Londen is bereid troepen op het vaste land te legeren Ramp met Belgische tourbus in Valkenburg; vijftien doden Weerbericht Dulles wil resultaten zien alvorens beloften te doen Chauffeur poogde vergeefs te remmen op Cauberghelling Haarlems Dagblad Historisch besluit van het Britse kabinet Accoord in Washington over Indochina Rhee heeft ongenoegen met Washington Het woord is aan Elf inzittenden zwaar gewond Nehroe vindt het pact van Manilla gevaarlijk DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 Allerlei hulp „in overweging" Onvervulbare voorwaarden aan Amerikaanse hulp verbonden Vrije omwisselbaarheid is nog niet te verwachten Aantal „Telegraaf"-zetters ging in staking Amnestie Plannen voor Oost-Europees verdedigingsverdrag? Geen onderzoek naar val van Dien Bien Phoe Proefvluchten Onbezonnen stap van Zuid-Korea of Formosa kan fataal zijn Weerrapport Is 69e JAARGANG No 70 298e JAARGANG No 224 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Minister Eden heeft namens de Britse regering een historisch aanbod gedaan, dat het welslagen van de negen-mogendhedenconferentie beoogt te verzekeren. Groot-Brittannië is bereid gedurende 44 jaar strijdkrachten ter sterkte van de huidige vier divisies en de tactische luchtmacht op het vasteland te handhaven. De belofte is afhankelijk gesteld van het slagen van de conferentie, maar op zichzelf reeds verhoogt het Britse aanbod de kansen op succes van de conferen tie in aanzienlijke mate. Groot-Brittannië zal zich verplichten zijn strijdkrachten niet terug te trekken zonder toestemming van de meerderheid van de zeven landen van het Brussels verdrag. ïn diplomatieke kringen noemde men dit aanbod een „omwenteling in het Britse denken". Bondskanselier Adenauer ver klaarde dat dit het keerpunt van de con ferentie kan betekenen. Vooral premier Mendès-France was aangenaam verrast door Eden's voorstel, dat vooral de Franse vrees voor Britse afzijdigheid, wil weg nemen. Minister Beyen beschouwt Eden's verklaring van betekenis. Volgens hem was het een van de hoopvolste verzekerin gen, welke konden worden gegeven voor de toekomst van Europa. Het schijnt de bedoeling te zijn dat de Britse verplichting wordt opgenomen in de tekst van het nieu we verdrag, dat in voorbereiding is. Het Britse aanbod gaat veel verder dan dat van April, toen de Britse regering een stap deed1 in de hoop dat de Fransen de Europese Verdediiginigsgemeenschap zou den bekrachtigen. Het aanbod was toen voldoende strijdkrachten in Europa te hou den als redelijk aandeel in de gezamenlijke defensie en ze niet terug te trekken zolang de veiligheid bedreigd werd. Maar Londen beloofde niet om een bepaald aantal divi sies op het vasteland' te legeren en het be hield zich het recht voor zijn troepen te rug te trekken. Het nieuwe aanbod is echter bindend. Voor het eerst geeft Groot-Brittannië het vrije beschikkingsrecht over een deel van zijn militaire macht in handen van een Internationale organisatie. Dit komt de boven-nationale gedachte zeer nabij. Lon den gelooft dat het aanbod de Fransen vol komen tevreden zal stellen. Eden noemde het besluit „een geweldige stap". Eden deed zijn aanbod nadat Dulles eveneens een aanbod had gedaan. Hij kon echter niet zo ver gaan als Eden, gezien de grondwettelijke beperkingen op het ge zag van de president der Verenigde Staten, die zich bij het beschikken over de strijd krachten niet op deze wijze kan binden. Het vage aanbod van Dulles is met ge mengde gevoelens ontvangen. Er klonk een duidelijke waarschuwing door zijn betoog heen. Washington is diep teleurgesteld over de verwerping van de E.V.G. en er heerst een gevoel dat de toestand in Europa vrij hopeloos is, zo zei hij. In deze omstandig heden kunnen de Verenigde Staten geen nieuwe verplichtingen op lange termijn aangaan. Dulles kon zelfs het Amerikaanse aanbod, dat indertijd met het oog op de E.V.G. gedaan is, niet vernieuwen. Dit aan bod kwam vrijwel overeen met het Britse voorstel van April., maar indien er weer hoop op Europese eenheid zou komen, zou Dulles de president aanbevelen de belofte, gedaan ten opzichte van de E.V.G., te her nieuwen. Dulles gaf de conferentie de ver zekering dat men er op zal kunnen rekenen dat de Verenigde Staten hun steun zullen verlenen aan hetgeen Europa besluit te ondernemen. Dulles' betoog viel samen met geruchten over een Amerikaans dreigement, dat in geval van mislukking van de conferentie, Washington zou overgaan tot de tien maan den geleden aangekondigde „pijnlijke her waardering", hetgeen zou betekenen dat de Amerikaanse strijdkrachten uit West- Europa zouden worden teruggetrokken en de op de randgebieden berustende strategie, gebaseerd op de luchtmacht, in werking zou treden. Laatste kans Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben Frankrijk zijn laatste kans gegeven om zich te bezinnen op de aanvaarding van een Duitse herbewapening onder con trole. Het Britse aanbod is onderworpen aan een voorbehoud van tweeërlei aard. Een nood-toestand overzee zou het nodig kun nen maken de Britse strijdkrachten terug te trekken. Dit zou bijvoorbeeld gebeuren bij een vijandelijke doorbraak in het Mid den-Oosten. Ook om financiële redenen zou Groot-Brittannië zich genoodzaakt kunnen zien de NAVO-raad te verzoeken de voor waarden te herzien. Eden en de andere ministers verklaarden na de rede van Dulles dat zij volledig be grip tonen voor de Amerikaanse positie. Eden vertolkte de dankbaarheid van Euro pa voor hetgeen de Verenigde Staten ge daan hebben en gaf Dulles de verzekering WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Te Washington is in een communiqué na drie dagen van Frans-Amerikaanse besprekin gen bekend gemaakt, dat Frankrijk en de Verenigde Staten in beginsel overeenstem ming hebben bereikt over het toekomstig beleid in Indochina, dat in het geleidelijk terugtrekken van de Franse expeditie macht uit Vietnam voorziet. De Verenigde Staten hebben Frankrijk toegezegd de kwestie van financiële steun aan de in In dochina overblijvende Franse strijdkrach ten te zullen overwegen. De Verenigde Staten zullen ook overwegen rechtstreeks hulp te verlenen aan de strijdkrachten der drie verbonden Indochinese staten Vietnam, Laos en Cambodja. De Fransen zijn bereid, binnen de beperkingen van de Geneefse bestandsovereenkomst, strijd krachten in Indochina te handhaven, in dien de Amerikaanse regering het moge lijk acht de daarvoor nodige financiële hulp te verlenen. Frankrijk en de Verenigde Staten beves tigen opnieuw, dat het hun streven is de volledige onafhankelijkheid van Vietnam, Laos en Cambodja te schragen. De Franse en Amerikaanse economische en andere hulpverlening, die tot nu toe via Frankrijk werd verstrekt, zal deze drie landen in het vervolg rechtstreeks worden verleend. De Franse minister voor de verbonden Indochinese staten, Guy la Chambre. ver klaarde op een persconferentie te Wash ington „volkomen tevreden" te zijn over de resultaten van het overleg. Edgar Fau- re, de Franse minister van Financiën, zei dat de omvang van de Amerikaanse bijdra ge tot het onderhoud van de in Indochina overblijvende troepen afhangt van het re sultaat van komende besprekingen tussen Amerikaanse en Franse deskundigen, als mede van het overleg tussen de Ameri kaanse regering en het Congres. Naar ver luidt schatten de Fransen de benodigde Amerikaanse steun op ongeveer 350 mil- lioen dollar. I y vü: V I i-v.o ",V 1 Tijdens zijn bezoek, dat Prins Bernhard aan Zuid-Afrika brengt, heeft de Prins een krans gelegd bij het Voortrekker monument te Pretoria. Onze foto toont de Prins, vergezeld door dr. W. Nicol, admi nistrateur van Transvaal en voorzitter van het Voortrekker-monument-comité, bij het verlaten van het gedenkteken. Afrikaanse padvinders vormden de erewacht. dat de conferentie haar best zal doen om zich het Amerikaanse vertrouwen waardig te tonen. Groot-Brittannië heeft het besluit geno men dat algemeen noodzakelijk werd ge acht. Het wordt beschouwd1 als een nieuw hoofdstuk in de Britse buitenlandse poli tiek. Het besluit vloeide niet alleen voort uit de wens om de Franse vrees voor Duits land weg te nemen, maar is tevens een nadrukkelijke erkenning van het feit dat de Britse verdediging tegen moderne wa pens hopeloos dreigt te worden als de Noordzee- en Kanaalkusten in vijandelijke handen zouden vallen. Churchill's denk beeld van één Europees leger is door de vérgaande Britse concessies in belangrijke mate naderbij gebracht. Nu is het de beurt aan de anderen om te tonen dat zij bereid zijn elkaar zo ver mogelijk tegemoet te komen. In de eerste plaats Frankrijk en Duitsland met een op lossing van het Saar-vraagstuk, waarover Adenauer en Mendès-France gisteren be sprekingen onder vier ogen hebben ge voerd, SEOEL (Reuter) President Syngman Rhee heeft verklaard, dat de Verenigde Staten hebben gedreigd Zuid-Korea iedere hulp te onthouden, indien dit land geen vriendschappelijke betrekkingen met Japan wil aanknopen. „Zuid-Korea kan Washing ton niet blindelings volgen, zelfs niet indien het geen hulp meer zou krijgen," zei hij. Rhee beschuldigde Japan er van heimelijk aggressieve bedoelingen ten aanzien van Korea te koesteren. De president beklaagde zich er over, dat Amerikaanse strijdkrachten uit Korea wer den teruggetrokken zonder dat hij vooraf geraadpleegd was. Washington had zijn eis aangaande de oprichting van vijftien tot twintig Zuid-Koreaanse gevechtsdivisies verworpen. Deze divisies waren nodig om Amerikaanse troepen te vervangen. De Noord-Koreanen hadden Zuid-Korea in 1950 overvallen, nadat de Amerikaanse troepen waren teruggetrokken, de Ame rikanen zijn thans bezig dezelfde fout te maken, aldus Rhee. Zuid-Korea zal Amerikaanse hulp ten bedragen van 700 millioen dollar van de hand wijzen, tenzij de Verenigde Staten de Zuid-Koreaanse regering vrijlaten in het gebruik van de als hulp gegeven gelden, aldus heeft de Zuid-Koreaanse premier P.ioen Joeng Tai medegedeeld. Pjoens ver klaring heeft een schaduw geworpen op de Amerikaans-Zuid-Koreaanse onderhande lingen over „doelmatig gebruik" van Ame rikaanse hulp, die te Seoel zijn begonnen. Ongeveer honderdduizend Zuid-Koreanen hebben het werk Dinsdag twee uur lang neergelegd om te kunnen deelnemen aan een overal in het land gehouden demon stratie tegen de terugtrekking van Ameri kaanse strijdkrachten. Slotsom van Monetair Fonds WASHINGTON (AFP) Op de negende jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank, welke gisteren werd gesloten, was men het er algemeen over eens, dat het herstel van de valuta-om wisselbaarheid niet „vandaag of morgen" is te verwachten. Men ver wacht voortzetting van het streven naar omwisselbaarheid, mits de Verenigde Sta ten overgaan tot een ruimere handelspoli tiek. De Verenigde Staten hebben dienaan gaande van vele kanten critiek moeten horen, vooral van West-Europese landen en van landen in de Sterlingzóne. De Verenigde Staten blijken niet bereid credieten te verstrekken aan landen, die tot valuta-omwisselbaarheid zouden overgaan. Economisch minder ontwikkelde landen oefenen een toenemende aandrang uit, vooral op de Verenigde Staten, teneinde particulier buitenlands kapitaal aan te trekken voor de financiering van hun eco nomische ontwikkelingsprogramma's. Deze landen hebben zich uitgesproken voor het oprichten van een internationale financie ringsmaatschappij, welke verbonden zou moeten worden met de Wereldbank om lengingen aan particuliere maatschappijen te verstrekken zonder regeringsgarantie. De breuk tussen beide instellingen met de communistische wereld is nu bijna vol komen. Tsjechoslowakije zal waarschijnlijk aan het einde van dit jaar van het lidmaat schap vervallen worden verklaard. Ongeveer veertig zetters van de dag bladen De Telegraaf en het Nieuws van de Dag, die in dienst zijn bij de N.V. Rotatie- drukkerij Voorburgwal te Amsterdam, zijn gisteren in staking gegaan. Zij verlangden boven de toegestane verhoging van zes percent nog een loonsverhoging van tien percent. De directie heeft zich met het Centraal Bureau van de Grafische Bedrijven in Nederland, waarin zowel de werkgevers als de werknemers vertegenwoordigd zijn, in verbinding gesteld. Op grond van het feit, dat verdere loonsverhoging de door de overheid gestelde normen zou overschrij den, wees het Centraal Bureau het verzoek tot loonsverhoging van de hand. Een klein gedeelte van de werknemers op de zetterij heeft zich niet bij deze beslis- sling van het Centraal Bureau willen neer leggen en verlieten het bedrijf. Zij werden door de directie ontslagen. Zij hebben zich naderhand aangemeld en zijn, nadat de ontslagen waren ingetrokken, weer aan het i werk gegaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Voltaire: Het lot van een natie heeft dik wijls afgehangen van de goede of slechte spijsvertering van haar eerste minister. De zwaar gehavende bus. De voormalige generaal-majoor Otto Re iner, die voornamelijk verantwoordelijk was voor het onderdrukken van de tegen Hitier gerichte opstand van twintig Juli 1944, heeft zich Woensdag aangemeld bij de gerechtelijke autoriteiten te Oldenburg voor het uitzitten van drie maanden gevan genisstraf, waartoe hij in 1952 was veroor deeld wegens laster tegen verzetsstrijders. Hij werd sinds Februari 1953 vermist. Re- mer werd,,later op de dag op vrije voeten gesteld, omdat zijn vonnis onder de alge mene amnestie viel. ,-,1 4^»-, ^4 /-.v-, L /v4- /->r-i rrol i ilr harlHpn r»n Uf3 In Valkenburg is Woensdagmiddag een buitengewoon ernstig verkeers ongeluk gebeurd met een Belgische tourbus van de busonderneming „La Wallonië" te Luik, waarbij tot nu toe vijftien doden zijn te betreuren en elf merendeels zwaargewonde inzittenden van de bus in de ziekenhuizen te Maastricht en Heerlen zijn opgenomen. Het ongeluk gebeurde om onge veer kwart over drie op de zeer gevaarlijke, steile en bochtige Cauberg- helling, welke van Berg en Terblijt naar Valkenburg leidt en die door de afsluiting van de historisch Grendelpoort aan het Grendelplein een zeer gevaarlijke afdaling veroorzaakt. Zeven bussen uit Luik, die met een ge zelschap van ruim 200 personen, gepen- sionneerde Belgische mijnwerkers met fa milieleden 'n dagreis maakten, vertrokken van Klants dierentuin in de Cauberg, waar het gezelschap enige tijd had vertoefd. "Het was een gezelschap uit Grace-Berleur, een gemeente in de onmiddellijke nabijheid van Luik, dat op deze dag een uitstapje had gemaakt naar Maastricht en dat via Valkenburg en Moresnet naar zijn woon plaats terug zou keren. Vier van de bussen waren bij de dierentuin, welke aan het begin van de gevaarlijke helling van de Cauberg ligt, reeds vertrokken, waarna de laatste drie bussen in een tweede groep volgden. Werkten remmen onvoldoende? Bij het voorlopig verhoor van de chauf feur, de jongeman Roger Mils, die slechts licht gewond werd, heeft deze gezegd dat de ramp te wijten is aan een niet, of niet voldoende functionneren van de remmen en versnelling. Toen hij met zijn bus van de dierentuin wegreed bleken de rem en de versnelling niet goed te functionneren. Hij was pas sedert kort in dienst bij de busonder neming „La Wallonië" uit Luik en be stuurde, deze autobus voor de eerste maal. Hij poogde, toen hem bleek dat de rem niet functionneerde, de voor hem rijdende autobussen te passeren en kon daarbij een botsing met de langs de kant staande 53-jarige gemeentegids Armand Vijghen, niet vermijden. Deze werd een eind mee gesleurd en ernstig gewond. Hij heeft in een laatste wanhopige poging om weer meester over de autobus te worden ge tracht op de motor te remmen. Hij wilde daartoe de versnellingshandle overscha kelen, doch deze bleef op het dode punt steken. Toen werd de bus vrijwel onbe stuurbaar. Slingerend heeft toen de zware bus het laatste gedeelte van de helling af gelegd en is zij tegen het monument op het Grendelplein gebotst. Chaos De bus is toen nog tien meter verder ge stoven. In de stofwolk, welke het ver brijzelde mergelstenen monument veroor zaakte. hebben de omstanders blijkbaar niet goed kunnen onderscheiden, wat er verder precies gebeurde. Een wiel vloog door de lucht en krakend en schurend is de bus met de linkerzijde tegen de gevel van het restaurant „Eethuis 't Hapje" tot staan gekomen. Sommigen verklaren dat de bus geheel om zijn lengteas is gekan teld en weer op de wielen neer kwam, anderen houden met evenveel hardnekkig heid vol dat de bus helemaal niet gekan teld is. Na enkele ogenblikken van ver bijsterende stilte steeg aan alle zijden ge kerm en geschreeuw op en zagen de omstanders op het plein over een opper vlakte van vele vierkante meters, zeven of acht zwaar verminkte mensen liggen. De Belgische inzittenden van de twee bussen, die waren gevolgd, holden in pa niek het plein op omdat er in de bus vele familieleden zaten. Reeds enkele minuten na het gebeurde kwamen enige artsen hulp verlenen en pa ters uit het klooster der priesters van het Heilige Hart op de Cauberg, een pastoor en enige kapelaans snelden toe om de ster venden en zwaargewonden geestelijke bij stand te verleenen. Al direct bleek dat twaalf der inzitten den, zeven vrouwen en drie mannen, als mede een jongen en een meisje, die achter af broer en zusje bleken te zijn, onmid dellijk of vrijwel direct ter plaatse waren overleden. De zwaargewonden, die uit de enorm gehavende autobus waren geslin gerd, werden gebracht in hotel Centrum aan het Grendelplein, waar zij de eerste medische verzorging kregen. De ambulance van het Rode Kruis Valkenburg en later die van Maastricht verleenden hulp bij het transport van de slachoffers naar de brandweerkazerne van Valkenburg, waar de stoffelijke overschotten ter identifi catie werden opgebaard. Vijftien gewonden zijn later overge bracht naar ziekenhuizen, elf naar Heer len en vier naar Maastricht. Er waren twee minder ernstig gewonden, die niet naar een ziekenhuis zijn georacht. In het Heerlens ziekenhuis zijn spoedig daarna twee mannen en een kind overleden. Andere gewonden verkeren in levensge vaar, onder meer twee van vier vrouwen, die naar het Sint Annadalziekenhuis te Maastricht zijn getransporteerd. De burgemeester van Valkenburg heeft, nadat de zorg aan doden en gewonden was bewezen, direct order gegeven het monument op het Grendelplein geheel te slopen, omdat door de botsing dit gedenk teken zo wankel was geworden, dat het elk ogenblik kon instorten. Het bijna 70- jarige monument dat, hoewel niet fraai, toch een bekende bezienswaardigheid op het Valkenburgse Grendelplein vormde, is nu geheel afgebroken. Dit monument werd in 1889 geplaatst ter herinnering aan het feit, dat 50 jaar tevoren, namelijk in 1839, het hertogdom Limburg met Nederland verbonden werd. Een der bussen was, zonder dat de in- BERLIJN (Reuter). Het West-Berlijn- se anti-communistische inlichtingenbureau „West" heeft een „rapport" van de Oost- Duitse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Georg Handke, aangehaald, volgens hetwelk de Sovjet-Unie van plan is Oost- Duitsland op te nemen in een Oost-Euro pees verdedigingsverdrag indien de Lon- dense conferentie van negen resultaten oplevert. Vooraanstaande afgevaardigden uit de Sovjet-Unie en de Oost-Europese volks democratieën zouden te Warschau een dergelijk plan bespreken. Ook leiders van de Oost-Duitse op militaire leest geschoei de politie zouden aanwezig zijn. Dit ver drag zou een Sovjet-Russische tegenzet zijn tegen het opnemen van West-Duitsland in een West-Europees blok. Oost-Duitsland zou een vredesverdrag krijgen, zodra het in het blok werd opgenomen. SAIGON (Reuter). Een hoge officier van het Franse opperbevel in Indochina heeft verklaard, dat er geen onderzoek zal worden ingesteld naar het verlies van de vesting Dien Bien Phoe. Generaal De Castries, die het bevel over het fort voer de, dineerde Dinsdagavond met kolonel Pierre Langlais, die hem volgens bepaalde berichten er van heeft beschuldigd, in het laatste stadium van de strijd het gezag over de manschappen, te hebben verloren. Beiden weigerden commentaar op de be richten te leveren. „U kunt ons samen zien dineren en dat is een bewijs dat wij op goede voet met elkaar staan" aldus luidde het antwoord op vragen van journalisten. De Amerikaanse vliegtuigfabriek „Boeing Aircraft" heeft bekend gemaakt, dat het passagiersvliegtuig met straalaandrijving B-707, het Amerikaanse antwoord op de Britse „Cornet", een proefvlucht van Seattle (Washington) naar Portland (Oregon) heeft gemaakt, waarbij een afstand van 250 km. in een kwartier tijds werd afge legd, hetgeen neerkomt op een snelheid van ruim 1000 km. per uur. zittenden het ongeluk hadden opgemerkt, doorgereden tot Moresnet, doch daar ver nam men wat te Valkenburg was gebeurd. De heer Lecok, gemeenteraadslid van Grace-Berleur en voorzitter van de Ver eniging van Gepensionneerden, die de reis had georganiseerd, heeft aan een verslag gever van Belga meegedeeld, dat 185 per sonen aan deze reis deelnamen. Het was het laatste van zeven door de vereniging georganiseerde uitstapjes. De heer Lecok maakte zelf de tocht mee in de vierde van de zeven autobussen. Gemeentelijke autoriteiten van Grace- Berleur, onder meer de burgemeester, de gemeente-secretaris en twee schepenen, hebben zich naar Valkenburg begeven, evenals vele andere inwoners van deze gemeente. NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe heeft in het parlement verklaard, dat het Zuid-Oost-Aziatische verdedigings verdrag, dat te Manilla is gesloten, gevaar lijk is en waarschijnlijk in een groot deel van Azië tegenstellingen in het leven zal roepen. „Het verdrag verandert bijna een gebied van vrede, dat in Zuid-Oost-Azië geschapen had kunnen worden, in een ge bied van oorlogsdreiging," aldus zeide hij tijdens een debat over de buitenlandse politiek. Toelating van communistisch China tot de UNO is een voorwaarde voor vrede in Azië en „ik ben er van overtuigd, dat er nooit een Koreaanse oorlog zou zijn ge weest, indien China toegelaten was tot de UNO." Nehroe veroordeelde inmenging in de zaken van andere landen door interna tionale politieke groeperingen zoals de Co- minform en „andere vormen van interna tionale inmenging van welke zijde ook." Nehroe zei, dat een onbezonnen stap van de nationalistisch-Chinese regering op For mosa of de regering van Zuid-Korea tot ge volg zou kunnen hebben, dat de grote mo gendheden zouden worden meegesleept in een wereldoorlog. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand V SP Pp v S 5 5 r c <u .2 2 03 w 4J S'Q BZ Stockholm mist N 2 13 0 Oslo zwaar bew. NO 2 11 0.4 Kopenhagen regenbui WZW 9 11 1 Amsterdam geheel bew. W 8 11 5 Londen regen ZZW 7 13 1 Luxemburg zwaar bew. WZW 3 9 1 Parijs licht bew. windstil 13 0 Bordeaux half bew. windstil 16 0.1 Grenoble licht bew. NNW 2 15 8 Nice half bew. NW 4 24 0 Genève licht bew. windstil 24 1 Zürich mist NO 2 12 8 Locarno onbewolkt O 2 22 0 Berlijn zwaar bew. W 10 12 1 Frankfort nevel Z 4 13 3 München licht bew. WZW 5 10 6 Wenen half bew. WNW 6 14 4 Innsbruck licht bew. windstil 16 1 Rome half bew. windstil 23 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 20 3 Mallorca regen O 2 Neerslag laatste 24 uur 3000CYY Vy YYVv YY Y MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. In de nacht en ochtend minder koud. In de namiddag zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 1 October Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur. Maan op 11.44 uur, onder 19.34 uur. Maanstanden 5 Oct. 6.31 uur: Eerste kwartier 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 8 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan S Hoog en laag water in IJmuiden 8 Vrjjdag 1 October j Hoog water: 5.52 en 18.07 uur. j Laag water: 1.43 en 13.48 uur. XJOOoüooocooouuuouoocoücxxxxxx»UOOCX Juumx.AA x OXXJOOOOOOOC

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1