GOLDEN FICTION WYBERT Afscheid van Heintje Davids Agenda voor Haarlem ^Hoe is het ontstaan?^ Zie Boven Lichtspoor van meteoriet onthult hoge windsnelheden Vijftig jaar geleden Schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus Toestand in het Haagse slachthuis is gezond Russische virtuozen van superklasse „Niet één dissonant in ai die jaren....99 J Twee torpedobootjagers uit V.S. naar Den Helder Orgelbespeling in Concertgebouw Alleen personeelsbeleid dwong geen eerbied af Ontslag verleend zonder vergunning Juist nu! Weer geheime documenten in verkeerde handen Dit woord: PARKET Rotterdam had een stroomloos halfuurtje Stringfellow treedt af Vierling geboren in Canada Uit Haarlems Dagblad van 19 October 1904 DINSDAG 19 OCTOBER 1954 „Ben ik wel in mijn eigen theater?" vroeg directeur Hm. Deinum gisteravond en er was ook wel reden voor deze verbazing, want het geVurt niet elke dag dat het publiek in de uitverkochte Stadsschouwburg uit volle borst „We gaan naar Zandvoort aan de zee" zit te zingen of dat de trompettist van een show-orkest in gele fantasie hemden de Posthoorngalop de zaal in toetert. Het was dan ook geen gewone voor stelling maar het afscheid van Henriëtte (of liever gezegd Heintje) Davids, dat hier onder grote belangstelling gevierd werd. Inderdaad gevierd, want deze kleinkunste- nares trekt zich eigener beweging uit plankenland terug, omdat zij niet het risico wil lopen dit te moeten doen als zij zich niet meer voor honderd percent voor haar werk kan inzetten. Gevierd ook, omdat het alles bij elkaar een vrolijk programma was, slechts door een korte plechtigheid onderbroken. De heer Deinum was de enige spreker. Hij las een brief voor van de wethouder voor Kunstzaken, die deze avond door ambtsbezigheden ver hinderd was zelf aan wezig te zijn. De heer Geluk schreef daarin onder meer: „Ook op het gebied van de kleinkunst treffen we grote kunstenaars aan, die voor een grote groep mensen van be tekenis zijn. Hun gro te waarde ligt in de ontspanning, die zij bieden aan mensen, die enkele uren uit de dagelijkse zorgen bevrijd willen wor den. Daarom is Haar lem u dankbaar voor alles wat u de bevol king in dit opzicht geboden hebt". Een tweede uitdrukking van deze waardering was een flinke mand met bloemen in de stedelijke kleuren, rood en wit. Namens het huldi gingscomité overhan digde spreker een en veloppe met inhoud, daaraan toevoegende: „Sommigen slaan u misschien niet hoog aan, maar u bent een heel bijzondere fi guur. Want al bent u klein, u behoort tot de groten. U hebt meer dan vijftig jaar lang ontelbaar velen vermaakt met uw vrolijke liedjes en geestige volkstyperin gen". Voorts werd medegedeeld, dat er nog een optreden van Henriëtte Davids moge- llijs is gemaakt en wel in de gemeentelijke Concertzaal ten behoeve van haar bewon deraars, die niet zo gemakkelijk naar de schouwburg komen. Wat blijft er hierna nog voor de recen sent te zeggen over? Heintje Davids mocht gisteren niet zo op dreef zijn als men dat van haar gewend is, zij wist toch haar toe hoorders gemakkelijk in haar macht te krijgen. En hoe groot haar populariteit is, bleek wel toen vrijwel iedereen zonder veel hapering haar succesliedjes uit de re vues van vroeger luidkeels meezong. De aggressieve humor in haar voordracht van „Ik moet het eerst nog eens zien!" sloeg direct aan. Zij behoort op haar eigen ni veau tot de kunstenaars, die hun tekortko mingen in kwaliteiten veranderen. Zij is een type „Je moet me laten keren, ik ben van binnen mooi!" en zij trekt daar profijt van. Zoals zij met haar bonkige allure en haar wat rauwe stem bezit van het toneel weet te nemen en het publiek voor zich wint, dat is maar weinigen ge geven. In haar dankbetuiging wijdde zij enkele woorden aan de nagedachtenis van haar broer Louis en beval zij een collecte aan ten bate van het asthmatische kind. Aan Twee torpedobootjagers van de Ameri kaanse marine, de „Caperton" en de „Hic- kox", zullen binnenkort een vijfdaags officieel operationeel bezoek brengen aan Den Helder. De schepen zullen naar men verwacht in de ochtend van .22 October vastmaken aan de Paleiskade (steiger 33) en daar tot 27 October blijven. De jagers staan respectievelijk onder bevel' van de kapiteins-luitenant ter zee Arthur Parris en Robert W. Pond Jr. Aan boord van de „Caperton", het vlaggeschip van de Ame rikaanse 301ste divisie torpedobootjagers, zal zich de kapitein ter zee Willard A. Saunders, commandant van het 30ste squadron torpedobootjagers en van deze 301ste divisie, bevinden. Beide bezoekende schepen zijn in 1943 gebouwd en hebben zich, zowel gedurende de Tweede Wereldoorlog als tijdens de ge vechtshandelingen in Korea, een bijzondere staat van dienst verworven. Zij meten 2100 ton. ADVERTENTIE Terug uit Parijs met HAARMODE 1954-1955 MOLENDIJK Dameskapsalons Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 DINSDAG 19 OCTOBER Minervatheater: Noordh. Philh. Orkest, m. m. v. Hetty Blok, Heemsteeds? Kunstkring, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Hindoe ballet Mrinalini Sarabhai, 8 uut. Frans Halsmu seum: Herdenking Dag der Verenigde Na ties, 8 uur. Cultura: Oriëntatie-avond Huma nistische Jongerengemeenschap, 8 uur. Her man Robbersstraat (Hectorstraat), tentoon stellingwoning-inrichting, 79 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 8 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Iwo Jima", 18 jaar, 8 uur. Lido: ..From here to eternity", 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geld- roof in Londen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 20 OCTOBER Concertgebouw: Piano-recital Henk van Eeuwijk, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliers straat: Filmavond voor emigranten, 8 uur. Herman Robbersstraat (Hectorstraat), ten toonstelling woning-inrichting, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara', 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel" 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Iwo Jima", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „From here to eternity", 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. het programma werd medewerking' ver leend door de zangeres Truce Speyck, de conférencier Herman Tholen, de imitator Peter Piekos, de pianist Harry de Groot en door Martin Erich met zijn muzikale so listen. D. K. Het programma der orgelbespeling in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op Woensdag van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Toccata. Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach; 2. a. Sarabande grave; b. Soeur Moni- qeu (Rondeau), Fr. Couperin; 3. In memo- riam (Requiem, Pie Jesu. Quid sum Miser, Recordare Jesu Pie), Jos. Jongen; 4. Scherzo, G. Verschraegen; 5. Suite gothique (Intro- ductin - Choral. Menuet gothique, Prière, Toccata), L. Boëllmann. ADVERTENTIE Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnvêrdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij ap. en drog. 0.95, 2.40, 8.83 Er is geen sprake van onhygiënische toe standen of van financieel wankelen bij het openbaar slachthuis van 's-Gravenhage, zo luidde het antwoord dat de wethouder van Economische Zaken van 's-Gravenhage mr, J. van Aartsen gistermiddag op een interpellatie van het P. v. d. A.-raadslid de heer W. H. A. Nuy. De heer Nuy, die interpelleerde tevens namens de overige leden van de commissie van bijstand voor het Openbaar Slachthuis, had een aantal vragen gesteld over de toe standen in het Haagse slachthuis naar aan leiding van de in Haagse bladen versche nen artikelen, waarin de situatie aldaar gelaakt werd. De directeur van het Open baar Slachthuis van 's-Gravenhage, de heer P. van Rijn, heeft inmiddels per 1 Januari eervol ontslag verzocht. Wethouder Van Aartsen zeide voorts onder meer dat de directeur heeft gefaald op het gebied van zijn functie, namelijk wat zijn beleid en in het bijzonder zijn per soneelsbeleid betreft. Te dien opzichte is zijn optreden niet vertrouwenwekkend en eerbied afdwungend geweest. Overigens achtte de wethouder het nodig er duidelijk de nadruk op te leggen dat de directeur en de andere functionarissen wel terdege hart voor hun taak bezaten. De wethouder kende de directeur zeer zeker uitstekende kwaliteiten op technisch gebied toe en noemde hem zeer vakkundig. De hoofdinspecteur voor de Volksge zondheid, belast met het veterinair toe zicht, zo zeide de wethouder voorts, heeft het Haagsse slachthuis gecontroleerd en is tot de conclusie gekomen, dat dit slachthuis op hygiënisch gebied in alle opzichten niet ongunstig afsteekt bij andere slachthuizen in ons land. Ten aanzien van de hygiëne en de slachttechniek staat het hoger dan de eisen welke in ons land worden gesteld. Politierechter Het gebeurt niet al te vaak, dat we Rus sische virtuozen op ons podium te horen krijgen, maar nu het dan toch eens gebeur de kwamen er twee tegelijk, de violist Igor Bezrodnii en de pianist Eugène Malinin en eigenlijk waren het er drie, want de violist concerteerde met een eigen pianiste: Sophia Wakman. Het bleken poddumster- ren vain eerste gehalte te zijn. Igor Bezrodini heeft ons gisteren in de Haarlemse Concertzaal vooral verbaasd met zijn fenomenale vertolking van de Tzigane van Ravel: wat een technisch bravour, wat een temperament, wat een natuurlijke muzikaliteit! Wij hadden deze op de spits gedreven vertolkingskunst ook kunnen waarnemen en bewonderen in de Sonate in E van Handel, die ons, bij alle waardering voor de fraaie toonvorming, toch wat vrijmoedig en geromantiseerd voorkwam. Verder in Thema met Variaties van S. Taniev, waarvan de betekenis hoofdzakelijk wordt bepaald door de vio- listische acrobatie, waartoe het stuk ruime kansen biedt. En ten slotte ook in een karakteristieke bewerking voor viool en piano van een paar fragmenten uit „Peter en de Wolf" van Prokofjev Maar aan d'e Tzigane van Ravel had Bezrodrai een opgave, waarmee hij zich compleet kon manifesteren als fabelachtig virtuoos en als rasmusicus. Met zo'n sterke dynamische stuwing en zo'n overtuigende allure gespeeld, zal men dit kapitale viool- werk zelden horen. Sophia Wakman se condeerde de violist (op een kleine schom meling na) met een gedistingeerd spel, dat aldoor een gevoelige muzikaliteit ver raadde plus een niet alledaagse speeltech- niek. De pianovirtuoos Eugène Maliniin raakte met zijn spel de uitersten van de dyna mische mogelijkheden. Het bewoog zich met verrassend evenwicht tussen de ver stilde klank, die men een indolent karak ter kon toekennen en een krachtsomtlading op hoogspanning, die de grens niet over schreed. Was Ravels Tzigane de hoogste troef in het spel van Bezrodni, zo werd de Me- phisto-wals van Liszt het werk waarmee de pianovirtuoos Malinin het klinkklare bewijs kon leveren van zijn onbetwistbaar meesterschap. Met een Prelude ern Fuga van Sjostakowitsj, een goed gebouwd maar onpersoonlijk, academisch stuk, werden wij weliswaar geboeid door het „stretto" en over het algemeen door de delicate nuancering en het duidelijke klamkweefsel; met de Vierde Sonate van Prokofjev wer den we geconfronteerd met een technische prestatie van belang, zonder dat het werk ons vermocht warm te maken; met „Funé- railles" uit „Harmonies poétiques et reli- gieuses" van Liszt hoorden wij een geraffi neerde interpretatie, die echter deze ver bleekte muziek het leven niet kon inbla zen. Doch met de Mephisto-wals werkte alles mee om, bij alle verbazing om het technisch wonderlijke van de vertolking, ook de muzikale bevrediging te vinden in de klare doelbewustheid van de compo sitie. In ieder geval: wij hebben deze avond een paar virtuossn van de superklasse ge hoord. JOS. DE KLERK Aan de Hillegommer H. J. A. H. de G directeur van een bloembollenbedrijf, die zich Maandag voor de politierechter voor economische zaken te Haarlem te verant woorden had, was ten laste gelegd aan twee leden van zijn personeel ontslag te hebben verleend zonder in het bezit te zijn geweest van een ontslagvergunning van de directeut van het Gewestelijk Arbeids bureau. Op 22 April had hij de twee leden meegedeeld, dat zij ontslagen werden wegens inkrimping van het personeel. Dezen hebben zich in verbinding gesteld met een advocaat; later kregen zij bericht, dat de kwestie geregeld was en dat zij zich op 6 Mei moesten melden. De directeur wilde niet, dat zij terstond aan de arbeid gingen en deelde mee, dat er de volgende dag een bespreking zou volgen. Aan de be spreking hebben behalve de directeur en de twee leden van het personeel ook deel genomen advocaten van beide partijen, waarbij de zaak besproken is. Tot een overeenstemming is men niet gekomen. De directeur betaalde twee dagen later loon uit en is daarna op reis gegaan. De directeur deelde de politierechter mee, dat hij een van de leden van zijn personeel verdacht van diefstal van papie ren en beiden van poging om met de pa pieren geld te ontvangen. Dat was voor hem aanleiding beiden te ontslaan, doen hij heeft die reden niet opgegeven op 22 April. Bij de bespreking op 7 Mei is dit punt wel ter sprake gekomen, maar de beide leden van het personeel weigerden mee te werken aan een onderzoek, waar aan het gehele personeel zou deelnemen. De directeur zei, dat hij op de bespreking had meegedeeld, dat beiden ontslagen waren, op grond van het vermoeden. De beide leden van het personeel zijn inmiddels aangehouden en gedetineerd in het Huis van Bewaring, verdacht van dief stal van de papieren en chantage, waarover hierboven geschreven is. Uit de papieren zou kunnen blijken dat de directeur zich schuldig zou hebben gemaakt aan een overtreding van deviezenbepalingen. De personeelsleden werden door de politie rechter als getuigen gehoord en deelden mee, dat er op de bespreking van 7 Mei niets is gezegd over een ontslag. Veei-tien dagen tevoren was hun wel ontslag aange zegd, maar dit was ingetrokken. De officier van justitie merkte op, dat verdachte de feiten toegeeft, namelijk het geven van ontslag zonder vereiste toestem ming. De directeur meent, dat er van een dwingende réden sprake is, maar hij heeft die niet op overtuigende wijze kenbaar ge maakt. Voor beide overtredingen eiste hij een geldboete van 75, subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt uit Lei den, die als verdediger optrad, herinnerde er aan, dat hier een strafkwestie en civiele procedures aan de orde zijn. Volgens de getuigen is er Van een ontslag geen sprake en daarom kon volgens pleiter geen ver oordeling volgen. Overigens meende mr. Dé Ruijter de Wildt, dat er een dwingende reden voor ontslag aanwezig is: de getui gen weigerden tijdens de bespreking aan een onderzoek inzake het verdwijnen van papieren deel te nemen. Hij concludeerde tot vrijspraak en vroeg voorts de zaak aan te houden tot de uitspraken van de civiele procedures bekend zijn. De politierechter achtte het laatste niet nodig. Mogelijk heeft de directeur een dwingende reden gehad de twee leden van het personeel ontslag te verlenen, maar de eis van dwingend is verloren gegaan, om dat hij eerst een termijn van veertien da gen gaf, het onslag introk en de personeels leden na de bespreking op 7 Mei nog sala ris uitbetaalde. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde verdach te tot twee geldboetes van 25. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nu zoveel mensen om U heen ver- koüden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen. Geef de bacillen geen kans, gebruik „IK ROOK Golden Fiction al van de eerste dag af. Dat zijn heel wat doosjes geweest.... En elke Golden Fiction, die ik rook, smaakt me nog even best als de eerste, 'n Perfect gecomponeerde sigaret. Altijd en altijd de juiste zachte toon in aroma en smaak." Onder ons gezegdtoch maar liever In Haarlems „Huis met de Kogel" is Za terdag een tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus ge opend. De schrijver Olaf J. de Landell leid de het geëxposeerde bij de aanwezigen in, opmerkende dat de opening van een ten toonstelling altijd een evenement is, omdat op dat moment het verlangen naar belang stelling en begrip voor zijn werk, dat in iedere kunstenaar leeft, de kans krijgt ver vuld te worden. De kunstenaar ervaart ook in het meest dagelijkse de ontroering en het visioen. Hij weet een venster te ope nen, waardoor een ander licht valt. De schilder is de vertolker, en verheerlijker van de Schepping en haar ganse meubi lair. Het werk van de schilder wordt zo doende een bril, waardoor de nuchtere mens hemel en hel op aarde leert bespeu ren. Bij Margaretha Verheus is van de hel weinig, van de hemel veel te bespeuren. Zij getuigt van haar appreciatie voor het ge schapene. Spreker nodigde het gezelschap uit om na zijn woorden het tentoongestel de werk te bezichtigen in de geest waarin hij gesproken had; kijkende door het ven ster, waardoor men de droom en ontroe ring kan ervaren, die de schilderes ver tederd hebben toen zij schilderde. De schilderijen en aquarellen van me juffrouw Verheus, die eenstemmig getui gen van een evenwichtige concentratie op het onderwerp, ontlenen hun vriendelijk en innemend aanzien aan de gevoelige en beschaafde hand van hun maakster. Men kan daaruit opmaken dat zij hun ontstaan niet danken aan hevige geestelijke span ningen maar veel meer aan meditatieve beschouwingen. Van het gangbare arsenaal van onderwerpen, bloemen, figuur, stads gezicht en landschap wordt niet afgewe ken. De kleur vertoont geen verhevigingen, blijft gebonden in een fijnzinnige afweging van zachte grijzen. De aquarellen in Thorn en in Meyrueis zijn neergeschreven met een rustige aan dacht en vertellen iets van de stille vreug de die de maakster in deze schone omge ving heeft gesmaakt. Het mag dan waar zijn dat men achter dergelijke stille kunst geen hevige impulsen behoeft te zoeken, ook zonder dat wijst het op een distinctie en liefde voor het bestaande, die steeds zeldzamer worden in deze wereld en daar om verdienen in ere te worden gehouden! OTTO B. DE KAT Het Franse spionnagc-schandaal PARIJS. (Reuter). - Leden van de Franse contra-spion,nagediciist hebben in de huizen van twee beschuldigden in de zaak van het uitlekken van defensiegehei- men de communistische journalist An- dré Baranès en de hoge ambtenaar bij de Defensie Labrusse afschriften van zeer geheime documenten gevonden, aldus werd uit bronnen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken vernomen. Kapitein Jean-August Cazalet, een officier bij het leger die Zaterdag op beschuldiging van verraad werd gearresteerd, was belast met de documenten en had zijn secretaris opdracht gegeven ze te copiëren, aldus deze bronnen. De documenten bevatten maatregelen, te nemen in geval van mo bilisatie, van een plotselinge inval of een plaatselijke opstand en een lijst van be langrijke punten en fabrieken die zouden moeten worden opgeblazen voor de komst van de vijand alsmede maatregelen om de hoofdstad in geval van bezetting te ver lammen. Er waren ook andere documenten gevonden in de hotelkamer van de kapi tein, die sinds 1946 werkte op het hoofd kwartier van het Parijse garnizoen, en wiens naam het eerst door Labrusse tijdens diens verhoor was genoemd. Kapitein Ca zalet, een voormalig ambtenaar bij de PTT, werd luitenant in de verzetsbeweging in de oorlog. Een parket is een klein park, dat is wel duidelijk. Een park of perk is een omheind stuk grond, een besloten ruimte. In het verkleinwoord parket ziet men heel duidelijk in hoeveel richtingen een bepaald begrip zich kan ontwikkelen. Vat men parket op als: afgesloten ruim te, waaruit men niet kan ontsnappen, dan is de uitdrukking: iemand in een moeilijk parket brengen, verklaard. Denkt men aan een afsluiting naar rang of prijs, dan begrijpt men parket als een deel van de toeschouwersruimte in de schouwburg. Draagt men het begrip: omheinde plaats over op de personen die binnen de omheining zetelen, dan is parket in de zin van Officier van Justi tie en openbaar ministerie duidelijk. En tenslotte bezigt men het woord voor blokken, waaruit een ingelegde vloer wordt samengesteld. ^w Als een meteoriet de dampkring van de aarde binnendringt, zoals de Orioniden in de derde week van October met hun vaart van 70 kilo meter per seconde, ont staan er brokken. In dit geval zijn die brokken electronen, d.w.z. nega tief geladen atoomdeel tjes, vrijgekomen bij die botsing. Men kan de lichtflits achter een vallende ster dus omschrijven als „een electrisch geladen ko lommetje lucht". Het hangt van de grootte van de electronenproductie in dat kolommetje af, hoe lang het als een lichte streep aan de don kere hemel zichtbaar blijft. Soms komen er zoveel electronen vrij dat het lichtspoor enkele tientallen seconden of zelfs meer dan een mi nuut blijft hangen. Die electrisch geladen lucht nu heeft de eigen schap, radiogolven en ook radar-impulsen te weerkaatsen. Soms is een „vallende ster" in de luidspreker hoorbaar - onder zeer bepaalde om standigheden - als een fluittoon. Dat is interes sant voor wie zo'n toon herkent, maar van meer waarde is de radar waarneming. Men richt daarbij name lijk de radar-„straal" op het meteoorspoor. De echo van het uitgezon den radar-signaal geeft een inlichting omtrent de afstand van dat licht spoor. Maar wat men eigenlijk wil meten is niet de afstand, doch de verplaatsing. Want het lichtspoor blijft niet op één plaats hangen - het beweegt. En die bewe ging interesseert de me teorologen: zij is immers een rechtstreekse inlich ting omtrent de lucht stromingen in de hoge dampkring. Natuurlijk is de kwestie gecompliceerder dan hier in een paar woorden is weer te geven. Zo moet men bijvoorbeeld nagaan of het lichtspoor zich naar ons toe of van ons af beweegt. Ook dat lukt: men vergelijkt de frequentie van de echo (de terug-ontvangen im puls dus) met een stan- daardfrequëntie en aan de hand van een soort Doppler-effect is dan te zien in welke richting de lichtstreep waait. Ook moet men, om de andere component van deze beweging te vinden, het radartoestel na de eerste waarneming ne gentig graden draaien en dan in de andere richting waarnemen. Door die draaiing komt men terecht op plaatsen die wel 400 km. uiteen kunnen liggen (wie zich herinnert dat een meteo riet per seconde tiental len kilometers aflegt zal niet verbaasd zijn over die enorme lengte van zijn spoor), maar toch mag deze methode be trouwbaar worden ge noemd voor het meten van de snelheid dezer hoge bovenwinden": de gemiddelde windkracht is daar betrekkelijk ge lijkmatig. Ziehier de eerste resul taten van de radarschut terij op meteoorstrepen: men heeft gevonden dat er op tachtig tot honderd kilometer hoogte winden waaien met snelheden, oplopend tot 65 meter per seconde. Hogerop kan het nog veel erger spoken - daarover een volgende keer. G. v. W. Om kwart voor drie gistermiddag kwam er in Rotterdam opeens een kink in de electriciteitskabel. De Maasstad, met uit zondering van een gedeelte van Zuid, zat opeens zonder stroom. Trams vielen uit, bedrijven, die. op electriciteit zijn. aange wezen, stagneerden en voor de brug aan het Mathenesserplein, die toen de storing optrad, juist open stond, vormde zich een file, die steeds aangroeide. Het was een goede middag voor de pontjesbaas, die in de omgeving van de brug een heen-en- weer-dienstje onderhoudt. De oorzaak van de storing was gelegen in de electrische centrale aan de Galileistraat. Op zeker ogenblik was het net voor Overschie te zwaar belast en dit leidde weer tot een storing in de electriciteitsvoorziening van Rotterdam. Maar de zaak was weldra her steld. Na twintig minuten reden in het cen trum de trams weer. Rayonsgewijs floep ten de lichten weer aan en een kwartiertje later konden winkelende dames weer zien wat zij wilden kopen. SALT LAKE CITY (Reuter) De lei ders van de republikeinse partij in de Amerikaanse staat Utah hebben het ont slag aanvaard van Douglas Stringfellow, het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden van Utah, dat Zaterdag in een televisie-uitzending verklaarde, dat zijn verhalen over zijn heldendaden uit de tweede wereldoorlog verzonnen waren. Stringfellow had het doen voorkomen, alsof hij in belangrijke mate had bijge dragen tot het doen mislukken van de Duitse plannen voor een atoombom. BATHURST (Nieuw-Brunswijk) (Reu ter) De 24-jarige mevrouw Lawrence Doucet te Bathurst heeft het leven ge schonken aan een vierling -drie meisjes en een jongen. Volgens de eerste berichten maken moeder en kinderen het goed. De babies zijn ongeveer twee maanden te vroeg geboren. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis in de gemeente Hoedekenskerke goedgekeurd. De bouwkosten zullen even onder de f 100.000 blijven, waardoor rijks goedkeuring niet nodig is. De burgemeester, de gemeenteontvanger en de vijf gemeente ambtenaren van deze Zeeuwse gemeente zetelen thans in een klein kamertje op de eerste verdieping van een oud dorps logement. HAARLEMMERMEER. Onder de landarbeiders in de Haarlemmermeer heerscht groote ontevredenheid tegen het groot aantal werklieden, die uit Gelder land en Noord-Brabant zijn gekomen om de boeren te helpen in 't rooien der bic ten. Een demonstratie van een groot aantal arbeiders te Nieuw Vennep tegen een groot landeigenaar aldaar is mislukt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5