Geen tafel zonder Tarvo Koopt U rijk Ethiopië bezet sleutelpositie in het Midden-Oosten Kort en bondig Ballet Mrinalini Sarabhai KZOS en Jan de Cler Gebr. AKSE 98.- Vriendschap met de Negus van groot belang voor Groot-Brittannië Woninginrichting 5 Radio Luidsprekers verdubbelt Uw energie ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 7 Gevaarlijke ruzie tussen twee broers Scheepvaart Meeslepend optreden van Chatunnï Panicker Kappersbond adviseert géén tariefsverhoging Elke Woensdag een SPECIALE AANBIEDING BER TVS PRUIS Als de bakker belt, denk dan aan Tarvo/ 9SSS&" (Van onze correspondent in Londen) Temidden van de stakingschaos is de 62- jarige keizer van Ethiopië, Haile Selassie, te Londen aangekomen. Dit bezoek brengt in herinnering dat de Negus bijna twintig jaar geleden als banneling in Groot-Brit tannië aankwam. Zijn land was het eerste dat ten offer viel aan de fascistische aggressie. De keizer heeft zijn lot met waardigheid gedragen. Het waren later Britse troepen, die in 1941 Italiaans Oost- Afrika en Ethiopië bevrijdden, een wapen feit dat min of meer in het vergeetboek is geraakt. Nu een deel van het Afrikaanse continent in gisting verkeert, is het bezoek van Haile Selassie van groot politiek be lang. Nu Groot-Brittannië de aart Ethiopië grenzende Soedan en de landengte van Suez heeft opgegeven, wenst het de banden met dat land te versterken. Strategisch is het van grote betekenis dat het Westen een steunpunt blijft behouden bij de Rode Zee. Voor Haile Selassie dreigen van vele kanten gevaren. In het binnenland werkt de Sovjetpropaganda uiterst doelmatig. Sommige van de beste geesten, waarover het land beschikt, hebben de communisti sche verlokking niet kunnen weerstaan. De Russen bezitten in Addis Abeba een voortreffelijk eigen ziekenhuis. Bovendien zijn er sterke banden tussen de Christelijke Koptischekerk van Ethiopië en de Russi sche Orthodoxe kerk. Dan zijn er de wrij vingen met de bevolking van de Somali- landen, welke Haile Selassie allesbehalve vriendschappelijk gezind is. Groot-Brit tannië en Ethiopië hebben beide recht streeks belang bij de toekomst van Eritrea met zijn havens aan de Rode Zee en de beide Somalilanden. Eritrea is tijdelijk federatief verbonden met Ethiopië, terwijl Italiaans Somaliland tot 1959 onder UNO- beheer staat. Kapitaal gebrek Ethiopië is voor zijn ontwikkeling op buitenlands kapitaal aangewezen. Vandaar dat de keizer in Londen en Washington financiële besprekingen zal voeren. Eco nomisch hangt het land op het ogenblik bijna uitsluitend af van de bloeiende kof fiecultuur, die echter haar toppunt heeft bereikt. Het moet daarom naar andere bronnen van inkomsten omzien. In de Noordelijke provincies bevindt zich olie en een Amerikaanse maatschappij verricht boringen in de Somaliwoestijn in het Oos ten. De aanwezigheid van uranium is be vestigd. Ethiopië deze naam wordt bij voorkeur gebezigd omdat Abessinië slaven land betekent heeft leningen nodig en kapitaalbelegging, in ruil waarvoor het olie- en mineraalconcessies kan ver strekken. Het verhaal gaat dat toen een groep Amerikanen een concessie vroeg, de keizer betaling eiste in zilveren Maria Theresia dollars in plaats van in papieren dollars. De Amerikanen keer- ,den met een vrachtauto geldstukken terug, waarop de keizer het karpet van dé stenen vloer liet wegrollen en een dienaar beval naar de klank van elke dollar te luisteren. Elk muntstuk dat niet helder klonk, moest door een beter worden vervangen. Daarna pas teken de de vorst het contract. Pro-Westers Sinds de oorlog is Ethiopië vrijwel het enige land in het Midden-Oosten dat een pro-Westerse politiek heeft gevolgd. Groot- Brittannië acht het van groot belang dat het land onafhankelijk blijft en dat het Westen kan blijven rekenen op de welge zindheid van de keizer. In 1935 kwam hij als balling naar Londen om de Abessijnse kroon te halen. In het midden van de vorige eeuw was de gouden koningskroon door een Britse expeditie veroverd en in een museum geplaatst. Zes jaar woonde de keizer in een landhuis te Bath, dat Fair field heette. Hij was zo verknocht aan deze woning dat hij aan de oever van een meer bij Addis Abeba een landhuis liet bouwen, dat hij dezelfde naam heeft gegeven. Haile Selassie regeert een kwart eeuw over een land dat vijf maal zo groot is als Engeland en 15 millioen inwoners telt. Het is een legende dat hij afstamt van Menelik, zoon van koning Salomo en de koningin van Scheba. Hij werd geboren als Raf Tarafi, de zoon van een generaal, die dien de onder een andere keizer, die Menelik heette. Haile Selassie kwam aan de macht toen Meneliks erfgenaam Mohammedaan werd, hetgeen een onvergeeflijke daad is in Christelijk Ethiopië. Geen democratie De keizer die een absoluut monarch is, heeft te kampen met een ongemakkelijke oppositie, maar dank zij zijn grote gaven en zijn tact heeft hij zijn tegenstanders in bedwang kunnen houden. Soms leken de spanningen zo groot dat zijn raadgevers de reis naar Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ongewenst achtten. De Ethiopische tweede kamer, gekozen door de grote grondbezitters, is een willig instrument in handen van de keizer, evenals de Senaat, welke uit zijn vrienden bestaat, aoor nem benoemd. Dan is er nog de kroonraad, be staande uit een aantal vorsten, die het laatste woord hebben. De keizer benoemt ook alle ministers. Er zijn een aantal bui tenlandse adviseurs en de rechtspraak is in handen van een aantal vreemdelingen. Er is ook een Nederlandse rechter. Politieke partijen zijn er onbekend. Haile Selassie is de bekwaamste figuur in geheel Oost-Afrika. Hij werkt vijftien uur per dag. Als gevolg van Mussolini's uitroeiïngspolitiek heerst er een gebrek aan intellectuële leiders. Veelbelovende jongeren worden thans aan buitenlandse universiteiten opgeleid, hoofdzakelijk in Londen. Haarlemse politierechter Voor de Haarlemse politierechter Mr. N. Smits stond gistermorgen Th. Z. uit Velsen terecht, die beschuldigd is van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn broer. Beide mannen hadden in Vel sen op straat ruzie gekregen, waarop een vechtpartij was gevolgd. Toen deze vecht partij ten einde was,, wilde het slachtoffer zijn portemonnaie, die op straat was ge rold, oprapen. Op dat ogenblik kwam zijn broer naderbij en hij gaf hem een harde trap in het gezicht, die tot gevolg had, dat het slachtoffer een week in een zieken huis moest doorbrengen en enige weken niet heeft kunnen werken. De officier van Justititie, Mr. Dr. R. W. H. Pitlo, verzocht om een psychiatrisch rapport en verwees de stukken terug in handen van de rechter-commissaris. Aalsdijk, 14 v. Miami n. Corpus Christi. Aalsum, 15 te Amsterdam. Aardijk, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Abbedijk, 15 v. Antwerpen te Rotterdam. Adonis, 14 v. Pto Plata n. Antwerpen. Albireo, 14 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Alblasserdijk, 15 v. New Orleans te Le Havre. Alderamin, 15 v. Assab te Port Soedan. Algenib, pass 14 Fern. Noronba n. Recife. Amor, pass. 14 Ouessant n. Antwerpen. Arkeldijk, 15 v. Djibouti te Djeddah verw. Aa/gtekerk, pass. 15 Dover n. Antwerpen. Agatha, 15 v. Tj. Priok n. Pladju. Amstelpark, 22 Kawasaki verw. Antonia, 16 te Pladju. Ariadne, 14 te Alexandria Armilla, 15 te Pladju. Artemis, 15 te Hamburg. Bloemfontein, 14 460 rn. N.NO. St. Helena. Blommersdijk, pas. 14 Gibraltar n. Marseille. Boissevain, 13 v. Osaka te Kobt. Bonaire, 15 v. Port of Spain te Paramaribo. Boschfontein, 14 v. Zanzibar n. Dar es Salaam Bantam, pass. 15 Ras Fartak n. Perzische Golf. Ceronia, 15 te Pladju. Cleodora, 15 v. Newcastle n. Geelong. Caltex Utrecht, 14 te Sidon 15 v. Sidon naar Rotterdam. Cronenburg, 16 v. Archangel n. Bremen. Caltex Nederland, 15 Rotterdam verw. Caltex The Hague, pass. 15 Lissabon n. Sidon. Delfland, 16 te Das Palmas. Duivendrecht, 15 te Philadelphia. Eos, pass. 14 Ouessant n. Lissabon. Esso Amsterdam, 15 v. Antwerpen te Ceuta. Esso Den Haag, pass. 15 Kp. Bon n. Sidon. Etrema, 15 v. Piraeus n Berre. Falco, 12 v. Toronto n. Humberstone. Friesland KRL)15 v. Hamburg te Rotterdam. Friesland (SSM), pass. 15 Brunsbüttel n. Kopen- nagen. Gaasterland, pass. 15 Kp. Verdische eil. n. Las Palmas. Gooiland, 14 v. Rio de Janeiro te Santos. Graveland, 15 te Paranagua. Gordias, 14 te Malta. Groote Beer, 15 v. L eHavre n. Quebec. Haulerwijk, 14 110 m. NO. Halifax. Helicon, 12 v. Barranquilia te Houston. Hoogkerk, 14 v. Suez n. Port Soedan. Hathor, 15 v. Rotterdam n. Tunis. Hydra, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ittersum, 15 te Corpus Christi. Japara (KRL), 11 v. Boston te Baltimore. Java, 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 470 m. W. Kangeroo en. Jagersfontein, 1 te Antwerpen. Jupiter, 15 te Guadeloupe. Kota Baroe, 14 v. Belawan n. Colombo. Karimata, 15 v. Genua te Amsterdam. Kedoe, 15 v. Amsterdam te Bordeaux. Kota Onten, 15 v. Port Soedan n. Suez. Leuvekerk, 13 v. Colombo te Bombay. Leersum, 15 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Lieve Vrouwekerk, 15 te Antwerpen. Laagikerk, 16 te Colombo. Loenerkerk, 15 te Rangoon. Luna, pass. 15 Finisterre n Rotterdam. Mapla, 15 v. Genua n. Port Said. Manoeran, 14 v. Colombo n. Djeddah. Molenkerk. 15 v. Hamburg n. Bremen. Maas, 16 te Tripoli. Malvina, 16 te Yokohama. Muiderkerk, 15 te Port Said. Noordwijk, 8 v. Nuevitas n. New Orleans. Noordam, 18 Hoek v. Holland verw. n. R dam. Orahjestad, 15 v. Madeira te Trinidad. Oranje, 14 v. Colombo te Suez. Ootmarsum, 15 v. Antwerpen n. Bermudas. Oranje, 15 140 m. ZO. Kreta n. Napels. Papendrecht pass. 14 Finisterre n. Batoem. Prins Alexander, 15 v. Bremen te Montreal verwacht. Prins Fred. Willem, 14 v. Hamburg te R'dam. Prins Willem George Fred. 15 v. R'dam te Montreal verwacht. Prins Willem van Oranje, pas. 14 Lizard naar Montreal. Prins Willem v. Oranje, 15 60 m. ZW. Ierland. Radja, 14 v. Baltimore n. New York. Rijndam, pass. 14 Kp. Race n. Southampton. Rita, 15 v. Penanig n. Pladju. Rotti, 16 Balikpapan verwacht. Salland, 15 v. Rio de Janeiro te Ilheos. Samarinda, 14 v. Trinidad n. Kaapstad. Schiedijk, 14 vi Rotterdam n. New Orleans. Sibajak, 14 170 m. Z.ZO. Sable eil. Stad Vlaardingen. 16 v. Rotterdam te Wabana verwacht. Statue of Liberty, 15 v. Philadelphia te Port Said. Straat Mozambique, 14 terug te R'dam na proeftocht. Sumatra 15 te Belawan. Schiedijk, 15 v. R'dam te Antwerpen. Sarpedon, 15 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Sloterdijk, 14 v. New Oneans n. Moble. Stentor, pass. 15 Flores n. Trinidad. Straat Soenda, 16 te Yokohama. Tarakan, 14 v. Port Said n. Alexandrië. Thalatta, pass. 14 Flores n. R'dam. Themisto, 14 v. Norfolk te Glasgow. Tomori, 12 v Baltimore te New York. Tiba, 14 v. Santos n. Rio de Janeiro. Tabian, 15 v. Tj. Priok n. Singapore. Thelidomus, 15 te Port Cardon te Curasao. Tomini, pass. 15 Tunis n. Port Said. Utrecht, 13 v. Kohsichang te Priok. Van Spilbergen, 14 v. Monrovia n. Abidjan. W. Alton Jones, 14 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Westerdam, 14 435 m. O. Kp. Race. Wieldrecht, 14 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Wonorato, 15 v. Suez n. Port Said. Waterman, 15 180 m. W. Kreta n. R'dam. Wonogiri, pass. 15 Malta n. Port Said. Willemstad, 16 te Madeira. KLEINE VAART Aco, vertr. 16 v. Degernhamn n. Lulea. Amazone, 15 v. Hamina te Antwerpen. Atlantis, 14 v. Hamburg n. Gent. Alpha b, 14 v. Rotterdam n. Duinkerken. Bernard, pass. 15 VTissingen n. Antwerpen. Betty Anne S, 14 v. Dagenham te Goole. Bab-T, 14 Kiel gepass n. Zaandam. Citadel, 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Coeta, 15 v. Londen te Rotterdam. Citadel, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Condor, pass. Vlissingen n Dublin. Cormoran, 15 v. Vlissingen n. Kortgene. Daje Bohmer, 14 te Aberdeen. Duiveland, 14 v. Rotterdam n. Goole. Ebenhaëzer, 14 v. Boston te Rotterdam. Europa, 15 v. Kingslynn te Antwerpen. Erkalin, 15 v. Poole te Leeuwarden. E'ljo, 14 te Par. Ellewoutsdijk, pass. 14 Kp. del Hague n. Glasgow Fivel, 15 v. Swansea te Rotterdam. Franka II, 14 v. Swansea n. Lissabon. Frans Bohmer, 14 v. Bordeaux n. Dakar. Gazelle, 15 v. Mistley te Roterdam. Gaasterland, 15 v. Delfzijl te Harlingen. Helvetia, 15 v. Vlissingen n. Leith. Hoogezand, pas. 14 Vlissingen n. Noorwegen. Hunzeborg, pass. Vlissingen n. Zee. Hast I, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Heerengracht, 14 v. Rotterdam n. Nantes. Jan Herman, 14 v. Casablanca n. Londen. Joost, 13 v. Domsjo n. Kotka. Lacra, 14 v. Dordt te Rotterdam. Larix, 14 te Domsjo. Medusa, 14 v. Harwich te Rotterdam. Midas, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Mulan, 14 v. Rotterdam n. Brest. Meike, pas. 14 Vlissingen n. Dublin. Mies, pass. 15 v. Vlissingen n. Sundsvall. Mira, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Myïem, pass. BrunsbütteLkoog n. Stockholm. Nieuwland, 14 v. Rotterdam te Leith. Noach, 14 v. Cardiff n. Caen. Noorderlicht, vertr. 16 v. Veitsiiluoto n. Huil. Nelly G, 14 v. Boston te Rotterdam. Noordstad, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Nottingham, 14 v. Kingslynn te Rotterdam. Oosterdok, 14 v. Gent te Rotterdam. Ponto, 12 te Zaandam. Ponza, 13 v. Geile n. Zaandam. Paramount, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Roelof Buisman, 15 v. Degerhamn n. Umea. Regeja, 15 v. Harlingen te Rotterdam. Spurt, 15 op Schelde n. Kopenhagen. Taormina, 15 v. Gothenburg n. Douglas. Twente, 14 v Slikkerveer te Rotterdam. Viking, 14 v. Par te Rotterdam. Vlieland, 14 v. Rotterdam n. Korsor. Virgo, pass. 15 Vlissingen n. Denemarken. Westropa, 14 v. Southampton te Rotterdam. Zeehaan, pass. 15 t.h.v. Gotland n. Riga. Twee nagekomen recensies BINNENLAND Staatsblad 442 bevat een Koninklijk Be sluit inzake inwerkingtreding van een aantal artikelen van de wet trt invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en op richting van een notarieel pensioenfonds. Het betreft hier uitsluitend de artikelen der wet, welke betrekking hebben op de oprich ting van een pensioenfonds. Het besluit treedt 17 October in werking. De Amsterdamse rechtbank heeft een 47-jarige bontwerkster wegens herhaalde diefstallen uit collectebussen tot zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Zij nam samen met haar 20 jaar jongere vriend herhaaldelijk deel aan col lecten. Een deel van het gecollecteerde geld, dat de man met een mes uit de bussen peu terde, hield het tweetal voor zich zelf. De man is reeds voor dit feit tot lVa jaar ver oordeeld. Bjj de zeedijk te Delfzjjl is de laatste buis gelegd van de vijf kilometer lange pers leiding, waardoor in de toekomst het riool- en industriewater van Appingedam naar de Eems zal worden gevoerd. De kosten van het werk zijn f 1.194.500. Daarvan heeft de coöperatieve strocartonfabriek „De Een dracht" te Appingedam een millioen voor haar rekenig genomen. De rest komt voor rekening van de provincie Groningen en de gemeente Appingedam. Na de radio-oproep welke de voorzitter van de stichting „Het leven begint bij 40" de vorige week tot het Nederlandse bedrijfs leven richtte, zijn er uit alle delen van ons land reeds ongeveer tweehonderd posities aangeboden voor werkzoekenden van boven de veertig jaar. Mr. S. Gerbrandy, advocaat en procu reur te Amsterdam, die benoemd is tot ge woon hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, heeft in de aula van het AMVJ-gebouw zijn inaugurele rede gehou den. Onder de aanwezigen bevond zich nog een tweede prof. Gerbrandy, de vader van de nieuwbenoemde hoogleraar, prof mr. P. S. Gerbrandy, oud-minister-president, thans voorzitter van de radioraad. Om mogelijk misverstand weg te nemen wordt door de stichting „Voor het kind" medegedeeld, dat de mapjes met de prent briefkaarten, die in drie series verschijnen, worden verkocht zowel door de schoolkin deren als door de plaatselijke comité's, alsook door de boekhandel. De kinderpostzegels worden zo ruim mogelijk verspreid. Ook te Rotterdam wordt de mogelijk heid bestudeerd om vrouwelijke politie agenten aan te stellen, die echter geen sur veillancediensten zullen behoeven te ver richten. Maar onder meer bij de regeling van het verkeer van dienst kunnen zijn. Nederland heeft in de eerste negen maanden van dit jaar 1.331.393.535 ver se kippeneieren uitgeleverd, waarvan 1.107.655.545 stuks naar Duitsland. De uitvoer naar de andere landen is beneden de 50 mil lioen stuks gebleven. Bij de uitvoer naar Duitsland komt nog de levering aan het Amerikaanse bezettingsleger van ruim 50 millioen stuks. Voorts werden nog uitgevoerd 3.118.590 stuks tweede soort kippeneieren, 7 271 531 stuks broedeieren, 2.053.440 stuks koelhuiseieren, 5000 stuks kalkkippeneieren 22.863.440 stuks verse eendeneieren en 28:800 stuks kalkeendeneieren. Daarin belangstellende lezers zullen ver geefs hebben uitgekeken naar recensies over de opvoering van „Boeven en Made liefjes" door KZOS en het optreden van Jan de Cler voor „De Gieteling" in de af gelopen week. Tot onze spijt zijn deze be sprekingen zoekgeraakt, zodat wij nu met een korte nabeschouwing moeten vol staan. Wat de R.K. Toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" betreft: dit ensemble heeft Zaterdag en Zondag in het Patro naatsgebouw haar nieuwe winterseizoen geopend met twee opvoeringen van de ko mische thriller „Boeven en Madeliefjes" door George Batson". De centrale figuur hiervan, de onversaagde Fluffy, heeft bij het amateurtoneel al een zekere ver maardheid verkregen, omdat haar ijselijke avonturen ook in deze omgeving reeds door verscheidene verenigingen op de planken werden gebracht. De donateurs van KZOS hebben eveneens naar harte lust gelachen en gegriezeld, zodat het suc ces zeker niet gering is geweest. Ondanks het feit, dat regisseur Frans Hesmerg dit maal niet erg gelukkig met de bezetting was. Dit betrof in het bijzonder de ver tolkster van Fluffy, die niet in staat bleek de aggressieve vlotheid en de milde hu mor op te brengen, zonder welke combi natie de uitbeelding van dit charmant- naïeve figuurtje absoluut te kort wordt gedaan. En bij de bendekoningin speurden wij vergeefs naar de kille koelbloedigheid, die een vrouwelijke Al Capone nu een maal moet kenmerken. Ook het tempo van de voorstelling was niet onberispelijk. In het Kennemer Theater te Beverwijk werd Zaterdagavond onder auspiciën van „De Gieteling" een cabaretvoorstelling ge geven, welke zo'n grote belangstelling trok, dat deze Donderdag in "hetzelfde theater moest worden herhaald. Van deze amusante opvoering was Jan de Cler het middelpunt, die van zijn bij de radio ver worven populariteit thans profiteert om zichzelf en zijn snor ook op de planken te vertonen. Hij beschikt over een geheel eigen stijl en een bijzonder origineel réper toire. Zijn liedjes kunnen onder de knappe kolder worden gerangschikt, welke hij op een iranemend-flegmatieke wijze voor draagt. Het optreden van Sylvain Poons hoort daarentegen meer in het traditio nele genre thuis. In plaats van conféren cier noemt hij zichzelf „aansmoezenier". Een bijzonder aardig variéténummer werd in deze voorstelling door Swen Smeele voor zijn rekening genomen. Dit aantrek kelijke programma werd aangevuld door het Holborn Trio met bewijzen, dat de klassieke salon-acrobatiek nog steeds be koorlijk kan zijn. JAN VAN DAM Waarschijnlijk hebben velen, bok dans liefhebbers, gedacht bij het lezen van ae aankondiging: Mrinalini Sarabhai komt met haar ensemble van veertien Indiase dansers en musici op Dinsdag 19 October in Haarlem, dat zij die voorstelling wel kunnen overslaan op grond van het ver moeden, dat de Hindoekunst voor Euro peanen in het algemeen een gesloten boek blijft. Of misschien ten hoogste een vreemdsoortig, exotisch prentenboek, waarvan men de zin niet begrijpt. Ik vrees een dergelijke reactie, gelet op de betrek kelijk geringe belangstelling die er voor het optreden van Hima Kesarcodi in Bloe- mendaals Openluchttheater bestond, hoe wel deze toch en hoe terecht als een begenadigde, ongemeen verfijnde artiste met een zeldzame expressivitéit werd aan geprezen onder de toevoeging, dat de taal die zij danste heus geen volkomen ver staanbare was. Natuurlijk mag men het tegendeel ook niet beweren. Door onbekendheid met het idioom der moedra's of handgebaren en andere op eeuwenoude, geheiligde tradities berustende uitdrukkingsmiddelen gaat veel van de exacte betekenis en van de diepere nuances der bedoelingen voor ons verloren. Vooral bij de verhalende balletten, in de zogeheten Kathakalistijl, die een belang rijke plaats in het programma van Mrina lini Sarabhai innemen, vermindert dit be zwaar echter maar nauwelijks het aesthe- tisch genoegen dat men eraan beleeft. Men zal bemerken dat in deze (dank zij de toe lichtingen in het programma trouwens ge makkelijk te volgen) dansdrama's de af stand tussen Oost en West heus niet on overkomelijk is en dat men zich speciaal door de waarlijk fabelachtige vertolkingen van de solist Chatunni Panicker inderdaad laat meeslepen. Al treden er goddelijke verschijningen in op, de werken in deze Kathakalitechniek hebben een zeer aardse inslag. Velen zullen deze sterk pantomimische kunstvorm nooit eerder gezien hebben en stellig nooit zo imponerend: breed en vitaal, met fantas tische sprongen en heftig bewogen plastiek. Alleen daarom al moet een bezoek aan deze vertoning met klem worden aanbe volen. Donderdagavond zag ik de Neder landse première in de schouwburg De Ver eniging te Nijmegen en het was een ver rassing daarbij te constateren hoe enthou siast de stampvolle zaal reageerde een geestdrift, die zich tenslotte in een lang durige ovatie ontlaadde. Deze gold mede de wonderbaarlijk mooie aankleding en de op het eerste gehoor misschien eigen aardige, maar door ongehoorde verschei denheid van rhythmen overrompelende muziek. Hierboven is reeds de naam van Hima Kesarcodi genoemd. Men doet, geloof ik, Mrinalini Sarabhai onrecht haar met deze zo geheel anders geaarde persoonlijkheid te vergelijken. Het bovenstaande laat reeds uitkomen, hoe moeilijk het voor een Wes terse criticus is een dergelijk programma bij voorbeeld op de toch van wezenlijk be lang zijnde stijlzuiverheid te beoordelen. Men moet haar van dichtbij zien, want haar projectie is niet sterk. Wat sierlijk in haar aristocratisch geraffineerde bewegin gen is, lijkt anders al spoedig saai en men mag haar artistieke vermogen toch niet onderschatten. Van enige koketterie kan men haar niet vrij pleiten, al vormt deze misschien een onderdeel van het spel. Maar ik zie toch liever dat een danseres zich daar geheel in verdiept, zoals de jong ste van deze groep, die mogelijk een grote toekomst voor zich heeft. Het meest over tuigend is Mrinalini Sarabhai in de tem- peldansen in de lyrische stijl Bharata Natyam, waarin eeuwenoude schoonheden zeer fraai zijn gepolijst. In de dramatische dansen verwacht men scherpere accenten. Daarvoor kan men bij de kleine, maar krachtige Chatunni Panicker terecht, die met reden de grootmeester van de Indiase dans wordt genoemd. Hij redt het wat lange openingsnummer „Nala en Da- mayanti" met zijn acrobatisch élan (waarbij de verbluffende typering van de wonder vogel Hamsa door Shivashanker evenmin mag worden vergeten) en maakt zijn solo van de jager, die zijn belevenissen in het oerwoud vertelt, tot het hoogtepunt van de avond. Dat is bijna sensationeel door de geladen plastiek, die ieder misverstand uit sluit: men ziet de levensgevaarlijke dieren voor zich, met de reacties daarop van de danser, die zijn optreden met een prachtige climax bekroont. Bij alle simpelheid (de term primitiviteit zou hier wel heel mis plaatst zijn) bijzonder mooi is het slotnum mer „De Vissenprinses" met het buitenge woon zuivere duet tussen Mrinalini Sarab hai en Chatunni Panicker in de onder- waterse tuin. Dit laatste werk is een eigen choreografie van de leidster, die overge leverde elementen op boeiende en naar mij dunkt verantwoorde wijze in moderne trant heeft verwerkt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond deelt mede, dat aan de kap pers is geadviseerd hun tarieven niet te verhogen na invoering van de 6 percent loonsverhoging. Alleen zij, die achterge bleven zijn met de aanpassing van hun tarieven, zoals op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aangeraden daar toe alsnog over te gaan. Torenstraat 49 - Beverwijk Blaupunkt en PICK Erres Philip» UPS R A O I O vanaf RADIOTAFELS SCHEERAPPARATEN: Philips Braun WASMACHINES vanaf f 198.—. Stofzuigers. Zaklantaarns. EL Strijkbouten Melkkokers. Ijskasten enz. Wilt U een TELEVISIE-TOESTEL aanschaffen Wij bieden U deskundige voorlichting en demonstratie. H ALLEEN KENNEMERIAAN 10< TELEFOON 5726 ■t* mi m sa m m i IBBBBBBBBBBBBBBBBk VOOR CLUB- en PRIVéLES naar Haarlem Dansschool Rien Knol, Ged. Raamgracht 77 b. d. Schouwburg. Telef. no. 17068. FL. NETTE WERKSTER v. enige dagen per week gevr. door Mevr. Warmelink, van Tuyllweg 32. De N.V. Kennemer Conf. Industrie, Baanstraat 34, Be verwijk vraagt voor directe indiensttreding: A: Leerl., Aank. en Gerout. Machine- stiksters. B: Jonge Meisjes voor lichte controle werk zaamheden. Aanmelden da gelijks van 9 tot 17.30 uur. ZELFSTANDIGE HULP ge vraagd voor halve of enkele hele dagen per week. Jan Kostelijklaan 22, Velsen. GEDIPL. COUPEUSE, 1ste klas coupe en afwerking. Bill, tarief. Da Costalaan 10, Driehuis. Tel. K 25505814 Voor LEDEREN KLEDING NAAR MAAT, ook reparatie, uw adres G. Oldenburg, La- gersstr. 14. Tel. 5753, IJm.-O. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. H. Oli vier. Acaciastraat 16, achter Ziekenhuis. Spec, rep.-inr. Ook Mnd., Woensd. Vrijd.av. KOUSEN REPARATIE Mevr. Visser, Tasmanstr. 4, v/h. Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. WIJ VERHUREN: tafels, stoelen, glaswerk, servies goed, Toneeldecoraties, ge luidsinstallatie met moderne platen, bedden, ledikanten en dekens, naai- schrijfma chines. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting. Trompstr. 35 Tel. 4273. WERKSTER gevr. voor 2 ochtenden per week. v. d. Vondellaan 48, Driehuis. ADMINISTRATIEF WERK gevr voor de avonduren. Br. L 3275. VRE. KRACHT, mod. talen, steno typen b. z. a. voor hal ve dagen. Brieven L 3274. COLPORTEUR-BESTEL LER gevraagd. Aanm. Ha- verschmidt Klaje, Bree- straat 25, Beverwijk. KAMERS met keuken (evt. gem.) in omg. Bloemendaal gez. door j. echtp. Br. L 3273 HUISHOUDTRAPPEN sterk, glad geschuurd, matige prij zen, per trede f 1.90 en f 2.30 Winters, Kennemerlaan 1, Tel. 5853. ACCORDEONS. P. Soprani 80 bass. m. reg. f 375 (nieuw) P. Soprani 120 bass, f 300, Cantulia 120 bass, f 160. Alle ond. volle gar. en gem. bet. Tevens verhuur, stemm. rep. Uniken, Wijk a. Zeeër- weg 146. WIE WIL 2 BOMEN WEG HALEN? P. C. Hooftlaan 41, Driehuis. Wie heeft Bennie Ebbeling zijn GROENE AUTOPED ge vonden? Tegen goede belo ning terug bezorgen Kanaal straat 202. ZEESCHUIM SEPIA's door lopend te koop gevr. Praag, Mezgerstraat 34, Zandvoort 5 JONGE KIPPEN te koop, tegen de leg. Willebrordstr. 9, IJm.-0. Gaarne verstrekt de Tarvo meelfabriek M. J. Vos te Haarlem U adressen van bakkers, waar U Tarvo mOutbrood kunt krijgen. Prima HAARD te koop. Ker- kerinklaan 4, Santpoort. GELDBELEGGING Te Sant poort, Maandw. v.af f 6000 Lokker's Woningbureau, Middenduinerweg 40, Sant poort Agb.: VOLKSWAGEN '54, 13000 km. gereden Inl. Telef. 5544, IJmuiden. Z.g.a.n. JONGENSJAS en meisjesmantel te koop, leeft resp. 12 en 13 jaar. Ooster duinweg 59, IJm.-O. TE KOOP: grasmaaimachine f 20, ronde eikenhouten tafel f 25, Singertrapnaaimachine met ringspoel f 90, schrijfta fel f 20. Rijksweg 324, Sant poort Dorp. TE KOOP: in zeer goede st. zijnde meisjesfiets lft. 8-12 j. Tevens 2 mooie winterman- teltjes en enige regenman tels voor meisjes 14 jaar. Fahrenbeitstraat 50. J. L. O. MOTORCARRIER te koop wegens plaatsgebrek, pr. banden 175 c.c. f 125. De Ruyter, Kennemerlaan 159, Tel. 5605. FORD MERCURY 1940 te k. prijs f 375. Slager-Bakker, Zeeweg 167 hoek Groeneweg Pr. HAARD te koop Becht en Bongers f 75. v. Rijswijk- straat 33, Velsen-Nrd. MOTORRIJWIEL te koop. 98 c.c. Lange Nieuwstr. 784. Z.g.a.n. HAARD te koop, kl. model. Reggestraat 45. Zie hoe die sneden verdwijnen! Heerlijk luchtig, croquant gebakken Tarvo moutbrood is 3 x beter: hygiënisch verpakt in de zak met de Zeeuwse boer, lekkerder en gezonder met alle natuurlijke voedingswaarde van de beste tarwe. Dank zij het „protegine-proces" bij de bereiding bevat Tarvo moutbrood méér eiwitten, vita minen en mineralen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3