Agenda voor Haarlem JEUK D.D. Labour-beleid jegens Duitse bewapening op wankele basis Arts uit Tubbergen zou valse declaraties hebben ingediend Minister Luns' rede: fraaie woorden maar géén voorstel In 16 maanden eist het verkeer evenveel doden als de stormramp Doel is gesprek met Sovjet-leiders Prominente juristen als getuigen a décharge Concessie voor zout- ontginning in Groningen J.G. MARTIN&ZONEN UNO en achtergebleven gebieden Passage in Troonrede deed méér verwachten Ongelukken met sproei-vliegtuigen Twee jongens over vielen chauffeur WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 Auto verbrak afzetting van verkeersbrigadiertjes Vereniging van kleine jongens benadeeld DANS-ACADEMIE Raad voor Luchtvaart Piloot van één ervan was straaljagers gewend Commissie Veiligheid Wegverkeer geïnstalleerd Inbrekers drongen gebouw in Hilversum binnen Wild- West in polder Op het Museumplein te Amsterdam is Dinsdagmiddag verwoed strijd geleverd tussen de „groenen" van de Vrije Universiteit en de katholieke eerste jaars studenten om een bierton. Men ziet hier een indrukwekkend moment uit deze strijd, die door de Vrije Universiteit werd gewonnen. (Van onze correspondent in Londen) Attlee, wiens aanzien is gestegen na zijn reis naar de Sovjet-Unie en communistisch j China, heeft op het partijcongres te Scar- borough de Labourpolitiek jegens Duits- land koel en zakelijk verdedigd. Men moet j vooral geen gevoelens laten gelden, zei hij. Attlee heeft zelf in de eerste wereldoorlog tegen de Duitsers gevochten en in de twee de wereldoorlog was hij vice-premier. Hij is dus wel de laatste om het Duitse gevaar te onderschatten. Hij herinnerde er aan dat de E.V.G. niet door democraten maar door communisten en Gaullisten om hals is ge bracht. Ook in Duitsland geloven maar I weinigen in neutraliteit, zolang het gevaar van Russische aggressie of van een commu nistische staatsgreep blijft bestaan. Juist i door Duitsland een plaats in de vrije we reld te geven, moet het Duitse volk worden geholpen. Attlee, die gelooft dat hij het volgend jaar weer premier zal zijn, moet rekening houden met de verantwoordelijkheden die een Labour-regering te dragen krijgt. Over Jongetje werd meegesleurd, chauffeur stond terecht Grote consternatie ontstond Zaterdag ochtend 19 Juni tegen negen uur, toen bij de brug over de Admiralengracht in de Jan Evertsenstraat te Amsterdam de 5- jarige Rudie Laveber, die met een aantal andere kinderen onder de hoede van ver keersbrigadiertjes de weg overstak, door een passerende personenauto werd ge grepen en een tiental meters werd mee gesleurd. Het ventje bleek een dijbeen breuk en een hersenschudding te hebben opgelopen. Naar schatting van de artsen zal zijn totale herstel circa ongevier vier maanden vergen. Dinsdagmiddag heeft de Amsterdamse rechtbank de zaak behan deld tegen de 30-jarige automonteur G. K. uit Amsterdam, de bestuurder van de personenauto. Als getuigen werden on der meer de meisjes gehoord, die destijds als verkeersbrigadiertjes fungeerden. De 13-jarige Ada Polman vertelde, dat de auto met grote snelheid uit de richting Mercatorplein naderde. Op de vraag van de president of het misschien niet beter was geweest even te wachten met over steken, antwoordde zij schuchter: „Ja". De eveneens 13-jarige Ivonne Bulthuis, die het sein voor het oversteken had gegeven, ver klaarde, dat zij de auto wel heeft zien naderen, maar dat zij gedacht heeft, dat hij zou stoppen. Een hoofdagent van po litie, die getuige was van het ongeluk, verklaarde, dat naar zijn schatting de auto met een snelheid van 60 a 65 kilometer reed. De automonteur voerde als verweer aan, dat hij zijn aandacht geconcentreerd had op een tegenligger en daardoor de verkeersbrigadiertjes niet had opge merkt. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir: „Als tegenliggers, die er op dat drukke punt altijd zijn, de verdachte zo absorberen, dan hoort hij niet op de weg thuis". Mr Nube eiste een geldboete van f 100.—eventueel te vervangen door een maand hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar. De rechtbank zal in deze zaak op 12 October uitspraak doen. „De Vrolijke Trommelaars", een aantal kleine jongens met koekblikken, uit Gou da, offerden geruime tijd iedere week een dubbeltje voor de gezamenlijke kas. Op een gegeven moment bleek echter ruim f 1900.uit deze kas verdwenen te zijn. De penningmeester van het gezelschap, de 45-jarige steenhouwer J. H. P. uit Gouda, die van deze daad verdacht werd, stond vanmorgen voor de Rotterdamse recht bank terecht en hij bekende. Hij had schulden in zijn bedrijf gehad en die op deze manier aangezuiverd. „Niet zo fraai hè?", vond de president, „om nu juist aan de spaarcentjes van kleine jongens te ko men". P. zei er veel spijt van te hebben. Hij had een hypotheek op zijn huis ge nomen en zo had hij al ongeveer f 1600. kunnen teruggeven. Overigens is P. een van de oprichters van het gezelschap geweest en daar zat volgens de officier toch ook wel een goed element in. Hij vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en een geldboete van f 50.of 20 dagen hechtenis. De verde diger, mr. J. I. Doorninck, kon zich geheel bij het. requisitoir aansluiten, temeer daar, zo hij zei, deze zaak van „De Vrolijke Trommelaars" niet in mineur zou eindigen. WOENSDAG 29 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Openingsavond Volks universiteit; voordracht door Charlotte Kohier, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik", Snel- cursus patroontekenen, 4 en 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 8 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: Tramlijn „Begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroe ders", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonderdokter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 APRIL Concertgebouw: „Die Schöpfung", Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap", 8 uur. Aula Eerste Chr. Lyceum, Em- makade: ds. G. P. Klijn over „Evanston, Christus, de Opjen Deur", 8 uur. Zuider kapel, Zuiderstraat: Zending op Nieuw Gui nea", zendeling W. Könemann, 8 uur. Sprui- tenbosstraat 9: Gem. v. Christus; Evangelist G. B. Adams, 8 uur. Remonstrantse Kerk, Wilhelminastraat: dr. W. F. Golterman: „Jezus Christus, de hoop voor wereld en kerk", 8 uur. Hótel „De Leeuwerik", Snel- cursus patroontekenen, 10.30, 2, 4 en 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 2.30 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tramlijn „Begeerte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonder dokter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „De duivel was de laatste gast", 18 jaar, 8.15 uur. Een boete van duizend gulden of een maand hechtenis heeft de officier van jus titie bij de Almelose rechtbank geëist tegen de 53-jarige Tubbergse arts H. C. W., aan wie valsheid in geschrifte ten laste was ge legd. De arts zou als „contractarts" in 1952 en in 1953 visites aan van verlof thuis ge bleven militairen hebben gedeclareerd, welke hij niet had gemaakt. Bovendien zou hij een te groot aantal verreden kilometers in rekening hebben gebracht. De gehele dag heeft de Almelose rechtbank besteed aan de behandeling van deze zaak. Er werden 18 getuigen, van wie 6 a décharge, gehoord. Bij de laatsten waren prof. mr. W. P. J. Pompe uit Utrecht, hoogleraar in het straf recht, prof. mr. W. J. A. Duynstee uit Nij megen en de president van het Bossche hof, dr. H. L. M. Kramer. De verdachte verklaarde, dat hij naar eer en geweten had gehandeld. De visites waren door hem wel gebracht, maar hij zou steeds voor een gesloten deur zijn gekomen. De destijds bezochte militairen en hun moeders werden gehoord over het even - tuele bezoek van dr. W. Allen verklaarden de arts niet te hebben gezien. De dokter zou aan de deuren hebben gerammeld en daarna zijn vertrokken. De drie genoemde juristen, allen beken den van dr. W., noemden hem een zeer edelmoedig mens, die zeker niet in staat zou zijn tot een opzettelijke valsheid in geschrifte. Zij weten de onjuiste declaraties aan onopzettelijke fouten. De dokter had bij de diverse verhoren zeer tegenstrijdige verklaringen gegeven en ook nu kwam hij met andere lezingen. „Hij is het slachtoffer van een complex, dat hem doet geloven een slachtoffer te zijn van een enorme Tubbergse conspiratie," getuigde prof. Duynstee. „De man lijdt al jaren hieronder en dit brengt enorme gees telijke spanningen mee." Alle drie getuigen verklaarden, dat geld zucht aan dokter W. volkomen vreemd is. Mevrouw W. verklaarde een onjuist aantal kilometers te hebben opgegeven. Zij hield de administratie bij van de afstanden, welke de dokter reed. Zij meende dat zij een bepaald aantal kilometers voor elke rit mocht declareren. Het aantal kilometers, dat volgens de tenlastelegging te veel in rekening zou zijn gebracht, was ruim 60. In zijn requisitoir zei de officier van jus titie dat dokter W. zijn taak als contract- ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Een PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen en.... zéér goed modelknippen. Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos, bedorven haar volgens Amerikaans systeem. PERMANENT DOUCE EUGèNE C. 3. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Haarverfspecialist - Gediplomeerd personeel Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 Bij een door de Koningin op 30 Augus tus te Athene getekend besluit is aan de n.v. Koninklijke Nederlandse Zoutindus- trie te Boekeio concessie verleend voor de ontginning van steenzout, anhydriet en kalizouten over een oppervlakte van onge veer 2825 hectare in de gemeenten Win schoten, Wedde, Oude Pekela en Scheem- da in de provincie Groningen. Uit de voorwaarden van de concessie verlening blijkt, dat de eigenaren van de gronden recht hebben op een jaarlijkse uit kering van 0.25 per hectare of op een uitkering ineens van 6,25 per ha. Bij eventueel oppompen van water uit de bo dem mag geen schade door uitdroging of anderszins aan gewassen of drinkwater voorzieningen worden aangebracht. Ook mogen geen afvalwater of ander vloeistof fen, die aanleiding kunnen geven tot ver ontreiniging van het grondwater of opper vlaktewater, worden geloosd behalve in de zee of een zeeboezem. Ook aan het landschapsschoon is ge dacht, hetgeen blijkt uit de bepaling, dat de uit te voeren werken zo mogelijk mede dienstbaar moeten kunnen zijn aan de ont wikkeling van de streek, zoals deze voort vloeit uit streekplannen, uitbreidingsplan nen of ruilverkavelingsplannen. Voor de oprichting van bouwwerken en de aanleg van emplacementen en wegen moet over leg worden gepleegd met een planologische werkcommissie, in te stellen door Gedepu teerde Staten van de provincie Groningen. Ten behoeve van de vervaardiging van soda in het sodabedrijf te Delfzijl van de Nederlandse Soda-industrie n.v. is voorts onder meer bepaald, dat moet worden zorg gedragen voor voldoende levering van pe kel tegen een redelijke prijs. arts niet juist is nagekomen. Een aanwij zing voor het strafbaar zijn vond de officier ook in „de ongehoorde manier waarop de dokter heeft geprobeerd de getuigen te in timideren. Hij dreigde zelfs met de gevan genis." De verdediger, mr. dr. B. W. Kranen burg, stelde voorop, dat de opzettelijkheid bij 't indienen van de onjuiste declaraties moet worden bewezen. Totaal heeft de dok ter als de tenlastegelegde feiten ten minste waar zijn 30 van de Staat on rechtmatig verkregen. De raadsman meen de echter te kunnen bewijzen, dat de dok ter zeker enkele van de ten laste gelegde visites wèl heeft gebracht. Bovendien zal hij zeker enige keren voor een gesloten deur hebben gestaan, zodat ten hoogste een „winst" van 20 overblijft. Daarentegen heeft de dokter een declaratie, welke hij als onjuist gedateerd terug kreeg, nooit voor de tweede keer ingediend. Deze be droeg 25, zodat de dokter volgens de raadsman nog 5 van de Staat tegoed heeft. Mr. Kranenburg vroeg tenslotte vrij spraak. Op 13 October zal de rechtbank uitspraak doen. China laat Labour het blijkbaar op een breuk met Washington aankomen, maar in West-Europa houden de Britse socialisti sche partijleiders vast aan de opbouw van een behoorlijke defensie met Duitse mede werking; ook om in latere onderhandelin gen met de Russen sterk te staan. Een overtuigend mandaat in dit opzicht heeft Attlee nauwelijks ontvangen. Het zal moeilijk voor een Labour-regering zijn een middenweg te vinden, want de minderheid vrijwel even sterk als de meerderheid kan moeilijk worden genegeerd. De Duitse bewapening heeft de partij wei is waar in twee helften gesplitst, maar dit betekent niet dat het een tegenstelling tussen rechts en links is. Het was een moeilijke beslis sing voor een partij waarin vanouds een pacifistische stroming overheerst. Ook on der de niet-socialisten is zoals uit een opinie-onderzoek blijkt de verdeeldheid bijna even groot. Opschudding veroorzaakte het optreden van het jonge Lagerhuislid Desmond Don nelly, tot voor kort een Bevan-volgeling, die in de zomer tijdens een reis door Oost en West-Duitsland ten gunste van de Duit se bewapening is bekeerd. Zijn rede maak te grote indruk. Er werd geschreeuwd en er ontstond een tumult toen hij zich tot Bevan richtte. Hij zeide: „Als wij elk plan voor Duitsland verwerpen, zal er helemaal geen controle op de bewapening zijn en dan is het te laat". Herbert Morrison, die de slotrede hield, sprak hartstochtelijk. Het was een van zijn beste redevoeringen. „Als wij de Duitsers als verschoppelingen behandelen in plaats van als een vrij volk, zullen wij een nieuwe Hitier oproepen", zeide hij. ADVERTENTIE WERELD SCHAAKTOURNOOI Be :van los Bevan die tien jaar onafgebroken lid van het partijbestuur is geweest, gaat nu de wildernis in waar hij zich meer dan coit als volksmenner kan doen gelden. Volgend jaar kan Bevan zich weer in het bestuur laten kiezen. Of hij dat zal doen is niet bekend, want de vrijheid trekt hem aan. Een buitenbeentje als Bevan wordt door de partij, zolang de vakbeweging daar in de lakens uitdeelt, niet gemakkelijk ais leider aanvaard. Al is hij misschien over zijn hoogtepunt heen, hij is de laatste om zich uit het veld te laten slaan. Men erkent zijn gaven en zijn bezielende invloed op de partij. Maar men kan hem onmogelijk zien als een toekomstig leider, omdat de felle „Nye" het evenwicht en de bezadigd heid van een staatsman, mist. ADVERTENTIE 't Darts-seizoen begint 15 October (Anno 1875) Inlichtingen I Inschrijving elke dag 11—12 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Zullen er enkele raadsheren worden geofferd, om van pionnen niet te spreken I En allen maar Lexington roken van America s Best Tobaccos. Dully bracht een flinke voorraad mee. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft als eerste gedele geerde van Nederland ter Algemene Ver gadering van de UNO in de door hem Maandag gehouden rede zeer fraaie woor den gebezigd toen hij een pleidooi voerde om meer door de UNO te laten doen voor de achtergebleven gebieden. Helaas volgde echter op deze woorden niet de daden, die hierbij gehoord zouden hebben. Dat de Nederlandse regering er alles voor voelt om dit vraagstuk flink door de UNO te doen aanpakken was ook al gebleken uit de Troonrede. De vraag kan echter rijzen, waarom dan niet Nederlands eerste ge delegeerde ter Algemene Vergadering met een concreet voorstel voor de dag is ge komen. Dat zou, zo kan men ook in poli tieke kringen in Den Haag horen opmer ken, heel wat meer en betere indruk heb ben gemaakt dan wat er nu is geschied of juister gezegd achterwege is ge bleven. Intussen kan ook een minister, die als woordvoerder van Nederland in de UNO optreedt, niet verder springen dan zijn polsstok lang is. Hier denk ik aan de mo gelijkheid, dat tenslotte in het kabinet be sproken is, wat er van Nederlandse zijde met betrekking tot het hier vermelde punt thans gedaan zou moeten en kunnen worden. Men vergete namelijk niet, dat instruc ties aan delegaties, ook aan delegaties bij de UNO veelal toch nog onderwerp van bespreking in de ministerraad uitmaken. Na dit vooropgesteld te hebben moet ik er intussen wel op wijzen dat ongetwijfeld verschillende leden van het kabinet er alles voor zouden voelen, wanneer van Nederlandse zijden meteen aan de hand werd gedaan om met een bepaald te noe men groot bedrag deze zaak op touw te zetten. Zou het misschien kunnen zijn dat uiteindelijk in de ministerraad nog De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer heeft gistermiddag bij de behandeling van een vliegongeval door de Raad voor de Luchtvaart gerequireerd, dat tegen de be trokkene, de bestuurder van het veronge lukte vliegtuig P. A. M. een berisping zal worden uitgesproken. Op 20 en op 21 Mei 1953 zijn tijdens het uitvoeren van sproeivluchten ongevallen gebeurd met de „Piper cubs" PH-NEZ en PH-NEW. De piloot van de NEW kwam om het leven. Zijn vliegtuig raakte op 75 meter hoogte in een tolvlucht. De vlieger M. van de NEZ werd zwaar gewond. Van middag werd hij over dit ongeluk gehoord. Hij loopt nog steeds met krukken, maar zal geheel genezen. M. is landbouwvlieger bij een sproeibedrijf te Melissant. Hij verklaarde dat hij op ongeveer vijf meter hoogte een bocht had willen maken. Het vliegtuig had plotseling een tik gekre gen een remous-tik naar hij meende en was afgegleden. In een rapport zegt ko lonel Jansen van de eerste tactische vlieg basis Volkel, dat de diepere oorzaak van dergelijke ongevallen gelegen kan zijn in het feit dat vliegers, die in de Luchtmacht zijn opgeleid mogelijk niet zo goed kunnen overschakelen op de langzame machines. Ook in deze zaak betrof het een vlieger, die veel met straaljagers had gevlogen. M. verklaarde echter dat hij ongeveer twintig vlieguren had geoefend op Ypenburg met een Piper Cub" vóórdat hij sproeivluchten ging maken. De 49-jarige inspecteur bij de Rijksluchtvaartdienst de heer L. A. H. Rombeek vond dit voldoende voor een overschakeling van de zware naar de lich te machines. Overigens achtte hij het voe tenwerk bij de laatste van groot belang. Dit wordt veel verwaarloosd bij grote vliegtuigen. M. verklaarde voorts, dat hij het sproeiwerk snel had willen afmaken omdat de bijen bij het veld waren opge sloten. Deze zouden vrij gelaten worden als het sproeien voorbij was. De heer Backer, die er zijn leedwezen over uitsprak, dat de ene vlieger was omgekomen, meen de dat de ongevallen aan besturingsfouten te wijten waren. Beide ongelukken waren gebeurd tengevolge van roekeloos vliegen. M. had niet op zo'n geringe hoogte een bocht mogen maken. Uitspraak op 26 October a.s. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP In Den Haag is de Vaste Commissie Vei ligheid Wegverkeer door de secr.-generaal van het ministerie van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen, namens minis ter mr. Algera geïnstalleerd. Hiermede is een suggestie van ir. C. A. Kuyst.en van de A.N.W.B., gedaan tijdens het Nederlands Wegencongres van 1950, welke suggestie in zeer brede kring bijval vondt, verwer kelijkt. Mr. Spitzen zeide in zijn installatierede, dat thans de strijd tegen de blaam op onze samenleving, de verkeersonveiligheid, zal worden aangegaan. Dit wordt een moeilij ke strijd, omdat zich geen middelen afte kenen, die radicaal een oplossing kunnen geven. Het zijn, zoals tot onze schande moet worden gezegd, wijzelf, die als weg gebruikers elkaar leed berokkenen. Wij hebben ons hiermee vertrouwd ge maakt als met een chronische kwaal, die men in lijdzaamheid moet aanvaarden. In 1953 vielen 1390 doden In het verkeer, be houdens het aantal gevallen van zwaar en niet te herstellen letsel en vele millioenen schade. IJe overstromingsramp in 1953 kostte ruim 1800 slachtoffers. In één jaar en vier maanden eist het moderne verkeer evenveel levens en daarboven een groot aantal verminkten. Ook als wjj letten op Binnen zat de recherche ongeduldig te wachten De Hilversumse recherche heeft in de afgelopen nacht twee bekende inbrekers gearresteerd. Nadat men bericht had ont vangen, dat inbrekers in het veilingge bouw in Tiel f 4300 hadden gestolen, nam men maatregelen om het afgelegen vei linggebouw aan de Nieuwe Haven te Hil versum te bewaken. Acht avonden en nachten zaten rechercheurs vergeefs in het kantoor van het gebouw de wacht te houden. Vannacht echter werd de moeite beloond. Twee mannen drongen het ge bouw binnen, snuffelden in diverse ruim te en kwamen ten slotte in het kantoor waar zij prompt werden gearresteerd. Het. bleken twee Amsterdammers, de 46-jarige koopman J. M. en de 38-jarige handels reiziger K. T. -beiden zeer goede beken den van de politie die een flinke hoe veelheid inbrekerswerktuigen bij zich hadden. In Hilversum hadden de mannen dezélfde methode als in Tiel gevolgd: door het forceren van een luik hadden zij zich toegang tot het gebouw verschaft. Men onderzoekt nu of de mannen nog meer soortgelijke inbraken hebben gepleegd. ongevallen met vliegtuigen, die ieder op zichzelf als een ramp worden gevoeld, dan zie we, dat deze per jaar niet meer doden eisen dan het wegverkeer in een tiental da gen". Aldus mr. Spitzen, die aan het slot van zijn installatierede het onlangs door het Verbond voor Veilig Verkeer aan minister Algera uitgebrachte rapport over de veilig heid van de voetgangers in herinnering bracht. Hij beval het warm ter bestudering aan. In zijn antwoord aan mr. Spitzen zeide dc voorzitter van de commissie, mr. dr R. H. baron de Vos van Steenwijk, dat, hoe wel in de loop der jaren het aantal ver keersongevallen in verhouding tot de toe neming van het aantal motorvoertuigen is gedaald, nog zeer veel werk in het ver schiet ligt. Het wordt een veelomvattende en verantwoordelijke taak, die de commis sie te volvoeren krijgt, zowel op het gebied van de wegentechniek, alsook op dat van de controle op de verkeersveiligheid en op dat van de verkeersopvoeding. Een belang- rijk werk zal zijn de mentaliteit van de weggebruikers te verbeteren. „Wij moeten de mens doordringen van het feit, dat hij in het verkeer uitsluitend plichten heeft. De commissie zal denkbeelden en sugges ties van buitenstaanders gaarne aanvaar den", zo besloot spreker. geen overeenstemming was bereikt of dat daar de opvatting de overhand had, dat men maar eerst eens moest afwachten, waarmee andere landen voor de dag zou den komen. Indien dit het geval geweest mocht zijn, wat ik uit de aard der zaak helemaal niet weet, zou dat wel heel betreurenswaardig genoemd moeten wor den. Dit ware immers een wel allerbeden- kelijkst zich verschuilen achter anderen en zou geen geringe afbreuk kunnen doen aan het initiatief, dat men beoogde te nemen. Het blijft te hopen, dat spoedig van Nederlandse kant wat meer positiefs naar voren zal worden gebracht dan in de rede van minister Luns tot dusverre het geval is geweest. In de nacht van Maandlag op Dinsdag hebben twee jongens getracht een Amster damse taxichauffeur van zijn auto te be roven. Zij waren des avonds tussen elf en twaalf uur bij het Spui in Amsterdam in de wagen gestapt en hadden de chauffeur in het En gels verzocht om naar de tuinstad Sloter- meer te rijden. Bii die Burgemeester De Vlugtlaan stapte een van de jongens, de zeventienjarige J. W. C. K. uit Amsterdam, zonder beroep, uit. Hij belde bij een huis aan, maar keerde even later weer terug met de mededeling, dat er niemand thuis was. Vervolgens vroegen de passagiers naar Badhoevedorp te rijden. Toen de wa gen op de Sloterweg was gekomen, ver zochten de jongens de chauffeur, de heer Th. de Vries uit Amsterdam, om opnieuw te stoppen. Toen deze dat gedaan had, greep een van de jongens, de achttienjarige lasser uit Badhoevedorp R. B. van H., de taxichauf feur bij de nek en trachtte hem achterover te trekken, terwijl K. het slachtoffer met een gummistok in het gezicht sloeg. De heer De Vries slaagde er echter in om uit de auto te komen. Vervolgens kroo» een van de jongens achter het stuur van de auto en reed weg. De taxichauffeur bleef echter kalm en sprong op de bumper van de rijdende auto. Bij de kruising Rijks- weg-Vijfhuizerweg stopten de jongens en de heer De Vries verzocht hen de wagen terug te geven. Er naderde echter een tegenligger en kennelijk verontrustte dit de jongens bijzonder, want zij stapten weer in en gaven opnieuw vol gas. Nu met de be zitter van de wagen op de koffer van de auto. Bij de Aalsmeerweg hackten de overval lers echter pech, want deze weg loopt dood. De heer De Vries, die inmiddels een stuk ijzer uit de koffer had genomen, sprak op nieuw de jongens aan. Er ontstond echter een gevecht waarna de jongens in allerijl de vlucht namen. De heer De Vries, die niet ernstig ge wond was, begaf zich naar een huis, van waaruit hij de politie waarschuwde. Dit was echter al niet meer nodig, want een wielrijdster, die de heer De Vries achter op de auto had zien zitten, vond hier een goe de aanleiding in om de politie te alarmeren. Ogenblikkelijk trokken de mannen van de Rijkspolitie er met auto's en motoren' op uit en zetten de gehele polder af. Het ge volg was dan ook, dat de jongens, die het land op waren gevlucht, binnen het uur gegrepen werden, toen zij bij Schiphol weer op de weg belandden en zich juist tussen twee patrouilles in bevonden. Te Florence zijn de winnaars van de jaarlijkse, door de belangrijkste Europese omroeporganisaties georganiseerde wedstrijd om de „Prix Italiain het bezit gesteld van hun prijzen. Van links naar rechts ziet men hier de gelukkigen: Lawrence Gilliam en Douglas Cleverson (BBC), Henk Badings en Jean Starink (Nederlandse Radio-Unie), die met de radiofonische opera Orestes" de eerste prijs wonnen Paul Louyet (België) en Padre Piero Koelin (Zwitserland). Met de Prix Italia voorden elk jaar die werken bekroond welke een wezenlijke bijdrage vormen tot vormina van een specifiek radiofonisch dramatisch of muzikaaldramatisch répertoire Het was de eerste keerdat een Nederlandse inzending de beste werd gevonden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5