Bondselftal niet verder dan 2-2 tegen matig Rot Weisz MOORD Vooral het voorhoedespel liet nog veel te wensen over Zie Boven .Clowntje Rick Timmermans viel mee, Roosenburg tegen NBVB wilde amateur clubs financieel gaan steunen Vreemdsoortig sterren-duo in Noord-Oosten Courses te Duindigt Houtkamp (RCH) de beste slagman 1954 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 7 W achten Nalatigheden Gelijkmaker Op compromis geen kans Missers Wie/rennen De Ronde van Europa De nationale eerste klasse van de KNVB Voor de kinderen Oostenrijk- elftal met nieuwe voorhoede Spartak Praag) op Schiphol aangekomen Schuitemaker (EHS) kreeg médaille voor werpen Sport in 't kort FEUILLETON EN door Gordon Folk (Van onze sportredacteur) Misschien is er gisteren onder de dertigduizend toeschouwers in het Goffert-stadion in Nijmegen nog wel iemand geweest die regen en wind durfde trotseren, omdat hij van de gedachte uitging dat nu de topvoetballers van Nederland betaald worden hij nu een voetbalwedstrijd zou zien die hem lang zou heugen. En was verder niet Theo Timmermans, die nog niet zo lang geleden furore maakte onder de profs in Frankrijk, opgesteld in het voorlopig Nederlands elftal, dat tegen de Duitse club Rot Weisz bovenaan in de Oberliga de strijd zou aanbinden? Mocht er iemand geweest zijn die om die redenen een middag heeft zitten of staan rillen, hij zal er spijt van gehad hebben. Want het elftal, dat over ruim drie weken in Deurne tegen de Rode Duivels een zo goed mogelijk figuur moet zien te slaan, bracht eren hoe kan het ook anders niets meer van terecht dan verleden jaar tegen sparring partners van gelijke kracht. En Timmermans? Ongetwijfeld een verbetering, maar onvoldoende begrip van zijn mede-voorwaartsen was er oorzaak van dat zijn capa citeiten niet in het eindresultaat tot uitdrukking kwamen. Tegen een maar matig tegenstand biedend Rot Weisz kwam dan ook uiteindelijk niet meer dan een twee twee uitslag voor de dag. En toch was het elftal dat gisteren in Nij megen speelde het sterkste dat op het ogen blik uit K.N.V.B.-spelers geformeerd kan worden. Spelers van gelijke kracht heeft men ongetwijfeld wel voorhanden, maar zeker geen betere. Odenthal, Biesbrouck en Terlouw bij voorbeeld, die nu uit het bonds- team waren gelaten om jongere krachten een kans te geven, zouden zeker niet beter hebben gespeeld dan gisteren Wiersma (Donar), Jansen (ADO) en Van der Hoek (Feijenoord) deden. Dit drietal namelijk vol deed zonder meer, waarbij alleen af en toe bleek vooral bij de jeugdige Jansen dat spelen in een selectieteam een grote dosis aanpassingsvermogen vergt. Als back bleek ook Tebak niets voor- of ach teruitgegaan te zijn en als keeper en rechts half waren ook Steiger en Klaassens voor hun taak berekend, 't Ging zoals het de laatste jaren steeds is gegaan, men wisselde weer goede met middelmatige en zwakke momenten af in een geenszins regelmatige volgorde. En de voorhoede, de altijd zo zwakke linie in de Nederlandse elftallen van de laatste jaren? Er was ontegenzeggelijk een verbe tering: Timmermans. Vooral zijn passes stichtten dikwijls veel verwarring in de Duitse defensie door zuiverheid en het mo ment waarop zij kwamen. Maar wat begre pen Brooymans (RAC), Van Beurden (BVV) en Luyten (DOS) de goede bedoelingen van de ADO'er dikwijls slecht. Te langzaam rea geren. te traag starten en slecht richten bij het schieten waren er steeds oorzaak van dat veel fraaie bedoelingen zonder resultaat bleven. Alleen de steeds actieve en het spel van Timmermans veel beter aanvoelende Van der Gijp zorgde er af en toe voor dat de door de teruggetrokken spelende Hagenaar opgezette aanvallen naar behoren werden afgewerkt. Over het geheel genomen dus geenszins een reden om nu al een juichkreet te slaken, omdat er nu een Oranje-team gevormd kan worden dat tot veel goeds in staat is. Zeker niet. En hoe zou dat ook kunnen. De omme zwaai in de K.N.V.B. kan nog lang geen betere resultaten opleveren en men dient dus rustig het moment af te wachten dat dat wel gebeurt. Door intensievere training Of eenvoudig door het verschijnsel dat er een nieuwe generatie van jeugdige voetballers komt, die meer in hun mars blijken te heb ben dan de nu opererende en toch ook wel van goede wil zijnde spelers. Dat intensieve training, waarvoor betaald wordt, tot resultaten leidt is zonder meer duidelijk. Dat kan men aan elke buitenlandse profclub zien die in Nederland komt spelen. Ook aan het Duitse Rot Weisz, dat gisteren toch waarlijk niet toonde alle krachten te willen inspannen en toch nog een gelijk spel behaalde. Op vele plaatsen in het Duitse team stonden spelers opgesteld, die geens zins talentvolle voetballers genoemd moch ten worden, maar die toch stuk voor stuk hun plaats ten volle waard waren door hun ruim voldoende tactische inzicht en de daar mee gepaard gaande behendigheid met de bal. Alleen al het eenvoudig plaatsen van de bal op de plaats waar deze behoort te zijn, was oneindig veel beter verzorgd bij de Duitsers, die ook veel minder dan de Neder landers de gedachte door het hoofd speelde: het kan me niet schelen, waar hij terecht komt, als ik dat ronde ding maar kwijt ben. Een kwestie van zelfvertrouwen, ontstaan door geregeld en intensief trainen. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOCOC>DOOOOOOOOOOOCX>XXDCOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOO Het spelen met rugnummers is, zo heeft men van de zijde van de KNVB steeds gezegd, in strijd met de amateurgedach te. Indachtig aan die mening verbaasde i het ons dat gistermiddag in het Goffert- Stadion de spelers van het Nederlands Bondselftal tegen Rot Weisz aantraden en daarvoor behalve Wiersma e Brooymans veertig gulden ontvingen t zonder rugnummers. Evenzeer deed het minder prettig aan dat het publiek, dat j toch aanzienlijke toegangsprijzen had betaald niet op de hoogte werd ge- steld van het feit, dat het elftal van de Duitsers op niet minder dan vijf plaat- sen was gewijzigd en dat onder andere de internationaal Jahn niet meedeed. Evenmin kwam het publiek te weten dat na de rust Roozenburg ingevallen was voor Brooymans. Dat moest men j zelf blijkbaar allemaal maar uitvissen. OOOOCOCOOOCXDOOOCCGOOCXXXXXXXXXXJOCOCOOOCCOOCOCOGOOCCOOOOC Een verdiende voorsprong, die tot het ein de gehandhaafd had dienen te blijven, in dien niet de Nederlandse defensie, die nog geen grote fouten had begaan, vier minuten voor het eindsignaal de capaciteiten van de Duitse midvoor Gottschalk te gering schatte, hem zijn gang liet gaan, waarop deze on gehinderd een afgemeten pass kon geven aan de volkomen ongedekte Islacker, die Steiger daarop gemakkelijk kon passeren. Volgende week is er weer een oefenpartij. Een zelfvertrouwen, dat overigens tot resultaten bleek te leiden. Want nadat de Nederlanders het eerste half uur van de wedstrijd vertwijfeld hadden aangevallen, kwam er voor de Duitsers eindelijk zo'n situatie waarbij het aankwam op een snelle reactie, een goed geplaatste pass en een zui ver schot. Een situatie, die door de ex HBS-speler Röhrig naar behoren werd uit gebuit. Zo stond het Bondstcam met eennul achter, na een periode waarin het vrijwel doorlopend had aangevallen. Er was een moment geweest, waarop Van der Gijp na handig solospel een goede kans had ge had, een moment, waarop Brooymans twee meter voor het doel toch nog naast schoot, een moment, waarop Van Beurden na een bijzonder snelle combinatie met Timmer mans, Van der Gijp en Luiten vlak voor de Duitse doelman Herkenrath onbesuisd over schoot en een moment, waarop Timmermans Herkenrath lag verslagen op de grond de bal alleen maar in het lege doel had te trappen van vier meter afstand en nog naast de paal mikte. Ondanks al die missers kwam de gelijk maker toch. En wel door een cadeautje van scheidsrechter Aussem, die meende dat linkshalf Grewers hands maakte, maar dat geenszins deed. Timmermans maakte toen van elf meter afstand met de keeper over eind geen fout. Even later greep de man bij het scoring- bord de 2 al vast toen Van Beurden alleen voor de Duitse doelman verscheen. Maar weer miste de Bossenaar jammerlijk. Alle maal kansen, waaruit doelpunten hadden moeten ontstaan. De schotloosheid vierde echter hoogtij. Na rust wreven dc toeschouwers zich de handen nog eens extra. Roosenburg was in gevallen voor de wel heel zwakke Brooy mans en Van Beurden ging nu rechtsbuiten spelen. Maar ook de man die destijds enkele tienduizenden guldens in de wacht sleepte voordat hij naar Italië verhuisde om daar te gaan voetballen, bracht geen leven in de te weinig doortastende en slecht schieten de aanvalslinie. Roosenburg toonde wel een goede lichamelijke conditie te hebben door een grote snelheid te ontwikkelen voor een man van zijn leeftijd, maar hij speelde alsof hij alleen de hele voorhoede uitmaakte. Iets wat toch ongetwijfeld een misvatting van de Sneker moet zijn geweest. Juist toen de publieke schare begon te bedenken dat zij toch beter geen snipperdag had kunnen ODnemen, kwam er wat opleving in de strijd. Van der Gijp glipte eindelijk weer eens langs zijn bewaker Wevers, om speelde daarna handig keeper Herkenrath en kon daarop vrij gemakkelijk scoren (2—1). Cor van der Gijp (op achtergrond) scoort het tweede Nederlandse doelpunt. Tegen Spartak uit Praag. Weer geen grootse tegenstander. Weer andere spelers zullen vermoedelijk een kans krijgen in het voor lopig Oranje-team. De kern zal blijven. De kern, die het is na het zien van de wed strijd tegen Rot Weisz heus geen moeilijke voorspelling toch nog geen kans zal ma ken straks tegen de niet alleen felle, maar ook zeer capabele Rode Duivels. De negende, étappe van de Ronde van Europa van Mantoue naar Bologne over 196 kilometer, is in een zege voor de Ita liaan Frosini geëindigd. Hij noteerde 5 uur 10 min. 58 sec. Het ziet er naar uit dat het tussen de K.N.V.B. en de nieuwe N.B.V.B. nimmer of althans vooreerst niet, tot een vergelijk zal komen. Dit is de conclusie die wij kon den trekken uit de mededelingen, die ons de voorzitter van de Nederlandse Beroeps Voetbalbond, de heer Joosten, gisteren ver strekte tijdens een persconferentie, waarin hij uitvoerig vertelde over de plannen, die het bestuur van de N.B.V.B. enige tijd ge leden aan de K.N.V.B. had voorgelegd en die, zoals sinds kort is gebleken, geen ge nade konden vinden. Plannen overigens, die er het moge verwondering wekken op gericht waren weer één bond voor de voetballers in Ne derland te laten bestaan. De heer Joosten vertelde, dat op verzoek van de zijde van de N.B.V.B. enige tijd vóór de wereldkampioenschappen voetbal al contact is gezocht met het bestuur van de K.N.V.B., waarbij echter bleek dat de K.N.V.B. geen prijs stelde op dit contact. Tijdens de wereldkampioenschappen is wederom een poging gedaan van de zijde van de N.B.V.B., maar ook deze is mislukt. De Nederlandse Beroeps Voetbalbond kon, aldus de heer Joosten, niet meer terug. Men was met de opbouw zo ver, dat het nood zakelijk was om de organisatie sterk te maken. Na de bondsvergadering van de K.N.V.B. van half Augustus heeft een bespreking plaats gehad tussen vertegenwoordigers van beide bonden. Op die bijeenkomst, al dus de heer Joosten, dachten wij tot onder handelen te kunnen komen, maar dit bleek niet mogelijk te zijn. In uitzicht was ge steld om een tweede maal bij elkaar te komen, maar al spoedig bleek uit een mededeling van de heer Brunt, secretaris penningmeester van de K.N.V.B., dat daar op niet gerekend behoefde te worden. De heer Brunt, zo verklaarde de heer Joosten, zei het (telefonisch) ongeveer zo: U kunt niets van ons (K.N.V.B.) verwachten. Nu er geen accoord is bereikt meent de Nederlandse Beroeps Voetbalbond, zo ging de heer Joosten met zijn mededelingen verder, de compromisvoorstellen, zoals de N.B.V.B. deze had voorgesteld, bekend te maken. Een professional-liga en een ama teur-liga dienen te worden gevormd, elk met afzonderliike reglementen. De clubs van de K.N.V.B., die met het semi-profes- slonalisme wensen door te gaan, zouden in de professional liga komen, tezamen met de tien afdelingen van de N.B.V.B. In het daarop volgend seizoen zou dan een ere-divisie der professional-elftallen moeten worden gevormd. De winsten, die eventueel door de professional-afdelingen zouden worden gemaakt, dienen te worden afgeroomd ten bate van de amateur-voet- halverenigingen. Alle spelers van beide liga's zouden verkiesbaar zijn in het Neder lands elftal. Tenslotte constateerde de heer Joosten: van onderhandelingen is niets gekomen. Wij, de N.B.V.B., ?aan thans rustig verder. Het wordt misschien oorlog met alle on- i verkwikkelijkheden van dien. Vervelende dingen zullen gebeuren, waarschijnliik aan beide zijden. Dat betreuren wij, want wij hadden de tijd rijp geacht om met nuchter mzicht en helder verstand tot een compro mis te kunnen komen. In zijn vergadering van 3 Juli heeft het bestuur van de K.N.V.B. naar men zich zon der twijfel zal herinneren, besloten met in gang van het seizoen 1955/56 een nationale eerste klasse in te stellen. Het bestuur be studeert thans de ontwikkeling van de situa tie, ontstaan na de koerswijziging met be trekking tot de vergoeding aan spelers, die in de eerste klasse verenigingen uitkomen. Zodra het beeld van de ontwikkeling zich duidelijk heeft afgetekend kan verwacht worden, dat het bestuur van de bond de definitieve vorm van de nationale eerste klasse en de wijze waaro;- deze zal worden gevormd, zal bekend maken. Naar verluidt zal het bestuur binnen niet al te lange termijn beslissingen op dit punt nemen. 1 Rick had een rustig plekje in de tuin opgezocht. Hij had een spannend boek uit de schoolbibliotheek, en daarin zat hij nu vol aandacht te lezen Hij zat daar best, in het zonnetje, op een krukje, dat hij uit de keuken had gehaald. Ja, het was er zo best uit te houden! Dat vond Krulletje ook. Die had ook 'n zonnig plaatsje uitgezocht tussen de bloemen, waar hij nu met zijn oogjes lag te knipperen tegen de zon; en hij voelde veel voor 'n lekker dutje. Zo zou alles heel rustig en vredig in de tuin zijn gebleven als er maar geen katjes waren geweest! Die kwamen af en toe eens opduiken uit de tuin van de buren, om een wandelingetje te maken en rond te kijken, of er niet iets te snoepen viel. Maar jakatten, dat waren nou eenmaal de vijanden van ons Krulletje. Die kon katten helemaal niet uitstaan! Als hij er maar een zag, sprong hij er als de wind op af, luid blo.ffend en grommend. En elke keen- moest Rick ophouden met lezen, om Krulletje tot de orde te roepen... Kunt u zich twee zon nen voorstellen die met een vaartje van 160.000 kilometer per uur om el kaar heendraaien? En waarvan er één een mid dellijn van 160 millioen kilometer moet hebben (nog iets groter dus dan de hele afstand aarde zon), terwijl zij een dampkring om zich heen heeft van veertig milli oen kilometer dikte? Zulke dingen komen werkelijk voor, aan de hemel, 's Avonds laat lan de Noordoostelijke hemel ziet u een heldere ster, Capella geheten. Zij behoort tot het sterren beeld de Voerman (Auri ga)dat gedeeltelijk in de melkweg staat. En één van de sterren uit dit sterrenbeeld, Zêtn Aurigae met haar La tijnse naam, (de pijl wijst haar aan in de te kening) is dat vreemde geval waarvan hierbo ven sprake is. Het is na melijk. een dubbelster. Met het blote oog is lat niet te zien en met zen kijker ook niet, maar het spectroscopi sche onderzoek heeft het tweeling-karakter van dit hemellichaam aange toond. Wij zijn intussen heel wat over dit zon derlinge duo aan de weet gekomen, maar het on derzoek heeft zich, vav het begin van deze eeuw if, dan ook over enkele tientallen jaren uitge strekt zo'n compleet sterrensignalement komt net in één nacht tot stand. Ziehier een paar ge gevens: Zêta Aurigae bestaat uit twee sterren, die in twee jaar en acht maanden om elkaar heen lopen.' De kleinste ervan, wit van kleur, met een oppervlakte-temperatuur Capella van omstreeks 15.000 graden Celsius, is enkele keren groter dan onze zon (en 2Vs keer zo heet), de grootste is wat men noemt een rode su pergigant met een mid dellijn van 160 millioen kilometer en met een temperatuur van rond de 3000 graden, een be trekkelijk koele ster dus. Doordat het vlak waar in beide sterren om el kaar lopen in onze ge- zichtslijn ligt, treedt er bij elke omloop, eens in de 32 maanden dus, een verduistering op: de wit te ster gaat dan schuil achter de rode. Zo'n eclips duurt 36 dagen, maar gedurende die tijd blijft het licht van de andere ster zichtbaar, dwars door de rode heen! Dat wijst erop dat de at mosfeer van die rode uiterst ijl moet zijn. Slechts zeven dagen lang was de witte ster geheel onzichtbaar; dat was blijkbaar de tijd waarin het lichaam van de rode super-reus haar geheel lan ons gezicht onttrok. Bij het „wegen" van Ut vreemde sterrenpaar is de ijlheid van de at mosfeer van de rode ster ook nog gebleken. De witte ster weegt even veel als dertien zonnen, de rode is even zwaar ils 64 zonnen. Maar de inhoud van de rode is tien millioen maal gro ter dan die van de zon en verspreidt men nu de hoeveelheid materie die zich in 64 zonnen be vindt over een inhoud aan tien millioen zon nen, dan verkrijgt men zen gasmengsel dat wij hier op aardelucht ledig zouden noemen, 'nderdaad lijkt dit gas mengsel sterk op wat wij binnen in een gloeilamp aantreffen als „vacuum", :o gering is de gemid- lelde dichtheid van deze supergigant Een en ander speelt :ich af op ruim 160 licht jaren van ons planeten stelsel. G. v. W. De samenstelling van het Oostenrijks elftal, dat Zondag 3 October in Wenen tegen Joegoslavië aantreedt, heeft, en dan in het bijzonder wat de formatie van de voorhoede betreft, in Oostenrijk nogal ver rassing gewekt. Niet alleen dat in de aanvalslinie Sto- jaspal tegenwoordig voor Straatsburg spelend ontbreekt, doch ook Dienst en Probst zijn niet opgesteld: Dienst, omdat hij uit vorm is en Probst in verband met een schorsing. Oostenrijk komt nu met een geheel nieuwe voorhoede in het veld. De opstelling luidt: Oostenrijk: doel: Schmied (Vienna): achter: Hanappi (Ra pid), Barsch'andt (Wiener SK): midden: Ocwirk (Austria), Kollmann (Wacker), Koller (Vienna): voor: Menasse, Walzhofer (beiden Vienna), Wagner (Wacker). Zech- meister (Lask), Körner (Rapid). Gisteren zijn de spelers van de Praagse voetbalclub Spartak-Sokolovo, die Woens dag 6 October in het Olympisch stadion in Amsterdam als tegenstanders in de oefen wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal fungeren, op Schiphol aangekomen. In Schotland hebben zij drie wedstrijden gespeeld en steeds regende het. De spelers zijn daaraan niet 'gewend en daarom ook, zo zeggen zij, werden twee wedstrijden verloren: tegen de Hibernians met zes twee en tegen Kilmarnock met vijf-twee. De wedstrijd tegen Dundee echter werd met drie-twee door de Tsjechen gewonnen, maar toen konden twee van de beste spe lers, Pesek en Crha, die aanvankelijk op de ziekenlijst stonden, opgesteld worden. Spartak is kampioen van Tsjechoslowa- kije. De toevoeging Sokolovo betekent, dat deze club gevormd is uit arbeiders van de zware industrie. Vijf spelers van het elftal, dat tegen het voorlopig Nederland® elftal uitkomt, zijn nu reeds aangewezen voor de wedstrijd HongarijeTsjechoslowakije. Het zijn de doelman Houska, linkshalf Prochazka (hij staat volgende week op de spilplaats), rechtsbinnen Svoboda, links binnen Crha en linksbuiten Pesek. Voorts staan linksback Zuzanek en Koubek, die in Amsterdam niet speelt, omdat hii in Schot land geblesseerd is, op de candidatenliist voor de Tsjechische nationale ploeg. De uitslagen van de te Duindigt gehouden draverijen luiden: Quant a moi-prijs (2040 m.): 1. Sally's Bartha 1.36.9; 2. Sterntje S 1.37.7; 3. Sietze .1.39.1. W f 1,90, PI. f 1,40, f2,90, Gek. f 12,— Cov. f9.—. Queen Belvinnrij; (2100 m.): 1. Reine d'Aster 1.29.7; 2. Rita du Maire 1.29.7; 3. Rosamunde 1.30.4. W f2,50, PI. f 1,30, f 1,29, f 1,50, Gek. f3,60, Cov f5,40. Quelle Veine pry's (1400 m.): 1. Tarantella 1.33.9; 2. Toomel D 1.33.9; 3. Tizian 1.33.5. W. f 5,40. PI. f 1,10, f 1,10, f 1,10, Gek. f 12,—, Cov. f2,70. Quicnotteprijs (2100 m.): 1. Quinte Hollan- dia G 1.27.6; 2. Ruby Spencer 1.27.8; 3. Rina Gav 1.28.2. W f 12,40, PI. f3,10, f 1,70, f5,60, Gek. f7,—, Cov. f5,30. Quintus Harvesterprijs (2100 m.): 1. P. Ook dit jaar zijn door de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond de médailles uitgereikt voor „beste werper", „beste slagman" en „beste allround" van het jaar. Zoals.bekend werden deze médailles vorig jaar door de beer Balink, hoofdredacteur van Knickerbocker Weekly, voor dit doel ter beschikking gesteld. Ook thans kwam de nationale pitcher Urbanus weer met de beste cijfers uit de bus. Daar hij echter vorig jaar reeds de médaille had gewonnen, iets wat een spe ler slechts éénmaal per drie jaar voor een categorie kan presteren, werd als pitcher 1954 de médaille toegekend aan Schuite maker (EHS), terwijl Urbanus in zijn het vorig jaar gewonnen médaille het jaar 1954 mag laten graveren. Omtrent de slagman 1954 had de com missie van honkbalcorrespondenten, die de médailles toewijst, niet veel moeilijkheden. Houtkamp van RCH stak met een gemid delde van 0,404 met kop en sqljouders bo- vén de rest uit. Eigenaardig is het feit, dat van de tien beste slagmensen (0,250 en meer) negen uit de eerste klasse B kwa men. Overigens is het feit, dat slechts tien van de honderdzesentwintig eerste klasse spelers een gemiddelde van 0,250 of meer halen, tekenend voor het slechte slaan in Nederland. Urbanus beste all round Als beste all roundspeler wees de com missie H. Urbanus van OWO aan; niet in verband met zijn werpprestaties, maar op grond van zijn totaal aan getoonde honk bal-capaciteiten op alle onderdelen van het spel en zijn steeds voortreffelijke hou ding als sportsman. De voorzitter van de K.N.H.B., de heer D. Beets, zeide bij de uitreiking verheugd te zijn, dat de commissie de eis van sporti viteit aan de allroundspeler stelde. Immers, een sportsman kan onmogelijk allround ge noemd worden, indien er ook maar iets aan zijn houding op het sportveld mankeert, aldus de heer Beet®. GOEDE HORDEN RACE VAN NEDER- HAND. Nederhand van het Rotterdamse ALO heeft bij de internationale 'Metiek- kampioenschappen van Roemenië in Boe karest een goede prestatie geleverd door de 110 meter horden in 14.8 sec. te winnen. Louis 2 1.25.6; 2. Persimmon 1.28.3; 3. Oehoe S 1.27.7. W. f 5,90, PI. f 2,60, f 5,80, f 2,—, Gek. f 14,80, Cov. f 12, De uitslagen van de te Duindigt gehouden rennen luiden: Olympius prijs (1200 m.): 1. Rolling Norton 1.21.4; 2. Sneeuwvlokje; 3. Colnika. W. f 1,50 (stal), PI. f 1,20, f5,50, f 1,70, Gek. f 15,90, Cov. f30.60. Admiraal Drake prijs (2000 m.): 1. Dream Star 2.21.2; 2. Phikita; 3. Rosjanara. W. f4,90, PI. f2,20, f3,40, Gek. f 14,10, Cov. f4,90. Arienneprijs (3000 m.): 1. Tsatli 3.41; 2. Benjamin: 3. Le Chevreuil. W. f3,80, PI. f 1,80, f 1,70, Gek. f 10,60, Cov. f5,80. Totale omzet totalisator f43.996,50. 39) Hij vertelde haar, alles gedaan te heb ben wat hij had willen doen. Althans vrij wel alles. Alleen had hij Lamb niet ge troffen. Die was, zoals Penrose hem ver teld had, die ochtend al vroeg weggegaan orn vogels te bestuderen. „Maar ik heb een briefje voor hem achtergelaten. Ik heb hem geschreven, dat hij zo gauw mogelijk naar het eiland moest koenen en er op voorbereid moest zijn hier enige tijd te blijven. Hij zal wel begrijpen waarom. Hij had aan Penrose gezegd, dat hij bij de lunch weer terug zou zijn, en dan kan hij' dus vandaag nog wel op Lobsterpot koenen. Verder heb ik met een stel jonge vissers afgesproken, dat zij als de bliksem naar het eiland komen als ze SOS-signalen zien. Ze wilden natuurlijk weten, wat er aan de hand was, en toen heb ik ze verteld bang te zijn, dat een stel bandieten probeerde iets te pakken te krijgen wat mijn vader op het eiland had achtergelaten Ik heb ge zegd dat ik zelf niet veel geloofde van de verhalen die ik er over had gehoord, maar dat ik het zekere voor het onzekere wilde, nemen. Ik ben er van overtuigd dat ze met een hele vloot komen opzetten, als we een of ander noodsein sturen. Dar heb ik aan mijn vader te danken, waar ze altijd heel goed mee konden opschieten. En het zijn van die mannen, die nergens voor staan als ze eenmaal er op los trekken. De hemel sta Ferroni en Wax bij, als die jonge ke rels op hen los trekken en ze niet zorgen gauw genoeg uit de voeten te komen. Stelt dat je een beetje gerust?" „Meer dan ik je bekennen kan". „Mooi. En dan heb ik nog meer goed nieuws. Terwijl ik bezig was met de men sen van 't Brits Museum, die ik onmiddel lijk belde, kwamen de LondenSe kranten binnen. Geen letter over de zaak in de Daily Record, dus daardoor kunnèn Fer roni en Wax niet gewaarschuwd Zijri". „Maar zou Bruce dan al tijd gehad heb ben, orn het nu al in de krant te krijgen?" „Meer dan genoeg. Hij hoefdé alleen maar te bellen toen hij in Portïeviori was gekomen. Gelukkig kon dat niet, Want het postkantoor, waar de enige publieke tele fooncel was waardoor hij ongehoord zijn geschiedenis kon doorbellen, was gesloten. Daarom huurde hij de enige taxi in Port- levion, om hem onmiddellijk naar St. Ives te brengen. Dat lukte niet volgens plan. De auto verongelukte en Bruce en de chauf feur liggen allebei in het ziekenhuis". „Werkelijk? Is Bruce ernstig gewond?" „O nee, alleen maar een paar uur van de kaart. Maar juist genoeg om te voor komen, dat zijn verhaal op tijd zou ko men voor de bladen van vandaag. Dat geeft ons dus 24 uur meer speling en bo vendien Larnl? tijd te over om de bezetting van Lobsterpot te komen versterken. Het toeval schijnt ons gunstig gezind te zijn". „Ja, daar hebben we niet over te klagen. Maar hoe is het gegaan met de mensen van het Brits museum?" „Dat is prima in orde. Zij kenden de col lectie van voor de oorlog en waren enthou siast dat zij eindelijk gevonden is, hoewel ze dachten dat ze er al eerder iets van ge hoord hadden. Zij zullen dadelijk de no dige verzekeringen sluiten en het porselein dan In Portlevion komen halen, zodra het daar verzameld is. Zij zullen me telegrafe ren, zodra ze van hun kant alles in kannen en kruiken hebben. En verder heb ik nog wat inkopen gedaan voor jouw voorraad kast. Onder andere sigaretten en choco lade voor jou". Ze beloonde hem met haar betoverende lach, „Dank je Bill, dat ie daar ook om gedacht hebt, terwijl je al zoveel aan je hoofd hebt". Met 't veilige gevoel, dat Ferrond en Wax nog niet door een artikel in de Daily Record waren gealarmeerd, brachten Mau reen en Bill de rest van de dag vrij zorge loos door in de tuin, waar heel wat te doen viel, met een onderbreking voor een half uurtje zwemmen. Inmiddels zagen zij een vissersboot het eiland naderen. „Dat lijkt de boot van de jonge Trevelyn wel", merkte Bill vol verwachting op. „Die heeft Lamb de vorige keer ook op het eiland gebracht". Het bleek een valse hoop te zijn. De boot voer dicht langs het eiland verder naar het Noorden. Toen het tij ongunsti ger begon te worden, werd 't nutteloos voor die dag nog op de komst van Lamb te rekenen. Het volgende gunstige tij zou tijdens donker vallen. „Maar dan is het heldere maan, en er is nog wel een kans. dat een van de vissers het er dan op waagt", gaf Bill nieuwe hoop. „Anders komt hij morgenochtend wel. Maar ik begrijp niet goed, waarom hij nu niet gekomen is. Ik heb hem toch dui delijk genoeg' gevraagd, zo snel mogelijk te komen. Het is nu wel niet zo erg belang rijk, maar het had belangrijk kunnen zijn, als het verhaal ever het vinden van het porselein en de grap van de zogenaamde vroegere vondst vandaag in de Daily Re cord hadden gestaan. Toch arriveerd Lamb die avond op Lob sterpot. Maar op een heel andere wijze, dan Bill en Maureen hadden gedacht.... HOOFDSTUK XV Ferroni slaat toe Na een laat avondeten besloot Bill, dat Jiij, terwijl Maureen nog wat huishoude lijke karweitjes opknapte, nog even naar het laboratorium zou gaan om de kisten met porselein goed dicht te binden, zodat zij klaar waren voor transport. Toen de afwas gedaan was, plaatste zij een brandende lamp bij de openstaande in gang naar de tunnel en ging zij zelf met een kleinere lamp naar beneden om te zien, of zij Bill nog kon helpen. Bij het raampje in de tunnel gekomen keek zij nog even naar buiten, of de boot jes goed gemeerd lagen en of misschien inmmiddels niet een boot in aantocht was die Lamb naar het eiland bracht. Op het moment dat zij een blik naar puiten sloeg, stond haar hart stil en voelde zij al het bloed naar haar hoofd stromen. Even stond zij wezenloos, met knikkende knieën naar buiten te staren. Op enkele meters van haar af, zodat ze hun adem kon horen, slopen drie gemas kerde mannen het pad op naar boven. In het haventje lag een lange grijze motor boot waarin een vierde man bezig was, kennelijk met keren zodat de boot zo snel mogelijk weer weg kon varen. Na haar verlamming overwonnen te hebben, scheerde Maureen de tunnel door naar het laboratorium waar zii bijna adem loos aankwam. „Bill, ze zijn er. Hij hoefde niet te vragen wie er waren. Haar gezicht sprak boekdelen. „En de ingang is open, met een lamp er bij „Hoeveel zijn het er?" „Ik heb er drie gezien op hec pad en één op hun booT. Maar misschien zijn er meer, Wat moeten we doen? Had ik maar tijd gehad om een SOS-sein te geven". „Gelukkig dat je het niet gedaan hebt, Maureen. Ik had het me nooit vergeven, als er iets met je gebeurd was". Na zijn eerste schrik herwon Bill spoe dig zijn zelfbeheersing, die nu dubbel no dig was. Hij sloot de deur tussen de tunnel en het laboratorium en deed hem op slot. „Daar moeten ze eerst maar eens doorheen zien te komen. Maar inmiddels zitten wij als ratten in een val". In dezelfde val en net zo als eens zijn vader, overwoog Bill. Overrompeld en weerloos als eens de gouverneur en Tur pi tt, indien zijn theorie over hun verdwij ning juist was. Voorlopig waren zij achter die zware deur veilig. Maar als Ferroni op grote moeilijkheden voorbereid was bil deze overval, had hij dan niet bijv springstof fen meegenomen om zo'n hindernis als de eiken deur te overwinnen? Bill hield de adem in bij die gedachte. Een zware ex plosie zou meer doen dan alleen de deur vernielen. In de beperkte ruimte van het laboratorium zou een explosie afschuwe lijke gevolgen hebben. Zij zouden er niet levend af komen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7