Na vele eeuwen gaf de Helderse uiterton haar geheim prijs Zsa-Zsa Loodsboot „Deneb" speelde mee in een machtig scheepsconcert Burgemeester Kwint opent serie Velsense partijen Gezellig Samenzijn, Jozeph Blankenaar en DCIJ aan kop Kampioenschappen YCC met prijzen bekroond Bij het eeuwfeest adelborsten opleiding Borneo beleefde bange uren Castricum IJmuider Volksstem concerteerde Nieuwe evenwichtsbalk bij Sparta's gouden feest „Doklaan" gerepareerd en weer op reis Ruime zege van DEM op matig Hermes Om de wereldtitel dammen Strijd om de provinciale damtitel woedt voort Logger liep vol, met vaten gehoosd Duivensportliefhebbers in feeststemming Restauratiekosten Herv. Kerk vallen tegen Goede resultaten van Suomi-athleten in Bussum M A N G 5 OCTOBER 1554 Van een onzer verslaggevers) HET LICHTEN VAN DE ROEMRUCHTE UITERTON aan het eind van het Schulpengat bij Den Helder is Zaterdagmorgen het begin geweest van de fleurige omgeving van een goed stuk folklore in de marineveste. Al vele eeuwen lang hadden jutters en zeeschuimers zich kunnen beheersen door het nimmer te wagen zich te vergrijpen aan de schatten in de ton, maar thans in de week bij gelegenheid van het eeuwfeest van de adelborstenopleiding Willemsoord met een kleine duizend reünisten en tal van oud-marinemannen in de stad, was er geen mooiere gelegenheid denkbaar om de rood-zwarte eeuwenoude uiterton op haar- kostbaarheden te onderzoeken. Een hele vloot van mijnenvegers, sleep boten, betonningsvaartuigen en de reddingboot „Dorus Rijkers" koos 's morgens in een grijs bad van mist en regen zee om de zeegod Neptunus met zijn nymphen en zeerobben, die van de evenaar naar 53 graden noorderbreedte via het Schul pengat zouden komen om onderweg de oude uiterton mee te nemen en naar het Helderse raadhuis te brengen, tegemoet te stomen. Het is een heel apart feest geworden: het festijn van de zeeziekte, want er stond een flinke bries en met Neptunus, nymphen, fotografen, commissieleden en verslaggevers en al heeft haast een ieder over de verschansing gehangen. Inmiddels ging van marineschip tot marineschip het telègram, dat de uitertonvloot om kwart voor elf in Nieuwe- diep kon worden verwacht. En of dan alle scheepsfluiten bijgezet konden wor den. Op de IJmuidense loodsboot „Deneb", die als logiesschip in Den Helder lag, moet de bemanning zich toen in de handen hebben gewreven. Zij zouden straks eens even een nummertje weggeven op de fluit. Tewaterlating m.s. „Jonquières" Zaterdag is op de werf van Bijker's Aan- nemings Bedrijf N.V. te Gorinchem te water gelaten het 1200 ton metende m.s. „Jonquières. Dit is het derde door deze werf gebouwde schip voor de S. A. Fouquet Sacop te Marseille. Het schip zal gebruikt worden voor de vaart in de Middellandse Zee op Noord-Afrika. Hfet betonningsvaartuig „Zaandam" on der;' commando van schipper H. Jole was he^t vlaggeschip van deze uitertonvloot. .JSTeptunus" had zich met zijn gevolg uit ö.et nat aan boord van dit schip laten hijsen ten stond groen-geel proestend een offer aan het eigen rijk te brengen toen de be manning van het vaartuig in de weer kwam om de uiterton aan de haak te slaan en op het dek te vlijen. Later in de och tend, aangekomen bij het raadhuis, zou deze zelfde „Neptunus" in zijn toespraak zeggen: „Tot naar de evenaar heeft men een schip gezonden, opdat mijn nymphen mij naar hier geleiden konden, zo voeren wij naar hier zo snel als het maar kon tot dat wij stopten bij de oude uiterton." En vervolgens: „De zee was kalm en stil, geen zuchtje was te horen, mij kon alleen het schoon der nymphen dus bekoren, het zee wier in het haar, de schubben in de staart, 't bezorgde onze boot een heerelij ke vaart." De menigte voor het raadhuis hief gezamenlijk een „Hoeiiii" aan. Tekst is tekst," zei de god. MAAR NOG EVEN terug naar het Mars diep, waar de vloot omstreeks half elf naar de thuishaven opstoomde. Aan dek van de „Zgiandam" lag dan de roodzwart gestreep te 'uiterton, een verkenningston van het Z/èndlopermodel, zoals men die honderd Aaar geleden bij het Nederlandse loods- fwezen kende. In de nabijheid van de hui dige heel wat grotere uiterton was de ton aan boord gehesen, met wier, schelpen en stukken visnet aan de romp gehecht. Welke kostbaarheden zou de ton nu nog bevatten, piekerde men aan boord. In vroeger tijden, toen de vissers voor vele maanden uit Den Helder uitvoeren, aldus de legende, ge beurde het, dat zij persoonlijke eigendom men of bijzondere kentekenen van hun schip aan de uiterton ophingen ofwel ten teken dat zij uitgevaren waren of bij wijze van grap. Bij marinemensen, die vroeger jaren voor vele jaren naar de Oost of de 'West vertrokken, leefde ook de folklore, dat bij het uitvaren bij de uiterton werd ge stopt om hen die dit wilden gelegenheid te geven hun trouwring aan de ton toe te vertrouwen, opdat zij zich alleen zijnde vrijer zouden kunnen bewegen. Bij terug keer in het vaderland verzuimde geen enkel schip weer bij de uiterton aan te leggen, om iedere opvarende gelegenheid te geven zijn ring terug te halen om, keu rig van trouwring voorzien, bij moeder terug te keren. Maar het was nu toch best mogelijk, dat er iets was achtergebleven! Vandaar deze uitertonexpeditie. Neptunus glimlachte eens vriendelijk. De haven en kalmer water waren in zicht. De grimeur deed nog even zijn best. Een lik hier en een lik daar; de meisjes wat meer rouge en de zeebonken een nieuwe snor, want die was meegegaan in de golven. De God keek ook nog even zijn toespraak door: „Ik, die voor zelfs nog geen millioen aan aardse schatten zou stijgen uit de zee ge zult dat zeker vatten, o, brave burgervaer van 't oude Nieuwediep men heeft mij nu gewekt, terwijl ik heerlijk sliep op zee wier en op kroos met nymphen aan mijn zijde!" Zo zou het beginnen op het bordes van het raadhuis. HET WAS TIEN MINUTEN voor elf toen de „Zaandam", met onder meer de direc teur van het loodswezen, kapitein-luite nant ter zee Tichelman, aan boord, het wierhoofd rondde. Onmiddellijk zette het vliegkampschip „Karei Doorman" de scheepsfluit bij; tientallen andere marine schepen in de haven volgden. Het werd een machtig, niet bepaald welluidend, maar wei oorverdovend concert, dat minuten lang duurde. Toen de loodsboot „Deneb" zicli hierbij voegde met het sonore, voor IJmui- den zo karakteristieke, geluid, is men er in Den Helder wel wat van geschrokken. Het overtrof elke sirene en iedere fluit. Aan boord van alle schepen van de uitertonvloot, die de haven vervolgens binnenliepen, werden de vlaggen van top gehesen en gingen de pavoiseerwimpels en vlaggen er achter aan. Op de onderzee bootsteiger, waar de onderzeeboot O. 21 ligplaats had, stonden reünisten, marine mensen en inwoners van Den Helder de „Zaandam" een hartelijk welkom toe te Het Nederlandse kustvaartuig „Doklaan", dat op 16 October te Sikea was gekapseisd, heeft Zaterdag zijn reis voortgezet. Een deel van de lading hout moest in de Nooi-d- Zweedse havenstad Sikea worden achter gelaten. Maandag 11 October slaagde men er in het schip, dat met zijn stuurboord nog juist boven de waterspiegel uitstak, te bergen. De schade bleek gering te zijn. Toen het schip omsloeg konden alle dertien op varenden elf bemanningsleden en twee passagiers zonder moeilijkheden worden gered. zwaaien. Er werd niet meer gewerkt op schepen en in inrichtingen van de marine, overal werd gezwaaid en gejuicht. Daar was ie dan, de uiterton van het Schulpen gat. Saluutschoten weerklonken bij het nieuwe havencomplex en het Helderse fanfarekorps stond er enthousiast tal van marsen door heen te blazen. DE WAGEN VOOR Neptunus was in middels komen voorrijden. Een kraanwa gen bracht de loopbank op de juiste plaats toegejuicht door honderden schreed Neptunus aan wal, gevolgd door zijn hof houding. De uiterton kwam in de takels te hangen en kreeg een plaats naast de uit trossen touw opgebouwde troon van de zeegod. Achter deze wagen volgden de zee ridders van Den Helder in een redding sloep op een auto, kwamen matrozen van de kwartiermeestersopleidinig van de Ko ninklijke Marine voorbij en volgden ook de zeevaartscholieren van Den Helder. Vooral de sloep met de in oliekleding ge stoken blauwe zeeridders trok ieders be langstelling. In optocht is het daarna in triomf naar het centrum van de marinestad naar het raadhuis gegaan, waar zich op het bordes bevonden de burgemeester van den Hel der, mr. G. D. Rehorst; de chef staf com mandant Zeemacht Nederland, comman deur G. B. M. van Erkel; de commandant van het jubilerende Koninklijk Instituut voor de Marine, kapitein ter zee H. A. W. Goossens, de commandant Maritieme Mid delen Den Kelder, kapitein ter zee M. A. W. Derksema en vele andere marine- en gemeenteautoriteiten. In zijn rede merkte Neptunus ondermeer op met het oog op de eventuele vondst in de ton: „Er zijn er, die hierbij naar duist're zaken zochten, die meenden, dat dees lien hun goed en eer verkochten en dat in d'havens men van deze varenslieden het stempel van het huw'lijk beter niet kon zien. O, hoe u. burgervaer, voor deze las tertongen, die hebben nooit de lof van enig mens gezongen, die zochten het venijn; zo zijn de zeelui niet, die zien alleen maar weer de thuiskomst in 't verschiet". Een goed spelend tweede dameselftal van de hockeyclub DEM won in een aantrekke lijke wedstrijd gedecideerd van Hoorn. De meisjes van Hoorn konden haar spel niet tot ontplooiing brengen, daar de DEM- meisjes er fel opzaten en hen geen schijn van kans gunden. Zowel tijdens de eerste als tweede helft was het alles DEM wat de klok sloeg en slechts door slecht schieten en enkele gemiste kansen is de score niet hoger geworden. Met deze uitslag heeft het tweede dameselftal zich nog vaster op de eerste plaats genesteld. Na drie gelijke spelen heeft het eerste heren-elftal van DEM eindelijk zijn eerste overwinning weten te behalen. Hermes be gon direct met enkele overrompelende aan vallen, die de DEM-achterhoede geen gele genheid gaven zich rustig in te spelen. Hier na nam DEM het initiatief in handen. Het spel was reeds tien minuten oud toen uit een prachtige aanval van de rechtervleugel van DEM de rechtsbinnen onhoudbaar kon inschieten. Hierna zette DEM alles op alles en forceerde enkele strafcorners die door slecht schieten verloren gingen. Toch kwam Hermes weer in het offensief, doch niet voor lang, daar de middenvoor van DEM plotse ling de bal kreeg toegespeeld en de gehele Hermes achterhoede het nakijken kon geven. Rust tweenul voor DEM. Na de rust bleek Hermes volkomen uit gespeeld. De voorhoede van DEM kon precies doen wat zij wilde, maar ieder wilde zelf doelpunten maken en daardoor gingen vele kansen te niet. Nog twee doelpunten kon DEM aan haar totaal toe voegen. Het eind resultaat was vier—nul, waarmede DEM be wees haar plaats in de tweede klasse waard te zijn. De overige uitslagen zijn: Dames: AlkmaarDEM I 11; DEM II Hoorn I 4—0; DEM III—Echtrop IV 5—1. Heren: DEM I—Hermes I 40; Zuidwijck II—DEM II 4—1; DEM III—Eechtrop V 1—4. Voor het Helderse stadhuis opende Neptunus de fameuze Uiterton. Hij viste er een buitenmodel „trouwring" uit, die de verbondenheid van de marine met de stad aan het Marsdiep symboliseert. op Neptunus de ton eigenhandig zou ope nen „En op 't grote feest van 't oude KIM, o, burgervaer, hoort nu naar Neptunus stem! Ik stel dees schatten nu in uw hoogeed'len banden en gij en allen hier, zij zullen watertanden van 't geen er uit dees ton aan schatten komen zal. Zie toe dan wat geschiedt, o. Nieuwediep sta pal!" DE HISTORIE openbaarde na vele eeuwen de waarheid: Neptunus opende met toepasselijke gebaren de uiterton en riep uit: „Ay mii. 't is toch een ring, een trouw ring zo ik vat, dit geeft ons dus de zee als hare grootste schat". Het was een enorme gouden ring, zeker wel veertig cm. in dia meter; een ring, die heden niemand meer kan passen. Aan de binnenzijde stond er in gegraveerd: „Den Helder-Marinestad 16—10—1954 K.I.M.". Burgemeester Rehorst sprak een dank woord, in de eerste plaats voor het ver schijnen van Neptunus op dit feest. Hij had alle boeken van de Burgerlijke Stand al nageslagen, maar geen geslacht gevonden met „vingers aan de hand, wien passen zou dees ring". „Maar ik geloof", aldus Helders burgemeester, „wij moeten het anders zien en hier de hechte band begroeten, van de verbondenheid van dees Marinestad met ons K.I.M.". Hij overhandigde de ring aan de commandant van het Instituut met de woorden: „Den Helder schenkt u dit en wil dit wel bewaren als een symbool en band voor vele, alle jaren, die na dit eeuw feest, naar wij hopen, komen gaan". De commandant van het Instituut, de kapitein ter zee H. A. W. Goossens, voerde, na de ring te hebben aanvaard, tot besluit het woord: „En ik aanvaard dees ring, 'k doe u dat plechtig kond, als een herin nering en als een hecht verbond tussen de stad en ons, die eeuwig zullen dienen het land en uwe stad. God zeeg'ne de Marine". En daarmee was dit folkloristisch evene ment achter de rug: het geheim van de uiterton was ontsluierd. De ring krijgt een plaatsje in een vitrine in het Koninklijk Als te zes uur in de vooravond van de 26e October in de grote zaal van café Flora de spelers Huisman en Roo- zenburg achter de borden plaats genomen hebben voor de voortzetting van hun krachtmeting met de wereldtitel dammen als inzet, dan zijn er 8 van de 12 partijen gespeeld. De laatste vier partijen worden onder toezicht van DCIJ gespeeld en het verheugt het DCIJ-bestuur bijzonder te kunnen mededelen dat de eerste burger van de gemeente Velsen, burgemeester mr. M. M. Kwint, aan de uitnodiging gevolg heeft gegeven bij de aanvang van de laat ste vier partijen, welke alle in Velsen worden gespeeld, de eerste zet te willen doen in de negende partij. Van deze gebeurtenis zal door de We- Temslotte kwam toen het moment, waar- Instituut voor de Marine. Er is een derde deel van de strijd om de provinciale damtitel achter de rug en zoals verwacht hebben alleen DCIJ, Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar geen enkel verliespunt gekregen. De strijd tussen de twee Amsterdamse clubs en de titelhouder DCIJ zal pas in de laatste fase van het tournooi worden beslist, omdat de clubs in het begin van 1955 elkaar gaan ontmoeten. In de afgelopen week wist Gezellig Samenzijn met 14—6 te winnen van de Haarlemse damclub. DCIJ won van GS II met 128 en Jozeph Blankenaar kon in Weesp maar net winnen van WDC. De vierde kampioensgegadigde „Door-Combi natie-Groot" kreeg een onverwachte nederlaag in Wormerveer. Zaandam is dit jaar wel bijzonder zwak en verloor van CDA met 164. ODV heeft enige goede spelers aan Jozeph Blankenaar moeten afstaan en verloor tot nog toe alle gespeelde wedstrijden. DSTO won van ODV met 137. De stand van de competitie is nu: G.S. 4 4 0 0 8 64—16 Jozeph Blankenaar 4 4 0 0 8 5921 DCIJ 4 4 0 0 8 49—21 DSTO 4 3 1 0 7 50—30 DCG 4 3 0 1 6 50—30 CDA 4 2 1 1 5 45—35 Haarlemse Damclub 4 1 0 3 2 3545 G.S. II 4 0 2 2 2 35—45 DWW 4 1 0 3 2 31—49 WDC 4 0 0 4 0 24—56 ODV 4 0 0 4 0 22—58 Zaandam 4 0 0 4 0 1664 In verband met de titelstrijd om hef wereldkampioenschap is tot 3 November de competitie stop gezet. In de eerste speel- week van November ontvangt DCIJ de Amsterdamse ploeg ODV thuis. Gezellig Samenzijn speelt thuis tegen Gezellig Sa menzijn II. De Haarlemse damclub moet naar Jozeph Blankenaar. De drie leiders winnen al deze thuiswedstrijden hoogst waarschijnlijk. De Kennemer damtitel Voor de eerste klasse spelen Woensdag 20 October te Haarlem: Haarlem-OK tegen Hillegom. DCIJ II gaat naar Halfweg toe. St. Bavo ontvangt de Haarlemse damclub II, en 't Oosten speelt thuis tegen KNC. Beverwlik ontmoet thuis VKD en op 25 October voor deze competitie ontmoet de Haarlemse damclub thuis Halfweg. KNC te Haarlem wordt verspeeld. Cru- quius speelt thuis op 20 October tegen VKD II. DCIJ III ontvangt thuis Halfweg II. Sportief is vrij, omdat Haarlem III zich heeft teruggetrokken. Beverwijk III ont meet thuis Haarlemse damclub III. Schipper Kees van Duin en zijn mannen hebben Zaterdagmiddag bange uren be leefd op de logger „Borneo" (KW 127), toen deze tijdens de thuisstoom naar IJmuiden op ongeveer twintig mijl Noord-West van de haven met lekkage te kampen kreeg en vol water dreigde te lopen. Later bleek, dat het schip niet lek was, maar dat het water, overgekomen door de hoge zee op de met haring afgeladen logger, geen uit weg vond. De deklast van 120 kisten ha ring is verspeeld, maar onder begeleiding van de sleepboot „Cycloop" van het bureau Wijsmuller is de „Borneo" tegen de avond behouden binnen gekomen. De Borneo, eigendom van de rederij Joh. Parlevliet Lzn. kwam omstreeks half vijf Zaterdagmiddag in een benarde positie: het schip zakte steeds dieper weg en men ver moedde, dat het schip was lekgeslagen. Op een noodsein naar de wal voer de redding boot „Neeltje Jacoba" uit terwijl ook de „Cycloop" het door een straffe Zuidwester nogal rumoerige ruime sop koos. De Neder landse coaster „Gloria", die in de buurt was, werd eveneens te hulp geroepen. Een uur later klaarde de situatie weer wat op de bemanning was doende met hozen, waarvoor haringtonnen gebruikt werden en men dacht het wel te kunnen klaren. De motor heeft geen moment geweigerd ter wijl de „Borneo" de zee afreed, wachtende op de „Cycloop", die om half acht de Kat- wijker naar IJmuiden begeleidde. Om streeks tien uur arriveerde de logger in de haven van IJmuiden en daar bleek, dat de Borneo niet lek was, maar het overkomend water niet kwijt heeft gekund. Men heeft het schip in de haven verder leeggehoosd en geen lekkage gevonden. De logger had 872 kantjes haring bij zich. In café Zomerlust in Santpoort waren Zaterdagavond de duivensportliefhebbers uit IJmuiden, Santpoort, Driehuis en ook enkele uit Haarlem feestelijk bijeen na het be kend worden van de uitslagen van de kampioenschappen van de IJmuider concours commissie. Hierbij zijn aangesloten leden van de IJmuidense verenigingen de Bonte Duif, de Snelvlieger, Oranje Nassau; de Santpoortse Snelle Wieken en de Luchtpost alsmede een gedeelte van de Haarlemse Postduiven Sportvereniging. Deze liefhebbers hebben zich vorig jaar afgescheiden van de Haarlemse afdeling wegens onenigheid over de berekening van vliegtijden van duiven die in de af deling Haarlem meevlogen. Thans zijn be sprekingen gaande, aldus de heer B. Min- neboo van de IJmuider eoneourscommiseie over de ingediende voorstellen, welke moe ten leidien tot een hernieuwde berekening van de handicaptijdien voor de leden van de Velsense verenigingen. Van het resul taat van deze besprekingen zal afhangen of zij volgend jaar weer onder auspiciën van de Haarlemse afdeling zullen vliegen, of dat de IJmuider ccmcaurscommissie haar werkzaamheden zal vervolgen. Diverse mooie zuilen en bekers werden daarna aan de kampioenen van de ver schillende afdelingen uitgereikt. De heer J. Mimneboo mocht er drie in ontvangst nemen. Zijn duiven hebben hem in de af delingen Vitesse, oude duiven en generaal het kampioenschap bezorgd. In de afdeling Fond triomfeerde de heer F. de Boer, ter wijl zijn clubgenoot A. Schotvanger de beker voor de afdeling jonge duiven kreeg. Als laatste was er de beker voor de na- vlucht, welke gewonnen is door de heer P. Rozemeijer van Snelle Wieken. Stabiel ontvangt in de tweede klasse- 'mi^der™goden.3De" lansmuz^ek^r^ezt0 competitie Hoofddorp, welke wedstrijd bij gezellige avond, welke tot diep in de nacht duurde, werd verzorgd door Engel Gorter en zijn orkestje. De volledige uitslagen van de diverse kampioenschappen zijn: Vitesse: 1. J. Mimoeboo 1546 p. 2. H. v. d. Pieterman 1431 p. 3. F. de Boer 1332 p. 4. J. Verwer: 1302 p. 5. P. Rozemeyer 1299 p. Oude duiven: 1. J. Mimneboo 2453 p. 2. F. de Boer 2395 p. 3. J. Kaldenbach 2137 p. 4. A. Donkersloot 2050 p. 5. H. v. d. Pieter man 2009 p. Generaal: 1. J. Minneboo 3156 p. 2. J. Kaldenbach 2944 p. 3. F. de Boer 2930 p. 4. A. Donkersloot 2839 p. 5. H. v. d. Pieter man 2678 p. Fond: 1. F. de Boer 972 p. 2. A. Donker sloot 932 p. 3. J. Minneboo 907 p. 4. J. Kal denbach 871 p. 5. H. J. Handgraaf 780 p. Jonge duiven- 1. A. Schötvamgier 941 p. 2. Joh. Struys 906 p. 3. A. Banmink 887 p. 4. H. Handgraaf Jr. 877 p. 5. C. Th. Ver donk 857 p. Na vlucht: 1. P. Rozemeyer 784 p. 2. Joh. Broek 748 p. 3. A. Grave-maker 734 p. 4. A. de Waard 727 p. 5. J. Anepool 726 p. ADVERTENTIE reldomroep PCJ een reportage worden ge geven. Woensdagavond daaraanvolgend wordt te Velsen-Noord in het R.K. vereni gingsgebouw de 10e partij gespeeld en Donderdagavond volgt in Santpoort in „De Weyman" de 11e partij. De 12e partij wordt op Zaterdag in hötel Kennemerhof in het clublokaal van DCIJ gespeeld. Des avonds volgt daarna direct de prijs uitreiking. De partijen zijn op een demonstratie bord te volgen. Voor het belangstellend publiek wordt door de DCIJ'ers Laros, Dukel en Yme de Jong een praatje over het verloop van het spel gehouden. Het is thans zeker: de restauratie van Castricums oude Hervormde Kerk zal meer gaan kosten dan de daarvoor uitgetrokken 127.000. Eind September 1953 werd met de restauratie begonnen en tot op 30 Juni van dit jaar werd voor een bedrag van 69.800 verwerkt. In het op deze datum volgende kwartaal is daar nog eens 25.000 bijgekomen. Daarom is het niet te verwonderen dat de Kerkvoogdij en de kerkelijke ontvanger, de heer J. H. Geug- jes, giften voor de restauratie dankbaar aannemen. Het nummer van de postgiro rekening van de Kerkvoogdij is 222846; het adres van de ontvanger Koningin Julianastraat 27. Alvorens men indertijd tot de restauratie kon overgaan, moesten vele moeilijkheden v/orden overwonnen. Het voornaamste vraagpunt was, hoe aan het geld voor deze restauratie te komen. Liquide middelen had de kerkelijke gemeente niet en nood gedwongen moest men overgaan tot de verkoop van vaste goederen. De liggende gelden, welke de Kerkvoogdij bezat, waren schoon opgegaan aan de restauratie van het koor der kerk in 1949. De Kerkvoogdij is daarom uiterst dankbaar voor de subsidie van rijk, provincie en het gemeentebestuur van Castricum, welke tezamen 85 percent van de kosten dekken. Onverantwoorde „restauratie" Naar de Kerkvoogdij verder mededeelt, is er bij het begin van de restauratie in 1953 veel aan het licht'gekomen. Het bleek, dat in de loop der eeuwen op onverant woorde wijze aan de kerk was „gerestau reerd", zo zelfs, dat er een grote ravage was aangericht. Om een voorbeeld te noe men: de eiken stijlen, waarop de kapspan- ten rusten, waren geheel of gedeeltelijk vergaan. De stijlen waren gewoon afgezaagd en de ontstane ruimten met wat stenen dichtge metseld. Een draagbalk van een kapspant, welke gescheurd en gedeeltelijk vergaan was, was volgestopt met bladen van een scheepsjournaal van een walvisvaarder uit het jaar Onzes Heren 1765! Er was wat verf over gesmeerd en zo kon dat wel Men mag zich gelukkig prijzen dat het ge heel toen is blijven hangen, want enig ver band zat er niet meer in. Teruggevonden Een vermeldenswaardig feit is, dat men de Gothische en Romaanse ramen in hun oude vorm heeft teruggevonden. Deze ramen zullen dan ook in hun oorspronke lijke vorm weer aangebracht worden. Gelukkig laat de samenwerking tussen kerkvoogden, monumentenzorg, architect en aannemer niets te wensen over; soms moeten er, door de telkens zich wijzigende omstandigheden, welke door het onderzoek ontstaan, zeer belangrijke beslissingen wor den genomen en de kerkvoogden zijn ver heugd, dat dit steeds in uitstekende har monie gebeurt. De restauratie en de jongeren van Castricum De bouwkundig adviseur van de restau ratie van de kerk, de heer J. Reder, zal Maandag 25 October gaan vertellen wat de restauratie van een cultuurmonument eigenlijk is wat bijvoorbeeld het verschil is tussen reparatie en restauratie en in het bijzonder: wat de restauratie van de dorpskerk betekent. Voor het totstand komen van een dergelijke avond heeft ds. L. Cannegieter zich ten zeerste beijverd. Van begin af aan was het plan om, waar de kerk in deze wordt beschouwd als het voornaamste cultuurmonument van heel de Castricumse dorpsgemeenschap, deze bij eenkomst voor Protestant en Katholiek samen te houden. In overleg met de Katho lieke geestelijkheid heeft men nu besloten de avond te beleggen voor jongeren van 17 tot 25 30 jaar. De Katholieke geeste lijkheid bood hiervoor een lokaliteit in het Jeugdgebouw aan de Overtoom aan. De bijeenkomst begint om half negen en de heer Reder zal het gesproken woord toe lichten met een serie lichtbeelden. De gemengde arbeiderszangvereniging „De IJmuider Volksstem" bestond in Mei veertig jaar. Zaerdagavond gaf dit koor in het Patronaatsgebouw een matig bezocht jubileumconcert met Ben Nuyen als diri gent. Als solisten werkten Bets den Otter Slotboom (zang) en Wouter Stern (piano) mede. De zangeres, die voor de pauze een drie tal liederen van Schubert vertolkte, is reeds meermalen in deze gemeente opge treden. Haar voorliefde gaat, wat réper toire betreft, naar het klassieke uit en oratoria-aria's liggen haar dan ook het best. Ook ditmaal bleek dit, want de solo uit Handels „Josua" voldeed beter dan het geen zij van Schubert bood. Met „Hör mein Bitten" van Mendelssohn en in „Mirjams Siegesgesang" steeg zij boven het gemid delde niveau van haar optreden, dat enige nervositeit verried. In hun eenvoud klon ken deze aria's bekorend. Wouter Stern bad een der belangrijkste sonates van Mozart gekozen, die in C (K.V. 330) om met de verklanking ervan te laten ho ren, dat hij een vlotte techniek en een op vallend lichte aanslag heeft. „Jeux d'eau" van Maurice Ravel, een compositie in fijne tinten waarin het impressionnisme van deze grote kunstenaar ten volle leeft, ging hem, wat expressie betreft, beter af dan Mozart. Het was zeer knap pianospel, dat Wouter Stern, die ongetwijfeld een voor keur voor Ravel heeft, hier liet horen. De jubilerende vereniging had het pro gramma geopend met twee weinig gehoor de koren uit „Rosamunde" van Schubert. Vooral het Herderskoor met zijn reizangen klonk goed met de bezetting, die „De IJmuider Volksstem" thans heeft. De man nenstemmen zijn weliswaar numeriek nog steeds de mindere van het flink bezette dameskoor, maar dirigent Nuyen wist niet temin een klinkend geheel te bereiken. Een der laatste werken van de op 31- jarige leeftijd getstorven Schubert is „Mir jam' s Siegesgesang" geweest, een minia tuur-oratorium. Schubert heeft daarmee getracht naar andere stijlprincipes te schrijven dan hij tot nu toe gedaan had. Het werk munt uit door een evenwichtig heid van vorm en de intensiteit der muzi kale schildering. „Mirjam's Siegesgesang" is een paraphrase op Exodus 1520 en als zodanig een dankhymne na de doortocht der Rode Zee en de terugkeer van het Joodse volk in het beloofde land. Ben Nuyen, die bij deze uitvoering op de gewaardeerde steun van de zangsoliste en de vaardige pianist mocht rekenen, voerde de dramatische spanning der compositie op de juiste wijze op en heeft gewoekerd met het zangmateriaal, dat hem ter beschikking stond. Een welverdiende bijval heeft onge twijfeld alle uitvoerenden de gewenste vol doening gegeven, dat zij het veertigjarig bestaan waardig gevierd hebben. A. J. VAN DER WEIJDEN De gymnastiekvereniging „Sparta", die Zaterdagavond in gebouw „Concordia" haar gouden jubileumviering voortzette met een feest voor de leden, donateurs en genodigden, waarvoor de medewerking was gekregen van het „Zaans kleinkunst- ensemble, mocht ervaren, dat ook de le den, klein en groot, voor dit jubileum op andere wijze dan in de gymzaal belang stelling voor de jarige vereniging koeste ren. De spontane reactie van de leden op dit feest openbaarde zich in de aanbieding van een miniatuur evenwichtsbalk door mevrouw Roschar, die opmerkte, dat „Sparta" evenzeer als anders verenigingen haar moeilijkheden in de loop van de jaren heeft gehad en de leden zich gedrongen voelden thans in deze moeilijkheden het hunne bij te dragen. Nadat voorzitter K. F. Visser voor het front van de aanwezi gen het miniatuur aan een nauwgezet on derzoek had onderworpen, bleek dit een chèque met een verrassend bedrag te be vatten, waarvoor een échte evenwichts balk kan worden aangeschaft. De voorzitter voelde zich getroffen door deze geste, waarvoor hij alle leden harte lijk dankte, zeggende, dat dit belangrijke geschenk voor de materiaal-aanvulling zeer welkom was. De aanwezigen, getooid met fleurige cor sages, die al direct een feestelijk cachet aan het feest gaven, werden begroet door de heer K. F. Visser, die speciaal ereleden en donateurs verwelkomde. Het „Zaans kleinkunst ensemble", dat met vaart de cabaret-revue „Hallo, hier is de Zaanstreek" voor het voetlicht bracht, had door de vlotte conférence van Wim Teeuwis direct contact met de zaal, vooral met zijn imitaties voor de microfoon, die herhaaldelijk door applaus werden onder broken. Samen met Dick Siekerman, pianist en accordeonnist, vormde hij een verras send aardig duo als het echtpaar Edel- Weisz, dat voortreffelijke jodelliedjes ten gehore bracht. Corrie Molenaar, die in de sketches wel wat opvallend chargeerde, toonde in haar liedjes, zowel ernstig als luimig, haar goede eigenschappen als cabaretière. Zij kreeg veel bijval. Mr. Tims tenslotte, voltooide de revue met zijn schijnbaar eenvoudige, doch verrassende manipulaties als goochelaar en illusionist. Vooral zijn truc met de man in de kist, die vakkundig was gebonden (waaraan tien minuten lang was gewerkt, door twee potige mannen) kreeg de groot ste bewondering. Binnen drie tellen had een verwisseling van personen in de geslo ten kist plaats gevonden. Een bal besloot deze phase van de jubi leumviering, die op 30 October haar slot vindt met de jubileumuitvoering. Van de Kennemer Athletiekvereniging „Suomi" hebben Zaterdagmiddag in Bus sum bij de aldaar door de A.V. „Tempo" gehouden jaarlijkse centrumloop de lange afstandsloper H. J. Weenink en W. Kok beiden een fraaie prijs bemachtigd. Deze centrumloop, die over een afstand van 4500 meter de honderd deelnemende athleten in twee grote ronden dwars door Bussum voerde, had ook veel publieke be langstelling. De Suomi-leden hebben zich uitstekend geweerd en vooral Weenink was goed op dreef. Slijkhuis van Trekvogels (Den Haag) won de race als A-klasser, ge volgd door Van Ginkel (AAC, Amsterdam), eveneens A-klasser. R.Muurlink (AAC) bezette de derde plaats en was eerste B-klasser. De pres tatie van Weenink (Suomi) om als tweede B-klasser de eindstreep te passeren was even fraai. Maar ook de Suomi-man Kok liet zich van zijn beste zijde zien. Hij liep een prachtige race en eindigde als tweede in de C-klasse.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3