Nieuwe „De proefvaart Hoop' op het IJM. 45 op Marsdiep Gemeente neemt voor tunnelbouw en grond over verbindingsweg Morgen biedt Hoogovens toegang aan liefhebbers der „Haagse school" Morgen de Muiier- en Velserbeekparkloop Autorijschool „Umond" Agenda voor Velsen AUTORIJLESSEN? In 50 jaar van kotter tot kotter Vandaag komt schipper J. de Groot er mep naar IJmuiden AUTORIJLES MOTORRIJLES SCOOTERRIJLES Arend Reijm 3 neven aan de redactie Deel van terrein ook voor recreatie in Driehuis %fl?! Kerkeraad wil grond AUTORIJLESSEN ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 9 Bijna een torpedo voor „De Hoop Schilderkunst in restaurant W.O. Unieke verzameling van het Stedelijk Museum in IJmuiden Herdenking van Suomi's beschermheer Pim Muiier „Asta" verloor houtdeklast voor Gereformeerd jeugdgebouw aan de Schipbroekenweg Gemeente koopt huizen aan de Kanaalstraat De laatste groenteveiling van deze week Gemeente tot 75.000 tegen fraude verzekerd IJMUIDEN HEEFT WEER EEN „DE HOOP". Vlak onder de Helderse Zeedijk tussen het Wierhoofd en het station van het K.N.M.I. is gistermiddag om tien voor half vier op het Marsdiep een nieuw schip aan de IJmuidense kottervloot toegevoegd met een naam en visserijmerk, die al van 1904, dus al ruim vijftig jaar, bekendheid rondom de Vissers haven en op zee genieten: „De Hoop", de IJM 45, thans een schip van 71 ton en met een 200 pk Industriemotor voor de N.V. Zeevisserij Maatschappij „De Hoop", waarvan de heren Jac. en E. de Groot directeuren zijn. Tijdens de overdracht van deze forse kotter, die in April door een tweede wordt gevolgd, zochten vliegtuigen in de omtrek van Den Helder naar de vermiste scheepjes UK 174 en HD 8 en kwamen over de radio gesprekken door van zoekende schepen. Daar, onder aan de Zeedijk, werd op het kalme water een nieuw schip overgedragen. Het leven moet verder gaan, heeft direc teur E. de Groot gezegd. Het gaat snel en hoe snel is wel gebleken uit zijn toespraak, waarin hij de zeer bewogen historie van de in 1904 door zijn vader begonnen rederij aanhaalde. Een historie met tegenslagen, maar bovenal toch sprekend van doorzettingsvermogen, van telkensweer pro beren en doorbijten; eigenschappen, die de kustbewoner sieren. Met een kotter begon de vader van de heren De Groot, zelf hadden zij loggers en verschillende trawlers in de vaart, nu koos dan opnieuw een kotter zee met het ver trouwde witte anker in de groene band op de schoorsteen. BEGIN van dit jaar kochten de heren de Groot twee „compositiekotters", die in oorlogstijd door de Duitsers waren ge bruikt als voorpostenboten. De grijze casco's hout op ijzer dus werden naar Den Helder gesleept en daar begon de scheepswerf W. Visser, die zich steeds meer op nieuwbouw gaat toeleggen dit werd nummer vier de houten huid van de nog in prima staat zijnde spanten te slopen. Binnen enige weken kwam er een stalen huid voor in de plaats en kon aan het inbouwen van de motor en de aftim mering worden begonnen. Het zat de heren De Groot wel degelijk vóór er een goed vissersschip van te maken. Al hun ervaringen werden er ingelegd en voor de uitvoering van het werk was men in Nieuwediep aan een goed adres. De kotter kreeg een geïsoleerd visruim voor zeker wel zes honderd kisten en werd op dek voorzien van een flinke winch. De brug werd niet al te hoog opgebouwd, waardoor de kotter een zeer sierlijke lijn kreeg en met zijn 24 meter lengte weid op het achterdek ruimschoots plaats gevon den voor een reddingssloep. Achteruit is het logies voor de uit zes koppen bestaan de bemanning ingericht en dit is bereik baar van de kombuis uit. Trouwens, alle afdelingen in de opbouw zijn binnendoor bereikbaar. Met gasfornuis VAN DE BRUG, waarop een echolood is ingebouwd, bereikt men een vertrekje, waarin het peilapparaat en de zender-ont vanger zijn ondergebracht. Via een trapje is een gang te bereiken, waarop deuren van de keuken, toiletj machinekamer en het dek aan beide kanten uitkomen. In de motorkamer, werd naast de hoofdmotor een 20 pk. Samofa-hulpmotor opgesteld. En als bijzonderheid: alle kooien hebben schuimrubber matrassen en in de keuken staaat een origineel gasfornuis opgesteld, met oven en al en met vier pitten. De thans in de vaart gekomen „De Hoop ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor op de nieuwe Ziindapp Scooter Vanouds de ie gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem Velsen Hagelingerweg 134 - Telefoon K 2560 - 8930 Santpoort Dennenstraat 12 - Tel. 6200 - IJmuiden-Oost (Verkort weergegeven) Zondag staat het aloude en roemruchte Stormvogels op het kruispunt. Naar het aflopende pad? Of naar de goede weg die weer bergopwaarts gaat, de weg naar de mooie uitzichten en brede perspectieven? Maar dan zal Schoonenberg Zondag getui ge moeten zijn van de eerste overwinning der Vogels. Na de aderlating door toedoen van de alles behalve karaktervasten moest er ge zocht worden naar nieuwe wegen Het luk te niet direct, maar na Zondag j.l. kan men zeggen: er zit weer muziek in! Zoals de jongens daar in Utrecht gevochten hebben, zolang behoeven wij niet te vrezen! Dat in de laatste minuut de overwinning verloren ging was jammer, maarhet geloof in eigen kunnen, het zelfvertrouwen is er door gesterkt. En daar komt Zondag het sterke Vole- wijkers op bezoek, ongeslagen en ook vol zelfvertrouwen, gesterkt door een grote massa supporters, maar wij hebben er zo'n idéé van dat de Amsterdammers op een zéér warm onthaal kunnen rekenen. O.i. vertonen de prof-ploegen van 2de en 3e klas spelers waaraan een serie vetera nen met hun naam nog vaak de show moe ten brengen zeer zeker geen beter voetbal dan onze Vogels Zondag j.l. demonstreer den. Wat zal de IJmuider sportgemeenschap in zijn geheel doen Afbreken of zal IJmuiden nu eens eensgezind achter onze plaatselijke club in de bres staan Zal het door het aantal en de aanmoediging de monstreren, dat IJmuiden zijn ploegen niet in de steek laat, dat er nog iets beters en gavers is dan geld en geld alleen? Toen jaren geleden onze plaatselijke clubs in lagere afdelingen uitkwamen, toen zij het ook moeilijk hadden toen leefde limuiden mee met het wel en wee. Weer is er een moeilijke periode, maar deze gaat ook voorbij, want als iets goed is en ge zond, dan komt het herstel weer en dan moet iedere IJmuidenaar kunnen zeggen: ik was er bij toen er moeilijkheden waren. De jongens op het veld hopen Zondag dat vertrouwen waardig te tonen op het groe ne veld. Laat het Zondag een manifestatie worden wat IJmuiden vermag, wat IJmui den, saamgebundeld kan opbrengen, het woord is aan u IJmuidenaar! EEN IJMUIDENAAR I" IJm. 45 directe opvolger van de in December van vorig jaar naar België voor de sloop verkochte stoomtrawler „De Hoop I" IJm. 73 heeft een van de direc teuren, de heer J. de Groot, als schipper. Stuurman is de heer Schuitemaker en als monteur is gemonsterd de heer Heems kerk. Wanneer de „De Hoop 2" IJm. 59 volgend jaar in de vaart komt, zal het tweetal tegen het eind van het jaar in span gaan vissen bij Breskens. Op de ha ring, dat staat nu al vast. Schipper J. de Groot gaat met de „De Hoop I" voorlopig op de rondvis uit en daarna wordt het pro beren met de kustvisserij op tong en schol. Gemeten mijl DE PROEFVAART kwam gistermiddag wel wat traag op gang. Het verouderde sluizensysteem bij Den Helder deed een oponthoud van ruim een uur ontstaan, waardoor „De Hoop I" met al zijn gasten en genodigden pas tegen tweeën de oor logshaven verliet. Onder de Texelse wal, die binnen een kwartier werd bereikt, kwam de gemeten mijl in de eerste plaats aan de beurt. Tien mijl werd het met stroom mee en zes met de vloedstroom te gen. Gemiddeld werd het du® een snelheid van acht mijl, waarmee bouwer en reders voorlopig niet ontevreden waren, daar slecht 290 toeren werden gemaakt. Wan neer de motor is ingelopen worden dit er 330 en wordt een snelheid van tegen de tien mijl verwacht De stuur- en draaiproe- ven verliepen naar wens van de heren van de Scheepvaartinspectie en ook over al die andere zaken, die bij een proefvaart komen kijken, lieten zij zich vol lof uit. Schipper J. de Groot was ook uitermate tevreden over de gedragingen van zijn nieuwe „De Hoop I". „Hij stuurt goed", zei hij. Wat nu, dacht men ALVORENS de nieuwe IJm. 45 de pas sagiers in Den Helder zou afzetten om koers te zetten naar Rotterdam, waar het schip gedemagnetiseerd wordt, kwamen allen op het werkdek bij elkaar om als eerste spreker de heer W. Visser van de werf aan te horen. „Wij mochten van een onaanzienlijke Duitse voorpostenboot een nieuwe moderne viskotter maken. Toen wij het schip van alle ongerechtigheden had den ontdaan, heeft menigeen gedacht, wat nu? Maar de heren De Groot hadden ver der gezien. De kostbare stalen spanten, waaromheen een houten huid was getrok ken, leverden nog geen klein voordeel of). U kunt er thans van overtuigd zijn, dat het een geheel stalen schip is geworden. We hebben ons best er op gedaan". Hij bracht dank aan het personeel, de onderaanne mers, de heren van de Scheepvaartin spectie en het Verenigd Cargadoors Kan toor en ging verder: „Het schip, zoals u het thans ziet, is in zulk een goede har monie tot stand gekomen, dat de gehele bouwtijd voor ons een feest is geweest. Van een onooglijk stuk oorlogstuig mocht iets moois tot stand komen, waar land en volk de vruchten van plukken. Een waarop wij trots kunnen zijn". „VAN KOTTER tot kotter", begon de heer E. de Groot zijn toespraak. „Het was in 1904 dat vader als schipper-eigenaar begon met een eigen kotter, de IJm. 45 „De Hoop". In 1911 liet vader een nieuwe zeil- logger bouwen bij Boot, die de naam „De Hoop 2" IJm. 55 kreeg. Van 1916 tot 1922 was de heer De Groot walschipper en daarna kocht hij weer een schip, de eerste stoomtrawler „De Hoop I" de IJm. 193, die in 1932 op de Noordzee verging. Het was een schip van 142 ton. In 1927 was er al een tweede „De Hoop" bijgekomen, de IJm. 40 door aankoop van de „Calabria". Deze „De Hoop 2" werd in 1934 verkocht, na dat het schip was verhuurd aan enige man nen, die er smokkelarij mee bleken te be drijven. De Hoop I" IJm. 193 werd in 1932 vervangen door de „De Hoop I" IJm. 46, de ex. Zuidpool, welk schip tot 1940 in de vaart bleef. Het schip kwam op onbe kende wijze aan zijn einde in dienst van de Koninklijke Marine en later de Duitse Marine. Stoomtrawler voor de sloot EVEN VOOR de tweede wereldoorlog was de Zeevisserij maatschappij opnieuw alle schepen kwijt. In 1940 werd de KW. 112 gekocht, maar dit vaartuig, dat ver bouwd zou worden, werd een jaar later door de Duitsers gevorderd. Na de tweede wereldoorlog zat de rederij derhalve weer zonder schip. Daar „De Hoop"-maatschap- pij een uitvaartvergunning voor de zee visserij had, werd met de heer Gouda het tweetal ,,Batavia"-,,Medan" in de vaart ge bracht. In 1948 kocht de Zeevisserij- Maatschappij „De Hoop" weer een eigen schip: „De Hoop" IJm. 73, een trawler, die in 1906 werd gebouwd en als „Utrecht" voor de VEM had gevaren. De kolenprij- zen waren loen nog f34 per ton. Daar la ter geen lonende besommingen waren te behalen bij de hoge kolenprijzen, werd de trawler voor de sloop naar België ver kocht. In 1952 en 1953 verlieten de „Me- dan" en „Batavia" Nederland en gingen de heren De Groot en Gouda weer hun eigen weg. Tenslotte kwam toen het pla.n voor de twee kotters boven. „En nu ziet u het resultaat", aldus de heer De Groot. Hij bracht in het bijzonder dank aan de heer Henk Visser, de zoon van de directeur van de werf en voorts aan de heer Sipman van de Scheepvaart inspectie en (de, heer Rais -van het Verenig de Cargadoors Kantoor. Directeur-rschip-. per J. de Groot dankte in het bijzonder al len voor de prettige samenwerking en tot besluit werd de maatschappijvlag gehesen door stuurman Schuitemaker. IJmuiden had opnieuw een „De Hoop". De heer W. Visser van de scheepswerf te Den Helder, die de nieuwe IJmui dense kotter „De Hoop II" IJM. 45 bouw de, was gistermiddag tegen vieren op het Marsdiep midden in zijn toespraak, toen een motorsloep van de Koninklijke Marine, bemand met zes matrozen, langszij kwam. „Of jullie uit de baan willen gaan, anders krijg je binnen een paar tellen een torpedo in je nieuwe buik", deelden zij lachend mee. „De Hoop I" was door de storm te recht gekomen in het voor de torpedo- inschietbaan afgebakende gebied. De onderzeeboot O. 21 was met proeftor- pedo's bij Oudeschïld onder water ge gaan en zou deze afschieten op een baken onder de Helderse kust. De com mandant moet zich ongetwijfeld heb ben staan verbijten, toen de nieuwe IJmuidenaar zo maar in zijn schietbaan terecht kwam. Enige minuten later was de kotter wat verder gestoomd en kon de overdracht worden voortgezet. De motor-torpedo volgboot „Jachthond" snelde inmiddels al achter de afgeschoten sigaar aan. XJOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOCOOOOOOOCOCIOOOOOOOOOOOOO In de raadsvergadering van 11 Mei 1954 heeft de Velsense raad besloten tot aan koop van grond te Driehuis van mevrouw A. Cremers-Boreel, in verband met de aanleg van de spoorbaan naar de tunnel- mond en van de verbindingsweg tussen de Van den Vondellaan en de Hagelinger weg. In aansluiting hierop delen B. en W. de raad nu mee, dat zij inmiddels ook over eenstemming hebben bereikt met de erven P. Th. van Hoorn omtrent de aankoop van voor deze aanleg nodige grond. Dit betreft percelen ter gezamenlijke op pervlakte van ongeveer 6 ha, 12 a en 35 ca en als koopsom hebben de eigenaren bedongen een bedrag berekend naar f 7000 per ha. Deze prijs lijkt billijk. Tegen de verkoopsvoorwaarden hebben B. en W. geen bezwaar. Was verleden jaar het hoogtepunt van de reeks exposities bij Hoogovens de ten toonstelling van werken van Vincent van Gogh, dit jaar brengt een tentoonstelling van werken van de meesters der Haagse School en van de nabloei hiervan. Isaac en Josef Israels, Johannes Bosboom, Jacob Maris, Anton Mauve, Johannes Weissen- bruch al deze grote namen uit de Haagse School zijn vertegenwoordigd in het Restaurant van de Walserij Oost. Maar ook uit de nabloei- en de omliggende periode zijn er grote vertegenwoordigers: Breitner, Suze BisschopRobinson, David Oyens, George Poggenbeek, Willem de Zwart, A. Allebé, J. Bilders, M. v. d. Maarei, W. Roelofs, W. Thoien en J. H. Wijsmuller, van welke schilders er verschillende werken hangen. Voor het publiek is deze tentoonstelling geopend op Zondag 10 October a.s. tussen 1 en 5 uur. De „Haagse School" is de naam van een groep, in hun kunstopvattingen verwante schilders, die tussen 1870 en 1900 te Den Haag en omgeving werkzaam waren. Deze school is als romantisch/realistisch aan te duiden, en wordt o.a. gekenmerkt door het bewustzijn van het wezen van het eigen land. Intimiteit met de natuur, een groot gevoel voor ruimte en een ruige schilde ring, dat zijn eveneens enkele kenmerken van alle leden van deze richting. In zekere zin is de Haagse School een navolging van de „school" van Barbizon, een Franse groe pering, waartoe o.a. de schilders Rousseau Millet, Daubigny, Corot en Diaz behoorden, en die zich eveneens ten doel stelden de weergave van het eenvoudige, natuurlijke landschap. In beide scholen is het dus een zich afwenden van het geromantiseerde beeld en een teruggrijpen op de realiteit. De hierboven genoemde schilders van de -Haagse School en van de periode daarom heen, hebben, bij alle heterogeniteit, deze trek gemeen, al geven bijvoorbeeld Breit ner en Suze BisschopRobinson reeds meer blijk van een impressionistische in slag- Morgenmiddag zal de jaarlijkse door de Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suo- mi" in hét park „Velserbeek" georganiseer de Muliervelaloop weer de belangstelling van een groot aantal athleten trekken, waarbij dan tevens de Velserbeekparkloop wordt gehouden en de veldloop voor junio ren. Deze Mulierloop, die „Suomi" nu al jaren achtereen organiseert, zal deze keer wegens het verscheiden van de bescherm heer Pim (W. J. H. Muiier, de grote Ne derlandse sportpionier, worden voorafge gaan door een herdenking van deze ijveraar voor de sport, aan wie ook veel heeft te danken. Suomi" zeer Hoewel het programma voor het bezoek dat Prins Bernhard aan Zuid-Afrika bracht weinig speling voor buiten-officiële gebeurtenissen liet, zag de Prins toch kans om buiten het protocol om een onverwachte hulde te brengen aan de meer dan 26.000 vrouwen en kinderen van Zuid-Afrika, die tijdens de Boerenoorlog in concentratie kampen het leven verloren.- Prins Bernhard deed dit door bloemen te leggen bij het Vrouwenmonument in Bloemfontein. Deze herdenking geschiedt om 12.15 uur voor het voormalige Velserbeek-hótel.waar de start van de drie wed'Strijden zal zijn. In de Mulier-loop over een afstand van 4500 meter, zullen in de A-, B-, C- en D- klasse ongeveer veertig deelnemers star ten, waarbij een handicap voor de verschil lende klassen is ingevoerd. Eerst starten de D-klassers, die na 15 seconden worden gevolgd door de C-klas- sers. Weer 10 seconden later gaan de B- klassers van start en als nog eens 10 secon den later de A-klassers de wedstrijd begin nen, moeten zij een totale achterstand van 35 seconden proberen in te lopen. De Velserbeekparkloop, die opengesteld is voor militairen en politie, betreft even eens een afstand van 4500 m en de wed strijd voor junioren, waarvoor ook een goede belangstelling is, gaat over een af stand van 2000 m. In de A-klasse neemt de winnaar van vorig jaar opnieuw deel. De SW'er A. Koning zal echter grote concurrentie krij gen van de bekende athleten D. Mars, Zaanland; B. Altink, G. v. d. Hoeven, J. Rem, allen Lycurgus; J. Borst en P. Blee- ker, Olympus. Onder de B-klassers bevin den zich bovendien enkele bekende lopers. Voor de winnaars zijn behalve de wis selbekers, mooie persoonlijke prijzen be schikbaar. De wedstrijden beginnen mor genmiddag om half een. ADVERTENTIE met Volkswagen AUTORIJ SCHOOI FRANS ROOTRING Gedipl- Instructeur IJSSELSTRAAT 49 TELEFOON 505( Tevens verhuur zonder chauffeur Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Asta", dat van de Finse haven Toppila een lading hout aanvoerde. Van de oorspronkelijke lading van 701 vadem hout is van de deklast tijdens het hevige noodweer van Donderdagmorgen een flink deel verloren gegaan, in hoofd zaak van de last op het achterschip. Op ongeveer twee mijl Noordwest van Terschelling werd het schip door de storm overvallen. De hoge zee in deze stormnacht oefende zulk een grote kracht op de dek last uit, dat de zware stutten en zelfs de zware kettingen die over de deklast wa ren gesjord, afknapten. Met moeite heeft de bemanning het schip op de zee kunnen houden. David Oyens is meer een genreschilder in de trant van de meesters der 17e eeuw; zijn werk wordt gekenmerkt door geest, doch mist de typische lyriek van de Haagse School. Ook Poggenbeek is een land schapsschilder, vooral van weidelandschap pen, waarbij hij een uitstekende sfeer weet te scheppen. Een leerling van Jacob Maris is Willem de Zwart, wiens werk later ook invloeden van Breitner vertoont. Ook hij is vooral landschapsschilder. August Allebé schilderde veel dieren, intérieurs en portretten, zoals het hier getoonde portret van dr. Allebé, maar Johannes Bilders voelde zich weer meer aangetrokken tot de natuur en kan als een van de voor lopers der Haagse School beschouwd wor den. Figuren uit de omgeving Sterk onder de invloed van Matthijs Ma- ris heeft de schilder Marinus van der Maarei gestaan. Een andere voorloper van de Haagse School en leerling van die van Barbizon, was Willem Roelofs. Willem Thojen wordt ook door de aard van zijn werk tot de Haagse Schooi gerekend, even als Wijsmuller. De tentoonstelling van deze groten van de nationale schilderkunst is evenals het vorige jaar tot stand gekomen met de medewerking van het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar de collectie thuis hoort. Het is een unieke gelegenheid om de wer ken van schilders van een dergelijk for maat te zien, en ongetwijfeld zullen de kunstliefhebbers onder onze lezers zich haasten hiervan gebruik te maken. Zondag tussen 1 en 5 uur zal de tentoon stelling in het Restaurant van de Walserij Oost voor elke belangstellende toegankelijk zijn. In de Velsense raadsvergadering van 18 November 1952 werd op verzoek van B. en W. aangehouden de beslissing op het voor stel inzake verkoop van grond, gelegen aan de Schipbroekenweg te Santpoort, aan de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk aldaar. De genoemde kerkeraad heeft thans verzocht deze grond alsnog te mogen kopen voor de stichting van een jeugd- of ver enigingsgebouw. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat van de kant van het college geen be zwaar en het stelt dan ook voor, te beslui ten tot verkoop aan de kerkerakd van de Gereformeerde Kerk te Santpoort van het perceel grond, ter oppervlakte van onge veer 700 m2 voor een bedrag van 9,per m2 en onder de gebruikelijke voorwaarden. Naar men ons meedeelde verkeren de plannen tot deze bouw nog in een zeer voorlopig stadium. Voor de sanering van Oud-IJmuiden Bij de vaststelling van het wederop- bouwplan voor oud-IJmuiden is er onder meer van uitgegaan, dat een gedeelte van de bebouwing langs de Noordzijde van de Kanaalstraat zal worden gesaneerd. Om deze reden is het bedoelde gebied destijds buiten dit plan gelaten; te zijner tijd zal de bestemming daarvan in een uitbrei dingsplan dienen te worden vastgelegd. De eigenaar van het pand, Kanaalstraat nos. 21 en 21 rood, met een oppervlakte van 84 ca in totaal heeft dit de gemeente te koop aangeboden tegen de getaxeerde waarde van 6000. In verband met de bovenbedoelde sa nering achten B. en W. het gewenst, dit aanbod te aanvaarden, ten einde het pand te zijner tijd te kunnen doen slopen. Tot het tijdstip van de afbraak zal de verhuur van de beide, zich in het pand bevindende, woningen tegen de thans geldende ver huurprijzen kunnen worden bestendigd. De Castricumse groenteveiling van Vrij dag, waarop de Kennemertuinders met een flinke aanvoer voor de dag kwamen, heeft de volgende financiële resultaten opgeleverd: sperciebonen 70-ƒ 1.12, andij vie 10-19, prei 15-23, bospeen 12-26, sla 5-10, spruiten 50-78, pronkbonen 45-60, bloemkool 25-45, tomaten 52-78. De schadeloosstelling voor de pachter voor het uit de pacht nemen van de aan te kopen percelen, met uitzondering van het op de kaart met A gemerkte gedeelte, waarvan de verpachting kan worden ge handhaafd, hebben B. en W. berekend op f 8000 in totaal, exclusief de belasting- schade. De vertegenwoordigers van de erven Van Hoorn, die mede de belangen van de pachter in het oog houden, vinden deze schadeloosstelling redelijk. Met de pachter moet evenwel nog overeenstem ming worden verkregen. Herbouw elders De aan de erven na de aankoop door de gemeente nog verblijvende percelen zijn van onvoldoende omvang om hierop een renderend agrarisch bedrijf te stichten. Hun verzoek om de op deze gronden ge staan hebbende, doch tijdens de bezetting afgebroken boerderij „Hageveld" in een andere gemeente te mogen doen herbou wen is redelijk, zodat hieraan zonder be zwaar kan worden tegemoet gekomen. De bestemming van de aan te kopen ter reinen, aangegeven op de eveneens bij de stukken gevoegde tekening, is als volgt: Een gedeelte is bestemd voor de aanleg van sportvelden. De voor de spoorbaan benodigde grond zal te zijner tijd aan het rijk dien n te worden overgedragen. Een ander stuk is voorlopig bestemd als werk terrein voor het te bouwen viaduct onder de snoorbaan. Het zal aan het rijk moeten worden verhuurd tot aan het tijdstip, waar op de door bet rijk aan te leggen werken aan de gemeente zullen worden overge dragen. Een resterend deel is blijvend be stemd voor agrarische doeleinden. De aan deze aankoop verbonden kosten zullen, voor zover zij betrekking hebben op de spoorbaan, bij de later plaats heb bende verkoop aan het rijk aan de gemeen te worden terug betaald. In verband met het bovenstaande stel len B. en W. de raad voor: in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen, ge deelten van de percelen ter gezamenlijke nnpervlakte van ongeveer 6 ha, 12 a en 35 ca. voor een koopsom, berekend naar f 7000 per ha, en onder de gebruikelijke voorwaarden, zomede onder de bepaling dat de eventueel nog in het grootboek voor de v ederopbouw, ten name van de eige naren ingeschreven rijksbijdragen in de oorlogsschade, in verband staande met de aanwezigheid van voormalige Duitse ver dedigingswerken op naam van de gemeen te worden overgeschreven. En het college te machtigen tot het tref fen van een overeenkomst met de pachter inzake betaling van een schadeloosstelling aan hem wegens beëindiging van de pacht en tot het eventueel opnieuw verpachten aan de huidige pachter, tegen de thans geldende pachtpriis, van die gronden, waar van de verpachting kan voortduren voor een tijdvak en onder de voorwaarden welke nader zullen worden bepaald. Voorts wordt de raad voorgesteld over te gaan tot verkoop aan het rijk van de voor de spoor baan benodigde gronden, tegen de bedra gen welke hiervoor door de gemeente zijn betaald en tot 't aangaan van de hiermede in verband staandé overeenkomsten, zulks onder de voorwaarden, zoals nader in overleg met het rijk zullen worden vast gesteld. Het aannemen van deze voorstellen zal een begrotingswijziging tot gevolg hebben. Bij raadsbesluit is indertijd het bedrag, waarmede in de verwaarborgregeling van de „Frauderisico-onderlinge van gemeen ten (F.O.G.V' te 's-Gravenhage werd deel genomen met ingang van 1 Januari 1953 vastgesteld op f 70.000. Deze regeling betreft de verzekering van de gemeentegelden tegen benadeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen. De gemeente voldoet daar voor aan de haar in art. 170, tweede lid. der Gemeentewet ongelegde plicht. Het bedrag der deelneming is afhanke lijk van het aanta1 inwoners en vordert als gevolg van de snelle stijging thans weder om herziening. B. en W. stellen de raad, aangezien geen bijzondere omstandigheden aenwezig zijn, die het bedrag der deel neming. gevorderd door het aantal inwo ners, als onvoldoende moeten doen be schouwen. voor, dat bedrag met ingang van 1 Januari 1955 vast te stellen op f 75.000. ADVERTENTIE in de nieuwe FORD ANGL1A Gedipl. instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551. IJmuiden v.h GARAGE GIESBERTS Palmenstraat 3. Tel. 4156, IJmuiden-O. ZATERDAG 9 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „De waterprin ses". Rex, 20 uur: „De ongenaakbaren". „Advendo", 20 uur. Ned. Herv. Jeugd gebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoe ring. KZOS, 20 uur: Patronaatsgebouw, to neeluitvoering. ZONDAG 10 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Vijf dagen schrikbe wind" 19 en 21.15 uur: „De water prinses". Rex. 15 uur: „De bandieten van Cimar ron" 20 uur: „De ongenaakbaren'. MAANDAG 11 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Vijf dagen schrikbe wind". Rex, 20 uur: „De ongenaakbaren". Nutsbibliotheek, geopend van 1921.30 uur, Heidstraat, Velsen-Noord. N.C.V.B., 20 uur, Da Costaschool, leden vergadering. VELSEN Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur bur gemeester 1517 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9