Laksheid van publiek oorzaak van heel wat geschrijf 1 g/fcNAT0Gg|| j Fa. B. ENGELENBERG Didès klaagt politiechef aan als communist en spion Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Vijfduizend overbodige bezoeken De radio geeft Vrijdag Ministers en generaals ondervraagd Vermoedelijk van kanaalzwemmer May Eerste K.L.M.-vlucht naar Batavia eelt ló Uet zo DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 2 Jaarverslag Haarlemse Raad van Arbeid (jeett/w/y'e/net Hemen.., LIJK AANGESPOELD Kerkelijk Nieuws Utrechts burgemeester als solist bij het USO Burgemeester van Wateringen promoveerde OFFICIËLE VI SIKKENS LAKKEN Principiële dienstweigeraars Textielfabriek sluit weverij E I P Gr Houtitraal 137 naift';Luxor Dertig jaar geleden Overlast van militair verkeer in recreatie gebieden Rijnland wijst aantijgingen v^n de hand Gemaal werkt krachtig Meubel- ten toonstelling Wethouder bestuurde eerste tram naar Slotermeer rn Machtigste concern der V.S. V.J Het verslag van de Raad van Arbeid te Haarlem over het afgesloten boekjaar vormt een lijvig boekdeel, aan de tekst waarvan een enorm aantal staten en tabellen is toegevoegd. Uit deze blijkt dat in het rayon van de Raad thans bijna 175,000 ver zekeringen lopen, ongeteld het aantal renten dat reeds wordt uitgekeerd. Onder deze 175 duizend „levende" verzekeringen, zoals zij in het verslag worden genoemd, zijn er een groot aantal, iets meer zelfs dan de helft, waarop geen regelmatige premie betaling (meer) plaats vindt. De overige, bijna 91.000 zijn niet alleen „levend" maar ook „zuiver lopend", waaronder blijkbaar verstaan moet worden dat de premies tot nu toe ook inderdaad voldaan werden. Dit voldoen van de verschuldigde premies, dat wil dus zeggen het welbekende „zegels-plakken" blijkt evenwel niet altijd even vlot te gaan. Er werden ten minste van de 91.000 rentekaarten, die volgeplakt be hoorden te zijn en dus moesten worden ingeleverd slechts 71.000 kaarten inderdaad op tijd ingeleverd. Over de resterende twintigduizend kaarten, bijna 22 pet. van het totaal!, moest worden gecorrespondeerd. Dit hielp slechts in ruim dertiendui zend gevallen. Aan de houders van de resterende zevenduizend rentekaarten moest daarop een aangetekend schrijven worden verzonden, hetgeen ook al weer niet al te veel indruk gemaakt schijnt te hebben want in meer dan vijfduizend gevallen bijna zes pet. van het totaal! moest „de buitendienst worden ingeschakeld". Nu hoort men wel eens verzuchten dat er te veel ambtenaren zijn, waarop de Raden van Arbeid geen uitzondering zouden maken. Het bovenstaande doet echter de vraag rijzen of het publiek daar niet grotendeels zelf de schuld van is. Immers alleen al bij dit toch vrij simpele onderdeel hadden twintigduizend brieven, zevenduizend aangetekende brieven en vijfduizend bezoeken van buitendienst-ambtenaren ver meden kunnen worden! Wat de ouderdomswet betreft, werden in het verslagjaar slechts 259 posten voor de V.O.V. afgesloten met een totale maand- rente van f 8500 ondanks een vrij groot scheepse reclamecampagne. De zeer be perkte maximuimuitkering van deze ver zekering alsmede het ontbreken van collec tieve verzekeringen schijnen de oorzaak te zijn van dit geringe resultaat. „De nadelige invloed van de in uitzicht gestelde ouder domsvoorziening is gebleken niet zo groot te zijn als aanvankelijk werd ge vreesd", zegt het verslag. Minder faillissementen Het verslag vermeldt voorts dat de Raad betrokken was bij 39 faillissementen, waarvan er acht door de Raad zelf waren aangevraagd. Zowel dit totaalcijfer van 39 als het door de Raad aangevraagde aan tal van acht betekent een aanzienlijke da- ADVERTENTIE Het bonzen van Uw bloed, dat drukkende gevoel in Uw hoofd. Uw trillende handen en al die pijnen, nu eens hier dan weer daar allemaal nervositeit. Geef Uw zenuwen wat hun toekomt- Sanatogenl Een weldaad voor Uw gehele gestel. Begin direct met Wr het zenuwsterkend tonicum *1 p HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.28 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.5-3 Actualiteiten of pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 13.47 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 15.10 Voordracht. 15.30 Viool en piano. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Viool, altviool en cello. 16.50 Platen. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.30 Platen. 17.45 Stemmen van over zee. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak, causerie. 18.15 Fanfare-corps. 18.35 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Militair orkest. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Gemengd koor, bariton, twee trompet ten, twee hoorns, twee trombones en piano. 22.00 Radiokrant. 22.20 Platen. 22.30 Omroep orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Clavecimbel- recital. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.30 Het Concertgebouworkest naar Ameri ka. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Italiaanse muziek. 14.50 Litteraire causerie en voordracht. 15.10 Hobo en piano. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 N.N.V.-uitzending. 19.00 Kin derkoor. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 Por tretten en hun achtergronden, causerie. 19.50 Duitse Vrijzinnig Protestanten in Frankfort bijeen. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten. 20.15 Causerie over de dansen van Java, Bali en Sumatra. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Be ginsel der ruimten, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Dansmuziek. 22.25 De een wording van Europa, reportage. 22.40 Van daag, cauesrie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N. C. R. V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 „De Prins van Homburg", spel. 21.4521.55 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.. J, 14.25 en 15.00 Idem. 16.02 Orkest-concert. 16.25 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18 10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Orkest-concert. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). ling ten opzichte van voorafgaande jaren. Het hoogste van de in het verslag vermelde aantallen heeft betrekking op het jaar 1950 toen nog 26 faillissementen door de Raad moesten worden aangevraagd. Ook de faillissementsvorderingen van de Raad blijken van jaar tot jaar minder te wor den; in het laatste jaar bedroegen zij ge middeld f 1.360 tegen f 4.360 enkele jaren geleden. In het verslagjaar werden rond 15.300 ongevalsaangiften ingeleverd, waarvan bijna zeventig ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallenwet. Voorts kwamen bijna 1450 aanvragen in krachtens de noodwet Ouderdomsvoorziening. Het aan tal lopende uitkeringen ingevolge deze noodwet steeg met pl.m. 450 en het totaal bedrag van de uitkeringen met f 235.000. Kinderbijslag zelfstandigen Het aantal ingekomen aanvragen be treffende de uitvoering van de noodwet Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen beliep 444. Aan het eind van het verslag jaar werden krachtens deze noodwet kin derbijslagen uitbetaald voor 694 kinderen, verdeeld over 291 gezinnen, onder welke er drie waren met zeven kinderen, twee met acht en één met negen kinderen. Aan deze bijslagen werd alleen reeds over het laatste kwartaal ruim 21 duizend gulden uitgekeerd. Het aantal lopende iinvaliditeitsrenten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 2.550 met een totaal rentebedrag van ruim drieihonderddertig duizend gulden per jaar. Het aantal lopende ouderdomsrenten bedroeg bijna 6.100 met een totaal bedrag van ruim één millioen. Het aantal wedu- wenrenten bedroeg rond 2800 met een to taal-bedrag van ruim 365 duizend gulden per jaar, terwijl er ruim 1100 wezen-renten „liepen" tot een totaalbedrag per jaar van ruim 117 duizend gulden. Krachtens de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening werden aan het einde van het ver slagjaar bijna elfduizend uitkeringen ge daan tot een jaarlijks bedrag van bijna zeven en een half millioen gulden. Beroepen te Oosterlittens R. K. de Jong, cand. te Sneek; te Veenwouden W. den Toom, vicaris te IJsselmonde. Aangenomen naar Winkel (N.H.) E. P. Kuin te Ouwerkerk (Zld.). Bedankt voor Sexbierum J. Breeuwsma te Zevenbergen. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Tweetal te Gouda: D. Deddens te Wet- singe-Sauwerd en L. J. Goris te Wezep. Bedankt voor Zwartsluis J. J. v. d. Hoek te Den Ham (Ov.). Doopsgez. Broederschap Tweetal te Leiden: J. Nooter te Akkrum (Fr.) en S. L. Verhaus te Edam. Geref. Kerken Beroepen te Zevenbergen J. Firet te Bergambacht. Aangenomen naar Nieuw Loosdrecht J. v. Dalen te Den Andel (Gr.). Voor meer dan duizend toehoorders is gisteravond de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, opgetreden als solist. Met groot succes bracht hij met het USO onder leiding van Paul Hupperts het pianoconcert van Grieg ten gehore. De uit voering werd gegeven ten bate van het in strumentenfonds van het Utrechts Stede lijk Orkest. Aan de Leidse universiteit is gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen, op een proefschrift getiteld „Vergelijking van Belgisch en Nederlands gemeenterecht". Toen hij in 1946 werd benoemd tot bur gemeester van Wateringen begon hij met de juridische studie. De heer Meissen is thans 48 jaar. ADVERTENTIE - DE ECHTE NAVY-CUT VAN VROEGER ADVERTENTIE -v DóeKstraat laariem - 'ivb .'i:1. f v N Waterproof schuurpapier Thans ook verkrijgbaar in 10 stuks verpakking 38 cent. De krijgsraad te velde West heeft een aantal zaken tegen principiële dienstweige raars behandeld. Onder hen bevonden zich enige getuigen van Jehova. De beklaagden hadden in bijna alle gevallen geweigerd de militaire uniform aan te trekken, waar voor zij zich nu moesten verantwoorden. Bijna allen hadden zich eerst gewend tot de Commissie voor de Dienstweigerings- wet, die hun verzoeken om vrijgesteld te worden van militaire dienst had afgewezen. Vier zaken werden aangehouden; in twee daarvan adviseerde de auditeur militair de krijgsraad revisie te vragen van het advies van de Commissie voor de Dienstweigeringswet. Dê overige vijf be klaagden werden veroordeeld tot straffen, die varieerden van twee jaar tot acht we ken gevangenisstraf, alle met ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. Woensdagmiddag om ongeveer 15.30 uur is aan het Castricumse strand, nabij paal 47, een lijk van het mannelijk geslacht aangespoeld. De kleding van de verdron kene bestond uit een zwart zwemslip, met rode biezen. Om de pols was een kompas bevestigd. Het sterke vermoeden bestaat dat dit het stoffelijk overschot is van de Engelse ka naalzwemmer, Ted May, die in de nacht van 7-8 September poogde van Kaap Gris Nez af het Kanaal over te zwemmen, doch daarna spoorloos verdween. Hij was vader van negen kinderen en kreeg voor zijn ge waagde tocht geen toestemming van de Franse autoriteiten. Teneinde het bedrijf op een rendabeler basis te brengen heeft E. ter Kuile en Zoon Textielfabrieken N.V. te Enschedé besloten de weverij met ingang van 1 December stop te zetten. Het personeel, ongeveer 90 personen, zal kunnen worden geplaatst bij andere bedrijven. De andere afdelingen van de fabriek blijven doorwerken. Van onze correspondent in Parijs) De ontslagen hoofdcommissaris van Pa rijs, Jean Didès, heeft gisteren een tegen aanval ondernomen door Roger Wybot, de chef van de politiedienst, in wiens handen het onderzoek van zijn zaak mede was ge legd, van communisme te beschuldigen. Wybot zou volgens Didès met zoveel ijver tegen hem van leer trekken omdat hij de kans schoon ziet het anti-communistische contróle-net op te rollen, waarvan Didès de leider was. Didès zeide deze onthullingen in het openbaar af te leggen omdat zijn eer als politieman was aangetast en om Wybot in de ogen van de regering en de publieke opinie als communistische spion te ontmaskeren. Didès zou Wybot's commu nistische gezindheid hebben ontdekt bij een inval in 1952 bij een communistische organisatie, waar hij op de ledenlijst van de „vriendenkring der communistische po litiemannen" stond ingeschreven. Hij had de minister van Binnenlandse Zaken van deze ontdekking op de hoogte gesteld, maar de regering zou besloten hebben geen openbare onthullingen te doen om geen pa niek onder het publiek te zaaien. Wybot werd wel zo veel mogelijk buiten alle be langrijke politionele onderzoekingen ge houden, waardoor Didès' dienst zo'n grote omvang had aangenomen. Met deze onthulling in de zaak-Didès krijgt de rivaliteit tussen de twee politie apparaten een nieuwe wending, maar tevens is het onderzoek van de spionnage- affaire in de schaduw geraakt. (Reuter) Majoor De Resseguier van het Parijse militaire hof heeft, volgens welingelichte kringen, besloten de minis ters en generaals, die geheime vergade ringen van de nationale defensieraad heb ben bijgewoond, te ondervragen in ver band met het feit, dat de notulen van deze vergaderingen in communistische handen zijn gekomen. Hij heeft Didès die werd ge schorst, nadat geheime militaire docu menten in zijn bezit waren gevonden, on dervraagd. Het betreft de notulen van drie geheime vergaderingen van de nationale defensie- ADVERTENT1E Sierlijke Brilmonturen die flatteren raad, gehouden op 28 Juni (over de mili taire toestand in Indochina) op 26 Mei en op tien September. De laatste vergadering, waarvoor speciale beveiligingsmaatregelen waren getroffen, werd bijgewoond door president Coty, premier Mendès-France, de ministers Temple (Defensie), Faure (Financiën), Buron (Overzeese Gebieds delen), Fouchet (Marokkaanse en Tune sische zaken), stafchef Guillaume, de mili taire adjudant van Coty en de secretaris sen-generaal van de regering en het minis terie van Defensie. Het centrale comité van de communis tische partij had vier dagen later een ge detailleerd verslag van de vergadering ge had, volgens welingelichte bronnen. Maandag heeft de afvallige Gaullist Jean Legendre vragen in de Nationale Vergade ring over het uitlekken van militaire ge heimen gesteld. Op 1 October is het dertig jaar geleden dat van Schiphol de één-motorige Fokker H-NACC, met de vliegers A. N. J. Tho massen a Thuessink van der Hoop en H. van Weerden Poelman en de boordwerk tuigkundige P. A. van den Broeke, vertrok naar het toenmalige Batavia. Gedurende hun pioniersvlucht had de bemanning met allerlei moeilijkheden te kampen. In Phi- lipopel trad een ernstige storing op, die vervanging van de motor noodzakelijk maakte. Door bemiddeling van het toenter tijd bestaand geïllustreerd weekblad „Het Leven" kon de H.NACC van een nieuwe motor worden voorzien. De tocht werd daarna hervat en op 24 November werd het einddoel bereikt. Er volgde een reeks proefvluchten en in 1930 werd een gere gelde veertiendaagse dienst geopend. Vóór 1940 vloog de K.L.M. drie keer per week naar Nederlands Indië en na de tweede wereldoorlog van 28 September 1948 af dagelijks naar Indonesië. Thans wordt vijf keer per week naar Djakarta gevlogen. Sedert de K.L.M. met de proefvluchten begon zijn haar vliegtuigen op de route naar Indonesië 30.900 uur in de lucht ge weest, zij hebben 103.195.600 kilometer af gelegd, 345.488 passagiers en 6.092.458 kg vracht en post vervoerd. 3 12. Frik Foppes, de theater-directeur, zat rustig enige sigaartjes te roken, toen Pie- dro, de Slangenmens, opgewonden zijn kantoor binnen kwam. „Ik kom ter protes tering!", riep Piedro met fonkelende ogen. „Ik ben ziedende, caramba!" „Wat schort er dan aan, Piedro?", vroeg Frik Foppes goedmoedig. „Ik was altijd de succesnum mer in deze theater!", gilde Piedro. „Maar thans opeens: Floepio!moet ik maken plaats voor die tweederangs buikprater Eric Echo! Scandalio!" „O, is het 'm dat?", zei Frik Foppes. „Tja, Piedro, zo gaat het nu eenmaal. Die buikspreker met zijn le vendige poppen heeft meer succes dan jij. Dus staat hij nu bovenaan in dit theater. De opkomst van een nieuwe ster is vaak de val van een andere". „Maar ik ben toch goed, caramba!", riep Piedro, terwijl hij zichzelf bovenop het bureau in een inge wikkelde knoop wrong. „Kan enig slan genmens dit mij nadoen?!" „Tjonge, je kunt inderdaad een rare knoedel van je zelf maken", gaf de directeur toe. „Maar vervolgde hij, „toch trekt Eric Echo meer publiek dan jij. Dus hoe je het ook keert en draait, HIJ blijft op de ereplaats". Somber broedend hoorde Piedro dit aan. „Dan moet ik Eric de buikprater ten val brengen", dacht hij. „Ik zal zijn poppetjes vernietigenik sla ze tot pulpio! Caram ba, DAT doe ik Adres van de KNAC In een adres aan de minister van Oorlog zegt de Kon. Ned. Automobiel Club dat in bepaalde gedeelten des lands een aantal grote kazerne-complexen is opgericht en dat deze legeringsplaatsen juist zijn ge legen in streken, welke van nature bestemd zijn voor recreatie der bevolking. De oprichting van deze kazernementen brengt vaak militair verkeer en vervoer mede naar en van deze plaatsen, benevens naar de in de omgeving liggende oefenter reinen. Voor dit verkeer worden veelal wegen gebruikt, welke noch door hun aard of con structie, noch door hun breedte hiertoe ge schikt zijn. Vooral in de vacantieperiode wordt hiervan veel ongerief en overlast ondervonden. Ook de verkeersveiligheid komt veelvuldig in het gedrang. De KNAC verzoekt daarom de minister in de streken, die bij uitstek .voor recreatie bestemd zijn, in het bijzonder in de vacantiemaanden passende maatregelen te nemen om de lan delijke rust zo weinig mogelijk geweld aan te doen. De paratyplras te Katwijk De verenigde vergadering van Rijnland, op 29 September te Leiden bijeen, heeft de heer G. P. van der Meer te Rijnsaterswou- de als hoofdingeland toegelaten en de heer W. J. Kea te Aalsmeer als hoofdingeland- plaatsvervanger; de heren W. Timmers te RijnsaterSwoude en D. van Leeuwen treden in deze functies af. Voorts heeft de vergadering zich met enige huishoudelijke vragen bezig gehou den, o.a. met de overneming van particu liere sluizen in de Hoge Rijndijk, ter meer dere veiligheid. De heer Vergeer uit Warmond heeft er op aangedrongen, dat Rijnland zich met de uitdieping der boezemwateren zal bezig houden, hierin heersen inderdaad grote ge breken, die evenwel slechts verholpen kun nen worden nadat de, reeds in 1951 vast gestelde Algemene Keur van Rijnland de goedkeuring van Gedeputeerde Staten ver kregen zal hebben tenzij Rijnland de kos ten dezer werken zonder meer op zich zou willen nemen. De dijkgraaf heeft medegedeeld dat het nieuwe gemaal te Katwijk krachtig is in gezet voor de waterverversing, dringend nodig in verband met de paratyphus al daar. De suggestie alsof Rijnland schuld zou hebben aan het uitbreken der ziekte werd door hem afgewezen. Bij de bespreking der salariëring van de dijkgraaf en de diensthoofden heeft de heer Jongeleen (Leiden) aangedrongen op een onderzoek aangaande het verband tussen de salarissen der functionarissen van Rijn land, hetgeen is toegezegd. Anderzijds is ook gewaarschuwd tegen het opvoeren der vaste lasten. Met dankbaarheid zijn de feestelijkheden van 3 en 4 September j.l. herdacht. Het stemde tot voldoening, dat de raming der gelden hiervoor niet of nauwelijks is over schreden. Aan de aanvang der vergadering heeft men stilgestaan bij het overlijden van de heer W. J. Rijlaarsdam, in leven woonach tig aan De Kwakel en oud-hoofdingeland van Rijnland. Watersnood. Volgens New Yorkse radio berichten heeft de Amerikaanse ambas sade in Honduras hulp voor dat land gevraagd. Overvloedige regenval en overstromingen hebben de vorm van een nationale ramp aangenomen. Aan de Amerikaanse troepen in de zóne van het Panamakanaal is meegedeeld, dat hulp in Honduras dringend nodig is. Achterstallig. De eigenaar van het pand waarin het hoofdkwartier van de New Yorkse afdeling der Amerikaanse com munistische partij is gevestigd, heeft de partij uit het gebouw laten zetten, om dat zij twee maanden achter was met het betalen van de huur, die 28 dollar per maand bedroeg. Bescheiden. Het Amerikaanse leger gaat „op bescheiden schaal" een nieuw draadloos geleid lange-afstandsprojec tiel, genaamd „Redstone", produceren, dat ontworpen is door dezelfde Duitse geleerden, die in de tweede wereldoor log de V-2 hebben vervaardigd, zo heeft de Amerikaanse minister voor het leger, Stevens, bekend gemaakt. Onzuiver. De Japanse „commissie van onderzoek naar verwondingen door atoomenergie" heeft de bevolking van Japan gewaarschuwd geen ongezuiverd regenwater te gebruiken, aangezien de laatste tijd in vele delen van Japan krachtig radio-actief regenwater is aan getroffen. Uitnodiging. De „Rode deken van Canter bury", Hewlett Johnson, heeft zich vrij willig aan een ondervraging onderwor pen op de Amerikaanse ambassade te Londen. Hem werd de vraag gesteld of hij de uitnodiging voor zijn Amerikaan se reis in 1945 van de Amerikaanse communistische partij had ontvangen. Het antwoord luidde met klem ontken nend. De reis werd gehouden onder auspiciën van de nationale raad voor Amerikaans-Sovjet-Russische vriend schap, die volgens Louis Budenz, een gewezen hoofdredacteur van de commu nistische „Daily Worker" van New York, een communistische „frontorgani satie" zou zijn. Goedmaken. Radio Praag heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de 18-jarige Bruno Folta, voormalig omroeper van radio Vrij-Europa, vrijwillig naar Tsjecho- slowakije was teruggekeerd. Hij had er de voorkeur aan gegeven zich aan te geven, toen hij met een spionnage-op- dracht naar Tsjechoslowakije was ge zonden. Hij had de Tsjechoslowaakse autoriteiten verzocht hem in staat te stellen zijn „vroegere fouten" goed te maken. Reproducties. De Indische posterijen geven een album uit met reproducties in ori ginele kleuren van alle door India uit gegeven postzegels, zulks ter herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden in In dia de eerste postzegel werd gedrukt. ADVERTENTIE ',v.' ;,&yïgvfe! iTAi-r' ,a f. -■ .A-A "V -v.:," -v c _:ï- V -p- -W* 250 Modelkamers vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting in Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK Vele honderden inwoners van Sloter meer, een der nieuwe tuinsteden aan de Westrand van de hoofdstad, waar 5600 ge zinnen wonen, hebben gistermiddag op feestelijke wijze de doortrekking van lijn 13 naar de Sloterplas en de verplaatsing van het eindpunt van bus F gevierd. Wethouder mr. F. H. C. van Wijck bestuurde, onder het wakend oog van een echte bestuurder, een tramstel van lijn 13, dat met een grote krans voorop de stoet van vijf tramstellen opende, die in wandeltempo achter de Tramharmonie naar het nieuwe eindpunt reden. HET IS BUITENGEWOON lastig een methode te vinden, waardoor zonder ruzie de grootte van een concern kan worden uitgedrukt. Is het maatschappelijk kapi taal de maatstaf, of moet de omzet door slaggevend worden genoemd? Is het wel de wederom een verzekeringsmaatschappij is, t.w. de Prudential Insurance Company die het beheer voert over 5 milliard dol lar. Vervolgens komen wat banken met 3/2 milliard dollar ieder aan de beurt, daarna nog een paar verzekeringsmaat- licht niet van nog veel meer waarde wan- schappijen, en dan eindelijk de Pennsyl- neer we het aantal werkne mers weten dat in loondienst van het concern staat? Voor de ene maatstaf zijn minstens zoveel pro's en contra's aan te voeren als voor de andere, zo dat een keuze wel eens wat moeilijk wordt. Wanneer we de grootte van een concern afmeten naar het kapitaal, waarover het beschikt, wijken we wellicht wel wat af van de klassieke maatstaven, maar we hebben dan toch wel een zeer bruikbare meter, waarop we de economi sche macht van een dergelijk lichaam kunnen aflezen. Op een aldus opgestelde lijst zou voor de Verenigde Staten niet Du Pont de Nemours bovenaan prijken, en ook niet de General Motors, maar de Metropolitan Life Insurance Company, welk verzeke ringsbedrijf het beheer voert over 6/2 mil liard dollar, dat is in guldens omgere kend dus niet zo aanzienlijk veel minder dan het totale Nederlandse volksvermogen bedraagt! Een goede tweede op deze lijst is de Bell Telephone maatschappij met meer dan 6 milliard dollar, terwijl de der- vania Railway, die het be heer voert over 2,8 milliard dollar. We zullen de lijst niet verder volgen, want dat wordt geweldig vervelend, maar het zal u wellicht interesseren te horen dat de General Motors pas op de 13de plaats komen, Du Pont de Nemours op de 38ste en Ford op de 41ste plaats. De macht die door dergelijke geweldige kapitalen in slechts enkele handen wordt geconcentreerd, is uiteraard formidabel. De gewezen Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, Berle, merkte eens op, dat de helft van het totale Amerikaanse vermo gen door slechts 200 concerns wordt be heerst. En dan te weten dat 15 van der gelijke maatschappijen beheerd worden door slechts 3 families, t.w. Du Pont, Rockefeller en Mellon! Over Du Pont de Nemours moeten we nog iets meer vertellen, want dat is wer kelijk een belangwekkend hoofdstuk Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2