„Fiscale afroming van verhoogde huren zou onrechtvaardig zijn" „Wijziging der richtlijnen tast rechtzekerheid aan" Bezorgdheid in mr F. H. A. de Graaffs rede voor Werkgeversverbond GROOT NIEUWS voor rheumatiek-lijders Weer onrust in vervoerbedrijf Onze moeder Prins Bernhard bezocht Nederlanders in Durban uet nuttKio oefoui/cu om/! DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 O SLOAtH 'S LëNlMEMT Agenda voor Haarlem Slachtoffer misdrijf gisteren gehoord „Maatregel van minister Algera vormt nieuwe groep gedupeerden V Overal dreigt besmetting! Geschenken voor de prinsessen CU (nu/ Crematie A. Peters Geen concurrentie in de familie Roosevelt li Door de harde Westenwind van de laatste dagen is de zee de duinenrij van IJmuiden dicht genaderd. De zomerhuisjes, die er nog staan, dreigen weg te spoelen. Aan belangstelling voor de „hachelijke positie" der huisjes ontbrak het blijkens de foto niet. Op de algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, welke vandaag in het Kurhaus te Scheve- ningen wordt gehouden, heeft hedenmor gen de voorzitter, mr. F. H. A. de Graaft, een belangrijke rede uitgesproken, waarin hij een uitvoerige schets gaf van de velerlei besprekingen, die hebben geleid tot het be sluit van de regering van de 20ste Septem ber vergunning te geven om, na bedrijfs- taksgewijs organisatorisch overleg, de rech tens geldende lonen met maximaal 6 per cent te verhogen. Binnen een jaar tijds zal hierdoor het Nederlands loonpeil gemid deld waarschijnlijk rond 15 percent omhoog zijn gegaan. „Het is duidelijk," aldus mr. De Graaff, „dat een lastenverzwaring in deze orde van grootte voor tal van bedrijven, met name die, welke veel exporteren of diensten aan het buitenland bewijzen, moeilijkheden zal kunnen opleveren. In een aantal gevallen zullen deze moeilijkheden zodanig groot kunnen zijn, dat de vergunning niet zal kunnen worden toegepast." In het verloop van zijn rede merkte spreker verder nog op met betrekking tot de passage uit de Troonrede, waarin ge sproken wordt over „de mogelijkheid van een bestemmingsbelasting.teneinde een deel van de huurverhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen dat hij een dergelijke heffing een zeer on rechtvaardige belasting van de in de afge lopen jaren reeds zozeer getroffen huizen bezitters acht. Terecht noemde de spreker het, dat in de onderhavige nota aandacht geschonken ADVERTENTIE Nu kunt U zien, waarom Sloan's Lini ment zon opmerkelijke verlichting- geeft bij rheumatiek, spit, jicht en spierpijn. Op de tekeningen hierboven (gemaakt naar infra-rood foto's) ziet U hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen ge nezen. Sloan's helpt U door de natuur te helpen. Geen wonder, dat Sloan's het oudste en meest gevraagde Lini ment is. Haal daarom vandaag nog GENEZENDE WARMTE DONDERDAG 30 SEPTEMBER Concertgebouw: „Die S'höpfung", Chr. Oratorium vereniging „Door Zang Vriend schap", 8 uur. Aula Eerste Chr. Luceum, Em- maka .e: ds. G. P. Klijn over „Evanston, Christus, de Open Deur 8 uuf. Zuider kapel, Zuiderstraat: Zending op Nieuw Gui nea", zendeling W. Könemann, 8 uur. Sprui- tenbosstraat 9: Gem. v. Christus; Evangelist G. B Adams, 8 uur. Remonstrantse Kerk, Wilhelminastraat: dr. W. F. Golterruan: „Jezus Christus, de hoop voor wereld en kerk", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik", Snel- cursus patroontekenen, 4 en 8 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bron nen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: ,.De Gestapo mist een man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroe ders", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonderdokter", 18 jaar, 7 uur. Filmvoorstel ling Haarlemse Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Minerva: „De duivel was de laatste gast", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 1 OCTOBER Waalse Kerk: Orgelconcert door Hendrik Lasschuit met medewerking van Gerda Brands en Guus Spaan, fluit, 8 uur. Nassau- plein 8: Theosofische Vereniging; „Vliegen de schotels", spr. J. v. d. Schoot, 8 uur. Minerva: „De rode Pimpernel", 14 jaar, 8.15 uur. City: „The quiet man", 14 jaar. 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Gestolen liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Spartacus. de bevrijder der slaven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fernandel weet 't té verkopen", alle 'eeft., 2, 4.15, 7 en 915 uur Luxor: „Lieveling der vrouwen", 18 'aar 2. 7 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Rhap- tohie'alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. wordt aan de urgentie van een verdere huurverhoging. Het kunstmatig laag ge houden huurpeil is in 't raam van de na oorlogse prijsstijgingen een onbillijkheid. Op basis 1939 100 bewegen de prijs- index-cijfers van het gezinsverbruik zich thans rondom het cijfer 265. Indien de 6 percent algemeen zal worden gegeven, zal het index-cijfer van de gemiddelde ver diende lonen in de industrie (inclusief kin derbijslag voor 2 kinderen), stellig de 300 percent overschrijden. Het index-cijfer van de toegestane huren voor voor-oorlogse woningen bedraagt momenteel -inclusief de verhoging van 1 Januari dus nog steeds niet meer dan 135 in de grote steden van 148 in de laagste gemeenteklasse. Voor na-oorlogse arbeiderswoningen bewegen de huren zich tussen de 145 en 170 percent van de voor-oorlogse huren. De bouwkosten van zulke woningen liggen echter dichter bij de 400 percent dan bij de 300 percent van die van voor de oorlog. Een spoedige verdere huurverhoging achtte de spreker dan ook urgent, alleen reeds om recht te doen aan de huiseigenaar, die nog immer de dupe is van de nationale ldbn- en prijspoli tiek der afgelopen jaren. Mr. De Graaff merkte op dat het beta lingsbalansoverschot van het goederen- en dienstenverkeer met het buitenland een daling te zien geeft over 1953. (Invoer en uitvoer stegen respectievelijk met 19 pro cent en slechts 14 procent), welke zich in het eerste halfjaar 1954 heeft voortgezet. „Verlaagde prijzen en stijgende kosten kunnen, wanneer dan niet verhoogde pro ductiviteit de moeilijkheden opvangt, licht de situatie doen ontstaan, dat niet meer lonend kan worden geëxporteerd". Een andere zwakke plek in Nederland's econo mie ligt volgens spreker in het investe ringsniveau. „Ook al vertoont de omvang der investeringen de laatste tijd weer enige stijging, nadat de daling zich tot 1953 had voortgezet, de cijfers voor de laatste beide kalenderjaren blijven beneden de destijds gemaakte taakstellingen". Bij de te volgen loonpolitiek kan men uit twee mogelijkheden kiezen: een terug keer tot het systeem van voor 1940, waarbij de vrijheid van partijen voorop stond met een zeer beperkte mogelijkheid van over heidsinterventie, of wel een systeem, waar bij met het oog op de bescherming van al gemene sociale en economische belangen een zekere coördinatie wordt gehandhaafd en bepaalde daarvoor geëigende organen met deze taak worden belast. Een sectors- gewijze liberalisatie van de loonpolitiek zag spreker als iets irreëels. Volgens zijn mening dient men namelijk een oplossing te zoeken in de richting van het tweede alternatief. Revaluatie? Mr. De Graaff herinnerde aan suggesties om een andere weg te volgen dan die van loon- en prijsstijgingen één ervan, die van dr. F. W. C. Blom in Economisch Sta tistische Berichten, gaven wij reeds weer. Bedoeld is de revaluatie van de gulden. Het is inderdaad een opmerkelijk feit, dat, na de devaluatie van 30 procent in Sep tember 1949. het Nederlandse loonpeil sindsdien met inbegrip van een op ruime schaal toegestane 6 procent met ongeveer 33 procent zal zijn omhooggegaan. In de periode van September 1949 tot Augustus 1954, steeg het interim prijsindexcijfer met 27 procent. Zonder de opgeworpen vraag hier uitvoerig te behandelen, zei spreker, dat de activiteit van de werkgevers „in ieder geval niet gericht is geweest op enigerlei maatregel in deze richting. In de eerste plaats laat men terecht de waarde van onze valuta niet in aanmerking ko men als een instrument van economische politiek. Bovendien zou elke maatregel van deze aard het karakter van willekeur heb ben en een beslissing hierover zou veel tijd vergen". Gistermiddag is de Haarlemse politie voor het eerst in de gelegenheid geweest de bewoonster van de Anna van Burenlaan te horen, die verleden week Vrijdagmorgen in haar woning met enige schotwonden werd aangetroffen. Het slachtoffer heeft de veronderstelling van de politie beves tigd, dat de medebewoner van de villa op haar heeft geschoten, doch wenste niets te verklaren omtrent de aanleiding tot het misdrijf. De vrouw wordt nog in de Mariastichting verpleegd. Direct levensgevaar schijnt te zijn geweken. „Nu minister Algera de richtlijnen voor de Commissie Vergunningen Personen vervoer zo ingrijpend heeft gewijzigd zal dit tot gevolg kunnen hebben, dat er een nieuwe groep gedupeerden in het autobusbedrijf ontstaat. Dat zullen dan de streek- vervoer-ondernemers zijn, die na grote moeiten en kosten te hebben over gehad voor de vorming van een streekvervoerbedrijf in het belang van het reizend publiek, be dreigd worden door die ondernemers die tijdens de bezetting overigens niet op grond van Duitse maatregelen, maar door de uitvoering van de in 1937 van kracht geworden Wet Autovervoer Personen hun concessie verloren en daarvoor nog geen schadevergoeding ontvingen. Deze ondernemers kunnen nu hun concessie weer opeisen of voor het verlies daarvan een aanzienlijk hogere schadevergoeding bedingen dan voor de wijziging het geval was. Voor een aantal streekvervoeronder- nemers zal dit een catastrofale last kunnen betekenen. Erger nog is, dat door deze gewijzigde richtlijnen een verontrustende rechtsongelijkheid ontstaat tegenover die ondernemers welke niet tijdens de bezetting, maar daarvoor of daarna hun concessie verloren of alreeds een schadevergoeding aanvaardden. Zij immers profiteren van deze verandering van beleid niet mee". In deze passages kan men de voornaam ste critiek van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (NVTO) samenvatten. Zij werd gisteren op een in het kantoor van de NVTO in Den Haag gehouden persconferentie geformuleerd door de voorzitter van de NVTO, dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, en mr. M. van Vugt, die als juridisch vervoersspecialist geadviseerd had bij de opstelling van het request aan de NVTO aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar van wij verleden week reeds de belang rijkste inhoud publiceerden. Het voornaamste verwijt, dat de NVTO, die spreekt namens ruim veertig streek- vervoerbedrijven in Nederland (zowel par ticuliere, publiekrechtelijke, overheids- als dochterondernemingen van de-Nederlandse Spoorwegen), de minister maakt is wel, dat hij thans als minister zijn wil doorzet op het punt van de zogenaamde „gedupeer den", hoewel in 1948-'49, toen hij als Kamerlid voor zijn zienswijze een meer derheid poogde te vinden, daarin niet slaagde. Daarbij komt, dat minister Algera voor deze wijziging niet het bedrijfsleven heeft gehoord, terwijl hij het toch was, die in 1948-'49 bij het debat over de vergunning verlening zei: „Het is de taak van het be drijfsleven om de lijn voor het beleid aan te geven. Waarom zou alleen de verant woordelijke minister daarover een oordeel kunnen hebben?" Oeen continuïteit Een ander bezwaar van de NVTO is ook, dat met de continuïteit in het beleid werd gebroken. De NVTO herinnerde er in haar request aan, dat reeds in 1938-'39 bij de debatten over de vergunningverlening door het Kamerlid Krijger werd gezegd: „Zeker, de minister die in de stukken toezeggingen deed en richtlijnen trok, gaat te zijner tijd heen. Maar wie ook na hem komen mag, het controlerend parlement blijft". Het is met het oog op deze controlerende taak van de Staten-Generaal, dat de NVTO in haar request de hoop uitspreekt dat het parlement „de minister ter verantwoording zal roepen". Ter persconferentie heeft mr. Van Vugt gesteld, dat men het request moet zien als een cri de coeur van het bedrijfsleven. In de streekvervoerondernemingen zijn grote kapitalen geïnvesteerd en juist nu men ge dacht had na de wijziging van de WAP in 1949 wat rust te krijgen in een sector, waarin sinds 1926 altijd een emotionele sfeer heerste, komt, op het ogenblik dat de Commissie Vergunningen Personenvervoer haar werk voor 85% heeft voltooid, de mi- nisier plotseling met een essentiële ver andering in de richtlijnen, essentieel daar om ook, omdat het belang van de ge dupeerde ondernemer in de nieuwe richt lijn nadrukkelijk wordt gesteld boven het algemeen vervoersbelang, dat in de oude richtlijn praevaleerde. Misvattingen Mr. Van Vugt maakte van de gelegen heid gebruik een aantal bij het publiek vaak bestaande misvattingen recht te zet ten. In de eerste plaats is de NVTO geen vereniging van dochterondernemingen van de spoorwegen, in de tweede plaats heeft gesteld de Kamer reeds in 1949 uitgesproken, na een uiteenzetting van minister Spitzen, dat het beleid van de Commissie Vergunningen Personenvervoer tijdens de bezetting vol strekt integer was: de vervoersverhou- dingen zijn toen niet in een geforceerd tempo gesaneerd, er was geen wezenlijk verschil met het beleid van voor de oor log. De NVTO geeft onmiddellijk toe, dat deze vervoersanering een pijnlijk, doch broodnodig proces was. Zij heeft dan ook wel enige critiek op de wijze waarop de Commissie haar heeft uitgevoerd, namelijk door zelf de streekvervoerder in een gebied te kiezen en de andere bedrijfsgenoten op te dragen zich met hem in verbinding te stellen voor de overdracht der vergun ningen. Het ware beter geweest indien de Commissie ook de keuze aan het bedrijfs leven had gelaten. Het is echter de vraag of dit in de resultaten wel een groot ver schil had gemaakt; waarschijnlijk niet. Bovendien moet men wel in het oog hou den dat de financiële schadeloosstelling zeer royaal is geweest. Alleen al voor de goodwill van een lijn. werd de bruto-op- brengst van een jaar uitgekeerd of de netto-ontvangsten van vijf jaar. De mees ten kozen de bruto-ontvangst. Wat zal het resultaat van de gewijzigde richtlijnen in de praktijk zijn? Dat is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Men kan verwachten dat sommige uitgeschakelde ondernemers de streekvervoerders onder zware druk zullen zetten. Daarbij doen zich soms pijnlijke situaties voor, bijvoorbeeld wanneer het om een gewezen politiek- delinquent gaat waarmee de streekver voerder de samenwerking weigert. In dat geval, zo staat in de richtlijnen, moet de „gedupeerde" de concessie krijgen. Het is nog niet te overzien hoeveel „ge dupeerden" zich in 1957 zullen melden wanneer de nieuwe concessieperiode in gaat. Zeker is, dat de vraagprijs van som mige ondernemers voor hun lijn sinds de richtlijnen zijn veranderd reeds begint op te lopen. Dat heeft tot consequentie dat alleen de financieel-sterke ondernemingen daaraan kunnen voldoen, ook dat leidt tot rechtsongelijkheid. Bovendien zal het pu bliek uiteindelijk deze zwaardere lasten moeten betalen. Maar, zo werd uitdrukkelijk gezegd, al is er maar één geval waarin een gedupeer de terugkomt, dan nog is de zaak van zeer groot principieel gewicht, het gaat hier om de functionnering van de democratie. Mr. Van Vugt wees tenslotte nog op on billijkheid tegenover diegenen, die in de oorlog geen schadevergoeding aanvaard den, doch daarna wel, op grond van het toen voor de hand liggende advies, dat er toch geen kans was om de concessie te herkrijgen. Die ondernemers staan er nu naast. Dit alles heeft ertoe geleid, dat de NVTO in haar request heeft uitgesproken, dat met deze verandering van richtlijnen geen sprake is van het fair play, de zorgvuldig heid, de zuiverheid van oogmerk, de even wichtigheid en de rechtszekerheid, welke als eisen aan de overheidsbemoeiing met het maatschappelijk leven moeten worden Er is iets in het onkreukbare geduld der schepping, dat her inneringen wekt aan een mens. Aan een moeder in het bizon- Ier een onverstoorbare, zelf verzekerde en toch liefdevolle moeder, die haar weg gaat en haar werk doet in het besef van haar plicht en haar liefde. Er is iets in de regelmaat, waarmee de seizoenen komen en gaan, dat herinneringen wekt aan de gestadige stap van een moeder in haar huis, die bij het ochtendgloren opstaat en, op de uren die zij voor zich heeft gesteld, uit de keuken komt met de dampende scho tels. Altijd weer, iedere dag, omdat het zo zijn moet. Er is iets in de aarde, dat aan een moeder doet denken. En nooit sterker is dat besef, dan wanneer men haar stalen rust ziet in een vroege morgen of een late avond, als het werk gedaan is en de nevelen als zorgvolle gedachten van- haar opstijgen. Zij slaapt licht, omdat zij slapend zorgt. Niet voor niets spraken dich ters van voorheen over Moeder Aarde. De dichters van thans gaan opzij voor een zo directe sentimentaliteit, ofschoon het lat in werkelijkheid niet is. Bet is de vrees voor de waar- lijke zielsberoering, de af schuw van wat als vals gevoel zou kunnen worden bestem peld, doch wat in wezen een vergeten gevoel is. Misschien sok hebben zij de ouderwetse, zorgende, lijdende en glim lachende moeder niet gekend, ïn nooit de rust bespeurd die zij kon scheppen in huis, uit niets dan haar zorgvolle aan dacht en haar zekere liefde. Zoals wij dus in onze tijd de traditionele moeder ontrouw zijn geworden, zo hebben wij de moederlijkheid onzer aar de vergeten of verloochend en het is waarlijk geen won der. Want wat wij de aarde aandoen, en wat zij des ondanks en onverstoorbaar voor ons is gebleven, zijn te genstellingen van een scherpte en navrantie die wij nog slechts in onze gangsterfilms weten te imiteren. Iedere lente, iedere zomer, iedere herfst opnieuw golft de rijkdom van bloesem en vruch ten uit haar schoot voor onze voeten, zij voedt men en dier met de overvloed van een gulle behoedsters des levens. Zij doet het koren en de gewassen snel ler groeien dan de mens ze oogsten kan, zij doet rode en gele en blauwe vruchten ron den en rijpen tussen het groen waar handen tekort komen om te plukken. Dit. zijn zo de schoonheden en dierbare dingen, waarvan ouderwetse dichters zóveel hebben gezongen, dat de mo dernen er indigestie van heb ben gekregen. Maar wat de mensen misbruiken op veler lei wijze, is daarom niet min der van waarde. En misbruiken is een kunst, die de mensen bij uitstek ver staan. Moeder Aarde kan dat we ten. Ze hebben uit haar binnen ste de mineralen geschraapt en geperst, waarmee zij in de la boratoria het proces der ver nietiging tot in de kleinste con sequenties hebben uitgedok terd. In de verten der Stille Zuidzee en op de vlakten van Siberië wordt het lichaam der aarde gemarteld met de explo- *g\ sies, waarvoor zijzelf de grond stof bereidwillig leverde. Zij trilt van de slagen, doch zij blijft geduldig. De rijkdom van voedsel en goede gaven wordt door zake lijke genieën bijeengebracht en opgestapeld en bewaard zo regelt men de prijzen en zo knecht men de hongerenden. De duizenden kleuren van bloemen zijn gerangschikt in nette vierkanten en hun schoonheid is het niet, die van waarde wordt geacht. Want de kleuren rotten op de vaalten en de knollen zijn geld, devie zen, macht. De aarde rilt van de zake lijkheid, doch zij blijft gedul dig. Zij doet het koren voor de dictatoren even welig groeien als voor de arme boer. en zij geeft de bloemen voor de han delsbalansen niet minder rijke kleur dan die in het tuintje van de kleuter. Zoals een moeder niet min der liefde schenkt aan haar verdoolde zoon, dan aan haar onschuldige zuigeling in de wieg. Er is iets in de aarde en de schepping dat herinnert aan een meedogende mens, aan een van liefde overvloeiende en tot in het oneindige vergevende goedheid, die spot met zakelijk recht en juridische formules, en met een droeve glimlach de beledigingen en ondankbaar heden uitwist, zeggende: zij weten niet beter. Moeder Aarde ouderwets, sentimenteel, doeh eeuwig in haar evenwicht en gelijkmatig in haar doen en laten, omgaand met de regelmaat van de dag en de nacht, nooit aflatend en nooit falend, nimmer verander lijk en toch iedere seconde weer nieuw. Haar kinderen alles gevend wat zij nodig hebben om gezamenlijk te le ven, gelaten zwijgend als die kinderen elkander vernietigen met hetgeen hun voor hun ge luk geschonken werd. Wij hebben haar gebeukt en ondergraven, verwoest en met bloed doordrenkt, stukgescho ten met granaten en weggebor gen onder beton en asfalt. Ganse streken zijn vergiftigd door radio-activiteit,gewonnen uit haar ertsen. Uit haar stof wordt de dodelijke materie ge puurd, die dienen moet om naar andersdenkende kinderen tegen haar eigen boezem plat te slaan. Maar zij blijft geduldig. Wij behoeven niet bang te zijn, dat deze moeder zal los barsten in woede en ons ver nietigen zal, omdat wij met haar geen erbarmen hebben gehad. Wat doet een moeder wier hart vertrapt wordt door haar kinderen? Zij sterft, als zij niet meer verder leven kan. Het moge de mensheid be spaard blijven, dat zij haar eigen moeder doodt, dat zij naar aarde verstikt in de gol ven van haar intelligente tech niek. Men praat reeds over de verantwoordelijkheid der ge leerden, die noig slechts een itap zouden behoeven te zetten im de aarde te doen uiteen- aarsten onder het geweld van sen onstuitbare explosieketen de triomf van het menselijk runnen en tegelijk de zege- araal van de menselijke on- nacht. Het moge de aarde be- ;paard blijven, dat zij door haar kinderen wordt vernield sn verpulverd, waardoor de mensheid zichzelf als een mis lukt geslacht zou verstuiven in het heelal. Want het zou bewijzen dat Moeder Aarde ten onrechte geduldig en al te lijdzaam is geweest. Het zou de mistroos tige uitkomst brengen, dat lief de ook aan haar eigen onma tigheid ten gronde kan gaan. Er is echter iets in de lank moedigheid van de schepping sn het onplooibare geduld der aarde, dat de hoop doet leven op een blijdere uitkomst. Dat doet wachten op het voorbij gaan van de boze atoomnacht sn op het gloren van een nieu we morgen, waarin moeder en kinderen tesamen het geheim van een gelukkig bestaan zul len ontsluieren en koesteren sn eerbiedigen. Want de moeder is tot alles bereid, zij schenkt wat zij heeft van de ene minuut in de andere zonder ophouden, zij gaat van de ochtend tot de avond met de gelijkmatige stap van haar ze'fverzekerde een voud voor het geluk van al haar kinderen om en om. Er moge een ouderwetse dichter geboren worden uit een suderwetse moeder. Hij moge laar lof zingen in sentimentele liederen onder de spotlach van het moderne leven en hij moge de eeuwige waarde van sen moeder en van een aarde met luide stem eren als een snkeling. Want zijn moeder niet, noch de aarde, zullen hem verloo chenen in eeuwigheid. J. L. ADVERTENTIE In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met DURBAN (ANP) 1 Prins Bernhard is Woensdag uit Pretoria te Durban aange komen. Onderweg had de Prins, die zelf zijn „Dakota" bestuurde, een prachtig ge zicht op het dal van de duizend heuvels tussen Pietermaritzburg en Durban. De vorstelijke bezoeker werd door ongeveer dertigduizend mensen van alle rassen, d:e zich langs de achttien kilometer lange weg van het vliegveld naar de stad hadden op gesteld, luide toegejuicht. De Prins was vergezeld van de Nederlandse ambassa deur, de heer J. van den Berg. Na een kort bezoek aan zijn hótel begaf de Prins zich naar het stadhuis, waar zich honderden Nederlandse immigranten be vonden, die de Prins begroetten met het zin gen van het „Wilhelmus" Op een door gou verneur Shepstone van Natal gegeven noenmaal wenste Prins Bernhard Durban geluk met zijn honderdjarig bestaan. Op een receptie van de Nederlandse ge meenschap heeft Prins Bernhard de mé daille in brons van de Nederlandse Leeuw uit naam van Koningin Juliana uitgereikt aan de uit Arnhem afkomstige Nederlan der J. B. Ubbink wegens bijzondere dien sten gedurende de laatste oorlog bewezen. Ubbink is nu verbonden aan het kantoor van de HollandAfrikalijn te Durban. Te voren had de Prins een receptie bijgewoond aan boord van de „Bloemfontein" in de ha ven van Durban, gegeven door de directeur van de HollandAfrikalijn, de heer S. J. Mook. Op een partij aan het eind van de dag, die door honderden Nederlanders werd bij gewoond, vertelde de voorzitter van de Ne derlandse club, Hendrik Lith, dat de Neder landse gemeenschap in Durban van in het geheel tien personen in 1925 was uitge groeid tot het huidige aantal van twee dui zend. Prins Bernhard antwoordde hierop te hopen, dat de Nederlandse gemeenschap in de volgende twintig jaar tot twintigdui zend zou uitgroeien. De Prins kreeg ge schenken van kinderen van aanwezige Ne derlanders voor de vier prinsessen, waar onder een Zoeloepop voor prinses Marijke. Prins Bernhard drukte alle aanwezigen de hand en sprak met velen. In Kaapstad heeft de administrateur van de Kaapprovincie, R. J. Olivier, erop aan gedrongen, dat kinderen Zaterdagmorgen de onthulling van het beeld van Maria de Quellerie, de echtgenote van Jan van Rie- beek, voor het gebouw van de Zuid-Afri kaanse nationale galerij in Kaapstad zullen bijwonen. Hij zei, dat de Prins veel van kinderen houdt en gaarne velen van hen bij de plechtigheid zou zien. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM' TEL. 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 WOLLEN TRUIEN - VESTEN Gisteren is in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot verast van de grondlegger van het U.L.O. in De Bilt, de heer A. Peters. In zijn herdenkingswoord memoreerde burgemeester K. Fabius dit feit en voegde hieraan toe dat de over ledene een man was geweest met een ver vooruitziende blik. Het verlies voor onze gemeente, aldus spreker, is des te groter omdat de heer Peters met zijn brede sociale opvattingen een bindend element in De Bilt was. Ook de inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Breukelen, de heer J. Bierling, die namens het rijksschooltoezicht het woord voerde, roemde het overleden hoofd om zijn begaafdheid en zijn grote toewijding. De heer J. G. Janssens uit Groningen uitte woorden van waardering namens het hoofdbestuur van de N.O.V., het christelijk U.L.O., de regelingscommissie voor de examens en het U.L.O.-verband. De Utrechtse afdeling van de Vereniging voor U.L.O. was vertegenwoordigd in de persoon van de heer H. Dell. Namens personeel en leerlingen sprak de heer P. Paar, uit naam van de oudercom missie voerde de heer J. C. Compeer het woord en tenslotte sprak de heer G. Luk- kien als oudste collega van de gemeente scholen. De plechtigheid werd door velen bijge woond. Ook uit Velsen waren er vertegen woordigers van het onderwijs. Nadat de met bloemen bedekte kist on der orgelspel van een fragment uit „Pavane pour une infante défunte" van Maurice Ravel was gedaald, heeft de oudste zoon, de heer A. Peters uit Bloemendaal voor de betoonde belangstelling dank gezegd. WASHINGTON (AFP). John Roose velt, de jongste zoon van wijlen president Roosevelt, is benoemd tot vice-voorzitter van het „Nationale comité van burgers voor Eisenhower", dat zal ijveren voor de verkiezing van een republikeins Congres in November. Twee broers van John heb ben zich dit jaar candidaat gesteld voor de democratische partij. James is candidaat voor een zetel voor Californië in het Huis van Afgevaardigden, terwijl Franklin D. Roosevelt jr. zich verkiesbaar heeft gesteld voor de post van procureur-generaal van de staat New York. John Roosevelt verklaarde na zijn be noeming, dat hij geen propaganda voor de republikeinse partij zal maken in de twee staten, waar zijn broers zich candidaat hebben gesteld.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5