2>sa - Zsa Veren igi n „Koninklijke" schepen vielen erg in de smaak Agenda voor Velsen Huisman toont zich een knappe en taaie verdediger Kennemer Lantaarn De Nederland had er succesbrengers aan Visverbruik in België is te laag „Because you're mine" in Thalia Santpoort Beverwijk Wijk aan Zee Heemskerk Old Clothes New Om de wereldtitel dammen uit de IJmond Dammers worden officieel ontvangen Castricum 17 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Arbeiders verkiezen vlees Santpoort's Bloei opent met Chandu Filmavond voor aspirant-emigranten De heer Jae. Visser overleden DBY CLEANING ONLY „Ketty jokt nooit" bij „Watervliet" CRB vraagt koninklijke goedkeuring aan Propaganda-avond van „De Macht van het Kleine" „Het grote concert" in Luxor Mevrouw Versélewel presidente-af Teamwedstrijden als bedrijfsontspanning Toneelavond voor Katholieke huisvrouwen Keus over de plaats van de weekmarkt WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 ENIGE TIJD GELEDEN hebben we het in deze rubriek gehad over de lotgevallen van de passagiersschepen „Rembrandt", „Vondel" en „Grotius" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die gedurende 19061907 in dienst werden gesteld. Dit drietal werd in 1910 gevolgd door de „Prinses Juliana", welk passagiersschip ook al aan een beschouwing onderworpen is geweest. Dit is later de „Costa Rica" gewor den van de K.N.S.M. Deze nieuwe schepen vielen bij het rei zend publiek zodanig in de smaak, dat langzamerhand besloten kon worden ver schillende oudere schepen eveneens door schepen van het nieuwere type te ver vangen, die nog groter waren dan de voorgaande. Zo gaf de Mij. „Nederland" na de „Prinses Juliana" de opdracht voor de bouw van nog drie passagiersschepen, die een jaar na elkaar opgeleverd konden worden. Het was in 1911 dat bij de Neder landse Scheepsbouw Maatschappij in Am sterdam de „Koningin der Nederlanden" gereed kwam. In 1913 kon de Mij. Feye- noord in Rotterdam de „Koningin Emma" overdragen en in 1914 werd het drietal gecompleteerd met de „Prins der Neder landen", gebouwd bij de Nederlandse Scheepsbouw Mij. De foto laat de „Koningin der Neder landen" zien varende op het Noordzee kanaal. Dit mailschip mat 8225 bruto reg. ton en 5020 netto bij een lengte van 138,73 m, breedte van 16,81 m en een diepte van 10,26 m. De „Koningin Emma" was 9181 ton groot en de „Prins der Ne derlanden" 9201. De Nederlandse koopvaardijvloot was verrijkt met drie nieuwe mailschepen, doch dit belangrijke feit werd overscha duwd door het uitbreken van de eerste wereldoorlog. De gevaren ter zee bemoei lijkten een normale vaart en van de drie schepen was de „Koningin Emma" het (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische visserij doet goede zaken. In de afgelopen maanden is vijf millioen kilo vis naar de Belgische havens Oostende, Heist, Zeebrugge en Nieuwpoort gebracht. De opbrengst bedroeg 41 millioen francs. Kabeljauw brengt 40 a 45 frs per kilo op, garnaien 39 frs (drie gulden), tong 35 a 50 frs en tarbot 30 a 45 frs. De meeste vis wordt gevangen door de IJslandvloot en door de trawlers in de visgrond „De witte Bank". Het verbruik van vis is België is niet groot. Uit een enquête van de Brusselse hoogleraar prof. Jacquemijns blijkt dat verse vis slechts 1.11 percent vertegenwoordigt in de uitgaven voor levensmiddelen van een gemiddeld arbeidersgezin. Vlees daarentegen slokt 25.73 percent van de uitgaven voor levensmiddelen op. Het. jaarlijks succes van de verkoop van „Hollandse maatjes" in België, het zeer grote verbruik van mosselen en oesters uit Zeeland bewijst dat de gemiddelde Belg niet afkerig staat tegenover het visproduct als de vers heid wordt gegarandeerd. De Belgische visserij krijgt goede prijzen maar het bedrijf zou beter renderen indien een grotere hoeveelheid vis in het binnen land werd verbruikt. De prijzen zouden dalen, maar de visser en de handel zouden meer verdienen door de grotere verkoop. Vis is nog teveel een maaltijd die men we gens godsdienstige voorschriften alleen 's Vrijdags ter tafel brengt. In een speciale voorstelling valt de stem van Mario Lanza Donderdagavond in Tha lia te beluisteren in de film „Because you're mine", een aardige musical, die waardig bevonden werd voor de Konink lijke voorstelling na de kroning van Koningin Elisabeth. Het geheel is opge bouwd uit een grote hoeveelheid zoete noten bij elkaar, want het verhaal is weer bijzaak, Toch is dat niet onvermakelijk, want Renaldo Rossano, de gevierde opera tenor, moet onder dienst en krijgt het daar zwaar te verduren van zijn minder fijn besnaarde wapenbroeders. Tot Renaldo zich openbaart als de heldenzanger en alles weer koek en ei is, temeer daar één van de voormalige plaaggeesten in het be zit is van een charmant zusje, dat vocale ambities heeft. Renaldo een niet eens zo onverdienstelijke schepping van Mario zelf verliest het lyrische hart op slag aan deze Bridget en de film eindigt na tuurlijk met een bevestiging van haar titel. Evenwel niet dan nadat er nog even een stevig robbertje gevochten wordt en er stof te over is gevonden om zeventien songs tot hun recht te laten komen. De technicolor van deze rolprent is af en toe uitermate geslaagd. F. ADVERTENTIE WOENSDAG 20 OCTOBER IJMJIDEN Thalia, 20 uur: „De boekaniers der ze ven zeeën". Toneelver. PALVU, 20 uur, Rex: To neeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 14-17 uur. VELSEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 13.30 uur, Rex: schoolvoorstelling „Esmoreit" door toneelgroep „De Phoenix". DONDERDAG 21 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Because you're mine". Toneelver. PALVU, 20 uur, Rex: toneel uitvoering. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, zaal Abelenstraat 1, lezing. VELSEN Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur wethou der van Sociale Zaken. De „Koningin der Nederlanden" ongelukkigst. Het schip is niet ouder ge worden dan twee jaar, want op 22 Sep tember 1915 vond het zijn einde onder weg van Batavia naar Amsterdam. De „Koningin Emma" liep die dag bij het Sunk lichtschp op een mijn. Het schip werd nabij de Sunk op een bank gezet en is daar verloren gegaan. De gehele be manning en alle passagiers konden wor den gered, benevens een gedeelte van de mail. De „Koningin der Nederlanden" en de „Prins der Nederlanden" zijn gespaard ge bleven, hoewel zij in gevaarlijke zönes ge bezigd zijn. De schepen hebben het lang niet gemakkelijk gehad. De „Koningin der Nederlanden" is nog gerequireerd geweest door de Engelsen. Toch werd in die oorlogsjaren nog een nieuw passagiersschip aan de vloot van de Mij. „Nederland" toegevoegd. Dit was de „Jan Pieterszoon Coen". Dit in 1915 gebouwde schip kwam tot zinken in de Meidagen van 1940 tussen de IJmuider pieren. Toen de oorlog voorbij was ging men eerst in de twintiger jaren weer tot uit breiding van de passagiersvloot over. Als eerste kwam in 1920 de „Johan de Witt" gereed. In 1926 volgde de „Pieter Cor- neliszoon Hooft" en in 1928 de „Christiaan Huygens" alle in IJmuiden welbekende schepen omdat zij menigmaal de sluizen zijn gepasseerd. Genoemde schepen, die intussen ook afgevoerd zijn, verdrongen op hun beurt de „Koningin"- en de „Prins der Nederlanden". Ze konden niet al te best meer meekomen en het gevolg was dat men elders naar emplooi zocht. Dit betekende voor de „Koningin der Neder landen" het einde. In 1932 viel dit schip in slopershanden. De „Prins der Neder landen" kreeg nog enige jaren uitstel, maar verdween tenslotte in 1935 uit de registers van de Nederlandse vloot. We gens verkoop naar Italië bleef deze mail stomer enige jaren in de vaart. Toebeho rende aan de Soc. An. Cantiere di Porto- venere te Spezia kreeg het de naam „Aquilea" onder welke het intussen ver loren is gegaan. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Evenalls in Februari is het aan het be stuur van Santpoort's Bloei gelukt de Am sterdamse telepaath Chandu te engageren voor het geven van een voorstelling in het Jeugdhuis van de Nederlandse Hervorm de Gemeente in Santpoort. De honderden belangstellenden die vorig maal moesten worden teleurgesteld omdat het Jeugdhuis te klein bleek om allen te kunnen herber gen, krijgen nu de kans de avond bij te wonen. Het bestuur heeft namelijk besloten al lereerst de leden in de gelegenheid te stel len plaatsen te bespreken. Het programma zal verschillend zijn van dat van Februari, doch uiteraard wel neer komen op de onderwerpen telepathie, handschriftkunde, gedachten projectie en memoteohiniek, op welke gebieden hij en kele demonstraties zal geven. Voor hen die willen emigreren houdt een reis- en passageibureau op Vrijdag 22 October een filmavond in het Kennemer Theater te Beverwijk. Het programma ver meldt kleurenfilms met een lezing 'over de vervoersmogelijkheden naar Canada, Australië, Amerika en Zuid-Afrika. Dinsdagmorgen om even zes uur is de vijftigjarige heer Jac. Visser uit de Deken Waarestraat te Beverwijk, die als kook- meester in de cellulosefabriek van Van Gel der Zonen juist de nachtdienst had beëin digd en per bromfiets op weg naar huis was, in de Corverslaan onwel geworden en overleden. De heer Visser, die in het open bare leven en speciaal in het leven van de Hervormde kerk van Beverwijk, waar hij tot de notabelen behoorde, een vooraan staande plaats innam, was een zeer gezie ne figuur. Weer aan schot De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" zal vandaag (Woensdag) een aanvang maken met het winterprogram- ma, waarin men voornemens is meer om prijzen te gaan schieten dan in voorgaande jaren. Een groot aantal nieuwe leden werd in de afgelopen weken ingeschreven. Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een zwarte glacé dameshandschoen en een bril. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodorus H. W„ z. van Th Albers en W. J. Wijergangs; Bodo W., z. van C. M. Scherpenhuysen en J. G. N. Slichter; Maria A., d. van G. Tiebosch en H. M. Heyne; Gerarda D. J. M„ d. van K, J. Koster en G. M. M. Koning; Agatha M. C., d. van C. F. Bloedjes en A. Beentjes; Jacobus M., z. van M. Schuyten en C. E. Beentjes; Johannes M., z van A. Jordens en M. A. Beentjes. ONDERTROUWD: P. Dekker en M. J. Komen; P. A. J. Vendel en C. Koper. GEHUWD: G. Gijzen en M. C. Vonk; Th. A. Bruins en C. M. van den Kommer. OVERLEDEN: M. Kloes echtg. van L. Kluft, 32 jaar. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 De toneelgroep van de buurtvereniging „Watervliet" gaat Zaterdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk haar nieu we seizoen openen met een opvoering voor de leden van de klucht in drie bedrijven „Ketty jokt nooit", naar het Amerikaans bewerkt door Ad Pool. De regie is van mevrouw M. Hoefmao-Spronk. De uitvoering wordt besloten met een bal, waarbij de muziek wordt verzorgd door The Musical Players. De Castricumse Redding Brigade „De Strandlopers" heeft Dinsdag in hotel De Rustende Jager het huishoudelijk reglement en de statuten vastgesteld. Ter verkrijging van de Koninklijke goed keuring zullen het reglement en statuten naar de minister worden gezonden. Voor adspirant-leden is de leeftijd op 15 en voor leden op 16 jaar gesteld. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer J. de Vries, die een groot aantal leden welkom kon heten. Nu volgende week de twee spelers, die om de werelddamtitel strijden de laatste vier partijen in Velsen spelen, is er grote belangstelling voor de resultaten van de voor gaande acht gespeelde partijen. Thans is er een vierde gedeelte van de wedstrijd voorbij en driemaal remise is het resultaat. Voor de gewone dammer is remise gelijk spel, maar de vele kenners in Velsen kijken met belangstelling naar het vertoonde spel. En dit laatste is ongetwijfeld in het voordeel van Roozenhurg. Huisman is uitdager en bij gelijke aan- pen bij om een foutje van de tegenstander komst (b.v. 12 remises) behoudt Roozen hurg dus zijn wereldtitel. We mochten derhalve verwachten dat Huisman zou gaan optreden en moeilijke en gecompli ceerde va-banque partijen aan serie zou gaan spelen tof uiteindelijk een voor sprong was veroverd in deze tweekamp. Niet verliezen Niets van dat alles. Huisman blijft in zijn tactiek van de laatste drie jaar vol harden: overzichtelijke partijen, op af stand vechten en niet verliezen. In deze tactiek is de verlieskans met zijn spel- kracht miniem. Huisman is er als de kip- „Arsenicum en oude kant" bij TOY De R.K. toneelstichting „T.O.V." te Be-J verwijk heeft voor de eerste uitvoering in het nieuwe seizoen, die eind November zal plaats vinden, in studie genomen het toneelspel „Arsenicum en oude kant". Re gisseur is de heer H. Tros. De afdeling Beverwijk van „De macht van het kleine", de vereniging voor de ver zorging van lijders aan vallende ziekte houdt op Vrijdag 22 October in het Her vormde Verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk een propaganda-avond. Het programma wordt verzorgd door pa tiënten van „Meer en Bosch". Tevens zal een geluidsfilm over het werk worden ver toond. „De Flora van Zuid Afrika" Voor de leden van de tuinbouwstudie- club Beverwijk zal mevrouw C. G. Iden- burgSiegenbeek van Heulekom uit Lei den vanavond (Woensdag) in ,,'t Cen trum" een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „De flora van Zuid- Afrika'. „Blijf zitten waar je zit" De Beverwijkse toneelvereniging „Ha venkwartier" geeft op Vrijdag 29 October in het Kennemer Theater een opvoering van het toneelspel „Blijf zitten waar je zit". De regie is in handen van de heer Chr. Sluiters. De vereniging Nederland-U.S.S.R. houdt op Donderdag 21 October in het Luxor- theater te Beverwijk een filmavond. Ver toond zal worden „Het grote concert", een kleurenfilm, waarin voorkomt Russisch ballet en opera met medewerking van de danseres Galina Veianowa en het ballet, koor en orkest van het Grote Theater te Moskou. Na vijf ronden bridgen bij „Never Down" Nadat de vijfde ronde in de onderlinge competitie van de R.K. bridgeclub „Never Down" te Beverwijk is gespeeld, is de stand als volgt: 1. Van der GeestPonein 292,81; 2. W. GroenTesselaar 290,20; 3. Fluitman snel en sterk af te straffen. In het kampioenschap van Nederland 1953 en in het wereldtournooi 1952 bleef Huisman ongeslagen, maar deze tactiek zal in de tweekamp falen. Roozenburg kent zijn tegenspeler door en door. Was de eerste partij een soort verkenningspartij, waarin de wereldkam pioen ongetwijfeld de toon-aangevende speler was, in de tweede partij zagen we Roozenburg knap voordeel behalen op de steeds terugtrekkende Huisman. De stand van de tweede partij bij de 45ste zet was: Niet onberoerd Morgen wordt de loftrompet gestoken aan de Kennemer- laan, maar dat wil niet zeg gen, dat de rest van Velsen onberoerd blijft door de pres taties van een stukje harer bewoners. Een winkelstand is tenslotte één winkelstand en als het de linkerhand wél gaat zal ook de rechter schoon wor den, om niet een bekend Chi nees wijsgeer te spreken. Waar mee niet gezegd wil zijn, dat dit altoos in de praktijk uit komt ook. Niettemin: laat mij de feest vreugde verhogen door een aantal losse flodders af te schieten ter begeleiding van de vuurpijlen, die deze krant el ders oplichten. Middenstandsflodders, wel te verstaan. En niet altijd van die positieve, want menig mid denstander meent min of meer te moeten vermageren als ge volg van de vele zorgen. Zorgen, waarin men zich in dit vak dient te hullen alvo rens de „baat" komt. Of denkt ge soms, dat al die mooie nieu we panden alom in de gemeen te uit pure weelde en overvloed voortsproten. Echt niet; heb ben verscheidene middenstan ders mij in het oor gefluisterd: het is hard aanpoten gn nauw keurig slagen tellen. Hoofdzorgen Die van de Lange Nieuw- straat, waar zich een plukje winkels bevindt bij het lang verbeide' en nog steeds niet ko mende raadhuisje hebben nog andere zorgen ook: men stoot daar het hoofd in het trappen huis, men heeft ramen aan de voorkant der bovenwoningen, waar slechts met behulp van een zeer lange - of een week- lang stijve - nek doorheen te kijken is. Men noemt het ge heel zeer oneerbiedig kippen hok. En waarom die vloeren zo ongelijk moeten liggen is de bewoners evenzeer een radeloos raadsel. Leunen op plastic Als u straks schoentjes gaat kopen bij de Zaanlandse, de nieuwe dus aan de Kennemer- laan, mag u ook even op het plastic leunen. De leuning van de trap is namelijk van plastic en heet hier: „Mipolan". Beneden ziet ge in de ach terste gelederen des schoen winkels vermoedelijk niet al leen een allerliefst meisje, dat graag even voor u zal knielen als gij het nog niet voor haar hebt gedaan, maar ook een stuk sierglas van de Haarlem se glazenier Pronk. Een pronkje dus in elk geval. Het stelt niets voor en het is toch wel aardig, want het was voor het eerst, dat een glaskunstenaar wat mocht doen in een nieuwe IJmuidense zaak. En ik moet zeggen, dit transparante glazen zeemon ster, dat ook voor een spiegel ei in kwarto zou kunnen door gaan, doet het bést. Racen Er is anders wél gerept met het nieuwe complex van de Kennemerlaan. Op het balcon was verleden week een eerbaar timmerman bezig met een ha mer spijkers te slaan in het hout van de balustrade en de ze goede werker had een schil der op zijn hielen, die tien cen timeter achter zijn nijvere han den de kwast hanteerde. Smaak En dan belééft een aannemer wat in die allerlaatste dagen voor de opening. Een tegelaf dekking is niet naar de zin van de eigenaar: tegels afhalen, nieuwe opzetten. Of liever een houten bedekking Accoord, hout. Hóut, gauw! Er is een héél enkel keertje wel ereis een klein boos woord- je gevallen. Klein, hoor; mor gen is het weer helemaal ver geten en vergeven. Zo zijn ze dan ook weer. Maar niettemin en altoos: van harte met de schone rij en dat het maar botertje tot de boom mag worden. Vervelend en onnodig Een van de weinige oorden, waar de IJmonder het steen van de stad en de rook der fa brieken een wijle kan vergeten is het park „Velserbeek", dat dan ook op mooie Zondagen een intensief bezoek ontvangt. Van families, die hertjes voe ren, van paren, die elkander voeren en van grote samen scholingen van loslopende jon gelieden, die anderen voeren. Dat laatste kan de toets der redelijkheid meestal wel door staan, want tenslotte moet de jongelingschap èrgens een beetje uit de band springen en zolang dat zich bepaalt tot meisjes-plagen en iets te hard over de Linde- en Beukenlaan fietsen alia. Wie zich er aan ergert, hij bedenke, zelf ook jong te zijn geweest. Maar de overmoed gaat wel eens wat te ver, zegt mij een rustig huisvader, die met zijn gade en kroost de herfsttinten en overgebleven paddestoelen iangs de slingerende achter paadjes van „Velserbeek" liep te bewonderen. Een paar IJmuidenaren van het slag, dat nog tussen servet en tafellaken verwijlt, voerde over die kronkelende wegge tjes, waar het wielrijden tot de streng verboden liefhebberijen behoort, een ronde van Velser beek op, dat de grintstenen in het rond en de kinders in het kreupelhout vlogen. Of daar niets tegen gedaan kan worden, klaagt mijn schrij ver, want het rijdt de spuiga ten uit en het heeft nog een grote mond ook. Trouwens, zo zegt hij: waarom wordt het fietsverkeer eigenlijk hoe-dan- ook toegelaten in Velserbeek: door het op de hoofdlanen te permitteren worden de minder- gehoorzame jongetjes wat al te makkelijk verleid tot het in slaan van zijpaden. En er kan wat deksel, zo besluit hij, toch voldoende gefietst worden in de wereld, dan dat het dorado voor vele wandelaars óók nog door fietsen (en ook veie brom mers) ver-u-weet-weld hoeft te worden. Geblaf Er heeft zich, blijkens een epistel van een dierenvriendin uit deze gemeente, op de open bare weg deze week een klein incident afgespeeld, dat het wanbegrip in bepaalde zielen tekent. Op een zonnige achtermid dag ze kómen weer voor, gelieven liet een mevrouw in Velsen heur hondje uit. Het beest dartelde zowat over de straat en blafte zijn levens vreugde uit tegen een passe rende fietser, die daarover in grote woede ontstak, zijn rij wiel verliet en het als een dis cus om zich heen ging zwaai en onder het uitroepen van le vensgevaarlijke bedreigingen voor de hond en adembenemen de aankondigingen voor de vrouw. Dat was nét, wat de viervoeter nodig had om alle energie, die hij op kon brengen op het dansende mannetje te ventileren en het werd dus een heel spectakel op straat met de buurtgenoten gratis op het frontbalcon. De dierenvriendin heeft vol maakt gelijk, als ze verkon digt, dat die fietsende tandak- ker of tandakkende fietser zo ge belieft de zaken wel wat onverstandig aanvatte, maar ze vergeet, dat loslopen de en dan ook nog blaffende honden een ware ergernis voor de fietser kunnen zijn. Dè oplossing is: de hond aan de lijn of tenminste onder appèl houden. LAMPENIER J. Schaaper 289,20; 4. DuinP. Ponein 278,23; 5. SchramKuys 272,25; 6. echtpaar Groen 264,33; 7. Dames Schaap—Schaaper 261,25; 8. SchuytSchuyt 258,20; 9. Alden- kampTervoort 258,13; 10. MohrVendel 255,69; 11. G SchaaperPirovano 254,54; 12. J. HulsH. Schmidt 252,89; 13. Witlox Hoogerheyde 251,15; 14. mevrouw Kramer Van Kampen 242,50; 15. KorsmanSterk 258,33; 16. Zwager—Hoogland 237,10; 17. Heyne—Eyking 235,69; 18. MaksHeere 232,91; 19. P. SchmitFrankenmölle 225,48; 20. echtpaar Braun 225,21; 21. Admiraal Kramer 224,27; 22. Korte—Timmer 215,60; 23. BoerlageBoerlage 198,91. Bij Beverwijks vrouwengilde De presidente van „Vrouwengilde", me vrouw Versélewelde Witt Hamer deelde in haar openingsrede tot de gister gehou den ledenvergadering mede, dat zij voor het laatst de hamer zou hanteren. Persoon lijke omstandigheden noopten haar, hiertoe over te gaan. Alvorens van de leden af scheid te nemen verklaarde zij, dat ook het Vrouwengilde een nieuwe koers ging varen, nu er alom sprake is van een bepaalde ver gaderingsmoeheid. Men heeft gedacht aan zogenaamde gezinscursussen. Deze komen dan onder deskundige leiding te staan. De groepen zullen echter niet groter zijn dan 10 a 14 personen, Het ligt in de bedoeling dat deze groepjes om de veertien dagen bij een der leden hiervan aan huis bijeen komen, waardoor men in staat is intensie ver contact met elkaar te krijgen. De groepjes zullen door het bestuur worden samsengesteld al naar gelang leeftijd en persoonlijke belangstellingen. De presidente gaf vervolgens het woord aan mejufrouw Vuylsteke, die een aantal maatschappelijke tendenzen besprak. Mejuffrouw Roes sprak na de pauze na mens bestuur en leden haar dank uit voor het hetgeen mevrouw Versélewelde Witt Hamer al die jaren voor het Vrou wengilde had gedaan; als bewijs van waar dering overhandigde zij de scheidende pre sidente een fraaie wijwaterkan. Mevrouw Versélewel dankte voor dit cadeau. Daar men geen geschikte candidate had kunnen vinden, stelde mevrouw Versélewel voor mejuffrouw Roes te benoemen tot waarnemend presidente, hetgeen door de vergadering met enthousiasme werd be groet. De uitslagen van de gespeelde bridge- teamwedstrijden als onderdeel van de be drijfsontspanning van de Hoogovens zijn als volgt: Afdeling A: Team IX: U. Hendriks en J. Koopmanschap en A. Worst—K. Wegman won met 66—54 van team II: J. Bas—J. Bloe- mendaal en G. TabakB. Hoogeboom. Team IV: C. KlesserH. Schaafsma en H. NathansG. Zandbergen won met 5824 van team VII: W. en G. de Boer en J. en W. Groen. Team I: J. BlomJ. Nijman en J. Berlee— C. Hoogeboom won met 46—33 van team VII: C. HartJ. Tervoort en G. C. Tabak— J. Krab. Team V: J. Groot—G. Plooy en H. Schelle- visG. Zoontjes won met 5214 van team VIII: C. LuttikD. Hoogeboom en Ph. van GroningenJ. Hamers. Team III: E. SpruitPh. Bakker en A. van BalenH. Padt won met 4624 van team II: J. BosJ. Bloemendaal en G. Tabak B. Hoogeboom. De Nederlandse Katholieke Vrouwen Beweging afdeling Castricum heeft Dins dag in zaal Roozendaal het winterseizoen geopend met een toneelavond. Het was de Amsterdamse amateur-toneelvereniging De Schijnwerper die een sublieme opvoering gaf van het blijspel in drie bedrijven „La Cuesta el Caatenda" (De betoverde heuvel) van J. A. Keepers. Dit stuk speelt zich af op de haciënda van Don Carlos, die zich door spelen en wedden tot een faillissement heeft gebracht. Hoewel de toekomst er voor de aan geestesstoornissen lijdende Don Carlos in de beginne somber uitziet, komt alles na veel verwikkelingen toch in orde, mede door het doortastend optreden van schoonzuster Margaret, een nuchtere Amerikaanse. De Amsterdammers zullen met dit spel in een toneelconcours ongetwijfeld geen slecht figuur slaan, want a.l is de inhoud van het stuk dan „gezocht", het spel van de hoofdstadbewoners is boven iedere lof verheven. Mejuffrouw Ch. Koenis maakte van de rol van Margaret een dermate gave creatie die door een collega niet te verbeteren is. De stampvolle zaal daverde op gezette momenten van de lach, zodat de katholieke huisvrouwen enige onbezorgde uren hen- ben gehad. De avond werd geopend door de voor zitster, mevrouw Verhoef-Defourny, die mededeelde, dat het 35-jarig bestaan van de afdeling in Januari 1955 zal worden ge vierd met een tweetal feestavonden. Zwart (Roozenburg): 4 11 13 14 17 20 21 28. Wit: 25 36 37 38 39 47 48 49. De sterk in het voordeel staande Roo zenburg aan zet speelde 20-24, waarop Huisman als goede verdediger 39-34 kon spelen met de dreiging 34-29 24x31 en 36x7. Om deze lichte combinatie te ver hinderen moest zwart b.v. 21-27 spelen, maar Huisman kwam op tijd om via 47-42 17-22 stuk 24 te ruilen. Als we de stel ling voor de 45ste zet van zwart nog eens op het bord terug plaatsen, dan moet er een bepaalde spelgang tot winst aanwezig zijn. Met 13-19 te spelen, inplaats van 20-24 als 45ste zet komt de winst uiterst moeilijk naar voren; een opvatting, die ook door de bekende dammeesters Springer, Keiler en Metz werd gedeeld. Verder wist Huisman de remise knap te bereiken; vooral knap omdat een opdringerige Roo- zenburg^ niet zo gauw een eindspel remise laat lopen. Nooit vol te houden De derde partij was gelijk aan de twee voorgaande. Roozenburg was weer de spelaangever, maar Huisman dwong een volkomen gelijk spel af. Toch is de tactiek van Huisman niet vol te houden. Tegen een grootmeester als Roozenburg wint men geen partij met een afstandsgevecht. De kansen liggen in gecompliceerd spel, een spel waarin Huisman zich van Roo zenburg de mindere waant. Toch moet Huisman op een bepaald moment van de match met kwetsbaar spel komen. De strijd zal er daarom alleen maar boeien der door worden. We voorspellen, dat het zeer goed mogelijk is, dat juist in de laat ste vier partijen te Velsen de beslissing zal vallen. De volgende week staan de dam mers uit geheel NoordhoUand mooie par tijen te wachten en zal dammend IJmui den zeker in de belangstelling staan van de grote damwereld. Het ligt, naar wij vernemen in de be doeling, aan de ontmoetingen tussen de dammers P. Roosenburg en W. Huisman die in de gemeente Velsen zullen worden verspeeld, op Dinsdag 26 October een officieel tintje te geven. Op die dag zal namelijk het gezelschap dammers de wereldkampioen, zijn uit dager en de officials van DCY, die de laatste partijen in deze kamp onder hun hoede hebben genomen, op het Velsense raadhuis te vier uur ontvangen worden. Zoals bekend worden er in Velsen vier partijen gespeeld en wel op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, waar na in Kennemerhof de prijsuitreiking volgt." Onderlinge competitie D.C.IJ. Door het overladen wedstrijdprogramma in de clubwedstrijden en andere tournooien wordt er weinig aan de onderlinge wed strijd bij DCIJ gedaan. In de eregroep ziet ir. Krijgsman wel in dat de speelkracht van DCIJ heslist goed is. Deze week verloor hij van v. d. Berg. De nieuwe DCIJ'er heeft nu drie nullen en twee remise partijen. Yme de Jong won van Beukema. Roozenburg, v. d. Berg, T. Postma, L. Vooys hebben twee wedsrtijden gespeeld en twee punten. In de eerste klasse won J. Post van J. Waal; Post heeft nu uit 5 partijen 7 punten en staat aan de kop. In de tweede klasse gaat P. Visser door met winnen. Met 5 maal winst uit 5 partijen staat de DCIJ-oprichter aan de kop. Deze week won Visser van Talsma. Zwartveld toonde zich sterker dan Wim Glas. De raad komt bijeen Castricums gemeenteraad komt Dinsdag 26 October in Openbare vergadering bij een. De agenda vermeld niet minder dan 21 punten, waarvan het tweede is: beëdi ging en installatie van het raadslid C. Res (KVP), opvolger van de heer Jac. v. d. Mey. De raad zal te besluiten hebben over de plaats waar voortaan de Vrijdagse week markt zal worden gehouden en hiervoor een „keuze" moeten maken uit een drietal aanbiedinen van groepen winkeliers in even zovele straten. Voorts zal de raad het ad vies inzake de aanschaffing van een tape recorder in behandeling nemen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 19