Verenigi n In een nieuw jeugdhuis gaat Gereformeerde jeugd jubileren Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn Autorijschool „IJmond" Bruidsbouquetten TAXI NODIG? AUTORIJLESSEN Uit ktiapenvereniging groeide na vele ups en downs een 30-jarige AUTORIJLES MOTORRIJLES SCOOTERRIJLES Arend Reijm uit de IJmond Volledige uitbetaling zes procent rn Dogmolen" wordt bedreigd Morgen nogmaals te zien Voorman Hoogerbeets 40 jaar bij de HERA Burgerlijke stand Velsen „Pro Rege" houdt drie filmvoorstellingen Propaganda-avond R.K. blindenbond „Hercules" neemt deel aan turndemonstratie „Nieuw Leven" speelt „Oembawa" Vondel speelt „Uw wil geschiede" Opstelling CSV Ditmaal wonnen bijna alle thuisclubs Ook voor viskneebten en werknemers ijsfabrieken Een zwijntje De grootste sortering WOL vindt U bij G. A. J. MEIJER Voor WOL in de meest uitgebreide zin K. TIJSSEN „...enll verdient dubbel door Uw breigarens te kiezen uit de enorme sortering tegen ver rassend lage prijzen bij ZEEMAN'S TEXTIELHU1S, Bloemstraat b. d. Oud-Kath. Kerk, IJmuiden.. Voor alle soorten WOL als vanouds naar H. VEUGER DE NIEUWE WOLBAAL Wintercompetitie bij „Kijk Uit" Geen geld voor restauratie Haagse school Koninklijke onderscheiding bij jubileum BEL 5000 ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 Op 21 September 1954 was het dertig jaar geleden dat er in het toenmalige Velser- oord met het jongenswerk van de Gereformeerden werd begonnen. De commissie tot oprichting van deze „knapenvereniging", uitgaande van de JV: „IJvert naar de beste gaven", bestond uit de heren Korporaal, Luit en v. d. Vaart die de vereniging ook de eerste jaren als leiders hebben gediend. Reeds op de eersite vergadering was een 15-tai geestdriftige jongens bijeen om op te richten de: Joragensclub Jozef. Het ledental ging gestaag omhoog en toen het eerste jaarfeest dan ook werd ge houden, waren er al 30 leden. Elke Zondag van 12 tot 1 uur kwamen de jongens in de consistorie van de kerik bijeen en opstelwedstrijden, voordracht- recitals en toneelstukjes wisselden elkaar af; een grote bibliotheek verschafte lectuur. Zo vergleden de iaren in alle gemoedsrust:: leiders en leden kwamen en gingen, totdat de oorlog kwam om roet in het eten te gooien. Want ook de jongen-sclub werd ver boden, maar hiermee is niet gezegd dat dit bevel ook prompt opgevolgd werd. Alteen de notulen werden niet gemaakt, zodat er over die vijf jaren niet veel geboekstaafd is. Na de oorlog was bet kalme leventje verdwenen en de club kon maar niet op gang komen. Dit veranderde gelukkig en onder de krachtige leiding van de heer Visser werd er in 1946 weer met voile mo°d begonnen. Het ledental ging omhoog tot 35, maar toen kwam 1949! Men holde" achteruit op 1 September 1950 waren er nog maar vier. Een nieuwe leider, de heer Oosterveen, kondigde zich aan en samen met d'e heer Visser bracht hij de club weer tot bloei. In 1951, 1952 en 1953 gingen de leden steeds een week kamperen in Beekbergen, waarna dit jaar de jongens naar Dwinaeloo zijn geweest; deze reis had een speciaal tintje, want onze jongens waren uitver koren om on te treden als filmsterren in de propagandafilm van de Bond voor Gere formeerde Jeugd Organisatie; deze film zal GEBOREN: M. W. GelukBoode. z., Dal tonstraat 19, I.Tmuiden; J. E. Nederlof— Joneedijk, z„ Vechtstraat 33, IJmuiden; H. R. OudendijkGoed, d., Meervlietstraat 35, Velsen; A. C. PrinsVoormeer, z„ Fahren- heitstraat 28, IJmuiden; D. VerduinZee man, d., van Rijs wijkstraat 32. Velsen-N.; J. Tol—Drijver, z„ Lange Nieuwstraat 5, IJmui den: M. A. WijkerLinders. d„ Lange Nieuwstraat 120, IJmuiden; H. Smitvan Veen, z„ Oncterst.raat 16, Velsen-N. OVERLEDEN: M. C. Mentink, 54 j., echt genoot van J. M. van Schinkel, Driehuizer- kerkwee 103, Driehuis. ONDERTROUWD: L. P. M. Burghout, Zeeweg 321, Driehuis en E. C. Oudendijk, Zeeweg 413, Driehuis; L. J. J. Smit, Binnen weg 22. Heemstede en C. J. Böhm. Hoofd straat 126, Santpoort; J. Amelink, Schoter voetpad 1, Haarlem en D. Dekker, Spaarn- dammerweg 15, Velsen toek. adres: woon ark „Wiekslag" Rietpol, Spaarndam, Haarlem. GEHUWD: J. L. van der Pijl en M. van Beelen, Velset duinweg 294, IJmuiden-O.; C. Rutte en M. Tromp, Lange Nieuwstraat 360, I.Tmuiden-O.; C. N. A. Kuyl—M. R. Beentjes, Rijksstraatweg 96, Heemskerk: P. Kerssens en E. M. Th. Mentink, Driehuizerkerkweg 103, Driehuis: D. de Waard en J Harlaar, de Noost.raat 176. I-Tmuiden-O.: A. N. Augustijn en M. Zomerdijk, Baketiessergraeht 64 rd, Haarlem: J Piersma en T. Rosse. Ruysstraat 96 IV, Amsterdam; J, M. Westhof en H. van Lelyveld, Weverslaan 25, Voorburg. ADVERTENTIE Alleen bil RHISMAN'S BLOEMENMAGAZIJN v a. 7 50 Velserduinweg 143 Tel, 5740 IJmuiden O ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor op de nieuwe Zündapp Scooter Vanouds de le gediplomeerde K N A.C.-rijschool in de Gem Velsen Hagelingerweg 134 - Telefoon K 2560 - 8930 Santpoort Dennenstraat 12 - Tel. 6200 - IJmuiden-Oost in Januari gereed komen en dan oofk in IJmuiden-Oost draaien. Op 27 Mei van dit jaar werd overgegaan tot oprichting van een tweede club; de ene voor jongens van 12-14 onder leiding van de heer De Boer, en afdeling B voor jon gens van 14-17 jaar onder leiding van de heren Visser en Oosterveen. Op 10 Juli werd ter afsluiting van het seizoen een fietsenralley gehouden die een groot succes is geworden. Nog steeds wordt er vergaderd in de kerk elke Zaterdagavond van 7-9 uur; maar spoedig zal aan deze noodtoestand een einde komen, want in Januari zal het jeugdgebouw klaar komen. De feestelijke herdenking van het 30- jarig bestaan is daarom uitgesteld tot Januari; dan zullen er twee avondien ge geven worden. De Nederlandse Militaire Bond „Pro Re- ge" houdt Woensdag 20 October in het Ne derlands Hervormd Jeugdgebouw drie filmvoorstellingen, 's Middags om 2 en 4 uur wordt voor de kinderen vertoond „Dik Trom en zijn dorpsgenoten" en voor de ouderen 's avonds om 8 uur „De wrede zee". Boeken voor de Gem. Middelbare Handelsavondschool Door toename van het aantal leerlingen van de Gemeentelijke Middelbare Han delsavondschool is het aantal beschikbare boeken onvoldoende. B. en W. van Velsen stellen de raad derhalve voor, voor de aan schaffing van deze leermiddelen een cre- diet van 1294,50 beschikbaar te stellen. Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corso"-theater, CastricumZaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Besmeurde liefde". Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „Het gebeurde in Ro me". Zondagmiddag 15 uur: „De erfge naam van Monte Christo". Bioscoop „De Ooievaar". Zaterdag 20 uur: „De vrolijke gevangene". Zondag en Maandag 20 uur: „Opgejaagd". Het rayon Noordholland van de R.K. blindenbond houdt op Donderdag 21 Octo ber in het KSA-gebouw te Beverwijk een propaganda-avond. Vertoond zal worden de blindenfilm „Het licht inwendig" van Jan Hin. Medewerking wordt verleend door het R.K. Beverwijks Gemengd Koor onder leiding van Tom de Beer. Schaakclub „Pat Mat" De uitslagen van de deze week gespeelde partijen in de onderlinge competitie van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" zijn als volgt: Afdeling 1 A. P. de BruinH. de Vries afgebr.; J. BeentjesTh. Spijker 01; J. E. StrengersM. P. Suiker 10; P. Hart—P. Zwart 0—1. Afdeling 2 A. SlingsJ. Oort 10; E F. PeltzerJ. Oort remise; S. S. Oppen- heimerP. M. Janssen remise; A. Slings M. Soeteman afgebr. Afdeling 3 L. MostertmanB. de Heer remise; J. SonneveldB. de Heer 10; A. J. BoomhouwerK. Comis 01; M. Met selaarA. de Vries 01. Afdeling 4 S. LavermanC. D. Af- fourtit 01; S. WagenaarB. Sauer 01; F. TijssenA. P. P. Mourer 10; A. C. van LamoenC. D. Affourtit remise; C. D. AffourtitA. C. van Lamoen remise. Afdeling 5 W. BuistJ. J. de Roode 1—0; J. v. d. Struys—G. v. d. Berg remise; E. Toffoli—A. W. Gerrits 1—0; J. v. d. StruysH. W. Lubert 10. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van het Ned. Christelijk Gymnastiekverbond zal de kring Amster dam op Zaterdag 23 October in Haarlem turndemonstraties organiseren. Hieraan zal ook worden deelgenomen door de Be- verwijkse vereniging „Hercules". De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft op Maandag 18 October in het Kennemer- theater een opvoering van het toneelspel van A. van Zuylen „Oembawa", De regie is in handen van de heer J. Velzeboer. De Uitgeester toneelvereniging Vondel heeft sinds enige tijd in studie het toneel spel in vier bedrijven „Uw wil geschiede", van Henk Bakker en E. J. M. Terlingen. Vondel zal dit spel Woensdag 10 Novem ber in hotel De Ooievaar voor het voet licht brengen. De Castricumse voetbalclub CSV gaat Zondag naar OSV in Oostzaan. De Zaan- kanters behoren thans tot de zwakke broeders doch het zou onverstandig van de Castricummers zijn de komende strijd wat al te gemakkelijk op te vatten, al dient gezegd, dat verliezen van onder aan de ranglijst bengelende clubs van CSV een traditie is.... De opstelling van CSV is als volgt. Doel: G. de Meer; achter.' A. Keesman en W. Grosse Nipper; midden: K. van Diggelen, C. Boot en H. Hartog; voor: G. Riethorst, A. Kossen, H. Jacobs, D. Hoberg en H. Stolk. Opstelling van ADO In de thuiswedstrijd tegen QSC komt de Heemskerkse club ADO als volgt in het veld: doel: Geerlofs; achter: De Graaf en Vrenegoor; midden: Martens, Dam en Van Tunen; voor: Beentjes, Bruin, Groot, De Wit en Voormeer. IJmontT-volleybal De tweede klasse damescompetitie van de afdeling IJmond van de NEVOBO is deze week begonnen. De competitie in de eerste klasse heren werd voortgezet. De Dinsdagavond blonk niet uit door werkelijk volleybalspel, met uitzondering van een enkel team, dat qua ervaring iets meer daarvan afwist. De wedstrijden wer den hoofdzakelijk bepaald door de opslag. Voor de meeste dames in deze klasse geldt echter, d.at zij regelmatig de wedstrijden in de eerste klasse moeten bezoeken ooi zich de wedstrijd-techniek eigen te maken. De uitslagen waren: SportbondVSV 1 3-1 (15-6, 15-7, 7-15, 15-2); PSV—SVIJ 3-0 (15-5, 15-2, 15-1): Kennemers 3—TVIJ 3-0 (15-6, 15-6, 15-10); SportbonidiVSV 3 3-0 (15-1, 15-9, 15-3). Woensdagavond trokken de heren er steviger van langs. Af en toe waren er aardige momenten te zien, hoewel waar schijnlijk nog enkele weken zulten ver lopen, voordat een nog hoger peil zal wor den bereikt. Het spel heeft vaak nog iets krampachtigs. PSV 1DGS 3-1 PSV, niet in haar sterkste opstelling, moest ervaren, dat het wisselvallige DGS een struikelblok kan vormen, door een set- overwinning, n.l. van de laatste. Van beide kanten werd echter geen eersteklasse peil vertoond. PSV won met 15-7, 15-8, 6-15, 15-7. VGV 1—Sportbond 1 3"1 Hoewel VGV -in deze wedstrijd iets ster ker spel dan in de vorige wedstrijd aan de dag legde, is nog geen vaste vorm gevon den. Dit bleek door het verloren gaan van een 10-9 voorsprong in de derde set tot een 15-13 overwinning voor de Sportbond. In d'e laatste set stelde men de zege echter veilig (15-4, 15-7, 13-15, 15-8). Waterloo 1—VCK 2 1-3 Waterloo heeft in deze wedstriid aan het kortste eind getrokken en heeft ervaren, dat het herstelde VCK geen reprise wenste van haar vorige wedstrijd. Desondanks werden aan beide zijden legio technische fouten gemaakt, die het snel oo zichzelf er niet fraaier op deden worden. Scanning zat er af en toe wei in (5-15, 17-15, 10-15, 3-15). Kennemers 1PSV 2 3-0 De Kennemers hadden qua technisch vermogen nog gemakkelijker aan hun overwinning kunnen komen dan thans het geval was. PSV 2 volgde ondanks de tech nisehe tekortkominsen de score gevaarlijk dicht op de voet, doordat het Kennemers- team constructief tekort schoot in het de monstreren van zijn overwicht ,15-13, 15-8, 15-12). Het staat thans vast dat, na de vislossers ook de visknechten en werknemers in de ijsfabrieken te IJmuiden de loonsverhoging van zes procent krijgen uitbetaald. Vol ledige overeenstemming is bereikt tussen de Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf en de werkgevers in het visserijbedrijf. Tot een staking zal het dus niet komen. Ten aanzien van de zes procent voor de opvarenden van de vissersvloot heeft de Centrale Bond al bereikt, dat deze loons verhoging op de vaste gage wordt uitbe taald. De Centrale Bond is evenwel van mening dat deze loonsverhoging voor gage èn percentage van de besomming moet gel den. Hierover zal nog nader worden onder handeld. Een vergadering van de E.V.C. over dit onderwerp is niet doorgegaan. ZATERDAG 16 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „De woeste hoogte". Rex, 20 uur, „Taza, zoon van Cochise". „Pieter Vermeulenmuseum", Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 1417 uur. IJmuider Volksstem, 20 uur, Patronaats gebouw, jubileumconcert. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd gebouw, uitvoering. VELSEN „Strawberries", 15.3017 uur, receptie 25-jarig bestaan in Hotel Velserend; 20.30 uur, feestavond in Hötel Velser end. VELSEN-NOORD Gymn. Ver. „Sparta", 20 uur, Gebouw Concordia, feestavond t. g. v. gouden jubileum. ZONDAG 17 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „De boekaniers der zeven zeeën"; 19 en 21.15 uur, „De woeste hoogte". Rex, 15 en 20 uur, „Taza, zoon van Co chise". Humanistisch Verbond, 10.30 uur, Cul tureel Gebouw, lezing. MAANDAG 18 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De boekaniers der zéven zeeën". Rex, 20 uur, „Taza, zoon van Cochise". Nutsbibliotheek, Heidestraat, 19—21.30 uur. VELSEN Raadhuis, 15—17 uur, spreekuur wet houder van onderwijs. ILOS-manoeuvre Verleden week Woensdag morgen, die vreemde winderige dag, die tegen de avond een or kaan zou opleveren, kwam de Ilos IJmuiden binnen, een trou we gast van de haven als KNSM-boot. Hij zou naar de middensluis om te schutten, toen plotseling de wind uit schoot van het West-Zuid-Wes ten naar het Noord-Noord- Westen, kreeg de Hos een duw, die hem bijna aan lager waJ deel belanden. De loods had de keus tussen de dijk en de vis sershaven en koos allicht de laatste, zodat die ochtend voor het eerst in haar bestaan een vrachtvaarder van dit kaliber de IJmuider Vissershaven bin- nenzwenkte. Dat heeft alle maal in de krant gestaan. Niet echter, dat de loods op de Ilos dit allemaal willens en wetens bekokstoofde: in de vissersha ven werd het anker gevierd en het schip heeft zich aan dit anker rondgetrokken om weer uit de vreemde situatie te ra ken. De mannen van de haven dienst hebben daarbij wel even verschrikt gedacht, dat de Ilos de Zuidkant van de haven zou raken, maar het liep best en de Ilos is, nagekeken door een perplex publiek, de kom weer uitgeschroefd zonder een schrammetje. Zó ging dat die ochtend. En achteraf: bravo voor dit huzarenstukje. Vlees in de kuip Slager Jonker, de nieuwe houwer van vlees, die een glimmend établissement aan de Driehuizer Da Costalaan heeft betrokken, laat met gulle openhartigheid zien. wat voor vlees hij in de kuip heeft. Want als voornaamste trots van dit nog met bloemen ge lardeerde bedrijfje toont hij een toonbank, die gelijk ijskast is: onderkoeld tot 5 graden, wat volgens de geleerden voor het vlees de beste temperatuur moet zijn vlak voor de ver koop. Slager Jonker, het type man, dat in een slagerij thuishoort, uitgerust met frisse konen en een rondborstige vriendelijk heid, is maar wat tevreden met de affaire, die hij deze week onder enig feestgedruis open de: vroeger heeft in deze zelf de winkel een noodslagerij ge huisd, die moest evacueren uit IJmuiden, maar nu is de aan gelegenheid toch weer keurig in de tegels en het spiegelende chroom gestoken en het aantal Driehuizer slagers is weer op drie gebracht. Het geluk zou volmaakt zijn, als Velsen nu eindelijk eens een gemeentelijk abattoir kreeg, maar gelukkig is onze burgervader ten tweede male naar Albion getogen om het puikje van het puikje der slachthuizen voor te bereiden, dus lang kan het niet meer duren denk ik zo, of van door regen lappen tot kalfsoesters komen in aanleg dan, want de slager moet er zijn ziel nog inleggen, of niet soms? uit een machtig mooi slacht huis, waar een koe fluitend binnentippelt om er even later tevreden als klapstuk weer uit te komen. Slager Jonker: dat ge het nog beleven moogt. Maar al vast proficiat met de propere aanwinst van Velsens winkel- bezit. HET KOMT nogal eens voor, dat de ogen van niet geheel brandschone lieden getrokken worden door de glinsteringen, die de rijwielfabrikanten tegenwoordig in hun producten ten toon spreiden. Zo'n fiets is dan meestal voorgoed ondergedoken, tenzij de politie het geluk mee heeft en ergens een enkeling achter haalt. Maar meneer Diroë uit de Lange Nieuwstraat kan u op dit punt sinds Zaterdag een heel ander verhaal vertellen; het sterke verhaal van het nieuwe karretje, dat bijna ongedeerd terugkeerde en gelijk de verloren zoon feestelijk werd inge haald. Met zijn gade ging hij die avond naar zijn familie in de Kompasstraat, om in gepaste vrolijkheid de week uit te lui den. De reis werd per fiets ver richt: om acht uur werden de beide stalen rossinanten netjes op slot voor het huis der vreug den geparkeerd en zo om streeks één uur zouden me vrouw en meneer, in grote har monie opnieuw de velo bestij gen om nog even wat te slapen in de echtelijke woning. Maar ziet, hij schrikt: er stond nog maar één paardje, de merrie in dit geval. Direct naar de politie en snikkend naar bed; een kommervolle Zondag en Maandag te voet naar de dagelijkse arbeid. Nu rept deze meneer zich el ke dag door de Kompasstraat en wat stond daar in het schoonouderlijke voortuintje Wat? De fiets, vrinden, even vrien delijk glimmend als voorheen Weliswaar was het slot vak kundig geteisterd, de versnël- ling deed niet meer alles waar voor zij betaald was en de jas- bescherrner leek meer je dit dan je dét, maar de troostelo ze eigenaar klaarde op die trieste Maandagmorgen als vermoedelijk volstrekt enige Nederlander geheel op. Nu ligt er op Lange Nieuw straat 308 een grote sigaar te lonken naar de eerlijke dief, van wie slechts is tegengeval len, dat hij niet een paar gulden in het zadeltasje naliet tot her stel van de aangerichte schade. Overigens vindt meneer Di roë deze onbekende een mach tige figuur; om onmiddellijk mee uit fietsen te gaan. Samen even gauw een wed- denschapje opzetten, dat u die sigaar niet kwijt raakt? Manufacturen in het nieuw Velsens nieuwe winkels pas sen goed in dit herfstgetyals paddestoelen meneer. Dat pleit voor de energie die er achter steekt en voor de mensen, die deze energie weten op te bren gen, want zo'n senicure is het niet meer In het huidig tijdsbe stek een zaak te beginnen, dat kunt ge allen van mjj aanne men Tabe de Vries is deze week aan de Lange Nieuwstraat ook in het nieuw begonnen. In het fleurige galerijtje aan het Westelijk eind van onze nog wat winderige boulevard. Eigenlijk komen de De Vrie zen oorspronkelijk uit een an der deel van IJmuiden, waar Tabe in 1933 een handel in kruidenierswaren aanving in de Cederstraat, moeder-de- vrouw was filiaalhoudster van Lammers in de Trompstraat, zodat het een bezet gezin was zogezegd. Het laatste in manufac turen werd op den duur be langrijker dan de grutterswa- renpraktijk, vooral omdat er zo'n gezellige klantenkrin wies en toen de oorlog voorbij raakte, werd het oude nest al gauw te krap, zodat er over uitvliegen gedacht werd. Dat is nu gebeurd en de knusse nieuwe winkel mocht Donderdag een vergadering van bewonderende relaties ontvangen, die niet wisten wat ze meer moesten prijzen; de betimmering, de verlichting of Tabe en Tabin. De dag daarop, om half ne gen, hebben ze écht geopend Tussen de bloemen. Zuivel en grutterswaar De firma Stroet en Zoon, naast Tabe de Vries, heeft de sprong naar de nieuwbouw ook aangedurfd en de baas is lut tele uren nadien achter de kaas en kruidenierswaren gaan staan om de eerste pondjes suiker, potten jam en de zui velproducten te verkopen. Stroet kwam van de Velser- duinweg, heeft later nog „even" aan de Stationsweg bij het politiebureau gezeten (21 jaar terug verkocht hij er zijn eerste melk), maar nu is hij toch wel helemaal tevreden over de manier, waarop de kroon op al dat veeljarige werk gezet kon worden. De twee-eenheid ziet er dan ook uit om onmiddellijk op de vloer te gaan zitten (kaas)eten. Een glazen schot scheidt de beide branches en tegels, glas en chroom maken van de winkel zo'n klein paleisje, waar de huisvrouw de zindelijkheid te- genstréélt. En ook hier een bloemen, mensen, bar! Twee maal gelukgewenst en goede zaken! LAMPENIER ADVERTENTIE Wijk aan Zeeërweg 74, Tel. 6462 - Groeneweg 49, Tel. 5160 - IJmuiden-O. Gaarne tonen wij U geheel vrijblijvend onze To QTCPK ruime collectie wol, o.a. onze ld O I Llm NEVEDA JUMPERWOL per 100 gram1.98 Kompasstraat 15 - Telefoon 5787 - IJmuiden SNELLIUSSTRAAT 23 Pres. Steynstraat 47 - 49 Telefoon 4769 ALLE SOORTEN WOL verkrijgbaar bij Vakkundig onderricht en patronen gratis. LANGE NIEUWSTRAAT 777 TELEFOON 6454 De schaakclub „Kijk Uit" zette haar wintercompetitie voort met het spelen van een aantal belangrijke partijen. In groep I wist de kampioen Lanser zijn voorsprong te vergroten door van Kistemaker te win nen, Gordijn wist Blok te weerstaan, die een gewaagd stuk offer bracht en een nul te incasseren kreeg. Visser moest ditmaal in Aarsen zijn meerdere erkennen. Een paar zwakke zetten van Visser waren vol doende voor Aarsen om de zege aan zich te houden. Wijdoogen en Hendrikse be streden elkaar op heftige wijze, maar kon. den niet verder komen dan remise. Mole- mam bereidde in de opening een valletje voor de Haas, die er prompt inliep en zijn dame verspeelde, waarna hij opgaf. Höl- scher en Kroon probeerden elkaar het punt afhandig te maken, maar beiden had den eikaars bedoelingen door. Het resul taat was remise. Hillecamp deed in de opening een paar zwakke zetten en ver loor hierdoor van v. d. Plas. Aarts speelde het klaar om in het eindspel een paar pi onnen ver vooruit te spelen en dit werd Verlaak noodlottig. Plugboer en Zeylmans speelden een taaie partij en zoals het meestal gaat: remise was de uitkomst. Rijke en De Ruiter speelden om de boven ste plaats en De Ruiter leed zijn eerste nederlaag. In groep 3 overtrof Wolthuizen zich zelf door van kanspaard Hogewind te winnen; Dekker maakte geen fout tegen v. d. Tuin en behield daardoor zijn eerste plaats in deze groep, temeer daar zijn con current ditmaal niet verder kwam dan remise tegen Korff. Cleeren won van Korf en De Bruyn behaalde eveneens zijn eerste zege door van Buys te winnen. Toen in het jaar 1896 een ontzaglijk on weer boven Noordholland losbarstte hiel den velen hun hart vast voor de eventuele gevolgen. Vooral in en om Uitgeest had men het zwaar te verduren en het was uit eindelijk de oude Dogmolen onder Castri cum, die aan de rode haan ten offer viel. Hij brandde geheel af doch werd weer spoedig opgebouwd en als er veel wind was wentelden de wieken naar hartelust. De watermolen is thans nog de enige, die in Kennemerland te vinden is en daarom is het jammer dat haar mechanisme niet meer is zoals het moet zjjn. Het is zelfs zo, dat, wanneer de hoofdingelanden van de Castricummer Polder, aan wie de molen toebehoort, niet voldoende gelden bijeen kunnen krijgen voor de restauratie van het mechaniek, men genoodzaakt zal zijn tot aandrijving door middel van electriciteit over te gaan. Hetgeen waarschijnlijk tot gevolg zal hebben dat de wieken blijvend de ruststand innemen en misschien zelfs zullen verdwijnen. Op de in hötel Meijer te Castricum ge houden vergadering van de hoofdingelan den heeft de opnieuw gekozen voorzitter, de heer C. P. Spaansen de stand van zaken uiteengezet. Hij deelde mede, dat het me chaniek door diverse omstandigheden niet bijgehouden was, zodat het nu in desolate toestand was komen te verkeren. De heer Spaansen zeide tevens niet gaarne op elec- trische aandrijving over te schakelen, doch wanneer men geen mogelijkheid kan vin den voor het bijeenbrengen van de benodig de gelden, zal het er wel van moeten ko men. De tentoonstelling van kunstwerken van Nederlandse meesters uit de 19e eeuw, welke bij Hoogovens in restaurant Walserij Oost wordt gehouden, zal Zondag 17 Octo ber voor het publiek toegankelijk zijn en wel tussen 1 en 4 uur. De zeer grote belangstelling (ondanlqs het slechte weer waren er verleden Zondag 300 bezoekers) is voor Hoogovens aanlei ding de belangstellenden uit de omgeving nogmaals in de gelegenheid te stellen een dergelijke belangrijke expositie dicht bij huis te bezoeken. Op 14 October 1914 kwam de 22-jarige Johannes Hoogerbeets naar IJmuiden om als plaatwerker bij de machinefabriek „Hera" te gaan werken. Hij had er toen geen vermoeden van dat hij veertig jaar later nog in dienst van dezelfde baas zou zijn en dat hij uit handen van de klein zoon van baas Polderman nog eens een prachtig radiotoestel zou ontvangen. De verwachtingen, die de jonge Hooger beets toen koesterde, waren hoofdzakelijk gericht op een zo spoedig mogelijke trouw dag, want het heen en weer reizen tussen Haarlem en IJmuiden nam al te veel tijd in beslag. Twee jaar later kreeg zijn ver loofde, thans mevrouw J. Hoogerbeets- v. d. Laak, haar zin en werd de stap in het huwelijksbootje gewaagd. De huizen misère was toen al niet veel opwekkender dan thans, zodat het nog enige jaren duur de voor het jonge echtpaar in IJmuiden kwam wonen. De heer Hoogerbeets heeft thans een functie als voorman-plaatwerker en komt elke avond regelmatig naar de Spilbergen straat 28 waar hij reeds geruime tijd woont. Vroeger moest er wel eens dag en nacht worden doorgewerkt. Donderdagochtend was het grote feest en al vroeg werd de jubilaris met zijn vrouw op het raadhuis ontboden, waar hij uit handen van wethouder W. F. Visser, die de burgemeester verving, de versier selen bij de Orde van Oranje Naussau voor 40-jarige trouwe dienst mocht ont vangen. Na afloop van deze korte plechtigheid werd het echtpaar met de kinderen feeste lijk onthaald ir. het schaftlokaal van de „Hera", waar de directeur, de heer W. Polderman de jubilaris een radiotoestel aanbood namens de directie, vergezeld van een prachtig bloemstuk. Als vertegenwoordiger van de perso neelsvereniging bood de heer J. Zomer hem een lamp aan met rookwaren, terwijl mevrouw Hoogerbeets een grote bos rozen ontving. Beide sprekers roemden het vak manschap en de kameraadschap, die de jubilaris steeds tot een gezien medewer ker hadden gestempeld. Met een kopje koffie met gebak en een sigaartje bleef men nog enige tijd bijeen, waarvan het gehele personeel gebruik maakte om de voorman hartelijk te feliciteren. Vanavond is het groot feest bij „Kenne- merhof". ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE ln de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. instructeur M VISSER. Celsiusstr 52, Tel 4551. IJmuiden v.h GARAGE GIESBERTS Palmenstraat 3, Tel. 4156, IJmuiden-O. Geen spreekuur De burgemeester van Velsen zal Maan dag 18 October geen spreekuur houden. Benoeming onderwijzeres Ter benoeming van een onderwijzeres in vaste dienst aan de Clara Sternschool dragen B. en W. van Velsen voor mej. Th. C. Vestering, sinds 18 Augustus 1953 tij delijk aan de school werkzaam. PROMOTIE Onder zeer grote be-i a ngs telling is te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de oud-Wsenaar, de heer J. de Nobel

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7