WINKELEN IN IJMUIBEN VOOR EN TEGEN Zo maar een paar schoenen! Wijn? 1 i® 8Ri fc L Kennemerlaan-complex individualiteit en samen doen „In Velsen Noord heeft de winkelstand het moeilijk" Lokkende etalages „Ik koop hier graag" STERK „Ik liever niet" Wijn drinken Vierde in successie werd een succesje lissJl. WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 13 WU NHANDELenS LUTERll Wijnhandel-Slijterij D. GEUS België breidt visserij uit tot de Kongo Mn EEN STAD IN OPKOMST heeft haar voor en haar tegen, een winkelstand, die zich bij deze ontwikkeling tracht aan te passen evenzeer. En aangezien de klant koning geacht moet worden in ons geval koningin terwijl bovendien slechts uit de botsing der meningen de waarheid tevoor schijn kan komen, hebben wij twee IJnniidense huisvrouwen gevraagd hun mening te zeggen over de middenstand, waar mee zij dagelijks moeten omgaan. Twee meningen van jonge vrouwen, waarvan de ene uit Rotterdam kwam en de andere uit Haarlem. Zij bleven bei den objectief, voorzover dat mogelijk kan zijn bij het op stellen van een bepaalde mening en hun opvattingen wer den niet beïnvloed door de liefde voor de plaats, die nog maar kort hun plaats is. Links vindt ge de dame, die wèl graag in IJmuiden winkelt, rechts haar tegenpool, die om aangegeven redenen en wegens voor haar verantwoording komende oorzaken niet van ganser harte cliënte is van de Velsense middenstand. IK HEB JAREN in Rotterdam gewoond, ben daar getrouwd en kreeg er drie kin deren. Toen mijn man naar Velsen werd overgeplaatst en het huizenprobleem een oplossing had gevonden, waren we al eens een paar keer wezen kijken. Het viel. eer lijk gezegd niet mee. De gedachte ,.moet ik in dat rijtje" staat me nog duidelijk voor de geest. Maar het móest en ik moet zeg gen, we zijn gauw gewend. Het huis was comfortabel en aan zand in de aardappe len waren we wel gewoon geraakt in een der nieuwe wijken van Rotterdam, waar het ook bar stuiven kon. Een openbaring werd echter de winkelstand voor mij: vlak bij huis en alles op een kluitje. Voor grote bestellingen moest ik in mijn vorige woon plaats een half uur met de tram en dan nog eens bussen, maar in IJmuiden liggen zowel de zaken voor „grote aanschaffin gen" als voor dagelijkse behoeften vlak bij elkaar. En hoe langer men hier woont, hoe meer men het idee van de winkelwijken krijgt, gezellig om langs te lopen en niets duurder dan de stad. In het begin moest ik even wennen aan de manier waarop het slag mensen in Rotterdam is wellicht wat vriendelijker dan hier in het hoge Noorden, maar met een grapje is die wat ruwe bolster meestal wel los te weken. De sortering is goed en door de moderne zaken overzichtelijk uitgestald. Alleen mist men hier het werkelijke warenhuis. Ik kan me voorstellen, dat de winkeliers daar wei nig zin in hebben, maar ik geloof uit er varing te spreken als ik zeg, dat een wa renhuis alleen maar de loop vergroot en de aantrekkingskracht van een winkelcen trum doet toenemen. Mag ik even een klein beetje critiek laten horen? De winderigheid van de win kelwijken hier is opvallend. Nu waait het blijkbaar altijd in IJmuiden, zodat daar alleen wat aan te doen zou zijn als de blok ken wat meer ingebouwd zouden zijn of die Lange Nieuwstraat wat meer onder broken zou worden door inspringen (wordt aan gewerkt, mevrouw, red. IJ.C.). Voor het overige niets dan lof. De kleine zaken in de Trompstraat, waar ik nogal eens kom, zijn bizonder plezierig wat de omgang met de klanten betreft en ook de grotere in de nieuwe blokken be ginnen er in te groeien. Ik heb nu eenmaal een zwak voor uitersten: of een knus oud winkeltje, of een modern pand, als het maar proper is. En daarin schieten de IJmuidense winkeliers in geen enkel op zicht te kort: de winkels zijn uitermate schoon en ze nodigen als het ware uit tot kopen. Dus kóóp ik er. Mevrouw J. de W.K. OVER DE VRAAG, „Waarom koopt u niet in IJmuiden" is heel wat te schrijven. IJmuiden, of beter gezegd Velsen, zal heus op de duur wel een aardige plaats worden, waar het gezellig uitgaan en winkelen is. Maar dan zal er ook nog heel wat moeten veranderen. U heeft me gezegd en er wordt van me verwacht dat ik in enkele regels mijn mening weergeef. Nu dan, laat ADVERTENTIE Neen, koop niet „zo maar een paar schoenen"! Laat ons U raadgeven. Dan bent U altijd beter af. Goede schoenen beschermen Uw voeten, Uw houding en Uw gezondheid expertA voor beter ockoetswerk KENNEMERLAAN 95 - TELEF. 4037 IJMUIDEN HOOFDSTRAAT 136 TELEF. 8493 SANTPOORT ik het puntsgewijs omschrijven. 1. Ik koop niet in IJmuiden omdat er zo weinig keus is, dat in de eerste plaats. Niet op elk gebied, dat wil ik nu ook weer niet beweren. Wat de herenmode betreft, kan het er mee door. Over moderne meu belen, gewone meubelen trouwens ook, damesmode, gordijnen, schoenen en vloer bedekking zullen we het maar niet eens hebben. Merkartikelen bijvoorbeeld speciale soorten schoenen zijn hier niet aan te treffen. Het originele, het „gewaag de" onder de artikelen ontbreekt in de Velsense zaken. Soms ziet een zaak er dan eens keurig verzorgd aan de buitenkant uit, maar komt men binnen, dan is men maar oh zo beperkt in de keus. De stan daardmodellen en producten zo van de bekende dertien in het dozijn zijn er te kust en te keur. Wat een grote stad biedt is er heus niet te vinden. U zult zeggen, tegenstandster, dat busreisje kost u extra geld, maar. 2. Voor ontelbare artikelen wordt in IJmuiden een hogere prijs berekend dan in Haarlem. Laatst nog met een pyjama, zelfde kleur, zelfde fabriek, zelfde stof: het scheelde een gulden. En wanneer je dan voor het gezin meer boodschappen op een middag doet, wel, dan komt dat busgeld er dubbel en dwars weer uit. 3. Wat de service in de IJmuidense za ken in het algemeen betreft: het personeel is weinig geroutineerd en weet niet op de juiste wijze met de klant om te gaan. En tenslotte is het zo: de klant koopt, niet de verkoper. 4. Wanneer een huisvrouw een middag je wil winkelen wenst zij gezelligheid, wil ze een kopje koffie drinken: enfin, ze is een middagje uit. Zo iets in Velsen begin nen? Waar is die gezelligheid in de Kennemerlaan, waar is een behoorlijke lunchroom (misschien zelfs één met een strijkje) of een bij grote zaken behorend zitje om een goede kop koffie of thee te drinken en waar. 5. Waar zijn in Velsen de smaakvol in gerichte etalages. Waarlijk, op het gebied van etaleren is men in onze stad-aan-de- zee nog niet ver gevorderd. Laat men mij wel goed begrijpen: dit is de algemene in druk. Er zijn enkele, maar dan ook heel en kele zaken, die werkelijk elke week over een uitstekende en een lust voor het oog vormende etalage beschikken. En vandaar dan redactie, vandaar dat ik eenmaal of meer malen in de week winkel in Haarlem. Het is te hopen, dat er op sommige punten in de toekomst in Velsen verbetering zal komen. Er komen nu winkels langs de Lange Nieuwstraat en het Marktplein en het Plein '45. Een echte gezellige winkel wijk zal het wel nimmer worden; daar is alles te uitgestrekt voor en is de winkel wijk van de Lange Nieuwstraat te pal op een drukke verkeersweg gebouwd. De Kennemerlaan is hier nog een kansje te geven. Op Zaterdagmiddagen is het er soms gezellig druk. Storm wat moet dat op de Lange Nieuwstraat worden met eerf OostWest gelegen winkelstraat. Tja, en dan tot slot, wil er verbetering komen, dan zal IJmuidens middenstand tot het besef dienen te komen, dat bij de winkelende huisvrouw en ook wel bij de man, andere inzichten en verlangens zijn gegroeid, in de loop der jaren. Een modeshow is al een stap in de goede richting, maar laten de getoonde artikelen dan ook uit voorraad leverbaar zijn. Wanneer alle zakenmensen nu eens het „Dat is niets voor IJmuiden" uit de gedachtenwereld verbannen en wan neer er op verschillend gebied nog ont brekende zaken bijkwamen, wel dan kan het wellicht iets worden. Maar voorlopig winkel ik nog in Haarlem. Met busgeld van drie kwartjes, met gezelligheid, met ser vice, met (desnoods) gratis thuisbezorgde boodschappen. Dat laatste mag desnoods voor zesde punt tellen als reden „Waarom ik niet in IJmuiden winkel". Mevr. J. Z.DE K. ADVERTENTIE De winkelstand in Velsen-Noord, die sedert de geweldige terugslag door de oorlogs jaren thans langzamerhand ongeveer is teruggebracht op het oude peil van vóór 1940, althans in aantal, doch in vele opzichten veel beter is geoutilleerd dan in de periode van de landelijkheid, toen Velsen-Noord in de dertiger jaren nog „Wijkeroog" was, bezint zich, daartoe mede gedreven wegens de grote concurrentie in de nabuursteden, telkens weer op nieuwe middelen om het publiek in de eigen plaats te houden. soen zijn gebouwd, bij de winkels aan de galerij hadden aangesloten, zou dit, volgens ,,Wijkeroog"-kringen de gehele winkel stand in Velsen-Noord ongetwijfeld ten goede zijn gekomen. Nu vraagt men zich af en met reden wanneer de voorgenomen winkelgalerij eens zal worden volgebouwd. Naast deze galerij gaapt nu al sedert 1949 een lelijke open plek in het „stads"-beeld. Voor wat de voorgenomen woningbouw in „De Gilden" betreft, zal een streven naar enige kleine behoeftewinkels alsnog de gehele winkelstand van „Noord" kun nen bevorderen, waneer er bovendien aan wordt gedacht een goede verbinding van de wooncentra naar het winkelcentrum voor te staan, zodat men niet zal zijn aan gewezen op naburige gemeenten en het kopen in eigen plaats door de voorgestane verbindingen in nog groter mate kan sti muleren. Want, zoals van „Wijkeroog"-zijde wordt opgemerkt: gaat nu nog altijd vijftig pro cent van het te besteden kapitaal naar Beverwijk, terwijl ook Haarlem, doch voor een zeer gering deel, kopers uit Velsen- Noord trekt. De winkelstand van Velsen-Noord heeft liet ondanks het vooroorlogse aantal, doch met een uitstekende outillage in de meeste gevallen, niet gemakkelijk. Een zeer be langrijke factor vormen de inkoopvereni gingen van de grote bedrijven. Hier wordt volgens zegslieden uit de winkeliersvereni ging „Wijkeroog" op ondeskundige wijze handel gedreven door personeelsleden, die zonder wettelijk omschreven diploma's geen kennis van zaken dragen. Maar desondanks en mede wegens het feit, dat de vooroorlogse winkelspreiding zich thans veel meer heeft beperkt tot enige buurtverzorgingszaken, willen de winkeliers in de bundeling van de vereni ging „Wijkeroog" steeds meer gaan berei ken. Sedert jaren is de W.V.W.-zegelactie éen van de trekpleisters en door de nieuwe zegelactie, die unieke kansen biedt aan de kopers, zal daarvan zijn de winkeliers in Velsen-Noord, die in de WVW tot een uitstekende samenwerking zijn gekomen, overtuigd de winkelierstand in „Noord" er zeker in slagen het publiek te binden. Weliswaar kost deze actie de deelnemers twee percent van hun totaalomzet, maar dit zal er door vermeerderde omzet weer uitkomen. Aanvulling nodig Wil het publiek in Velsen-Noord zich volledig op de winkelstand kunnen oriën teren, dan zouden nog enkele ontbrekende branches voor een welkome aanvulling kunnen zorgen. Thans ontbreken onder anderen nog zaken in dames- en heren modes, een viswinkel en een horlogerie, waarvoor aan de winkelgalerij nog ruim schoots plaats is. Dit werd zo ongeveer drie decennia terug ook al gezien en de winkeliers in „Wijker oog" zochten toen al hun gezamenlijke kracht in de winkeliersvereniging „Wijker oog." In die tijd was alles nog zeer dorps en dit kon moeilijk anders omdat het Noordelijk deel van Velsen nog zoveel lan delijkheid bezat, die nu jammer genoeg wegens de intensieve woningbouw en de vérstrekkende uitbreiding niet meer terug te vinden is. Voor de oorlog was er de gezellige Wij- kerstraatweg, die al aan het begin bij de ponten aan beide zijden en tegenover elkaar een klein centrum van aardige win kels had, waaronder zelfs een herenmode zaak. Verderop aan deze straat vond men diverse grotere en kleinere verzorgings winkels, die wel geen breed bestaan had den, maar toch in elk geval in die tijd op een bijna vaste omzet konden rekenen. Aan de Kanaalkade en in de Burgem. Weertsstraat en Kruisstraat waren even zeer verschillende zaken gevestigd, allen met dorpse inslag, die evenzeer als de voormalige winkels aan de Koningsweg nabij de Hoogoven-spoorhalte en de later aan de Pelsstraat (eveneens exit!) en oude Melklaan verrezen winkels in de be hoeften van de bewoners ruimschoots kon den voorzien. Nog anders Met de wederopbouw van Velsen-Noord en de daarmede gepaard gaande uitbrei ding van het woongebied, waardoor vrijwel niets meer herinnert aan de oude situatie, die straks nog verder gaat wijzigen, wan neer ook het Gildenplan wordt verwezen lijkt, is er tevens in de winkelstand een grondige verandering gekomen; een veran dering overigens, die wel steedser vormen heefi aangenomen, doch voor wat de stand van de diverse zaken aangaat, nu niet be paald hebben bijgedragen tot de vorming van een weloverwogen winkelcentrum. Van de zijde van de winkeliersvereniging „Wijkeroog" had men verwacht, dat de gemeentelijke overheid er naar gestreefd zou hebben om één flink zakencentrum te doen verrijzen aan de Wijkerstraatweg. Nu is en blijft (zeker nog wel enige jaren) de voorgenomen winkelgalerij, die thans nog slechts uit vier zaken bestaat, een zeer on volledig geheel. Indien de acht grote win kels, waaronder de apotheek, die thans in één complex tegenover het Stratingplant- Heeft U belangstelling voor Telef: 562.9. k Luistert U dan eens naar het pro gramma van de A.V.R.O. op Zondag 24 October van 22.05—22.50 uur. Oriehuizertsritweg H61. Driehuis-Velsen is niet zo duur als U denkt. Wij leveren U reeds een goede FRANSE LAND WIJN voor ƒ1.90 per fles Rood - Wit - Rosé Een ruime keuze andere wijnen steeds voorradig. Wij adviseren U gaarne. Driehuizerkerkweg H 61 Driehuis - Telefoon 5629 GROTE SORTERING BINNEN- EN BUITENLANDS GEDISTILLEERD (Van onze correspondent in Brussel) Enkele Belgische vissersvaartuigen vissen in de monding van de Kongostroom en de Atlantische Oceaan. De aanvoer bedraagt amper 1.1 millioen kilo vis per jaar, maar men verwacht een grote uitbreiding van het verbruik daar de negers graag verse vis eten. Met de financiële hulp van het gouverne ment-generaal van de Belgische Kongo werd het kapitaal van een particuliere maat schappij van 36 tot 78 millioen frs verhoogd. Een moderne ijsfabriek zal het nodige ijs leveren voor het vervoer van de vis in koel wagens naar de grote centra. De grote vijan den van de vissers zijn de krokodillen. Niet dat zij zoveel vis eten, maar af en toe ver scheuren deze reptielen de netten. m •A',:: ■w* W$m- S V i ^wmmmwwmmmmKrn, 1 v V i êk i De strakke horizontale lijn van het nieuwe complex van v. d. Broek en Bakema, dat op de hoek de firma Glas zal herbergen, vormt een onder breking van de Velsense Dtidok- O architectuur, die voor de Lange Nieuwstraat wordt gebezigd. Onze tekening geeft de naaste toekomst weer; de foto laat het huidige stadium van dit grote warenhuis- annex win kelcomplex zien, waar behalve Glas de apotheek Kuylman, de firma's De Boer-Bas, Albert Heyn, Steenhuizen, v.d. Kolk en Loendersloot hun nieuwe onderdak zullen vinden. AL HEBBEN DE WEERGODEN niets onbeproefd gelaten de bouw van IJmuidens nieuwe winkelcentrum zo veel mogelijk te vertragen de tegeltjes voor de mozaïek-pilaren op de beide uiteinden van de zakenrij zijn op hun plaats gemetseld terwijl de arbeiders zich moesten verschuilen onder een dekzeil morgenmiddag wordt deze glorieuze reeks panden van architect W. H. J. Hoosemans overgedragen en morgenavond trekt Sneeuwwitje door de Kennemerlaan -om heur zeven dwergen het openingsritueel symbolisch te laten verrichten. En daarna komt het publiek aan de beurt om bezit te nemen van de pronkjes van winkels, die de afsluiting vormen van de nieuwe woonwijk benoorden het vroegere Kennemerplein, zoals deze na de oorlog als een bizonder geslaagde en architectonisch homogene wijk ontstond. bouw en -inrichting moest worden gezocht en de individuele wensen dienden zoveel mogelijk verwezenlijkt te worden. Acht belanghebbenden hebben de han den ineengebracht; de grootste gemene deler der opvattingen omtrent winkel- Wie in dit licht de oplossing beziet, welke de heer Hoosemans vond voor zijn laatste werkstuk, zal moeten toegeven, dat hij er in slaagde de uniformiteit van de gevel te Aan de Westelijke top van de Lange Nieuwstraat is het knusse winkelwijkje groeiende, dat voor de omgeving van de Moerberg een bizondere aantrekkingskracht oplevert en als tegenhanger van de Kennemerlaan een moderne conceptie van de winkelbouw laat zien. bewaren zonder te vervallen in een doods geheel: vooral dit laatst-gereedgekomen complex zakenpanden vertoont een speels heid (vooral „onder de luifel" uiteraard) die weldadig aandoet en waarmee de win keliers die moesten overschakelen van het „eigen houtje" op het samen doen, stuk voor stuk tevreden kunnen zijn. Van Oost naar West zijn in deze win kelgalerij ondergebracht: De Zaan- landse schoenhandel, de fa Bischoff, boekhandel A.. de Jong, kunsthandel Wilderom („Porcellano"), de groente en fruithandel Ros, Simon de Wit, sla- Butter en de firma Koi't. De meest Oostelijke, de schoenhandel dus, heeft de zaken groot aangevat en liet het intérieur op uitermate smaakvol- moderne wijze ionrichten. Een trappenhuis verbindt het souterrain met dp eerste verdieping; een smaakvolle decoratie in gezandstraald glas sluit dit souterrain af. Moderne decoraties op de étage zorgen hier samen met een groot, onderbroken glasvlak aan de zijkant voor het moderne, lichte intérieur, waarmee cleze schoenenzaak zich kan meten met de beste onder de stedelijke zaken. Zonder luifel, maar met een zonnescherm toont zich Bischoff aan den volke een lage uitsparing in de gevellijn: ook hier een moderne zaak, die in de negentien meter diepte, welke tussen straat en straat be schikbaar was, een zeer aanvaardbare op lossing van de ruimte-indeling vond. Dan: boekhandel De Jong. Eveneens perfect ver zorgd met alle kleine verfijningen van de nieuwe opvattingen over de inrichting van een zaak, die in de eerste plaats licht ver langt. De kunsthandel Wilderom heeft -wer kende met de kunstnijverheidsproducten, moderne woninginrichting, een origi neel, ietwat barok lijnenspel in het inté rieur gebracht. Bij de vier bedrijven, die de hoek afsluiten vallen de beide con sumptie-goederen-zaken op: een moderne groentezaak, wier ingang met één hand beweging terzijde te schuiven is zodat de groentewinkel een hal wordt, daarnaast een slagerij met een opvallend grote diep te, annex slachtplaats, die straks mooi als worstfabriekje kan dienen als het abattoir staat. Het winkelcomplex heeft in totaal, zo deelde de aannemer de heer P. Zwart mee, 430.000 stenen gekost in het begin liep het niet altijd even vlot met de aflevering van dit materiaal en er is 45 weken aan gewerkt. Nou.... gewerkt....: men zag ongeveer 80 dagen verloren gaan aan vorst, vacanties en regen. Maar niettemin is, sinds de eerste voorbereidingen in Decem ber ter hand werden genomen, een repre sentatief stuk werk geleverd, dat het aan zien van het nieuwe IJmuiden helpt ver hogen. Wie zeggen wil, dat de winkel man een gemakkelijke stiel ge kozen heeft en op velours d'Utrecht zit, hij zegge het. Maar gelijk zal hij nimmer krijgen, want nergens ter we reld wordt zoveel leed door staan als op het vlondertje of de mat achter de toonbank nérgens. Daar zij.n d'e mevrouwen, die ik met mevgod zou willen aan spreken. Zij bellen altoos op in het korte moment, dat de winkelman naar ad'em en een dampende aardiappel hapt: in het kortstondige stukje geluk tussen de middag. Zij zeggen dan: „Och, breng onmiddellijk even eens half ons mager góéd mager hóór rookvlees vatn het peend. Ik heb gasten. En doe er een kwart potje mayonnaise bij, wil je?" Óf zij zeggen door die telefoon op een moment, dat des Zater dagsmiddags de cliënten elkan der vertrappen aan gene zijde van de toonbank: „Nu heb ie gisteren een kilo suiker ge bracht in plaats van een pond." Ze zeggen dat met een intona tie, of ik het verschil niet weet tussen een pond en, twee pond. En of ik diat pond teveel maar even wil terughalen. Als het zomert in Nederland en de regen gudst dientenge volge onvervaard tegen mijn regenpijpen en langs de rand van mijn hoed sijpelt een kwellend straaltje, dat beneê bij de trappers pas ophoudt, laat mevgoi de winkelman rijden. Twee kilometer heen en twee terug, want het had den geen Maria's moeten zijn maar Brusselse Kermis. Mijn glimlach is er wijs en lankmoe dig door geworden, want er zijn sinds bet prille begin van de middenstand mevrouwen en mevgod geweest en ze zullen er blijven tot de laatste win kelman begraven is d'oor een geplombeerd warenhuis-direc teur met een visrokerij in zijn souterrain en. een autoshow- room op de zesde verdieping. En dan nóg had het geen ma kreel mogen zijn, maar u i t- s I u i-t e n d roze pink zalm. Weet ge. wat ik had willen worden, als ik geen winkel man geworden was? Winkelman. Natuurlijk. Want de lusten wegen d:an wel niet tegen de lasten op en als de mannen van het kadaster en de griffie des avonds hij hun blonde vrou wen zijn thuisgekomen en ze hebben hun drie boterhamme tjes met boterharnspek, abri kozenjam en chocoladiehagel- slaig gegeten en hun kopje thee van 72 cent per ons gedronken Tnéémt u toch de beste thee, mevgoi, het is voordeliger, heren!), dan zeggen deze man nen van kadaster en griffie tegen hun blonde vrouwen: koon, laat ons een kuiertje ma ken. Of: kom, we gaan nog even naar Piet, het boek te rugbrengen, waarmee ik me gisteren zo kostelijk vermaakt heb. Hebbie et al gelezen? En wij? Wij hebben alléén maar blonde vrouwen. Of zwarte. Maar we wandelen hoogst zelden met deze vrou wen en aan een boek komen we nimmer toe. of het moest het grootboek ziin of die gebun delde verhandelingen over de omzetbelasting, d'e vestigings wet en de vereveninffsheffing, de notulen van de K.N.M.B., de notulen van Van Nellie en van Jansen en Tilanus. Ach, ik bedoel natuurlijk de réke- ninigen. En dan de nieuwe étalage. O, ia, de nieuwe étalage. De koek jes hebben een week lang links gelegen en ziin nu dus vee voeder geworden, de capucij- ners van de nieuwe oogst mo gen wel eens verruild worden voor een kunstig torentje van pakken gort. En dat vliegende huisvrouwtje-aan-een-draadje van Omelo of Moonlight of hoe heet dat wasmiddel, hangt me óók de keel uit. Als de kinde ren naar bed moeten, kunnen ze in de étalage een kusje komen halen. Nee, dan hebt u het in die andere branches makkelijker. Had ik moeten weten, was ik ook in sigaren en sigaretten begonnen; overgeven, dank u meneer, da:g meneer weer een stuk van een daggeld ver diend. Krijgt u een punthoofd van de merken? En is het warm en toch vochtig houden van de zaak met het oog op het knappen, breken of on- rookbaar worden van de voor raad een probleem op zichzelf? Ach ja, natuurlijk dbt ik daar niet aan gedacht had. De manufacturen, zegt u? Dat moet een vak zijn meneer: altijd in de puntjes gekleed, altijd nette mensen in de zaak en. .Wat u zegt? Geen dróad te verkopen, een voorraad rui ten om het wereldkampioen schap doedelzakblaeen mee te winnen, waardeloos vanwege de modeChangeant re genjassen niet meer gewild? Geen personeel te krijgen. Dus u hebt óók wel eens wat, merk ik. Maar waarom houden we er dan niet met z'n allen mee od, mijne heren en ga tóch bij het kadaster of de griffie. Pensioen gegarandeerd en kinderbijslag evenzeer. Waarom zegt u? Omdat het leven een spel is en het spel pas leven? Heel juist: u bent dus een geboren winkelman en u zult het blij ven. Maar tóch: nergens ter wereld wordt zoveel leed dtoor- staan als op het Vlondertje of de mat achter de toonbank WINKELIER (niet Lampenier)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15