Urania, een naam met een roemrijke historie Een kwart eeuw Marnixschool r Havenberichten Kennemer Lantaarn Agenda voor Velsen Uit de tijd der zeilende schoonheden Old Clothes New Straks vollediger naam voor jarig gebouw LANGS SLUIZEN RN HAVENS DRY CLEANING ONLY Inzamelingsactie kankerbestrijding „DIJV" viste in het Noordzeekanaal Matig spel van HBS in promotieklasse „Der binne grinzen" bij „Us Memmetael" DCIJ-Haarlemse damclub Resultaten van jonge Stichting Propaan-genaam Jan Buis was jarig op onverwacht ziekbed Kennemer philatelisten boeren best Visuitvoer naar Duitsland „Boeven en madeliefjes" bij „Kunst zij ons streven" WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 Jtoa^jaaar ■'xn-mmnrm ER IS IN ONS LAND een vereniging die zich ten doel stelt het in de vaart brengen van zeegaande zeilschepen voor de practische opleiding van aanstaande zeelieden. Het is de Nationale Vereniging „Het Zeilend Schoolschip". Sedert de oprichting in 1938 voert genoemde vereniging propaganda onder het Nederlandse volk voor boven genoemde opleiding en brengt gelden bijeen. Dat andere landen ons wat dat betreft al ver voorbij zijn hebben we meermalen gezien toen Amerikaanse-, Deense- en Italiaanse opleidingsschepen de sluizen passeerden om een bezoek aan Amsterdam te brengen. Toch hebben we in Nederland ook een opleidingsschip gehad. Het heette Hr. Ms. „Urania" en veertig jaren heeft het als zo danig dienst gedaan. Het was het laatste zeilschip van de Koninklijke Nederlandse Zeemacht. Aan het begin van deze eeuw hadden de zeilschepen als oorlogsschip bij de moderne marines reeds lang afgedaan en werden dan ook alleen gebezigd als opleidings- en oefenschepen. Zij werden door de oudere zeelieden nog altijd beschouwd als de kweekplaatsen bij uitnemendheid van zee manschap, maar door vele jongeren werd vijftig jaar geleden al het nut als zodanig voor oorlogszeelieden in twijfel getrokken. De laatste Toen op de 25ste Juli 1908 Hr. Ms. „Urania", het opleidingsschip van de adel borsten, het Nieuwediep binnenzeilde, om enige dagen daarna op 's Rijkswerf te Wil lemsoord buiten dienst te worden gesteld, verdween het laatste zeilschip van onze zeemacht. De eerste „Urania" werd op stapel gezet in 1830, kwam voor de eerste maal in dienst in 1832 en deed als opleidingsschip dienst tot 1868, in welk jaar zij werd verdoopt in „Astrea," bestemd voor de zeilexercitiën van de adelborsten te Willemsoord en plaats maakte voor de nieuwe „Urania", die hierbij afgebeeld is. Deze nieuwe „Urania" was op 9 Juni 1865 te Amsterdam op stapel gezet, werd 1 Augustus 1867 tewaterge- laten, 10 Februari 1868 naar Willemsoord overgebracht en aanvaardde 2 Juni daarop volgend de eerste kruistocht op de toen malige Zuiderzee. Veertig jaren heeft die laatste „Urania" den lande gediend, 40 geslachten van zee officieren hebben hun eerste zeemanschap aan boord van dat vaartuig opgedaan op de Zuiderzee, welke door hen, die nog nooit de Oceaan bevaren hadden, reeds met zekere minachting de pierenbak genoemd werd. De 21ste Mei 1908 werd Hr. M. „Urania" voor het laatst te Willemsoord in dienst ge steld, onder bevel van de luitenant ter zee lste klasse J. W. F. J. de Wal, leraar in de zeevaartkunde op het Koninklijk Instituut voor de Marine. Na haar eerste kruistocht ging zij 6 Juli weer en kwam 25 Juli 1908 voor de laatste maal binnen. Was het toeval dat juist bij die laatste gelegenheden de wind buitengewoon gunstig was en zij zei lende de haven kon verlaten en binnen komen, zodat de „Urania", het laatste zeil schip, geen gebruik behoefde te maken van een sleepboot, het stoomschip, dat haar had verdrongen? Laten we aannemen dat bij de elementen dezelfde eerbied heeft voorge zeten bij deze laatste gang, die haar blijk baar zwaar viel, want vóór de ingang van de haven bleef de „Urania" even vastzitten, al ware zij onwillig om naar binnen te gaan. Nutteloos was die poging want vloed en wind drongen haar de haven in. De laatste commando's waren: „Kluiver neer halen!" en „Vallen het anker!" en toen het schip rond gezwaaid was en de bezaan was weggenomen, hadden de zeilen hun laatste dienst gedaan. Diezelfde dag nog werd de „Urania" naar ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Ruim vijf mille naar het KWF Hoezeer de bevolking van Velsen het onverpoosde streven van het Koningin Wilhelminafonds tot bestrijding van de kanker ter harte gaat blijkt wel uit de resultaten van de gevoerde inzamelings actie. Velsen gaf met milde hand en velen offerden hun vrije tijd. Een woord van hartelijke dank is daarvoor op zijn plaats. De actie leverde in totaal een bedrag op van f 5.325,97. De opbrengst van de col lecte in de diverse wijken was als volgt: Velsen-Noord f 951,15, Velsen f 2i 1,85, IJmuiden-Oost f 623,52, I.Jmuiden f 684,63, Driehuis f 258,72, Santpoort-dorp f 265,66, Santpoort-station f 319. Totaal f 3.314,53. De Kleine Jaarbeurs leverde eveneens een prachtig succes op: f 791,49 bedroegen de ontvangsten. De bloemententoonstel ling deed daar nog f 23,05 bij, de kermis, in Velsen-Noord f 1.139.75, terwijl een actie met busjes bij verschillende winke liers nog f 57,15 in het laatje bracht. De Eeverwijkse hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" heeft in het Noord zeekanaal een onderlinge wedstrijd ge houden. Door vijfentwintig leden werd hieraan deelgenomen. De vangst was niet groot, wel werd veel ondermaatse vis ge vangen. De uitslag werd: 1. De Lely met 10; 2. Oosterwold met 10; 3. J. van Capelle met 8; 4. W. Duin met 7; 5. R. van Aalst met 7; 6. B. Sondorp met 6; 7. G. Aalbersberg met 6; 8. M. van Veen met 5. De damesprijs werd veroverd door me vrouw Sondorp en de grootste vis werd gevangen door W. Duin. Pompinstallatie Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee, dat bij hun besluit van 28 September 1954 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de Steenkolen Handelsvereniging N.V. te Utrecht, tot het oprichten van een benzine- en dieselolie- pompinstallatie in en voor de percelen Kennemerlaan 222-224-226 te IJmuiden. de werf verhaald en 1 Augustus 1908 werd de driekleur van haar gaffel neergehaald en het schip buiten dienst gesteld. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Dinsdag 28 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Anna Sylvia van Swansea. Lingestroom van Leith. Vindö v. Vesteras. Corona van Rotterdam. Texel- stroom van Liverpool. Wiros van Norrkö- ping. Rien Teekman van Gruvon. Wota van Uddevalla. Holland van Terschelling, Niobe van Kotka. Arctic van Londen. Vertrokken zijn: Agnes Essberger naar Hamburg. Calland naar Rotterdam. American Lamyer naar Rotterdam. Belgian Coast naar M' bro. Harpha naar Rotterdam. Visten naar Gothenburg. Marxburg naar Hamburg. Hoog kerk naar Marseille. Canada naar Gent. Bullfinch r.aar Liverpool. Sarek naar Lulea. Amstelvaart naar Golf van Mexico. Olden burg naar Rotterdam. Eemstroom naar Leith. Margriet L. naar Londen. Alberto Dodero naar Hamburg. Mr. Linthorst Homan naar Huil. MARKTBERICHT Andijvie 12—21; sla 214—10; spinazie 6—59; bloemkool 19—63; bospeen 26—38; waspeen 1942; postelein 2841; snijbonen 51115; sperciebonen 48125; pronkbonen 37 82; komkommer 1036; tomaten 2380; De Ierse verpleegster Sadie Durkin uit County Mayo (Ierland) is in het huwelijk getreden met de Indiër Shri Dharam Chond Wadhwa. De plechtigheid vond plaats in een imitatie Hindoe-tempel, gebouwd in Marylebone te Londen, want het huwelijk werd volgens de Hindoeriten voltrokken. De bruid, gekleed in een blauw met gouden sarong en de bruidegom, die ook getooid was met een sarong in dezelfde kleuren als die van zijn bruid, zaten met hun naaste familieleden en vier Hindoe priesters in het midden van de tempel onder een baldakijn op kussens om een vuur geschaard. Bruid en bruidegom werpen beiden enige rijstkorrels in het vuur. De elftallen uit Kennemerland, die in de promotieklasseafdelingen spelen, hebben niet alle het goede begin van de eerste com petitiedag kunnen herhalen. Het zou even wel onjuist zijn hieruit nu reeds op te ma ken, dat daarom voor deze elftallen in de competitie geen plaats bovenaan de rang lijst zou zijn weggelegd. HBS ontving op het eigen terrein Bleek en Berg te Bloemendaal Hilversum II. HBS bereikte met de rust een voorsprong van twee-één door aanvoerder H. Wieringa en J. Glazener. Het spel van de thuisclub zak te in de tweede helft aanmerkelijk. Hilver sum maakte eerst gelijk en behaalde daar na de zege uit een door De Looper tegen de doelverdediger van HBS, J. Prins, ge nomen strafbully. Van de zes door Eechtrop vastgestelde wedstrijden voor dames- en herenelftallen werd slechts één wedstrijd gespeeld. Het eerste elftal ging op bezoek bij Kameleon in Hilversum en leed er tegen de verwachtin gen in een nederlaag van vier-één. Kame leon nam in de eerste helft van de wed strijd uit twee korte hoekslagen een voor sprong van twee-nul, vergrootte de voor sprong na de rust tot drie-nul en maakte er kort voor het einde uit een strafbully tegen de rechtsachterspeler van Eechtrop, J. Beerman, nog een doelpunt bij, nadat kort daarvoor rechtsbuiten H. van der Heyde de eer van de hockeyers uit Bever wijk had gered. In Zand voort werd de Kennemerwedstrijd tussen Zandvoort en Strawberries gespeeld. De strijd was in de eerste helft gelijk op gaande. E. Schmidt profiteerde van een doorbraak om de thuisclub de leiding te geven. Nog voor de rust maakte Strawber ries gelijk door J. Brunink en in de tweede helft, toen Strawberries het meest in de aanval was stelde invaller H. Schermer de overwinning voor de hockeyers uit Velsen veilig door een tweede doelpunt te maken. Promotieklasse Dames De uitwedstrijd van BDHC II tegen RBC werd afgelast. BDHC III speelde in en tegen Amersfoort, welke wedstrijd eindigde in een gelijk spel van éen-één. De Bloe- mendaalse middenvoorspeelster, mejuf frouw L. A. Dekker, opende de score. Amersfoort maakte in de eerste helft nog gelijk uit een korte hoekslag en in deze gelijke stand kwam na de rust geen ver andering meer. Strawberries verloor de uit wedstrijd tegen SCHC met twee-één. Al spoedig na het beginsignaal maakte me vrouw G. SwierstraMüller voor Straw berries het eerste doelpunt. Na de rust kreeg het toen overigens iets sterker spelende SCHC met nog twee doelpunten eigenlijk iets meer dan het ver diende. Een gelijk spel zou de verhouding zeker beter hebben weergegeven. Alliance ging op bezoek bij Groen Geel en verloor buiten de verwachting met vier-drie. Voor de damwedstrijd om het clubkam pioenschap van Noordholland, die voor Woensdagavond in hotel Kenmemerhof tus sen D.C.IJ. en de Haarlemse Damclub is vastgesteld, gelden de volgende opstellin gen: D.C.IJ.: Roozenburg, Laros, Dukel, Yme de Jong, Ligthart, Suyk, Tommy Post- ma, G. Postma, P. v. d. Berg, H. Swier; H.D.C.: Sluiter, O. G. van Veen, Meure. J. W. van Dartelen, N. Blom, L. P. van Eyk. H. T. Luif, A. Smit, J. Boerkoel, D. Schrij- nemakers. Voor de Beverwijkse vereniging van Frie zen „Us Memmetaêl" zal op Vrijdag 1 Oc tober in ,,'t Centrum" door het toneelgezel schap van Barend van der Veen een op voering gegeven worden van „Der binne grinzen". Na afloop van het spel zal men nog enige tijd gezellig bijeen blijven. Hulp aan gebrekkigen gaat in stilte voort De Stichting tot behartiging van de be langen van gebrekkigen in de gemeente Velsen hield Dinsdagavond met haar ver schillende kernbesturen een vergadering in het Jeugdgehouw aan de Rembrandt- laan. De voorzitter, dr. G. A. M. Hunfeld, wilde de stichting zien als een verleng stuk van Sociale Zaken met wie de samen werking uiterst vruchtbaar is gebleken. Het werk beoogt iets meer te zijn dan wet telijk is voorgeschreven. In vijf gevallen werd hulp verleend, waarmee een bedrag van f 1100.was gemoeid. De stichting zoekt naar een vorm om het werk aan het publiek meer kenbaar te maken, hoewel zij zo weinig mogelijk „langs de weg wil timmeren". Het stre ven om een afdeling voor Arbeid voor On- volwaardigen in de gemeente te krijgen, kan de stichting niet anders dan toe juichen. Het stemde tot voldoening dat in Velsen een werkplaats voor minder- validen zal komen. De penningmeester, de heer L. W. Boe ree, maakte melding van een batig saldo van f 445.de inkomsten bedroegen f 1700.bijeengebracht door ruim 1000 contribuanten. Het voorstel om in de „November-week" samen met de A.V.O. een collecte te hou den, waarbij beide belanghebbenden de opbrengst zouden delen, vond bij de ver gadering algemene instemming. Dit voor stel zal de A.V.O. worden voorgelegd. Tot slot werden enkele filmpjes ver toond die het werk voor onvolwaardigen in Amerika in beeld brachten. ..Ia-.*- 3'. •fxr. .j^Lr i Een beeld uit het Sennelager, waar Nederlandse troepen, die deelnemen aan de oefening „Battle Royal", zijn gelegerd. Twee nieuwsgierige Duitse meisjes krijgen een kopje koffie van een Nederlandse soldaat, tijdens een pauze in de „gevechten". Op 1 October is het 25 jaren geleden dat de deuren van de Marnixschool in IJmuiden voor het eerst werden opengezet om 80 leerlingen binnen te laten. De Groen van Prinstererschool was te klein geworden en het hoofd de heer F. van Popta haalde ver ruimd adem toen een deel van de overbevolking met onderwijzer D. Visser, die 16 jaren aan zijn school was verbonden geweest en die nu het hoofdschap in de nieuwe drieklassige Marnixschool ging bekleden, was vertrokken. On 30 September 1929 had de officiële opening plaats door de voorzitter van het schoolbestuur A. de Koning Sr., die op 13 April van dat jaar de eerste steen van he4 houwwerk had gelegd. Architect J. H. van der Veen had er een keurige, moderne school gebouwd, die door het bestuur ge noemd was naar Philips Marnix van Si Aldegonde en kortweg Marnixschool werd geheten. Viifentwintig jaren lang heeft de heer Visser, die zich gaarne zuiver aan de historie houdt, tegen deze gang van zaken geageerd en als „cadeau" is hem door het bestuur de toezegging gedaan dat van Vrij dag 1 October 1954 af officieel dn school voluit zal worden genoemd Marnix van St. Aldegondeschool. Het is heel moeilijk de geschiedenis van de school weer te gevën, zonder de persoon van de heer D. Visser erbij te betrekken. Het hoofd, mejuffrouw J. van Veelen en de heer M. Koning zijn van de oprichting af aan deze onderwijsinstelling verbonden en dus zou een eventueel feest van de school zeker ook hen in het middelpunt plaatsen. Zij zijn echter kortelings nog ge- eerd en hebben daarom van verdere festi viteiten afgezien. Van school tot paardestal De oorlog heeft het onderwijs aan de Marnixschool evenals overal elders in Vel sen wel heel sterk afbreuk gedaan. Niet minder dan elf maal is het personeel met leerlingen en inventaris „verhuisd". Dat begon al in 1939 bij de voormobilisatie, toen het gebouw als hospitaal in gebruik werd genomen en toen in 1945 de bevrij ding kwam, bleek de school naast gevan genis ook nog paardestal te zijn geweest. In Augustus 1945 werd het gebouw weer als school in gebruik genomen, al zat er dan practisch nog geen hele ruit in en was het inwendige hier en daar ook nog een halve ruïne. Het was in ieder geval de eer ste school die in het verwoeste IJmuiden weer de poorten open zette. En de IJmui- denaren waren er maar wat blij om. Zij stuurden hun kinderen erheen, ongeacht of ze dezelfde religieuze inslag hadden. Enige tijd geleden is een nieuw aange bouwd lokaal in gebruik genomen en zo telt het gebouw nu zes lokalen en een gymnastieklokaal. Het leerlingenaantal is gestegen tot 237. De tijd dat het bestuur een advertentie moest plaatsen voor een kwekeling(e) met Gegroet! Nu alle kruimeltjes van dc vacantiekoek bijeengeveegd zijn en in vrede verorberd, kan ik met de hand op het hart verzekeren, dat ik u voorlopig niet wéér in de steek zal laten, tobbend over de wuftheid van Lampenieren, die anderen la ten werken en zelf naar Dok- kum en Gasselternijeveen tij gen. Waar een mens inmiddels geen aangezichtkaartje kan schrijven of hij komt in de Lantaarn, het Friese brugje en de oer-degelijke boompjes incluis. Ziet, dat wakkert de taal strijd aan, vrinden en er is niets zo onvruchtbaar als een strijd om iets, dat toch niet tegen te houden is. Inmiddels hoop ik, dat gij allen in goede gezondheid dè verlopen week zijt doorgeko men, met mij gaat het al wat betei'. Ik ben weer opgedroogd_ Plat Langs 's Heren wegen wor den jaarlijks naar private schatting zo'n tienduizend egels of egelinnen platgereden door het verkeer en wie wel eens de droeve restantjes van zulk een grappig stekeldier op het asfalt heeft zien liggen en het beestje bij leven óók heeft gekend, zal het met mij eens zijn, dat dit te bejamme ren valt. Wij hadden vroeger een egel in de schuur, die zich tenslotle met tevreden piepgeluidjes ook in de keuken waagde en daar elke dag een schoteltje melk kreeg opgedist tot onnoemelij ke vreugde van de huisgeno ten. Op een goede dag kreeg deze egel vier miniatuur-spei- dekussentjes, waarmee zij te vreden door de tuin schommel de. Vandaar dat ik ergens iets voor egels voel. Vandaar ook, dat de meneer in de auto, die laatst in een van die waterho zen, welke door het KNMI ais „hier en daar enige buitjes" worden betiteld, uitstapte op de grote weg van Haarlem om een egelmoeder en heu.r sprui ten, gebiologeerd door her licht zijner koplampen, uit de ge vaarlijke :.,óne te rollen een pluim verkent. Een dikke, want het regende op dat moment meer hier dan daar. Dag juffrouw! Het is nimmer een plezier na vijfentwintig jaar iemand adieu te moeten zeggen, voor al niet als die iemand hoofd van een school is, zoals juf frouw Jp C. Markerink van de Hervormde kleuterschool aan de Banjaertstraat in Noord. Maar het moét vrinden, want de liefde is sterk en juf frouw Markerink gaat weg, hoe jammer het ook is. Ze wordt de bruid. En Vrijdag kunnen we haar vaarwel zeggen. Juffrouw Markerink is iemand gewor den in de Noordelijke regio nen, zowel voor de Zondag- als de kleuterschool Van de eerste heeft ze Zondag al afscheid genomen, van de laatste ge beurt dat Vrijdag en in de gymzaal van de CVO-school aan de Van Langeveldstraat zullen we haar tussen acht en negen uur de hand kunnen drukken. De peuters zelf mo gen dan Zaterdagmorgen nog één keertje bij hun juf terug komen, deze keer niet om te bouwen, te spelen en te vlech ten maar voor een tractalie. Ze komen allemaal, juf, alle maal! Maandag staat de nieu we juf, juffrouw Vlaanderen voor haar schare. Het ga u wel veel geluk en voorspoed van harte! Het spijt me, maar ik moet even een apartje arrangeren met al degenen die op de één of and're wijs verknocht zijn aan het wonder van de verbrandingsmotor, of dat nu is de meneer met de sigaar achter het autostuur van dertigduizend florijnen of de bromfietser met veel lawaai aan zijn achterwiel. De anderen, die van hun leven geen auto noch een brommer zouden willen bezitten, moeten dan maar even een straatje om ik ben zó klaar. Welaan: in Velsen is de eerste auto met propaan als motorbrandstof verschenen. Dus eigenlijk een voortzetting van die gedrochtelijke taxi's uit de oorlogsjaren, die met een grote ballon op hun dak zo hachelijk op sterke zijwind reageerden. Alleen een beetje moderner en een beetje uitgekiender. Gas en Water, u weet wel, die fir ma, die zoveel propaan door haar gas doet, heeft zich een blauwe Volkswagen aange schaft, aan de buitenkant heel normaal van lijf en leden, maar in het ingewand verbouwd om behalve benzine ook propaan- gas te kunnen stoken. Als ge nu weet, dat propaan erg schoon verbrandt en een hoog vermogen geeft (dat gemop per tegen propaan door ons kookgas was écht niet terecht, alleen onze gasstellen waren er niet op ingericht) lijkt het erg verleidelijk een autootje op zulk gas te laten lopen en in de motorische gebinten na hon- derdduidzend kilometers nóg van de vloer te kunnen eten. Het is voor Gas en Water niet zo duur ook, die hebben toch propaan in huis, zodat het zeker bij dit ene Volkswagen- tje niet zal blijven_ Hoe het werkt Achterin bevinden zich, mij ne dames en heren, twee gas flessen, volgestopt met vloei bare propaan. Onder druk, dus men wordt niet verzocht ach teruit met honderd kilometer tegen een muur te rijden, daai het dan knalt. Uit deze flesen, elk goed voor 160 kilometer rijden, loopt een buisje naar de motor, maar eer dat buisje aldaar gearriveerd is, moet het een membraan passeren, dat het gas op normale druk terug brengt. Daarna kronkelt dat buisje zich bevallig door de uitlaat, waar het propaan lek ker warm wordt gesudderd en dan is het geheel gereed voor gebruik Meer niet. Welke lepe luisteraar fluis tert daar? Héél goed: als de motor nog gestart moet wor den, geeft de uitlaat geen warmte en dan zit men met de aangebrande purée. Dat was een voortreffelijke opmerking, maar de diepe denkers hebben ook dat voorzien, omdat zij voor zulke gevallen altijd nog het achterdeurtje van het ben- zinekrantje open lieten: het kraantje, dat uit de gewone tank met benzine wat van dat meer bekende goedje doorlaat en de motor dus eventueel op gang brengt. Overigens schijnt dat haast nooit te hoeven. Maar het z&l je gebeuren op een druk kruis punt, dat de flessen net leeg zijn en je hard naar de motor moet hollen om ten aanschou- we van tierende mede-wegge bruikers een kraantje te gaan openwrikken. Maar goed: we spraken even samen af, dat zulks niet voor zal komen. Het mooie is, vrinden, dat dp motor zowel propaangas als benzinedamp lust en op beide vrolijk begint te knorren. De bestuurder hoeft hem alleen maar 's morgens te vragen: ,Wat zullen we nu vandaag weer eens eten?" en hij ant woordt grif: „propaan, want dan blijf ik zo mooi van bin nen". Dat is natuurlijk wel een voordeel, behalve voor de men sen, die hun geld in de benzine hebben gestoken. Openhartig gesproken: een schone motor is je ware. Ik heb al zo vaak ge probeerd met spons en zeem die motor wat schoner te krij gen, maar het werd altoos weei een smeerboel binnenskamers en daardoor wordt de olie ook niet beter, de smeerolie dan al tijd. Nu zeggen ze van pro- paan-motoren, dat ze veel lan ger met hun smeerolie toekun nen en dat is allemaal voordeel. Boze tongen beweren echter! dat het voorlopig nog geen propaangenaam rijden wordt, omdat de benzinemannen er niet veel in ziene. Dat zal echter wel vuige las ter zijn. Over een paar jaar zijn wellicht die moeilijkheidjes óók weer overwonnen en rijdt elke brommer met een grote fles op de rug naar en van het werk. Wie morgen wil overgaan op propaan, hij bedenke, dat het nogal een brekerij wordt met dat membraan en dat buisje door de knalpot en zo. En dat Gas en Water niet van zins zijn de benzinemannen de das om te doen. Daar bedankt Gas en Water feestelijk voor. Zo in eigen beheer goed, maar geen geleur met het propaan. Maar interessant is het, deze gasomobiel. Ik weet een mooie slagzin voor het propaange- bruik, die hier geheel vrij van rechten wordt aangeboden: „Stookt propaan en komt pro- ner aan". LAMPENIER akte a raison van 39 per maand, die daar bij nog de verantwoordelijkheid droeg voor een eigen klas (nota bene!) is voorbij. Het zestallig personeel is vandaag de dag „volwaardig" en tracht, zij het dan in ge matigd tempo zich aan te passen aan de onderwijsvernieuwing. In een heterogene plaats als Velsen is dit ook lang niet ge makkelijk, zegt de heer Visser. En hij voegt eraan toe: de onderwijzer moet in de eerste plaats paedagoog zijn. Hij moet er zich van bewust zijn, dat het kind een ziel heeft en trachten in de opvoeding het kind geestelijk te benaderen. Vrijdagmiddag vtordt de leerlingen van de school een feestmiddag bereid in het gebouw van Christelijke Belangen in IJmuiden en dat is dan ook het enige of ficiële wat zich rond dit zilveren feest gaat weven. Zo fit als „ome" Jan Buis, de oudste graver van het Noordzeekanaal, Maandag nog was, zo naar voelde hij zich net Dins dag toen hij zijn vijfennegentigste verjaar dag vierde. Want van „vieren" is maar heel weinig gekomen, omdat de kwieke oude baas zich plotseling danig ziek voel de en dus in zijn bed deze voor hem en zijn familie zo belangrijke dag heeft doorgebracht. Voor „ome" Jan ongetwij feld jammer, doch ook voor de velen, die de krasse baas kwamen complimenteren was het een hele teleurstelling te moeten merken, dat zij hun felicitatie aan het ziekbed moesten uitspreken en dus „ome" Jan niet in de desondanks feestelijk ver sierde huiskamer in de Noorderlaan 32 aantroffen. Het is overigens niet alleen bij geluk wensen gebleven, want met kennis van zaken is de jarige een grote hoeveelheid rookgerei thuis bezorgd, waarbii een flinke dosis pruimtabak tevens tot de cadeaux behoorde. De plaatselijke commissie van de bond voor ouden van dagen had het hare hiertoe bijgedragen en het bestuur van de speeltuin „Schulpen" zorgde voor een groot blik pijptabak en sigaren. Uiteraard kwamen er van buren en kennissen ook nog, behalve bloemen, verschillende ge schenken. In de Maandagavond te Beverwijk ge houden jaarvergadering van de Kenne mer Postzegelclub heeft de voorzitter, de heer C. Luttik, meegedeeld, dat vereniging momenteel 85 leden telt. De voorzitter uitte de wens, dat de vereniging in 1955 als zij 10 jaar bestaat, de 100 leden heeft bereikt. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek zonneklaar dat de club kern gezond is. De „directeur" van de rondzendingen, de heer J. W. Schachtschabel, deelde mede, dat er het afgelopen jaar 10 rondzendingen zijn geweest. Momenteel zijn er nog vier in omloop maar er komen vijf nieuwe bij. De leden maken hier steeds een dankbaar gebruik van, er wordt veel uit gekocht. De aftredende bestuursleden de heren W. Marcusse, II. v. d. Groen en J. Muusse werden herkozen. BONN (DPA) De West-Duitse in- voercommissie heeft de volgende invoer uit Nederland toegestaan: vis en viscon- serven (DM 610,000), gebruiksvee (DM 300,000), vruchtenpasta's (DM 175.000), mosselschalenschroot (DM 50,000) en sterke dranken (DM 50,000;. De R.K. Toneelvereniging „Kunst zij ons streven" (KZOS) te IJmuiden-Oost geeft op Zaterdag 9 en Zondag 10 October in het Patronaatsgebouw de eerste uit voering in het seizoen 1954-1955. Opge voerd zal worden de thriller „Boeven en madeliefjes". WOENSDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Een schot valt in Venetië". DONDERDAG 30 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Een schot valt in Venetië". Kantklosschool Amsterdam, 19.3021.30 uur, tentoonstelling in Patronaatsgebouw A.R. en C.II.U., 20- uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, bijeenkomst. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9