Velsens Fikkies en Trixies dingen naar de eer en de prijzen Door pech van „De Kampioen" won „Volharding" de „Zilveren Molen" Agenda voor Velsen Zuidpier en strand trekpleisters gedurende zomers weekeinde ABC vierde het achtste lustrum met klinkend feest Marnix van St Aldegonde- school vierde verjaardag Floralia-winnaartjes kregen de kroon op hun zomerwerk Keukenbrand aan de De Noostraat M. M. v. do Horst jubileerde bij G en W „Kenrieir erland" eerste bij de nieuwelingen Heemskerk Nieuwe vlag voor jubilerende afdeling 7 Hondenparade 1954 werd weer een genoeglijk kinderfeest Benzinedamp en een waakvlam Feestavond van boerenleenbank Tweehonderd gulden voor, „pleisteractie" Er is dag en nacht gevist Zomerhuisjes al weg, maar zon kwam terug Suomi-athleten liepen 25 km. binnen twee uur Schoolfeest bij jubileum Honden zoeken huis Geslaafd paddestoelen weekend van het Instituut MAANDAG 4 OCTOBER 1954 Een van de zeldzame gebeurtenissen, die sinds jaren door kunnen gaan omdat 't droog bleef, is de jaarlijkse „Hondenparade", die ook Zaterdag goed weer trof. Zij werd - zoals altijd - op touw gezet door de Velsense Dierenbescherming op 't nog te elfder ure gemaaide speelveld achter 't Kerbert-asyl in de Heerenduinen. Daar zijn Zaterdagmid dag een dikke honderd honden en hondjes uit alle hoeken van Velsen voorgeleid en gekeurd met als inzet de zilveren wissel-lauwertak en een macht aan speelgoed voor de kleine bazinnen en bazen. Met onze redacteur, de heer J. Folkertsma, als vanouds vrolijk achter de microfoon is het blaffend en ook wel eens wat vechtlustig gedierte opgeroepen en na enige uren kijken (van de jury), glunderen (door de baasjes) en tellen (weer door de jury) kwam als best-verzorgde hond van 1954 het aanvallige dotje „Dotje" van Toosje Pronk als eerste prijswinnaar uit de bus met 78punten. Er waren drie maatstaven aangelegd: reinheid, gezondheid van de hond en hou ding baasje-hond. Dat alles serieus beke ken is, bleek wel uit de vaak geringe pun- tenverschillen en dat het ècnt niet ging om de raspoedels of de edelste Afghanen werd bewezen door het feit, dat in de hoogst-geplaatste groep alleen maar „ras echte vuilnisbakkies" met de eer en de prijzen gingen strijken. De tweede prijs was voor Fokkie van Anneke de Jong en als derde mooiste van de middag werd Trippie van Corrie Zwart uitverkozen. Ze hebben zich allemaal kostelijk ver maakt de honden vanwege de levens grote plakken leverworst, die na de keu ring dankbaar werden geconsumeerd, de kinderen om de spanning van dit jaarlijkse geval, de wachtende cadeaux en het koek. je en de ouders langs het kantje omdat het nu eenmaal een plezierig gezicht is zo'n stoet kinderen bezig te zien met ernstige snuitjes en opgedofte hondebeesten. En iedereen omdat de firma Engelhart met een verrassing klaar stond in de vorm van eetbare waar voor elke deelnemende hond. Het paaltu Het paaltje van de afzetting vóór de jurytafel heeft het overigens zwaar te verduren gehad tijdens deze parade, want nadat bij het begin een viervoeter voor een nadrukkelijke bevochtiging had zorg gedragen, bleek dit voorbeeld zo aanste kelijk te werken, dat bijna geen hond zonder het afgeven van zijn visitekaartje eraan voorbij kon komen. Trouwens: het is tóch een zware middag geworden. De jury, bestaande uit voorzit ter v. d. Wall, mevrouw v. Kaam en me vrouw Mechanicus, telde zich het hoofd moe, meneer P. de Weers van het asyl, moest maar zien zijn gerechtigheid te vrij. waren van al te grote jeugdige belang stelling en de vriendelijke dierenbescher mer, die na afloop van het feest de twee geleende tafels te bestemder plaatse te rugbracht, moest daarvoor uit zijn avond eten gehaald worden. Niettemin is alles in pais en vree ver lopen. op enkele onvermijdelijke honden ruzies na en al waren er dit keer heel wat •kinderen zonder meer niet verschenen, tot groot verdriet van de man aan de micro- De bewoners van de De Noostraat werden Zaterdag rond het middaguur opgeschrikt door het verschijnen van een tweetal brandweerauto's, waarvan één ook na het tot stilstand komen een angstaanwekkend claxongehuil bleef produceren en pas na vakkundig ingrijpen van de chauffeur tot zwijgen was te brengen. Hun komst gold het huis van de familie de V., welke pas een tweetal maanden haar nieuwe flat be woont. Mevrouw De V. beging de onvoorzich tigheid in de keuken een jumper te was sen in benzine, zonder eerst het waakvlam- metje van dé geyser te hebben uitgedraaid. Het resultaat laat zich denken. Afgezien van een paar flinke brandwon den en een roetzwarte keuken liep alles toch nog goed af. De benzine vatte vlam, zonder dat er zich een explosie voordeed. Het vuur was spoedig geblust met mede werking van enige monteurs welke in de benedenflat werkzaam waren en de brand weer kon dan ook zonder water te hebben gegeven weer spoedig inrukken. foon, deze hondenshow, bedoeld als viering van de vierde October heeft voor de vijfde maal haar bestaansrecht bewezen. Zodat ze volgend jaar zeker weer op het pro gramma zal worden genomen. Voorafgaand aan de eigenlijke middag heeft notaris W. Boerlage de trekking ver richt van de grote loterij ten bate van Die renbescherming. De prijzen liggen op de gelukkige winnaars te wachten in het Kerbert-asyl, waar tevens een trekkings- De hoofdprijs is af te halen Meidoorn straat 16. De feestavond voor de leden van de Castricumse coöperatieve Boerenleenbank ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, zal Woensdag 6 October in de hal van de groentenveiling Ons Belang plaats vinden. Het feestprogramma zal worden ver - zorgd door het bekende Langedijker Caba ret Gezelschap, dat reeds vele malen in Castricum optrad. De aanvang van de avond is op 19.30 uur bepaald. Zonder enig uiterlijk vertoon en crjft op speciaal verzoek van de jubilaris r heeft Zaterdag de heer M. M. van der Horst zijn veertigjarg jubileum als employé vanj Gas en Water herdacht. Op 2 October 1914 als grondwerker in tijdelijke dienst, werd hy twee jaren later bevorderd tot fitter. Op 24 Augustus 1917 kwam hij in vaste dienst en op 1 Januari 1930 kreeg hij als nevenfunctie een plaats als brandweerman in Velsen-Noord. Op 1 Januari 1951 werd hij eerste fitter in vaste dienst in loongroep V en sedert 10 Augustus 1942 is hij brand meester van Velsen-Noord. In de voormiddag van Zaterdag hebben de wethouders van de bedrijven H. de Boer en van personeelszaken C. P. J. Maas ten huize van de jubilaris hem de gelukwensen van het gemeentebestuur overgebracht, wat de heer De Boer vergezeld deed gaan van de gebruikelijke enveloppe met inhoud en de nimmer bij dergelijke gelegenheden ontbrekende kist sigaren. De directeur van het bedrijf de heer P. J. de Klerk en de ad junct-directeur de heer C. W. Visser waren hierbij tegenwoordig. Namens het personeelfonds kwamen la ter in de morgen de technisch-hoofdambte- naar J. ten Cate en de ambtenaar voor per soneelszaken M. Hühl de jubilaris compli menteren en ook zij boden hem een envelop pe met inhoud. In de loop van de dag mocht de heer Van der Horst nog vele ge lukwensen van collega's en vrienden incas seren, zodat dit festijn poch*ms niet onop gemerkt is voorbij gegaan. De in Heemskerk gehouden „pleister actie" ten bate van de R.K. EHBO-vereni- ging, heeft een bedrag van bijna tweehon derd gulden opgebracht. Met een voorsprong van slechts één seconde op het Amsterdamse „Le Champion" is de amateurploeg van „De Volharding" uit Utrecht met de wielrenners Rademaker, Van Leur en Klein winnaar geworden van het „Zilveren Molen" tournooi van D.T.S. Het Haarlemse „De Kampi'oen", dat weer een grote rol speelde in dit tournooi en vier ronden lang de leiding had, werd in de vijfde ronde door pech getroffen. Bij de nieu welingen ging de overwinning naar de sterke Beverwijkse ploeg van „Kennemer- land" met de renners Beentjes, Groot, Stroomer en Jong. In de wedstrijd voor nieuwelingen, waar voor 26 ploegen aan de start verschenen, veroverde „Le Champion" na de eerste ronde reeds een voorsprong van 12 secon den op de ploeg van „Kennemerland". waarin Braas pech had. Op drie seconden van de Beverwijkers volgde de „Rotter damse Leeuw", terwijl „De Kampioen' toen de achtste plaats bezette en in het verdere verloop geen toonaangevende rol meer speelde. Na de tweede ronde had „Le Champion" haar voorsprong op „Kennemerland" ver groot tot 22 seconden en de „Rotterdamse Leeuw" had drie seconden op de Bever wijkers verloren. In de derde ronde moest G. Duinmeyer van „Kennemerland" zijn makkers laten gaan en ondanks dit verlies wisten de vier overgebleven „rood blau wen" bij het ingaan van de laatste ronde hun achterstand op „Le Champion" tot negen seconden te reduceren. De „Rotterdamse Leeuw" had de strijd met de koplopers niet vol kunnen houden en was verder achtegeraakt. In de laatste ronde ondernamen Beentjes, Groot, Stroo mer en Jong nog een aanval op de positie van „Le Champion" en deze bleek later geslaagd te zijn, want met 19 seconden voorsprong werd „Kennemerland" win naar en voor één jaar eigenaar van de „Zilveren Molen" der nieuwelingen. Amateurs Van de vijftien om de minuut vertrokken amateurploegen nam het Haarlemse „De Kampioen" na de eerste ronde al de eerste plaats in met negen seconden voorsprong op D.T.S.dat weer op enkele seconden ge volgd werd door „Volharding". „Olympia", „Le Champion" en „De Bataaf". Na de tweede ronde, waarin „Sparta" de strijd staakte, had D.T.S. haar achterstand op de Haarlemmers teruggebracht tot één sec. Het zag er toen even gevaarlijk uit, maar Op de kust voor Casablanca ligt hoog en droog de Nederlandse vrachtvaarder TriangaHet vaartuig, dat 490 ton meet, zal vermoedelijk niet dan met de grootste moeite kunnen worden vlotgesleept. in de derde ronde hadden de leiders het tempo weer verhoogd en noteerden na deze ronde weer negen sec. winst. Ook na de vierde ronde ging „De KamDioen" nog aan de kop met tien sec. vóór „Le Champion", dat ten koste van D.T.S. naar de tweede plaats was opgerukt. Pech De vijfde ronde werd echter zowel voor „De Kampioen" als voor „De Bataaf" uit Halfweg, een pechronde. Van de drie over- "eblevën Haarlemmers, Rusman, Tonny Peters en Eelsing, kreeg Rusman een lekke band en hoewel zij nog enkele kilometers konden rijden, moesten zij in de laatste ronde capituleren. De nog uit drie man bestaande ploeg van ,,De Bataaf" kwam in de vijfde roncle ten val en daarbij werd de Aalsmeerder J. Verseveld gewond aan hoofd en schouder? en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Door de tegenslag van „De Kampioen" kon „De Volharding" naar de eerste plaats oprukken en handhaafde zich daar ondanks een verwoede tegenaanval van „Le Cham pion" op het nippertje. Uitslagen Nieuwelingen: 1. „Kennemerland", Be verwijk, 64 kilometer in 1 uur 36 min. en 48 sec.: 2. „Le Champion", Amsterdam 1.37.7: 3. Rott. Leeuw, Rotterdam 1.39.0, „De Kampioen" werd vijftiende in 1.43.31. Amateurs: 1. „De Voiharding", Utrecht de 96 kilometer in 2 uur, 28 min. en 12 sec.: 2. „Le Champion", Amsterdam 2.28.13; 3. „De Spartaan", Den Haag 2.28.48; 4. H.R.T.C., Hoorn 2.29.32. Op 15 November zullen voor de tijd van drie maanden de kinderzegels 1954 ver krijgbaar worden gesteld. Het ontwerp is van Sierk Schröder de tekst en waarde cijfers zijn ontworpen door P. J. J. van Trigt te Den Haag. De zegels zijn uitgevoerd in rotogravure; elke zegel in een kleur. De zegels geven beelden uit het leven van het kind, verzorgd door de, met de opbrengst van de toeslag te subsidiëren, instel lingen. De waarden zijn: 2 cent 3 cent Fröbelen, kleur: sepia; 5 ct. 3 ct. Hygiëne, kleur: Olijf; 7 ct. 5 ct. Openluchtspel, grijs-blauw; 10 ct. 5 ct. Algemene verzor ging, kleur: bruin-rood; 25 ct. 8 ct. Tekenen als therapie, kleur: blauw. De zegels zullen tot ultimo December 1955 geldig blijven. Het wondermooie herfstweer dat de dag van gisteren kenmerkte heeft vele liefheb bers van zee en strand doen besluiten om, wellicht voor het laatst in dit seizoen, en kele uren te toeven aan de voet van de Zuidpier of tot een wandeling erop, te mid den van het bijna rimpelloze water. Het was daar een va-et-vient; niet alleen van inwoners van deze contreien ook onze Oosterburen waren er in flinke getale ver tegenwoordigd. De fietsenstalling en vooral het auto- parkeerterrein boden een bijna zomerse aanblik. Naar schatting stemden er 's mid dags cum een uur of drie een tweehonderd wagens geparkeerd. Door de duinen beschut tegen de land wind was 'het op bet strand best uit te hou den in de volop schijnende najaarszon. Ook de café-terrasjes waren druk bezet iin de middaguren. Zo vormde deze Zondag nog een meevallertje voor de exploitanten aan het einde van een bizonder slecht sei zoen. Natuurlijk kon deze ene dag het jaar niet meer goed maken, doch hij was niet temin een welkome toegift. 's Nachts rloorvissen Op de pier zaten de sportvissers in grote getale. Enkele waren er al van Zaterdag avond af en hadden ook 's nachts zitten vissen bij het licht van eèn stórmlamp of op het gevoel. De meesten echter waren in de loop van ce dag, aangetrokken door het prachtige weer, naar IJmuiden gekomen. De voorraad zeepieren, verkrijgbaar in de café's aan de voet van de pier, en gelief koosd aas voor het vangen van diverse soorten zeevis, was al dra uitverkocht. Of het daaraan gelegen heeft, of aan de Zuid-Oosten wind, zal wel een open vraag blijven; de vangsten waren niet om over te brullen. Velen gingen 's avonds zelfs zonder bot huistoe. Natuurlijk waren er ook enkele gelukki gen die kans zagen een maaltje bij elkaar te vangen. Een paling vain ruw geschat(!) een pond was het record van deze Zondag, dat ons ter ore kwam. Vanaf de pier was de aanblik op het strand wat onwennig zonder dc vertrouwde zomerhuisjes, welke nu allemaal voor de wintermaanden zijn opgeborgen. De Deneb lag gezellig buiten de pieren te dobberen en beloodste de vele binnenko mende schepen, welke een steeds boeiend schouwspel opleveren voor de wandelaars op de pier. Niet echter voor de vele ver loofde paren die bij het vallen van de avond zwaargearmd de pier afkuierden, met slechts belangstelling voor elkaar. In Zaandam is Zaterdagmiddag een 25 kilometerloop gehouden voor lange afstand lopers, waarvoor niet minder dan 41 deel nemers aan de start verschenen om het parcours in de kortste tijd te gaan afleggen. Onder hen bevonden zich de Suomi-leden L. Schol en L. Lievers, die zich uitstekend hebben geweerd en lang niet tot de laatst binnenkomende behoorden. Want op deze lange tocht moesten tien deelnemers de strijd staken. De twee Suomi-leden wisten echter de voor hen ongewoon lange afstand binnen de twee uur af te leggen, hoewel zij uiteindelijk toch een flinke achterstand hadden van respec tievelijk 13 en 21 minuten op de eerst aan komende. Dit was Van Ginkel van GAC die over de 25 km. en met een fel gevecht in de eindstrijd met nummer twee, de Trekvogels man Van Voorts, er 1 uur 33 min. 36 sec. over deed. Van Voorts liet 1 uur 33 min. 54 sec. afdrukken en no. 3 werd T. Overdijk (AAC) in 1 uur 35 min. 45 sec. Van Suomi kwamen L. Schol als dertiende in 1 uur 46 min. 6 sec. en L. Lievers als no. 21 in 1 uur 54 min. 22 sec. binnen. Bij de Zondag in Alkmaar door „Olym pus" gehouden singelloop over 4700 meter, die over een zeer mooi parcours liep, kon de bekerhouder A. Spek van Suomi jammer genoeg wegens een blessure niet starten en dus zijn prachtige wisselbeker niet ver dedigen. In de C-klasse startte W. Kok voor Suomi, die de wedstrijd in het hoog opgevoerde tempo, waardoor veel uitvallers werden ge boekt. bijna niet kon volgen. T~ij ervoer, dat deze eerste wedstrijd in het winterseizoen veel meer training behoefde. De inzinking halverwege de wedstrijd demonstreerde dit. Hij wandelde ongeveer 15 seconden om daar na de wedstrijd te vervolgen en toch nog een zevende plaats in de C-klasse te bezetten. De wisselbeker ging naar de eerste A- klasser C. Borst van Olymnus, Alkmaar. Eerste B-klasser was Christiansen van NAC (Noordwijkï en eerste C-klasser werd Griffioen van ASV Amsterdam). „Ons Genoegen" gaat „De beunhaas" opvoeren De R.K. toneelvereniging „Ons Genoe gen" te Heemskerk heeft voor de eerste uitvoering in het nieuwe seizoen in studie genomen het toneelspel van Joh. Demler en Henk Bakker „De beunhaas" Jn gebouw „Concordia" vierden de le den van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (A.B. C.) Zaterdag met een feestavond en een receptie het 40-jarig bestaan dezer af deling. Namens het afdelingsbestuur hield de districtsbestuurder de heer A. de Ruiter een toespraak, waarin hij de pioniers eerde en hen dank bracht voor hun moeilijke en vaak ondankbaar werk. Enkelen van hen waren nog aanwezig en zij hadden hun werk zien voltooien, zodat zij dank zij hun stuwkracht en energie nu zelf in een ge lukkiger maatschappij konden leven. Spre ker bracht de grote offers, die de A.B.C., vroeger Nederlandse Vereniging van Fa brieksarbeiders, tiidens de crisistijd had gebacht, door bijvoorbeeld 14'/° millioen gulden aan de werklozen uit te betalen. Iets dergelijks kwam ook nog thans voor, doch nu werd een werkloze uit betaald tot 80. van zijn laatstgenoten loon. Vier veteranen mochten uit handen van de heer De Ruiter het gouden N.V.V.- insigne ontvangen, met de gelukwensen van het N.V.V.-hoofdbestuur. De gelau- werden waren P. Wormsbecher, K. Groot, J. Wilderom en H. Mantje. terwij] de heren J. Pauw en A. Martens het zilveren insigne en oorkonde voor het 25-jarig lidmaatschap werd overhandigd. Nieuwe vlag Een der jubilarissen bracht daarop in een speechje dank aan het afdelingsbestuur MAANDAG 4 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Vergeef mij". Rex, 20 uur, Heidi". Ned. Herv. Toneelgroep IJmuiden-Oost, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, uitvoe ring. DINSDAG 5 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Vergeef mij". Rex, 20 uur, Johan Kaart in ,,'n Fijn span". ODOCXXXXXXXXXXX)COOOOCOOCOOOOOOC>CX>COOOOOCOOCXX>OCOOOOOOOOC O O Veertien zwervers hebben een tijdelijk a onderdak gevonden in het Velsense 8 Herbert-asyl, honden, waarvan men zich haast niet kan voorstellen, dat de eigenaars ze met onbekende bestemming de straat op hebben gestuurd. Tijdens de hondenparade van Zaterdag is via de versterker een warm beroep op de 8 aanwezigen gedaan, deze baasloze die- 8 8 ren voor de dood te bewaren. Wij slui- 8 ten ons daar gaarne bij aan en wekken a de dierenvrienden in Velsen op, zo 8 mogelijk deze veertien honden aan een goed, nieuw tehuis te helpen. D30000000000CO Het 25-jarig bestaan van de Marnix van St. Aldegonde-school in IJmuiden is Vrij dag door bestuur, leerkrachten en leerlin gen in intieme kring op passende wijze ge vierd. In de morgenuren werd in de school de kinderen gewezen op de grote verdien ste van Philips Marnix van St. Aklegonde als raadsman van Willem van Oranje. In de middag kwamen de 237 leerlingen met personeel van de school en bestuurde- ren met hun dames bijeen in het gebouw voor Christelijke Belangen oan het Ensche- déplein. Het hoofd der school, de heer D. Visser, wees de kinderen erop dat zij het voorrecht genoten, naar hij zeide, op een Christelijke school te worden onderwezen en riep hen Uitbreidingen bij Hoogovens en in de polder Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee dat bij hen zijn ingekomen en ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter in zage zijn gelegd de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het bedrijf door het oprich ten van brikettenfabriek nr. 2, het oprich ten van een nieuwe werkplaats (locoloods) voor klein onderhoud van rollend materiaal, het uitbreiden van de buispostinstallatie in het HO-laboratorium op het hoogoventer rein te IJmuiden; het bestuur van de Zuid en Noord Spaarndammerpolder te Hoofd dorp, tot het wijzigen van het hulpgemaal oc het perceel aan de Zijkanaal B-weg te Vo1 sen, nabij de Velsertogt; de Caltex Petro leum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's-Gravenhage tot het uitbreiden van de benzine- en autogasoliepompinstallatie op het perceel Kalverstraat 9 te IJmuiden. Op Maandag 18 October 1954, te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zi.in loden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mon deling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. op ook in later leven Christus te trachten na te volgen. Aan de dames J. v. Veelen en A. Hey- mans werden bloemen geoffreerd. De heer Visser zegde het personeel dank voor de toewijding waarmee zij steeds hun taak vervullen en sprak daarbij de wens uit dat de samenwerking ongestoord bestendigd zou blijven. Daarna lieten leerlingen zich horen in blokfluitarrangementen en door het opvoeren van toneelstukjes. Vervolgens werd door de goochelaar Herman Caarls uit Alkmaar grot en klein een keurig pro gramma opgediend, waarvan vooral de jeugd uitermate genoot. De heer J. de Kor te, hoofd van de Insinger-school zette het feestelijk gebeuren voort door een serie films te draaien, die eveneens veel waarde ring boekten. Onthaald op diverse lekker nijen, trok het jonge volkje tegen halfzes voldaan huiswaarts. Het bewijs dat aan dit feest ook door buitenstaanders aandacht was geschonken, was te vinden in een aantal bloemstukken dat de zaal sierde. Enigszins officieel werd deze middag wel door de toespraak van de voorzitter van het bestuur, de heer Ab de Jong, door de gelukwensen die ds. J. W. van der Gronden aanbood namens de Raad van de Christelijk Gereformeerde Kerk en door de woorden van de heer W Hoge- vvind, die de mede jubilerende onderwijs krachten toesprak Tientallen fietsen tegen de huizen en honderden kinderen in de omgeving van de voormalige gaarkeuken in de Abeelenstraat lieten Zaterdagmiddag geen twijfel be staan aan de plaats van hèt dorado voor de jeugdige prijswinnaars van de Floralia potplantententoonstelling 1954. Toen om twee uur de r.aar buiten draaiende deur met veel moeite geopend was ging een gejuich op onder de van ongeduld trappelende jeugd. Met groepjes van tien werden zij binnen gelaten in het rijk van de heer Beskers die als een ééndag-Sinterklaas-in-burger met zijn discipelen een oogje hield op de lange tafels vol speelgoed, waaruit de jeugdige prijswinnaars mochten kiezen. Uit de aard de zaak was dit voor het jonge volkje een moeilijke geschiedenis. Kiezen uit tientallen soorten speelgoed en andere begerenswaardige artikelen valt ook niet mee! Vakkundig moest er in bal len geknepen worden en even geprobeerd hoe hoog zij opstuiterden. Een schrift met notlood diende even peinzend in de hand 'ehouden te worden voordat het weer kon vorden neergelegd, om keurend een knal rode auto bewonderend in de handen te nemen. Ook werd er diepgaand overlegd met mede-prijswinnaars, want ook boet- seerklei is een begerenswaardig artikel. Dat de keus van de adviseur dan een geheel andere blijkt te zijn, maakte het nog moeilijker. Inderdaad is een kikker die zelf springen kan als je in een balletje knijpt, iets om te hébben.... Tenslotte wordt de aanvankelijk ver smade bal triomfantelijk omhoog gehou den. Die bal, dat is toch maar „je dat". Ook voor de meisjes was er een keur van prijsjes. Met ernstige gezichtjes wer den poppen bekeken en prentenboeken doorgebladerd; er is langdurig geconfe reerd met de hartsvriendinnen en er wer den auto's gekozen. Voor de „extra prijzen" was een kamer tje apart. Daar werden alleen de meest succésvolle potplanten-kweeksters en -kwekers toegelaten. Daar kwam ook dat meiske-met-spijkerbroek binnen, dat na veel wikken en wegen een bal koos. Bij de deur draaide ze zich nog eens om, keek naar het eind van de tafel met prijzen, bekeek haar bal nog eens en ruilde toen nog gauw voor een doosje met een paai stukjes zeep. Schoot het dat spijkerbroekmeiske nog net op tijd te binnen dat moeder de plan ten óók wel eens water heeft gegeven? Zo was er Zaterdag voor elk wat. Voor en overhandigde voorts namens de „ge schenk-commissie" het cadeau aan de heer De Ruiter, bestaande uit een nieuwe vlag, die ontworpen was door de heer H. P. Brits en uitgevoerd door mevrouw M. Goossens-Koomen. De dochter van de heer Brits werd een boek aangeboden voor haar vader, die niet aanwezig kon zijn, als dank voor het goed geslaagde ont werp, voorstellende een fabrieksgebouw met op de voorgrond een paar pakken en rollen papier, waarboven de naam van de vereniging was aangebracht. Ook mevrouw Goossens-Koomen ontving een zelfde ge schenkje als bewijs van erkentelijkheid voor haar vele werk. Beide dames werden toen nog bedacht met een bakje bloemen en kon de vlag in gebruik worden geno men. De heer De Ruiter dankte de leden voor hun offervaardigheid en hij hoopte dat „zij vaak achter haar aan zouden mar cheren als dit nodig was". De hoofdbestuurder de heer H. Albers hield vervolgens een korte herdenkings rede, waarin hij de economische, politieke en sociale toestanden vergeleek tussen de jaren 1914 en 1954. Hij wenste de afde ling geluk met hun 40-jarig jubileum en wekte de leden op in de komende jaren hun plicht t.e doen, om „met het stijgen der jaren trachten te winnen wat de tijd te geven heeft". De vrolijke noot ontbrak deze avond niet en daarvoor zorgde Charles Aerts Radio ensemble met een cabaret-programma „De vrolijke noot". Alhoewel het aantal artisten gering was, waren zij toch van een dusdanig formaat, dat de ABC'ers volop genoten hebben. Receptie in de middag In de middaguren had het bestuur een druk bezochte receptie gehouden, waarop enkele geschenken en zeer veel bloem stukken waren aangeboden. Historie, berinneringen en toekomst plannen werden tijdens deze receptie op velerlei wijze behandeld door afgevaar digden van zuster-organisaties. zoals bij voorbeeld door de heren E. Sanders van le P.v.d.A., J. Schouten van de A.B.C. Wormer, H. v. d. Hoff van de VARA, P. v Eijk, namens de A.N.M.B. en J. Wijn berg van (3e Bestuurs Bond IJmuiden. Een der oprichters, de heer W. David son. kon nog enkeie oude anecdotes op- balen en wethouder W. F. Visser, spre kende namens het gemeentebestuur, ver geleek de posities van de vakbonden in ipsj en voor veertig jaar. Zeer veel leden maakten van deze ge legenheid gebruik om het reeipiërende bestuur te feliciteren. Het zogenaamde „paddestoelen-weekend" in de Castricumse jeugdherberg Konings- bos dat leden van de afdelingen Heiloo, Alkmaar, Den Helder en Castricum van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling èn die van „Ons Huis" uit Amsterdam, Zaterdag en Zondag bijeen bracht, kan in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Onder ideale weersomstandigheden werd Zondagmorgen een excursie gemaakt naar de bossen onder leiding van de heer H. J. van Elven, van het P.W.V. te Castricum. Er werden vele soorten paddestoelen ge vonden en verzameld: giftige, minder gif tige en eetbare. Men vond een groene knol-amaniet, waarvan het eten van een stukje, ter groot te van een theelepeltje, voldoende is, om het niet meer te kunnen navertellen. Voorts verzamelden de excursisten diverse exem plaren gekraagde- en gewone aardsterren, witte en zwarte kluifjeszwam, Judasoor, varkensoor, koraalzwam, bloemkoolzwam en de beruchte „dennenmoorder", waarvan de naam, evenals van enkele andere soor ten, reeds uit de doeken doet wat zijn „taak" is, of waar zij op gelijken. Zaterdagavond was de deelnemers door leden van de afdeling Castricum een bont programma aangeboden, dat evenals de excursie, een groot succes werd. ieder van de prijswinnaars een beloning voor de zorgen aan hun plant besteed en een aanmoediging voor alle jonge kwekers van volgend jaar om ook te proberen tot de gelukkigen te behoren.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9