Bouwkasactiviteit nam hoge vlucht Uitrusting van B.B. in orde maar bemanning onvoldoende VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE De eigen woning voor de kleine man m - Rayonkantoor Haarlem centrum voor Westelijk Nederland Na twee jaar Drie grote steden zwakke punten Prins Bernhard komt morgen thuis Nehroe toont Washington zijn feilen in Azië Gebiedsuitbreiding Kieskeurig Ideaal fSfm af Mi Ui Ook arbeiders Geen monotonie Klaver jas-vierkamp van „Geel Zwart" Metz en De Jong leiden in provinciaal kampioenschap Kardelj in ons land aangekomen Scheepvaart DINSDAG 19 OCTOBER 1954 OF MEN NU in Heemstede, Vogelenzang, Aerdenhout, Bennebroek, Zandvoort, Hoofddorp, Aalsmeer of Uithoorn komt: overal kan men de vaste typen vinden van-de met steun van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten verrezen woningen: in de twee jaar tijd dat de Bouwkas haar eigen rayonkantoor in Haarlem opende is het aantal van de onder haar auspiciën voltooide of gereed gekomen woningen opgelopen tot tweehonderd in Haarlems onmiddellijke omgeving. Tweehonderd van de twaalfhonderd welke er in het Westen voor rekening van de Bouwkas onderhanden zijn. Men hoopt dit jaar tot een productie van tweeduizend wo ningen te komen als overgangsfaze naar een jaarlijkse productie van vijfduizend huizen, bij welk aantal de kosten van onderzoekingen en studies voor de nor malisatie en standaardisatie en propaganda op verantwoorde wijze over het gehele budget van de Bouwkas kunnen worden uitgesmeerd. Uiteraard zal de nagestreefde woningproductie sneller bereikt worden indien zich meer gemeenten bij de Bouwkas gaan aansluiten. De vijfhonderdste wordt weldra verwacht, hetgeen wil zeggen dat ongeveer de helft van de Nederlandse gemeenten reeds aangesloten is. Tot degenen die het nog niet zijn behoren Haarlem en Velsen. Haarlem kent een plaatselijk particulier bouwkassysteem, doch het is duidelijk dat de mogelijkheden van de Bouwkas Nederlandse Ge meenten, welke in de publiekrechtelijke sfeer werkt, veelzijdiger zijn. Er zijn dan ook tekenen welke erop wijzen, dat in Haarlem, dat tot nu toe de woningwetbouw deed voorgaan om door middel daarvan de woningnood voor het gros der woningzoekenden op te heffen, de stroming sterker wordt, welke in de naaste toekomst aansluiting bij de Bouwkas Nederlandse Gemeenten in overweging wenst te nemen. Prins Bernhard keert morgen van zijn reis naar Zuid-Afrika in ons land terug. Naar verwacht wordt zal hij omstreeks het middaguur per vliegtuig op Soesterberg aankomen. NEW YORK (AFP) Premier Nehroe van India heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift „Look" ver klaard, dat de Verenigde Staten een „groot deel van hun aanzien in Azië hebben ver loren door de krachten van de reactie en het kolonialisme te steunen". Door het steunen van in discrediet geraakte per sonen als Tsjang-Kai-Tsjek, Syngman Rhee en Bao-Dai hadden zij zich schuldig ge maakt aan „medeplichtigheid door samen werking" en de Aziaten bijzonder wan trouwend gemaakt ten aanzien van het Amerikaanse beleid. De grootste fout van het Westen was geweest het „onderschat ten van de nationale aspiraties van de Aziatische volken". Als voorbeeld hiervan haalde Nehroe Indo-China aan, waar de Fransen volgens hem jaren geleden een veel bevredigender oplossing hadden kun nen bereiken. Voorts leverde Nehroe cri- tiek op de Amerikaanse weigering om communistisch-China te erkennen. In Heemstede verrezen enige jaren geleden de eerste Bouwkaswoningen in deze omgeving. Het waren er 32 die volgens een voor de gemeente door architect B. J. J. M. Stevens gemaakt plan in de componistenwijk werden gebouwd. De eigenaar bewoners zijn buiten de jongste huurverhogingen gebleven en zullen het ook in de toekomst blijven. De gemeenteraad van Arnhem heeft in beginsel besloten het voormalig hotel „Sons- beek" ter beschikking te stellen van de Nederlandse Heidemaatschappij, die er haar bosbouw- en cultuurtechnische school in wil gaan vestigen. Een credietaanvrage voor de restauratie van het gebouw, dat in zeer desolate toestand verkeert, zal de raad nog worden aangeboden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het voorstel van B. en W. aangenomen inzake de garantie van een geldlening van f 6.000.000 voor de herbouw van het Rode Kruisziekenhuis dat zal dienen ter vervan ging van het in 1943 afgebroken ziekenhuis. De directeur van het Haarlemse bijkan toor van de Bouwkas zojuist verplaatst van een bescheiden ruimte aan de Gier straat, waar twee jaar geleden met drie man werd begonnen, naar een pand aan de Dreef waar meer dan twintig personeels leden werken vertelde ons, dat de bouw kas gedachte al zeer oud is. In 1781 werd de eerste in Birmingham opgericht als ge volg van de slechte werking van het lening en hypotheekstelsel. In 1831 werd het sy steem in Frankfort bij Philadelphia in de "Verenigde Staten van Noord-Amerika overgenomen. Thans zijn er in Engeland 900 bouwspaarclubs met anderhalfmillioen leden, in de Verenigde Staten zesduizend met drieëneenhalfmillioen spaarders. Ook in Nederland zijn, voornamelijk in de dertiger jaren, bouwspaarkassen opge richt, welke volgens het renteloze systeem werkten. Dat wil zeggen, dat de deelne mers alleen met hun eigen geld bouwden en dus steeds gewacht moest worden tot er weer voldoende bijeen was om te kun nen bouwen. Het is duidelijk, dat dit stel sel een voorsprong gaf aan hen die meer en sneller konden sparen, hetgeen uit rechtvaardigheidsoverwegingen ongewenst was. Een in 1943 ingestelde commissie rap porteerde dan ook in een in 1946 uitge bracht rapport, dat dit stelsel, evenals in andere landen het geval is, verboden dien de te worden. Zover kwam het niet, maar zeker is, dat de gedachte van de rentever- rekenende bouwkas de overhand heeft ge kregen. De Bouwkas Nederlandse Gemeenten vond haar oorsprong in 1947 in Drente, het gewest waar een drang naar eigen en schuldvrij woningbezit een karaktertrek is van de bevolking. Vandaar dat tot voor enkele weken de naam luidde Bouwkas Noordnederlandse Gemeenten. Dat die naam veranderd moest worden duidt erop, dat van Drente uit deze instelling een stormachtige ontwikkeling heeft gekend en nog kent. Een succes dat ongetwijfeld werd bevor derd èn door de coulante voorwaarden waarop men kon deelnemen èn door de vrijwol onschokbare zekerheid welke een intergemeentelijke instelling nu een keer biedt. Om te kunnen gaan bouwen heeft een spaarder slechts 16°/o van de bouwsom nodig, rente en aflossing zijn geheel in de sfeer van de huurbetaling gehouden, ter wijl de bouwkas de hypotheek nooit kan opzeggen, zodat de bouwkasspaarder geen hogere rentelasten behoeft te vrezen. Naar Zweeds voorbeeld wordt echter naast financiële ook een uitgebreide tech nische steun geboden. Niet alleen heeft de Bouwkas een zestal standaardtypen voor de woningbouw laten ontwerpen door zeer bekwame architecten - waarbij de stan daardisatie natuurlijk kostenverlagend werkt maar zij bemiddelt ook indien de spaarder een van deze typen afwijken de behuizing wil hebben. Zo zijn met Bouwkashulp de laatste jaren niet alleen vele arbeiders- en middenstandswoningen gebouwd, maar ook boerderijen, winkels, bungalows en in Leeuwarden flats in vier woonlagen. Daarnaast is de Bouwkas ook actief op het gebied van bijzondere woonvormen, zoals de bouw van centra voor bejaarden („Braamhage" in Soest) en die van een tehuis voor werkende vrouwen in Den Haag. Bij dit alles moet men zich wel voor ogen houden, dat de Bouwkas kieskeurig is in het aannemen van spaarders, in die zin, dat niet zozeer de financiële positie dan wel de karaktervastheid van de man ten aanzien van het vervullen van zijn spaar- plicht, beoordeeld wordt. Het nakomen van de spaarplicht verloopt bijzonder gun stig: gemiddeld wordt het dubbele volaaan van het minimumspaarbedrag, waardoor de bewoner zijn huis natuurlijk spoediger zijn onbezwaard eigendom kan noemen. Ongetwijfeld hebben zich wel eens moeilijkheden voorgedaan, omdat een deelnemer niet aan zijn spaarplicht kon voldoen door ziekte, werkloosheid of an dere tegenslag. Ook in dat geval bleek de Bouwkas coulant: men handhaafde uiter aard de verplichting tot rentebetaling, maar schortte de aflossingen op tot gunstiger tijden, zodat de man toch een „eigen" huis kon blijven bewonen. Want de Bouwkas koestert nog steeds het Drentse ideaal van het eigen woning- bezit. Men acht dat in Nederland aan de lage kant: 25°/o van de bevolking woont hier in een eigen huis, tegen 50°/o in Zweden en de Verenigde Staten van Noord-Ameri ka. In Nederland zelf komt het bezit van een eigen huis in het Westen weer minder voor dan in het Oosten en Noorden. Dat er in deze streken toch wel belangstelling be staat voor het eigen huis, bewijst dat de productie van het kantoor Haarlem die van de andere kantoren heeft overvleugeld. Het hééft natuurlijk de wind mee door de woningnood, maar dat wordt door de directeur, de heer R. Karsten, niet be jit V De huizen voor K.L.M.-piloten welke te Bennebroek door bemiddeling van de Bouwkas van Nederlandse gemeenten tot stand kwamen. treurd: men leert door de nood gedwongen de geneugten van het eigen huis kennen. De heer Karsten zou dit voorrecht van het „eigen huis" niet beperkt willen zien tot middenstanders. Reeds thans bedraagt het aandeel der arbeiders in het deel nemersaantal van de Bouwkas 25 tot 30% in hét Westen, terwijl het landelijk gemid delde nog hoger ligt. De Bouwkas overweegt thans een systeem, waarbij het sparen door de arbei ders met behulp van de bedrijven wordt vergemakkelij kt. Uit architectonisch en bouwtechnisch oogpunt verdient de activiteit van de Bouwkas eveneens met waardering te wor den genoemd. Want weliswaar werkt men daar voornamelijk met een aantal stan daardtypen, doch omdat bijvoorbeeld een van de woningwetbouw afwijkende steen soort wordt gebruikt, terwijl tevens gebruik wordt gemaakt van de duurdere blauwe dakpannen, wordt monotonie vermeden. Bovendien zijn op de standaardtypen varia ties mogelijk. Middenstands- en arbeiderswoningen zijn in een uit stedebouwkundig oogpunt voor beeldig geheel gerangschikt in Uithoorn, hetzelfde kan naar onze smaak ook gezegd worden van het complex aan de Juliana van Stolberglaan in Aerdenhout. Het daar gebouwde, ongetwijfeld wat luxueuzer type, heeft bovendien de verdieenste dat door toepassing van bescheiden middelen een niet-prétentieuze afwisseling in het gevel vlak werd verkregen. Minder geestdriftig waren wij over het jongste complex van 52 woningen in Zand voort, waarvan de erkers een ouderwets geval weinig goed geproportionneerd zijn en een ornamentiek is toegepast welke te nadrukkelijk schijnt. De inrichting van deze Zandvoortse hui zen is al direct op de verhuur van kamers voor badgasten afgestemd. Zoals bij alle Bouwkascomplexen het geval is, lopen de bouwprijzen uiteen naar het tijdstip waar op werd aanbesteed. De 52 woningen in Zandvoort bijvoorbeeld worden in twee étappes gebouwd; die reeds in aanbouw zijn komen (zonder rijksbijdrage) op 13.600, de nieuwe serie op 14.200, hoewel de kos ten voor de grond driehonderd gulden lager waren. Overigens is het prijzengamma van de Bouwkas zeer gevariëerd: in Vogelenzang bijvoorbeeld vindt men woningtypen van 8.300 en van 10.000 gulden. Hoewel de Bouwkas in het algemeen slechts projecten van minder dan twintig mille financiert, wijkt zij daar in bijzondere gevallen van af, zoals bij de bouw van grote villa's voor een aantal piloten van de K.L.M. De K. L. M. stelde zich in dit geval voor het deel van de bouwsom boven twintig mille ga rant. In Weert zagen wij een eerwaarde broe der Franciscaner aan een touw door de lucht zweven, in Maastricht hoorden wij een burgemeestersvrouw een kernachtige rede uitspreken en in Nijmegen zagen wij een aannemer met zijn knecht des avonds in hun vrije tijd een steiger optrekken. De broeder, de aannemer en zijn knecht wa ren als leden van de organisatie Bescher ming Bevolking bezig met een oefening. In dc twee jaar van zijn bestaan is de B.B. bijna een nationaal instituut geworden, waar 158.000 mensen geheel vrijwillig ve le uren van hun vrije tijd aan geven, dat voor millioenen aan materiaal bezit, dat kan beschikken over een eigen verbindin- gennet (compleet met radio-telefoon-telex apparaten, zenders enzovoort, waar mensen van iedere politieke overtuiging en religie in de grootste harmonie samenwerken. De tijd is voorbij, dat uitsluitend een militaire macht een land kan beschermen tegen de gevolgen van een oorlog, dat heb ben Rotterdam, Warschau, Coventry en Londen bewezen. Vandaar, dat een dei- slagzinnen, die men bij de B.B. aantreft, luidt: „beter B.B. en geen oorlog, dan oor log en geen B.B.". De B.B. heeft thans nog 74.000 noodwach- ters nodig om te komen tot het getal van 232.000 dat men zich heeft voorgesteld. Landelijk bezien betekent dit, dat de orga nisatie thans op 68 percent van haar sterk te zit, doch dit cijfer is enigszins geflat teerd naar beneden, daar de - grote steden tot dusverre het grootste tekort opleveren. Overysel leidt op het moment de B.B. in zijn streven naar volledigheid. In deze pro vincie is de organisatie op 85 percent van de sterkte, direct daarop volgt de provin cie Utrecht met 84 percent en als derde komt Friesland uit de bua met 80 percent. De gedetailleerde cijfers in percenten zijn in deze: Groningen: 70; Friesland: 80; Drente: 70; Overijsel 85; Gelderland 76; Utrecht 84; Amsterdam 39; Noordholland (zonder Amsterdam): 75; Den Haag 49; Rotterdam 44; Zuid-Holland (zonder Den Twee trawlers Aan de afslag verschenen vannacht twee trawlers: de „Limburgia" (van 9 Oct.) met 950 kisten haring en de „Medan" (ook van 9 Oct.) met 1500 kisten haring. Voorts wa ren er de KW64 met 150 kisten schelvis, 15 diversen en 280 stuks stijve kabeljau wen; de KW59 met 60 schelvis en 15 diver sen; de KW159 met 900 kisten haring. Besommingen De „Norma Maria" maakte gisteren voob een reis van tien dagen f29.850; de „Gel- ria" voor een zelfde période f20.160 èn de „Haarlem" ook voor een tiendaagse reis f 27.530. Wat er komt Voor de Woensdagmarkt zijn blijven lig gen de „Elie" (als oudste, van 8 Oct.) met 900 kisten vis, waarvan 320 makreel, 480 schelvis en piepers, 20 haring, 60 gul en koolvis, 20 diversen en 70 stuks kabeljau wen; de „Abraham" (van 9 Oct.) met 1500 kisten haring en de „Vios" (van 9 Oct.) met 1650 kisten, waarvan 1620 kisten ha ring, 30 diversen en 15 stuks kabeljauwen. Voorts is de „Annie" IJM14 thuisstomende; het schip heeft waarschijnlijk lekkage, want er stond een halve meter water in het ruim. Met pompen en emmers werd dit water weggewerkt. De „Annie" moest gis teravond nog 200 mijl stomen en zou met de 225 kisten vis vanavond binnen zijn. Voorts komt de „Shamrock" (van 8 Oct.) met 525 kisten vis, waarvan 290 makreel. 280 schelvis en piepers, 25 kabeljauw, 15 haring, 10 diversen en 120 stuks stijve ka- beljawen. Oudste boten zijn de „Allanwa- ter", „Herman" en „Flamingo", alle van 11 Oct. De prjjzen De haring steeg vanmorgen in prijs: er werd van f 13 tot f 14 voor de haring van de loggers en f 14 tot f 16 voor de haring van de trawlers betaald. Regels kabeljauw gingen België in voor f 150 tot f 134. Pie pers voor het binnenland deden f 33 tot f 36, pennen f 46, een paar kisten schol 2 f 39 en schol' 3 f 41. Grote gul haalde f 50 tot f 55, middel f 50 en torren f 33. Grote tong deed f 3.30 tot f 3.40, grootmiddel f 2.60 tot f 2.80, halw pondjes f 2.45 tot f 2.30 en tong 1 f 2.25 tot f 2.15. Vangsten De „Sumatra" meldde gisteren trekken van 20 en 50 manden haring; de „Flamin go" een trek van 100 manden haring en de „Vios" als een van de laatste trekken 40 manden haring. De „Thorina" haalde van een trek scheep 20 manden haring, de „Herman" 80 manden haring en de „Klaas Wijker" 50 manden hoops. De „Antje" deed een trek van 40 manden hoops en de „Ber gen" een trek van 60 manden hoops. Binnengekomen IJM54 Limburgia, 57 Medan, 32 Elie, 24 Vos, 249, VL77 Abraham; UK4 70 94 203 80 85 161 91 184 162; TX4; LL591; E357 73; bijleggers: visserijwachtschip Trithjof. Vertrokken IJM35 Postboy, 71 Bloemendaal, 61 Ma ry, 38 Zeelandia, 74 Martha, 272 204; KW110 Rijnmond V, 15 Rijnmond IV, 170 Zeemeeuw, 44 Rijnmond III, 168 Eendracht, 14 Anno en Cornelia, 54 Annie, 140 Voor waarts, 9 Huleitha Gerarda, 18 Hollandia, 141 Willy, 41 Aafje Jacoba, 138 Balie, 167 Nederland IV, 37 Nederland VI, 95 Toena dering, 40 Everard Cristina, 151 Vooruit, 89 Willempje, 176 Geerzina Geertrui, 123 Robert William, 155 Arie, 162 De Vier Ge zusters, 24 Cornelis, 6 Vertrouwen, 166 De Gebroeders, 169 Aleida, 84 Jan, 91 Alida, 22 Orion, 107 Jacoba, 125 Petronella, 126 Agatha Arie, 210 12 98 34 133 97; HD87 Patertje; 79 Drie Gebroeders; AM16 17; BU33; TX14; visserijwachtschip „Frithjof". Vangstberichten uit zee In de nacht van 18 op -9 October gaven de Katwijk.se en IJmuidense loggers de vol gende vangsten door: KW43 17 kantjes; KW44 61; KW97 65; KW110 60; KW176 5; KW50 60; KW173 2; KW19 50; KW129 35; KW161 25; KW168 40; KW170 35; KW3 40; KW23 40; KW25 25; KW140 30; KW22 20; KW45 20; KW67 50; KW86 30; KW141 50; KW20 20; KW32 70; KW39 15; KW40 2; KW41 30; KW78 40; KW37 20; KW95 15. Uit de halve vleet: KW15 12 kantjes; KW42 20; KW85 80; KW123 5; KW70 35; KW2 30; KW5 20; KW9 12; KW14 20: KW147 85; KW47 60; KW175 10; KW48 40 en KW49 4 kantjes. De gemidelde vangst was: Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk 30 kantjes. De klaverjassers van de supportersver eniging „Geel Zwart", die al verschillende keren in tournooien zijn uitgekomen en daarin menige prijs hebben bemachtigd, gaan nu als club een vierkamp houden, waarvoor bij verschillende verenigingen al grote belangstelling is. Dit is ook niet te verwonderen, aangezien „Geel Zwart" goed uit de prijzenhoek komt. Voor deze vierkampen, die op 12 en 19 November, 3 en 10 December worden gehouden in café „De Tunnel" aan de Wijkerstraatweg en waar op 17 Decembr de eindwedstrijden worden gespeeld, bestaan de prijzen uit: 1. een zestiendelig theeservies; 2. een 24-delig glasservies; 3. en 4. beide tien-delige ont bijtserviezen. Het spel van Dukel was Zondag met de vierde ronde - an de strijd om het provincaaJ kampioenschap zo goed dat de leider Jan Metz met remise tevreden mocht zijn. De gehel^ partij stond Metz onder druk en kon pas in het eindspel na schijfoffer een zeer moeilijke remise bereiken. De uitslagen luidden: OudLangras 02, v. d. SluisDe Jong 11, WillemseBuyck 20, AnsemsBlom 11, Beeke—Beers 11, BeekeWillemse 2O, Blomv. d. Sluis 02, BuyckOud 11, DukelMetz 11, De JongLangras 20. De stand van de wedstrijd welke door de ziekte van Stahlberg onregelmatig verloopt is: Metz 7 pnt. uit 4, De Jong 7 uit 5, Beeke 6 uit 4, v. d. Sluis en Willemse 5 uit 5, Beers 4 uit 4, Langras 4 uit 5, Dukel 3 uit 3, An sems 3, Blom 3 en Oud 3 uit 4, Stahlberg 3 uit 3, Buyck J. uit 4 partijen. Zaterdag en Zondag wordt de wedstrijd in het Amsterdams schaakhuis voortgezet. Dan ontmoeten elkaar MetzDe Jong, Oud Dukel, v. d. SluisBuyck, Stahlberg— Blom, WillemseBeers, AnsemsBeeke, 6e ronde: AnsemsStahlberg. Beekev. d. Sluis, DukelDe Jong, BuyckLangras, BlomMetz, BeersOud. l» Twee trawlers verwisseld In ons „Zeebanket" van gisteren spra ken wij van de opvallend hoge besom ming van de Norma Maria; dit had, zoals men begrepen zal hebben, de „Maria van Hattum" moeten zjjn. Haag en Rotterdam): 77; Zeeland: 66; Noord-Brabant: 70 en Limburg: 70. Als men dit lijstje bekijkt vallen onmid dellijk de zwakke punten in de B.B. op: de drie grote steden. Een logisch verschijnsel overigens, omdat men gemakkelijker op een kleine plattelandsgemeente 30 man bij elkaar krijgt, dan bijvoorbeeld in een stad als Rotterdam de benodigde 22.000. Als men echter daar tegenover stelt, dat in de Maasstad op 1 Maart 1953 nog geen enke le vrijwilliger was en dat er zich thans reeds 9000 gemeld hebben, dan kan men daaruit de conclusie trekken, dat men niet al te pessimistisch behoeft te zijn. Daarbij moet men bedenken, dat de B.B. beperkt is in zijn keuze. Buiten de organi satie blijven namelijk allereerst de hon derdduizenden dienstplichtigen, voorts bij voorbeeld het politiepersoneel, huismoeders wier plaats in tijden van nood in het huis gezin is, mannen die op vitale punen in het bedrijfs- of overheidsleven onmisbaar zijn. zoals b.v. de mijnwerkers enzovoort. Door het gehele land vindt men thans de commandoposten van de B.B., naar hun belangrijkheid en omvang verdeeld in die voor A- en B-kringen. Deze posten zijn iii. tijden van nood de centrale punten van waaruit de hulpverlening geregeld wordt en dit geschiedt op een snelle een efficiën te wijze, die men na twee jaar voorberei ding nauwelijks voor mogelijk heeft gehou den. Millioenen aan materiaal De B.B. is in zoverre een merkwaar dige organisatie, dat men begonnen is liet materiaal aan te schaffen en toen pas aan het personeelsprobleem is gaan werken. Het grote voordeel hier van was, dat men de mensen kon laten zien, waarvoor en waarmee men zal kunnen werken en bovendien, dat kost bare tijd niet met wachten hoeft ver loren te gaan. Hierdoor kon het echter gebeuren, dat de 23 rijdende mobiele colonnes (R.M.C.), die elk een waarde van f 1.300.000 vertegenwoordigen, in de diverse opslagplaatsen ongebruikt en onbemand ziet staan. Zo'n R.M.C. voor de brandweer (er zijn er 11) bestaat uit 24 vrachtauto's, 24 twee-wielige motorspuiten, 12 trekkers en vier ge reedschapswagens. Dan heeft men bo vendien nog een speciale varende R.M.C. voor brandweerdoeleinden, voorts zes R.M.C.'s voor reddings diensten en vijf voor de geneeskundige dienst. Vijftien zestienduizend man heeft men voor deze mobiele colonnes, die gedirigeerd kunnen worden naar de meest vitale pun ten in het land, nodig. Tot dusverre heeft men er echter practisch nog niemand voor. Het R.M.C.-probleem biedt thans de B.B. daarom nog de grootste zorgen en het lijkt op dit moment uitgesloten, dat men daar voor op vrijwillige basis voldoende perso neel vindt. In bevoegde kringen bestudeert men, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, een oplossing die zou kunnen gaan in de richting van burgerdienstplicht, doch een beslissing in deze heeft men nog niet ge nomen en zal op korte termijn ook wel niet genomen worden. Joegoslavisch bezoek De heer Kardelj, vice-premier van Joe goslavië brengt op het ogenblik een on officieel bezoek aan ons land. Hij wordt vergezeld door de heren Bakaric, voorzit ter van het Kroatische parlement en secre taris van de Kroatische communistische partij, en Vratusa, adjunct-secretaris van de federale executieve raad van Joego slavië. Vanmiddag zullen zij aanzitten aan een lunch in de ambtswoning van minister Beyen, waarbij ook minister Beel aan wezig zal zijn. Daarna zullen (te 16 uur) de heren Kardelj en Bakaric een bezoek brengen aan de minister-president Dr. W. Drees. Altair, 18 te Rio de Janeiro. Aludra, 17 te Hamburg. Andijk, 18 te Hamburg. Artemis, 18 te Amsterdam Aalsum, pass. 18 Ouessant n. Port Said. Abbekerk, 18 v. Aden n. Suez. Ad'inda, 18 v. Pladju n. Makassar. Alblasserdijk, 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alhena, pass. 18 Finisterre n. Antwerpen. Almkerk, 20 te Melbourne verwacht. Amers'kerk, 18 v. Suez n Djibouti. Annenkerk, 19 te Tsingtaö. Aardijk, 19 te Bremen. Alamak, 19 te Rotterdam. Alderamin, 19 te Suez. Algenib, 19 te Bahia. Alioth, 19 te Santos. Ampenan, 16 v. Soerabaja n. Semarang. Amstelbrug, 14 v. Constitution n. Antwerpen. Arendsdijk, 18 v. New Orleans n. Le Havre. Argos, 18 v. Kavalla naar Hamburg. Alamak, 19 v. Antwerpen n. Amsterdam. Albireo, 19 v. Bahia n.. Antwerpen. Alcyone, pass. 18 Madeira n. St. Vincent. Aldabi, 19 80 m. N'.WN. Lissabon. Alhena, 21 Antwerpen verwacht. Alkaid, 19 v. Antwerpen n. Roaatdam. Al indijk, 17 te Galveston. Amstel-dijk, 18 te Uew York. Appingedijk, 17 te Boston. Ariadne, 18 v. Lattaikia n. Samos. Ark el dijk, 18 v. Suez n. Port Baud, 17 v. Belawan n. Singapore. Baarn, 16 v. Amsterdam n. Zd. Amerika. Blommersdijk, 18 te Genua. Bantam, 18 te Ummsaid. Bennekom, 18 te Vlissingen. Bil li ton, 18 v. Tuticorin n. Colombo. Bloemfontein, 18 210 m. Z. Dakar. Borneo, 19 te Singapore. Boskoop, 19 Tela verwacht. Bali, 16 te Tj. Priok. Barendrecht, 18 v. Piraeus n. Euez. Betiri, 18 v. Aden n. Colombo. Bonaire, 19 te Georgetown. Caltex Leiden, pass. 18 Ouessant n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 18 Kp. Bon n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 18 Malta n. Rotterdam Ceronia, 18 v. Pladju n. Singapore. Cistula, 18 v. Stockholm n. Rotterdam. Cleodora, 18 v. Geelong «i. Brisbane. Cailisto, 19 te Newport News. Gaasterkerk, 20 te Adelaide verw, Dongedijk, 17 te Bremen: Delftshaven, 18 te -Casablanca. Diemerdijk, 18 v. Cristobal n. Los Angelas. Enggano, 18 te Hamburg. Eemland, 18 te Amsterdam. Etrema, 18 te Berre. Esso Den Haag, 19 v. Sidon n. Antw. Friesland (SSM), 18 v. Kopenhagen n. de Tyne. Gaasterkerk, 18 v. Melbourne n. Adelaide. Ganymedes, 18 te Rotterdam. Gaasterland, pass. 19 owars Lissabon n. A'dam Garoet, 17 te New York Groote Beer, 18 320 m. N.NW. Fayal. Gouwe, 18 te Amsterdam. Hydra. 17 te Amsterdam. Hilversum, 17 v. port Said n. Genua. Hathor, pass. 18 Finisterre n. Tunis. Hecuba, 16 v. New York n. Port au Prince. Hoogkerk, 19 te AÖen. Haarlem. 19 te Dordt. Japara KRL)18 te Havana. Jagersfontein, 19 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarneve't. pass. 19 Kp. Howe. Kota Inten, 18 v. Port Said n. Genua. Kieldrecht, 18 v. Bombay te Cochin. Karimun, 18 v. Southampton n. Lissabon. Lutterkerk, pass. 18 Ras Fartak n. Dubai. Langkoeas, 19 te Tj. Prick. Lekhaven, pass. 18 Ouessant n. Las Palmas. Leuvekerk, 18 v. Bombay n. Karachi. Lawak, 19 te Napels. Lemsterkerk, 19 te Catania. Lieve Vrouwekerk, 19 te Rotterdam. Luna, 18 te Rotterdam. Mapia, pass. 18 Kreta n. Port Said. Marpessa, pass. 18 Sabarg n. Rotterdam. Mataram, 18 v. Soerabaja n. Timor. Metula, 19 te Bunju. Mitra, 18 v. Staniow n. Curagao. Modjokerto, 18 v. Hamburg m Houston. Noordam. 18 te Rotte-rdam. Notos, 19 te Amsterdam. Oostkerk, 18 v. Manilla n. Hongkong. Oranje, 18 140 m. NO Algiers n. Napels. Oranjestad, 19 te Curagao. Peperkust, 17 te Hamburg. Poelau Laut, 18 v. Singapore n. Port Swetten- nam. Prins Fred. Willem, pass 18 Startpoint naar Montreal. Prins Philips Willem, 18 te Hamburg Prins Maunts, 15 v. Toronto n. Montreal. Prins Wil'lem v. Oranje, 18 510 m. O. Belle Isle Pieter S, 19 v. Rotterdam n. Bristolkanaal. Pygmalion, 19 te Dordt. Rijnkerk, 18 te Antwerpen. Roepat, 19 te Bahrein. Rondo, 18 Sabang gepass n. Suez. Rotti, 18 v. Balikpapan n. Semarang. Rijndam, 20 Southampton verwacht. Rijnland, 17 v. Santos n. Montevideo. Sunetta, pass. 17 Aden n. Gibraltar. Salawati. 17 v Muscat n Massawah. Stad Rotterdam. 17 v Wabana n. Engeland. Saroena, 18 te Saigon. Sirrah, 18 v. Cairns n. Tj. Uban. Stad Alkmaar, 18 v. Chittagong n. Chalna. straat Makassar, 18 v. Belawan n. Penang. Salland, 18 v. Bahia n. St.. Vincent. Soestdijk, 18 v. Baltimore n. Galveston. Stad Breda, 18 v. Wabana n. Rotterdam. Stad Dordrecht, pass. 18 Kp. St. Vincent naar Palermo. Stad Maassluis; 18 te Birmingham. State of Liberty, 89 Aden n. Mena el Ahmadi. Tomori, 19 v. New York te Halifax verw. Tabinta, 19 te Singapore Tarakan, 18 te Napels. Thalatta, 18 40 m. N. Ouessant. Thelid'Ofi)us, 18 te Curagao. Tiberius) 18 V;-Kingston n. Téla. Tjimenteng, 18 v. East Lohjöcri n. Durban. Tomini, 19 Port Said verwacht. Tomori, 19 te Halifax. Tero, 20 Recife verwacht. Tara, 19 te Hamburg. Tiba, 18 v. Victoria n. Antwerpen. W. Alton Jnes, pass. 13 Ras Fartak n. Suez. Wonosan, 14 te San Francisco. Waterland, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Waterman, pass. 18 Gibraltar n. Rotterdam. Wiel-d recht, pass. 18 Aden n. Mena el Ahmadi. Willem Ruys, pass. 18 Finistèrre n. South- Willemstad, pass. 18 Finisterre n. Southampton. Wonorato, 19 te Napels Weltevreden, 16 te Soerabaja. Wonogiri, 19 v. Suez n. Belawan. Zeeland (KRL), 21 v. Colombo n. Singapore Zeeland (SSM), 18 v. Aarhus n. Huil. Zonnewijk, 19 te Santos. Zuiderkruis, 18 150 m. N.NO. Finisterre. KLEINE VAART Amstelstroom, 18 v. Fowey te Amsterdam. Antje, 17 v. Londen te Amsterdam. Audacia, 18 v. Sarpsborg te Mostyn verw. Auriga, pass. 18 Kiel n. Antwerpen. Admiralengracht, 17 te Amsterdam. Abro, 18 v. Colchester te R'dam. Ahoy, 17 v. Gefle te Rotterdam. Atlas. 16 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Amigo, verm. 18 v. Fur n. Colchester. Annie, 17 v. Hamburg n. Kirckaldy; Ary Scheller, 18 v. Antwerpen te Kopenhagen. Beta, 17 v. Huil te Amsterdam.. Bab T, 16 te Zaandam. Barracuda, 17 v. Fur te Colchester. Batavier I, pass. 17 Burlings n. Bordeaux. Coeta, 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Coolhaven, pass. 17 Kp. Vilano n. Belfast. Deo Favente, 17 v. Gdynia te Amsterdam. Diligentia, 17 v. Londen te Rotterdam. Dollard, 18 v. Gothenburg te Antwerpen. Express, 17 v. Rouaan n. Rotterdam. Ferocia, 18 v. Boston te Belfast verw. Harold, 18 v. Helsinki te Sandefjord verw. Hondsbosch, 17 v. Londen te Rotterdam. Ineborg, pass. 18 Maïinhead n. Reykjavik. Joost, 15 te Kotka. Jaba, 17 v. Delfzijl te Goole. Kemphaan, 17 v. Warnemuende te Rotterdam Lies, 18 v. Urviken te Southampton. Larix, 15 te Stugsund. Leemans, 17 v. Gluckstad te Hamburg. Lydia (i), 17 v. Rotterdam te Antwerpen. Marcella, 18 v. Antwerpen te Gothenburg verw. Markab N, 17 Rotterdam te Warnemuende. Matthew, 17 v. Billingham te Southampton. Meres, 17 v. Porto te Antwerpen. Maasym N, pass. 18 Brunsbüttel n. Leningrad. Monica, 17 v. d. Theems te Rouaan. baggermolen. Muphrid N. 17 v. Limerick te Swansea. Maris Cal Lopez, pass. 17 lie de Bas n. Monte video. Markab, 17 v Horsens te Leith. Merwede, 18 v. Port Lyautey te bremen verw. Mirach N,17 v. Port Lyautey n. Bordeaux. Mirfak N, 17 v. Ilheos te Antwerpen. Nieuwland, 17 v. Leith te Rotterdam. Nieuwehaven, 18 v. Gothenburg n. Rotterdam. Noorderhaven, 17 v. Rostacko n. Ronskar. Nero, 17 v. Venetië n. Triëst. Oosteburgh, 17 v. R dam te Kiel Holtenau. Pascholl, 17 v, Hull n. Gothenburg. Pavo, 15 v. Gent n. Gefle. Ponto, 16 te Gent. Ponza, 13 v. Gefle n. Zaandam. Perregaux, 17 v. Bordeaux te Nantos. Phidias, 18 v. Alicante te R'dam. Rapid, 17 v. Middiesbro te Rotterdam. Rose Marie, 17 v. Rotterdam te Kopenhagen. Remke Leny, 18 v. Vlagrdingen te Rotterdafh. Surte, 18 v. Rostock te Rotterdam. Swift, 18 v. Parijs te Rotterdam. Trompenburgh, 17 v. Kingslynn te Rotterdam. Twente, 17 v. Rotterdam n. Penryn. Theano, 18 v. Dublin, te Amsterdam verw. Trito, pass. 17 Lizard n. Dublin. Veenenburgh. 17 v. Rotterdam n. Middiesbro Westersingel, 18 v. Norrkoping n. R'dam. Wickenburgh, 19 v. Casablanca te Rotterdam verwaent. SLEEPVAART Blankenburglh. 15 terug in de Waterweg van ligplaats lichtschip Goeree. Eibro, 17 Flamborohead gepass n. Rosyth met baggermoletn. Gele Zee, te samen met Loire, 17 150 m. N.NW. Kp. St. Vincent met dok. Hudson, 15 700 m. O.NO Paramaribo. Humber, met baggermateriaal n. Southampton. 16 60 m. Z. ten O. Daedalusrif. Noordzee, 15 te Maassluis. Oceaan, 17 550 m. W. ten N. Bizerta met twee bokken. Oostzee, pass. 16 Kp. Townsend n. Engeland met Shrop Shire. Poolzee, 17 v. Lagos via Dakar n. Maassluis zonder sleep. Rode Zee, 16' v. Dohah n. Colombo zonder sleep. Thames, 16 70 m. N. eil. Balearen zonder sleep. Tyne, pass. 16 Dungeneès n. Aruba met twee bakken. Witre -zee, 17 t.hvv. Lissabon- n. Maassluis zon-# der sleep. Zwarte Zee, pass. 16 ten Zd Malaga n. Azorefl#

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3