Negentig percent woont aan de der vissers kust Maar IJmuiden levert slechts een derde deel der op varenden voor zijn vloot Toneelwedstrijd Velser Gemeenschap werd veelbelovend ingezet Havenberichten Visserij-varia Levende visserij statistiek Weinig jongeren op de trawlers Dames en H@ren handschoenen Joh. EVGeyer en Zoon Huis zonder vensters Velsen Castricum Heemskerk '^jBrieven aan de redac tie ■S V ■g S3 N >tl M.s Gemeente koopt grond te IJmuiden Bazar Vrouwenbond NVV Noordwijkse redders namen afscheid Velser taf e) tennisclub „Sportief" bracht Bever wijk 3" een nederlaag toe Aquarianen waren bijeen Muziek op Duinenbosch De onderlinge strijd bij De Pion Jeugd bracht verzameling paddestoelen bijeen Wat de tuinders kregen Ruiten stukgegooid Ds. Norel consulent in Wijk aan Zee DINSDAG 19 OCTOBER 1954 -*s '"nfl«mnvfl<i n In de statistische bijlagen van het maandblad van de gemeente 's-Gravenhage vonden wij een aantal interessante gegevens over de leeftijd en de woonplaatsen van de op varenden van de Nederlandse vissersvloot. De bemanningen van de Scheveningse loggervloot blijkt voor bijna de helft (44 pet.) jonger dan 25 jaar te zijn waar onder de meerderheid (35 pet.) zelfs minderjarig is voor rond een kwart 25 tot 40 jaar en voor bijna een derde (31 pet.) ouder dan 40 jaar. Van de laatste groep is het merendeel (17 pet.) boven de 50 jaar; slechts 1 pet. valt in de groep der 65-jarigen of ouderen. In de leeftijdsverhoudingen heeft zich de afgelopen 6 jaar een zekere verschuiving voorgedaan en wel in die zin. dat er sprake is van een toeneming der beneden 25- jarigen van 33 pet. in 1948 tot 44 pet. in 1953. Dit wijst er dus op dat de visserij nog steeds aantrekkingskracht op de jongere generatie bezit. Voor de hoven 50-jarigen zien we eveneens een toeneming, zij het slechts een kleine (van 15 tot 17 pet.), waartegenover de tussenliggende groep der 25- tot 50-jarigen een teruggang vertoont van 47 tot 39 pet. Een dergelijk verschijnsel heeft zich voor de gehele landelijke vloot- bemanning voorgedaan. Daarbij steeg het percentage beneden 25-jarigen van 33 tot 40 en dat der boven 50-jarigen van 16 tot 18, terwiil de tussengroep verminderde van 51 tot 42 pet. De uitholling" van deze laatste groep, ■waarin steeds een hoog percentage vakbe kwame zeelieden voorkomt, moet onge twijfeld worden gezien ais een verlies, ■waartegen de sterke toeneming van jonge, maar niet steeds bekwame krachten, niet vermag op te wegen. Percentage Aantal gemonsterde vissers naar leef- tijdskl. in pet. v. tot dezer eeuw is er voor Scheveningen niet veel veranderd: ook rond 1910 kwam er 93 pet. der vlootbemanning uit deze plaats zelf. Voor de Katwijkse vloot bedroeg het percentage toen 73 en voor de Vlaardingse 65. Voor Katwijk is sindsdien dus van een toeneming, voor Vlaardingen van een sterke afneming sprake wat betreft de zelf voorziening der plaatselijke vloot met manschappen. Gemiddeld voor de drie vloten was toen 81 pet. der mannen afkom stig uit de bevolking der vissersplaatsen zelf. Tegenwoordig bedraagt dit percen tage 75. Dit betekent dus, dat een kwart der vissers van buitenaf wordt aangetrok ken. Waar komen deze vandaan? IJmuiden betrekt een groot deel van zijn vlootbemanning uit Egmond en voorts ook wat uit Noordwijk en de IJselmeerplaatsen. Noordwiik voorziet tevens de Katwijkse vloot voor een klein deel. Vlaardingen trekt vooral vissers uit Scheveningen en Katwijk en voorts uit Monster CTer Heide), Schiedam en Rotterdam, terwiil Sche veningen enkele Katwijkse vissers op de vloot heeft. Bijna de helft (46 pet.) van de beman ning der Nederlandse haringloggers en -trawlers woont in Scheveningen en bijna een derde (30 pet.) in Katwijk, terwijl slechts 6 pet. in IJmuiden en 4 pet. in Vlaardingen thuishoort. Het restant (14 pet.) komt uit andere plaatsen, waarbij Egmond en Noordwijk voorop staan. Sinds 1948 is het aandeel der meeste plaatsen niet veel veranderd, alleen voor Vlaardin gen is 't teruggelopen van 8 tot 4 pet., ter wijl het voor Katwijk steeg van 26 tot 30 procent. Samenvattend is te zeggen: 90 pet. van de bemanningen der vier haringvloten woont aan de Noordzeekust waarbij Scheveningen en Katwijk het leeuwenaan deel (76 pet.) voor hun rekening nemen en slechts 10 pet. in het binnenland. Voorts komt 86 pet. der bemanning uit de haring havens zelf, zij het ook, dat daarbij van een zekere onderlinge uitwisseling sprake is (zonder deze uitwisseling bedraagt het percentage 75), terwijl 14 pet. van elders wordt aangetrokken. Tenslotte bleek nog niet de helft der vissers gediplomeerd te zijn, voor 'n belang rijk deel tengevolge van het feit, dat onder de minderjarigen die rond een derde van de gehele bemanning vormen vrij wel geen gediplomeerden voorkomen. Naar verhouding de meeste gediplomeerden tellen de boven 40-jarigen, die eveneens een derde van de totale bemanning uit maken. ADVERTENTIE M SI Scheveningse vloot S 1948 1952 1953 Katwijkse vloot Vlaardingse vloot IJmuidense vloot 23 34 31 16 14 25 15 16 3.# 9 25 14 16 40 10 30 11 9 34 8 21 15 20 7 4 28 31 30 C n 4) '"TJ iO 3 to O 1 1 1 Gehele Nederl. vloot 32 8 26 16 17 1 Het aantal jeugdigen (beneden 25 jaar) is op de Scheveningse vloot naar verhou ding kleiner dan op de Katwijkse, waar ze precies de helft van het totaal vormen. Hier worden de oudere vissers nog wat sneller door jeugdige vervangen. Het is echter iets hoger dan op de Vlaardingse en zelfs zeer veel hoger dan op de IJmuidense vloot met slechts 11 pet. mannen beneden 25 jaar. Dit hangt samen met de omstan digheid, dat daar uitsluitend de trawlvis- serij beoefend wordt. De voortdurend veel inspanning vergen de werkzaamheden op de trawlers en daar naast de vermindering van het aantal in bedrijf zijnde trawlers benevens de moge lijkheid tot plaatsing in de industrie te Velsen, zijn de oorzaken van het geringe percentage jongeren. Voor het aantal boven 50-jarigen geldt het omgekeerde als voor de jeugdigen: dit is naar verhouding het grootst op de IJmuidense en het kleinst op de Katwijkse vloot. Voor de Scheveningse en Vlaardingse ligt dit percentage nabij het gemiddelde voor de gehele Nederlandse vloot. Vloot en plaats De bemanning van de Scheveningse vloot is bijna in haar geheel, namelijk voor ruim 93 pet. uit Scheveningen zelf afkom stig. Voor de Katwijkse vloot ligt dit per centage niet veel lager, maar op de IJmui dense en Vlaardingse vloten is de situatie geheel anders: daarvoor wordt minder dan de helft, namelijk respectievelijk nog gêen 40 en 30 pet. der bemanningen uit de plaatselijke bevolking gerecruteerd. ïï1 U BO c O QJ O! V '2 g-8 •8 Q H S O XI tg"» Schevingse vloot 1.756 1.639 93.3 Katwijkse vloot 908 827 91.1 Vlaardingse vloot 592 171 28.9 IJmuidense vloot 587 233 39.7 Geh. Nederl. vloot 3.843 2.870 74.7 AIMB0CK GEVOERD - ONGEVOERD in diverse kleuren en modellen vanaf ƒ10.90 en hoger Nu „Okkie", de inktvis van Artis dood is, doet de directie van Amsterdams dieren tuin alle mogelijke moeite om een nieuw exemplaar voor zijn aquarium te krijgen. Daartoe is dr. F. Jacobi, directeur van Artis, thans „op expeditie" aan de Noord kust van Bretagne, waar hij een aantal bijzondere vissen en inktvissen hoopt te vangen voor zijn aquarium. Foto: dr. Jacobi bekijkt een juist gevangen candidaat-octopus. Dames- en Heren-Modes Kennemerlaan 56 IJmuiden Telefoon 4455 De eigenaar van het perceel ter grootte van 145 m2, dat is gelegen op de hoek van de Bik en Arnoldkade en de Prins Hendrik straat te IJmuiden, heeft dit de gemeente in koop aangeboden voor de prijs van f 1100 in totaal. Ingevolge het wederop- bouwplan Oud-IJmuiden (plan C) is de grond bestemd voor de stichting van een café. koffiehuis of verzorgingswinkel, even tueel met bovenwoning. Een spoedige rea lisering van dit wederopbouwplan kan naar de mening van B. en W. worden bevorderd wanneer de gemeente tot de aankoop van het perceel overgaat. De afdeling IJmuiden van de Vrouwen bond van het N.V.V. houdt Vrijdag^ 22 en Zaterdag 23 October een bazar in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Edi- sonstraat 14 te IJmuiden, waarvan de op brengst is bestemd voor sociale doeleinden. De stands zullen gevuld zijn met handwer ken, huishoudelijke artikelen, boeken en kruidenierswaren. Voorts kan men er sjoe len, touwtrekken en een bezoek brengen aan het rad van avontuur. De bazar wordt Vrijdagmiddag 22 October om 14 uur ge opend door de heer H. de Boer, Velsens wethouder van onderwijs. Vergeleken bij de situatie in het begin Duplicaat wedstrijd van bridgeclub „Driehuis" De eerste duplicaat-wedstrijd van de bridgeclub „Driehuis" is docr goede op komst van de leden uitstekend geslaagd. Alle teams waren voltallig aanwezig. De uitslagen zijn: Afd. A: BornCleeren en Schaaperv. d. Vlugt wonnen met 4926 van Geus Jr. Valk en BaartBais; echtpaar Poppe en PenockHoogeduin wonnen met 52—46 van HilligeKuipers en mevr. NeedBosman; OomsKlinkenberg en SnoekNoordman wonnen met 3631 van DupkerNeed en Levietmevr. Berkhout. Afd B: Mêj. StadaBrink en Tol—War- mendam speelden gelijk met 34—34 tegen echtpaar v. Rumpt en echtpaar Ouwerkerk; dames NoordmanKlinkenberg en dames v. DokBruineberg wonnen met 3021 van echtpaar Jonkermevr. v. d. VlugtEek hout; dames OomsSnoek en mevr. v. Hof- ten—Geus Sr. wonnen met 4727 van Krab Wescher en Immingv. Gameren. A.s. Woensdag begint de tweede ronde van de wintercompetitie. ADVERTENTIE Voor een MOOIE en DEGELIJKE UNNENUITZET naar De Ruyter's Manufacturen Kenn.laan 159 - Tel 5905 Maandagavond heeft de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap- pij afscheid genomen van de heer J. van der Niet, schipper van de motor-strand- reddingsboot „Kurt Carlsen" van Noord wijk en van de heren J. van der Wiel en K Van der Wiel, A. J. van Kam, S. Ver loop, J. P. C. van Kam en A. Duindam. Onder hen zijn er die meer dan vêêrtig jaren aan de reddingmaatschappij verbon den zijn geweest. De scheidende schipper heeft sinds 1927 het commando gevoerd op de Noordwijkse roei-reddingsboot, die in 1953 door de ,.Kurt Carlsen" is vervangen. De voorzitter van de Plaatselijke Commissie, mr. G. F. W. van Berckel, burgemeester van Noord wijk, zei, dat zich nu eindelijk de gelegen heid voordoet de dappere bemanning van de oude roei-reddingboot hulde te bren gen voor hun moed en hun prachtig werk van naastenliefde, waarvoor zij hun leven in de waagschaal hebben gesteld. De directeur van de Koninklijke Noord- Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, de heer H. de Booy, dankte de kranige be manning voor alles wat zij voor de maat-: schappij heeft gedaan. Het Noordwijkse station is een der sterkste schakels in de keten van stations der reddingmaatschap pij. De heer De Booy speldde daarna alle scheidende redders de bronzen médaille op en overhandigde hun het daar bij behorende certificaat. Nadat ook ge schenken waren aangeboden, installeerde de heer De Booy de heer C. van den Berg als schipper van de „Kurt Carlsen". Tot degenen die dit afscheid bijwoonden be hoorden vertegenwoordigers van het kust- station te Scheveningen en de heren H Eschauzier, havenmeester van Schevenin gen en S. ten Heyer, schipper van de red dingboot „Arthur". Enige VTC-spelers narnern, alvorens met dé coimretitie te beginnen, deel aan het in Haarlem door Togido georganiseerde tour- nooi, echter zonder resultaten. Het eerste team van VTC startte goed in de 3e klasse tegen Columbia I. Noorman en Voogt wis ten ieder twee van de arie winstpunten te behalen, terwijl Peek de volle winst bin- haalde. Door het dubbelspel te verliezen werd de uitslag 73. In de 4e klasse ging VTC 2 op bezoek bij Johez 4 en behaalde eveneens een 73- overwinning. Hier was het Van Hal, die geen punt prijs gaf, terwijl Keemel en Snelders ieder één partij, als ook het dub belspel verloren. VTC 3 met de spelers De Bock, Koning stem en v. Schadewijk deed het uitstekend en versloeg Geel Wit 3 met 91. Slechts De Bock moest één punt afstaan. Het vierde herenteam en het damesteam brachten het er minder goed af. VTC 4 was in Velsen-Noord op bezoek bij DOKO 1 en kreeg een duidelijke 82 nederlaag te slikken. Saris en v. Hoven boekten beiden, een nul, terwijl Dijkhuizen de eer redde door 2 part iien te winnen. Het damesteam ontving thuis CSV I uit Castricum. Mevrouw Goossens slaagde er niet in tot winst te komen. Mej. Warners won één partij en mej Wijnbergen twee. Uitslag 37. MARKTBERICHT 18 October Andijvie 918; sla 316; spinazie 3466; bloemkool 2359; bospeen 1932; waspeen 1831; postelein 2956; tomaten 34—64; kom kommers 1032; snijbonen 56129; spercie- bonen 55—139; pronkbonen 33—75; prei 1122; spruiten 3467; rode kool 15— "5; groene kool 1529Vr, winterpeen 719; druiven 98. ff Wanneer dé opvoeringen van het toneel spel „Huis zonder vensters" door Advendo in het Hervormd Jeugdhuis het peil van de door de Ve'ser Gemeenschap uitgeschre ven toneelwedstrijd zouden kunnen be palen, dan mocht dit concours reeds bij voorbaat als volkomen geslaagd worden beschouwd. De keuze van het s;tuk en de manier waarop het door Advendo ten tonele werd gebracht, hebben mij tot een enthou siast toeschouwer gemaakt, zodat ik het in zekere zin betreur door de ongeschreven wetten van een toneelwedstrijd te worden weerhouden mijn bewondering in een meer gedétailleerde vorm weer te geven. Het naar een gegeven van Richard Reich dco- Ab van der Linden geschreven toneelspel „Huis zonder vensters" kan zonder enig voorbehoud worden ondergebracht in de klasse, welke helaas in het gemiddelde répertoire van het dilettantentoneel nog te weinig vertegenwoordigd wordt. Ofschoon het allerminst een blijmoedige familie is, waarbij wij door de schrijver worden ge in troduceerd. Eddie de Maar is een gedesil'lusionneerde leraar in de filosofie, die tijdens zijn loop baan op een meisjesschool een onrechtvaar dige vernedering moest ondergaan, waar door hij zich de weg tot een succesvolle carrière voor goed zag afgesloten. Het ont breekt hem dan ook volkomen aan de mid delen om de toekomst van Arthur te kun nen verzekeren, zijn zoon, die tengevolge van een mislukte sche'kundeproef het ge zichtsvermogen volledig verloren heeft. Eén lichtpunt is De Maar evenwel geble ven: het fortuin van zijn inwonende zuster Stella, dat bij haar dood aan Arthur zal worden nagelaten. Stella is door haar blij vende invaliditeit echteT eeri verbitterd wezen, bezeten van èen intense haat tegen de mensheid, waardoor zij met haar a.pgres- sieve houding en sarcasme op het kleine gezin een voortdurende terreur uitoefent. Z'i wordt hier dan ook alleen geduld ter wille van de in het vooruitzicht gestelde erfenis. Het spel krijgt een dramatische wending, wanneer Stella op een gegeven moment te kennen geeft haar advocaat te willen be zoeken, teneinde het testament te verande ren ten gunste van een asyl. Dit voornemen betekent in zekere zin haar doodvonnis, want Eddie, die het fortuin nu aan zijn zoon ziet ontgaan, wordt door haar gewij- Meubilair voor de Openbare lagere scholen Door de toeneming van het aantal leer lingen is voor enkele scholen te Velsen de aanschaffing van meubilair noodzakelijk gebleken, terwijl B. en W. van Velsen het voorts voor een aantal scholen een ver eiste achten, de aanwezige verouderde schoolbanken te vervangen door leerling sets. De kosten van een en ander worden geraa.md op f 47.600. Bij de aanvang vain het nieuwe schooljaar moesten voorts zo wel voor het openbaar lager onderwijs als voor het openbaar kleuteronderwijs ver schillende lokaliteiten ingericht worden. De hieraan verbonden kosten hebben respec tievelijk f 550 en f 850 bedragen. B. en W. stellen de raad in verband hiermee voor, een crediet van f 49.000 te verlenen. zigd inzicht tot vertwijfeling gebracht en besluit daarom uiteindelijk Stella nog tijdig uit de weg te ruimen. Koelbloedig en met raffinement weet hij daarop een reeks van situaties te enscèneren, waardoor een on schuldig meisje straks na de misdaad als de moordenares zal word'en aangewezen. In het begin gaat het er op lijken dat deze sluwe opzet een redelijke kans van slagen heeft doch dan blijkt ook dit bijna vol maakt opgezet moordplan een zwakke scha kel te bezitten, waardoor Arthur tenslotte in de gelegenheid wordt gesteld ziim vader als de ware moordenaar te ontmaskeren. Een beklemmend stuk dus. waarvan het navrante gegeven door middel van een steeds boeiende dialoog door Ab van der Linden met een onmiskenbaar vakman schap op papier werd gebracht. In de eer ste taferelen wist hij zijn ware bedoelin gen knap achter een sfeervolle inleiding te verbergen, die het publiek evenwel toch de spannende zekerheid verschafte, dat de be woners van dit huis aangrijpende verwik kelingen te wachten staan. Én de toeschou wers werden in deze veronderstelling geen moment teleurgesteld, want hun intense belangstelling bleef onverflauwd gaande In hoeverre het Advendo is gelukt deze moeilijk te spelen karakters vorm te geven, mag nog niet in het openbaar beoordeeld worden, doch ongetwijfeld heb ik na de uitspraak van de jury nog voldoende ge legenheid op deze knappe voorstelling te rug te komen. Thans moet ik volstaan met het signaleren van een éclatant succes. JAN VAN DAM. Vorige week is het de damclub „Sportief" gelukt de eerste zege te behalen op Bever wijk III. Joh. Bos gaf Sportief de leiding, maar na een kwartier moest J. Wesselius in E. Andrea de meerdere erkennen, zodat de stand 22 werd. Door J. Jansen, die zeker een klasse beter speelde dan zijn tegenstan der R. Schutter, en een overwinning van J. Slager op A. v. Son. verd de stand 6—2 in het voordeel van Sportief. Aan de overge bleven zes borden werd door de IJmuidena- ren fel gestreden voor de overwinning. P. Bakker verhoogde de score door A. Romijn een nederlaag toe te brengen. In deze partij keek de Beverwijker een remise over het hoofd. De partijen Gé MooiK. Nijman en J. JonkerG. v. d. Waal werden remise. (104 voor Sportief). In een gedwongen stelling gaf J. Broersma op tegen F. Andrea, waardoor de overwinning voor de IJmui dense dammers een feit werd. H. Lichtendahl verloor daarna van N. Adelaar en wegens het late uur bood A. Albers remise aan J. de Boer aan, zodat de einduitslag 137 werd voor „Sportief". Deze overwinning zal een goede stimulans voor de Sportiefmannen zijn, om beslagen op het ijs te komen in de zware thuiswed strijd tegen het sterke „Stabiel" uit Sant poort op 5 Novembe-. Onderling Voor de onderlinge competitie in groep B zijn voorts gespeeld: J. de RuiterH. Veld man 11; A. RasD. C. Koster 20; P. WesterwalB. Glas 02; M. MengerC. de Ruiter (afgebroken). De stand in groep B is als volgt; H. Veldman 9 uit 5; J. Bakker 7 uit 4; C. de Ruiter 7 uit 5; J. de Ruiter 7 uur 6. B. Glas behaalde de eerste overwinning op P. Westerwal en heeft nu de laatste plaats verlaten ten koste van A. Ras èn H. Dijkhuizen, die nu samen met ieder 2 punten onder aan de ranglijst staan. Vrijdag worden de onderlinge wedstrijden bij Sportief voortgezet. „Het is verkeerd het aquarium dag en nacht te belichten. Want er zijn bijvoor beeld planten, die bij dag zetmeel fabrice ren en deze planten gebruiken de uren der duisternis om dat zetmeel af te voeren." Aldus de Amsterdamse bioloog, de heer K. Werner die Maandag in hotel De Rustende Jager een interessante lezing hield voor de Castricum.se aquarium-terrariumvereni- ging Roodvinzalm. De hem beschikbare tijd liet de heer Werner niet toe een be paald onderwerp te behandelen; daarom sprak hij over aquariumwetenswaardig heden van algemene aard. Dat de bioloog lang bleef stilstaan bij de belichting en doorluchting van „de bak" was zijn toe hoorders kennelijk best naar de zin. De heer Werner bleek geen voorstander van een permanente verlichting en ook had hij weinig goede woorden over voor het tel kens verzetten van de planten, die men immers de tijd moet gunnen te wennen. Het uitdunnen van de planten achtte spreker niet nodig, want ook dat heeft de aqua riumhouder zelf in handen door middel van belichting. „Zorg, als het kan, voor lampen, die rode stralen in hun spectrum hebben. Dergelijke lampen hebben even eens een goede invloed op het leven van de vissoorten," zeide de heer Werner ver voleens. Wat het kweken betreft, vernamen de aquarianen dat niet altijd het voorjaar de tijd bij uitstek daarvoor was, daar er vis soorten zijn, die in November of December comptabel zijn voor het voortbrengen van jonge vis. „Schroef uw vis niet op met poeders. Misschien hebt u met deze poeders bij het kweken éénmaal succes, doch later zult u de kwaliteit van de vissen sterk achteruit zien gaan. Bewandel de natuur lijke weg. De wenken, die de heer Werner aan de vele dames en heren van Roodvinzalm gaf, zullen zij ongetwijfeld ter harte nemen. Tenslotte werden er een flinke serie licht beelden vertoond waarbij de bioloog een explicatie gaf. Het was een avond waar Roodvinzalm met genoegen op terug kan zien. Een stampvolle toneelzaal van het pro vinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Castri cum is Maandagavond getuige geweest van het optreden van de Castricumse Ac cordeon Vereniging onder leiding van Alb. v. d. Wolff en de boerenkapel De Rogge- bouwers. De C. A. V. speelde zes nummers waarvan de fantasie van de Italiaan Lu- nazzi „Brise et Mistral" met ere vermeld dient te worden. De boerenkapel speelde dat het een lieve lust was tal van polka's, walsen en wat dies meer zij en dat alles werd op „treffende" wijze aangekondigd door Klaas Rogge, gestalte gegeven door de heer Jo Lute. De Castricumse schaakclub De Pion heeft in hotel Meijer aan de Dorpsstraat de par tijen voor de onderlinge competitie voort gezet. In afdeling A was Walter Uhl de enige die zijn partij tegen P. Slinger in een over winning wist om te zetten. De ontmoetin gen tussen J. HoltesJ. v. d. Born, P. Ro- zingJ. Bos; J. v. d. BornP. Molenbroek; Werner UhlTh. de Smalen en J. Holtes- C. Bennes, eindigden alle in remise. C. J. Heeck versloeg in de tweede afde ling H. Hoogervoorst, A. Kortekaas won van J. v. d. Bey en dr. A. P. W. A. M. de Jongh behaalde de volle winst op S. van Weeren. J. de Liefde speelde remise tegen D. Keetbaas evenals P. Zwart tegen P. Beekman. De uitslagen in afdeling C zijn als volgt: C. Mittendorf—P. Beentjes 0—1; H. NiemeijerH. Heuseveldt 10; P. Ker- stensnotaris A. van Cranenburg 01. „Herfsttooi" slaagde uitstekend In de openbare lagere school van Heems kerk is een tentoonstelling gehouden van paddenstoelen, die tot dit doel werd bijeen gebracht uit de Provinciale duinen van Wijk aan Zee tot aan Bergen onder leiding van de heer J. H. Kortenhoef, opzichter bij het P.W.N. De expositie werd geopend door burge meester H. Nielen, die er op wees dat Heemskerk trots kon zijn op hetgeen hier bereikt is, dank zij het hoofd der school, de heer A. van der Laan. Dit werk, dat door de jeugd zelf werd verricht, dient om de jongeren liefde voor de natuur bij te bren gen, maar de ouderen kunnen hier nog wat van leren, aldus de heer Nielen. Hierna werden de belangstellenden rond geleid door de heer Kortenhoef. Op de tentoonstelling vindt men de meest uiteenlopende soorten van padden stoelen, die in deze omgeving voorkomen. Naast de zwamsoorten heeft men nog een grote verzameling bessen geëxposeerd. De heer R. W. A. Muyen heeft een groot aantal vetplanten en cactussen beschikbaar gesteld, die een passende omlijsting vor men. Als geheel maakt de tentoonstelling een verzorgde indruk, waardoor een bezoek meer dan de moeite waard is. Maandag 18 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Canopus van Kotka. Wiros van Gothenburg. Burgundia van Go thenburg. Artemis van Bremen, Ponza van Geffle. Vechtstroom van Liverpool. Eemland van Hamburg. Trude K. van Otterbacken. Panny van Frederikhamn. Plato van Kopen hagen. Vertrokken zijn. Cargill naar Stahlburg. Hollandia naar Cardiff. Carib naar Curagao. Deo Favente naar Gdynia. Prijzen van Maandag. Gr. tong 3,50 2,90; grm. tong 2,822,46; kim. tong 2,50 2,08; kl. tong I 2.24—2,08; kl. tong II 2,08— 1.90; tarbot I 2,301 70, per kg. Tarbot IV 7640: tongschar 8579; schartong 65; kim. schol 6344; kl. schol I 4841; kl. schol II 4618: schar 2820; v. haring 1410; ma kreel 2816; grm. schelvis 4541; kim. schelvis 5541; kl. schelvis I 4436; kl. schelvis II 3724; wijting 3112; gr. gul 6254; midd gul 4840; kl gul 36—26; poon tjes 26, per 50 kg. Gr. kabeljauw 224—144; gr. koolvis zw. 9080, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 340 kisten tong en tarbot, 12 kisten tongschar en schartong, 815 kisten schol, 160 kisten schar, 6585 kisten haring. 630 kisten makreel. 1230 kisten schel vis, 400 kisten wijting, 155 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten poon, 85 kisten koolvis, 43 kisten diversen. Totaal 10.460 kisten. Besommingen van Maandag. IJM 6 Norma f29.850; IJM 21 Gelria f20.160; 1 trawler met f27.500; IJM 208 f7730; KW 126 f5460: KW 166 f4130; KW 155 f3150; KW 107 f3700: KW 84 f4210; KW 65 f2440; KW 125 f4790; KW 26 f2540; KW 169 f4110; KW 89 f5880; KW 114 f5540; KW 10 f5730; SCH 135 f3690: KW 40 f3770; KW 24 f4510; KW 7 f8260; KW 74 f9640; KW 29 f3810; KW 21 f550; KW 34 f3980; KW 98 f 3990; KW 77 f435; KW 53 f840; KW 12 f 1950; KW 210 f 1760; KW 133 fi 140; BU 33 f4330; RO 29 f630; AM 17 f4920; IJM 3 f650; IJM 11 f 1360; IJM 5 f3870; IJM 228 f810; IJM 23 f2520; TX 14 f2560. Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Maandag in Castricum de volgende prijzen: spercie- bonen 6598, andijvie 714, knolselderij 1219, bospeen 1417, spruiten 5067, spinazie 3749, Sla 6—11, prêi 1419, bmloemkool 2552. Een inwoner van Castricum, wonende aan het Schoutenbos, heeft Zondagmiddag in overspannen toestand alle ruiten van zijn woning kapot gegooid. Het werd zelfs zo erg, dat de rijkspolitie er aan te pas moest komen om de man tot bedaren te brengen. De Castricummer is later naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zo lang de predikant der Ned. Herv. Ge meente in Wijk aan Zee, ds. J. Wiersrna, in militaire dienst is zal het consulent- schap waargenomen worden door ds. J. O. Norel. (Verkort weergegeven) Verklaring. Het bondsbestuur van de Nederlandsche Culturele Sportbond volgt met grote belangstelling die overgang van de verkapte beloning in de sport naar het openlijke professionalisme, semiprofessio- nalisme of premiestelsel. De Nederlandsche Culturele Sportbond meent, dat in de eerste plaats ieder mens vrij moet ziin in de keuze van zijn beroep of ontspanning. Zij heeft dan ook geen be zwaar tegen de invoering van de beroeps- sport. Deze is lang niet nieuw meer; ze is echter door de huiddice sanering van de door het verkapte professionalisme aange vreten voetbalwereld in de bijzondere be langstelling gekomen. De Nederlandsche Culturele Sportbond meent verder, dat het uitgangspunt van de heroepssport uiteraard een geheel ander is, dan dat van de amateursport. Het spel element is de sport ontnomen. De amateuristische sportbeoefening is de enige mogelijkheid voor goede en verant woorde vrije-tijdis-besteddng, die, dank zij de wederkerige beïnvloeding van lichaam en geest, belangrijk kan zijn voor de ka raktervorming. Goed gerichte eerzucht is een stimulans voor alle werk en vooruitgang. Wanneer de prestatiedrang in de wedstrijdsport wordt gegrond op persoonlijk financieel voordeel, of tot een commerciële aange legenheid vervalt, is alle ideaalstelling ver dwenen. Ze is dan een gevaar voor vorming en opvoeding en verzwakt de sportieve moraal. De Nederlandsche Culturele Sportbond stelt, dat professionalisme en amateurisme in de sport wezenlijk tegenover elkaar staan. De aantrekkingskracht van premies en betalingen is wel een feit, maar in de hui dige ontwikkeling is het, vooral in het be lang van de jeugd, noodzakelijk, dat de amateursport zuiverder komt te staan. Ze zal haar eigen weg moeten bewandelen, organisatorisch gescheiden van de (semi) beroepssport. De Nederlandsche Culturele Sportbond wijst in zijn rijen al'le professionalisme en semi-professionalisme af en wenst zijn ernstige bezorgdheid tot uiting te brengen, speciaal over de gevolgen daarvan voor de jeugdsport, waaraan elementen dreigen te worden toegevoegd, die het wezen van deze onvoedende vrije-tijds-besteding aantasten. Alleen het zuivere amateurisme zal de sportiviteit kunnen bevorderen. Gevoed vanuit zijn socialistisch verant woordelijkheidsgevoel blijft de Nederland sche Culturele Sportbond het als zijn taak zien een cultureel verantwoorde ontspan ning te stimuleren, die de mens vreugde biedt. Zij blijft op de bres staan voor een amateuristische volkssport-beoefening, die als ideaal de vrije mens in de gemeenschap beoogt. i

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7