r Kerkdiensten „Achter Wallen en Poorten" Ha"en berichten Visserij -varia Beverwijk Bruidsbouquetten Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Old Clothes New TAXI NODIG? ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 De weg naar 'n goede betrekking.... Burgerlijke stand Velsen „Recht van overpad" kost gemeepte 500 Aankoop Uitendaalstraat 20 noodzakelijk DRY CLEANING ONLY Verbreding Hagelingerweg maakt grondaankoop nodig Voor de kinderen Subsidie aan Blindenbond tot 1500 voorgesteld Anker en ketting van Cargill gevonden Invaliden gaan in het voorjaar uit BEL 5000 FEUILLETON „De Waterprinses" (Vrijdag tot en met Zondag, Thalia) In de bekende -groot se opmaak van Metro Goldwyn, die niet op een dubbeltje kijkt als heit e-r om gaat Es ther Williams zo voordelig mogelijk over het witte doek te doen stappen en zwem men, wordt in deze filim het verhaaltje voorgeschoteld van een ietwat aan lager wal geraakte boerenfamilie, die het aan bod van een gewiekste reclame-man aan vaardt en d-e heer des huizes over het En gelse Kanaal zal gaan laten zwemmen, met zijn gezin.Het zwemmen zit er dus van het begin af aa-n in, zodat Esther, in dit kleurige geval „Katy", aan haar trekken móét komen. Aan de Engelse Zuidkust, waar de trai ning ter hand zal worden genomen voor de grote oversteek, ontmoet het dochtertje Katy een charmante Franse wijnverkoper en de zoon des huizes laat zich strikken door enige lieftallige Franse deelneem- stertjes aa-n de Kanaalzwemmerij. Het familie-overtochtje dreigt, dubbel zinnig gezegd, in het wat-er te vallen omdat al-leen Katy mee mag d-oen en Katy doet het om vaders précaire finan ciën er weer wat bovenop te helpen. Laat zij het nu winnen. En iedereen leeft tevreden voort, Katv allicht aan de zijde heurs wijnkopers. Het waterballet met de getekende visjes Tom en Jerrv vormt een der aardigste stukjes uit dit knap-ineen- geknutselde geheel, waar u overigens niet heen moet gaan om diepzinnig van te wor den. J. F. „Vijf dasren schrikbewind" (Thalia, Zondagmiddag en Maandagavond) Hoe wel deze film handelt over wet en orde (de oorspronkelijke titel luidt „Law and or der") viert bandeloosheid hoogtij. In het middelpunt staat een vredelievende man. die in de Wild-West-n-ederzettin-g, die hij bewoont, begrip poogt bij te brengen voor rechtvaardigheid. In de functie va-n sheriff maakt hij zich door het nemen van enkele straffe maatregelen meer vijanden dan vrienden. Zijn doel bereikt hijmaar niet voordat hij zijn gemeente heeft geïmpo neerd met krachtige woorden, moed en koppigheid. De hoofdfiguur heeft heel wat kommer te verwerken, waarin hij wordt bijgestaan door een schone jongedame. Een amusante film. „De ongenaakharen" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag) In deze voortreffe lijke Franse film wordt men geconfronteerd met de tragische belevenissen van een jonge Franse vrouw in een Mexicaans dorpje. Haar echtgenoot sterft er plotseling en aanvankelijk is het alleen de dokter die beseft tot welke consequenties dit sterf geval zal leiden. Maar hij kam het geheim niet bewaren: de ma-n leed aan een zeer ADVERTENTIE Het praktijkdiploma Boekhouden of Handelscorrespondentie (Ned., Frans, Duits, Engels en Spaans) is onmis baar voor ieder, die een goede be trekking wenst. Studeer thuis; pret tig, gemakkelijk engoedkoop: Studeer schriftelijk met Resa-Hilver- sum! Het Instituut met de meeste geslaagden, dat U blijft leiden tot succes bereikt is. Vraag dus om gaand prospectus! Het verplicht U tot niets en kan voor U de weg naar succes betekenen! besmettelijke ziekte. Door de wel zeer pri mitieve toestanden in het dorp en de ge ringe bereidheid va-n de bevolking, mee te werken aan sanitaire maatregelen, is het uitbreken van een epidemie onvermijde lijk. Tegen de achtergrond van deze gebeur tenissen zijn de problemen geprojecteerd, waarmee de jonge vrouw te maken krijgt. Zij staat alleen in een dorp, waarvan de bewoners haar vijandig gezind zijn, haar geld wordt gestolen, zij wordt belaagd door een louche caféhouder en haalt zich de haat van diens vrouw op de hals. Dan klampt zij zich vast aan een wonderlijke figuur, een verlopen jonge dokter, wiens enig perspectief de drank is. En deze ontmoe ting betekent beider redding. Dit ongewone gegeven is op een sublie me wijze verfilmd, waarbij tal van na vrante détail-s de toeschouwer niet worden onthouden. Men wordt getroffen door de sinistere sfeer, die er van deze film uit gaat, maar bovendien door de scherpe, levensechte typering van de hoofdfiguren door Miehèle Morgan en Gérald Philippe. S. K. „De bandieten van Cimarron" zijn Zon dagmiddag in R e x te aanschouwen. j „Jungle duivels" (Kennemer theater, Vrijdag tot en met Maandag) Deze film behandelt d-e geschiedenis van vier Ame rikaanse mariniers, die een landing moeten maken op een eiland bij Bougainville, even voordat de grote slag daar wordt -geleverd. Het doel van deze landing is het in contact komen met een Franse planter, die hen de militaire situatie zal uiteen zetten. Het op zoek gaan naar deze planter en het be machtigen van de militaire geheimen is een zeer gevaarlijke bezigheid, waarvan dan ook niet allen terugkeren. Deze film is een documentaire die beoogt de moed en opofferingsgezindheid van de bevrijders in de publieke belangstelling te brengen. „Joianda, de dochter van de zwarte pi raat" (L u x o r, Vrijdag tot en met Zondag avond) is ondanks zijn langademige titel een bijzonder vlotte zeerovers-historie van Italiaanse makelij. Het geval speelt zich af in de kustgebieden van Venezuela ten tij-de van de Spaanse overheersing, waar de wrede gouverneur Van Gould, alias de graaf van Medina, een waar schrikbewind voerde. De enigen, die zich daartegen met succes verzetten, zijn de piraten van Tortua, maar als Engeland met Spanje vrede sluit, zijn ook zij tot machteloosheid gedoemd. Behalve dan de legendarische gravin di Ventimiglia, die zelf als kind bijna het slachtoffer werd van Gould's machinaties, daarna door zigeuners is opgevoed en ten slotte, vermomd als man, haar wraak aan de valse gouverneur koelt. May Britt is de allerliefste travestie-held in dit zwaar ge romantiseerde boekeniers-epos, dat va-n de ene onwaarschijnlijkheid in de andere on mogelijkheid valt, maar dat ondanks dat van begin tot einde de toeschouwer in de ban houdt, omdat het met zoveel Zuidelijk brio wordt opgedist. H. C. „Spionnen van de dictator" CW. B. thea ter, Vrijdag tot en met Maandag-. ADVERTENTIE Alleen bii R t l S M A N S BLOEMENMAGAZIJN va. f 7 511 Velserduinweg 143 - Tel. 5740 IJmuliien O GEBOREN: J. M. T. Blom—Kerkvliet, d„ Kerkerinklaan 3, Santpoort: M. Rosenbaum Engel, z., Surinamestraat 28, Santpoort; H. Pel—Somsen, d., Walravenstraat 2, Velsen- Noord; J. M. Blokde Vries, z„ P. C. Hooft- laan 71, Driehuis: A. J. BreedKonin-gs, d., Reggestraat 35, IJmuiden; A. M. Kremer Servaas, z„ J. Kostelijklaan 24, Velsen; G. TimmermansHenne /eld, z., P. C. Hooft- laan 50, Driehuis; E. Tielmanvan Os, z., Bloemstraat 7, IJmuiden. OVERLEDEN: W. L. Bakker, 64 j„ echt genote van L. Carati, Meerweidenlaan 29, Velsen-N.; E. A. M. Sparrius, 8 dagen, d. van M. L. Sparrius en L. Keur, Trompstraat 3, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: K. Wijker, Ppelven- straat 11, Castricum en A. van der Lugt, Kompasstraat 52, IJmuiden; H. L. Ui.iten- daal. Hagelingerweg 60, Santpoort en A. F. Sanders, En-gelmundusstraat 12, IJmuiden- Oost; J. Niessink, Bloemstraat 41 rd, IJmui den en A. E. Gravemaker, Spilbergenstraat 9, IJmuiden; A. Tolenaars, Wüstelaan 46, Santpoort en M. A. Hendriks, Duinlustp.weg 45, Santpoort, t. adres: Hoflijklaan 84, Drie huis: J. van den Berg. Groeneweg 80, IJmui- den-O. en M. C. J. Feiten, Eksterlaan 37, T.Tmuiden-O.; J. G. Veldt, Hoflanderweg 59, Beverwijk en A. G. Boer, Duinvlietstraat 113, Velsen-N. GEHUWD: R. Docter en M. Langhout; J. D. Kraaijeveld en J. C. Markerink. Wijker- straat.weg 315, Velsen-N.: J. Broekhrtff en G Berendsen, dr. Schaepmanlaan 18. Uit hoorn: D. Knibbe en A. Bakker, Violier straat 44 c, Rotterdam; J. Plug en J. M Olthof, Bothastraat 8 rd, IJmuiden; D. Ver meer en T. Visser, van der Helststraat. 26, IJmuiden-O. Wil lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 RENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR Op 23 Maart besloot Velsens raad tot aankoop van gronden te Santpoort, Duin weg of Duivelslaan nr. 30 (huize Mara- natha) en Anna van Burenlaan nr. 32. Dit besluit werd inmiddels door Gedeputeerde Staten goedgekeurd bij beschikking van 25 Augustus 1954. Het perceel grond, waarop zich het woonhuis Anna van Burenlaan nr. 32 be vindt, grenst niet onmiddellijk aan deze laan, zodat de bewoners van dit huis over het aangrenzende, niet aan de gemeente in eigendom toebehorende perceel moeten gaan om de Anna van Burenlaan te berei ken. De eigenaar van dit perceel heeft deze overgang tot op heden steeds gedoogd. B. en W. zijn echter van oordeel, dat deze toestand niet moet worden gehandhaafd, waarom zij zich tot de eigenaar hebben gewend. Deze heeft zich bereid verklaard, een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 88 m2, aan de gemeente te verkopen voor een koopsom, berekend naar f 6.— per m2. Na aankoop daarvan zal deze strook als voortuin en als uitweg worden gebezigd. De gevraagde prijs is billijk te achten. Voor sanering Santpoort: Aan de gemeente Velsen is te koop aan geboden het perceel grond, met de zich daarop bevindende woning, Uitendaalstraat nr. 20 te Santpoort, voor een prijs van f 1600 in totaal. Dit perceel ligt in het te saneren gebied. Voor de uitvoering van dit plan is het bezit van de grond voor de gemeente van belang. Met de overeengekomen prijs kunnen B. en W. zich verenigen. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Vrijdag 8 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Arctic van Londen. Eos van Hamburg. Hirondelle van Londen Plato van Rotterdam. Lucas Bols I van Swansea. Minerva van Londen. Carpo van Rotterdam. Rijnstroom van Londen. NyhoL van Londen. Calli van Montreal. Larenberg van Rotterdam. Fairwood Oak van Fowey. Raki van Djakarta. Falcon van Londen. Kaap Falga van Delfzijl. Kedoe van Ham burg. Clan Cumming van Londen. Rudolph van Claypeda. Berkelstroom van Londen. Coolsingel van Messane, Surte van Londen Vertrokken zijn;, American Jurist naar Rotterdam. Prinsegracht naar Antwerpen. Teumica naar Hull. Nanny naar Aarhus. Ny- hameer naar Batoe. Spaarnestroom naar Portsmouth. Strib naar Fecamp. Sandettie naar Rotterdam. Schie naar Barbados. Hi rondelle naar Harlingen. Warun naar Rot terdam. Ter gelegenheid van de driedaagse pers-excursie, georganiseerd door de stichting bevordering Bescherming Bevolking is op de binnenplaats van het klooster der paters Franciscanen te Weert een demonstratie-oefening gehouden. Foto boven: terwijl de belangstellenden onder wie een aantal broeders toezien, wordt een „gewonde" op een brancard via een kabelbaan door de in B.B.-uniform gestoken paters, die deel uitmaken van de bedrijfszelfbeschermingsploeg, in veiligheid ge bracht. Foto onder: een van de broeders, eveneens lid van de bedrijfszelfbescher- mingsploeg van het klooster, gekleed in B.B.-uniform tijdens een demonstratie met een schuimblusapparaat. „Bijzonder gebouw" tussen winkels De eigenaar van het perceel Hagelinger weg 23 te Santpoort heeft zich bereid ver klaard, dit onroerend goed aan de gemeen te in eigendom over te dragen voor een som van 5.000. Het bezit van dit perceel is voor de ge meente van belang ter verwezenlijking van het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor Santpoort-Noord. Hier moet namelijk volgens het uitbreidingsplan een belang rijke verbreding van de Hagelingerweg tot stand worden gebracht, omdat daar nog geen ventweg aanwezig is, terwijl het bij het perceel horende achtererf is bestemd voor een bijzonder gebouw tussen 2 win- kelrijen met bovenwoningen. Aan het prij zenbureau voor onroerende zaken te Haarlem is verzocht, aan de over eengekomen prijs zijn goedkeuring te hechten. De woning is thans verhuurd voor 4,40 per week. Deze verhuur kan voorlopig worden bestendigd. B. en W. stellen voor: het perceel met opstal aan te kopen voor een bedrag van 5.000,in totaal en onder de gebruike lijke voorwaarden en de begroting te wij zigen overeenkomstig het besluit, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. Toen sprongen er nog 'n paar rovers uit de struikenze hadden allemaal van die grote hoeden op en zwarte maskers voor hun gezichten. En al worstelden Rick en Bunkie, ze werden gepakt en vastgehouden. „Bindt ze maar stevig aan die bomen, mannen!", zei de eerste rover. „Ja, dat zul je wel laten!", schreeuwde Rick nijdig. „Laat los!" „Niks er van!", zeiden de rovers. „Jullie zijn gevangen, en we zullen wel maken, dat je niet weg kunt komen!" En of ze wilden of nietRick en Bunkie werden overmeesterd; toen kwamen er 'n paar stevige touwen voor de dag. Daarmee werden Rick en Bunkie stevig, ieder aan 'n boomstam, vastgebonden; ook hun handen werden geboeid. En daar stonden zehulpeloos en overwonnen. Ze konden geen vin meer verroeren! „Ziezo", zeiden de rovers. „Die hebben we vast! Nou kunnen ze niet meer ontkomen!" Rick en Bunkie waren woedend. „Schei uit met die onzin!", riep Rick. „We moeten verder en hebben geen tijd om hier voor aap te staan!" Voor rustoord in Utrecht Ter gelegenheid van de aanstaande her denking van zijn 60-jarig bestaan koes tert de Nederlandsche Blindenbond plan nen tot stichting van een rust- en vacantie- oord voor blinden. In het voor dit doel ingestelde fonds hebben de leden een bedrag van f 20.U0U gestort, welke bed-ag werd bijeen ge bracht door de verkoop van jubileum lepeltjes. De bond heeft uit eigen middelen f 25.000 aan het fonds toegevoegd, terwijl enige grote industrieën en bedrijven geza menlijk ruim f 10.000 schonken. Het Rode Kruis heeft toegezegd te zullen voorzien in de behoefte aan linnen- en beddegoed. Voorts heeft een eigenaresse van een land goed in de provincie Utrecht zich bereid verklaard, dit landgoed met de bijbeho rende grote villa onder zeer billijke voor waarden beschikbaar te stellen. Hoewel de leden hun uiterste best doen het fonds te versterken, voorziet de bond, dat op deze wijze het voor de stichting benodigde bedrag van f 200.000 niet bijeen gebracht zal kunnen worden. Daarom wendt de Nederlandsche Blin denbond zich thans tot de gemeentebestu ren met het verzoek om medewerking in de vorm van een eenmalige subsidie. B. en W. van Velsen achten het gewenst, in dit bijzondere geval steun te verlenen en stellen de raad voor de N.B.B. een een malige subsidie van f 1500 te verlenen. Het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" heeft gistermiddag voor de haven van IJmuiden het anker en een ketting van de Cargill, het Engelse schip, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag in moeilijk heden kwam te verkeren, opgevist en aan de wal gebracht. Het comité, dat de jaarlijkse autotocht voor Velsens invaliden organiseert heeft hu al enige maanden met vrees en beven dagelijks de weerberichten beluisterd. In verband met het buitengewoon ongestadige weer heeft het besloten nog maar een flinke poos te wachten met het traditionele uitstapje. Het is echter niet zo dat uitstel ontaardt in afstel. Het comité zowel als de invaliden koesteren de vurige hoop dat in het komende voorjaar de weergoden milder gestemd zullen zijn en dan zal de tocht zeker doorgaan. Nederland in lente- tooi biedt minstens een even schone aan blik als het land in herfsttinten. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 3,503,30; gr. tong 4,003,40; grm. tong 2,702,64; kim. tong 2,42—2,24; kl. tong I 2,16—2,08; kl. tong II 1,96—1,84; tarbot I 2,60—1,90, per kg. Tong schar 90; gr. schol 82; kim. schol 7665; kl. schol I 6457; kl. schol II 4513; schar 2915,50; v. haring 1410; makreel 3021; gr. schelvis 4337; grm. schelvis 4437,50; kim. schelvis 3826,50; kl. schelvis I 36,50 20; kl. schelvis II 189' wijting 13,508; gr. gul 41—36; midd. gul 40—31; kl. gul 18—16; kl. rode poon II 2011, per 50 kg. Gr. kabel jauw 184—124; gr. koolvis zw. 82, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 205 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 1 kist tongschar en schartong, 210 kisten schol, 83 kisten schar, 7290 kisten haring, 60 kisten makreel, 880 kisten schelvis, 400 kisten wijting, 60 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten poon, 5 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 9130 kisten. Besommingen van Vrijdag. VL 77 Abra ham f28.100; I.TM 49 Petten f6900; 1 trawler met f25.200: IJM 210 f3750; IJM 209 f 10.500; KW 6 f2330; KW 176 f3800; KW 44 f65; KW 59 f4200; K W107 f 1900; KW 127 f590; KW 168 f65; KW 163 f890; IJM 11 f 1900; IJM 23 f1990: GG 44 f5040; GG 573 f6420; GG 856 f5020; GG 285 f8760. Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 14 vaartuigen aangevoerd: 175 pond lijnaal, prijs f 1,15f 1,20; 108 pond snoekbaars, prijs f0,77f 0,80; 105 pond rode baars, priis f 0,85f 0,86; 371 pond blei, prijs f 0,06; 244 pond voorn, prijs f 0,05 per nood en 25 bak nest, prijs f 2,60 per bak van 37% kg. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Zondag 10 October IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. J. v. d. Berg, voorbereiding H.A. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Jonge- rendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: prof. dr. R. Schippers. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, dienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: dr. J. Maarse van Hoorn. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils. 10 uur: Heiligingssa menkomst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout, 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Ilerv., Abelenstraat 1, 10.30 u.ur: dr. P. D. van Royen van Driebergen. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer A. H. Agtereek van Amsterdam; 15.30 uur: J. A. Visser van Amsterdam (Doopdienst). Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat: Zondag 10 uur en Donderdag 20 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur: ds. W. Spliethoff van Haarlem. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. L. Brink, bijzondere avonddienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 18.45 uur: zangdienst, 19 uur: ds. S. W. de Vries van Hilversum. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. v. Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: ds. A. T. Polderman van Den Haag. Zaterdag 9 Oct. 19.30 uur: Openluchtsamenkomst Heirweg. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: de heer Joh. H. van Oostveen van Voorburg. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Canne- gieter. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. Jansen van Wijk aan Zee. SANTPOORT: Ned. Ilerv. Kerk, 10.30 uur: ds. A. G. van Wijk van Alkmaar, 19 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 15 uur: ds N. Bruin. Chr. Ger. Kerk, 15.30 uur: ds. J. Over- duin van Almelo. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 1) HOOFDSTUK I Doods lag de winternacht over het stille, slapende Haarlem op deze derde December van het jaar 1572. In de straten en op de pleinen weerspiegelde de dikke laag harde sneeuw een zacht wit-blauw licht, dat af komstig was van de helder pinkelende sterren en de nagenoeg volle maan, die stil aan de vriesheimel glansde. Zuidwaarts van de door wallen en poorten ingesloten, een zaam in het wijdde sneeuwland Eggende stad, jag een onbeweeglijke strook iis: het Spaarne. En nog verder schemerde het on afzienbare ijsvlak van het meer van Haar lem: het Haarlemmermeer. Ook op de Grote Markt, in het centrum van de stad. heerste deze koude en roer loze rust; alleen ergens van veraf kwam onduidelijk de stem van de nachtwacht op zijn ronde. Grijs en groot rees de Sint Ba- vokerk achter een rij kale bomen hemel waarts; slechts een langwerpige, zwarte vlek aan de lucht liet zien, dat zich daar de slanke toren van het gothische wonder - bouwwerk bevond. Aan de andere zijde van het plein stond breed en prachtig het raadhuis met de dubbele trap naar het bordes en de drie apostelbeelden daar bo ven. Merkwaardiger wijze was een der beide deuren op een kier geopend en door de ramen scheen een zwak, geelachtig licht naar buiten. En plotseling was er ook beweging op de Markt. Uit de Grote Houtstraat, één van Haarlems hoofdstraten, kwam moeizaam door de sneeuw stappend een rijzig man, met de trekken van werkkracht en voor naamheid op het gezicht. Hij was blind aan het linkeroog, dat een dode, blauwige mas sa was; zijn gelaat had hierdoor een uiterst onverbiddelijk aanschijn verkregen. Hij was gekleed in een dikke, zwarte overjas, die bijna tot Zijn knieën reikte; daar kwa men de lange, wollen kousen onderuit; op zijn hoofd had hij een kleine hoed met een van voren opgeslagen rand. Zijn tanden tikten van de kou snel op eikaar. Uit de Bartel Jorisstraat, die aan de andere kant op de Grote Markt uitmondde, was intus sen eveneens een man gekomen. Klein en oud was hij; het was duidelijK te zien dat het strompelen door de hoge sneeuw zeer veel van zijn krachten vergde, en hij bib berde over het hele lichaam. De beide mannen beklommen ieder aan een andere zijde het bordes, en boven aangekomen begroetten zij elkaar, terwijl zij aan het hek de sneeuw van hun schoe nen schuurden. „Morgen, Dierick Klaeszoom!" „Morgen, De Vries", antwoordde de oude, bibberende man. „Valt niet mee, op dit uur uit het warme ledikant te moe ten!" „Och, het gaat nogal", meende De Vries. „Je moet maar denken: 't is iets belang rijks. Voor de grap zal de president-burge meester die bode niét gestuurd hebben!" „Om de drommel niet!" riep Klaeszoon uit. De Vries keek hem verbaasd aan. „Weet jij er dan iets van?" vroeg hij. „Je zegt het me zo'n zekerheid!" „En of! Ze gaan een brief voorlezen, die ik gisteravond van mijn broer uit Amster dam gekregen heb. Je weet wel, Meester Jacob Wij; vroeger was hij pastoor hier, van het Begijnhof". „Zo, zo", zei De Vries nadenkend. „Ja, ik ken hem heel goed, we zijn van dezelfde politieke richting. Die brief heeft vast en zeker iets met de Spanjaarden te maken, met Don Frederik". „Precies", bevestigde Klaeszoon. „En het is zó belangrijk, dat de hele vroedschap bij elkaar moet komen, alle twintig. Kijk, daar heb je ze al". Hij wees naar beneden en nu zag De Vries hen ook. Van alle kan ten kwamen de donkere gedaanten uit de straten, scherp aftekenend tegen de sneeuw. „Laten we maar gauw naar binnen gaan", stelde De Vries voor „Als we hier nog langer blijven staan zijn we morgen alle twee doodziek Jij ziet al bleek als een lijk". „Dat is de slaap nog", glimlachte Klaes zoon. Dan gingen zij het stadhuis in, sipoedig gevolgd door de anderen. Zij kwamen in een grote zaal, waar Flo- ris V driehonderd jaar geleden zijn feesten had gegeven. Maarten, de kleine bode, ving hen op; in iedere hand had hij een dikke, gele kaarts. Nadat hij even gewacht had tot de meesten binnen waren en elkander hadden begroet, verzocht hij de heren hem te volgen. „In opdracht van de eerwaarde burge meesters heb ik hiernaast vuur gemaakt", zei hij; „deze ruimte is onmogelijk warm te krijgen". De mannen doorkruisten de zaal, beste gen een brede maar korte trap en kwamen dan in een ruime kamer, waaruit de warm te en de rooklucht hen bij het binnentre den tegemoetsloeg. Het in bruine tinten geschilderde vertrek werd verlicht door verscheidene kandelaars, welke op een lange tafel stonden. Van de vele zetels wa ren er slechts vier aan het hoofd bezet; daarop zaten de president-burgemeester Nicolaas van der Laan, en de drie gewone burgemeesters gebogen over twee vellen papier. Zo verdiept waren zij in de studie er van en in hun debat er over, dat zij de binnenkomst van de vroedschap en andere vooraanstaande functionarissen nauwe lijks opmerkten. Zij knikten slechts even afwezig en staken de koppen weer bij elkaar. De bode wees de aanwezigen, die hun jassen hadden uitgetrokken, hun plaatsen aan, en De Vries en Klaeszoon zorgden er voor, dat zij dicht bij de enorme schouw kwamen te zitten, waarin een hoge stapel houtblokken hevig gloeide. Donkerblauwe, ondoorzichtige rookwolken stegen onafge broken uit de knetterende blokken op. On danks het verontrustende uur waarop deze vergadering was bijeen geroepen en de onheilspellende ernst der burgemeesters, werden toch allen beïnvloed door de be- hagelijke sfeer in deze kamer, en ieders zenuwen kwamen wat tot ontspanninfg. De Vries knikte vriendelijk tegen Adriaen van Assendelft, de pensionnaris, die tegenover hem zat. Hij was een man varn omstreeks dertig jaar, met een jong maar ernstig gezicht. Met welwillende ogen naim De Vries hem op. Hij vond dat Ursula Talesius, de dochter van zijn beste vriend, een goede keus had gedaan. Adriaen van Assendelft, dertig jaar en nu al pensionnaris, was een man met toe komst, daar was ieder het over eens. Hij zou vast nog weieens burgemeester wor den, net als zijn ganstaande schoonvader was geweest. Ook hij, De Vries zelf, had trouwens in vroeger jaren de post van burgervader bekleed. Aan de ene kant vond hij hel jammer, dat hij in deze roeri ge, spannende en verantwoordelijke tijd niet meer aan het hoofd der Haarlemmers stond; zou het wèl zo zijn geweest, dan zouden de gebeurtenissen, wat Haarlem be trof, waarschijnlijk heel anders verlopen, dan nu misschien het geval zou zijn. Maar aan de andere kant waren er ook de no dige nadelen aan het burgemeesterschap verbonden, want bet kostte veel tijd, ter wijl er geen duit voor werd betaald. Was het niet onlangs in Alkmaar gebeurd, dat de man, die ieder jaar weer tot burge meester werd gekozen, ten einde raad ver huisde opdat het niet nogmaals gebeurde? Toen De Vries op dit punt van zijn over peinzingen was gekomen, stond Nicolaas van der Laan op, bracht zijn hand een ogenblik vermoeid naar het voorhoofd en maande dan tot stilte. Het geroezemoes der pratende hoogwaardigheidsbekleders stierf weg en allen zagen hem afwachtend aan. De onrustige spanning van zo juist keerde weer terug onder de bloem van Haarlems burgerij. „Mannen!" begon hij. „Ja, neemt u mij maar niet kwalijk, maar op een ogenblik als dit, dat de beslissing kan brengen over het wel of wee van onze goede stad, kan ik u niet aanspreken als „hooggeachte heren" of „weleerwaarde vroedschap". Op een ogenblik als dit zijn wij slechts mannen, mannen onder elkaar. En of wij hoog ge- aeht moeten worden of eer waard zijn, dat zal nog moeten blijken. De tijd van frasen is voorbij, nu komt het op daden aan!" Een instemmend geknik en gemompel ging door de twee rijen toegesprokenen aan de tafel. (Wordt vervolgd). I

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6