Al sloeg „de Hoop" een recórd, het is nog nooit zo'n barre reis geweest P. de Groot Vele jongeren schreven in voor jeugd-muziekconcours Verenigingsvaria Schippep Rog Agenda voor Velsen Havenberichten Nieuw schip dringend en snel nodig Storm en hoog tij bescha digen strandhuisjes Toonkunst voorziet een interessant programma uit de IJmond ,!0'|\nre 4r m v** I51Ö A Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel „Grietje" voorkwam stranding SCH. 117 Chauffeur C. W. de Rooy in het zilver 8 Schade aan het IJmuidense strand Buitengaats slecht weer Arbeidsongevallen bij Hoogovens „Elck wat wils" voor „De Gieteling" Burgerlijke stand Velsen Grote belangstelling voor CSV tafeltennistournooi Zware nederlagen voor teams van St. Thomas Plannen van supporters vereniging Nummer vier! Bij „Weenink" wordt fel gestreden Dwars van het fort Hout uit Canada Pastoor Vollaerts neemt Woensdag afscheid Nieuwe kano ontvreemd DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 „Het is de hoogste tijd, dat het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" in dienst wordt gesteld. Het bestaande schip is geheel verouderd en niet meer voor zijn taak berekend. De outillage voor de patiënten is totaal onvoldoende en ook de snelheid is niet groot genoeg, om in geval van nood snel naar de wal te kunnen stomen. Het hospitaal-kerkschip in zijn huidige vorm is in feite niet meer dan een eerstehulp-post, inplaats van een hospitaal-schip in de letterlijke betekenis van het woord. Wanneer zich op zee werkelijk ernstige ge vallen voordoen, kunnen deze door de gebrekkige medische inrichting van „De Hoop" niet aan boord worden behandeld. Er zit dan niets anders op, dan naar de wal te stomen. Dit veroorzaakt veel tijdverlies en is natuurlijk zeer ongunstig voor de taak, die het schip heeft te vervullen: het verlenen van medische en geestelijke hulp, waar deze nodig is". Dit was het antwoord, dat schipper W. F. Rog van het hospitaal kerkschip „De Hoop" ons gisteravond gaf op onze vraag, hoe de vierde reis van het schip was verlopen. Toen wij schipper Rog in zijn woning aan de Westduinweg 184a te Scheveningen opzochten, was hij juist een kwartier te voren thuisgekomen van een veelbewogen reis van bijna vier weken op de Noordzee. Pech-reii „Inderdaad, een pech-reis", beaamde schipper Rog, die ons in onopgesmukte woorden het relaas van deze reis doet. Op 7 September, vier dagen nadat „De Hoop" uit IJmuiden was vertrokken, overkwam de dienstdoende arts een ongeval, waarbij hij ernstig aan de rechterhand werd ge wond. Het was nodig, naar de Engelse ha ven Hartlepool te varen, waar de dokter in het hospitaal werd opgenomen. Zijn rechter-pink moest worden geamputeerd. Via Radio-Hilversum werd een oproep de aether ingezonden, voor een plaatsvervan ger. Dr. Zweers uit Zwolle was de eerstg die zich meldde en kort daarop was hij aan boord van een Katwijkse logger op weg naar „De Hoop". Maar het bleef niet bij deze tegenslag. Enkele dagen later, op 9 September, raakte stuurman Floor van den Nieuwendijk ern stig aan zijn been gewond, toen hij, bij het overbrengen van een patiënt van een log ger naar het hospitaal-kerkschip met een been tussen sloep en schip bekneld raakte. Opnieuw moest koers gezet worden naar de wal, ditmaal naar IJmuiden. De vrees dat het been van de stuurman versplinterd zou zijn, werd gelukkig niet bewaarheid, maar Floor van den Nieuwendijk is toch zeker enkele maanden tot werkeloosheid ge doemd. In zijn plaats koos op 13 September Maarten Verhey uit Scheveningen met „De Hoop" zee. Alle goede dingen bestaan uit drieën, zegt het spreekwoord, maar de kwade din gen blijkbaar ook. Want vorige week Don derdag raakte dr. Zweers, toen hij de log ger SCH 223 wilde bezoeken, met zijn voet bekneld tussen de sloep en dit schip. De verwonding liet zich vrij ernstig aanzien, en schipper Rog besloot dan ook naar een Engelse haven te stomen, een afstand van 120 mijl, om een röntgenfoto te laten ma ken. („Het is natuurlijk een beetje gèk, dat een hospitaal-kerkschip naar de wal moet stomen, om een röntgenfoto te laten maken", interrumpeert schipper Rog zich zelf). Gelukkig had een Duits hospitaal schip van het ongeval gehoord en aange boden, om aan boord van dit schip, dat wel een röntgen-apparaat bezit, een foto te maken. Gespalkt aan het werk „Dit spaarde ons 50 mijl stomen", zegt schipper Rog. De röntgenfoto werd ge maakt, de verwonding bleek mee te vallen en met een gespalkte voet zette dr. Zweers zijn werk voort, totdat wij gisteravond koers zetten naar Scheveningen, het eind doel van deze vierde reis. Maar nu was het weer spelbreker. Wegens de slechte weers omstandigheden waren wij gedwongen koers te zetten naar IJmuiden, waar wij Woensdagmiddag arriveerden. Vier patiënten werden aan wal gezet, een Katwijker en drie Scheveningse vissers. Een opvarende van de SCH 264, die bij een val op het schip vrij ernstig in de rug werd gewond, werd op 18 September in Scar borough ontscheept en in het hospitaal op genomen, waar hij thans nog wordt ver pleegd. Op deze reis werden 62 patiënten be handeld; 12 vissers werden aan boord van het hospitaal-kerkschip opgenomen. „De Hoop" legde op deze reis een record- afstand af van 1680 mijl. Het weer was, het jaargetijde in aanmerking genomen, zeer ongunstig. Er stond steeds een moei- ljjke zee. Het zit schipper Rog dwars, dat het niet mogelijk is, aan boord van het hospitaal- kerkschip alle patiënten, uitgezonderd de ernstigste gevallen zelf te behandelen, in plaats van ze ijlings naar de wal te bren gen. De outillage aan boord is daarvoor beslist onvoldoende. Daarvoor zou men aan boord moeten beschikken over een rönt gen-apparaat, operatietafel e.d. Ook het werken met de houten sloep is schipper Rog een doorn in het oog. Bij het behandelen van patiënten aan boord van vissersschepen komt het vooral aan op het sloepenwerk. Zolang de sloep nog vaart, kan de dokter zijn werk doen, maar men ADVERTENTIE moet niet vragen, wat er voor komt kijken, om de zware sloep op een slingerend schip zonder de hulp van een winch aan boord te krijgen. Dan moet de hele bemanning, maar ook de dokter en de dominee er aan te pas komen. De Duitsers gebruiken voor dit werk rubberboten met peddels, die veel gemakkelijker aan boord kunnen worden genomen, en in de praktijk uitstekend vol doen. Knappe Duitsers Schipper Rog is trouwens vol bewonde ring voor hetgeen de Duitsers op dit gebied presteren. Op de Noordzee opereren op het ogenblik twee moderne hospitaalschepen, die ook inderdaad als hospitaal zijn inge richt. In December zal nog een derde hos pitaalschip in dienst worden gesteld. De schepen rouleren zodanig, dat er te allen tijde een schip op zee is. De medische in richting is zo uitgebreid, dat men aan boord van deze schepen alle gevallen, welke in een hospitaal aan de wal worden Een felle Westerstorm, die gepaard ging met hoog water heeft gistermiddag het IJmuidense strand besprongen met het ge volg dat enige der nog overgebleven zomer huisjes het moesten ontgelden en deels ver nield werden. In de buurt van het strandpaviljoen „De Schelp" van de heer Gouda werden een aantal huisjes door het hoge water opge nomen en dooreengeslagen, tussen de pie ren kwamen twee andere optrekjes deerlijk in de verdrukking. Tegen vijf uur, toen het water zijn hoogste stand had bereikt en windkracht 8 werd gemeten, dreigden de huisjes van de families Visser en Overdorp een prooi van het wilde water te worden, maar daar het tij al gauw daarna afnam, konden zij behouden worden. Het hoge water van vanmorgen vijf uur kon de huisjes niet bereiken. Loodsdienst gestaakt Wegens het slechte weer op zee is de loodsdienst in IJmuiden Woensdagmiddag om twee uur gestaakt. behandeld, aandurft. Operaties worden over het algemeen niet verricht, behou dens in noodgevallen. De achterstand van Nederland op dit terrein zal echter in een slag worden ingehaald, wanneer het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" in dienst zal kunnen worden gesteld. In de staalfabriek bij Hoogovens wilde men Dinsdagavond omstreeks kwart over negen een onbruikbaar geworden ketting, die in een kraan hing, verwisselen. Bij het neerlaten-van de ketting schoot deze uit de kraanhaak en viel op de rand van het laad- bordes op de plaats waar een trap op dit bordes uitkomt. De arbeider J. P. v. D. uit IJmuiden, die juist de trap opkwam, kreeg een klap van de vallende ketting, tenge volge waarvan hij met een grote hoofdwond in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. De rangeermeester G. M., uit IJmuiden, koppelde gistermorgen in de staalfabriek een wagen los van een giettrein. Daarbij stootte hij het hoofd dusdanig, dat hij ter observatie in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk is opgenomen. Zaterdagavond 9 October komt het caba ret variété gezelschap van Frans Muriloff met „Elck wat wils" in het Kennemer Theater te Beverwijk om op te treden voor de vereniging „De Gieteling". Medewerken den zijn onder meer Jan de Cler, Swen Smeele, Sylvain Poons en Phyllis Lane. Het mag een verheugend feit genoemd worden, dat, hoe dichter de sluitingsdatum (30 September) van het jeugd-muziekcon cours nadert van het Beverwijkse „Toon kunst", des te meer inschrijfformulieren worden ingeleverd. Een uitgebreide collec tie inschrijvingen werd reeds hiervoor ont vangen. Alhoewel het aantal voor piano (2- en 4-handig) sterk in de meerderheid is, kwamen er ook voor viool, viool-piano, hoorn-piano, hoorn (solo), blokfluit-piano ïn harp binnen. Het geheel belooft dus een revarieerd programma op te leveren en nen mag deze opzet van Toonkunst zeker geslaagd noemen. Alhoewel de sluitingsdatum van de in schrijving op 30 September werd gesteld, zullen diegenen, welke hun formulieren nog niet inzonden, tot Zaterdag in de ge legenheid worden gesteld dit alsnog te doen. Nadien is inschrijving echter niet meer mogelijk. Aan alle inzenders zullen vervolgens deelnemerskaarten en nadere bijzonder heden worden toegezonden. Het gehele concours zal over drie avonden worden ver deeld, drie Woensdagavonden en wel op 3, 10 en 17 November. Gezien bet grote aantal ingeschrevenen, zullen de eerste twee avonden worden be steed aan de voor-selectie. Iedere deel nemer zal dan een stukje van pl.m. vijf minuten mogen voorspelen. De beoordeling hiervan zal zó zijn, dat elke deelnemer welke minder dan acht punten behaalt, afvalt. De beoordeling zal gebaseerd zijn op: ten eerste de componist van het te spelen werkje; ten tweede de techniek en ten derde de voordracht. Alle deelnemers, die acht en meer pun ten behalen, zullen op de slotavond naar de prijzen mogen dingen, zodat vooral deze laatste avond een prachtige avond vol af wisseling zal worden. Er zijn door pianohandelaren en muziek uitgeverijen vele mooie prijzen beschikbaar gesteld, welke naast de hoofdprijzen voor de beste leerling van Kennemerland en de beste leerling ter plaatse, zullen worden uitgereikt. Laat dit voor allen, welke hun inschrijf formulier nog niet inzonden, een aanspo ring zijn, dit alsnog zo spoedig mogelijk te doen bij de organisator van dit jeugd-mu ziekconcours van Toonkunst, de heer J. de Roos, Berkenlaan 32 te Beverwijk, waar men tevens alle gewenste inlichtingen kan verkrijgen. Geen spreekuur De burgemeester van Veisen houdt op Maandag 4 October en de heer Maas, wet houder voor Sociale Zaken op Woensdag 6 October a.s. geen spreekuur. GEBOREN: L. W. de Boer—Walters, z„ Merwedestraat 32, IJmuiden; E. Kloosterhuis Sieben, z„ Kanaalstraat 58 rd, IJmuiden; M. M. Adrichemde Wit, d., M. van Heems kerkstraat 110 a, Heemskerk; J. M. Donker Cottaar, z., Kalverstraat 22, IJmuiden; H. C. Hamersvan der Molen, z., Velserbrug- weg 3, Velsen; C. C. SmitRaar, z„ Vecht- straat 145, IJmuiden; L. SparriusKeur, d., Trompstraat 3, IJmuiden-O.; A. C. Sewalt— Lijnzaad, z„ Bonairestraat 52, Santpoort; M. EversTrek, d., Homburgstraat 20 rd., IJmuiden; E. N. KrijgsmanZwart, z., Gu- likerstraat 18 rd, IJmuiden; A. M. Tourneij Klaver. z„ Rijnstraat 34, IJmuiden; I. Mas- selmanStenvers, z„ IJsselstraat 67, IJmui den; N. KwakGravemaker, d., Lange Nieuwstraat 760, IJmuiden-O. OVERLEDEN: M. van Santen. 78 j., we duwe van P. 't Hart, de Weerdstraat 14, IJmuiden-O.; J. Smit, 68 j., echtgenote van B. Lammers, Delftstraat 35 rd, Haarlem. Zbals reeds eerder is gemeld, heeft de Castricumse tafeltennisclub CSV voor Zondag 10 October een tournooi georga niseerd, dat in de grote veilinghal aan de Duinenbosehweg zal worden gehouden. De inschrijving tot deelneming is vandaag (Donderdag) gesloten en naar wij van de zijde der technische commissie vernemen zullen er ongeveer 140 dames en heren aan het tournooi meedoen. De deelnemers zijn afkomstig uit Castricüm, Alkmaar, Krom menie en Wormerveer. Zowel het eerste als het tweede team van de Castricumse damclub St. Thomas speelde in hötel Sport-Duinzicht tegen het eerste en tweede team van de damclub Oostzaan voor de bondscompetitie. Voor geen van de Castricumse teams was er een overwinning weggelegd; het eerste verloor met 210 en het tweede met 515. Het ligt in de bedoeling van de Castri cumse supportersvereniging CSV, om bij het 25-jarig bestaan van de sportvereni ging CSV in April 1955 het CSV-bestuur een waardig cadeau aan te bieden in de vorm van een motormaaimachine. Een der gelijk cadeau zal voor het CSV-bestuur ongetwijfeld een uitkomst zijn, daar het maaien van de sportterreinen jaarlijks een grote uitgave vergt. Het gemeentebestuur heeft de supportersvereniging toestemming verleend tot het houden van een geldinza meling door middel van lijsten. Aan de lijst verenigingen in Castricüm is er dezer dagen nog een toegevoegd, na melijk de klaverjasclub „De Goede Ver wachting". Castricüm is thans vier klaver - jasclubs rijk: De Harmonie. Blauw-Zwart, De Vier Azen en de pas opgerichte club. En dan zijn er nog diverse verenigingen die geheel zelfstandig klaverjasdrives or ganiseren, zodat liefhebbers van deze sport hun hart kunnen ophalen. Of.... ten lange leste niet meer weten waar zij het beste kunnen spelen. Ook de tweede wedstrijdavond in dit seizoen van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" is met felle strijd gepaard ge gaan, vooral in de tweede groep was dat het geval en de beslissingen vielen hier al vroeg in de avond. De jongere leden stre den met wisselend succes: Hoogvorst ver loor weer, maar Boonstra hield de eer hoog en versloeg Oh. Belterman. De uitslagen van groep twee zijn: Lim- men-Hoogvorst 10; Meyer Sr.-R. Meyer afgebr; Duinmeyer-Versseveld afgebr.; Boonstra-Belterman 10; Verdult-Vessies 1—0; Duisenberg sr.-Katers 10; Los- Hoppen 01. In de eerste groep werden prachtige par tijen gespeeld. Fel en hardnekkig vocht Molenaar tegen clubkampioen Bakker. Ook D. van Vuuren en G. de Kooter beten ge ducht van zich af tegen resp. v. 't Hoff en J. Meyer. De eerste beslissing viel in laatstgenoemde partij en na schitterend spel wist De Kooter zijn tegenstander tot opgeven te dwingen. De uitslagen zijn hier: Molenaar-Bakker 01; Slings-Muyen afgebroken; De Koo- ter-Meyer 10; Piët-Koomen 01; v. d. Does-Nijkamp afgebroken; Jimmink-Ter- voort 01; Van Vuuren-v. 't Hof afgebro ken; Rieinhout-Siebers afgebroken. DONDERDAG, 30 September 1954. Beste kinderen, Ziezo, daar ben ik weer. Jullie hebben het één Donderdag zonder je vertrouwde hoekje moeten stellen, maar van nu af aan hoop ik jullie weer elke iveek zonder mankeren op deze plaats te ontmoeten. De herfst heeft zijn intrede dit jaar goed gedaan: wind, regen, soms zelfs hagel en onweer. We zitten meteen weer midden in de nare tijd van koude voeten en ons verlangen gaat alweer uit naar een heerlijk snorrend kacheltje 's avonds. Op ons plaatje is het nog heel wat kouder: je ziet een hondenslee met zes trekhonden in het barre Noorden op weg naar een nieuwe plaats om de tenten op te slaan. Wist je dat deze trekhonden een allesbehalve lekker leventje moeten leiden? HORLOGER Kennemerlaan 30 OPTICIEN Tel. 4127 PRACHT SORTERING HORLOGES Pontiac - Prisma - Union enz. DONDERDAG 30 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Quo Vadis". Rex, 20 uur: „Een schot valt in Venetië". Kantklosschool Amsterdam, 19.30-21.30 uur: tentoonstelling in Patronaatsgebouw A.R. en C.H.U., 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, bijeenkomst. VRIJDAG 1 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Vergeef mij". Rex, 20 uur: „Heidi". VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. Daar zijn onze huishonden gewoon ver wende paleis-hondjes bij. Die trekhonden zijn vaak nog erg wild. Zij worden alleen wanneer ze in dienst van een expeditie zijn, dus wanneer ze zwaar werk verrich ten, gevoed en de rest van de tijd moeten ze zelf maar aan hun kostje zien te komen. Meestal leven zij dus als wolven en weten zich in leven te houden door het verschal ken van wat wild. De dieren slapen altijd buiten, ook bij een temperatuur van zo een twintig graden onder nul. Als de ex peditie-leden dan in hun tenten onder ver scheidene dikke vachten de nacht door brengen, graven de honden zich een diep hol in de sneeuw, rollen zich helemaal op in die kuil en gaan met de rug naar de wind gekeerd ook een uiltje knappen. De volgende morgen wacht hen een rantsoen vlees, wat zo op de sneeuw ge worpen een waar gevecht betekent tussen de sterke dieren om de grootste portie. Meestal gaat daar de aanvoerder (dus de sterkste hond) mee strijken. En dan knalt al spoedig weer de zweep boven hun kop pen en scharen zij zich gedwee op hun plaatsen om te worden ingespannen voor een nieuwe tocht. Ik zou jullie nog wel meer kunnen ver tellen over die reizen nabij de Pool-cirkel, maar probeer zelf eens een boek in handen te krijgen over de avonturen van een of andere ontdekkings-reiziger in het Pool gebied. Ik weet zeker dat je het in één adem uit zult lezen. En nu gauw naar de post. Als eerste is hier vandaag WIELREN NER, die met heel goede berichten van zijn moeder komt. Wat fijn jongen, dat ze zo goed vooruit gaat! Het zal me benieu wen wanneer je schrijft: moeder is thuis, Tante Els!, want dat zal nu toch heus niet zo lang meer duren. Ik vind dat je wat netter gaat schrijven, Wielrenner. Komt dat misschien ook van de oefeningen met vader? MARJANNEKE kan het best vinden op school. Fijn, dat je zo goed mee kan ko men. Een voorwaardelijke overgang is dikwijls niet gemakkelijk. Als je niet aan de gestelde eisen voldoet, dus wanneer je slechte cijfers haalt, dan ga je onherroe pelijk weer terug. Zorg dat dat niet ge beurt, meisje! Hard werken en volhouden, dan kom je er vast! Wanneer ga je naar de oogarts? Een goede bril zal je onge twijfeld van je hoofdpijn af helpen. ZEEMEERMIN mist haar vriendinnetje heel erg. Ja meisje, het is vaak zo in het leven, dat onze beste vrienden naar andere plaatsen gaan en dan merk je pas wat een goede vriend je had. Schrijf haar maar s# veel en het zou erg leuk voor jullie zijn als ze in de Kerstvacantie eens kon ko men logeren. Leuk, dat je een prijs won met dat plantje. Wat was het? Had je het de hele vacantie zelf verzorgd? De pols van WOELWATER is gelukkig weer genezen. Zo ben je ook weer over die narigheid heen. Leuk, dat jullie enkele weken geleden een bezoek aan Beeckestein gebracht hebben. Het was wel de moeite waard, hè! Het is alleen voor jullie nogal een heel eindje uit de buurt. Hebben jullie gefietst of zijn jullie op de motor gegaan? HARDLOPER vertelt mij vol trots over zijn nieuwe fiets. Dat lijkt me een fijn karretje, jongen! Het merk dat je noemde staat inderdaad bekend als „onverslijt baar", dus als je je nieuwe ros goed on derhoudt, dan heb je de eerste vier, vijf jaren een gloednieuwe fiets en daarna kun je er nog wel eens zo lang mee toe. Zorg echter, dat je je fiets nadat er een bui op gekomen is, goed afdroogt of zet hem voordat je de regen in gaat dunnetjes in de witte vaseline, zodat het chroom geen schade van de vocht ondervindt. Maar ik denk, dat vader je zo wijs wel gemaakt zal hebban. Veel plezier met het stalen paardje, hoor! Tot slot is hier CLEMATIS, die straks in het bezit komt .van een foto van alle schoolgenoten. Ik herinnerde me, dat ik I ook nog zoiets in mijn bezit had en zo ben ik dezer dagen eens in een paar oude boe kenkisten gaan snuffelen. En dan merk je, dat na zoveel jaren zo'n foto eigenlijk pas waarde krijgt, want ik heb er meer dan een half uur op zitten turen en allerlei voorvallen en personen uit mijn schooltijd kwamen weer in mijn herinnering op. Zuinig bewaren, die rol-prent, hoor! Heb ben je ouders het leuk gehad op „Prinsjes dag" en hebben jullie al iets van de ballon nen gehoord? Die „Esmoreit" moet je be slist gaan zien. Het is een mooi middel eeuws spel. Als je het een keer gezien hebt vergeet je het niet gauw en dat kan je later bij je examen te pas komen. Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). ^XXXXXXXXXXXXX)OOCOOOOOOOCC)OOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOC §ÉÉK fi'i 8 TANTE ELS FELICITEERT: Petunia en Nonja, die allebei verleden week Donderdag jarig waren; Vliegende R Pijl, Azalia en Spineuza, die met z'n R drietjes Maandag jarig geweest zijn; 8 Bimpje, die beslist Dinsdag een jaar ouder wilde worden en Goudvlindertje, g 8 die daarmee wacht tot volgende week 8 Woensdag. r Allemaal veel geluk toegewenst! 8 8 CXXXXXXIOCXXXXOCCGOCOCXXXXXXXXXIOOOOOCOOOOOCXDOOCOCCOOOOGOO De oplossing van het vorige weekraadsel is „DIERENDAG": (das, ibis, eland, ren dier, everzwijn, nijlpaard, damhert, arend, gems). Puntentelling: Clematis 9, 10, 10; Zeemeer min 9, 10, 10; Wielrenner 9, 8, 10; Marjan- neke 8, 8, 10; Hardloper 9, 9, 10; Woelwater 9, 9, 10. Dit raadsel is het laatste van deze ronde. Doet allemaal je best, eens kijken wie deze keer het mooie boek over een Pool-zwerf- tocht wint! X kleverig boomvocht. X stekelig dier. X grote zwarte vogel. X rolprent. X schrede. X hoogte, vluchtheuvel. X kant van de weg. X verdriet. X i hoge stand. X gekneed meel. Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een woord dat je veel zult tegen komen de volgende weken. Het raadsel is weer tien punten waard. Toen Woensdagmiddag omstreeks half vijf de trawler „Onderneming 3", SCH 117, van Corn. Vrolijks Visserijmaatschappij, onder slechte weersomstandigheden, voor een nieuwe zeereis de vissershaven verliet, schrokken de vele familieleden, toen onge veer ter hoogte van de Semafoor de motor afsloeg en de logger aan de hevige Noord- westerwind werd overgeleverd. De logger dreef in Zuidelijke richting naar de Zuiddam en dreigde daarop te stranden. Met drie stoten op de scheeps- fluit werd sleepboot-assistentie gevraagd. Een geluk bij een ongeluk was het echter dat juist de nieuwe Urkerkotter UK 126 „Grietje" binnenkwam. De Urkerbeman- ning overzag direct de moeilijkheden waar in de trawler verkeerde en verleende assi stentie om een stranding te voorkomen. Na dat was vastgemaakt sleepte de kotter de „Onderneming 3" terug naar de haven. In middels was het motorkamerpersoneel ér in geslaagd de motor weer op gang te krij gen. Na een half uur verliet de „Onder neming 3", nagestaard door velen, opnieuw de haven. Ondanks het stormachtige weer verlieten ook de trawlers VIOS en Abra ham Woensdagavond voor een nieuwe reis de haven. In de gezellige sfeer, die immer de fees telijke bijeenkomsten van de gemeentebe drijven in Velsen rond de verschillende jubilea kenmerkt, heeft gisteren de heer C. W. de Rooy zijn zilveren dienstjubileum gevierd. Ruim 24 jaren geleden kwam de heer De Rooy als straatreiniger in dienst van Velsens reinigingsdienst en nu bekleedt hij de plaats van chauffeur in de rang van eerste monteur. In het feestelijk opgetuigde achterzaaltje van het Nederlands Hervorm de Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan zijn hem vele goede woorden toegevoegd en heeft hij doelmatige geschenken in ont vangst kunnen nemen. Namens het gemeentebestuur compli menteerde wethouder J. C. Aschoff hem. Spreker dankte de jubilaris voor de wijze waarop hij altijd zijn werk verricht en bood hem een enveloppe met inhoud en sigaren aan. De directeur van het bedrijf, de heer J. H. van der Burg, merkte op dat het in dit jaar al de vijfde jubilaris was, die in personeelsverband werd „gevierd" en stak de heer De Rooy een pluim op de hoed inzake zijn werk. De heer De Rooy heeft altijd in duistere winternachten een werkzaam aandeel in de sneeuwploeg en de heer Van der Burg deed deze mannen de toezegging dat binnenkort de oudste wagen zal worden vervangen door een nieuwe. Hij sprak de wens uit dat de jubi laris zijn chauffeurscapaciteiten ook daar bij zou kunnen tonen. De heer P. de Jong bood in een humo ristisch speechje de gelukwensen van de collega's aan en vereerde hem een gastoe- stel en bloemen. Tenslotte sprak in dezelfde trant de heer J. Böhm en, de hobbies van de heer De Rooy kennende, namelijk hengelen en kaarten, overhandigde hij een keurig op getuigde werphengel, waaraan een klein „oorlam" bevestigd was. Spreker memo reerde de laatste gezamenlijke busreis van het personeel uit het bedrijf en deed de suggestie een fonds te stichten, waardoor een jaarlijks uitstapje zou kunnen worden bekostigd. De heer De Rooy dankte voor de vele blijken van waardering en daarna heeft de heer Van der Burg een aantal eigenge maakte kleurenfoto's op het doek gebracht, waarbij een aantal uit Wenen speciaal in de belangstelling stond. Met het Duitse s.s „Sankt Katharina", dat Woensdagmiddag voor de steiger van de papierfabriek Van Gelder Zonen is aan gekomen, werd een lading van 1082 vadem hout aangevoerd uit de Canadese haven Digby. Ter gelegenheid van het vertrek van pastoor A. M. A. Vollaerts naar zijn nieuwe standplaats in Leiden, waar hij Vrijdag, 8 October zijn intrede hoopt te doen in de R.K. parochie van St. Petrus, is een com missie uit de parochianen samengesteld, die het afscheid van de pastoor voorbe reidt. Dit afscheid zal geschieden op Woens dagavond, 6 October in het St. Josepb- parochiehuis aan de Banjaertstraat. De heer H. Ooms, uit Bakkum, had in zijn vrije uren ijverig gewerkt aan de bouw van een kano, met het gereedkomen waar van een lang gekoesterde wens in vervul ling was gegaan. De kano werd „gemeerd" in een sloot, achter timmerfabriek Hop man, aan de Stetweg en klaarblijkelijk hebben anderen dit geweten, want in een van de laatste nachten is het ranke vaar tuigje spoorloos verdwenen. De rijks politie heeft de zaak in onderzoek. Woensdag 29 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Soemba van Vlaar- dingen, Sint Catharina van Sigby. Ardetta van Liverpool. Nero van Hamburg. Nelly G van Londen. Leonard T van Vagervikken. Clothilda van Uddervalla. Vertrokken zijn: Stella naar Vestervick. Dieter Waltraud naar Bremen. Lingestroom naar Londen. Bomma naar Oslo. Trito naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8