Leerschool nodig om straks te kunnen lopen VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Veren igi n Zal er in de verre toekomst nog eens een fabrieksschip IJmuiden verlaten Twee moderne Britse drifters in IJmuiden met 250 crans haring Havenberichten Visserij - varia 1 Verre visserij zveer actueel uit de IJmond Costricum Nieuwe kleuterschool geopend 5 Voor transito Brandweer in actie voor brandende handdoek „Sportief" begon het seizoen met verlies Succes van drumband IJ.H. in Krommenie Stand na derde ronde bij „Never Down" Lezing over vogels (met geluid) Bridgeclub „De Oranjeboom" „Kijk een beetje uit, George" DJK-Waterloo 1-6 SVIJ verslaat Geel Wit Wat de tuinders kregen Scheepvaart DINSDAG 5 OCTOBER 1954 "J^OOOCOOOCX (Van een visserij-medewerker) DE ONTWIKKELING VAN DE NEDERLANDSE VISSERIJ beweegt zich thans „op de grens van twee werelden" zou men kunnen zeggen. Met voorbij gaan aan het feit, dat de ons omringende visserijmogendheden deze grens reeds lang gepasseerd zijn, ware te stellen, dat op dit moment een beslissing genomen moet worden, die de toekomst van het nationale bedrijf raakt, zo niet voor een groot deel bepaalt. De kotters hebben de Noordzee veroverd en de taak van de middenslag- en grote trawlers al deels overgenomen. De logger >ot kan bij haar huidige ontwikkeling die vissoorten, waarvoor de kotters niet kunnen zorgen, voor haar rekening nemen en wat er dan nog als „onontgonnen gebied" der visserij op de Noordzee over zou blijven, ontmoet een uitstekende vloot van exploitanten in de kotter-trawlers van het type Medan, Colombo en de daar straks nog op aansluitende schepen. Het is zelfs sterk de vraag, of deze laatst genoemde categorie de trawlers niet de baas is als het om zuivere Noordzee visserij gaat: de kleinere vermogens van deze vaartuigen maken een rendabeler reis eerder mogelijk dan bij de zware klasseschepen, die in feite te groot zijn voor de Noordzee. En dus een nieuwe uitweg moeten zoeken naar verdere wateren. Hiermee is de kern van de thans weer acuut geworden aangelegenheid geraakt: de trawlers zijn uitgediend op de Noord zee. Voor een enkele haringjacht in het zomerseizoen zullen zij ook in de toekomst geschikt en gewild blijven, maar wanneer het de bedrijfsgenoten ernst is met de slag zin „Eet meer vis", dan zal deze vis goed koper moeten worden. Uit de bouw en de historie der trawlers volgt logischerwijs deze „verdere" bestem ming. Uit de biologie van de Noordzee en de daar verre van denkbeeldige overbevis- sing eveneens. Het moge waar zijn, dat Ne derland het gedurfde experiment met de verre visserij niet met doorslaand succes heeft gewaagd sinds de laatste oorlog, een ander feit is, dat de overheid eindelijk opening van zaken heeft verstrekt en aan sluitend op het plan-Tinbergen met een bepaalde subsidie op de proppen kwam. Het hele vervolg op die eerste subsidie is nu lang genoeg geleden, om daar nog even met critiek op terug te komen: nadat de commissie Tinbergen de regering eindelijk tot beweging en actie had weten te bewe gen, bleef het. stil in IJmuiden. Het geld, dat het bedrijf vroeg voor die volgens dat bedrijf óók zo hoognodige verre visse rij, kwam op tafel, maar IJmuiden ant woordde niet. Applaudisseerde niet eens. Nivellering van bijdrage Sindsdien zijn jaren verstreken. Weer ligt er een plan voor verre visserij ter tafel, al ontbreekt momenteel nog een definitief „ja" van het bedrijf op de vraag, wie er mee doet. Maar gelukkig is er ook geen „nee" gezegd. Er is geaarzeld en van twee, drie kanten kwamen toezeggingen, die zich echter niet als definitief wilden laten gelden zolang alle voorwaarden niet bekend waren. Want men heeft het bij de vorige, moedige keer gezien: als er strop pen geleden waren, kwamen die stroppen gevoelig aan. Is het wonder, dat het bedrijf de al te harde slagen van het lot, dat nu eenmaal zulk een belangrijke rol speelt bij het kans spel der verre visserij, wat wil verzachten? En dat het daarvoor wel een beetje wil toegeven als er in dat geval wat minder geld gegeven kan worden bij het welslagen van een reis? Wat dat laatste betreft: het lijkt ons uitermate juist, dat ook voor een goede reis een bepaalde „premie" in het leven wordt geroepen, omdat daarmee een spoor slag naar nog betere prestaties gegeven kan worden. Duitse pottenkijker Het opstellen van voorwaarden, waar onder opnieuw een verre visserij begon- ADVERTENTIE Voor een MOOIE en DEGELIJKE LINNENUITZET naar De Ruyter's Manufacturen Kenn.laan 159 - Tel. 5605 nen kan worden, is niet eenvoudig. Neem alleen al de arbeidsvoorwaarden. De rei zen op de haring zijn momenteel redelijk tot goed en af en toe zelfs uitstekend. 'De bemanningen zien dus niet al te veel in een herhaling van wat wel eens als een „avon tuur" is betiteld. Menige reder overigens evenmin. Daar staat echter tegenover, dat een stuk van de visserij-toekomst ermee gemoeid is en dat we er de schepen voor hebben, al is die vloct n'.aar klein. Vijf verre visserijtrawlers, die zonder meer door IJmuiden geleverd kunnen worden, zou den ruim voldoende zijn om de aanloop te doen slagen en elke week een schip met verse IJslandvis aan de markt te garan deren. Niet alleen echter het lokken van de haringteelt, maar ook de veel langere reizen en niet te vergeten de Duitse vis- schipper, die mee zal moeten als leermees ter, liggen zwaar op de maag van de ge middelde visserman. Want hij heeft zich in het hoofd geprent de beste visser van Europa te zijm en moet hij eten een deel zijnier bevoegdheden aan een Duitse commandant overgeven? Toch is het helaas nodig, dat Nederland opnieuw wordt ingewijd in de verre vis serij, een bedrijf, dat meer nautische en ook visserij technische problemen kent, d an wij als Noordzeevaarders onder de knie kunnen hebben. Verdere toekomst Wat wij voorheen aan anderen leerden, zullen wij nu van die anderen moeten op steken. Wreed, maar waar. Bovendien en nu zullen wij even pro beren met beide benen aan de grond te fantaseren moet Nederland mee met de toekomstige ontwikkeling van de visserij, die verder gaat dan af en toe een trawler naar de verre wateren. Het fabrieksschip, De opnieuw in kringen van het be- jj I drijfsleven en der overheid ter hand genomen plannen voor een hervatting van de verre visserij, gaven ons aan- 8 ;i leiding het nog steeds actuele pro- bleem der visserij van verre te laten bezien door een medewerker, die zijn gegevens ontleende aan een aantal gesprekken over dit onderwerp. Be paalde zienswijzen zullen de IJmui- dense reders wellicht niet geheel nieuw voorkomen, andere kunnen aanvechtbaar zijn het bijgaande be toog is echter naar onze mening be langwekkend genoeg om in onze ko lommen een plaats te vinden. ïj XXXXXIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOaXCCfCOCCOOCCOOOOOCOOOOOOOO dat menigmaal als onbereikbaar is afge schilderd voor dit land, zal éénmaal ook hier, geconvoyeerd door „catchers" de IJmuidense pieren uitvaren. Omdat het fabrieksschip het enige antwoord is op de vraag naar constante kwaliteit en een zo snel mogelijk na de vangst gevroren pro duct. Koelhuizen zijn geen sanatoria, ze maken van wrakke vis geen betere kwali teit. Een fabrieksschip daarentegen, dat een half jaar uit blijft en volbeladen naar huis komt, kan over een vriesketen in het land die er óók komt een pracht kwaliteit verse vis distribueren. Terug echter naar de werkelijkheid: er zal opnieuw een begin gemaakt worden met de verre visserij. Het is wederom een waagstuk. Maar het waagstuk is de toe komst van het bedrijf waard. Want er wordt reeds te lang voortgebouwd op de oude fundamenten, die op een bepaald moment wel eens onder het gebouw ineen zouden kunnen storten. Drie trawlers Drie trawlers en wat dagschuitjes waren aan de afslag van vandaag: de „Bergen" (van 27 Sept.) met 1550 kisten haring; de „Gelria" (van 28 Sept.) met 1375 kisten haring en 25 diversen en de „Bloemendaal" (van 25 Sept.) met 580 kisten makreel, 60 haring, 150 schelvis en piepers, 30 diversen en 70 stuks stijve kabeljauwen. Garnalen Gistermiddag was er nog wat aanvoer van garnalen. 112'kg export garnalen gin gen van de hand voor 0.94 per kg en 105 kg flauwe garnalen voor 0.84 per kg. Besommingen Nog enige besommingen van gisteren: de „Eveline" voor een tiendaagse reis ƒ18.650; de „Tborina" voor een zelfde reisduur f 24.730; de „Sumatra" voor een negen- daagse 22.900. De HD 87 maakte 10.400, de Zweed GG 223 8180, de Zweed LL 591 11.560. Goede prijzen De haring deed vanmorgen liefst van 15 tot 18; de makreel van slappe kwa liteit 22 en de goede soorten 25 tot 28. Rijen kabeljauw waarvoor België in de markt was deden 146 tot 112, kisten 176. Grote schelvis ging van de hand voor 61, grootmiddel voor 57 (voor Bel gië). Binnenland kocht de kleinmiddel schelvis 31 tot 32, pennen 28 tot 29, braad 18 tot 19 en wijting 16. Zwarte koolvis maakte 80 tot 90, grote gul 55, middel 39 en torren 21. Schollen en tongen De uivertjes haalden vanmorgen 16, goede drietjes 25. Engeland was in de markt voor schol 2 32 tot 33), voor schol I 50) en voor de grove schol 55 tot 60). Lappen maakten ditmaal 3.90, grootmiddel 3, kleinmiddel 2.70, tong I 2.40 en tong 2 2.20. Voor de Woensdag Voor de Woensdagmarkt verschijnt de trawler „Mary" (van 27 Sept.) met 1350 De voor velen nog zo vertrouwde sfeer van de vooroorlogse drukte bij de lossing van voor transito-verkeer bestemde vis, die door buitenlandse schepen in IJmuiden wordt aangevoerd, heeft gisteravond van zes uur tot half tien rondom de Tegeltjes- markt aan de Vissershaven in de nabijheid van het havenkantoor gehangen. In de mid dag waren namelijk twee van de modernste driftertrawlers van de Engelse vissersvloot van Lowestoft de IJmuidense haven bin nengevallen: de LT. 387 „Young Duke" en de LT. 375 „Young Elizabeth". Met de in de nacht van Zondag op Maandag scheep ge haalde haring in totaal 250 crans moesten de schepen tachtig mijl naar IJmuiden stomen. De „Young Elizabeth" en „Young Duke" zijn eigendom van Small Co. Limited en werden eind vorig jaar opgeleverd door de Richards Ironworks Ltd. In het eerste sei zoen tijdens de haringvisserij op de Engelse Oostkust bleek dit soort schip al een succes te zijn. In de motorkamer staat een 270 pk. Bewoners van een flat aan de Rijnstraat in IJmuiden hebben gisteravond omstreeks zeven uur de schrik van hun leven beleefd toen een handdoek, die boven het gasfor nuis te drogen hing, vlam vatte. Zij meld den brand, waarop de brandweer met auto en al uitrukte. Toen de brandweermannen arriveerden bleek het gevaar door de be woners zelf al bezworen te zijn. De schade beperkte zich tot de verbrande handdoek en wat zwart geblakerde hout- en beton werk. Maandag 4 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Aeneas van Kopenhagen. Ligur van Karlstad. Phryne van Caen. Maria Dan van Gravesend. Eemstroom van Gran gemouth. Stad Breda van Narvik. Jelö van Risör. Antaris van Kemi. Prinsegracht van Helsinki. Lijnbaansgracht van Kotka. Java van Marseille, Strauna van Clypeda. Pieter S van Cardiff. Wittekind van Raumö. Bit tern van Liverpool. Vechtstroom van Liver pool. Aco van Gothenburg. Roelf van Odense. Flevo van Ca.diff. Dorido van Lissabon. Vertrokken zijn: Muttersegen naar Sunds- vall. Birmingham naar Harlingen. Manica naar Sundsvall, Nils Ebesen naar Kopen hagen. Netherland Coast naar Rotterdam. Jaga naar Helsinki. De IJmuidense damclub „Sportief" open de de competitie met een wedstrijd tegen Halfweg II in het Cultureel Gebouw. Het is een 12-8 nederlaag geworden. De Spor- tief-mannen hebben tot het uiterste hun best gedaan, maar konden niet verhinderen dat Halfweg II met twee punten huiswaarts keerde. G. Mooi en J. Lichtendahl redden de eer voor Sportief. De uitslag was: 1. H. AnderaH. Kempe 0-2, 2. J. de BoerF. Bijma 0-2, 3. J. JansenN. Hoegé 1-1, 4. G. MooiA. de Groot 2-0, 5. J. Jon kerA. v. d. Meer 0-2, 6. H. Lichtendahl C. J. van Beek 0-2, 7. P. BakkerB. van Strien 1-1, 8. J. Slager—H. Pols 1-1, 9. J LichtendahlJ. van Beek 2-0, 10. J. Wes- seliusH. W. Fikke 1-1. Voor de onderlinge competitie werden gespeeld: Joh. BosW. Post 1-1, H. Holt— P. Veen 0-2, J. BakkerP. Westerval 2-0. D. Koster'B. Glas 2-0, M. MengerH. Dijkhuizen 2-0, H. Veldman—C. d,e Ruiter 2-0. Woensdag 6 October speelt het tiental van Sportief in Heemstede tegen Cruquius. Tijdens het drumbandconcours, dat Za terdag in Krommenie werd georganiseerd door de Harmonie Kunst en Vriendschap en waaraan door negen drumbands werd deelgenomen, behaalde d'e drumband van de IJmuider Harmonie het hoogst aantal punten, n.l. 158 en had daarmee niet min der dan 10 punten voorsprong op no. 2 en 21 op no. 3. Een fraaie beker werd toegevoegd aan de reeks tropheeën, die deze drumband de afgelopen jaren wist te veroveren. De onderlinge competitie van de R.K. bridgeclub „Never Down" is weer in volle gang en nadat drie ronden zijn gespeeld, is de stand als volgt: 1. W. GroenTesselaar 184.61 percent: 2. dames SchaapSchaaper 173,75 pot. 3. C. Poncinv. d. Geest 168.75 pet. 4. Duin— P. Poncin 168,75 pet. 5. KorsimanSterk 163,61 pet. 6. FluitmanJ. Schaaper 163,17 pet. 7. MohrVendel 161,25 pet. 8. Schuyt Schuyt 160,48 pet. 9. SchramKuys 159,74 pet 10. WitloxHoogerheyde 155,45 pet. 11. AdmiraalKramer 154,86 pet. 12. P. SchnitFrankenmölle 150 pet. 13. W. ZwagerHoogland 149,22 pet. 14. echtpaar Groen 148,53 pet. 15. Alden'kampTervoort 146,25 pet. 16. HulsH. Schmidt 138,75 pet. 17. mevr. KramerVan Kampen 138,75 pet. 18. Heyne—Eyking 138,19 pet. 19. MaksHeere 137,50 pet. 20. G. Schaaper Pirovano 133,87 pet. 21. echtpaar Braun 125 pet. 22. KorteTimmer 123,10 pet. 23. BoerlageBoerlage 106,41 pet. De Velsense afdeling van „Dierenbe scherming" heeft voor Donderdag 8 Octo ber een ledenvergadering uitgeschreven, onder meer met het oog op de uitbreiding van het bestuur met één lid. Het bestuur zelf stelt als candidate mevrouw J. Ver doornWesselink. Voorts zal de eventuele fusie met andere afdelingen aan de orde komen en na de pauze houdt de heer J. Ivanigh, een bekende vogeldeskundige, een causerie over het werk van vogelwachters, toegelicht met epiprojecties en bandopna men van vogelgeluiden. De in café „De Oranjeboom" gehouden bridgedrive van de club van deze naam te Heemskerk is als volgt geëindigd: Groep 1: 1. Muven Jr.—Tabak 50 pnt. 2. Beentjesv. d. Wel 49 pnt. 3. Koopman De Vries 46' pnt. 4. SpijkerFlentge 43 pnt. 5. dames SpijkerFlentge 42 pnt. 6. heer en mevr. v. d. Lee 38'A> pnt. 7. Koop man—De Vries 37 pnt. 8. Groot—De Boer 29 U, pnt. Groep II: 1. heer en mevr. Koopman 49</s pnt. 2. MuileboomBelleman 46'/-> pnt. 3. mevr. Modode heer Wentink 43 pnt. 4. mej. v. d. Welde heer Blankend'aal 42 pnt. 5. heer en mevr. Henneman 41>/2 pnt. 6. HennemanCornelisse 39V2 pnt. 7~. heeir en mevr. v. d. Jagt 37 pnt. Bridgeclub „Driehuis" De derde wedstrijd van de eerste voor ronde van de bridgeclub „Driehuis" is ge speeld. In alle afdelingen hebben de kop lopers hun eerste plaats af moeten staan. De uitslagen zijn als volgt: Afd. A: 1. Schaaperv. d. Vlugt 62 70 percent; 2. en 3. SnoekNoordman 53.97 pet.; 2. en 3. HilligeKuipers 53.97 pet.; 1. BornCleeren 53.17 pet.; 5. Bosman Mevr. Need 49.21 pet.; 6. echtpaar Poppe 48.41 pet.; 7. BaisBaart 40.48 pet.; 8. GeusValk 38.10 pet. Afd. B: 1. OomsKlinkenberg 78.75 per cent; 2. dames Ooms—Slaats 57.60 pet.; 3. echtpaar v. Rumpt 46.25 pet.; 4. Leviet Berkhout 45.pet,; 5. Immingv. Game ren 40.pet.; 6. dames v. DokBerkhout 32.50 pet. Afd. C: 1. v. d. Eekhoutmevr. v. d. Vlugt 59.52 percent; 2. DupkerNeed 57.94 pet.; 3. TolWarmendam 56.36 pet.; 4. Geus Sr.mevr. v. Haften 52.39 pet.; 5. KrabWecker 50.79 pet.; 6. echtpaar Jon ker 47.62 pet.; 7. dames NoordmanKlin kenberg 45.24 pet.; 8. echtpaar Ouwerkerk 30.16 pet. Ruston-diesel. De lengte is 87.2 voet en de inhoud 325.5 ton. In de voormiddag kregen de schepen al ligplaats in de Vissershaven, maar pas tegen de avond werd met de lossing be- gennen. Een gedeelte van de vangst werd per auto vervoerd, de rest ging per spoor wegwagon Duitsland in. De „Young Duke" loste 120 crans (een cran is vier manden of zes aluminimum kisten) en de „Young Elizabeth" 125 crans. De haring werd door de scheepjes gevan gen in de buurt van het lichtschip „Smith's Knoll." „Al te veel is het niet voor een nacht," vertelde de schipper van de „Young Duke", William Soanes, „Maar de haring ziet er mooi uit. Vorig seizoen was de drif ter „Fruitful Bough", de PD. 417 kampioen met een vangst van 32314 crans in één nacht." De vangst wordt door de Engelsen elke dag onmiddellijk in de haven aan wal gebracht. Beide schepen waren ook uitge rust met aluminium kisten. „Die hadden we in IJmuiden toch al lang moeten heb ben," hebben we horen verzuchten. Schip per Soanes hij is thans 51 jaar za) ongetwijfeld binnenkort over het bezoek aan IJmuiden moeten schrijven. De „Young Duke" is geadopteerd door een school in Crawley in Sussex en Soanes vertelt de leerlingen graag en van alles over zijn werk en belevenissen. De R.K. toneelstichting „T.O.V." te Be verwijk zal op 25 November het nieuwe seizoen openen met de opvoering van het toneelspel van Koos Beswino „Kijk een beetje uit, George". De regie heeft de heer H. Tros. Na vijftien minuten spelen in de eerste helft bij de stand 11 in de wedstrijd DJKWaterloo zal niemand hebben ver moed, dat de IJmuidenaren een forse ze ge zouden boeken. DJK opende direct met enige gevaarlijke aanvallen en het was ma-ar goed, dat doelman Kok in deze pe riode het hoofd koel hield, anders hadden de IJmuidenaren een 2—0-achterstand ge had. Nu bracht Kok op prachtige wijze redding en slaagde Post er in met een hard schot zijn club de leiding te geven. DJK slaagde er in na prachtig spel gelijk te ma ken. Vain dit ogenblik af gaf Waterloo de toon aan en toen eerst De Boer en daarna Koopman gescoord hadden zakte de ploeg van DJK ineen en konden de IJmuidena ren een gemakkelijke zege behalen. Een Amsterdammer schoot in eigen d-oel, zodat met een 4-1 voorsprong de rust aanbrak. Na de hervatting was het al spoedig 51 door een goed schot van Koopman, ge volgd door een doelpunt van Broek. Hier na was de aardigheid er af, en speelde Waterloo rustig verder. S.V.IJ. heeft dit jaar een betere start dan andere jaren en zal in deze zware compe titie ongetwijfeld haar woordje gaan mee spreken. Uit 2 wedstrijden heeft S.V.IJ. thans 3 punten binnengehaald. Met een invaller voor J. Mors bond men in Haarlem de strijd aan met Geel-Wit, dat met 3 overwinningen reeds van haar kracht had blijk gegeven. Voor de rust had S.V.IJ. een klein over wicht niet in doelpunten kunnen uitdruk ken, terwijl na de rust Geel-Wit al spoedig een offensief inzette, waarbij S.V.IJ. zich bepaalde tot enkele zeer gevaarlijke uit vallen, uit één waarvan J. Spaanderman na een half uur z'n club de leiding gaf, 1—0. Ondanks verwoede aanvallen van Geel- Wit en luide aanmoedigingen van de tal rijke bezoekers slaagde de thuisclub er niet in de gelijkmaker te scoren. In deze perio de verrichtte de S.V.IJ.-achterhoede met F. Verschoor en met steun van J. Buis, die eenmaal van de doellijn kon wegtrappen, prachtig werk. Voor de volgende week staat voor S.V.IJ. 1 de thuiswedstrijd tegen TZB op het pro gramma. De wedstrijd begint om 2.30 uur op Schoonenberg. kisten haring; de „Haarlem" (van 27 Sept.) met 1600 kisten, waarvan 156Ö kisten ha ring en 40 diversen en de „Postboy" (van 27 Sept.) met 1350 kisten, waarvan 1325 haring en 25 diversen. Voorts zou de traw ler „Petten" (van 27 Sept.) stomende zijn met vis en haring. Oudste boten zijn daarna de trawler „Onderneming 4" SCH 153 (van 27 Sept.), de „Elie", „Limburgia", „Norma Maria" en „An-tje" (allen van 28 Sept.) Haringvangsten De „Gelria" deed gisteren een trek van 180 manden haring, dte „Flamingo" een trek van 40 manden haring en wijting, de „Elie" een trek van 60 manden haring. De „VIOS" meldde een trek van 100 manden haring, de „Alla-nwater" van 50 manden haring en de „Medan" van 20 manden haring. De schipper van de „Mary" gaf trekken door van 100, 120, 70 en 50 manden haring, de „Haarlem" meldde een dagvangst van 350 manden. De „Tzonne" had een dagvangst van 400 manden haring en de „Postboy" een dagvangst van 200 manden. De „Abra ham" deed trekken van 40 manden haring. Loggers als de KW 159 en KW 123 deden trekken van 40 en 60 manden haring. Binnengekomen IJM 71 Bloemendaal, 21 Gelria, 213, 249, 30, 27, 272; KW 43 Rijnmond I, 45 Neptu- nus; UK 4. 203, 166, 93, 241, 66; AM 18, 17, 16; WR 33, 7, 667. Vertrokken IJM 20 Johannes Polderman, 38 Zee- landia, Klaas Wijker, 33 Tborina, 62 Suma tra, 75 Gorredijk, 8, 11, 5, 204, 240, 78; KW 175 Onderneming, 22 Oreon, 2 Dirk Donker Curtuius, 48 Cornelis Marinus, 144 Wil- helmina II, 74 Hette Margaretha, 114 Avon tuur, 76 Excelsior, 130 Nederland VII, 14 Anna en Cornelia, 10 Adriana, 84 Jan, 52 Vrouw Anna, 125 Petronelia, 1669 Aleida, 107 Jacoba, 51 Prinses Margarieth, 50 Jan, 166 De Gebroeders. 173, 30, 53, 77, 90, 56, 12, 82, 210, 21, 60, 34, 94; RO 2 Dolfiin, 29: SCH 95 Bonefaas; UK 4, 166, 93, 264, 78, 36; BU 33; VO 9; VL 97. Vangstberichten uit zee In de nacht van Maandag op Dinsdag meldden de Katwjjkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW15 34 kan- tjes, KW110 17, KW19 2, KW2 20, KW5 15, KW 147 5. KW22 50, KW48 20, KW32 30, TJM75 5, KW129 60, KW163 100, KW170 5. KW3 10, KW138 10, KW47 40, KW18 10, KW866 5, KW1667 4, KW130 geen vangst. De schepen, die trawlen gaven de vol gende vangsten door: KW176 72 kantjes, KW123 85, KW159 70, KW168 24, KW127 80, KW140 37, KW175 10, KW40 20, KW41 20, KW37 20. Geen vangsten hadden de IJM 283 en KW 6. De gemiddelde vangsten waren: Vlaardin- gen, Scheveninigen en Katwijk 22 kantjes. Het bestuur van de Castricumse Kleuter school Vereniging heeft Maandagavond een nieuw kleuterlokaal in gebruik kunnen ne men, dat voorwaar een juweeltje genoemd mag worden. Het is gelegen naast de Centrale Open bare Lagere School aan de Bakkummer- straat en gebouwd door de Castricumse aannemer J. Biesterbos. In het in opvallende kleuren geschilderde lokaal hebben Maandag 40 kleuters voor het eerst „les" gekregen van de dames A. Jansen en J. Schoen en in de avonduren kwamen vele ouders kijken hoe hun pupil len gehuisvest zijn. Zij hebben datgene kun nen zien waar hun kinderen onder andere het grootste woord over hadden, namelijk: een klein toiletje, waar de peuters niet door de juffrouw hoeven worden opgetild. Een klein kraantje met een dito bakje ont breekt niet aan de „sanitaire afdeling", welke aan het eind der over de gehele lengte van het lokaal lopende gang is ge legen. Het lokaal is ruim en de zon kan van alle kanten binnen stralen. De schil der heeft zijn vakkennis kunnen botvieren op elf kleuren verf, kleuren waarover een deskundige van een verffabriek advies uit bracht. Op „peuterhoogte" heeft men langs drie wanden tekenborden aangebracht. De verlichting bestaat uit acht een meter lan ge TL-buizen en voor de verwarming zul len vier gaskachels zorg dragen. Het geheel geeft een uitermatige stevige en propere indruk en met trots leidde de voorzitter van de vereniging, de heer Jac. Joosse de ouders rond. Van de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Maandag m Castricum de volgende prijzen: sperciebo- nen f 0.90—f 1.30, stokbonen f 0.85—f 1.15, pronkbonen 4257, snijbonen 6095, an dijvie 815, bospeen 2230, spruiten 55— 73, bloemkool 3545, prei 2126, tomaten 45—72. Abbedijk, 3 1400 m. ZW. Azoren. Alblasserdijk, pass. 3 Key West n. Le Havre. Aldabi, 4 v. Rotterdam te Bremen. Alhena, 3 v. Rio de Janeiro te Victoria. Alkaid, pass. 3 Fern. Noronha n. Las Palmas. Almkerk, pass. 2 Guardafui n. Fremantle. Alnati, 3 360 m. N.NO. Victoria. Ariadne, 4 Malta verwacht. Alamak, 4 v. Port Said n. Genua. Alphacca, pass. 2 Fernando Noronha n. Buenos Aires. Amstelland, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Appingedijk, pass. 3 Vlissingen n. New York. Arnedijk, pass. 4 Lands End n. Newport. Aludra, pass. 4 Ouessar.t a. Antwerpen. Amstelstad, 4 te Genua. Arkeldijk, 6 v. Belawan te Colombo verw. Bloemfontein, 3 v. East London n. Pt. Elizabeth Bonaire, 3 500 m. ZW. Fayal. Breda, 3 v. San Juan n. Curagao. Baarn, 3 v. Bremen te Hamburg. Bali, 2 v. Suez te Colombo. Bandjermasin, 4 v. Singapore te Bandjermasln Billiton, 4 v. Damman n. Bahrein. Caltex Pernis. 3 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Utrecht, 4 v. Sidon te Rotterdam. Celebes, 4 v. Alexandrië te Port Eaid. Caltex Nederland, 4 v. Malmö n. Rotterdam. Ceronia, 4 v. Yokohama n. Pladju. Cottica, pass. 4 Azoren n. Plymouth. Dongedijk, 3 v.. Antwerpen te Rotterdam. Delfshaven pass. 4 Wight n. Roterdam. Eemland, 4 v. Las Palmas te Amsterdam. Falco, pass. 3 Belle Isle n. Montreal. Erinna, 4 v. Surabaja n. Pladju. Esso Den Haag, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Antw. Friesland (SSM), 4 v. Nordenham te Odense. Gordias, pass. 4 Finisterre n. Tunis. Haulerwijk, 5 v. Trinidad te Port Alfred. Hilversum. 5 v. Suez te Mena el Ahmadi verw Ittersum, pass. 4 Key West n. Houston. Java, 4 v. Belawan te Amsterdam. Joh. v. OLdentoarnevelt, 4 250 m. NO. Garcia. Kota Inten, pass. 3 Minikoy n. Aden. Katelysia, 5 te Sydney verwacht. Kedoe, 4 v. Antwerpen te Hamburg. Kota Agoeng, 4 v. Balikpapan n. Soerabaja. Loenerkerk, 4 v. Colombo n. Madras. Loosdrecht, 4 v. Rotterdam te Hamburg. Loppersum, pass. 3 Lands End n. Seuta. Lutterkerk, 4 v. Marseille te Genua. Maas, 3 v. Rotterdam n. Oran. Maasdam, 3 te New York teruggekeerd. Prijzen van Maandag. Heilbot 2.30; gr. tong 4,103,60; grm. tong 3.20—2,80; kim. tong 2,82—2,60; kl. tong 2,54—2,32; kl. tong II 2,38—2,24; tarbot I 2,60—1,90, per 50 kg. Tarbot 11492; tarbot IV 48; tongschar 72; gr. schol 7863; grm. schol 88—66; kim. schol 73—55; kl. schol I 58—46; kl. schol II 46—16; schar 25—14,50; v. haring 29—11; makreel 36—16; gr. schelvis 57—50; gr.m. schelvis 5843; kl.m. schelvis 44—27; kl. schelvis I 4018; kl. schelvis II 1811; wijting 18—8; gr. gul 5742; midd. gul 4131; kl. gul 25—12; poontjes 1714, per 50 kg. Gr. ka beljauw 268—104; gr. koolvis zw. 86, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 180 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 7 kisten tongschar en schartong. 460 kisten schol, 70 kisten schar. 6700 kisten haring, 220 kisten makreel, 2700 kisten schelvis, 290 kisten wijting, 410 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten poon, 7 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 11.100 kisten. Besommingen van Maandag. IJM 116 Eveline f 18.650; 2 trawlers met f 47.680; IJM 74 f750; IJM 204 f3000; kw. 104 f3890; KW 17 f 5000; KW 10 f3810; KW 26 f3080; KW 91 f3870: KW 69 3110; KW 155 f4430; KW 64 f4780; KW 141 f3600; KW 75 f5310; KW 166 f2990; KW 107 f2990; KW 169 f2460; KW 125 f3150; KW 65 f2610; KW 85 f 1720; KW 16 f620; KW 95 f2560; KW 70 f868; KW 20 f890; KW 51 f3610; KW 52 f4840; KW 9 f1170; KW 39 f 1300; GG 223 f8180; LL 591 f11560; HD 87 f10400; RO 2 f3230; KW 133 f3610; KW 12 f3690; KW 94 f3420; KW 30 f820' KW 210 f3800; K W98 f3720; KW 53 f930; KW 77 f 1080; BU 33 f3180; RO 29 f650; IJM 3 f730. Maasland, 6 te Rio de Janeiro verw. Modjokerto, 4 v. Bremen te Hamburg. Malvina, 4 v. Singapore n. Yokohama. Mapia, 4 v. Amsterdam te Southampton. Marken, pass. 4 Las Palmas n. Huil. Meliskerk, pass. 4 Ceylon n. Aden. Mentor, 4 v. Istanboel te Izmir. Mirza, pas. 4 Cochin n. Bahrein. Muiderkerk, pas. 4 Finisterre n. Lissabon. Nieuw Amsterdam, 3 450 m. W. Lands End. Noordam, 4 v. Rotterdam te New York. Notos, 3 te Livorno. Nieuw Holland, 4 v. Sydney n. Brisbane. Oranjefontein, 2 150 m. Z. Dakar. Oranjestad, 3 220 m. N.NO. Finisterre. Ovula, 4 v. Napels te Marseille. Oranje, 4 v. Belawan n. Colambo. Oostkerk, 5 v. Djibouti te Penang. Prins Fred. Willem IV. v. Port Alfred te Le Havre. Prins Willem George Frederik, pass. 3 Lands End naar Montreal Pieter S, 4 v. Barry te Amsterdam. Prins Joh. Willem Friso, 4 v. Hamburg te Quebec Rempang, 4 v. Havanna te Philadelphia. Ruys, 4 v. Kaapstad te Rio de Janeiro. Raki, pass. 4 Gibraltar n Amsterdam. Rijndam, 4 270 m. W.ZW. Valentia. Rijnland, 4 v. St. Vincent n. Santos. Salland. 2 v. Montevideo n. Santos. Schiedijk, 4 te Rotterdam Sibajak, 3 720 m. O. Kp. Race. Stad Maastricht, pass. 3 Ouessant n. Gibraltar. Stentor, 3 v. Amsterdam te Antwerpen. Schie, 4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Amsterdam, 3 te Bremen. Stad Breda, 14 v. Narvik te Amsterdam. Stad Schiedam, 4 Narvik verwacht. Stanvac Djirak, 3 te Belawan. Stanvac Ogan, 3 v. Pululebarok n. Sungeigerong Stanvac Selo, pass. 2 Banka n. Tj. Uban. Stanvac Talang Akar, 3 v. Tj. Priok n. Sung- eigerong. Sliedrecht, pas. 4 Rasfartak n. Mena el Ahmadi Stad Maassluis, 4 v. Wabanate Southshields. Telamon, 2 v. Charleston n. Philadelphia. Trajanus, 4 v. Georgetown te Curagao. Tara, 6 v. Buenos Aires te Antwerpen verw. Van Spilbergen, pass. 4 Finisterre n. Dakar. Waal, 3 v. San Juan te Antwerpen. Wonogirt, 4 Rotterdam verw. W. Alton Jones, 5 v. Philadelphia te Port Said. Waterland, pass. 3 Kanarische eil. n. A'dam. Westerdam, 4 v. New York te Rotterdam. Wieldrecht, 3 v. Rastanura te Suez. Willemstad, 4 v. Trinidad te Grenada. Woensdrecht pass. 3 Sombrero n. Lands End. Waterman, 4 180 m. ZO. Minikoy n. Aden. IJsel, pass. 3 Ouessant n. Lissabon. Zeeland (KRL), 4 v. Rotterdam te Napels. Zonnewijk, 4 v. Trinidad n. Santos, zuiderkruis, pass. 4 Lands End n. Amsterdam. KLEINE VAART Advent, 3 v. Londen te Rotterdam. Ameland, 3 v. Rotterdam n. Londen. Amigo, 4 v. Rotterdam n. West Hartlepool. Appingedam, 3 v. Vilareal n. Antwerpen. Auidacia, 3 te Gent. Auriga, pass. 3 Holtenau n. Horsens. Atlas, 2 v. Amsterdam n. Gothenburg. Acc, 4 v. Gothenburg te Amsterdam verw. Aeneas, 4 v. Kopenhagen te Amsterdam. Albergen, 3 v. Glasgow n. Swansea. Amstelstroom, 3 v. Fowey te Amsterdam. Anna b, 4 v. Requejada te Terneuzen. Ba.b T, 1 te Vasteras. Barracuda, 3 v. Gothenburg te Goole verw. Binnenhaven, 4 v. Casablanca te Boness. verw. Bestevaer, 3 v. Wisbech te Rotterdam. Bree Helle, 3 v. Londen te Rotterdam. Brem, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Brouwersgracht, 3 v. Rotterdam n. Helsinki. Badtzo, 3 v. Londen te Amsterdam. Batavier III, pass. 3 Kp. Roca n. Casablanca. Carpo, 3 v. Swansea te Rotterdam. Cormoran, 3 v. West Hartlepool te Rotterdam. Crescendo, 3 v. Hamburg te Rotterdam. Coolhaven, 4 dwars Burlings n. Casablanca. Cornelia b I, pass 3 Brunsbüttel n. Huil. Depa, 3 v. Rotterdam n. Leningrad. Dracó, 3 v. Venetië n. Triest. Diligentia, 3 v. Bordeaux te Londen. Dokiaan, 3 v. Uleaborg te Kaage. Delfborg, 3 v. Amsterdam n. Kristiansand. Deo Favente, 3 v. Gdynia te Amsterdam. E. en A. Scheer, 3 v. Swansea te Rotterdam. Europa, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Eemstroom, 4 v. Leith te Amsterdam. Eibergen, 3 v. Teignmouth te Savona. Escaut, 4 v. Rouen n. Rotterdam. Ferocia, 4 v. Ipswich n. Vlaardngen. Gaasterland, 3 v. Harlingen n. Goole. Haskerland, 3 v. Harlingen n. Leith. Harold, pass. 3 Kiel Holtenau n. Rotterdam. Hartel, verm. 4 v. Rotterdam n. Gothenburg. Hast IV, 3 v. Dieppe n. Londen. Hast III, 4 v. Grangemouth n. Methil. Ilias, 3 v. Palermo n. Patras. Ingeborg, vertr. 4 v. Londen n. Zwijndrecht. Joost, 2 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Jaga, 3 v. Delfzijl te Amsterdam. Koningshaven, pass. 3 Scilly's n. Belfast. Kortenaer, 3 v. Marrans n Esbjerg. Larix, 2 v. Norrkoping n. Zaandam. Lucas Bols II, 6 v. Swansea te Kopenhagen verw. Lingestroom, 3 v. Londen te Amsterdam. Mariscal Lopez, 3 v. Buenos Aires te R'dam Markab, 3 v. Londen te Rotterdam. Margriet L, 3 v. Londen te Amsterdam. Mimosa, 3 v. Amsterdam n. Gothenburg. Mr. Linthorst Homan, 4 v. Hull te A'dam. Marcella, 4 v. Zaandam te Gothenburg verw. Markab N, 3 v. Riga n. Rotterdam. Matthew 4 v. Londen te Selzaete verw. Maureen, 3 v. Benghazi te Cagliari. Mintaka N, 3 v. Port Lyautey n. Nantes. Monica, pass. 3 Portland n. Londen. Noord, 3 v. Billingham te Salt End. Nanny, 3 v. Aaliborg te Amsterdam. Nassauhaven, 3 v. Antw te Kopenhagen. Noorderlicht, vertr. 5 v. Storavika n. Lulea. Nieuwland, 3 v. Leith te Rotterdam. Noach, 3 v. Londen te Rotterdam. Oranjepolder, 4 v. Siglifjord te Archangel. Pon to, 2 v. Sundsval n Mantyluoto. Ponza, 1 Kiel gepass n. Domsjo. Pascholl, 3 v. Boston n. Struer. Perregaux, 3 te Casablanca. Phecda, 3 v. Port Lyautey n. Marseille. Poortvliet, vertr. 4 v. Rostock n. Wismar. Rapid, 3 v. Oskarshamn. Rose Marie, pass. 4 Brunsbüttel n. Malmö. Result, 4 v. Swansea te Antwerpen. Stella Maris, 3 v. Rotterdam n. Londen. Servus, 3 v. Londen te Amsterdam. Silvap'lana, 3 v. Brunsbüttel n. Rotterdam. Sirius, 4 v. Gravelines te Londen. Spurt, 4 nog te Sligo. Statensingel, 4 v. Amsterdam n. Oostzee, Swift, 3 v. Aalborg te Gothenburg. Schokland, pass. 3 Vlieland, n. Zwolle. Teunika, 4 v. Amsterdam n. Zaandam. Trio, 3 v. Rotterdam n. Londen. Vrouwepolder, verm. 4 v Rotterdam n. Cher bourg. Westkust, 3 v. Gefle te Zaandam. Westersingel, 4 v. Amble te Rotterdam. Wickenburgh, 3 v. Londen te Rotterdam. SLEEPVAART Blanken burgh, 1 v. Southampton te Maassluis Hudson, 1 1050 m. NO. Belem met Hekwieler. Oceaan, 2 v. Maassluis n. Istanboul met twee bokken. Oostzee. 3 zonder sleep te Sydney. Rode Zee, 2 te Dohah zonder sleep. Thames, 1 90 m. ZW. Kreta met Dauphine. Witte Zee en Zwarte Zee, pass. 2 Gibraltar a. Spezia met Empress of Canada.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7