Mendès-Franee en Adenauer zijn het in grote trekken eens „VERTROUWEN TOEKOMST Weerbericht In een Dorp Haarlems Dagblad Amerikaans ambtenaar in arrest als „spion voor Nederland" Brits-Egyptisch accoord over de Suez-zöne ondertekend Britse havenstakers in volkomen isolement Politieke leiders uit Bonn naar Parijs ontboden Groots plan ontworpen voor Frans-Duitse samenwerking Diplomatiek incident in de Sovjet-hoofdstad Britten keren terug in geval van aggressie Het woord is aan Volksbrood één cent duurder Het wordt kouder 69e JAARGANG No 87 WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 241 Regering, politieke partijen en vakbeweging veroordelen hen Bondgenootschap te ver doorgedreven Zeven ambassadeurs aten niet met niet-erkende collega's Trekt De Gaulle zich ten gunste van FMF terug? II!MÊmm iiratiir lilliil Weerrapport 7 uur) Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT MILDE HERFSTWEER herinnert aan vacantiediagen in een dorp, niet omdat het,toen weldadig was, maar omdat het toont hoe mild het had kunnen zijn. Toch was het leven er goed: ver van de grote en grotere ruzies der wereld. De wegen in het dorp zijn smal; minder fraaie architec tuur is kieseiijik half-verborgen onder kwis tig lover. Het dorpsplein doet raden naar de historie van eeuwen. En de woning van mijn gastheer ligt aan de bosrand, met een wijd uitzicht over malse weiden en naar duinen. In zijn tuin is het goed toeven als het enkele uren niet regent, ook al duikt de zeewind erin, over dte muur heen bij de groene poortdeur en de waterput. De wind heeft iets gewrocht. Hij heeft een hoge, slanke conifeer, ermee spelend, her schapen in een slanke jonkvrouw, in cri noline: licht en gracieus. Dit is een bekoor lijke ontdekking. Haar gewaad is licht groen en blond, haar kleine hoed trilt in de wind, met even opgeheven handjes gesticuleert zij levendig. En de kleine, wat gezetter conifeer naast haar: dat is onmis kenbaar de chaperonnerende oudere ge zellin, de dame-de-compagnie, die met rustige kleine gebaartjes het levendig ge snap beantwoordt. Drie stevige kleine spar ren, terzijde in een rij, heeft de zeewind in eerbiedige houding geblazen, iets achter over, om de dames hoffelijk te laten pas seren. Het is zo schoon en zo sierlijk, dat slanke meisje in de crinoline: het zou Dior of Fath, .van de Parijse Haute Couture, ook verrukken. Misschien komen die nooit meer in tuinen in stille dorpen, waardoor de zeewind blaast en speelt. Maar mis schien zijn zij er vroeger geweest, in hun jeugd, en heeft hij hen geïnspireerd tot de gratie der eenvoud. Dicht bij Mademoiselle, haar chaperonne en de drie eerbiedige jongelui, in het eiken hakhout, woont de haas. Hij weet sinds jaren dat mijn gastheer niet op hem schiet. Hij vertrouwt ook het ganse gezin en de logés. Tegen de avond spoedt hij zich im mer naar het blonde duin daar in de verte. Even moet hij een landweg kruisen; daar rijden soms fietsers langs. Dan stopt hij en duikt ineen; ge ziet zijn oren meewui- ven met de graspollen, precies in hun maat. Die mensen zien hem nooit; even later smelt hij achter hen langs, tussen de koeien in de volgende weide ddor, die hem met grote verbaasde ogen in lanigzaa-m-wendende koppen nazien. Waarom maakt iemand zo'n haast? Het is vreemd. Het verwondert hen iedere dag, zoals zij zich eerder verbaasd hebben over die geit in de tuin van mijn gastheer, die op het dak van zijn houten hok kunsten ging vertonen, een gems ge lijk. Achter het tuinhek had zich de rij koeien geschaard, die het in diepe ver bazing aanschouwde. Waarom haast iemand zich zo; waarom maakt een ander kunsten •in het publiek, en waagt er een val bij? Ge zii't dus niet ver van de mensen, hier in de tuin in het dorp. Heesters en dieren beelden hen üit. Nü "komt een konijn de tuin in en zijn doel Wijkt te zijn, het tegen woordig onbewoonde hok-van-de-geit te bezichtigen. Het zou eens iets kunnen zun, met een snelgroeiend gezin. Het konijn kijkt nieuwsgierig naar binnen. Het hupt eens om dat hok heen. Het waagt er zich tenslotte in, maar komt ietwat-hoofdschud- dend naar buiten en beziet het dan nog .eens twijfelend, op enige afstand. Valt niet mee. Het dak lekt en tenslotte is er geen holennood. Het verdwijnt in 't eikenhak hout, denkelijk om die haas te raadplegen. Zou de eigenaar wat aan dat hok willen doen? Hij schiet nooit, zal de haas ge antwoord hebben, maar je moet niet teveel van hem verwachten. Tenslotte heeft hij gelijk ook. Hè? Wat? Nee, tegen grote ge zinnen hoeft hij niet te zijn, maar wel tegen verwoestingen in zijn tuin. Wij kennen die jongens van jou. Wat doe je er tegen? Blijf in je hol; als hij ooit op jou zou gaan schie ten zou hij mijn familie misschien bij ver gissing ook raken. Zo moet dat gesprek verlopen zijn, want het konijn komt niet terug. Mevrouw Haas komt wel even naar het hok kijken, maar ze gaat gauw weg, een beetje verlegen; dit was dus alteen maar nieuwsgierigheid. Met al dfeze kleine dingen waar te nemen hebt ge u vermaakt in vacantiedagen, met dat belangrijke boek op uw knie aan welks lezing ge u nu eens rustig zoudt wijden. Het mocht wat. De dieren en de coniferen zijn zoveel aardiger en sierlijker en leven- der. En de tuin en de wei en het bos daar is meer afwisseling in dan in de stra ten van de stad. Hoeft de radio niet aan? vraa;gt gij uw gastvrouw en zij vindt het ook helemaal niet nodig. Atoom- en H- bommen zijn verre nachtmerries zou den zij waarlijk ooit bestaan hebben? straaljagers en vliegende schotels, bek vechtende conferenties, aardbevingen en Amerikaanse orkanen-met-meisj esnamen (hoe komen ze erbij) schijnen alle tot een andere planeet te behoren. Hier is het stil ler en levender. Al dit roept de milde herfstvleug op, die over de stad glijdt als een late kleine ver goeding. Het is eind October en er moet gewerkt worden. Maar ik wou toch even aan vacantie herinneren. R. P. (Van onze correspondent in Londen) Sir Walter Monckton, de Britse minis ter van Arbeid, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de stakers, nu hun probleem onderzocht wordt, de wijste partij zullen kiezen en het werk zullen hervatten. Het economisch leven van het land dreigt in gevaar te komen. De regering zal alles doen om het nationale belang te bescher men. Namens de oppositie sloot Alfred Robens zich bij de woorden van de minis ter aan. Het Britse vakverbond heeft in een ver klaring de staking veroordeeld als een „nodeloze opoffering". Thans heeft ook een aantal stakers in Huil het werk neergelegd. De busstaking in Londen is voorbij. Vandaag zou het gehele personeel weer aan het werk gaan. (Van onze correspondent in Parijs) De inleidende besprekingen tussen premier Mendès-France en bondskanselier Adenauer tot de internationale conferentie, die vandaag in Parijs met Dulles en Eden worden voortgezet, zijn gisteren niet in de officiële residentie van de mi nister-president in Marly gevoerd, maar in het kasteel de la Celle bij St. Cloud, dat vroeger door Madame de Pompadour bewoond werd. De bedoeling van deze onverwachte verhuizing was de pers op een dwaalspoor te brengen. Van nacht is een communiqué uitgegeven, dat optimistisch is gesteld en dat bericht dat de beide staatslieden elkaar in de loop van de week weer onder vier ogen zullen ontmoeten. Er zijn twee feiten, waaruit valt af te leiden dat de conferentie een veel breder terrein beslaat dan enkel het Saar-gebied, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, en voorts dat er op verscheidene punten in beginsel al over eenstemming bereikt is. Adenauer heeft vannacht, en dat is dan het eerste feit, de leiders van de voor naamste politieke partijen uit Bonn en, naar men aanneemt ook verschillende mi nisters naar Parijs ontboden om een aan tal voorstellen van Mendès-France geza menlijk te bestuderen. Het tweede feit is dat verscheidene kwesties reeds naar de deskundigen zijn verwezen en dat deze week te Parijs al een Frans-Duits cultu reel verdrag kan worden getekend. Daar bij zullen vermoedelijk beide talen weder zijds verplicht op de lesroosters der mid delbare scholen voorgeschreven worden. Men weet verder dat beide staatslieden, ieder met twee raadslieden, de Fransen Foutou en Frangois Poncet, de ambassa deur in Bonn, en de Duitsers Blankenhorn en Hallstein tot bij elf uur vijf uur lang geconfereerd hebben. Om elf uur voelde de 78-jarige kanselier zich echter nog vol doende fit om in zijn hotel tot één uur 's nachts de resultaten met zijn staf nog eens grondig te bekijken. Sahara en Noord-Afrika Mendès-Franse heeft het oorspronkelijke onderwerp van de conferentie, de Saar- kwestie, op een veel hoger en breder plan willen plaatsen. Hij heeft zijn denkbeelden onthuld en ontwikkeld over een nauwe Frans-Duitse economische samenwerking, die zich zelfs niet tot Europa zal behoeven te beperken. Ook Noord-Afrika en zelfs de Sahara zouden betrokken worden in dat plan, dat voorziet in gemeenschappelijke kapitaalsbeleggingen en in een nauwe sa menwerking tussen Franse en Duitse in genieurs en andere technici. Bijzonderheden over dit project, deze nieuwe vrucht van de rijke geest van Mendès-France, zijn nog niet bekend ge maakt. Adenauer schijnt er echter wel oren naar te hebben. Op economische ba sis zou aldus een mogelijkheid tot Frans- Duitse toenadering en op den duur mis schien zelfs verbroedering kunnen worden gevonden en de Saarkwestie als het ware worden geïsoleerd. Niettemin blijven er met betrekking tot de Saar nog enkele moeilijkheden bestaan, waarvan de onmiddellijke toelating van de pro-Duitse partijen, waar Adenauer op prestige-overwegingen op staat, er één is. De handelsbetrekkingen tussen Bonn en het Saarland zijn ook nog niet geregeld, maar in groter verband zal men daar waarschijnlijk wel in kunnen slagen. Dat zelfde mag men vermoedelijk ook zeggen van het laatste twistpunt: de Duitse kapi taalbeleggingen in het Saarland. Met de plannen, die Mendès-France nu worden toegeschreven, zou, langs andere weg, het doel worden bereikt dat ook de voortrekkers van de Europese integratie politiek voor ogen heeft gestaan. Daaruit WASHINGTON (AFP) De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op zijn we kelijkse persconferentie geweigerd com mentaar te leveren op de geruchien als zou een gearresteerde Amerikaanse ambtenaar, Petersen genaamd, op ongeoorloofde wijze geheimen aan Nederland uitgeleverd heb ben. J. S. Petersen werd ongeveer tien dagen geleden gearresteerd op beschuldiging van het verzamelen van Amerikaanse gehei men ten behoeve van „een vreemde mo gendheid", zulks ten nadele van de Ver enigde Staten. Hij was op het moment van zijn arrestatie reeds enkele dagen ontsla gen uit de afdeling waarin hij werkte, een uiterst geheime afdeling van de Ameri kaanse geheime dienst, die, hoewel resor- terend onder het ministerie van Defensie, rechtstreeks onder de president staat. Deze afdeling houd't zich bezig met het opvan gen van radio-uitzendingen van over de gehete wereld, zowel code-uitzendingen als „normale". Het gebouw, waarin deze af deling is ondergebracht, bevindt zich even buiten Washington en het wordt streng bewaakt. Van Nederlandse zijde verluidt hierover het volgende: „Naar aanleiding van de berichten in de Amerikaanse pers; dat Nederland betrok ken is bij het proces tegen de Amerikaan J. S. Petersen Jr., die ervan beschuldigd wordt zich op ongeoorloofde wijze in het bezit te hebben gesteld van staatsgeheimen ten voordele van een vreemde mogendheid, wordt van officiële zijde het volgende ge meld: De betrekkingen tussen de heer Pe tersen en Nederlands militair personeel dateren uit de tweede wereldoorlog, toen een nauwe samenwerking tot stand werd xoooooaocooocioooc)cooooooooooooooc)oooooooooopooocx30ooococ)0ocoooooocooooo(x)oocoocxx>oocxxx}ooooooooooooooooooocxoooco gebracht tussen Amerikaanse en Neder landse instanties, die technische vraagstuk ken behandelden, verband' houdende met het verkrijgen van geheime inlichtingen. In het kader van deze samenwerking tus sen geallieerde staten werden ten bate van de gemeenschappelijke oorlogsinspanning regelmatig gegevens uitgewisseld, welke voor de betrokken diensten van beide mo gendheden van nut waren. Deze uitwisse ling van gegevens werd nog vele jaren na de oorlog voortgezet, waarbij van Neder landse zijde het contact werd onderhouder, door Nederlandse ambtelijke diensten. De Nederlandse autoriteiten namen als van zelfsprekend aan, dat de chefs van de heer Petersen op de hoogte waren van de voort zetting van deze uitwisseling van gegevens en dat zij daaraan hun goedkeuring hecht ten." Het Amerikaanse departement van De fensie heeft verklaard, dat de Amerikaan se regering „geen enkele reden heeft om aan de goede trouw van de Nederlandse regering te twijfelen. Dit is gebleken door de medewerking, die bij het onderzoek van de Nederlandse regering is ontvangen". Niettemin stelt de Amerikaanse regering er prijs op te verklaren, dat zij de „activi teit van de bij dit geval betrokken Ameri kaanse staatsburger nooit heeft goedge keurd" en dat zij „geheel voor rekening van de betrokkene, buiten medeweten van zijn superieuren en in strijd met de wetten van de Verenigde Staten, is ontplooid". De Nederlandse autoriteiten hebben de Amerikaanse regering verzekerd, aldus de bekendmaking, dat zij geloofden, dat het overbrengen van de inlichtingen „goedge keurd was door een accoord tussen de beide regeringen". „DE TOEKOMST van Velsens middenstand kan met een zeker vertrouwen tegemoet worden gezien". Dit is de mening van wethouder W. F. Visser, de meest omstreden figuur wellicht in het hele na-oorlogse spel van krachten, dat geleid heeft tot een forse ont- plooiïng van de winkelbouw. „ALS ER zaken komen, zoals ze nu gerealiseerd wor den, maakt de middenstand een uitstekende kans op een binding met haar plaatselijke clientèle en zullen Haarlem en Amsterdam een deel van hun aantrek kingskracht moeten verliezen aan Marktplein en Plein 1945". „ALS MEN vroeger iets blijvends wilde kopen in Velsen, was de mogelijkheid beperkt, thans is er moge lijkheid te over. En dat is een compliment aan de Velsense middenstand". Deze drie zinsneden uit een gesprek met de heer Visser tekenen diens vertrouwen in de ontwikkeling. Zij vormden de kern van een onderhoud met de wethouder van Openbare Werken, dat in deze speciale editie niet mag ontbreken en waarin verschillende aspecten van de Velsense winkelbouw aan een beschouwing onderworpen worden. ^ooooooococoooooooc<xxxx>xc<xx^xxxooooooooooobocooooooooooocooooooooooooooooooooooooococooooocoooooooooocooooooa blijkt ten overvloede dat de tegenstellin gen tussen de federalisten en Mèndes- France meer de werkwijze dan het doel betreffen. En de omstandigheid dat Ade nauer, wiens Europese gezindheid niemand in twijfel kan trekken, dit schijnt te er kennen, kan een beslissende bijdrage le veren tot een volledige zuivering van de internationale diplomatieke atmosfeer. (Reuter) Adenauer zal Donderdag te Parijs beraadslagen met de leiders van de West-Duitse regeringscoalitie, Von Bren- tano, Dehler, Von Merkatz en Haasier. Te Parijs zijn ook vooraanstaande vertegen woordigers van de West-Duitse industrie aanwezig onder meer Berg, voorzitter van de West-Duitse industriële bond en dr. Pohl, directielid van de Mannesmann- metaalfabriek. MOSKOU. (Reuter). Zeven Westelijke ambassadeurs, ondier wie de Britse, de Amerikaanse en de Franse, hebben Dins dagavond een diner, dat in Moskou werd gegeven door de Biirmaanse ambassadeur, Maung Ohn, verlaten toen bleek, dat zij met de communistisch-Chinese en de Oost- Duitse ambassadeurs aan één tafel moesten zitten. Zij bemerkten dat pas na aankomst in het Sovjetskaja-hótel, waar het diner werd gegeven, dat zij de Chinese en de Oost-Duitse ambassadeurs als tafelgenoten hadden. Ook de Nederlandse ambassadeur in Moskou, jhr. mr. P. de Teixeira de Mat- tos vertrok weer. De voornaamste gast op het diner was de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Moilotov. De zeven Westelijke ambas sadeurs hebben hem boodschappen gezon den, waarin zij verklaren, dat hun vertrek geen geringschatting van hem (Molotov) betekende, doch een gevolg was van de aanwezigheid van ambassadeurs van lan den, waarmee hun regeringen geen nor male betrekkingen onderhouden. CAïRO (Reuter) De Brits-Egyptische overeenkomst, hieronder vermeld, voorziet in terugkeer van de Britse troepen naar de basis van het Suezkanaal „in geval van een gewapende aanval van een vreemde mogendheid" op Turkije of enige andere Arabische staat. Egypte zal dan havenfaciliteiten verlenen. De basis zal na het vertrek van de Britse troepen in goede staat worden gehouden door de Egyptische regering en Britse par ticuliere maatschappijen. De Britse troe pen zullen, als zij naar de basis terug gekeerd zullen zijn, Egypte onmiddellijk na beëindiging van de vijandelijkheden verlaten. Groot-Brittannië en Egypte zullen in geval van een dreigende aanval op Turkije of een Arabische staat overleg plegen. Egypte zal op Egyptische vliegvelden diensten ver lenen ten behoeve van vliegtuigen van de R.A.F. op vluchten, waarvan tevoren ken nis is gegeven. Groot-Brittannië en Egypte zullen de conventie van het Suezkanaal van 1888, die vrije vaart door het kanaal verzekert, toepassen. Het onderhoud van de basis waarvoor Groot-Brittannië ver antwoordelijk is, zal worden toevertrouwd aan 1200 Britse civiele deskundigen, van wie er 800 van buiten Egypte mogen ko men. Groot-Brittannië zal niet meer dan 50.000 ton munitie en 300.000 ton militair materiaal in de basis in voorraad mogen hebben. Voor de duur van de overeenkomst (tot 1961) zal de Shell zorgen voor de olie leiding van Suez naar Caïro. NEW YORK (A.F.P.) Volgens het Amerikaanse weekblad „Time" heeft ge neraal De Gaulle de Franse eerste-minis- ter, Mendès-France, medegedeeld, dat hij zich eind November uit het politieke leven zal terug trekken. Zijn volgelingen zou de vrijheid worden gegeven het program van Mendès-France te steunen. De Gaulle zou Mendès-France dit vorige week hebben medegedeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Lichtenberg: Koningen menen dikwijls, dat wat hun generaals en admiraals ver richten voortspruit uit vader landsliefde en ijver voor de eer van de vorst. Maar vaak ligt de ganse drijfveer van grote daden in een meisje dat de krant leest. si r™ wlllte'" liWiÉNÉi De scheepswerf „De Vlijt" te Aalsmeer heeft een brandblus-vaartuig gebouwd in opdracht van het havenbedrijf van Buenos Aires. De „Cabo RiOmayor" op proefvaart op het IJ met de brandblusinstallatie in werking. Ruim 24.000 liter water wordt per minuut uit de twee pompen gespoten via 12 slangen. Het vaartuig heeft boven dien nog een schuimblusapparaat met een capaciteit van 4000 liter schuimvloeistof. Naar aanleiding van voorstellen, die de directeur-generaal van de Voedselvoorzie ning aan de Nederlandse Bakkerijstichting inzake de bloemprijs heeft gedaan, heeft deze stichting geadviseerd met ingang van heden de prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te verhogen. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voorts mede gedeeld dat met ingang van heden de maxi mumprijzen voor volksbrood vervallen. Door de afschaffing van de maximumprij zen worden de bakkers in de gelegenheid gesteld, de tot heden geldende prijzen voor het volksbrood te verhogen. Een verhoging van één cent per heel brood van 800 gram wordt redelijk geacht op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande minimum prijzen voor volksbrood is in voorbereiding. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Noorde lijke IJszee, ruim 500 km ten Noorden van Schotland, ligt een zeer diepe oceaan depressie met de restanten van de tro pische cycloon. Het koudefront ervan heeft vannacht Schotland bereikt en trekt nu langzaam in Zuid-Oostelijke richting verder. Plet zal in de komende nacht over een groot deel van ons land trekken, waarbij wat regen zal vallen. Morgen stroomt weer koudere lucht over ons land, zodat de temperatuurdaling, die Dinsdag begon, nog voortgaat. De kans op terug keer van het voor de tijd van het jaar vrij warme weer is vrijwel verkeken. De warme lucht is nu tot de Pyreneeën, Alpen en Balkan teruggedrongen. De depressie activiteit op de oceaan is van dien aard, dat een temperatuurstijging voorlopig on mogelijk is. We nemen dus afscheid van een Octoberhelft, die ons zacht weer bracht met een gemiddelde temperatuur van bijna twee graden boven normaal. (van hedenmorgen Qi y. o r 9® c Eg r fc ai SJ fc.hr r E 0< C CAïRO (Reuter) De Egyptische pre mier, kolonel Gamel Nasser en de Britse minister van Staat, Anthony Nutting, heb ben in het parlementsgebouw in Cairo de Brits-Egyptische overeenkomst getekend, die voorziet in terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit de zóne van het Suezkanaal binnen twintig maanden. De uiteindelijke overeenkomst was Maandag bereikt. De ondertekening moest op het laatste ogenblik nog een uur uitgesteld worden, omdat typistes nog niet klaar wa ren met de extra documenten. Toen Nasser en Nutting de Pharao-zaal. waar de ondertekening van de documenten geschiedde, betraden, werden zij met ap plaus begroet. Vele Egyptische autoritei ten en leden van het corps diplomatique waren aanwezig. De plechtigheid duurde slechts tien minuten. Voor het gebouw werd een groot vuurwerk afgestoken, toen db ondertekening een feit was. Nasser en de Britse ambassadeur te Caïro Sir Ralph Stevenson, hebben in een ge meenschappelijk communiqué verklaard „dat de Brits-Egyptische betrekkingen op een nieuwe basis van samenwerking zul len worden gevestigd". Sir Ralph verklaar de in een radiorede tot het Egyptische volk, die hij in het Arabisch uitsprak, dat Groot- Brittannië altijd en onder alle omstandig heden Egypte zou helpen, als die hulp wel kom zou zijn. Hij deelde mede, dat hij vol gend jaar, na acht jaar in Egypte te zijn geweest, zal aftreden. In Londen is de ondertekening in het algemeen met voldoening ontvangen. Het standpunt van een aantal conservatieve rebellen in het Lagerhuis, die van mening zijn dat Groot-Brittannië, zwichtend voor druk, een strategische sleutelpositie op geeft, heeft in het land niet veel weer klank gevonden. Verkeer in de war In Caïro heerste een uitgelaten stem ming. De kranten hadden de ondertekening aangekondigd en nog vóór de onderteke ning werden overal vlaggen uitgehangen en versieringen aangebracht. Toen het donker werd, brandde een feestverlichting. Ook in andere Egyptische steden werd feest gevierd. In het gehele land wordt de beëindiging van de 72-jarige bezetting der Kanaalzone vandaag gevierd als een natio nale feestdag. Reeds een uur voor de overeenkomst werd getekend zagen de hoofdstraten in Caïro zwart van de mensen, die juichten en zongen en die spandoeken en fakkels droegen. In de meeste hoofdstraten van de stad kon de politie het verkeer eenvoudig niet meer regelen. Vele Britten in Caïro werden uitgeno digd voor feestjes bij Egyptenaren, die de nieuwe Brits-Egyptische vriendschap wil den bezegelen. Een van de gevolgen van de overeen komst is, dat de weg nu vrij is voor Ame rikaanse hulp aan Egypte. Deze hulp was afhankelijk gesteld van beëindiging van het Brits-Egyptische geschil. Een Britse functionaris verklaarde te geloven, dat tientallen Britse firma's Egypte weer zul len beschouwen als een veilig gebied voor beleggingen en handel. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Innsbruck Genève Locarno Rome sneeuw ONO -5 motregen NNO -2 zwaar bew. NNW -1 geheel bew. W -9 zwaar bew. WZW -4 zwaar bew. W licht bew. ZW 7 0 0 2 4 1 9 15 8 0,5 -7 12 0,1 -4 11 3 zwaar bew. W -2 11 8 mist windstil 13 27 regen NW -3 13 5 zwaar bew. NW -5 12 0 zwaar bew. WZW -4 14 0,4 geheel bew. W -8 14 2 zwaar bew. ZZW -4 10 10 regen WNW -5 12 6 zwaar bew. W -3 12 10 zwaar bew. W -6 8 0 regen windstil 7 0,1 zwaar bew. Z -4 13 7 zwaar bew. windstil 9 0 zwaar bew. windstil 16 0 Neerslag laatste 24 uur. ooooocoooccoooooooooooooooccoooooooooooooooooooooooo&ooc VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de Wad- denkust mogelijk tijdelijk harde Wes telijke wind. Zelfde of iets lagere tem peratuur. 21 October Zon op 7.14 uur, onder 17.35 uur. Maan op 1.28 uur, onder 15.25 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 20 October Hoog water: 10.32 en 23 11 uur. Laag water: 5.37 en 18.09 uur. Donderdag 21 October Hoog water: 11.55 en uur. Laag water: 7.11 en 19.36 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1