Ondanks begripsverwarring alle waardering voor sociaal plan Thalia^ „Beschuttende werkplaats" voor 120 minder validen goedgekeurd Gevoelige nederlaag van Concordia tegen verjongd Blauw-Wit: 7-3 Kennemer duiven terug uit uit Quiévrain Raad reikte reddende hand Overeenstemming tussen slijters ie ven aan cie redactie 8 VCK met zeven teams in volleybalcompetitie ADO in feeststemming Melkgeschil geëindigd DE HANDBALCOMPETITIE „Stralend Christendom" WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 EENSTEMMIG HEEFT VELSENS RAAD gisteravond de veertigduizend gulden goedgevonden, die nodig zijn om van de oude school aan de Bothastraat een „beschuttende werkplaats" voor minder validen en moeilijk plaatsbaren te maken een installing, die volgens de voorzichtige schatting van wethouder Maas (Kath. Sociale Zaken) aan een 120 Velsenaren van deze categorie een nieuwe toekomst en een kans op de weg terug naar de normale maatschappij zal verschaffen. Dat daarbij een paar misverstanden uit de weg geruimd moes ten worden, deed niets af aan de spontaniteit, waarmee de gekozenen hun zegel hechtten aan dit belangrijke sociale werk en het gaf de wethouder de onge zochte gelegenheid in een warm pleidooi het doel van deze nieuwe inrichting, waarvan'ons land reeds een aantal kent, uiteen te zetten. Voor de rest was er weinig spraakwater uit de agenda te puren en de zitting van deze Dinsdag was dan ook in betrekkelijke korte tijd ten einde. De eerste, die zijn warme Sympathie voor de nieuw te stichten „beschuttende werkplaats" onder woorden bracht, was het A.R.-raadslid, de heer J. Visser, die er zijn onverholen vreugde over uit sprak, dat het bedrijfsleven blijkens het raadsstuk in teresse voor het plan heeft betoond en dus bereid is bepaalde werkzaamheden aan deze werkplaats te gunnen. Daar kon de heer Van Dongen (C.H.) zich volmon dig bij aansluiten, temeer, daar er kosten noch moeite zijn gespaard om deze aange legenheid een stevige fundering te geven zo heeft de voorbereidende commissie in diverse steden de bestaande werkplaatsen bezocht en ook hij zag het als een ge lukkige geboortegift, dat de grote indus trieën zich achter het door B. en W. opge zette plan hebben gesteld. Al verheelde deze spreker zich niet, dat er in de toekomst nog wel eens het één en ander nodig zal zijn voor de verdere uit bouw van deze werkplaats, hij wenste haar alvast het allerbeste toe op haar zegenrijk arbeidspad. Het leek er op, dat het debat zich zou beperken tot adhaesiebetuigingen in dit genre, tot de heer Hartman (arbeid) met een paar aanmerkingen kwam, die deels kennelijk uit een misbe grip voortsproten. Hij zei het te betreuren, dat de zaak niet grondig genoeg was voor bereid, argumenterende, dat het volgens de door hem opgevraagde cijfers nog de vraag is, of deze werkplaats inderdaad in de ge stelde behoefte voorziet. Dit nam niet weg, dat hij namens de fratcie kon verklaren, dat het principe van deze beschuttende werkplaats haar volledige instemming kon wegdragen; slechts op een paar détails kon het voorstel zijns inziens niet geheel door de beugel. Sociale rechtvaardigheid Hij begon met de behandeling van de ideële achtergronden van het plan en zag het als een antwoord op de vraag naar sociale rechtvaardigheid voor degenen, die buiten hun schuld uitgeschakeld zijn en die op deze wijze beschermd kunnen worden tegen totale verpaupering en dus hun sociale weerbaarheid met overheidssteun kunnen verhogen. Maar het aantal personen, dat voor plaatsing in deze werkplaats in aanmerking zou komen was volgens de heer Hartman niet groot genoeg om het crediet ten volle te rechtvaardigen. Immers: eind Augustus telde Velsen 87 mannelijke werklozen, waarvan er 31 langer dan 12 maanden zon der werk waren en 5 langer dan een half jaar. Deze 36 wilde hij ondergebracht zien in de categorie der „moeilijk plaatsbaren" waarop het raadsstuk doelt. Dat dit aantal bovendien afneemt in de loop der na-oor- logse jaren toonde hij aan met vergelijken de cijfers over 1953. Daarenboven vroeg deze afgevaardigde zich af, of de plaats van de inrichting wel zo goed gekozen is: er is geen lapje grond in de buurt, waar de mensen, die grond werk moeten verrichten, hun gang kunnen gaan de heer Hartman had er liever een ruime tuin naast gezien. Wanneer het ge meentebestuur déze opzet zou willen zien als een bescheiden begin, ware een deel der bezwaren nog te overwinnen. Maar dan bleef voor deze spreker altijd nog de vraag open, of de bestuursvorm niet onmiddellijk geregeld zou moeten worden in afwachting van goedkeuring door Gedeputeerden, op dat er tenminste direct begonnen kan wor den, en of de inrichting van de werkplaats niet eveneens stante pede ter hand dient te worden genomen en tenslotte: hoe het met de leiding staat. Invloed uit burgerij Hij zou ten opzichte van die bestuurs vorm de voorkeur geven aan een wezen lijke invloed uit de burgerij de stich- vroeg, was volgens de wethouder beslist geen wet van Meden en Perzen: er staat nog niets vast. Hij wilde evenwel nadruk kelijk stellen, dat hij nu ongeveer een jaar met deze materie bezig is en dat hij er de moeilijkheden van wel zo ongeveer onder de knie heeft. Wat een plaats „met een lap grond" aanging: een dergelijke plek is in Velsen heel moeilijk te vinden, zoals bij voorbeeld zonneklaar bleek toen men op zoek ging naar een vestiging voor de ge meentelijke kweektuin. En het „kleine begin" ligt inderdaad in dit plan: het ministerie voor Sociale Zaken heeft terecht geadviseerd dergelijke objec ten niet te ruim op te zetten, maar genoeg expansiemogelijkheden open te laten. Wil het nü in Velsen verwezenlijkt worden, dan is de Bothastraat de enige reële kans mocht de werkplaats (onverhoopt) een grote vlucht nemen, dan kan de raad altijd nog zijn oordeel vellen. Warm hart Ten aanzien van de mensen, die een plaats zullen vinden in deze inrichting ver telde de heer Maas, dat een enquête onder ae daarvoor in aanmerking komenden de beste oplossing lijkt, vooral om tot „de juiste man op de juiste plaats" te geraken. De leiding zal in handen moeten komen van een man met een hoog sociaal gevoel, eerder dan bij een doorkneed sociaal- De Volleybal Club „Kralenberg", ofwel V.C.K., zal dit jaar van haar aanwezigheid doen blijken in de Nederlandse Volleybal Bond, met een totaal van zeven teams, te weten twee dames- en vijf herenteams. Het eerste damesteam zal wederom voor een jaar de vertrouwde omgeving van het Haarlemse Krelagehuis gaan opzoeken om uit te komen in de eerste klasse der af deling Haarlem. Evenals verleden jaar zal ook dit seizoen de strijd om de punten fel zijn, daar de krachten, met uitzondering van die Raeckse I, elkaar niet veel zullen ontlopen. Ook V.C.K. I (heren) zal, even als dames I, uitkomen in de afdeling Haar lem. V.C.K. zal nu moeten bewijzen of de terugkeer in de eerste klasse daadwerkelijk getoetst kan worden aan de kracht en waardigheid dezer klasse. De competitie der afdeling Haarlem zal volgende week Woensdag 6 October beginnen. Daaren tegen start de afdeling IJmond al Woens dagavond met de nodige eerste klas wed strijden (heren) in het nieuwe gymnastiek lokaal van het Gymnasium te Velsen,welke zaal zich goed leent voor deze tak van sport. In deze klasse opent V.C.K. 2 met een wedstrijd tegen de Kennemers I, welke teams verleden jaar een rol van betekenis hebben gespeeld voor de bezetting van de bovenste plaats. We durven ons dan ook niet aan een voorspelling te wagen. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwach ting, hoewel in ontmoetingen als deze juist een verrassing niet tot de onmogelijkheden kan behoren. Voor de jaarlijkse feestavond van de Heemskerkse sportvereniging ADO, die econoom met een macht aan theoretische I "P'ns^a® 'n zaa' "P3!11 werc* gehouden, be- kennis. Voor de verschillende uit te oefe nen vakken en de wethouder greep voor de vuist weg boekbinden en cartonnage zullen vakkundige leiders moeten worden aangesteld, waartoe (weer als voorbeeld) de man, die na enkele jaren sanatoriumver- blijf de vereiste capaciteiten toont, maar nog geen plaats vindt in het normale be drijfsleven, wellicht geroepen zal zijn. Begripsverwarring Over de leiding heeft de raad overigens zelf het laatste woord, maar „laat het niet te lang duren". Jegens de heer Den Hol tingsvorm, zoals die in de stukken genoemd lander merke de wethouder op, dat was, leek hem bepaald minder elegant, degenen cnder de minder-validen, die zon- Summa summarum: de heer Hartman ging accoord met de aangevraagde lening maar behield zich alle rechten voor ten aanzien van de bestuursvorm, de inrichting van de werkplaats en wat dies meer zij. De heer Den Hollander (comm.) reageerde naar zijn eigen zeggen wat „schuchter" op de voordracht, daar hij be paalde gevaren onderkende in de manier, waarop zij zou kunnen worden uitgevoerd. Hij stelde voorts de vraag, of zowel arm lastigen als „gewone werklozen" onder de regeling voor deze werkplaats vallen en wilde tenslotte graag weten, in hoeverre de vakarbeiders bij de verbouwing van de school en haar inrichting tot beschuttende werkplaats zullen worden ingeschakeld. Terug naar het geluk Wethouder Maas begon met de beant woording van de heer Hartman en viel hem allereerst aan op zijn in stelling ge brachte cijfers: het wordt hier geen werk plaats voor werklozen zoals die bij het Ar beidsbureau staan ingeschreven, maar een sociaal verantwoord onderdak voor hen, die door één of ander defect builen hun schuld niet in het stramien der normale maatschappij passen. Daarvan zijn er in Velsen naar de wet houder op grond van zijn informaties meedeelde een 120. mensen dus, die door herscholing teruggebracht kunnen worden naar de maatschappij en hun levensgeluk. Van dit aantal werken momenteel 16 man bij de Plantsoen dienst, zestien anderen zijn tewerkge steld aan de Julianakade in GSV-ver- band. Op de vraag, in hoeverre vak arbeiders bij de op- en uitbouw van het nieuwe project aan bod zullen komen, kon hij eveneens geruststellend repliceren: wat als zodanig nodig is, wordt normaal aan een aannemer uit besteed. De in de stukken genoemde stichtings vorm, waarop de heer Hartman hem eerder In Korea heeft het Amerikaanse leger een school opgericht, waarin dienstplichtigen wordt geleerd hoe zij zich in krijgsgevangenkampen kunnen weren tegen commu nistische methodes als het breken van de geestelijke weerstand bij „hersenspoelin gen". Ook wordt de recruten duidelijk gemaakt, welke middelen ze kunnen aan wenden om uit een krijgsgevangenkamp te ontsnappen. Met behulp van een plank kruipt hier een instructeur onder prikkeldraad door. der schade voor het particuliere bedrijfs leven bij de opbouw van de werkplaats kunnen worden ingeschakeld, zeker hun plaats zullen krijgen. De communistische afgevaardigde had inmiddels het begrip „werkloze" in dit verband nog niet hele maal begrepen en hij zag bovendien het gevaar terugkeren van de vooroorlogse werkverschaffing, waar de werklozen vaak „opgesloten" werd, zodat hem de kans ont nomen was terug te gaan naar het vrije bedrijfsleven en de heer Hartman had nog graag een paar verdere gegevens over de voorbereiding ter tafel gezien, nu de raad blijkbaar tot aanvaarding van het voorstel neigde. Zijn eerdere vragen over bestuurs- technische aangelegenheden werden nog even gestipuleerd, maar dat bezorgde hem de opmerking van de zijde van de heer Van Dongen, dat deze eigenlijk aller minst aan de orde zijn. De wethouder zette eerst de begrips verwarring, die bij de heer Den H oil a n- d e r over „werklozen" en „minder validen" had postgevat, recht door nogmaals uiteen te zetten, dat degenen, die door dit object geholpen zullen worden, geen werklozen zijn in de gewone zin des woords, maar mensen, die door het particuliere bedrijfs leven als gevolg van een persoonlijke han dicap niet worden opgenomen en wier toe komst door herscholing of opvoeding in betere banen geleid kan worden. Overigens zag hij in het betoog van de heer Den Hollander een miskenning van de vooruitgang op sociaal gebied, die de naoorlogse jaren hebben gebracht. Het verschil in getallen tussen hem en de heer Hartman lag in ditzelfde vlak van be gripsverwarring: deze minder-validen of moeilijk plaatsbaren zijn niet bij een ar beidsbureau ingeschreven maar lopen als armlastigen rond, slechts verzekerd van een kleine wekelijkse uitkering. Hiermee waren de laatste obstakels op geruimd en kon het voorstel zonder stem ming de goedkeuring van de vroedschap wegdragen. Het crediet voor de aanschaffing van gymnastiekmateriaal voor lagere scholen, dat hoger was dan nodig leek voor de in deze leeftijdsgroepen benodigde werktui gen maakte een vraag los, die door wethou der De Boer (arbeid, onderwijs) bevre digend werd afgedaan met de opmerking, dat deze „overvraging" veroorzaakt wordt door het medegebruik, dat van de in te richten gymnastiekzalen wordt gemaakt. Tenslotte werden er diverse benoemingen bekrachtigd, die alle conform de voor drachten verliepen, zodat vier kleuter scholen hun nieuwe leidsters kregen en de huishoudschool haar nieuwe personeel. De leden en plaatsvervangende leden van de Huisvestingscommissie werden als volgt benoemd: Voor de vakorganisaties; lid: H. v. d. Put; plv. lid: G. P. Olgers. Voor de Huurwaarborgvereniging; lid: W. A. de Bruijn; plv. lid: J. Bleeker. Voor de Velser Winkeliers- en Midden- stond een grote belangstelling. De grote zaal was geheel gevuld met leden en donateurs, toen de voorzitter, de heer J. Bekker, zijn openingswoord sprak. Hierin herinnerde deze adn het vijfen dertigjarig bestaan van de vereniging, dat volgend jaar op luisterrijke wijze zal wor den gevierd. Hierna was het de beurt aan het R.K. toneelgezelschap „Alberdingk Thijm" uit Haarlem dat een opvoering gaf van „Peerke Kustermans". Dit komische stuk werd op goede wijze ten tonele gevoerd en er is hartelijk gelachen. Een gezellig bal besloot deze feestavond, waarvan heden een herhaling plaats vindt. Bij gelegenheid van de doop van Haakon Lorentzen, zoon van Prinses Ragnhild van Noorwegen en de reder Erling Lorentzen, werd deze familiefoto gemaakt. Prinses Ragnhild houdt de baby in de arm. Achter haar staan links koning Haakon, die overgrootvader is van de kleine Haakon, rechts kroonprins Olav, grootvader. „De Reisduif" Met honderdzenentwintig duiven heeft de Beverwijkse vereniging „De Reisduif" deel genomen aan de wedvlucht van Quiévrain. De lossing was om 10 uur en de eerste duif meldde zich om 13.01 uur terug „op honk". De laatste deed er tweeëntwintig minutep langer over. De uitslag was: J. Scheffers 1; D. Stiemer 2 en 10; C. Westrate 3, 11 en 19; J. Luntz 4, 5, 7 en 13; C. Hoeks 6 en 17; W. van Wijk 8; P. Bruins 9; G. Grapendaal 14; J. Demmers 16 en 21; C. Bleeker 16, 24 en 25; G. v. d. Winden 22 en 23. „Assumburg" Aankomst eerste duif 13.26 uur, laatste Door de (gesaneerde) Castricumse melk- slijtersvereniging „De Eendracht" en de gebroeders Kaandorp is overeengekomen, dat door genoemde vereniging, in een naar keuze van de gebr. Kaandorp nog nader aan te wijzen sector, een wijk ter bezorging van melk en melkproducten zal worden af gestaan. Hierdoor is de melkoorlog, die sinds ver leden week in Castricum dreigde, voorko men, althans wat de gebr. Kaandorp be treft. De publieke belangstelling richt zich nu op een andere inwoner, namelijk: de heer Th. Veldt, die eveneens van plan is een melkwijk te beginnen en daarnaast een nieuwe zaak te openen in de Oranjebuurt. ADVERTENTIE (hel theater met de beste films) HEDEN en MORGENAVOND (Don derdag) 8 uur beslist laatste voorstellingen met het geweldige filmwerk QUO VADIS? De meest gigantische film ooit vervaardigd standscentrale; lid: J. van Leeuwen; plv. lid: H. Homburg. Voor de Woningbouwcorporaties;lid: N. C. Nat; plv. lid: M. S. Jongkind. Als deskundige op sociaal gebied; lid: C. van Kuilenburg; plv. lid: E. Luikman. 13.38 uur. Uitslag: Beentjes 1; H. Gooyer 2 en 3; J. Knap 4 en 5; Veweha 6. „Bevrijde Vleugels" De eerste duif van de Heemskerkse ver eniging „Bevrijde Vleugels" was van deze vlucht terug om 13.05 uur; de laatste deed er negenendertig minuten langer over. De uitslag was: P. Lotterman 1, 5, 6 en 8; G. Lotterman 2 en 3; J. C. Winter 4 en 9; J. G. Dudink 7. (Verkort weergegeven) Eerste hulp. Met enige verwonde ring heb ik het ingezonden stuk gelezen van een mijnheer C. v. S. Deze heer breekt in zijn artikel een lans voor de heer Bak ker. Terecht! Een tweede persoon, die zulk prachtig pionierswerk zal verrichten, zal moeilijk te vinden zijn. Echter wordt hier een kwestie behandeld, die, zoals de re dactie al heeft opgemerkt in de persoon lijke sfeer is gekomen. Dat is inderdaad jammer. Dubbel jammer omdat uit het stukje van de heer v. S. blijkt dat deze ter zake geheel onkundig is. Het lijkt mij toch dienstig dat de goegemeente weet waar zij aan toe is. Inderdaad behoort het telefoon nummer 6464 aan een taxibedrijf. Althans is het zo dat men op dit nummer een taxi kan bestellen. Het belangrijkste van dit nummer is echter dat men hierop de zie kenwagen kan bestellen en tevens bij onge vallen terecht kan. De ongevallendienst is nl. in handen gelegd van zowel de heer Bakker als de heren Kloosterhuis. Inder daad is het zo dat de gemeente zich steeds meer uitbreidt. Hiermee rekening houdend heeft de gemeente dus gestalte gegeven aan een officiële ongevallendienst. Deze heeft vroeger niet bestaan. De heer Bakker was toen bij traditie door de gemeentenaren voor ongevallen geëxploiteerd. Toen de gemeente dus gestalte gaf aan de ongeval len dienst was zij verplicht hiervoor een vergoeding te geven. Denk nu niet heer v. S. (en anderen), dat zowel Bakker als Kloosterhuis de rijkdom nabij zijn. Ik ver moed dat de kosten maar nauwelijks worden gedekt. Deze ongevallendienst werkt momenteel misschien nog niet ge heel naar genoegen. Maar dat komt ook wel eens door de inwoners der gemeente zelf. Dat is echter een zaak op zich. Het moet voor de heren Kloosterhuis niet prettig zijn te lezen dat zij door winst- Wö zullen het deze keer zo vroeg in het seizoen moeten doen met een zwaar geha vende uitslagenlijst van de wedstrijden in West A en Afdeling Haarlem. Van de districtsklassers waren het alleen Concordia en IJmond, die een wedstrijd door konden laten gaan. En Concordia heeft hierbij het geluk niet aan zijn zijde gehad. Van het mooie duel tussen onze stadgenoten en de Blauw Wit heren, dat wij verwacht hebben, is niet veel terecht gekomen. Alleen in de eerste helft is er van spanning sprake geweest, maar van mooi spel gedurende de hele wedstrijd niet. Blauw Wit bleek de verjonging in het team alleen in de voorhoede te hebben doorge voerd en de zeven doelpunten wijzen wel uit, dat het niet aan schotvaardigheid ontbrak. De Amsterdamse achterhoede bestond nog uit de oude routineurs, die enerzijds profiteerden van het feit, dat Concordia de aanvallen op zette zonder voldoende gebruikmaking van de vleugels en anderzijds onvoldoende af straffing ondervonden van het veel te veel voorkomende lichaamscontact, dat bij hand bal verboden is. Slechts een dertienmeter- worp werd de Haarlemmers toegekend, prach tig genomen door Handgraaf. De andere doelpunten kwamen van Bob Ne- derkoorn en Jan Willige, drie in totaal dus, hetgeen een gevoelige nederlaag betekent. De IJmondheren hebben het tegen Aals meer 2 zeer verdienstelijk gedaan. Al spoe dig konden de Velsenaren een voorsprong nemen, die met de rust aangegroeid was tot vijf-twee. Na rust eenzelfde spelbeeld, zij het dat nu Aalsmeer 2 in de laatste minuten kans zag deze voorsprong tot op een doelpunt te reduceren. Onder hoogspanning verliepen deze laatste ogenblikken van de aantrekke lijke kamp, waarbij de Amsterdamse gasten vrouwe Fortuna op de nand hadden. Want met de fluit al klaar voor het eindsignaal was het Aalsmeer 2, dat de gelijkmaker ach ter de Velsense doelman wist te plaatsen. Al met al toch een zeer verdienstelijke pres tatie van IJmond. In de Afdeling boekten bij de dames HOC en Rapiditas een grote overwinning. Slacht offer van haar doelpuntenhonger waren de ploegen van resp. Beverwijk (27) en Con cordia (07). Een verrassing was toch wel, dat de Blinkert van CSV - verloor. Met de rust hadden de Castricumse meisjes al een drie-nul voorsprong, maar steeds beter ging het bij de Blinkert lopen, zodat we toch nog minstens een gelijkspel verwachtten. Doch verder dan drie-twee kwam het niet. Onze verwachting voor de eerste overwin ning voor nieuwelinge THB op IJmond 2 is niet beschaamd gemaakt. Twee-een was de voorsprong voor THB met rust en drie-twee bij het eindsignaal. Bij de heren was de Blinkert veruit in de meerderheid tegen IJmond 2, dat dan ook met twaalf-vijf het onderspit moest delven. De overwinning van Concordia 2 op Rapiditas 2 met negen-zes is niet zo verrassend als men weet, dat de Rap-mannen met een incom pleet team in het veld kwanpen. De uitslagen luiden: Hoofdklasse. - Dames: SagittaUD I 13; HygieaZAC 43. Heren: Aalsmeer—Olym- pia 106, HellasDES 1616. District West A' dames eerste klasse HHCAttila 53. heren: Blauw WitConcordia 73, HHC Attila 5—3, BHCAHC 3—5. Tweede klasse A dames: Blauw WitTonido 6—2, heren Blauw WitTurno 123, SSVUAmersfoort 78. Tweede klasse B dames: VroneRapiditas 31; heren: UnitasThe Catchers 66, IJ mondAalsmeer 99, VriendschapToni- do 6—8. Afdeling Haarlem: Eerste klasse. Dames: Concordia 2Rapiditas 07, Beverwijk HOC 2—7, De Blinkert—CSV 2—3; heren: Ra piditas 2Concordia 2 69_. He Blinkert IJmond 2 125. fwsreijr kfasse dames: IJ mond 2THB 23. Junior-meisjes Concor diaRapiditas 108, De BlinkertRapidi tas 921. „Het Christendom moet stralen. Wij moeten het naar alle kanten uitdragen". Aldus de aalmoezenier voor de bedrijven te Beverwijk, G. F. A. Geraets, in zijn le zing voor de Katholieke Arbeiders Bewe ging afdeling Castricum. De aalmoezenier sprak in zaal Roozendaal over het onder werp „Stralend Christendom", na een in leiding gehouden te hebben over het man dement van de bisschoppen. Spreker zeide, dat dit mandement de katholieken wakker had gemaakt en andersdenkenden geschokt had. Wat de katholieken betreft, zeide de aalmoezenier dat er nog zovelen zijn die, ten aanzien van het uitdragen van hun geloof, een lakse houding aannemen. Spreker betoogde, dat de katholieken dat gene hebben, waar de wereld naar zoekt en dat men geen moment in zijn geloof mag verslappen. Spreker was niet afkerig van een samenwerken met niet-katholieken, doch was verder van mening, dat men tegenover hen altijd op de bres moet blij ven staan voor het geloof. Na de pauze bestond gelegenheid tot vragen stellen. Het gemengde zangkoor St. Caecilia zorgde voor een uitstekende vocale omlijs ting. bejag de belangen van de gemeente uit het oog hebben verloren in verband met zie- kenvervoer en ongevallendienst. Mijnheer v. S. wist in eerste instantie niet dat het nummer 6464 aan het ziekenvervoer be hoorde, maar weet later wel te vertellen dat het meerdere malen is voorgekomen dat men hier niet paraat is. Ik kan echter v. S. gerust stellen. Er is op het nummer 6464 altijd iemand aanwezig. Indien nood zakelijk wordt daar werk voor het taxibe drijf doorgegeven als het ziekenvervoer of de ongevallendienst daar vast mee zou dreigen te lopen. Bovendien is altijd een reserve aanwezig. Ik weet van nabij dat deze dienst de heren grote verplichtingen oplegt. Ik weet ook dat zij deze verplich tingen nakomen. Ik weet voorts dat de ver goeding daarvoor niet in evenredigheid is. P. SWIER. Duf conservatisme. Ik meen dat klas sieke en moderne muziek als gelijkwaar dige partners naast elkaar moeten be staan. Het is géén kwestie van alternatief. Wie meent dat Honegger, Pijper, Badings, Hindemith en Tsnjrepkin ons in verwar ring brengen en niet ontroeren, vergeet dat men eerst met een concertwerk enigs zins vertrouwd moet zijn, om dat te kun nen vaststellen. Helaas worden dergelijke werken slechts sporadisch door het N. Ph. O. uitgevoerd. Het kern- en het knel-punt ligt in het begrip verstaanbare muziek. Dat begrip kan geen maatstaf zijn voor de keus van een orkestrépertoire, omdat die verstaanbaarheid voor de een ophoudt bij Tschaikofski en bij de ander tot Schönberg reikt. H. LEUPEN Duf conservatisme. Ik kan me in denken dat de moderne muziek een niet- ingewijde vreemd in de oren klinkt, maar bij steeds weer aandachtig luisteren zon der vooroordelen komt men toch gaande weg onder de bekoring van de heden daagse muziek. Iedere tijd heeft andere normen en die de conservatieven hanteren zijn uit de tijd. Ik hoop dat iedere vooruit strevende muziekliefhebber met kracht protesteert tegen de schandelijke verwaar lozing van de moderne muziek. TH. G. v. d. LEER (Deze brieven kwamen vóór jongstle den Zaterdag in ons bezit. Beide inzen ders wensen hun brief beoordeeld te zien als een reactie op die van de heer Swin- kels, welke onder „Duf Conservatisme" in deze rubriek werd gepubliceerd. Red.). Vliegende schotcis. Ik heb op 9 Sep tember een vliegende schijf gezien. Sinds ik het boek van Adamski gelezen heb. kijk ik 's avonds dikwijls naar de hemel en die bewuste avond zag ik een geelach tig voorwerp bewegen, iets groter dan bijv. Venus of Mercurius. Het ging met een grote snelheid op zeer grote hoogte. Ik dacht eerst: dat verbeeld je je maar omdat je dat boek van Adamski gelezen hebt, maar ik heh de hele huiskamer naar buiten getrommeld en met zeven personen hebben wij het toen gezien. Er was geen geluid. In een minuut was het weer weg. WESSEL

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10