Molotov dringt aan op vredesverdrag Kamermeerderheid dringt aan op belastingverlaging in 1955 Weerbericht Mendès-France komt voor hete vuren te staan in Parijs Haarlems Dagblad Conflict tussen vakbonden en liberale minister in België Russische reactie op Londense besluiten Terugtrekking bezettingstroepen en algemene verkiezingen voorgesteld Doodstraf geëist tegen de „slager" van Parijs P.v.d.A. wil wachten tot 1956 Tito voldaan over het accoord inzake Triëst Scherpe critiek op de Belgische legerleiding Duitse coalitie maakt front tegen socialisten Het woord is aan Indexcijfer met opzet laaggehouden Beslissing moet vóór December vallen Van 220.000 gedeporteerden zijn slechts 22.000 teruggekeerd Een dode bij autobotsing Werkloze Japanners melden zich voor het leger Socialisten halen „steen des aanstoots" in Kamer Weerrapport 69e JAARGANG No 76 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet vo.or adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 230 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN, 7 October (ANP/Reuter) Zoals te verwachten viel Is de Sovjet-Unie gekomen met een reactie op de resultaten der Londense conferentie. Zij heeft haar minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, tijdens een herdenkingsplechtigheid in Oost-Berlijn ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Oost-Duitse Volks republiek een rede laten uitspreken, waarin een voorstel tot een viermogendheden- conferentie over Duitsland was verwerkt. Tevens liet Molotov de Russische bereidheid om de bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken, doorschemeren en legde hij de nadruk op de Russische wens om opnieuw te spreken over algemene verkiezingen voor geheel Duitsland en een daaropvolgende vereniging der twee Duitse helften. Molotov wees op het feit, dat de betrekkingen tussen de grote mogendheden de laat ste tijd beter zün geworden en drong aan op een vredesverdrag der vroegere bondge noten met Duitsland op de basis van het nog steeds geldende verdrag van Potsdam. Hij achtte de bewapening van West-Duitsland een gevaar voor de vrede in Europa en een hindernis voor de hereniging van Duitsland. „De gevolgen van opneming van West-Duitsland in een militair blok zullen gevaarlijk zijn", zo zeide hij. Indien de plannen van Londen verwezen lijkt worden en West-Duitsland in „aggres- sieve militaire blokken" wordt opgenomen, is hereniging van Duitsland onmogelijk. De gevolgen voor de vrede van Europa zullen gevaarlijk zijn. Een herbewapend Duitsland zal een gevaar voor de vrede in Europa worden, aldus de Russische minister. Rusland, zo zeide hij, verwerpt niet alleen de EVG, maar ook de andere' plan nen van dat soort, ongeacht hoe deze zijn gecamoufleerd. De mislukking van het Europese-legerplan heeft toenadering tus sen de standpunten van de vier grote mo gendheden ten aanzien van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland mogelijk gemaakt. De Sovjet-Unie is bereid de voorstellen van deelnemers van de West-Berlijnse confe rentie voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland opnieuw te bespreken. Molotov deed opnieuw het voorstel tot een Europees veiligheidssysteem met inbe grip van de Sovjet-Unie. (Reuter) Onder de huidige omstandig heden, aldus Molotov, is een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland „van bij zonder groot belang". Deze zou betrekking moeten hebben op de vorming van organen voor geheel Duitsland, de uitwisseling van delegaties en de economische en culturele situatie. „West-Duitse herbewapening is ook in strijd met de Russische voorstellen tot ver mindering der bewapening," zo zeide Molo tov. De Russische minister heeft naar de opvatting van politieke kringen in Bonn nog duidelijker dan tijdens de Berlijnse conferentie te verstaan gegeven, dat de Sovjet-Unie vooreerst een in twee helften verdeeld, neutraal en gecontroleerd Duits land wenst. Geen verrassing In politieke kringen in Bonn is men geenszins verrast door het feit, dat Molotov aan de vooravond van het Bondsdagdebat over de internationale situatie met voor stellen voor een oplossing van het Duitse probleem voor het voetlicht getreden is. In het door Molotov ontvouwde plan voor een Duitse regeling meent men in politieke kringen in Bonn de reeds in Ber lijn duidelijk geworden toeleg der Sovjet- Unie te herkennen om tot een oplossing te geraken, die vooreerst de beide Duitse staten zou laten voortbestaan, doch die tot iedere prijs een inschakeling van West- Duitsland in een militair bondgenootschap van het Westen zou voorkomen. Molotov heeft zich daartoe bereid ver klaard tot een wederzijdse terugtrekking van de bezettingstroepen „met uitzondering van enkele streng begrensde contingenten." Dit is hetzelfde voorstel, dat in Berlijn reeds door de Westelijke geallieerden van de hand is gewezen. Deze gedachte heeft overigens ook in West-Duitsland aanhan- PARIJS (Reuter) De openbare aan klager, majoor Jean Flicouteaux, heeft tegen ex-generaal Karl Oberg en diens voornaamste medewerker, ex-kolonel Hel- muth Knochen van de S.S., de doodstraf geëist wegens het begaan van oorlogsmis daden. Oberg, die in Frankrijk bekend staat als „De slager van Parijs" werd verantwoor delijk gesteld voor de deportage van 220.000 Fransen, van wie er na de oorlog slechts 22.000 uit Duitsland zijn terugge keerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overleden aan de gevolgen van hun verblijf in Duitse gevangenissen en con centratiekampen. De ex-generaal, die oor spronkelijk handelsreiziger in sigaren te Hamburg was, klom in de oorlog op tot hoogste politiechef van de Duitsers in Frankrijk. Hij is thans 58 jaar. Zijn verdedigers hebben alle juridische middelen gebruikt om uitstel van het pro ces te verkrijgen. Toen de openbare behan deling tenslotte in Februari begon, moest vrijwel onmiddellijk na de aanvang order worden gegeven de zaak opnieuw te behan delen, omdat de president van het militaire hof Oberg in een ogenblik van onbedacht zaamheid „oorlogsmisdadiger" had ge noemd. Het nieuwe proces begon 13 Sep tember. De openbare aanklager verklaarde: „Wij willen ons niet wreken op een groot volk, dat in de voorhoede van onze gemeen schappelijke beschaving blijft. Wij zijn hier om deze gemeenschappelijke beschaving te verdedigen." De majoor voegde hieraan toe, dat Pierre Taittinger, die tijdens de oorlog voorzitter van de Parijse gemeenteraad was, Oberg „De schrik van Parijs" had genoemd: „Een vlees geworden bruut, die niets begreep en nooit probeerde iets te begrijpen." Oberg en Knochen voerden tot hun verdediging aan, dat zij op persoonlijke bevelen van Hitier en op instructies van het hoofd der S.S., Himmler, hadden gehandeld. gers en zij is hier jaren geleden reeds be pleit door de liberalen. Nieuw in het Russische plan is, dat een zodanige regeling niet meer verbonden zou behoeven te worden aan vrije verkiezingen in geheel Duitsland. In Bonn rekent men er op, dat de voor stellen van Molotov meer dan de teksten van de Londense besluiten de toon van de Donderdag in de Bondsdag te houden de batten zullen bepalen. De wens van een krachtiger Duitse activiteit in de richting van een nationale eenheid is reeds aan de vooravond van dit debat door de meeste partijen geuit. In het bijzonder de socialistische opposi tie, die reeds voor de bijeenkomst van het parlement heeft te verstaan gegeven, dat zij in haar eis van besprekingen met de Molotov Russen zal volharden, zal in de Russische pogingen om het gesprek over Duitsland weer op gang te brengen een aanleiding te meer daartoe zien. Ook van liberale zijde is de laatste tijd steeds meer neiging ge bleken om tot nieuwe pogingen over te gaan om contact met de Russen te leggen. Daarentegen is er nauwelijks twijfel aan of de Christelijke partij zal de Russische geste bestempelen als louter een poging tot het stichten van verwarring en zal willen vasthouden aan de these, dat de Westelijke plannen tot volledige uitvoering moeten zijn gekomen vooraleer besprekingen met de Sovjet-Unie kunnen worden aanvaard. In Bonn ziet men achter de Russische plan nen de toeleg om de Amerikanen geheel en al uit te schakelen van de West-Europese zaken. De KVP heeft er bezwaar tegen dat pas in 1956 tot belastingverlaging zal worden overgegaan. Spoediger invoering is geboden, aldus zei prof. Romme gisteren in de Tweede Kamer. Hij maakte overwegend bezwaar tegen verlenging van een deel van de extra-vennootschapsbelasting omdat daarmede willekeurig inbreuk zou worden gemaakt op de afspraak in 1951 tussen Kamer en regering, volgens welke die extra belasting slechts vier jaar zou duren. Prof. Romme vroeg de regering met klem af te zien van de verlenging. Bijzondere omstandigheden zijn er niet om de afspraak niet na te komen. Ofschoon het eigenlijke financiële debat in de Tweede Kamer pas op 9 November begint bij de behandeling van de begroting van Financiën, is er dus bij de algemene politieke beschouwingen toch al het een en ander over de belastingen gezegd. M r. Burger (P.v.d.A.) is een tegenstander van belastingverlaging in 1955. Als men waarlijk de sociale en culturele verheffing van het volk nastreeft, zo zei hij, dan kun nen de kosten daarvan niet worden bestre den uit belastingverlaging. Belastingver laging in 1955 is volgens prof. Romme ech ter wèl te verenigen met de sociale en cul turele voorzieningen. Ook de heer Schou ten (AR)) zei teleurgesteld te zijn dat de regering pas in 1956 de belastingen wil ver lagen. Hij achtte verlaging van de inkom sten- en loonbelasting dringend geboden. Een verlenging van een gedeelte van de extra-vennootschapsbelasting moet wor den beoordeeld in het geheel van de belas tingplannen. De heer Wel ter (KNP) vond het eveneens moeilijk aanvaardbaar op belastingverlaging te wachten tot 1956. De heer Tilanus (CHU) bleek evenzeer teleurgesteld. Er is dus een grote meerder heid in de Kamer die aandringt op ver laging van de belastingen reeds in de loop van 1955. Alle sprekers kwamen gisteren weer op voor de „vergeten groepen" die de dupe zijn bij iedere loonsverhoging. Prof. Romme bepleitte een verhoging van de kinderbij slag met meer dan 6 percent. Hij wil ook de middengroepen meer dan zes percent toegekend zien om een deel van de achter stand wat in te halen. Laat de regering het voorbeeld geven voor het rijkspersoneel en BELGRADO (Reuter) President Tito heeft in een rede te Serajewo gezegd, dat Joegoslavië voldaan is over het accoord over Triëst, hoewel 't hierbij „offers" heeft gebracht. Tito dankte president Eisenhower voor de „grote moeite", die hij zich voor het bereiken van een overeenkomst heeft getroost. De linkse partijen in de Italiaanse Senaat schuldigen de regering er van de Grond wet te hebben geschonden door in te stem men met de overeenkomst over Triëst, al vorens het parlement te raadplegen. Zij verweten de na-oorlogse regeringen, dat haar politiek „blinde slavernij aan Washing ton" betekende. Een neofascist zeide: „Onze permanente vijand Groot-Brittannië is de leider van de Westelijke politiek die Italië verlies op verlies en vernedering op ver nedering heeft toegebracht." Op een gegeven ogenblik ontstond er een luid tumult, toen communisten en neo-fas- cisten elkaar voor „verrader", „slaaf van het Kremlin" en dergelijke uitscholden. Op het hoofdkwartier van de neofascisten te Rome hing korte tijd een zwartomzoom- de vlag halfstok uit, ten teken van rouw. Brandweerlieden haalden de vlag neer, daar deze provocerend geacht werd. Een groot aantal politiemannen werd rondom de gebouwen van het neofascistische hoofd kwartier geplaatst. De Britse premier Churchill, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en zijn Britse collega Eden hebben gelukstelegrammen naar Rome en Bel grado gestuurd. het bedrijfsleven vergunnen hetzelfde te doen, zei hij. Voorts klaagde prof. Romme over het kwistig gebruik van de ministers van het „onaanvaardbaar" om daarmede wensen van de Kamer de hals om te draaien. Vandaag antwoordt minister-president dr. Drees op de diverse opmerkingen. Over het mandement hoeft hij niets te zeggen. Daar staat de regering buiten. In het kabi net is het verschijnen van het mandement geen beletsel gebleken voor samenwerking tussen personen van verschillende levens overtuiging. (Men zie ook pagina 3) (Voji onze correspondent in Brussel) De oppositie in België roert zich be halve in het geschil met de regering over de indexcijfers voor het levensonderhoud ook in zake de militaire politiek. De voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Theo Lefèvre, heeft een voor de regering zeer beledigende verklaring afgelegd. Hij beweert dat tijdens de NAVO-manoeuvre „Battle Royal" in Duitsland het Belgische leger volkomen gedesorganiseerd was, dat er transportmiddelen ontbraken om de Belgische troepen te vervoeren en dat het leger in geval van aggressie niet in staat zou zijn zich te verzetten. De minister van Defensie, de socialist Anton Spinoy, heeft hierop een artikel aan alle Belgische couranten gezonden waarin wordt gezegd dat de geallieerde autoriteiten vol lof waren over de presta ties van het Belgische leger. Lefèvre zei daarop dat zijn critiek niet de prestatie van de Belgische soldaat gold, maar de chaos in de legerleiding, het ge brek aan transportmiddelen en chauffeurs, het feit dat de vlieguren van de piloten drastisch werden beperkt enzovoort. Deze desorganisatie is, volgens Lefèvre, het ge volg van de te haastig doorgevoerde ver mindering van de dienstplicht van 21 tot 18 maanden, waardoor het overal aan ge schoolde militairen ontbreekt. Overigens waren de gelukwensen van de NAVO-chef na manoeuvres niet meer dan een forma liteit. (Van onze correspondent in Bonn) De regeringspartijen hebben besloten vandaag op de zitting van de Bondsdag Adenauers beleid gemeenschappelijk goed te keuren. De socialisten onder Ollenhauer, die over 162 van de 509 zetels beschikken, vormen een gesloten front tegen Adenauer. Zij verwijten hem dat hij geen rekening gehouden heeft met de mogelijkheid eerst nog met de Russen te spreken, dat hij te eigenmachtig opgetreden is en dat hij opzettelijk vermeden heeft voor zijn ver trek naar Londen de Bondsdag op de hoogte van zijn plannen te stellen om het oordeel van de vertegenwoordigers van het volk te vragen. In de socialistische oppositie zijn drie stromingen, waarvan echter geen enkele zich met Adenauers politieke koers kan verenigen. Een groep die zich rond de af gevaardigde Erler en enkele uit Berlijn komende leden van de Bondsdag schaart, zou eventueel nog accoord kunnen gaan met de door Adenauer beoogde nauwere samenwerking met het Westen, mits daar door de hereniging van Duitsland bereikt zou kunnen worden. De overgrote meerderheid is het met de 53-jarige voorzitter Erich Ollenhauer eens, dat West-Duitsland allereerst naar her eniging door onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden moet streven. Pas daarna zou een herbewaping mogen geschieden en vervolgens zou West-Duitsland zich bij een veiligheidsstelsel voor heel Europa moeten aansluiten. Het meest extreme standpunt neemt de afgevaardigde dr. Grewe uit Neder-Sak- sen in. Hij meent dat men eerst met de Russen moet onderhandelen op drie voor waarden. Ten eerste: vrije verkiezingen in geheel Duitsland voor een wetgevende nationale vergadering; een herenigd Duits land zou volle politieke vrijheid moeten krijgen en het herenigd Duitsland zou mi litair geneutraliseerd moeten zijn. Een der directeuren van Gerzons Mode magazijnen N.V., de heer C. Marx, is bij een auto-ongeluk op de afsluitdijk om het leven gekomen. De heer Marx was Dinsdagavond met zijn auto van Amsterdam op weg naar Groningen. Op de afsluitdijk, ter hoogte van Zurich, is hij met zijn wagen tegen een tankauto met aanhangwagen gebotst. De heer Marx was 41 jaar. TOKIO (Reuter) Voor 23.000 vaca tures bij de Japanse lucht-, zee- en land strijdkrachten zijn ruim 80.000 sollicitaties binnengekomen. De luchtmacht was het nieest gezocht, met dertien sollicitanten voor elke post. Daarna volgden de marine met acht en de landmacht met twee voor elke vacature. Men wijt het grote aantal sollicitanten aan de werkloosheid. Vorige week maakte het ministerie van Arbeid be kend, dat er in Juli 640.000 werklozen in Japan waren, I DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Pythagoras: Stort geen reukwateren op de zetels der regeerders; zij beneve len de hersenen. Van onze correspondent in Brussel) Een meningsverschil tussen de minister van Economische Zaken, de liberaal Jeon Rey enerzijds en de socialistische en rooms katholieke vakbonden anderzijds, is thans tot een conflict uitgegroeid. Nu ook de socialistische vakbonden die de socialis- tisch-liberale regerings-coalitie moeten steunen zich tegen de prijspolitiek van minister Rey keren, is een politiek con flict onvermijdelijk. Het gaat om de index der kleinhandels prijzen, welke door drie maximum-prijs- besluiten van de minister is beïnvloed. De vakbonden spreken openlijk van „onaan vaardbare knoeierijen". De oppositiepers schrijft dat de index werd „vervalst". Bij ministeriele besluiten is een prijsstop voor zalm, spijsolie en rijst afgekondigd, die de vakbonden een aanslag op de lonen van de arbeiders noemen. De lonen zijn aan de indexcijfers gekoppeld en worden met 2.5 tot 5 procent verhoogd of verlaagd al naar gelang de index met vijf tot tien punten stijgt of daalt. in alle bedrijfstakken hebben de vak bonden en patroons daartoe afspraken ge maakt. Zalm, rijst en olie zijn voor arbei ders onbelangrijke artikelen (een uitgave gemiddeld van amper vijftig francs per jaar op het huishoudboekje, maar zij ver tegenwoordigen niettemin drie punten in de index. De index van September, die gisteren met enkele dagen vertraging werd gepu bliceerd komt op 422,7 punten (1936-'38 Tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika, heeft Prins Bernhard in de „Publieke Tuin" bij de Kunstgalerij te Kaapstad een standbeeld onthuld van Maria de la Quellerie. Na de onthulling legde de Prins een krans bij het standbeeld, waarbij hij werd geassisteerd door luitenant-ter-zee eerste klasse A. F. Eibers. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Het Franse kabinet heeft premier Mendès-France ge machtigd bij de komende behandeling van de overeenkomst van Londen in de Franse Nationale Vergadering de vertrouwens kwestie te stellen „als hij zulks tijdens het debat nodig acht". Het kabinet heeft Mendès-France gedankt voor zijn werk tijdens de Londense conferentie. Mendès-France heeft aan de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering meegedeeld, dat hij voorne mens is het parlement voor het einde van November te vragen de Londense overeen komsten te bekrachtigen. In antwoord op de vraag wat er zou gebeuren als de Na tionale Vergadering de accoorden van Londen niet zou bekrachtigen, zeide de premier dat dan het grote gevaar bestaat, dat de Verenigde Staten West-Duitsland zullen bewapenen en zich uit Europa terug trekken. Mendès-France meende, dat de jongste Russische ontwapeningsvoorstellen schij nen te wijzen op een kleine verandering in de houding der Russen, maar geen reden vormen om de bekrachtiging van de Lon dense overeenkomsten uit te stellen. Aan het einde van de commissievergade ring, waarop de premier vele vragen wer den gesteld, was de indruk in de wandel gangen, dat Mendès-France het moeilijk zal hebben bij het rechtvaardigen van zijn optreden te Londen, maar dat hij tenslotte de steun van het parlement zal krijgen De premier heeft er op gewezen, dat de Europese organisatie niet alleen de verde diging ten doel heeft, maar zich ook met economische, sociale en politieke kwesties zal bezighouden, waardoor zij een grote rol kon spelen bij een Europese opbouw, die op de vrede gericht is. Het Saarvraagstuk kon in Londen niet behandeld worden, maar zou worden ge regeld voor de ondertekening van de overeenkomsten. Aan de Franse delegatie te Londen was in overweging gegeven de kwestie op te lossen binnen een politieke gemeenschap. De premier zou daarentegen de Brusselse groep willen inschakelen. Op 20 October zal hij daarover met bondskan selier Adenauer in Parijs een onderhoud hebben. Deskundigen van de veertien leden van de N.A.V.O. en vertegenwoordigers van West-Duitsland hebben voor het eerst, on der voorzitterschap van lord Ismay, ver gaderd om de juridische en technische voorwaarden op te stellen voor Duitslands toetreding tot de N.A.V.O. De Duitse dele gatie stond onder leiding van Hasso von Etzdorf. De Turkse premier, die thans met zijn minister van Buitenlandse Zaken, een of ficieel bezoek aan West-Duitsland brengt, heeft tegenover Adenauer verklaard, dat Turkije West-Duitslands toetreding tot de N.A.V.O. zal steunen. 100), terwijl de index in feite 424,8 had moeten bedragen; 2,1 punten hoger. Dit is belangrijk omdat op 425 punten enkele afspraken in de textielindustrie van kracht worden. Nu ook de socialistische vakbonden de minister aanvallen, zal langs politieke weg een oplossing gevonden moeten worden. Premier Van Acker, die in het Zuiden van Frankrijk is, zal zijn vacantie vermoedelijk moeten onderbreken. Het Belgisch parle ment wordt pas op de tweede Dinsdag van November geopend. De regering heeft tot nu toe geweigerd het verzoek van de op positie om het parlement vervroegd bijeen te roepen in te willigen. De vraag rijst of de vakbonden voortaan iedere maand een eigen index voor de le vensduurte zullen berekenen, en of zij bevel tot staking zullen geven wanneer hun index een loonsverhoging wettigt, doch die van de regering niet. Minister Rey heeft zijn indexcijfers in een interview met het liberale blad „La Dernière Heure" verdedigd met er op te wijzen, dat het beslist noodzakelijk is een verdere stijging der lonen te voorkomen. Hij wees er op, dat een stijging van het indexcijfer boven 430, in alle bedrijven en industrieën een nieuwe loonronde mee brengt. Op grond van de thans geldende overeenkomsten zou alleen reeds aan het staatspersoneel meer dan frs. 1 milliard per jaar aan salaris moeten worden uit gekeerd. De minister zei dat de concur rentie op de internationale markten zich meer en meer doet gevoelen, doordat de Belgische prijzen te hoog zijn. Er zijn niet minder dan 22 sectoren, waar de Neder landse concurrentie ons ernstige zorgen baart. De laatste tijd doet ook de Duitse en Franse concurrentie zich sterker ge voelen. Sukarno's tweede huwelijk DJAKARTA (United Press) Het par lement heeft de regering vandaag verzocht haar standpunt op te helderen ten aanzien van het huwen van een tweede vrouw door president Sukarno. Tezelfder tijd heeft de deinig over dat huwelijk de eerste scheuring teweeg ge bracht in de een jaar oude coalitie tussen de regerende nationalistische partij en de Indonesische communistische partij. Een vrouwelijk lid van de socialistische parle- mentsfractie diende formeel een verzoek in dat de regering het parlement vertelt wat zij van het huwelijk van Sukarno denkt. Vervolgens nam het parlement een pe titie op van leidsters der Indonesische vrouwenbeweging, die wensen dat een wet ingevoerd wordt, welke de Mohammedaan se mannen hun traditionele recht meer dan één vrouw te nemen, ontneemt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand a _L V o CTJ - c (A hoin 5 c 0 0 0 0 0 9 4 0 1 0,5 0 Helsinki geheel bew. N 6 Stockholm geheel bew. N 2 6 Oslo geheel bew. NNO 2 6 Kopenhagen zwaar bew. NNO 11 8 Londen onbewolkt W 4 5 Amsterdam regen NNW17 11 Brussel regenbui WNW 7 9 Parijs onbewolkt W 2 5 Bordeaux regen Z 2 13 Grenoble licht bew. NW 7 12 Nice zwaar bew. NNW 3 14 Warschau nevel WNW 1 1 - Berlijn regen NO 3 7 24 Frankfort geheel bew. ZZW 7 8 4 München regen WNW 3 5 26 Zürich zwaar bew. W 4 5 8 Genève onbewolkt N 4 8 6 Locarno licht bew. NNW 2 13 0 Wenen regenbui W 8 10 12 Innsbruck half bew. WZW 5 6 16 Rome licht bew. ZZO 3 16 0 Neerslag laatste 24 uur P°°ooooocooorxxy> xxxxaooöooöooööóocx xx rxr<xxx<xxxKGC IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog hier en daar enige regen. Morgen licht tot half bewolkt en droog. Iets kouder. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Ooste lijke richtingen, later veranderlijke wind. 8 October Zon op 6.51 uur, onder 18.04 uur. Maan op 16.11 uur, onder 1.46 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 October Hoog water: 11.16 en 23.54 uur. Laag water: 6.18 en 18.53 uur. Vrijdag 8 October Hoog water: 12.34 en uur. Laag water: 7.54 en 20.16 uur. 'ZXXJOaXCOQCOJJQaCOOOQOOOQQnnonnrTYïïYrYvyywvvw^w^^

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1