VANMORGEN OP DE V1SHAL Centraal kantorengebouw nog niet in kannen en kruiken Het jaar 1956 zal IJmond Flora II brengen Kort en bondigj UNILEVER, indrukwekkende concentratie van bedrijven Tuinbouw studieclub reikte prijzen uit Winst tegen GS II zeer aannemelijk „Heintje" Davids nam afscheid in Kennemer Theater Fusie kwam halve eeuzv geleden Beverwijk VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 13 DCIJ in de competitie Avond-rit van de KMC Familie-avond Algemene Bond van Ambtenaren G. S. steken spaak in het wiel Scheepvaart Het wat en hoe van „Vliegende Schotels" Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering van de tuinbouwstudieclub „Vel- sen en Omstreken" bracht het bestuur bij monde van de voorzitter, de heer J .J. Adrichem, grote plannen naar voren, welke met algemene instemming werden be groet. Ter gelegenheid vaji het vijfjarig bestaan van deze afdeling hoopt men in 1956 een tweede bloemen- en plantententoonstelling te organiseren, welke nog groter en mooier moet worden dan de in September te IJmuiden gehouden expositie. De volgende tentoonstelling zal de naam IJmondflora II dragen en waarschijnlijk weer in het Patronaatsgebouw worden gehouden. De vergadering, welke een feestelijk karakter droeg, werd gehouden in de in tieme koffiekamer van Westerveld, welke voor een zo groot aantal belangstellenden als gisteren aanwezig, bijna te klein is. Meer dan honderd personen hadden aan de oproep gevolg gegeven, wat niet in oe laatste plaats geanimeerd zal zijn door de uitreiking van de prijzen voor de bekroon de inzendingen van IJmondflora I. Op het verenigingsleven heeft deze expo sitie ook haar invloed doen gelden. De vereniging is meer in de publieke be langstelling gekomen; wat tot direct ge volg had, dat velen zich als lid hebben aan gemeld. De nog jonge vereniging telt thans, na drie jaar, reeds een honderdtal leden. Hier onder bevinden zich, naast vakmensen, vele amateurs die mee profiteren van de voorlichtingsavonden en lezingen, welke door specialisten op het terrein van bollen, bloemen en planten worden gegeven. Ook financieel succes Dank zij aller medewerking is de bloe mententoonstelling een succes geworden, zowel wat de inzendingen als de financiële zijde betreft. Door de zelfwerkzaamheid van de leden en hulp van de plaatselijke middenstand en industrie behoefde er geen gebruik ge maakt te worden van de garantiesom welke de gemeente Velsen beschikbaar gesteld had, ondanks de „concurrentie" van de ge lijktijdige kermis en Kleine Jaarbeurs, welke vele mogelijke bezoekers tot zich trokken. De verwachting is echter dat, nu Velsen eenmaal heeft kunnen genieten van een dergelijke bloemenpracht, de belang stelling voor een volgende expositie veel groter zal zijn. Deze eerste tentoonstelling heeft bewezen dat de Tuinbouwstudieclub capabel is een dergelijk evenement in onze gemeente te organiseren. Een 2000 bezoekers bezochten IJmond flora I, terwijl duizend schoolkinderen als gast de tentoonstelling bezochten. Op IJmondflora II worden zeker 5000 bezoekers verwacht. Prijsuitreiking Na een intermezzo door de humorist Westgeest uit Noordwijk welke zijn réper toire geheel op de bezoekers had afgestemd en daarmee een gezellige sfeer wist te brengen in deze bijeenkomst, ging de voor zitter over tot het uitreiken van de vele en prachtige prijzen welke verbonden waren Voor Maandagavond staat voor het eer ste tiental van D.C.IJ. de uitwedstrijd tegen „Gezellig Samenzijn" II op het programma. Deze wedstrijd kan door de D.C.IJ.'ers worden gewonnen. De Haarlemse damclub ontvangt in haar dublokaal het eerste tien tal van Gezellig Samenzijn, dat daar wel een overwinning zal behalen. Toch zullen de H.D.C.'ers de huid zo duur mogelijk verkopen. Te Weesp speelt Jozeph Blanke naar en daar winnen de mannen van v. d. Sleen. Wormerveer ontvangt thuis „Door Com binatie Groot" en de Amsterdammers win nen zeker ook. ZaandamC.D.A. is een wedstrijd voor de onderste plaats. O.D.V.— D.S.T.O. zal wel op een gelijk spel uit draaien. Het tweede tiental van D.C.IJ. gaat Don derdag naar de damclub Beverwijk. Dat tvordt een spannende ontmoeting, doch Bais en zijn mannen zullen wel winnen. De op stelling van beide tientallen is: Beverwijk: Kikke, Brand, Diederiks, Oussoren, Snel, Outenaar, Bakker, Kabel. Hogenboom en Conradi. D.C.IJ.: Vooys, De Jong, ir. Krijgsman. Beukema, Ott, Van Straten. Jelle Post, J. Koppelman. J. Waal en J. Visser. D.C.IJ. III ontvangt voor de 2e klasse Haarlemse damcompetitie de reserves van K.N.C. Woensdagavond in haar club lokaal. Vooys, Roozenbiirg en Postma leiden in D.C.IJ.-tournooi Voor de eregrcep hebben Vooys, Roo zenburg en Tommy Postma de kop geno men, doordat deze spelers opnieuw winst behaalden. Roozenburg won van Yme de Jong. Postma overwon ir. Krijgsman door een tijdnood-foutje. Vooys kreeg van Swier een vrij gemakkelijke winst en staat na twee ronden met Roozenburg en Postma aan de kop. Voor de hoofdklasse kon Lodder winnen van Wim van Wort, doch faalde on het juiste ogenblik: remise was het resultaat Tielroy past zich volkomen in dit gezel schap aan. Nu wist hij van Engelhart te winnen. Jan Braveboer won van Henk Leeuw op knappe wijze. In de tweede klasse gaat de veteraan Piet Visser stevig aan de kop. Nu behaalde hii zijn vierde overwinning op v. d. Vis. Meyer won van Glas. „Opa" v. d. Bos won van Cramer. Woensdag wordt het tournooi voortgezet. Omdat, de door de K.M.C. aangekondigde „kermisrit" op Zondag 3 October niet mocht doorgaan, is voor Zaterdag 9 October een avond-rit uitgezet, waaraan door auto's, mo toren en bromfietsen kan worden deel opne men. Er wordt gereden volgens KNMV- reglement 1954 en de start vindt plaats om 7 uur 's avonds hii héte' „Assumburg", Kerk buurt te Assendelft. De Algemene Bond van Ambtenaren af deling Velsen-IJmuiden, houdt Donderdag 14 October in het Rex Theater in samen werking met Alcura een familie-avond. Aan deze avond werkt mee het ensemble „Het Masker". aan de bekroningen op de tentoonstelling. Goud Als eerste mocht de heer P. v. d. Berg de ereprijs, een kristallen schaal, beschikbaar gesteld door de „Mekog", in ontvangst nemen. In zijn felicitatie bracht de heer Adrichem de verwachting van het bestuur tot uiting dat de heer Van den Berg ook voor de volgende expositie naast zijn in zending weer een zelfde enthousiasme en activiteit ten toon zou spreiden als dit maal. De heer P. F. Gozeling ontving de wissel beker van de fa. Turkenburg alsmede een gouden médaille, beschikbaar gesteld door IJsvries IJmuiden. De wisselbeker blijft zijn eigendom tot de volgende tentoonstel ling, misschien langer! Door zijn mede bestuurslid, de heer R. Thomassen, kreeg de voorzitter de gouden médaille van de Bloemist Patroonsvereni ging Haarlem en omstreken alsook de zil veren legpenning van de gemeente Velsen aangeboden voor zijn inzendingen. Vervolgens kwam de heer P. Bakker naar voren voor het in ontvangstnemen van een gouden médaille, beschikbaar ge steld door Anton Nijssen en Zonen N.V., terwijl de gouden médaille van de Centrale Aalsmeerse Veiling „Bloemenlust", zowel bestemd was voor de heren A. J. Bourganje en R. Langelaan voor hun unieke dahlia inzending alsook voor hun echtgenoten welke zich vele opofferingen voor deze tentoonstelling hebben getroost. De laatste gouden médaille, beschikbaar gesteld door de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" was bestemd voor de heer K. v. d. Grijn, welke zich in zijn dankwoord tot spreekbuis maakte van alle aanwezige leden toen hij het bestuur dankzegde voor de vele moeiten welke zij zich getroost heb ben. Hij prees de vereniging gelukkig zulk een bestuur te hebben en hoopte dat deze mensen in de gelegenheid zullen zijn de volgende expositie voor te bereiden en te leiden. Zilver Een groot aantal zilveren médailles is door handel en industrie, pers en vereni gingen beschikbaar gesteld. Zij zijn als be kroning voor hun inzendingen uitgereikt aan de heren Joh. Geels (tweemaal); J. A. v Willigen, J. E. Post, R. Thomassen en Timmer; de dames van de bloemenschik- cursus; de heren J. H. van Schie, K. v. d. Grijn, Chr. Duyn Jr. en de firma's A. Ta- bernal en Zoon en H. A. Gelderman, welke laatste met 'n broedmachine op de tentoon stelling aanwezig was. Brons Bronzen médailles waren voor de heer J. Huyboom en de dames Clausen en Lang broek, terwijl een eervolle vermelding werd uitgereikt voor de inzending van de ge meentekwekerij Velsen, welke buiten mededinging heeft deelgenomen. De heer B. W. Beskers nam de vermelding ir. ont vangst. Als eerste prijs bestemd voor de aan te schaffen médailiekast kreeg de afdeling voor haar collectieve inzending door de jury een zilveren médaille toegewezen. In Februari bloembollenavond Vervolgens wekte de voorzitter de leden op deel te nemen aan de te houden bloem bollenavond welke half Februari in de kof fiekamer van Westerveld gehouden zal worden. Het ligt in de bedoeling dat dit zaaltje een ware bloemenzee zal zijn. Wan neer alle beschikbare bóllen voor 15 Octo ber „opgepot" worden zal dit mogelijk blijken. De rest van de avond werd, na deze terugblik op de succesvolle tentoonstelling in vrolijkheid doorgebracht, waaraan het optreden van de heer Westgeest mede debet was. In het volle Kennemer Theater is gis teravond namens het Beverwij kse publiek afscheid genomen van „Heintje" Davids. In haar revue „afscheidsklanken" trad mevrouw Davids voor de laatste maal op Beverwijks planken op en ze deed dit op de haar eigen meeslepende wijze en door een bloemlezing uit haar bekende réper toire, die door de zaal enthousiast werd meegezongen. Veel succes oogstte het liedje „De helden van mijn dromen", waarin Heintje eigenlijk een korte beschouwing over haar amourettes geeft. Voor Heintje's optreden hadden Truce Speyck, Herman Tholen, Peter Piekos en Harry de Groot reeds een programma af gewerkt, dat de zaal storm-rijp maakte voo'r het afscheid van mevrouw Davids. Truce Speyck deed zich hierin behalve als gewaardeerd operette-zangeres ook als toneelspeelster kennen, wie de haar toe bedeelde rolletjes goed lagen. Herman Tholen kwam met enige aardige liedjes voor de dag, waarmee hij vooral met het „Postzegel-album" het publiek op zijn hand kreeg. Ook Peter Pikos zat op zijn praatstoel en gaf een groot aantal imitaties ten beste, die ware lachsalvo's uitlokten. Harry de Groot assisteerde op zeer verdienstelijke wijze op de piano en bleek tevens ook thuis te zijn op het glib berige planken-pad. Het hoogte punt van deze „goodwill- avond" was natuurlijk het optreden van Heintje Davids, dat afgesloten werd met een ovatie en een prachtige bos witte chrysanten van de rederijkerskamer „Ken- nemerland". De directeur van het Kenne mer Theater, de heer Ch. Hart, bood de scheidende artiste een ets, voorstellende de Wi.jkertoren, aan, waarvan mevrouw Da vids beloofde hem op een ereplaats in haar huis te zullen hangen, zodat zij Beverwijk nooit zou vergeten. Omgekeerd verzocht zij echter haar „beminde Beverwijkse pu bliek" in haar afscheidslied haar niet te vergeten. Namens alle Beverwijkse mannen mocht zij tenslotte van Herman Tholen een kus in ontvangst nemen, waar zij, althans vol gens haar zeggen, zeer mee ingenomen was, zich daarbij afvragende, wat er wel van haar geworden was, indien publiek en pers niet altijd zo vrien delijk (en soms onvriendelijk) voor haar waren geweest. Zij dankte allen, die aan deze huldiging hadden deelgenomen en vroeg om de stichting AVAK, de asth- matische kinderen verpleegt, om haar- broers-wil te gedenken. Het publiek toonde zich in de daarop volgende pauze niet scheutig en offerde royaal. Door de overeenkomst inzake Triëst werden de Italiaanse landbouwers, die niet op het aan Joegoslavië toegewezen gebied wilden wonen, gedwongen hun bezit tingen op de ossewagen te laden en naar de Italiaanse zóne te vertrekken. Hoe pover vaak de lading der wagens was, ze werd gedekt door de Italiaanse vlag zoals op deze foto. Aanvoer van vandaag Vanmorgen waren aan de afslag de trawler Petten (van 27 Sept.) met 700 kis ten haring; Vios (van 29 Sept.) met 1850 kisten haring; Abraham (van 29 Sept.) met 2200 kisten haring; IJM 210 met 120 schelvis, 30 diversen, 70 stuks stijve kabel jauwen; IJM 209 met 375 schelvis, 25 ra dio, 30 gullen, 12 makreel, 50 stuks stijve kabeljauwen, Voorts was er wat kleine vaart met 5000 kg tongen en 200 kisten schol. Voorts waren er 4 Zweedse kotters met 2000 kisten haring van 45 kg. De prijzen De haring liep vandaag van 12 tot 14; van de „Petten" werd een deel afgekeurd wegens slechte kwaliteit. Makreel haalde 30 tot 27. Rijen kabeljauw gingen naar België voor 92 .tot 82 en de kisten voor 130. België kocht ook grote schelvis voor 41 en de grootmiddel voor 4437. Binnenland kocht de kleinmiddel schel vis voor 3835, de pennen 3628, de braad zakte van 18 naar 13.50. Schol en gul Schol 3 haalde 25, de tweetjes 38 Een kwart eeuw geleden in September 1929. werd door twee machtige trusts .een overeenkomst getekend, waardoor een fusie tot stand kwam, welke door het in vloedrijke Engelse weekblad „The Econo mist;" beschreven werd als „een van de belangrijkste samensmeltingen op 't gebied der industrie in de geschiedenis van Europa". Het was de fusie tussen twee wereldconcerns, enerzijds de groep van Nederlandse ondernemingen (in Nederland en Engeland respectievelijk bekend onder de naam „Margarine Unie" en „Margarine Union") en anderzijds de groep onder nemingen van de British Lever Brothers. Voorzagen de Unie en Union een belang rijk deel van de Europese markt van eet bare vetten, Lever Brothers beheerste een important gedeelte van de zeepmarkt in Engeland, het Britse rijk en een vrij aan zienlijk gedeelte elders ter wereld. De uit fiscale overwegingen in het leven geroepen twee moedermaatschappijen, de Unilever N.V. in Nederland en de Unilever Limited in Engeland waren holdingcom- In de Velsense raadsvergadering van 3 November 1953 besloot de raad, overeen komstig het voorstel B. en W. te machtigen tot het verstrekken van nadere opdrach ten in verband met de voorbereiding van de stichting van een centraal kantoorge bouw te IJmuiden-Oost, alsmede om voor de kosten van deze voorbereiding een cre- diet toe te staan van maximaal f 68.000. Bij het maken van dit voorstel stond B. en W. voor ogen de voorbereiding van een algeheel uitgewerkt plan voor een representatief gebouw, bestemd voor open bare diensten, zowel van het rijk ais van de gemeente. Gedeputeerde Staten hebben als hun oordeel te kennen gegeven, dat aan een plan als vorenbedoeld, hetgeen medebrengt een gespecificeerde raming van de bouwkosten aan de hand .van een op te maken bestek en een calculatie van de huurprijzen voor de aan het rijk te verhuren ruimten, vooralsnog geen be hoefte bestaat. Naar hun mening kan in dit stadium worden volstaan met de vervaardiging van een schetsontwerp van een dergelijk gebouw, waarin de ligging en de af metingen van de door het, rijk te huren ruimten met voldoende nauwkeurigheid kunnen worden aangegeven. In dat geval kan het in ons eerder ge noemd voorstel nodig geachte crediet van f 68.000 worden verlaagd tot maximaal f 15.000. Na ampele overweging hebben B. en W. gemeend, dat wij ons in dit geval voor lopig bij het oordeel van Gedeputeerde Staten moeten aansluiten. B. en W. stellen mitsdien voor het in de aanvang gemelde besluit te wijzigen in dier voege, dat de ons verleende machti- WEEKASONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. aooOQQqoQooQocoooooocTrinoocoooooax ging tot het verstrekken van nadere op drachten betreffende de voorbereiding van de stichting van het beoogde kantoorge bouw wordt beperkt tot een machtiging tot het geven van een opdracht tot het doen vervaardigen van een schetsontwerp van het te stichten gebouw en dat het crediet voor de kosten van deze voorbe reiding wordt teruggebracht van f 68.000 tot f 15.000. De vereniging „Die Haghe" zal, aan de vooravond van de onthulling door de Ko ningin van het standbeeld van Johan van Oldenbamevelt, dus op Woensdag 13 Octo ber, in het gebouw van het Koninklijk In stituut voor Ingenieur' aan de Prinsesse- gracht 23, een samenkomst houden, gewijd aan de figuur van de raadpensionaris. Alle problemmen inzake hout zijn Vrij dag vrijmoedig besproken op de Houtdagen 1954, voor de vierde maal georganiseerd door het houtvoorlichtingsinstituut te Amsterdam, waarbij een record aantal gasten en deel nemers ten getale van circa 1100 aanwezig was. In een grote cantinehal van de K.L.M. op Schiphol heeft de president-directeur der K.L.M., ir. I. A. Alcr, op de 35e verjaardag van deze luchtvaartmaatschappij, aan 28 leden van het vliegend personeel voor lang durig dienstbetoon in de lucht cre-médailles uitgereikt. Bij het behalen van 20.000 vlieg uren krijgen leden van het vliegend perso neel een gonden penning, bij 15.000 vlieg uren een zilveren en bij 10.000 uren een bronzen. Een uitvoerder van een bouwonderne ming heeft zich voor het kantongerecht te Bergen op Zoom te verantwoorden gehad voor arbeidsw itovertreuingen tijdens de bouw van een kazerne te Ossendrecht, welke vóór 1 November 1953 kiaar moest zijn. De Arbeidsinspectie had meer dan 400 overtre dingen geconstateerd. De ambtenaar van het O.M. eiste 67 boeten van f 150. De kanton rechter zal schriftelijk vonnis wijzen. HAARLEM EN OMGEVING De heer F. Meyer te Haarlem is ge slaagd voor het propaedeutisch examen van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. panies, die een groot aantal bedrijven totaal of voor een belangrijk deel beheerden. Twintig jaar later, in 1949, waren de be langen in zulk een mate uitgebreid, dat beide moedermaatschappijen meer dan 500 ondernemingen, verspreid over de gehele wereld, bezaten en beheerden. In 55 andere maatschappijen bezaten Unilever N.V. en Unilever Limited het meerderheidspakket aandelen en tenslotte in enkele overige be drijven een gedeelte der aandelen. De omzet dezer ondernemingen bedroeg toen ongeveer zesenhalf milliard gulden (omzet in 1937: 1,7 milliard gulden). Deze geweldige concentratie van bedrij ven, die belangen hadden bij de onderschei den stadia van de fabricage en handel in oliën en vetten (tropische plantages, wal visvaartondernemingen, olieslagerijen, raf finaderijen, hardingsbedrijven, zeep- en margarinefabrieken en winkelbedrijven), was het einde van een gestadige reeks fusies. In 1920 negen jaar dus voordat het reusachtige concern tot stand kwam was het merendeel der ondernemingen, dat samengebracht zou worden, reeds tot een viertal hoofdgroepen bijeengevoegd, in 1927 tot drie en in 1928 tot twee. Deze imponerende ontwikkeling door Charles Wilson, Fellow van Jesus College te Cambridge, levendig en boeiend ge schetst in een uit twee delen bestaand werk, „Geschiedenis van Unilever" wordt door Unilever's biograaf niet als een onvermijdelijke gang van zaken beschouwd. Hij is namelijk van oordeel, dat de voor naamste reden, waarom sommige firma's in leven blijven, tot bloei geraken en zich uit breiden, terwijl anderen aan betekenis ver liezen, te gronde gaan of door concurrenten worden overgenomen, gezocht moet worden in het karakter harer leiders. In dit brok economische geschiedenis worden dan ook levendige beschrijvingen gewijd aan de mensen, die Unilever hebben helpen bouwen. Niet alleen aan William Hesketh Lever, first viscount Leverhulme (18511925), Anton Jurgens Hzoon (1867 1945) en Sidney van den Bergh Jr. (1864 1941) benevens Paul Rijkens, maar ook aan mannen als Francis d'Arcy Cooper 18821941), en vele, vele anderen. In bijkans 800 pagina's beschrijft Wilson het ontstaan, de groei en bloei van het we reldconcern. Duidelijk blijkt uit deze blad zijden de instelling van de auteur, namelijk dat men het kapitalisme, evenals elk ander economisch of maatschappelijk systeem, naar zijn resultaten dient te beoordelen en evenzeer de kapitalist, die noch beter, noch slechter is dan zijn medemens, doch uit sluitend meer macht bezit om goed of kwaad te doen. De verleiding, de historische fusie van 1929 in verband te brengen met de crisis uit dat jaar, is begrijpelijk doch niet juist, merkt Wilson ergens op, die er echter aan toevoegde dat deze veronderstelling wel aannemelijk lijkt gezien het feit dat de ver schillende perioden, waarin zich in de olie- en verfindustrie bepaalde fusies voltrokken, vaak door economische moeilijkheden ge kenmerkt werden. Door een wonderlijke samenloop van omstandigheden was deze fusie namelijk, die alle voorgaande in be tekenis overtrof, en door de bijzondere vasthoudendheid van Jurgens tot stand kwam, reeds gedurende meer dan een jaar voordat de definitieve ondertekening plaats vond, in voorbereiding, meer dan een jaar dus voor het begin van de samenhangende reeks catastrophale gebeurtenissen, die leidde tot de paniek van Wall Street in de herfst van 1929. Was de leiding van het nieuwe concern toen de nieuwe partners elkander nog niet goed hadden leren kennen en vooral ook vertrouwen nog bijzonder ingewik keld en onoverzichtelijk (48 commissies met meer dan 200 leden), later werd de lei ding steeds compacter, zonder echter in een soort van dictatuur te vervallen. Het auto cratische optreden,, dat de heerschappij van de enorm hard werkende William Hesketh 39. De grovere soorten gingen naar En geland: schol I 60, de andere soorten 60—65. De grote gul maakte 41, middel 32 en de torren 16. Zwarte kool- vis deed 82. Tongen Tongen bleven op hetzelfde prijsniveau: de lappen 3.60—3.80, grootmiddel 2.65 2.70, kleinmiddel 2.452.30, de enen 2.102.15 en de slips 1.90. Besommingen Norma (8 dagen) 30.760; Tzonne (5 dagen) 37.850; Elie (8 dagen) 22.870; Limburgia (deel lading) 10.790. Wat er komt Voor morgen ligt al binnen de Medan (van 1 Oct.) met 1500 kisten haring en voorts worden verwacht de Allan Water van (30 Sept.) en de Antje (van 28 Sept.). Visvangsten uit zee In de nacht van Donderdag op Vrijdag gaven de loggers van Katwijk en IJmuiden de volgende vangsten door: KW15 85 kant jes; KW 43 34; KW85 34; KW97 50; KW173 40; KW19 25; KW70 30; KW129 65; KW161 100; KW2 34; KW3 60; KW9 15; KW14 70; KW25 50; KW138 10; KW47 140; KW54 60; KW57 25; KW22 85; KW175 75; KW18 60; KW48 35; KW67 60; KW144 25; IJM74 25; IJM75 20; KW141 80; KW20 15; KW32 51; KW39 70; KW49 4; KW78 10; KW151 25 en KW167 30 kantjes. De schepen, die trawlden, meldden de volgende vangsten: KW123 5; KW7 90; KW74 10 en KW37 30 kantjes. Geen vangst hadden: KW140, KW40, KW41 en IJM283. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 40 kantjes, Scheveningen 40 en Kat wijk 40. Binnengekomen UK14, 28, 59, 87, 31, 164, 189, 46, 15, 162, 46, 60, 215; IJM24, 49. 210, 57, 11, 23, 209; E1557 (Frans); GG573, GG856, 285; KW 65, 6, 163, 24, 44, 176, 59, 10-7, 127, 168, 60, 29; TX 11; 2330 Belg, 0183; R015. Vertrokken UK202, 91, 57, 164, 136, 53, 7, 72, 141, 244, 11, 76, 22, 44, 119, 2, 36, 1, 69, 126, 14, 79, 125, 61, 73, 234, 28, 59, 243, 18, 62, 48, 85, 78, 4, 115, 16, 70, 94, 86, 168, 110, 91, 341, 66, 49, 203, 93, 80, 9, 264, 115, 75, 24, 32, 21; KW71, 77, 92, 30, 56, 120, 60, 53, 189; IJM240, 3, 249, 241, 262, 226, 246, 213, 272, 27, 239: R029; SCH117; VL149; AM18, 17, 16; WR67, 33. IJmuidense haven In de nacht van Woensdag op Donderdag sloeg de IJM117 „Prinses Beatrix" in de IJmuidense haringhaven los van de kant. Ook de „Hornrif" werd los geslagen. De schepen konden weer gegrepen worden, evenals enige jachtjes, waarvan er een op het strandje bij de voormalige snelbootbun- ker terecht kwam. Prof. ir. E. L. Selleger voor Theosofische vereniging In het Beverwijkse Statenhuis belegde de afdeling Kennemerland der Theosofi sche Vereniging een bijeenkomst, waar prof. ir. E. L. Selleger een lezing hield over „Vliegende Schotels". Nadat mevrouw R. v. d. Linden, de voor zitster, de aanwezigen van harte welkom had geheten en had gemerkt, dat zeer velen hier ook en vooral uit nieuwsgierigheid waren gekomen, „doch dat nieuwsgierig heid niet altijd een ondeugd genoemd be hoeft te worden", gaf zij het woord aan prof. Selleger. Prof. Selleger begon met te zeggen, dat de titel van zijn causerie niet geheel juist was gekozen, doch dat deze had moeten luiden: „Hoe moeten wij denken over de zgn. Vliegende Schotels". In Amerika wor den de verschijnselen UFO's (niet geïden tificeerde vliegende voorwerpen) genoemd. Spreker deelde mede, dat hij het meeste over deze verschijnselen geput had uit de boeken van major Donald E. Keyhoe „The flying saucers are real" en „The flying saucers from outer space". De boeken van deze schrijver zijn het Adonis, 7 v. La Guatra te Port au Prince. Algenib, 6 v. Las Palmas n. Recife. Alhena, 6 v. Ilheos n. Bahia. Alnati, 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelland, 6 v. Bremen te Hamburg. Aalsum, 7 v. Bremen n. Londen. Alcyone, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Altair, 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alwaki, 5 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amerskerk, 7 v. Rotterdam n. Genua. Averdijk, 5 v. Boston te Philadelphia. Axeldijk, 6 v. Curasao n. Buenos Aires. Aagtekerk, 7 v. Genua te Marseille. Agatha, 8 v. Pladju te Soeraibaja. Aludra, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Amsteldiep, 7 v. Rangoon n. Aden. Arends'kerk, 7 v. Singapore n. Port Swettenham Arkeldijk, 7 v. Colombo n. Djibouti. Armilla, 6 v. Singapore n. Bangkok. Alamak, pass. 7 Kp. Spartivento n. Genua. Baud, 6 rede Tegal. Bintang, 6 v. Las Palmas 11 te Amsterdam verw. Bonaire, 6 930 m. N.NO. Barbados. Baarn, pass. 7 Viissingen n. Antwerpen. Bali. 7 500 m. W. Sabang n. Belawan. Billiton, 7 v. Bahrein n. Cochin. Caltex Nederland. 6 v. Malmö te Rotterdam. Congostroom, pass. 6 Las palmas n. Dakar. Corilla, 6 v. Pladju te Suez. Celebes. 7 v. Suez te Djec'.dah. Caltex The Hague, pass, 7 Kp. St. Vincent n. Rotterdam Dalerdijk, 6 v. Port Said te San Francisco. Etrema, 7 v. Berre te Spezia. Enggano, pass. 7 Kp. Flnisterre n. Duinkerken. Eos, 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Esso Den Haag. pass 6 Ouessant. n. Antwerpen. Gordias, pass. 6 Kp. St Vincent n. Tunis. Groote Beer, 6 670 m. O. ten N Belle Isle. Gaasterkerk, 7 v. Newcastle n. Melbourne. Groote Beer, 10 Hoek v. Holland verw. naar Rotterdam. Heelsum, 7 v. New Orleans te Mobile. Hersilia, 7 v. New York te Port au Prince. Hathor, 6 v. Hamburg n Bremen. Helder, 7 v. Tampa n. Rotterdam. Hermes, 7 v. Paramaribo te Georgetown. Indrapoera, 6 v. Rotterdam n. Priok. Joh. v. Oldenbamevelt, 7 470 m. ZW. Cocos eil. Kertosono, 7 v Kaapstad te Port Elizabeth. Korovina, 7 v. Schiedam te Rotterdam. Karlmata, 7 v. Port Said te Genua. Innige, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Ceopoldskerk. pass. 6 Perlm n. Bahrein. Loppersum, 7 v. Cardiff n. Ceuta. Lutterkerk, pass. 7 Str. Messina n. Port Said Maas, pass. 7 Lissabon n. Oran. Manoeran, 7 v. Belawan r. Colombo. Mapia, pass. 6 Ouessant n. Marseille. Markelo, pass. 7 Schiermonnikoog n. Poole. Marpessa, 7 90 m. N. Christmas eil. n. Miri. Notos. 6 v. Llvorno te Napels. Oranjestad, fi v. Madeira n. Trinidad. Ouwerkerk, 7 v. Vlaardingen te Rotterdam. Oranle. 7 v. Colombo n Suez. Oostkerk. 8 v. Port Swettenham te Singapore verwaent. Prins Fred. Hendrik, 6 v. Quebec n. Le Havre Prins Willem v. oranje, 7 v. R'dam te Hamburg Prins Willem III. pass. 7 Viissingen n. Bremen. Radja, 7 v. New Orleans n. Baltimore. Roggeveen, 7 v. Hongkong n. Singapore. Roepat. 7 160 m. ZW. Rasfartak. Ruvs, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Siamat, 9 v. Bahrein te Karachi verw. Stad Breda, 7 v. Amsterdam n. Wabana. Stad Dordrecht, verm. 8 v Sas van Gent naar Rotterdam. Stad Maassluis, verm. 8 V. Southshields naar Narvik. Salland, 7 v. Montevideo te Santos. Sibajak, 7 v Rotterdam te Hallfax. Slamat, 7 v. Bahrein n. Karachi. Sumatra, pass. 6 socotra n. Belawan. Sliedrecht, 7 330 m. ZO Mena el Ahmadi. Stad Schiedam. 7 90 m. N. Stadt Landet. Sunetta, pass. 7 Muscat n. Mena el Ahmadi. Blngkep, 7 v. Amsterdam te Bremen. Sommelsdijk, 8 v. Belawan n. Penang. Stad Alkmaar, 6 v. Madras te Calcutta. Stad Vlaardingen, pass. 7 Wight n. Wabana. Stanvac Djirak 8 v. Belawan n. Sungeigerong. Stanvae Talang Akar, 6 v. Sungeigerong naar Bangkok. Talisse, 8 v. Djibouti te Singapore. Tomorl, 7 v. New Orleans te Faulsboro. Tjibantjet, 7 v. Sydney n Brisbane. Tasman, 6 v. Singapore n. Tj. Prlok. Willemstad, 6 v. Barbados n. Dominica. Waal, verm. 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Wieldrecht, 8 v. Suez te Napels verw. Willemstad, 7 v. Dominica n. Madeira. W. Alton Jones, pass. 7 Daedalusrif n. Mena el Ahmadi. Wonorato, 7 70 m. O.ZO. Minikoy n. Suez. Waterland, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Waterman, 7 180 m. O. ten Z. Guardafui. Weltevreden, 7 v. Calcutta n. Tj. Priok. Usel, 6 v. Lissabon n. Algiers. Zaan, 7 te IJmuiden schuilen. Zeeland (KRL), 7 v. Napels te Port Said. Lever zo duidelijk had gekenmerkt, be hoorde tot het verleden. Typerend is verder dat in 1929 nog onge veer twee derde deel van de winst van het concern van de Nederlandse groep afkom stig was, doch omstreeks 1937 was het de Britse groep, die het twee derde deel lever de en de Nederlandse het een derde deel. Dat het concern natuurlijk werkt met astronomische bedragen, illustreert Wilson duidelijk en karakteristiek met een enkel cijfer. In de dertiger jaren, toen de grondstofprijzen daalden moet de Unilever, volgens een raming van de zeer serieuze „Economist", op de voorraden een verlies van maar liefst vijf millioen pond sterling hebben geleden. „Geschiedenis van Unilever" is een on partijdige studie, waaraan van 1947 tot voor kort gewerkt werd, welke niet alleen het lezen maar bovenal het bestuderen waard is aangezien zij een schat van ge gevens bevat uit de laatste decennia. KLEINE VAART Atlas, 6 te Gothenburg n. Amsterdam. Albergen. 7 v. Glasgow te Swansea. Audacia, 6 40 m. NW. Terschelling. Auriga, 6 In Gronesont ten anker n. Walkom. Barracuda, 7 v. Goole n. Aalborg. Corrie b, vertr. 8 v. Theems n. Rotterdam. Diligentia, pass. 7 Terschelling n. Hamburg. Draco, 6 v. Rljeka n. Split. Driebergen, 7 v. Patenlemi n. Cardiff. Eibergen, 7 v. Savona te Ponza. Elizabeth b, vertr. 8 v. Dordt n. Corpus Chrlsti Fiducia, 6 v. Maassluis n. Wisbech. Gaasterland, 7 v. Tyne te Rotterdam verw. Gramsbergen, 6 v. Avonmouth te Swansea. Haskerland, 6 v. Grangemouth n. R'dam. Jaba, 7 v. Oslo te Krlstiansand. Joost, 6 v. Rotterdam n. Domsjo. Jan Kreumer, 7 Port Talbot verw. Leendert b, 7 v. Stockholm te Kopenhagen verw. Lydla (1), 7 v. Paskalavtk te Oxelosund. Larix. 6 te Zaandam. Marietje Bohmer, 6 v. Bordeaux n. Lissabon. Markab, 6 v. Amsterdam n. Harlingen. Meres N, 6 v. Rotterdam te Lissabon. Netta, 6 v. Famagusta n. Napels. Nettle, 6 v. Grangemouth n. Methil. Noord, pass. 8 Noordhlnder n. Petit Gouronee. Noorderlicht, 8 v. Storavlka te Lulea verw. Nottingham, 6 v. Klngslynn n. Rotterdam. Ponto, 3 te Mantyluoto. Ponza, 6 v. Doms.io n. Gefle. Pascholl, 7 v Struer te Fur. Perregaux, 6 v. Casablanca te Agadir. Phecda, 6 v. Port Lyautey te Marseille. Realta, 6 v. Parijs n. Maïmö. Rose Marie, 6 v. Rotterdam te Kopenhagen. Servus, 6 v. Amsterdam te Antwerpen. Theodora. 6 v. Middlesbro n. Varberg. Tom v. d. Heide, 6 v. Casablanca te Safi. Toni, 7 v. Londen te Rotterdam verw. Tyro, 6 v. Amsterdam n. Rotterdam. Vesta, verm. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Vrouwepolder 6 v. Rotterdam te Cherbourg. Westpolder, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. SLEEPVAART Noordzee, 6 v. Trinidad te Fayal. meest betrouwbaar en de auteur is nogal sceptisch over dit verschijnsel. Volgens de professor is het niet uitge sloten, dat er op andere planeten wezens wonen, die qua ontwikkeling op een veel hogere trap staan dan wij. Ook kan men dit verschijnsel in ver band brengen met de recente atoom-ont ploffingen, die oorzaak zouden kunnen zijn, dat er evenwichtsstoornissen in onze planetaire constitutie zouden ontstaan en dat andere planeten waarnemers zouden sturen om eventueel preventief te kunnen optreden. Prof. Sellegers haalde oude geschriften aan uit Boeddhas tijd, waar al over zulke ver schijnselen is geschreven. „Hoe dan ook", ging spreker verder, „de 50 jaar die achter ons liggen sinds de gebroeders Wright het eerste vliegtuig bouwden, geven mij de overtuiging, dat men over nog geen 50 jaar zo ver zal zijn, dat wij naar andere planeten zullen kunnen vliegen. In ieder geval zullen wij over 5 jaar, aldus is mijn overtuiging, meer over de Vliegende Scho tels weten". De wetenschap staat al met al niet ge heel afwijzend tegenover het verschijnsel alleen weet men hiervoor nog geen juiste verklaring. Hierna werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan het talrijke ge hoor dankbaar gebruik maakte. Voor het front van de troep hebben op het parade veld van de Frederik Hendrik kazerne te Vught de commandanten van twea garde-regimenten hun commando overgedra gen. Luitenant-kononel J. P. F. van der Horst droeg het commando over het garae- regiment Grenadiers over aan luitenant kolonel J. J. C. baron Taets van Amerongen en luitenant-kolonel M. Th. Kockelkoren gaf het commando over het garde-regiment Fuseliers Prinses Irene over aan luitenant kolonel B. F. M. Wijtenburg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15