bereiden, heeft die huidenhan delaar hem eens vreemd aangekeken. „Man," moet hij gezegd hebben, „Vlees? Wel nee, huiden, daar zit wat in. Ga dat maken." Wim is daarna overal heengetrokken. Naar dr. Portielje van Artis om inlichtin gen, naar andere huidenhandelaren, naar jagers en oud-Indiëmensen. Tenslotte had hij wel zoveel gegevens bemachtigd, dat het er van kon komen. Er moest een stevig jacht aan te pas komen, dat in de eerste plaats. DE PLANNEN werden met broer Klaas en neef Ben besproken en in Amsterdam wisten ze daarna die boot op de kop te tik ken. „Door een vergissing," zegt Wim je openlijk. Het bleek een oud zeventig jaar liefst Duits loodskottertje van een ton of twaalf te te zijn. Het drietal verkocht de zaak en de auto, meldden zich in Am sterdam aan als havenwerkers en zetten het geld op de bank om dit te verzamelen voor een uitrusting, die in de tienduizend gulden zou gaan lopen. De boot zag er nu niet bepaald nieuw uit, maar er was best van te verwachten, dat het een zeewaardig schip zou worden. Een half jaar geleden werd de kotter gekocht en begon het drie tal op een Zaandamse scheepswerf in de vrije tijd aan het gereed maken van het schip. ZIJ ONDERVONDEN al dadelijk grote medewerking en belangstelling. Een levens- middelencoocern zegde proviand voor een half jaar toe tegen goedkopere prijs, de KNSM stond mei zeekaarten tot Nieuw Guinea toe gereed en een oud-kapitein van üe grote vaart in Amersfoort, die ioi in het geval had, gaf Ben ies in navigatie. Met Piet Bos uit Zaandam bekend met 't zeilen op zijn jacht uit ae Vnjneidskiasse trokken de mannen, inmiddels aangevuld met Jaap uit Assen, net IJselmeer op om het zeilen te leren. „Vijfenhalve ton ballast zit er aan de kiel, ers taat 93 vierkante meter zeil op, wist hij te vertellen. Terwijl Jaap me een Lee Enfield-geweer toonde, begon Ben een hele verhandeling over de reis. Door gebruik te maken van üe passaatwinden kan de „Noorderzon" via Madeira, Paramaribo („Eerst daar wat werken om geld te verdienen"), het Pana makanaal en de Hawaii-eilanden („Die moeten we toch in ieder geval even zien") Hollandia bereiken, waar het gouverne ment nog moet worden bezoent voor enige papieren. „Je mag daar wel iets beginnen," wist Jaap, „als je zelf maar voor huisves ting en voedig zorgt." Ze kunnen er zo aan de slag met üie krokodillenjagerij. EEN COLLEGA van Jaap's vader te Assen, een Commissaris van Politie, heeft het viertal uitvoerig ingelicht over alles, wat zij daar aan de Zuidkust kunnen ver wachten. Niet veel, vermoeden ze nu, wel „een berg krokodillen" en daar is het om begonnen. Het is er bijna onbewoond tussen Soring en Merauke, er zijn enige kampongs en verder zit er niets. Op een van de vele eilandjes voor de kust hopen de mannen hun bivak op te slaan. Op alles hebben zij gerekend en uit de opsomming van de artikelen die zij op het scheepje meevoeren, blijkt wel welk een voorbereiding dit allemaal heeft gekost. Er staan vaten met in totaal 850 liter water, er is 100 liter petroleum en 100 liter benzine aan boord; er zijn reserve zeilen, onder delen en lijnen; gereedschap in kisten om op Nieuw Guinea's kust een nederzetting te bouwen. Er zitten bouten en spijkers en touwen in om loodsen op te trekken. Veel zal echter van de omstandigheden afhahgen. NOG ZES MAANDEN en dan denken deze wilskrachtige mannen bij de kust van Nieuw Guinea te zitten om er op te trékken met hun Lee Enfields en revolvers. Elke avond hopen zij zes tot tien krokodillen te schieten, om aan een maandproductie te komen van ongeveer honderdenvijftig. Wanneer er een aantal is geschoten, varen zij met de exemplaren naar zee om de mon sters te slachten en de huiden te zouten. Er is een lier aan boord voor het nodige hijs- werk. Via Sorong, waar de KPM regelmatig verschijnt met een stomer, worden de hui den dan naar Nederland verzonden om ver werkt te worden. Tot schoentjes en tasjes en wat al niet meer. Ergens van de Zuid kust van Nieuw Guinea, waar Wim, Klaas, Ben en Jaap op een zeilkottertje van twaalf ton leven, werken en een nieuw vrij be staan opbouwen. W. N. Vanmorgen omstreeks tien uur ontlastte zich boven IJmuiden een kort maar fel onweer gepaard gaande met een hevige slagregen. Aan de Oostkant van het station Velsen kon de riolering de plotselinge over vloed aan hemelwater niet verwerken, zo dat de zaak gedeeltelijk blank kwam te staan. Ook het terrein van de gemeente reiniging aan de Velserduinweg liep onder en verder stonden verscheidene straten korte tijd gedeeltelijk onder water. Maandag 27 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Barken van Kotka. Alberto Dodero van Vigo. Bomma van Chris- tiansund. Groote van Kopenhagen. Dieter Waltraud van Hamburg. Agnes Essberger v. Cogito. Congostroom van Hamburg. Stentor van Paramaribo. Oldenburg van Tynemouth. Zaan van Pitea. Mr. Linthorst Homan van Tynemouth. Ardetta van Livedpool. Martha van Panr. Vertrokken zijn: Sangioliona naar Rotter- adm. Osterbotten naar Newcastle. Johannes naar Rotterdam, Rondo naar Sunderland. Netherland Coast naar Rotterdam. Barken naar Terneuzen. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 10 vaartuigen op Urk aangevoerd: 144 pond kuilpaling, prijs f 1,05—f 1,10; 277 pond lljn- aal, prijs f 1,14f 1,20 ;52 pond snoekbaars, prijs f 0,68; 68 pond rode baars, prijs f 0,80, per pond en 22 bak nest, prijs f2,60f2,80 per bak van 37Vè kg. Prijzen van Maandag. Heilbot 3,502,50; gr. tong 5,004,60; grm. tong 3,50—3,20; kim. tong 3,50—2,90; kl. tong I 2,52—2,34; kl. tong II 2,30—2,20; tarbot I 2,70—2,00, per kg. Tar bot IV 5541; tongschar 70; gr. schol 7166; grm. schol 76—65; kim. schol 77—67; kl. schol I 67—56; kl. schol II 4322; schar 33—15; v. haring 16—11,10; makreel 22—12; gr. schelvis 4136; grm. schelvis 5735; kim. schelvis 35—28; kl. schelvis I 27—25; kl. schelvis II 2111; wijting 248; gr. gul 51—35; midd gul 45—27; kl. gul 29—14; poon tjes 2518; kl. koolvis wit 47, per 50 kg. Gr. kabeljauw 260—96; gr. koolvis zw. 98—82; gr. koolvis wit 118, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 200 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 7 kisten tongschar en schartong, 400 kisten schol, 32 kisten schar, 5345 kisten haring, 1475 kisten makreel, 2520 kisten schelvis, 265 kisten wijting, 475 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten poon, 2S kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 10.790 kisten. Besommingen van Maandag. IJM 54 Limburgia f16.330; IJM 16 Bergen f28.280 IJM 6 Norma f20.800; j. trawler met f24 200 SCH 104 f3820; SCH 23 f220; IJM 204 f2800 IJM 283 f2920; KW 162 f3600; KW 128 f4090 KW 51 f5920; KW 64 f2990; KW 155 f3080 KW 26 f3650; KW 6 f930; KW 59 f2700 KW 65 f1190; KW 166 f2210; KW 107 f1840 KW 125 f1790; KW 169 f2580; KW 84 f3120 KW 126 f3300; KW 7 f5060; KW 176 f1540 KW 44 f280; KW 140 f 1750; KW 37 f470 KW 38 f1970; KW 159 f40; KW 133 f4450 KW 30 f180; K W53 f1460; KW 12 f2500 KW 94 f 1860; KW 98 f2910; KW 210 f3500 .KW 34 f3520; IJM 210 f6640; IJM 3 f810- I IJM 219 f2500; IJM 11 f2780; IJM 228 f 2060i IJM 78 f2550; HD 125 f4140; LL 575 f9140

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7