Mendès-France stelt de Kamer voor een beslissende keus Weerbericht De Schotels Hij acht alleen de motie van partijgenoot aanvaardbaar Vrijwel geen hoop meer voor Helderse en Urker kotter Utah wil atoomproeven niet in Nevada Dinsdag stemming in de Nationale Vergadering UNO beraadslaagt over geld voor réfugié's Overlevenden van „Rikke Skou" 22 uur op een vlot heen en weer geworpen Het woord is aan Moskou heeft radicale oplossing gereed Washington niet gerust op Franse reactie Senaat in Rome keurt Triëst-accoord goed Morgen meer bewolking De „Cottica" morgen in Amsterdam Mr. Goedhart verdedigt beleid Kindje in wasketel verdronken Ook aan Indische gepen- sionneerden wordt gedacht Zoeken opgegeven Twintig schepen verlaten de Londense haven „Izwestia" over Duitsland Molotovs voorstellen Handgemeen in wandelgangen Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede Weerrapport &9e JAARGANG No 7 8 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 232 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERSCHIJNSEL Vliegende Schotels blijft de mens onverdroten boeien. De periode waarin het met de vroeger ver maarde zeeslang en zijn opvolger, het mon ster van Loch Ness, vergeleken werd is voorbij. Vliegende Schotels trekken niet alleen de aandacht in het tijdvak 15 Juli 1 September, waarin de voorvaderen van zonnig, warm weer plachten te genieten, zich hoofdzakelijk tot vacantie-houden be paalden en dientengevolge zo weinig nieuws verwekten, dat men het de kom kommertijd placht te noemen. Dat is alle maal verleden, met de z.g. hondsdagen in cluis. Er is geen komkommertijd meer, er is integendeel Mendès-France die voort durend nieuws verwekt. De zeeslang en het monster van Loch Ness zijn beide over leden, vermoedelijk tengevolge van gebrek aan belangstelling, en de Vliegende Scho tels vliegen het hele jaar door. Zij vertoonden zich overigens reeds in de Oudheid, reeds in Boeddha's tijd, zoals prof. Selleger dezer dagen zijn auditorium heeft doen weten. In stokoude geschriften worden zij al vermeld. Daarin ontbreekt evenwel de voor onze tijd zo overtuigende fotografische illustratie, die aan waarne mers in vele landen en in de eerste plaats aan een speciale dienst van de Ameri kaanse luchtmacht te danken is. Ook hou den nu vele geleerden zich ernstig met de zaak bezig nevens minder ernstige lieden zoals die Zuid-Fransman, die onlangs heeft doen weten dat hij, in zijn auto, door een Vliegende Schotel was gevolgd, of achter nagezeten, hetgeen een meer opzienbarende term is. De Schotel had evenwel kennelijk geen kwade bedoelingen, want zij liet hem naar huis gaan zonder bommen te gooien of tenminste waarsehuwings-schoten te lossen, waartoe bewoners der Aarde ver moedelijk dadelijk geneigd zouden zijn als zij een andere planeet konden benaderen. In het algemeen kan men de (veronder stelde) bemanningen der Schotels moeilijk van kwade bedoelingen verdenken. Als zij al vele eeuwen lang met min of meer regel maat naar de Aarde zijn komen kijken, zonder ooit iets onvriendelijks te doen, worden zij blijkbaar alleen door belang stelling en nieuwsgierigheid daartoe ge bracht. Misschien maken zij vacantie-uit- stapjes. Het is tenslotte denkbaar dat er wezens bestaan, die als zij andere wezens ontdekken niet eens op de gedachte komen om op hen te gaan schieten of hen zelfs ook maar gevangen te nemen. Wellicht vinden zij ons alleen maar curieus, hetgeen niet onverklaarbaar zou zijn. Volgens prof. Sel leger is het niet uitgesloten dat op andere p'nneten wezens wonen die in ontwikkeling op eer v°el hoger trap staan dan wij. Hij acht het ook denkbaar dat de talrijke schotel-bezoeken aan de Aarde verband houden met de recente atoomontploffingen, die evenwichtsstoornissen veroorzaakt kun nen hebben, zodat andere planeten waar nemers zouden gestuurd hebben om even tueel preventief te kunnen optreden. Dit is een aantrekkelijke en geruststel lende gedachte, die de veronderstelde an dere wezens nog meer in mijn achting doet stijgen. Wij missen op Aarde de mensen, die afdoend-preventief tegen de gevolgen van onze atoom-ontploffingen kunnen op treden. Wij beheersen de gevolgen van eigen uitvindingen niet. Mochten andere, hoger ontwikkelde wezens ons in de gaten houden met de goede bedoeling, de mens heid tegen zichzelf te beschermen, dan mag dat een plezierig vooruitzicht heten. Er is waarlijk behoefte aan toezicht, uit geoefend door wijzer wezens die op het eritieke ogenblik onherstelbare rampen kunnen voorkomen. Een blijmoedig man, prof. Selleger. Het is altijd verheugend iemand te horen, wiens blijmoedigheid niet rust op het negéren van de dreigingen en benauwenissen van deze tijd, maar op de mogelijkheid eraan te ont snappen. Bovendien is hij ervan overtuigd dat onze luchtvaart binnen vijftig jaar zo ver gevorderd zal zijn, dat zij andere pla neten zal kunnen bezoeken. De era der tegenbeleefdheden breekt dan aan. Mogen het waarlijk tegen-beleefdheden zijn, an ders zou men van een koude kermis kun nen thuiskomen. De mens zal in die vijftig jaar aanzienlijk groter vorderingen moe ten maken dan in de vorige vijftig. Vooral in wijsheid, hetgeen van meer waarde is dan alle wetenschap en techniek en records bij elkaar. Prof. Selleger verzekert dat wij in elk geval over vijf jaar meer over de Vliegende Schotels zullen weten dan nu. Dat lijkt zeker gewenst. R. P. OGDEN (Reuter-AFP). De republi keinse afgevaardigde voor de staat Utah in het Amerikaanse congres, Stringfellow, heeft bij de commissie voor atoomenergie geprotesteerd tegen de proeven met atoomwapens die in het komende voorjaar in de staat Nevada zijn aangekondigd. In een schrijven aan admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de commissie, eist hij uitstel van de proefnemingen of ver plaatsing van het proefterrein naar een afgelegen gebied buiten de Verenigde Sta ten, aangezien velen in Zuid-Utah onge rust zijn over het vooruitzicht van verdere atoomproeven op de nabijgelegen proef- terreinen van Nevada. Hij bracht in her innering, dat de universiteit van Utah nog bezig is met het onderzoek naar de oor zaak van de dood van veel vee in Utah na de proefnemingen in het voorjaar van 1952. Stringfellow wil uitstel van de atoom proeven tot voldoende zekerheid is ver kregen dat geen „levens, gezondheid of eigendommen in gevaar worden gebracht". Op het UNO-secretariaat in New York is een petitie, ondertekend door 898.013 inwoners van Hirosjima, ontvangen, waar in verbod van atoomwapens wordt ge vraagd. De Japanse minister van Buitenlandse Handel heeft medegedeeld, dat een Japan se wetenschappelijke delegatie zich deze maand naar Europa zal begeven om ge gevens te verzamelen voor de bouw van een atoomreactor in Japan. De Japanse delegatie zou Frankrijk en Engeland be zoeken. De minister zou ook met leden van de Amerikaanse regering over deze kwes tie spreken tijdens een bezoek aan Wash ington, dat hij deze maand hoopt te bren gen. Van onze correspondent in Parijs) Vannacht, na een tweede volle dag van parlementaire debatten over de confe rentie van Londen, heeft premier Mendès-France de vertrouwenskwestie gesteld waarover Dinsdagmiddag zal worden gestemd. Bij de debatten zijn gisteren een aantal invloedrijke leden van de Kamer aan het woord geweest, zoals de rooms- katholieken Schuman en Teitgen, de Gaullist Soustelle en de socialistische partij secretaris Guy Mollet. Niet minder dan zeven moties waren er ingediend. Tot laat in de avond werd algemeen verwacht dat uit al die teksten, volgens Frans oud parlementair gebruik, een compromis zou worden gebrouwen, dat zowel de regering als een ruime meerderheid van de Kamer zou kunnen bevredigen. Na deze dag beklom Mendès-France echter opnieuw het spreekgestoelte met de boodschap dat hij maar é,én motie aanvaarden wilde en wel die van zijn partij genoot, de radicaal Aubry. Het m.s. „Cottica" dat thans met onge veer 70 militairen van de Koninklijke Landmacht op weg is van Suriname naar Nederland, zal in plaats van Maandag reeds Zondag in de haven van Amsterdam aan komen. De ontscheping begint Zondagmid dag om 16.30 uur. Nog dezelfde dag zullen de militairen naar hun woonplaatsen wor den vervoerd. Het is een korte motie waarin trouw wordt betuigd aan de Atlantische gedachte en waarin de regering volmacht wordt ge geven op de ingeslagen weg van Londen voort te gaan. De andere moties bevatten in de ogen van de premier te nauwe aan wijzingen voor zijn verder gedrag of zwij gen over een uitdrukkelijk vertrouwen. Met een compromismotie had de regering zeker een massale meeirderheid verkregen. Het ligt echter geheel in de lijn van Mendès- France's karakter geen verbintenis te willen aangaan zonder de absolute zekerheid daaraan naderhand ook te kunnen voldoen. Mendès-France heeft de zwaarste weg gekozen Hij heeft de volle verantwoorde lijkheid aanvaard en nu moeten de partijen de risico's van hun standpunt afwegen. De socialisten, die aanvankelijk besloten had den zich afzijdig te houden, hebben het voornamelijk in de hand de regering Men dès-France te redden. Dat zij deze verant woordelijkheid zeer goed bewust zijn blijkt wel uit het feit, dat zij voor Maandag een buitengewoon congres hebben bijeen ge roepen dat de houding van de fractie zal moeten bepalen. Men heeft goede hoop dat zii zullen bijdraaien. Nadat Mendès-France Donderdag uit voerig opening van zaken had gegeven, zijn gisteren de debatten naar aanleiding van die verklaringen voortgezet. In feite heeft men in het Palais Bourbon een herhaling opgevoerd van de grote parlementaire voorstelling van eind Augustus, die het einde bracht van de Europese Verdedi gingsgemeenschap. Het feit dat bijna ieder een er van overtuigd was dat Frankrijk niet ten tweede male zijn deelgenoten in het internationale overleg in de steek kan laten, ontnam aan dit parlementaire tour- nooi enige overtuigende kracht. De eerste maal kon men nog alle registers der pa triottische verontwaardiging open trekken over de ontoelaatbaarheid van Duitslands herbewapening. Nu was het duidelijk dat Frankrijk niet over de machtsmiddelen be schikt om zich tegen die Duitse remilitai- risatie te verzetten. Het ging slechts om nuances en in grote meerderheid had men Mendès-France gelijk gegeven toen hij vaststelde dat aan een herbewapend Duits land niet meer te ontkomen is. De meeste critiek kwam uit de hoek der federalisten „door dik en dun". De motie van de M.R.P. werd door de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, op overigens rustige wijze toegelicht. Schu man betoogde in het kort dat de EVG een NEW YORK (ANP) In de sociale commissie van de UNO heeft mr. G. J. van Heuven Goedhart met grote nadruk tegen gesproken, dat, zoals de Russische en Pool se delegaties hadden verklaard, zijn bureau de vluchtelingen als goedkope werkkrach ten beschouwt en hen verhindert naar hun land van herkomst terug te gaan. Mr. Goedhart verklaarde, dat slechts een mi niem aantal wil repatriëren en dat van elk afzonderijk geval waarin een refugé wil te ruggaan, de betrokken Oost-Europese re gering zorgvuldig op de hoogte wordt ge steld. Slechts één antwoord was ontvangen, namelijk van Hongarije en dat was een weigering om twee Hongaren tot hun land toe te laten. Goedhart legde deze verklaring af tijdens het debat over zijn verzoek om een bedrag van twaalf millioen dollar voor een vijf-jarenplan voor een permanente op lossing van het vluchtelingenvraagstuk. Het Sovjet-blok ziet alleen hei! in repa triëring. De Verenigde Staten samen met Nederland en andere West-Europese landen willen het programma zien uitgevoerd op de basis van vrijwillige regeringsbijdragen. Zweden wil de kosten zien bestreden door de UNO, die onder haar leden een omslag zou moeten heffen. Maandag begint het debat daarover. Vrijdagmiddag om ongeveer vier uur is het vijftien maanden oude kindje van de familie L. B. aan de Schulpweg te Velsen op tragische wijze verdronken. De baby, een kind uit een gezin van twee, was in de tuin achter de woning aan het spelen, waar een wasketel met deksel eróp stond. Het kindje heeft blijkbaar het deksel weggeschoven, waarbij het zijn appel in de ketel liet vallen. Toen het de appel wilde pakken is het voorover in de gevulde ketel gevallen e~ jammerlijk ver dronken. Hoewel de E.tl.B O. bijna een uur lang kunstmatige adéühaling heeft toegepast kon de arts W. A. Royaards, die inmiddels was aangekomen, slechts de dood vaststellen. constructieve inslag had, die het nieuwe plan ontbeerde. Een ander bezwaar was de onzekerheid over hetgeen gebeuren zou in geval van een Duitse hereniging, die overi gens ook in het oorspronkelijke EVG-ont- werp in het duister bleef. Op ditzelfde aambeeld hamerden eveneens de andere EVG'ers, zoals de voorzitter van de M.R.P., Teitgen, en de socialist Mollet, die beiden een heroprichting van een Duits opperbevel van de hand wezen. Bij de replieken toonde Mendès-France zich niet ongevoelig voor critiek. Vele op merkingen over de noodzaak van een wa- penpool wierpen koren op de molen van de premier, die in Londen te vergeefs op in williging van deze Franse wensen heeft aangedrongen. Mendès-France zou dan ook bereid zijn geweest zulke verlangens in een motie vast te leggen, opdat hij er zich later tegenover zijn acht partners op zou kunnen beroepen. Het was begrijpelijk dat de mi nister-president zich niet al te nauw wilde bmden. Hij verlangde het vertrouwen van een zo breed mogelijke meerderheid zonder van een redelijke marge voor de verdere onderhandelingen afstand te willen doen. Dinsdag zal blijken of het parlement in meerderheid dit verlangen van de regering zal inwilligen. De aardappeloogst moet binnen worden gehaald, maar het gebrek aan mankracht opent sombere perspectieven. Menige huismoeder grijpt nu de kans om er wat bij te verdienen, maardan moet het kroost mee. Zo krijgt men dit beeld van nijver werkende grote en kleine mensen op het wijde land. In de Tweede Kamer heeft minister president dr. Drees gisteren medegedeeld, dat alles zai worden gedaan om de verho gingen der uitkeringen aan ouden van da gen te bespoedigen. Voorschotten kunnen moeilijk worden gegeven wegens adminis tratieve bezwaren. Voor de Indische gepensionneerden zal ook een voorstel worden gedaan. (ANP-Reuter-United Press) Over de twee vermiste kotters, de UK 174 „Hendri- ka" en de HD 8 „De jonge Jochem" is nog steeds niets bekend. Beide vissersschepen hebben een bemanning van vijf koppen en zijn tot nu toe spoorloos. Nu de Urker vissersvloot binnen is en de schade te overzien valt, blijkt dat de UK 60, de „Neeltje" er het allerergst aan toe is. Alle schepen, die in de storm van Woens dagnacht verzeild raakten, zijn min of meer beschadigd. Men heeft alle hoop voor de nog vermiste Urker kotter opgegeven en de op varenden zullen morgen in de kerkdiensten worden herdacht. Overigens tonen de Ürkers zich bijzonder dankbaar voor de grote medewerking van de kuststations aan de kottervloot, vooral ook Scheveningen-Radio. De Duitse opsporingsvaartuigen „Hans Hartmann en „Lübeck" hebben het zoeken naar de vermiste 157 ton metende Duitse kustvaarder „Reind" gestaakt. Gebleken is dat de „Reind", die op weg was van Delf zijl, Nederland, naar Brünsbüttel, vier man nen aan boord had. De „Reind" is tijdens de recente storm op de Noordzee op spoorloze wijze verdwe nen. Op de Waddeneilanden Baltrum en Langeroog is wrakhout aangespoeld, dat wellicht afkomstig is van deze kleine kust vaarder. De wrakstukken vertoonden spo ren van een explosie. Bij Langeroog is voorts een reddingboot van de „Reind aan gespoeld. Gisteravond heeft de West-Duitse kust wacht bekend gemaakt dat tijdens de storm ook nog een vissersvaartuig uit Travemün- de met twee man aan boord is vergaan. Het is de SO 61 „Edith". Het verhaal van de „Rikke Skou" Aan boord van het Zweedse vrachtschip „Thedda" zijn acht overlevende leden van de 20 koppen tellende bemannig van het Deense vrachtschip „Rikke Skou", dat in de Noordzee is vergaan, aangekomen. Het Deense schip, geladen met kolen op weg naar Denemarken, zonk in de nacht van Woensdag op Donderdag of Donderdag avond. Een overlevende van het Deense s.s. „Rikke Skou" heeft in een gesprek via de radiotelefonie aan Reuter het een en ander verteld over de wanhopige pogingen van het schip om drijvende te blijven in een woedende zee. De overlevende, de derde machinist Erik Petersen, die het gesprek voerde van het Zweedse schip „Hedda" af, vertelde dat de „Rikke Skou" 30 graden slagzij maakte, toen de lading ging schui ven tijdens de storm die Woensdagavond boven de Noordzee woedde. Urenlang werk ten de 21 opvarenden koortsachtig om het schip weer recht te krijgen, maar wind en zee waren te sterk en van de brug kwam de order „verlaat het schip". Petersen zei: „Ik zag, dat de reddingboot aan stuur boordzijde werd gestreken, maar ik weet niet wat er mee is gebeurd. Ik wist met dertien anderen op een vlot te komen, waarop wij heen en weer gesmeten werden door de golven". Petersen wilde niet graag spreken over de 22 uren, gedurende welke het vlot werd gebeukt door golven met witte koppen. Toen de „Hedda" het vlot vond, waren er nog slechts acht man. Zes waren ver dwenen in de kokende golven. Petersens stem klonk zwak en vermoeid door de radioteiefoon. Maar hij herhaalde, toen hij in het kort vertelde over de strijd van de „Rikke Skou" om drijvende te blijven: „Er was geen paniek". In de loop van Vrijdag zijn de stoffelijke overschotten van de vier slachtoffers van het ongeluk met de Rikke Skou, die van nacht door de sleepboot Holland op Ter schelling zijn binnengebracht, geïdentifi ceerd. De stoffelijke overschotten zullen per extra boot naar Harlingen worden ver voerd. Vandaar gaan zij naar Schiphol, vanwaar een vliegtuig zal vertrekken om de omgekomenen naar Denemarken te brengen. Anker verspeeld Het Noorse tankschip „Aslaug Rögenaes" (9.430 ton) vroeg gisteren vijf mijl ten Noord-Westen van Hoek van Holland hulp. De sleepboten „Goeree" en „Ebro" van L. Smit en Co. en een bergingsvaartuig van Van der Tak bevinden zich bij het schip. Het bleek, dat de Noorse tanker „Aslaug Rögenaes" het bakboordanker met ketting had -laten glippen en op weg was naar de loodskruispost Nieuwe Rotterdamse Wa terweg. Het schip werd gesleept door de sleepboten „Goeree" en „Ebro" van L. Smit en Co. Het bergingsvaartuig „Dolfijn" van de firma Van der Tak is doende de verspeelde ketting met anker te bergen. Ook de sleper „Blankenburg" en „Water weg" maakten vast en zo werd het naar Schiedam gesleept, waar het bij de Dok en Werfmaatschappij „Wilton-Feijenoord" gerepareerd zal worden. „La Pampa" Het Engelse m.s. „La Pampa", dat gister avond w^erd vlotgetrokken is in de Vlis- singse buitenhaven gearriveerd. Het schip gaat Maandag bij „De Schelde" in dok. De bodem en de ankerspil moeten worden gerepareerd. Gisteren tot het vallen van de duisternis heeft een „Harpoon" van de Marinelucht vaartdienst vruchteloos gezocht naar de vermiste vissersschepen UK 174 uit Urk en „De Jonge Jochem" (HD 8) uit Den Helder. Het zoeken is thans opgegeven. Vanmorgen is de „Harpoon" niet meer opgestegen. Aangenomen moet worden, dat alle opvarenden van de beide schepen om het leven zijn gekomen. (Van onze correspondent te Londen) In de Londense haven werd gisteren op nog slechts 12 van de 114 schepen gewerkt. Twintig schepen hebben de haven verlaten om elders te lossen Albert Timothy, die evenals drie jaar ge leden bij de grote havenstaking de leiding op zich heeft genomen, en een soort legen darische figuur geworden is, heeft met een staking in alle Britse havens gedreigd als de minister de werkgevers niet tot onder handelingen dwingt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ J o u b e r t Kinderen hebben meer behoefte aan voorbeelden dan aan critiek. MOSKOU (Reuter) De Londense overeenkomsten om West-Duitsland te be wapenen en souvereiniteit te verlenen be tekenen een gevaar voor de vrede, zo schrijft het Sovjet-Russische regeringsblad „Izwestia" Volgens dit blad heeft de Sov jet-Unie „een radicale oplossing van het Duitse vraagstuk door het sluiten van een vredesverdrag gereed. Zij is van mening, dat het mogelijk is, dat de vier grote mo gendheden de onderhandelingen over het houden van verkiezingen in geheel Duits land hervatten". In Londen werd alles gedaan om de fun damenten van de Europese Verdedigings- gemeenschap, welke gericht is op herle ving van het Duitse militarisme en in over eenstemming is met de aggressieve plan nen van de Verenigde Staten, te handha ven. Volgens het blad zullen in West-Euro pa slechts weinigen zich laten misleiden door de nieuwe naam voor „een gesloten militaire groep van een aantal West-Euro pese landen, die zich richt tegen andere Europese landen". De besluiten van Londen hebben volgens het blad in alle Europese landen ernstige ongerustheid gewekt, aangezien de plan nen tot vorming van een nieuwe militaire groep van enkele West-Europese landen de internationale spanning zodanig zullen doen stijgen, dat er gevaar voor een nieu we oorlog in Europa bestaat. De besluiten van de Londense conferen tie tonen voorts aan hoe schijnheilig de verklaringen der Westerse mogendheden in de UNO zijn als zij over hun zogenaamde pogingen om de bewapening in het belang van de vrede te verminderen spreken. Hun huichelarij wordt nog onderstreept als men zich indenkt, dat in Londen pogingen wer den gedaan om de E.V.G. nieuw leven in te blazen op het ogenblik, waarop moge lijkheden verschenen voor de oplossing van kwesties van het grootste belang. „De Sov jet-voorstellen om de bewapening te ver minderen en atoom- en waterstofbommen alsmede andere wapens tot massavernieti gingen te verbieden, welke op de negende Algemene Vergadering van de UNO zijn ingediend, openen de weg tot overeenstem ming over de belangrijkste vraagstukken van onze eeuw", aldus de „Zwestia". WASHINGTON. (United Press). Amerikaanse autoriteiten zijn niet hele maal gerust op de Franse reacties op de nieuwe Russische voorstellen over Duits land. Zij vrezen dat die voorstellen kunnen leiden tot een Franse actie voor nieuwe vier-mogendheden-besprekingen, hetgeen de Westerse plannen voor Duitse herbewa pening minstens voor onbepaalde tijd zou vertragen. Men heeft minder amgst dat West-Duitsland iets in de voorstellen van Molotov zal zien. Kennelijk verkeert bondskanselier Adenauer in een betere po sitie dan premier Mendès-France om de vertragingstaktiek die links volgt te be strijden. Amerikaanse autoriteiten geven open hartig toe dat Molotov een troef heeft uit gespeeld met zijn aanbod over oude of nieuwe geallieerde voorstellen voor Duit se verkiezingen en Duitse hereniging te praten. Deze autoriteiten verklaren dat de snelheid waarmee de communisten met voorstellen kwamen zo spoedig na de Lon dense overeenkomst, een aanwijzing is dat de Russen zich bezorgd maken. Maar men beaamt dat Molotov het moeilijk heeft ge maakt voor het Westen zijn gehele project zonder meer af te wijzen. Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat de Russische voorstellen zorgvuldig, bestudeerd moeten worden „maar vertra ging van de opbouw van de Westerse De fensie mag daarvan niet het gevolg zijn". ROME (Reuter) De Italiaanse Senaat heeft met 122 tegen 89 stemmen bij één onthouding de overeenkomst over Triest goedgekeurd. De regering, die de vertrou wenskwestie had gesteld, verkreeg het grootste aantal stemmen sedert haar for matie acht maanden geleden. De communisten, linkse socialisten en neo-fascisten stemden tegen. De veertien monarchistische senatoren verlieten voor de stemming de zaal, zeggend, dat zij noch tegen de terugkeer van Triëst naar Italië, noch voor het verlies van zone B van het vrije gebied van Triëst, die aan Joegoslavië is gekomen, konden stemmen. Aan het eind van het debat verklaarde premier Scelba, dat de overeenkomst een voorlopige is en vriendschappelijke bespre kingen tussen Italië en Joegoslavië over verdere Italiaanse aanspraken mogelijk maakt. Na de spanning van de debatten, die drie dagen hebben geduurd, kwam het tot een handgemeen tussen communisten en Chris ten-democraten. De voorzitter verklaarde de zitting snel voor gesloten en zaalwach ters slaagden er daarna in de vijandige groepen verschillende gangen in te loodsen. Na de uitvoerende bondsraad van Joe goslavië heeft thans ook de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Ver gadering het accoord met Italië over Triëst goedgekeurd. OSLO (Reuter/A.F.P.) Het Nobel- comité van het Storting (Noorse parle ment) heeft besloten dit jaar de Nobel prijs voor de vrede niet toe te kennen. Het bedrag van deze prijs voor 1954 zal be waard blijven voor het volgend jaar. In 1955 zouden dus twee pijzen voor de vrede toegekend kunnen worden. De namen van voorgestelde candidaten voor dit jaar zijn niet bekend gemaakt. Het comité besloot twee jaar geleden geen lijst te publiceren om onenigheid te vermijden. Het KNMI deelt mede: Nadat een kleine in de Duitse Bocht ge legen depressie Woensdagnacht langs onze kust een zware storm had veroorzaakt, is het weer thans onder invloed gekomen van een gebied van hoge druk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot in Noord- Noorwegen. De afgelopen nacht werd dit hogedruk- gebied doorkruist door een storing, die bo ven de Noordzee was ontstaan en zich van daar in Zuidelijke richting bewoog. Deze storing veroorzaakte bijna overal enige neerslag, het meest (15 mm.) in Zuid- Limburg. Bij IJsland (bevindt zich een diepe de pressie, waarvan de fronten in Oostelijke richting bewegen. Daarom moet morgen op meer bewolking worden gerekend dan van daag. Het is mogelijk, dat hier en daar enige regen valt. t (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Of) c J, o, 5r! V o 77 c cu s 0) au C/5 C feS <D Helsinki Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt nevel geheel bew. nevel zwaar bew. regen motregen motregen geheel bew. zwaar bew. nevel nevel mist nevel mist geheel bew. half bew. geheel bew. nevel zwaar bew. NW 2 1 windstil 5 NO 2 7 N 2 12 Z 2 9 ZZO 4 9 windstil 10 0.1 W 3 10 1 NW 5 NW WNW 3 ZO 2 windstil windstil 0 3 II 0 0 1 5 0.2 NW NO N W ONO N 2 7 3 0 5 0 4 7 10 0 Neerslag laatste 24 uur r ïYrrinr»YmïYunfm)nrmui w vYvv/v-YYYYYVXyx MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Matige, langs de kust later krachtige, Zuide lijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 10 October Zon op 6.54 uur, onder 17.59 uur. Maan op 16.48 uur, onder 4.30 uur. 11 October Zon op 6.56 uur, onder 17.57 uur. Maan op 17.07 uur. odner 5.56 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 10 October Hoog water: 1.50 en 14.16 uur. Laag water: 9 54 en 22.11 uur. Maandag 11 October Hoog water: 2.33 en 14.56 uur. Laag water: 10.39 en 22.55 uur. xxuooooooooooooccoo

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1