ZWITSARUB Is revaluatie gewenst? Gesprek over ontwapening in de UNO dreigt te verzanden PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Eenzaam visdief je tornde tegen wind op Visjinski houdt aan vetorecht vast Zeelt ié Uet zo J DINSDAG 19 OCTOBER 1954 - Effecten- en Geldmarkt (Jet: MORRIS iejoieyou (iuj! MOTOR - BROMFIETSKLEDING De vogeltrek Voor lichte sport of zwaar transport GRIJS HAAR? SALON HOFFMANN Nieuwer Amstel verzet zich tegen annexatie Verzending van zeepost Leiden krijgt nifeuwe markthallen Brand op in aanbouw zijnd Venezolaans schip Verkouden kinderen? een Zwitsal preparaat Nehroe stuurt olifantje Obligatielening 20 millioen Bank voor Ned. Gemeenten Nederland krijgt 56 nachtjagers Vragen van Kamerlid over lonen in aardappeloogst Tien jaar Marva Prijsindex gezinsverbruik onveranderd Kerkelijk Nieuws een <=Bril van KEI? Sober maal C 1 Het is geen wonder dat de economische toestand en de vooruitzichten daarvan aan alle kanten worden bekeken, vooral nu een nieuwe loonronde is mogelijk gemaakt en in vele gevallen ook wel zal worden toege past. Tal van gegevens hebben er toe ge leid dat zich ten opzichte van Nederland's economische toestand een groot optimisme demonstreert, waaraan minister Zijlstra niet in het minst heeft meegewerkt door in ons land een uitzonderlijke hoogconjunc tuur te constateren, hoewel hij, gelijk we reeds eerder hebben doen zien, in latere beschouwingen de exportpositie van Neder land niet onkwetsbaar acht. De middelen, welke worden bepleit en aangeprezen om de bevolking zoveel mogelijk en in haar geheel van de grotere welvaart te doen profiteren, zijn uiteraard niet gelijk. Sinds de devaluatie in September 1949 zijn het vooral de loon- en salarisverhogingen ge weest, waarmee men gepoogd heeft het reële inkomen van de zogenaamde arbei dende bevolking te verhogen. Voorts zijn ook de pensioenen verhoogd en pas de laaste jaren is het middel der belastingver laging aangegrepen. Reeds in de zomer van het vorig jaar werd echter ook het pleit gevoerd voor een revaluatie van de gulden, wat wil zeggen dat de waarde van de Nederlandse valuta tegenover de dollar, die op een goudprijs van 35 per ounce is gebaseerd, wordt verhoogd, gelijk ze destijds tegenover de dollar is verlaagd geworden. Men herinnert zich dat de dollar vroeger 2.50 waard was, terwijl hij thans met 3.80 moet worden betaald. Door revaluatie wil men dus de waardevermindering van de gulden zij het niet geheel, dan toch ge deeltelijk ongedaan maken, waardoor dus de koopkracht van het geld stijgt en het reële inkomen van ieder, die zijn verdien sten in geld ontvangt, automatisch stijgt. Dit is althans de theorie. In de S.E.R. heeft prof. De Roos dit denkbeeld onlangs opnieuw opgeworpen en in Econ. Stat. Berichten hebben dr. F. W. Blom en prof. dr. H. J. Witteveen zich hier over uitgesproken. Eerstgenoemde baseert zijn standpunt op het feit dat Nederland nog te veel goedkoopte-eiland is en het guldenprijspeil aan opwaartse drang onder hevig is. Hij stelt de vraag of de verdeling van het nationaal inkomen niet kan wor den verbeterd door een verschuiving van ondernemingswinsten naar alle consumen ten, vergeten groepen inbegrepen en zo de algemene levensstandaard te verhogen. Prof. Witteveen, die in principe ook het middel der revaluatie wil aanvaarden, merkt echter terecht op dat zij op dit mo ment niet meer aanbevelenswaardig is, niet alleen omdat nu reeds weer tot een nieuwe loonronde is besloten, maar ook omdat er tendenties aan het werk zijn, welke onze betalingsbalans ongunstig zullen beïn vloeden. Het is duidelijk dat door een „opwaar dering" van de gulden Nederlandse export voor het buitenland duurder wordt en de import, althans theoretisch, goedkoper en prof. Witteveen wijst er in dit verband op dat'de betalingsbalans, die in 1953 een overschot van 1.4 milliard aanwees, voor het lopende jaar een overschot van niet meer dan 700 millioen zal tonen. De aan staande loonsverhoging, waardoor immers ook de exportprijzen zullen stijgen, zal deze daling van het overschot vermoedelijk nog versterken. Bovendien zal deze loon stijging de marge voor onze exportproduc ten verder verkleinen, nadat ze sinds 1951 reeds met 29% is teruggegaan en daarmede van alle jaren van 19491953 het laagste peil heeft bereikt. Het is dus de vraag of de Nederlandse exportpositie onder de huidige omstandig heden een revaluatie van de gulden zou verdragen, nog afgezien van de mogelijk heid dat het georganiseerde bedrijfsleven aan de eenmaal bestaande binnenlandse prijzen vasthoudt, in welk geval het prak tisch effect voor de bevolking dus niet zou worden bereikt. Maar afgezien hiervan, kan worden op gemerkt dat de gunstige positie, waarin ons land thans verkeert, aan de betrekkelijk lage levensstandaard te danken is. Men denke hier aan de buitenlandse industrie vestigingen, het toeristenverkeer etc. welke tot de stijging van het nationaal inkomen bijdragen en die door een revaluatie in ge vaar worden gebracht en of Nederland in een zodanige positie verkeert, dat het dit gevaar mag riskeren, staat zeer te bezien. Er is echter nog iets anders. En dat is het principiële bezwaar tegen een reva luatie, dat trouwens ook ten aanzien van de devaluatie geldt. Want beide zijn een monetaire manipulatie van de regeringen ter beïnvloeding van de economische ver houdingen en wanneer het gewoonte wordt dat de regeringen hun financiële, economi sche of sociale moeilijkheden door middel van manipulaties met het geld oplossen, is er voor ons besef een stuk zekerheid weg, niet alleen wat betreft de koopkracht van het geld in het binnenland, maar ook met betrekking tot de financiële internationale yerhoudingen. Er moge slechts worden her innerd aan de devaluatie van het pond in 1931, toen de Nederlandse Bank plotseling een verlies leed van 30 millioen, dat aan mr. Vissering zijn presidentiële leven kostte. Ook mr. F. H. A. A. de Graaff, voor zitter van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond heeft zich op die grond tegen re valuatie uitgesproken. ï)e waarde van onze valuta mag, zo zegt hij, niet in aanmerking komen als een instrument van economische politiek. Slechts onder zeer bijzondere om standigheden van een internationaal karak ter, wanneer geen andere mogelijkheden openstaan, mag in deze waarde verandering worden gebracht. Wij zijn het hiermee volkomen eens. Er moet zoveel mogelijk naar stabiele valuta verhoudingen worden gestreefd, teneinde bij alle onzekerheid, welke het economisch leven meebrengt, althans op dat punt zekerheid te handhaven. Men vergete niet dat bij revaluatie van de gulden op een maal alle vorderingen op het buitenland, heel het bezit aan buitenlandse fondsen, voor zover ze niet in guldens luiden, in waarde wordt verminderd en dat op deze v/ijze van hogerhand en plotseling in de inkomens- en vermogenspositie van de be volking verschuivingen worden geforceerd, welke niet alleen schadelijke gevolgen hebben, maar ook onbillijk zijn. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 9.00 /oor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 Neem de lantaarn, Pierre, hoorspel. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen, eventueel actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Boris Godounov. opera (actes 2, 3 en 4). 15.05 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actualiteiten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire causerie, 18.10 Platen. 18.30 Cello en orgel. 18.45 Spectrum van het Chistelijk organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.25 Augustinus, causerie. 21.45 Pianoduo. 22.10 Internationaal evangelisch commentaar. 22.20 Kerkkoor en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15 Platen. 23.30 Man en vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medi sche kroniek. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Accordeon orkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending Rijksdelen overzee en de Staten-Generaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel, 18.35 Actualiteiten. 18.45 Gitaarensemble en solist. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Niet met de mond vol tanden, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 De Dief stal, hoorspel 21.25 Promenade-okrest en so list. 22.25 Weersverwachting. 22.40 Joods programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Lichte muziek. 23.40—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Idem. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeuner klanken. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio 15.45 Kamermuziek. 16.03 Omroep-orkest 17.00 Nieuws. 17.10 Fagot en piano. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Vlaamse dichters in woord en melodie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Die Lustige Witwe, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen 22.45 Idem. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoëven verschenen en Vraaggesprek met onze luisteraars. Vrijbui ters radiodagboek. (Op 224 m.). Volgens nader ontvangen bericht was er gisteren langs de kust op een iets later uur toch nog flinke trek. Tot half negen had men geteld 980 vin ken, 740 spreeuwen, 3 graspiepers, 8 zwarte kraaien en 1 bonte kraai. Een grote groep kieviten vloog over het middenduin. Nadat tegen 9 uur nog een grote troep spreeuwen van 250 vogels was gepasseerd nam de trek weer af en stopte na half tien geheel. Hedenmorgen was er aan de posten geen trek, alleen vloog een visdief je over het strand Zuidwaarts. In de weilanden houden zich thans zeer veel kieviten op, die afkomstig zijn uit Noordelijke en Oostelijke streken. Verder veel kauw tjes en zwarte kraaien en ook het aantal spreeuwen is nu toegenomen. De bonte kraai vertoont zich er slechts heel spora disch. Er is bericht uit Leeuwarden bin nengekomen dat daar op 12 October een Siberische notenkraker is waargenomen. Er is diverse malen gevraagd hoe de vogeltrekwaarnemers toch zo precies kun nen opgeven hoeveel vogels er langs ge vlogen zijn. Men moet echter bedenken, dat het aantal vogels, dat wordt opgegeven, niet in een groep passeert, maar geleidelijk ir, kleinere of grotere groepjes langs vliegt. Als zo'n groepje niet groter is dan onge veer 25 vogels, dan kan het aantal nog wel nauwkeurig worden bepaald. Bij grotere troepen wordt er gedeeltelijk geschat en meestal op die wijze, dat een gedeelte van de troep wordt geteld en dit gedeelte op de hele troep wordt uitgemeten. Heeft men bijvoorbeeld 20 vogels en is de troep ongeveer vijf maal groter dan het getelde deel, dan wordt het aantal op honderd gesteld. Bij enige ervaring wijken de verkregen getallen niet zo veel van de werkelijkheid af. Het totale aantal, dat bijvoorbeeld in een uur genoteerd is, wordt uiteraard verkre gen door de som van de aantallen van de troepen en het kan zodoende voorkomen, dat men komt tot een getal als bijvoorbeeld 1063, hetgeeh dan echter afgerond wordt tot bijvoorbeeld 1050. Een opgegeven aantal van 143 in één uur kan zeer goed precies geteld zijn. Het is niet zo, dat de vogels van een voorbij vlie gende troep, door elkaar heen dwarrelen en daardoor moeilijk te tellen zouden zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Maar waarom toch? - Wij kleuren het onopvallend bij, dat is onze specialiteit Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord De burgemeester van Nieuwer Amstel, de heer G. Haspels, heeft tijdens de raads vergadering mededelingen gedaan over de annexatieplannen van de gemeente Am sterdam, die reeds in 1958 voltrokken zou den moeten zijn. Nieuwer Amstel zou 'bij deze annexatie zo goed als van de kaart weggevaagd worden. De voorzitter riep de raad op zich tegen deze plannen te verzetten, daar annexatie een machtsmiddel is. De spreker geloofde, dat er met onderling overleg meer te be reiken zou zijn. Te zijnertijd zullen B. en W., zodra de tijd diaar is, de raad en de commissies hierover nader inlichten en plannen beramen om de annexatie te ver hoeden. De raad deelde in zijn geheel dit standpunt van B. en W. Vervolgens kwam een voorstel in behan deling over het beschikbaar stellen van f 571.000 voor de aanleg van het viaduct met bijkomende werken onder de provin ciale weg Haarlem-Schiphol-Diecmen. Dit viaduct houdt verband met de grote uit breidingsplannen van Nieuwer Amstel, aangezien hier een toekomstige verkeers- slagader de provinciale weg passeert. Het voorstel werd na discussie aangenomen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië en Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" (3 Nov.; naar de Ned. Antillen: m.s. „Willem stad" (26 Oct.); naar Suriname m.s. „Nes- ter" (3 Nov.)naar de Unie van Zuid-Afri ka en Z.W.-Afrika m.s. „Sterling Castle" (23 Oct.) en s.s. „Waterman" (27 Oct.); naar Canada: ,m.s. ,„Nieuw Amsterdam" (27 Oct.); naar Zuid-Amerika: m.s. „Tara" (27 Oct.); naar Australië: m.s. „Sibajak" (30 Oct.); naar Nieuw-Zeelandm.s. „Siba jak" (30 Oct.). De Leidse gemeenteraad heeft besloten acht en een half millioen gulden uit te trekken voor de bouw van overdekte vee markthallen en de aanleg van bijbehoren de terreinen. De plannen tot inrichting van een nieuw veemarktterrein in Leiden date ren reeds van 1926. Het ligt in de bedoeling de overdekte markthallen te bouwen op het terrein langs de spoorbaan LeidenHaarlem, het Schuttersveld. De hallen worden waaier vormig. Zij zullen tevens geschikt zijn voor het houden van congressen. Er komen voorts kantoorlocaliteiten en huisvesting- gelegenheden voor die middenstandsbedrij- ven, die nauw met het Leidse marktwezen verbonden zijn. Een parkeerterrein van 6.7 hectare zal iin de onmiddellijke omgeving van het nieuwe veemarktcentrum aangelegd worden. Te vens komt er naast de markthallen een groot demonstratieterrein. Naar men verwacht zal het nog onge veer vier jaar duren, voordat de plannen zijn uitgevoerd. Aan boord van het Venezolaanse m.s. „Merida", dat enkele maanden geleden bij de werf Gusto te Schiedam te water is ge laten en bij deze werf ligt voor verdere af bouw, is gisteren brand uitgebroken. De vuurhaard bevond zich midden in het schip en werd bestreden door personeel van de werf, de Schiedamse brandweer, die met drie motorspuiten assistentie verleende, en door de Rotterdamse brandweer, die een blusboot ter beschikking had gesteld. De brand werd omstreeks kwart voor twaalf ontdekt. Van buitenaf was weinig van het vuur te zien. De brand was na korte tijd bedwongen. Het vuur bleef beperkt tot het middendek huis. De schade kan nog niet worden over zien. Het schip zou op 1 November een proefvaart makên, maar het is nu nog niet zeker of dit zal doorgaan. NEW YORK (Reuter) De Russische afgevaardigde bij de UNO, Visjinski, heeft in de politieke commissie, bij de voortzet ting van het debat over de ontwapening, verklaard, dat de Veiligheidsraad het voor naamste UNO-orgaan voor handhaving van vrede en veiligheid is. Het recht van veto verzekert slechts, dat er eenstemmigheid bestaat onder de vijf grote mogendheden, die de belangrijkste verantwoordelijkheid voor vrede en veiligheid dragen. Nu wordt voorgesteld, dat in de commissie voor con trole op de ontwapening, geen vetorecht zal gelden en de besluiten bij meerder heid van stemmen genomen moeten wor den. Sommige staten zouden echter van te voren overeenkomsten kunnen sluiten om bepaalde besluiten die voor de minderheid onaanvaardbaar zijn, bij meerderheid van stemmen goed gekeurd te krijgen. Geen enkele regering kon toestaan, dat op haar grondgebied maatregelen tegen haar zou den worden toegepast, waarmee zij het niet eens was. Dat zou neerkomen op dwang, terwijl bij internationale aange legenheden overeenstemming juist bereikt diende te worden door onderhandelingen. De UNO is geen wereldregering, maar een verzameling van souvereine staten. Van daar dat het beginsel van eenstemmigheid een natuurlijk beginsel is, aldus Visjinski. Daarna ontstond een lang debat tussen Visjinski en de Peruviaanse afgevaardigde Belaunde over het vetorecht en de ont wapening. Belaunde verklaarde, dat er „geen ontwapening zonder afschaffing van het vetorecht zou zijn". Visjinski zei, dat de Peruviaanse afgevaardigde de kwestie te „wiskundig" benaderde en „helemaal in de war" was. De Sovjet-Unie maakte in de Veiligheidsraad slechts gebruik van haar vetorecht, als zij zich niet van stem ming onthouden kon. Volgens de Syrische afgevaardigde moes ten de kleine landen ten aanzien van de ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: grote mogendheden een morele „sanctie" toepassen door te weigeren over welke resolutie dan ook te stemmen, tenzij het een resolutie was waarover de grote mo gendheden het eens waren. De Colum- biaanse afgevaardigde vroeg Visjinski té zeggen, of hij al dan niet voorstander is van doelmatige contröle. NEW DELHI (UrÜted Press) De In diase voorlichtingsdienst heeft vandaag be kend gemaakt dat naar Artis in Amster dam een jonge olifant wordt gestuurd, die een geschenk is van premier Jawaharlal Nehroe aan de jeugd van Nederland. Het olifantenjong komt uit de Wynad-bossen van Malobar. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten gaat over tot uitgifte van 20 millioen 3 1/4 pet. 40-jarige obligaties. De koers van uitgifte is 99 pet. De aflos sing geschiedt a pari in 30 gelijke jaarlijk se termijnen, beginnende in 1965. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en 500. De opbrengst is bestemd voor de finan ciering van nieuwe kapitaalsuitgaven en consolidatie van vlottende schulden van gemeenten en eventuele andere publieke of semi-publieke lichamen. Na onderhandelingen tussen de Ameri kaanse en Nederlandse regering over de gezamenlijke aanschaffing van nachtjagers heeft de Nederlandse regering medege deeld, 28 van deze vliegtuigen te willen kopen. De Amerikaanse regering zal 28 toestellen ter beschikking van de Konink lijke Luchtmacht stellen. De nachtjagers zullen van hetzelfde type zijn als de „AU-weather-Fighter", welke thans aan de nachtjager-squadrons van de Amerikaanse luchtmacht worden geleverd. Het Tweede Kamerlid de heer Haken heeft de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening schriftelijk ge vraagd of het hem bekend is dat de land arbeiders en de arbeiders, die via het bu reau Oogstvoorziening in de landbouw te werk zijn gesteld, ingevolge de bijzonder slechte weersomstandigheden geen be hoorlijk daggeld kunnen verdienen? Is er, zo vraagt hij voorts, gezien de bij zonder slechte weersomstandigheden, geen aanleiding voor aanvullende regerings maatregelen, welke er toe kunnen leiden, dat de landarbeiders en alle anderen, die momenteel in de landbouw zijn te werk gesteld, een behoorlijk daggeld verdienen en dat de aardappeloogst voor zover dit nog mogelijk is wordt zeker gesteld? Inspectie en défilé op de Dam ie Amsterdam Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Marine-Vrouwenafdeling zai de Koningin op 22 October des middags om half drie het personeel van de M.V.A. op de Dam te Amsterdam inspecteren, waarna een défilé wordt gehouden. De officiële oprichtingsdatum van de marine vrouwenafdeling is 31 October 1944. Onofficieel had de vrouw reeds eer der haar intrede in de marine gedaan. Op 23 December 1941 heeft luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich te Batavia het korps Vro mar opgericht. Bij deze groep van 42 meis jet waren Chinese, Javaanse, Europese en Arabische meisjes ingedeeld. Zij waren be stemd voor de verbindingsdienst. Op 3 Maart 1942 werd de toestand zo précair dat de Vromar werd opgeheven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver bruik per 15 September 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer bleef gelijk aan dat per 16 Augustus 1954: 126 (1949 100). In de voedingsmiddelensector daalden de prijzen van aardappelen en eieren, doch deze dalingen werden gecompenseerd door een s:ijging van cie prijzen van groenten, fruit, melk en kaas. Bij de met-voedingsmiddelen stegen de prijzen van brandstoffen (overgang van zomer- naar winterprijzen), maar niet zo danig, dat het indexcijfer hierdoor een ver andering onderging. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ee J. Venema te Nieuw Wëerdinge; të Leuven (Prot. Ev. K.) dr. A Szekeres cand. te Utrecht. Bedankt voor IJsselmuiden P. Westland te Waarder; voor Hedel D. v. d. Ent Braat te Opheusden; voor Huizen (vac. W. Vroeg- indewey) H. Harkema te Zeist. Benoemd tot directeur van de A.M.V.J te Amsterdam M. L. Jens te Waalwijk. Geref. Kerken Beroepen te Deventer F. H. Vonk te Om men. Beroepen te Krimpen aan de Lek-Krim- peh aan de IJssel L. D. Schalkwijk, cand te Heemstede; te Wageningen (2e pred.pl.) A. Vellema te Veendam. Aangenomen naar Hoek (Z.) F. L, Schalkwijk, cand. te Heemstede, die be dankte voor St. Jacobiparochie. Bedankt voor Middelstum-Kantens (2e pred.pl.) A. C. Kersten te Opperdoes. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Enschede-O., C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Tweetal te Driebergen: M. Baan te Dor drecht enu H. v. Leeuwen te Zaamslag. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Vroomshoop-Daarler- veen G. v. d. Woud, evang. te Roden (Dr.) Ev. Luth. Kerk Beroepen te Enkhuizen L. Evelein, prop te Utrecht; te Schiedam C. M. de Vries te Nijmegen. 28. De portier wendde zich met fonke lende ogen naar Piedro de slangenmens. Zeg eens", snauwde hij, „zoek je soms ruzie? Waarom scheld je me uit?!" „Ik eh ik zei niks niets niemendallos"sta melde Piedro, die er zelf niets van begreep. „O nee? Zei je niets?", grauwde de por tier, „maar ik hoorde toch drommels goed, dat je mij een opgeblazen walrus noemde. Dat neem ik niet, versta je?!" „Maar amigo", zei Piedro, „dit is heus een mis- verstanti". „Dat gaat goed", dacht de buik spreker, „er is nu nog maar weinig voor nodig om de beide spitsbroeders elkander in de haren te doen vliegen". Weer danste zijn adamsappel op en neer en op hetzelfde ogenblik hoorde de verbaasde portier zijn eigen stem zeggen: „ik ben jouw amigo niet, derde rangs lichaamsverwringer, kronkelende beunhaas, die je bent!" „Der de rangs lichaamsverwringer?? Kron kelende beunhaas herhaalde Piedro, knarsetandend zijn mouwen opstropend, dat is de limietoAllo portieri, ik eis ex- cusiös!" Prös. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië deelt de vreugde van haar vader in het verzamelen van postzegels. Zij heeft een collectie gezonden naar de internationale postzegeltentoonstelling te Nieuw Delhi en de eerste prijs ge wonnen voor de mooiste inzending. Voltrokken. Een vuurpeloton van het Per zische leger heeft tien leiders van een communistische samenzwering in het leger gefusilleerd. De tien terdoodver- oordeelden negen officieren en een burger riepen ondermeer „Leve de vrijheid" en „Een vrije natie zal ons wreken." Voorstel. Roemenië heeft Griekenland voorgesteld de diplomatieke betrekkin gen te hervatten, zo wordt van gezag hebbende zijde te Athene vernomen. Sinds de oorlog zijn de betrekkingen verbroken. Spionne. De 34-jarige mevrouw Simons Bosse, voormalige typiste van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken, is te Parijs tot vier jaar gevangenisstraf en 120.000 francs boete veroordeeld we gens spionnage voor Joegoslavië. Zij had inlichtingen verstrekt over een Frans-Amerikaanse buisleiding in Noord Frankrijk, een reis van mevrouw Elea- nore Roosevelt en over een Frans „Mvstère" straalvliegtuig in 1952 en Eenzaam. Edward Allcard is Maandagen zijn tien ton metend jacht „Sea Wan derer" in Plymouth teruggekeerd, nadat hij voor de derde maal in zijn eentje de Atlantische Oceaan was overgestoken. Hij bracht 77 dagen op zee door en leg de een afstand van zevenduizend mijl af, nadat hij van de Bahama-eilanden was vertrokken. In totaal heeft Allcard als eenzame zeevaarder 21.000 mijl af gelegd. Oost-West. Het Belgische blad „Het Laat ste Nieuws" bericht dat vijf mannen Zondagavond omstreeks 10 uur een sigaarvormig voorwerp hebben gezien dat zich met verbazingwekkende snel heid voortbewoog. Het voorwerp was rood- en oranjekleurig en vloog van Oost naar West. De mannen konden het voorwerp vier tot vijf minuten waarnemen. Chèque. Charlie Chaplin heeft de burge meester van Lambeth een chèque van twintigduizend gulden voor behoeftige oude lieden ter hand gesteld. Evenals de schenking aan Abbé Pierre is het geld afkomstig van de vredesprijs, die Chaplin door de Wereldvredesraad is toegekend. Chétplin is in Lambeth ge boren. Genoeg. In Hogenaes (Zuid-Zweden) heeft een eigenaar zestien woningen geschon ken aan de bewoners, naar hij zei, om dat hij er genoeg van had formulieren in te vullen en correspondentie te voe ren met huisvestingsautoriteiten, die hem hadden opgedragen reparaties tot een bedrag van 25.000 kronen aan de woningen te laten verrichten. Gevolgen. Een achttienjarige Japanse stu dent, Rio Tsjiba, is negen jaren nadat hij op 6 Augustus 1945 was blootgesteld aan straling van de atoombomontplof fing te Hirosjima, met ernstige leukemie in het ziekenhuis opgenomen. Zijn moe der en zuster stierven toeh de bom 'viel. Het enige teken, dat Tsjiba aan straling was blootgesteld geweest, was toenter tijd het uitvallen van zijn haren. Vondst. Een archaeologische expeditie heeft in een ondiep graf in de Niah- grotten te Serawak in Noord-Bomeo tweehonderd skeletten gevonden, die tenminste 5000 jaar oud zijn. Het zijn de oudste menselijke resten, die in Noord-Borneo gevonden zijn. In het graf waren ook dierenbeenderen van herten tot rhinocerossen toe en scher ven versierd aardewerk. In de grotten werden twee waardevolle producten ge vonden: guano en eetbare vogelnestjes, waarvan de Chinezen soep maken. Vervallen. Wilma Montesi, wier stoffe lijk overschot vorig jaar in ondiep water aan het strand niet ver van Rome werd gevonden, is ten gevolge van verdrin king om het leven gekomen, zo luidt het laatste eenstemmige rapport van de deskundigen. Plet rapport, dat 140 blad zijden beslaat, is aan de advocaten van de beschuldigden overhandigd. Met het resultaat der laatste schouwing verval len de uitspraken van alle eerdere. ADVERTENTIE U zult tevreden zijn met ■;i-:,-i Gr. Houtstraat 137 rfaast Luxor TEGEN HET EINDE van de winter ple gen de wachtkamers der doctoren vol te zitten met patiënten die de meest uiteen lopende kwalen hebben, welke vaak hun oorsprong vinden in een of ander vitamine gebrek. Trouwens, ook buiten het seizoen lijden vooral veel stedelingen gebrek aan vitaminen, want hebben zij op aanraden van de dokter een of andere stof gegeten of ingenomen waardoor het tekort wordt aangevuld, dan blijken vele kwalen in betrekkelijk korte tijd te zijn verdwenen. Gelet op deze ervaringen, opgedaan in een tijd waarin de mens zich vrijwel alles kanver- schaffen wat hij nodig heeft, is het ongemeen interessant te weten hoe de mens zijn ge zondheid behield in vroeger tijden, toen naar onze begrippen het allereenvoudigste ontbrak. Aardappelen, die later een zo grote rol in de voeding zouden spelen en voor een groot deel oorzaak waren dat de scheurbuik kon worden teruggedrongen, waren in de middeleeuwen in Europa on bekend. Groenten waren weinig geliefd en werden vaak zelfs schadelijk geacht, zodat zij zelden gegeten werden en in het gunstigste geval als bijzaak werden be schouwd. De arme at veelal kool, uien, wortelen en rapen. Voorts zal het gebruik van fruit gedurende de zomermaanden wel van enige betekenis zijn geweest, maar omdat dit slechts beperkt houdbaar was, is de consumptie hiervan naar onze be grippen totaal onvoldoende geweest. Ook melk. werd weinig gedronken en de boter was veelal een luxe die slechts voor wei nigen bereikbaar was. Alleen kaas schijnt als volksvoedsel meer algemeen verbreid te zijn geweest. Behalve de hierboven ge noemde voedingsmiddelen gebruikten de arme mensen voornamelijk brood, ver vaardigd van allerlei graansoorten, bonen en erwten, alsook pap en brij Van de plattelander uit omstreeks 1400 wordt in een spotdicht gezegd: Wronglen, wey, broot ende caes, dat heit hi al den dach. Weinigen zullen echter vermoed hebben dat deze geringschatting voor het sobere maal van de minder gegoeden volkomen misplaatst was. Want, hoewel weinig sma- kelijk en eentonig van sa menstelling, bevatte deze dagelijkse kost toch bestand delen die haar in verschil lende opzichten als waarde voller kenmerkten dan de meer veredelde spijzen die bij de welgestelden ter tafel kwa men. Toegegeven moet wor den dat de eenvoudige man waarschijnlijk een tekort aan dierlijke eiwitten zal heb ben gehad, in tegenstelling tot de edelen die zich royaal met vlees en wild voedden. Maar door de erwten en bonen zullen de plantaardige eiwitten, evenals koolhydra ten en vetten wel in voldoende mate zijn verkregen. Het ruwe brood en de peul vruchten zullen gezorgd hebben voor een voldoende hoeveelheid vitamine Bi, doch' de welgestelden die öf minder brood aten, öf dit van steeds fijner meel lieten ver vaardigen zullen hieraan eerder een tekort hebben gekregen dan de eenvoudigen. Door het gebruik van melkpap en brij zal voorts de calcium-opname bij arme men sen gunstiger zijn geweest dan bij de aan zienlijken. Het is een schrale troost, maar de uiterste eenvoud heeft toch ook hier enige voordelen gehad. Vastknopend aan het voorgaande kun nen we thans eindelijk voldoen aan het verzoek van een lezer, die wat meer over die geheimzinnige vitaminen wil weten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2