Stichting „Kennemerduinen" had moeilijk exploitatiejaar li Prijzen van huisbrand stijgen met tien cent per mud Londen was volgens Adenauer eer politiek dan militair Montgomery bewoog Tito het Triëst-accoord te tekenen Minder bezoekmeer onderhoud Speelhellingen lokten meer kinderen Prins Charles in de boks ring Gouden boerenleenbank gaf feestavond „Spiraal" in werking Tegen de opzet der loonsverhoging onvermijdelijk door belastingen Atoomonderzoek zal zijn toegestaan voor burgerlijke doeleinden Voldoeningmaar geen vreugdebetoon in Italië en Joegoslavië België zal in 1956 een millioen auto's tellen DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Grote belangstelling voor aanbesteding Milva-film voor NCVB Oterleker brandweerstaf l wordt tentoongesteld Verbinding van Nederland met het Roergebied De Bergweide is een van die plekjes in de Kennemerduinen, waar de kinderen naar hartelust kunnen grasduinen zonder schade te veroorzaken, omdat dit stukje duin zo beschut ligt dat er geen verstuiving kan optreden. In de periode van 1 Januari tot en met 30 September hebben 105.000 personen het Nationale Park „De Kennemerduinen" be zocht, onder wie 21.000 kinderen. Het slechte weer gedurende een groot deel van de zomermaanden is er debet aan, dat er tienduizend bezoekers minder waren. Het droge weer dat hier tot Juni aan vooraf ging deed een uitgebreide helm-aanplant mislukken en was oorzaak van veel ver stuivend zand. Er was nog een ander ver schil met het vorig jaar dat de exploitatie niet ten goede kwam: de trek naar zee, die in betere seizoenen de bezoekers aan dreef, was deze zomer met haar vele herfstachtige dagen zwakker. Men zocht meer landinvmarts zijn verpozing en dat maakte tevens meer onderhoud nood zakelijk. Dat wil overigens niet zeggen, dat er veel vernield werd, maar een dergelijk on derhoud is altijd noodzakelijk. Het valt de directeur, ir. C. M. Roderkerk, juist op, dat het gedrag van het publiek ieder jaar beter wordt. Men maakt zich van de Kennemerduinen nog wel eens de indruk van een grote porseleinexpositie, waarin enige dartelheid uit den boze is en waarheen men dus voor al geen kinderen moet meenemen. Dit is echter sterk overdreven: juist voor de kin deren (en waarom ook niet voor ouderen, die daartoe een innerlijke drang mochten gevoelen?), is er wel degelijk gelegenheid om bijvoorbeeld van rulle duinhellingen af te rollen. Het verschijnsel doet zich juist voor, dat er dit jaar onder de bezoekers ongeveer duizend kinderen meer waren, dat het vorig jaar, veelal kinderen voor wie het strandbezoek op een teleurstelling uitliep, maar de „speelhellingen" in de Kennemerduinen een uitstekende compen satie betekenden. Voorbeelden van deze „ravot-gelegenheden" zijn de Kalverwei, het Gaaienbos en de Bergweide. „Herfstmandjes" Nu de herfst is begonnen, doet zich een moeilijkheid voor, welke door onderwijzers (waarschijnlijk onbewust) wordt veroor zaakt, wanneer zij hun pupillen opdracht geven een „herfstmandje" te maken. Tal rijke kinderen trekken dan de Kennemer duinen in om bijvoorbeeld paddestoelen te plukken. En zij slaan daarbij zo weinig over, dat het park veel van zijn charme zou verliezen, indien meer schoolkinderen Prins Charles Kroonprins Charles van Engeland, die de volgende maand zes jaar wordt, zal bin nenkort zijn eerste bokslessen krijgen. Dit bericht, dat in Engelse hofkringen nog niet werd bevestigd, werd bekend gemaakt door Stephen Rutter de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Londen, Peter Rutter, wiens zoontje Stephen, die eveneens zes jaar is, de eerste tegenstander zal zijn van de Engelse prins. op dit idéé zouden komen. Wanneer men dan gaarne iets van deze flora in de scho len zou willen halen is ir. Roderkerk gaarne bereid deze een wat beperkter doch ge varieerder collectie planten te doen toe komen, want op de andere manier zou het beslist schadelijk worden. De instructieve expositie in het park zelf is door 6000 personen bezocht en men zou haar gaarne nog uitbreiden wanneer daar overdekte ruimte genoeg voor was. Zij blijft gedurende de weekeinden open tot 1 No vember. De droogte van het voorjaar heeft geluk kig geen schadelijke invloed gehad op de jonge bosaanplant, dank zij de gespitte grond, die het vocht langer vasthoudt. Het park gaat de winter in met 15 hectaren nieuwe aanplant, onder meer bij Klein Olmen in het Noorden, Lage Zeeveld en bij het Kopje. Het zijn berken, meidoorn, vogelkers, lijsterbes, Gelderse roos, Spaan se aak en eiken, die alle in de duingronden goed gedijen. Door de aanwezigheid van een duinmeer wordt. ook de vogelstand steeds verrijkt, onder meer met bergeenden. Géén myxomatose Er is naar de heer Roderkerk met nadruk zeide geen myxomatose onder de konijnen in de Kennemerduinen. Om besmetting minder gemakkelijk te maken moest een deel van de konijnenbevolking worden uit geroeid, vooral in de grensstroken zodat het resterende deel beter geïsoleerd is. In de winter is trouwens toch het besmettings gevaar sterk verminderd, omdat er dan geen vliegen zijn. Kampeerterreinen In tegenstelling tot het gewone dagbe- zoek is het aantal overnachtingen op de kampeerterreinen gestegen: 40.500 tegen 33.400 in 1953 en 19.900 in 1952, Het weer kan de „raskampeerders", die hier komen moeilijk weerhouden. De getallen kunnen als volgt gespecificeerd worden: op het kampeerterrein „De Lakens" 29.100 over nachtingen (25.600 in 1953); op het terrein „Liguster" 6250 (4400 in 1953) en in de Woensdagavond is in de veilinghal van Ons Belang aan de Duinenboschweg op nieuw gebleken, dat de coöperatieve boe renleenbank Castrieum een grote plaats in de Castricumse gemeenschap inneemt. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der bank vond in deze hal namelijk een dave rende feestavond plaats, die door meer dan duizend genodigden is bijgewoond, waar onder burgemeester C. F. Smeets, de wet houders P. de Vries en N. Veldt en het voltallige bestuur van de tuinbouwver- eniiging Ons Belang. De aanwezigen werden welkom geheten door het lid van de raad van bestuur, de heer G, Hemmer, die, na een overzicht te hebben gegeven van het wel en wee der bank sinds de oprichting op 16 September 1904, het vele werk van drie pioniers, de heren F. Twislk, Th. Schermer en G. Lou ter, memoreerde. De heer Hemmer stelde de jubilarissen als voorbeeld voor de ande ren, vooral ten aanzien van het vergade- rinigbezoek. Als aandenken overhandigde hij de heren Twisk en Schermer een asbak van Delfts blauw, een cadeau, dat even eens aan de wegens ziekte afwezige heer Louter uitgereikt zal worden. In zijn dank woorden aan de pioniers van de bank be trok de heer Hemmer ook de tegenwoor dige kassier, de heer Jac. Schut, wiens taak geen gemakkelijke is. Evenals na de tot de jubilarissen gesproken woorden betuig den de aanwezigen hun instemming met de loftuitingen aan het adres van de heer Schut, door een daverend applaus. De verzorging van het feestelijk pro gramma was opgedragen aan het Langen- dijker Cabaretgezelschap, dat in Castrieum een uitstekende naam heeft en hiervan in ruime mate opnieuw getuigenis aflegde. De door het gezelschap gebrachte sketches en de fragmenten uit bekende operettes vielen bij het duizendkoppige publiek zeer in de smaak. ff De Federatie voor de Nederlandse Brand- stoffenhandel zou volgens een bericht in de Volkskrant besloten hebben, de winter- prijzen voor alle soorten huisbrand met tien cent per hectoliter te verhogen. Alleen de eierkolen, waarvoor nog prijsbeschikkingen van de regering gelden, zijn volgens het blad van deze prijsstijging uitgesloten. Deze prijsverhoging is naar de mening van de brandstoffcnhandel nodig door de laatste zes pcrcents loonsverhoging en „andere factoren, die kostprijsverhogend hebben gewerkt". De prijsverhogingen, die zich reeds voor gedaan hebben, zijn aanleiding geweest tot een waarschuwende rede van de secretaris van de R.K. Middenstandsbond, drs. J. Vlek, gehouden op het najaarscongres van de Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons. Deze zeide, dat de loons verhoging op vrijwillige basis zich door de omstandigheden in de praktijk ontwikkeld heeft tot een verplichte loonronde. Dit is, naar hij zeide, weliswaar geheel in strijd met de geest van deze loonsverhoging, maar het kon naar zijn oordeel niet an ders. En de werknemers zullen uit deze prijsstijgingen naar hij verwacht conclu deren tot een nieuwe loonronde. Dit be wijst volgens het oordeel van de heer Vlek, (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft in de regeringsverklaring voor de Bondsdag niet veel gezegd dat niet reeds bekend was. De socialistische oppositie bewaarde een dood se stilte. Opmerkelijk was dat Adenauer met geen woord over het Saargebied repte, hoewel daarover in de eerstvolgende da gen en weken zowel in Bonn als in Parijs nog menig woord zal vallen. Adenauer gaf een vrij droge opsomming van wat hij in Londen heeft bereikt. In de kringen van de regeringspartijen had men graag bijzonderheden willen horen. Morgen, wanneer er in de Bondsdag over het resultaat van Londen gedebat teerd zal v/orden, zal cr volop gelegenheid zijn die onderwerpen aan te snijden, waar over de bondskanselier gezwegen heeft. Men neemt in Bonn aan, dat nu er in West-Duitsland een leger zal komen ook in de Oost-zóne'een Duits leger op de been zomerverblijven in het Schuitegat 5150 (3400 in 1953). Het overgrote deel van de binnenlandse kampeerders kwam uit Amsterdam (17.650); Haarlem bracht het tot ongeveer de helft daarvan met 4400 overnachtingen. Wat de provincies betreft waren na Noord holland, Utrecht en Gelderland het sterkst vertegenwoordigd met respectievelijk 2020 en 1480 overnachtingen. Het aantal buitenlandse touristen op de genoemde kampeertei reinen was twee keer zo groot als het jaar tevoren en wel 1723 (869 in 1953). Dit komt voornamelijk door de verdubbeling van het aantal Duitse kampeerders, namelijk van 536 tot 1122. Zweden was daarna het sterkst vertegen woordigd met 156 touristen (vorig jaar nog 28). Daarop volgen Frankrijk (96), België (90), Zwitserland (88), Noorwegen (70) (het jaar tevoren 4), Engeland (38), Dene marken (24), Canada (16), Oostenrijk (12), Luxemburg (6) en Australië (5). (Van onze correspondent in Londen) De regeling van het Triëst-geschil is een nieuw succes voor de Britse diploma tie. Zij komt na de oplossing van het Brits- Egyptische conflict, het geschil over Aba- dan en de redding van de Europese de fensie. Veldmaarschalk Montgomery heeft de laatste hinderpaal voor de oplossing van het probleem-Triëst uit de weg geruimd, door een persoonlijk beroep op maarschalk Tito. Als plaatsvervangend opperbevel hebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa vroeg hij Tito waarom de vei ligheid van Europa op het spel moest wor den gezet ter wille van een paar vierkante kilometers land. Tito zwichtte en een schikking kwam tot stand. De 2000 man Britse strijdkrachten zul len binnen een maand worden gevoegd bij de Britse strategische reserve. Met de troepen, die vrijkomen in de Suezkanaal- zóne zal de reserve ongeveer 80.000 man bedragen. Nu de kwestie-Triëst is geregeld, is de ontbrekende schakel in de verdediging van Zuid-Europa hersteld. Italië is lid van de NAVO en Joegoslavië is in het Balkan pact militair verbonden met Turkije en Griekenland, die eveneens lid van de NAVO zijn. (Reuter/A.F.P.) Tussen Italië en Joe goslavië bestaan nog een visserijgeschil en handelsmoeilijkheden. Joegoslavische pa trouillevaartuigen brengen herhaaldelijk Italiaanse boten op, die in de rijkere vis gronden in het Oostelijke deel van de Adriatische Zee vissen. Volgens de Joego- slaven in hun territoriale wateren, hetgeen de Italianen ontkennen. De Joegoslaven zouden graag zien, dat Italië concessie rechten voor de visvangst in bepaalde ge bieden kocht, zoals tot 1952 is geschied. De Italianen vinden de concessierechten ech ter te duur. Joegoslavië begroet de ondertekening van het accoord inzake Triëst met voldoe ning, doch zonder geestdrift, aldus de commentaar van het semi-officiële Joego slavische persbureau „Joegopress". „Joegopress" was van oordeel, dat dé rechten van de minderheden zijn gewaar borgd en dat er goede betrekkingen tussen de Slowenen en Italianen in Triëst tot stand kunnen worden gebracht. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, dr. Figl, heeft verklaard, dat de Oostenrijkse economie bijzondere belangstelling heeft voor de positie van Triëst. Hij hoopte, dat de bereikte over eenkomst het mogelijk zal maken een op lossing te vinden voor de doorvoer van handelswaren. De ondertekening van het accoord is te Rome zonder verrassing of geestdrift be groet. Men wist, dat. een oplossing zonder verlies van zóne ,,B" niet mogelijk was, maar de vreugde over de terugkeer van de zóne „A" tot Italië wordt toch door dit offer getemperd. In diplomatieke kringen is men ingenomen met de oplossing van het schij, daar de Italiaanse regering op het terrein van de buitenlandse politiek thans meer vrijheid van handelen heeft dan zij sedert lang heeft bezeten. In de belangrijkste steden in Midden- en Noord-Italië werd slechts zeer weinig ge vlagd. Ook was er geen spoor van opge wonden samenscholingen, die gewoonlijk voorkomen bij grote gebeurtenissen in Italië. Zuidelijker, zoals in Palermo en Napels, hadden particulieren wel enige vlaggen uitgestoken. In tegenwoordigheid van een grote me nigte werd de Italiaanse vlag op het stad huis en de prefectuur van Triëst gehesen. Door middel van luidsprekers had de Brit se generaal sir John Winterton de 300.000 inwoners op de hoogte gesteld van de aan staande overdracht van de stad aan Italië. Onmiddellijk werden alle scholen geslo ten; de kinderen trokken in optochten naar het centrum van de stad, waar reeds dui zenden volwassenen bijeengekomen waren. zal worden gebracht, waardoor de kloof nog dieper zou worden. Adenauer heeft, na zijn rede in de Bonds dag tegenover journalisten verklaard dat het de staten van het Oostelijke blok ten gevolge van de overeenkomsten van Lon den duidelijk geworden is dat er noch door middel van een koude oorlog, noch door een daadwerkelijke aggressie uitzicht be staat heel Duitsland bolsjewistisch te ma ken. (ANP) Dr. Adenauer keerde zich tegen voorstellingen, die de militaire besluiten van Londen in het centrum plaatsten. Be langrijker was volgens de kanselier de versterking van het politieke gemeen schapsgevoel. Voor de besluiten waren volgens Adenauer de politieke gezichts punten belangrijker geweest dan de mili taire. De ratificatie in de verschillende landen moest volgens hem onafhankelijk geschieden en de ene partner mocht niet op de andere wachten. Tenslotte zeide Adenauer, dat een toekomstige regering voor geheel Duitsland niet aan de verdra gen gebonden zou zijn, doch dat deze vrij zou staan in haar beslissing. Het gewijzigde verdrag van Brussel be vat, aldus zei Adenauer nog in de Bonds dag, een reeks van aanknopingspunten voor een ontwikkeling naar boven-natio- nale samengroei. Hij zeide, dat Duitsland twee belang rijke voordelen boven de regeling van de Europese Verdedigingsgemeenschap heeft verworven: Het burgerlijke atoomonder zoek en het burgerlijk gebruik van atoom energie zullen vrij zijn: alle wapens, die de Duitse troepen nodig hebben, zullen ook in Duitsland zelf gemaakt kunnen worden. Vliegtuigproductie voor militaire doel einden, afgezien van strategische lange af standsbommenwerpers, is vrij. Het feit, dal onze buitenlandse politiek een periode van ernstige crises kon overwinnen, lijkt mij een zeker bewijs te zijn, dat haar grondgedachte juist was en is. De Duit sers hebben het reactionnaire nationalisme de rug toegekeerd. De bondsregering is bereid haar strijd krachten over te brengen in een bovenna tionale organisatie, zodra deze geschapen wordt. Dr. Adenauer sprak de mening uit, dat de Westelijke partners de oplossing van de speciale Duitse problemen, in het bij zonder dat van de hereniging van het land, volledig zullen steunen. In deze ge meenschap kunnen wij met grotere kans op succes onze pogingen voortzetten om de Duitse eenheid te herstellen. Over alle verplichtingen zal opnieuw worden onder handeld, wanneer de toetreding der bonds republiek tot de NAVO niet vóór Juli 1955 zou zijn geschied, aldus Adenauer. Ten overstaan van de Alkmaarse archi tecten Luinge en Bart heeft Woensdagmid dag in hotel De Rustende Jager te Castri eum de aanbesteding plaats gevonden van de bouw van een bloembollenbedrijf met woonhuis voor rekening van de heer C. B. Scha gen. Er waren niet minder dan 21 in schrijvingen binnen gekomen, dat voor Castrieum een record aantal genoemd mag worden. Het te bouwen object zal verrij zen aan de Herenweg te Bakkum. De uit slag van de aanbesteding is als volgt: W. G. A. de Waal, Utrecht f 59.500; J. Rozing, Eg- mond aan de Hoef, f 50.929; J. van Leus den, Vreeswijk f 51.900; J. Zeegers f 50.800; P. Veul f 50.700; J. de Boer f50.951; Gefor. Kaandorp, Heiloo f 50.500; J. Obdarn, Hei- loo f49.890; Jac. de Nijs, Castrieum f48.400; fa. Pekelnaring, Alkmaar f48.310; fa Hogewerf, Ursem f 48.000; J. Houten- bos, Castrieum f 48.000; J. Dekker, Alk maar f47.800; fa. Marquering f 47.407; fa. P. de Nijs, Castrieum f 46.865; J. Kuiper, Weere f 46.950! fa. Noord, f 46.965; Gebr. Tromp, Castrieum f 45.950; P. Buis, Ou- d'orp f 44.920; gebr. Schuit, Eg-mond f44.760; gebr. Smit, St. Pancras f 44.460. De begroting was f51.191. De gunning is aangehouden. De afdeling Velsen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal Maandag, 11 Oc tober in een lokaal van de Da Costa-school aan de Noorderlaan een ledenvergadering h 'en. i deze bijeenkomst is men voornemens c' 1. 'va-film te vertonen. dat de hele zaak onoordeelkundig zou zijn aangepakt. Er is, naar hij zeide, ook uit gebleken, dat belastingverlaging een aller eerste eis is, eerder ingaand en verder gaand dan de middenstand in een adres reeds heeft verzocht. De export De president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist en Spiritus fabriek te Delft ir. W. H. van Leeuwen heeft, blijkens een verslag in „De Fabrieks bode" met de fabriekskern een uiteenzet ting gegeven over de betekenis van de zes percent loons- en salarisverhoging voor ons land en de onderneming. Hij stelde dat de directie de loonsverhoging aan het perso neel van harte gunt. Hij merkte op dat ook de Sociaal Economische Raad zijn conclu sie dat loonsverhoging mogelijk is, met tal van waarschuwende opmerkingen heeft omringd. Een der belangrijkste hiervan heeft betrekking op onze export, want onze producten worden door het buitenland ge kocht omdat de kwaliteit goed en de prijs laag is, aldus ir. Van Leeuwen. Vele bedrijven zullen, naar zijn me ning, de verhoogde loonkosten met in hun verkoopsprijzen kunnen doorbereke nen omdat zij met de concurientie op de wereldmarkt rekening hebben te houden. Overal waar mogelijk zullen echter zonder twijfel prijsverhogingen worden toegepast, en overal waar dit geschiedt zal dus de ge vreesde lonen-prijzenspiraal in werking komen. Advies: 18 percent inééns voor de ambtenaren De raad voor rijkspersoneelsaangelegen- heden heeft de minister van Binnenlandse Zaken geadviseerd, de loonsverhoging van zes percent over de maanden October, No vember en December aan het rijksperso neel om administratief-technische rede nen ineens uit te betalen bij het loon over de maand October. Na 1 Januari zullen de zes percent in de lonen en salarissen wor den opgenomen. De ministerraad heeft zich met dit advies bezig gehouden en zal nog tijdens de algemene beschouwingen over de begroting zijn standpunt mededelen. De Oterleker brandweerstaf, die de Castricumse Vrijwillige Brandweerlie- p den veroverd hebben op hun collega's c uit Zandvoort, wordt Donderdagavond 8 (heden) van 20 tot 21 uur tentoonge- x steld in de brandweergarage aan de Dorpsstraat. De Castricummers stellen p vanaf Zaterdagmorgen 9 October, de 3 staf weer reglementair beschikbaar aan g dat korps, dat er een inbraak uitere g aard zonder daarbij iets te vernielen, Vragen in de Bondsdag BONN (ANP). Opnieuw heeft een aan tal afgevaardigden van de West-Duitse bondsdag een voorstel ingediend om van de regering een spoedige aanleg van de snelverkeersweg van Oberhausen naar de Nederlandse grens te verlangen. Deze weg die Nederland een rechtstreekse aanslui ting zal geven aan het net der Duitse auto wegen en die vooral voor het verkeer tus sen Nederland en het Roergebied van be lang zal zijn, is onlangs geschrapt uit het eerste tien-jarenprogram van minister Seebohm. Dit program omvatte de aanleg van ongeveer 900 kilometer snelverkeers weg, doch om financiële redenen heeft de minister zich in zijn laatste schema be perkt tot 600 kilometer. Daarbij is de aan sluiting van Nederland aan het Roergebied niet meer inbegrepen, wel de half-voltooide weg van Keulen naar Aken. De Nederlandse regering heeft zich on langs in een nota aan de West-Duitse re gering bereid verklaard de voortzetting van de verkeersweg op Nederlands gebied in 1958 te voltooien, mits van Duitse zijde tezelfder tijd de ontbrekende schakel zou worden gelegd. Deze nota is bij het Duitse ministerie van Verkeer in behandeling. Van de zijde van dit ministerie wordt op gemerkt, dat er weinig kans bestaat op inwilliging van het Nederlandse verzoek, aangezien de beschikbare gelden geheel en al nodig zijn voor andere autowegen, waarvan de aanleg nog dringender is. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ""'"c Vt/Ci uc lauiöcis want dat is tegen het reglement voor g I De Antwerpse fabriek voorziet over heeft. Anderhalve maand geleden haalden de 8 Castricummers de staf uit de Bever- wijkse brandweerkazerne, doch onze g plaatsgenoten raakten hem zij het g g onreglementair weer kwijt aan de Oterleker brandweer. COOOOOOOOCXXXXXXXXXXXX)OOC)0(XXXXXXXX)OOCOOOOOOOO<X)OC5GOCC>CO (Van onze correspondent in Brussel) De grote automobiel-koning Harlow Cur tice, president van General Motors, heeft te Brussel verklaard, dat de capaciteit der General Motors-fabrieken te Antwerpen zal worden verdubbeld. De fabriek zal 300 millioen francs nieuw kapitaal krijgen. Curtice toonde zich optimistisch over de vooruitzichten der automobiel-industrie in de Benelux-landen die in 1954 140.000 nieuwe personenwagens en vrachtwagens zullen afnemen; drie maal meer dan over de jaren 1936-'38. In 1965 zullen in België alleen al één millioen auto's rijden. Gene ral Motors-Antwerpen zullen in 1954 42.000 wagens afleveren. General Motors nemen binnenkort de toepassing van de atoomenergie in de auto- indüS'trie in studie. De auto met turbine motor zal op de salon in Parijs en volgend jaar op de Brusselse salon worden tentoon gesteld. De uitbreiding van de Antwerpse Gene ral Motors-fabrieken is in de Scheldestad met vreugde ontvangen. Het 2600 man tel lende personeel zal met 800 man worden uitgebreid. Het percentage Benelux-goede- ren, dat in de Amerikaanse wagens wordt gebruikt,wordt opgevoerd. General Motors- Antwerpen monteren sinds enkele maanden ook de Duitse Opel en de Engelse Vauxhall. niet alleen de Benelux-landen, maar ook de Belgische Kongo en Zwitserland. Op de Belgische automarkt heerst echter een abnormale concurrentie. De „dealers" staan grote re ductie toe op Engelse en Franse wagens en ook op sommige Amerikaanse wagens. De grote Amerikaanse auto's hebben sinds 1945 nooit zo'n verkoopscrisis doorgemaakt als thans het geval is. De Zwitserse stad Zixrich beroemt zich op het ogenblik op een speciale attractie voor toeristen. Midden in de stad zit dagelijks op een rotspuntje bij de Limmat een eenzame ooievaar, die daar een kwijnend en kommervol bestaan voert. Een poosje geleden leerde de mannetjes-ooievaar op deze plaats een wijfje kennen en hij werd meteen tot over zijn „oren" verliefd, zodat hij besloot een tweede kennismaking af te wachten. Die tweede kennismaking zal zich echter nimmer afspelen omdat de geliefde onlangs tegen een hoogspanningskabel vloog en dit met het leven be kocht. Van dit alles is de wachtende minnaar echter onkundig gebleven. Nu heeft de stad een warm nest voor hem gespreid in het Zwitserse Ornithologische Instituut. De enige vraag is, of de teleurgestelde minnaar zich vóór de winter zal laten vangen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 13