Uitlevering van geheimen aan Nederland opzienbarende affaire „Ambtenaren in Den Haag pleegvaders van gemeenten Weerbericht Geval-Petersen Nederlandse verklaring helderde niet veel op Haarlems Dagblad Bus reed bij Berkel te water en sleurde kleine auto mee Parijs voorbereid op zware onderhandelingen Petersen stond in contact met VerkuijV' Alle zestig passagiers ongedeerd maar echtpaar in auto omgekomen Mendès-France schijnt Adenauer voor zich te hebben gewonnen Het woord is aan Socialisten willen de Saar niet missen Tweede Kamer ernstig bezorgd Politieke spanning in gemeenteraden verdwijnt 69e JAARGANG No 88 DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 242 Moordpartij in Frans dorp Raffinaderij van Abadan op 1 November bedrijfsklaar Protest tegen Adenauers eenzijdige voorlichting Geestelijke waarden alleen kunnen redding brengen 11 Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT IS een merkwaardig geval. Het lijkt overdreven van een Affaire-Petersen te spreken. Zo zou de zaak heten als zij de Russen betrof: uitlevering van staatsgehei men aan de Russen of huin bondgenoten, zoals die in de laatste jaren achtereenvol gens in Amerika, Engeland, Duitsland en Frankrijk is gebleken, met bijbehorende hevige opschudding. De Amerikaanse amb tenaar J. S. Petersen Jr., tien dagen ge leden gearresteerd nadat hij enige dagen tevoren ontslagen was, wordt niet van ver raad aan de communisten beticht. Hem is ten laste gelegd „het verzamelen van Ame rikaanse geheimen ten behoeve van een vreemde mogendheid" en de bedoelde mo gendheid blijkt Nederland te zijn. Wij zijn bondgenoten, de Verenigde Staten en wij en daarom maakt het wel een laat ons zeggen wat teleurstellende indruk als een Amerikaan, die ons inlichtingen geeft, deswege wordt opgesloten. Er bestaat, zo als alweer blijkt, een groot verschil in de innigheid van betrekkingen tussen staten die slechts bondgenoten zijn en verenigde staten. Ik kan niet zeggen „verenigde na ties", want dat is zoals u weet weer heel iets anders: daar behoren zowel Amerika als Sovjet-Rusland toe en daarbij is de innigheid dus weer aanzienlijk minder dan tussen bondgenoten. Dit is een beetje moei lijk, maar het valt nu eenmaal niet te loochenen dat het leven ingewikkeld is. Amerikaanse kranten hebben zich, be grijpelijkerwijze, levendig geïnteresseerd in dit geval en van de woordvoerder van hun departement van Buitenlandse Zaken het State Department geen woord com mentaar kunnen loskrijgen. De Nederland se regering heeft wel een verklaring afge legd. Zij ademt onschuld. Zij zegt dat de betrekkingen tussen J. S. Petersen Junior en Nederlands militair personeel dateren uit de tweede wereldoorlog, toen men nauw samenwerkte „ter behandeling van tech nische vraagstukken, verband houdende met het verkrijgen van geheime inlichtin gen" en met wederzijds profijt regelmatig gegevens uitwisselde. Dit uitwisselen werd na de oorlog voortgezet en de Nederlandse autoriteiten namen aan dat de chefs van Petersen dit wisten en goedkeurden. Hier moet dus een misverstand in het SDel zijn geweest. De chefs van Petersen wisten het blijkbaar niet en zoud'en het niet goedgekeurd hebben als zij het ge weten hadden. Want toen zij het te weten kwamen sloten zij hem op. De voor de hand liggende vraag rijst hier of Petersen zelf dacht dat hij het doen mocht. Maar daar omtrent verkeren wij in het duister, want de woordvoerder van het State Department heeft niets willen zeggen. Den Haag heeft zich beoaald tot zijn of ficiële verklaring en hult zich voor het overige in zwijgen. A.F.P., het Franse wereldpersagentschap, doet ons weten dat hij werkte op een „uiterst geheime" af deling het verschil tussen geheim en uiterst geheim is altijd een interessant vraagpunt die rechtstreeks onder de president der Verenigde Staten ressorteert en radio-uitzendingen uit de hele wereld opvangt, zowel code-uitzendingen als nor male. De laatste lijken allerminst geheim. Van de code-uiteen dingen, die Amerika opvangt en ontcijfert, moet men wel op merken dat die blijkbaar geen Amerikaan se staatsgeheimen maar juist die van an dere mogendheden inhouden Een Ameri kaans staatsgeheim is wel, dat het de codes van anderen kent en ontcijferen kan. Het zou bijvoorbeeld een merkwaardig effect gemaakt hebben als J. S. Petersen Junior de inhoud van een Nederlands code-bericht gedecodeerd aan ons teruggeleverd had. Maar denkelijk ging het over andere zaken. Volgens onze Haagse redacteur zou den Petersen's mededelingen betrekking hebben op de defensieve taak, Nederland toebedeeld bij een eventuele aanyal uit bet Oosten. Men heeft daar al kort na 1945 verschil van mening over gehad. In verdere inlichtingen op dit punt, ook ten aanzien van door Amerika verstrekte strijdmidde len, heeft men hier nooit iets geheimzin nigs gezien. Denkelijk zal er nog wel meer over het geval-Petersen bekend worden, ook al mocht zijn zaak niet in het open baar worden behandeld. Wij wachten het met belangstelling af. Wij dachten toch wel, nietwaar? dat men tussen bondgenoten openhartig behoort te zijn over gemeen schappelijke defensieplannen. Als het die dan inderdaad betreft. R. P. ALEXANDRIA, Virginia (United Press) Een gezaghebbend zegsman heeft mede gedeeld dat de heer Verkuijl, tijdens de tweede wereldoorlog verbonden aan de Neder landse ambassade in Washington, de man is die bijna vijf jaren geheime gegevens heeft ontvangen van Joseph S. Petersen, een onlangs ontslagen en daarna gear resteerde employé van de „National Security Agency" die er van wordt verdacht ten nadele van de Verenigde Staten geheime gegevens te hebben overgedragen aan een buitenlandse mogendheid, waarmede Nederland bedoeld wordt. Deze zaak trekt in Amerika grote aandacht. Volgens de zegsman was de heer Verkuijl tijdelijk majoor in het Nederlandse leger tijdens zijn verblijf in Washington. Hij zou een van de laatste Nederlanders zijn geweest die er in slaagden na de Japanse overval weg te komen uit Nederlands Oost- Indië. Goed ingelichte zegslieden deelden mede dat hij na zijn ontsnapping naar de Verenigde Staten ging en in Washington tot taak kreeg op te treden als verbindings man tussen het Nederlandse leger en Amerikaanse militaire instanties. Hij kwam in die functie in contact met Petersen, die toen handelde in opdracht van de Ameri kaanse regering. Joseph Petersen is Woensdag in staat van beschuldiging gesteld wegens het onwettig doorgeven van geheime inlichtin gen aan een vreemde mogendheid. Petersen verklaarde, dat hij onschuldig is. In de aanklacht wordt Nederland niet genoemd. Petersen wordt voornamelijk beschuldigd van het copiëren van geheime inlichtingen over de verbindingen van de Amerikaanse inlichtingendienst, het door geven van deze inlichtingen aan een vreemde mogendheid en het achterhouden van documenten en geheime stukken. Petersen herhaalde ook later, toen hij voor televisiecamera's stond, dat hij on schuldig was. De rechter deelde mede dat hij de dag van aanvang van het proces tegen Petersen later zal vaststellen. Petersen herkreeg zijn vrijheid na 10.000 dollar te hebben gestort. Op de drie punten van de aanklacht staat in totaal 23 jaar gevangenistsraf, 22.000 dollar boete en permanente ontzegging van het recht krijgsdienst te verrichten. Commentaar NEW YORK (United Press) Zowel de New York Times als de New York Herald Tribune publiceerden de affaire Petersen op de voorpagina. De kranten hebben nog geen hoofdartikelen aan de affaire gewijd, maar begrijpen kennelijk niet waarom Nederland bijna vijf jaar lang via dit kanaal zeer geheime Ameri kaanse gegevens verkreeg. De eerste reactie is afkomstig van de Herald Tribune in Washington, waarin de commentator David Lawrence zegt dat de verklaring van de Nederlandse ambassade meer mysteries schept dan oplost. Lawrence noemt deze verklaring „vreem de commentaar", want indien, zoals be weerd wordt, Petersen bijna vijf jaar lang documenten van zeer geheim karakter heeft doorgegeven, waarvan er vele Neder land in het geheel niet raakten, waarom hebben regeringsautoriteiten in Den Haag dan niet tegenover de Amerikaanse rege ring enige nieuwsgierigheid kenbaar ge maakt over dit buitengewone systeem van voortdurende lekkage. Het doorgeven van feiten over werkwijzen zogenaamde technische aspecten valt misschien te verdedigen, maar de zaak komt heel anders te liggen als het gaat om het doorgeven van feitelijke boodschappen welke, indien ver worven door geheime agenten die binnen Nederland gezet waren, doorgegeven zou den kunnen zijn aan Moskou. Lawrence voegde hier aan toe dat de Nederlandse verklaring impliceert dat het zelfde systeem regelmatig gevolgd werd in oorlogstijd met de uitgeweken Nederlandse Op het kruispunt van de provinciale weg en de Rodenrijse weg te Berkel is Woensdagmiddag een autobus van de N.V. Citosa te Boskoop, die op de lijn Rotter damZoetermeer reed, van de weg ge raakt en met de voorkant in het water te rechtgekomen. De autobus sleurde een per sonenauto mee, die onder de bus in het water verdween. Twee inzittenden van de auto, de 48-jarige Rotterdamse verzeke ringsagent de heer D. Krijgsman en zijn 49- jarige echtgenote, mevrouw A. Krijgsman- Van Haasteren, hebben tengevolge daar van de dood gevonden. Hun zoontje werd ernstig gewond. De zestig inzittenden van de autobus konden het voertuig ongedeerd verlaten. De personenauto is door een ijzeren af rastering (een verlengstuk van een brug leuning) heen in het water geschoten. Carrosserie en chassis van deze wagen zijn van elkaar gerukt, toen de autobus er over heen schoof. Een tijdlang heeft men de heer Krijgsman met het hoofd boven wa ter moeten houden, terwijl men bezig was hem uit de vernielde auto en de resten van de afrastering te bevrijden. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam, waar hij des avonds is overleden. Zijn zoontje, dat naast hem voorin de auto zat en dat met betrekkelijk geringe moeite bevrijd kon worden, is met inwendige kneuzingen in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. regering en Lawrence vraagt „kan zelfs voor oorlogstijd het bestaan van zulk een machtiging worden aangetoond?" Lawrence besloot „misschien heeft de regering in Den Haag na verder onderzoek van alle feiten iets méér te zeggen. Wie in Den Haag heeft alle boodschappen die daar ontvangen zijn onder ogen gehad en wat is met deze boodschappen gedaan. Deze wezenlijke vragen zijn nog niet beant woord." Intussen wordt uit Alexandria (Virginia) gc-meld dat de federale „grand jury" ver wachtte vandaag een beslissing wat Peter sen betreft te bereiken, nadat zij gisteren avond zo ver niet gekomen was. Aan de jury is verzocht te 15.00 GMT de zitting te hervatten om instructies van rechter Albert V. Bryan na te gaan, alvorens de beraadslagingen te hervatten. CHATEAUROUX (Reuter) In het dorpje Dun de Poelier bij Chateauroux in midden-Frankrijk heeft een 33-jarige smid zijn vrouw, drie kinderen en zijn schoonouders vermoord en toen zijn wo ning in brand gestoken. De smid die voort vluchtig is heeft in een briefje aan een postbeambte gezegd, dat hij niet krank zinnig is en zelfmoord zal plegen als hij nog een paar mensen gedood zal hebben. De burgemeester heeft opdracht gege ven, dat vrouwen en kinderen in de hui zen moeten blijven. De politie bewaakte alle uitgangen van het dorp. De straten werden verlicht met zoeklichten. Na een klopjacht 'waaraan honderden politiemannen hebben deelgenomen, is het lijk van de dorpssmid gevonden in een riviertje in de buurt van zijn woonplaats. TEHERAN (Reuter Met 113 tegen 5 stemmen heeft het Perzische parlement de overeenkomst met het internationale olie consortium bekrachtigd. De raffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, kan in ge reedheid worden gebracht zodat op 1 No vember de productie hervat kan worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lin Yu Tang: Als men een volkomen nutteloze namiddag op een volkomen nutte loze wijze kan doorbrengen, heeft men geleerd hoe men moet leven. (Van onze correspondent in Parijs) Bondskanselier Adenauer en premier Mendès-France hebben gisteren verster king gekregen van Dulles en Sir Anthony Eden, in afwachting dat hun gezelschap vandaag met nog vijf leden, de drie minis ters van de Benelux, van Italië en van Canada zal worden uitgebreid. De ne gen van het pact van Brussel komen van daag bijeen met het doel de principiële overeenkomsten van Londen in definitieve vormen te gieten. Op ten minste één punt zal om het Franse voorstel voor een Europese wapen gemeenschap stevig touw worden ge trokken tussen Mendès-France en Ade nauer enerzijds en Groot-Brittannië, de Benelux en de Verenigde Staten aan de andere kant. Van de laatste zijde zal Men dès-France worden voorgesteld dit plan even op te schorten. Het is echter niet waarschijnlijk dat de premier op dat ver zoek zal ingaan, gezien de houding van het Franse parlement bij zijn jongste debatten. De samenkomst van de vier vooraf gegaan door een lang onderhoud tussen Mendès-France en Dulles heeft een vlot verloop gehad al moet vanmiddag dan ook nog een korte zitting worden gehouden om een enkel punt nader te bezien. In feite is het bijna zeker dat het bezettingsstatuut voor West-Duitsland deze week wordt op geheven, ofschoon de drie Westelijke mo gendheden voorlopig in Berlijn zullen blij- (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse sociaal-democraten, die de oppositie-partij in de Bondsdag vormen, zijn er gebelgd over, dat Bondskanselier Adenauer hun voorzitter Ollenhauer ook niet verzocht heeft naar de Franse hoofd stad te komen. De socialisten hebben ver leden jaar in September bij de algemene verkiezingen voor de Bondsdag bijna acht van de 2714 millioen stemmen behaald. Zij vormen na Adenauers Christelijk Demo cratische Unie de sterkste partij met 151 stemmen in de Bondsdag, tegen 243 van de C.D.U. De socialisten spreken met verontwaar diging over een eenzijdige voorlichting van Adenauer. Zij voelen zich opzettelijk in een hoek geduwd. Dr. Mommer, een van de kopstukken van de socialistische partij, heeft openlijk verklaard dat zijn partij zich tegen elke in Parijs getroffen overeen komst zal verzetten, die .het Saargebied voorgoed van Duitsland zou afscheiden. Ook in andere kringen in West-Duits- land is men niet opgetogen. Uiteindelijk zal eerst in het vredesverdrag over de toe komst van het Saargebied beslist mogen worden, evenals over de toekomst zo schrijven de kranten van de Duitse streken ten Oosten van de Oder en de Neisse. Dat is ook de opvatting van de regeringspartijen. De vernielde auto wordt met een kraan wagen uit het water gehesen. De familie Krijgsman had in Berkel een receptie bezocht. Afgaande op mede delingen, verkregen op het adres waar deze receptie was gehouden, veronder stelde men een tijdlang dat mevrouw Krijgsman niet bij haar echtgenoot in de auto zat, maar per bus was vertrokken. Later bleek dit een vergissing te zijn. Toen de auto uit het water werd opge haald, vond men achterin het stoffelijk overschot van mevrouw Krijgsman. Bij de lijkschouwing is geconcludeerd dat zij door verdrinking om het leven moet zijn ge komen. Het moet echter zeer onwaar schijnlijk geacht worden, dat zij, ook al had men van het begin af geweten dat zij zich in de auto bevonden, nog gered had kunnen worden. Het achterstuk van de auto zat namelijk geheel onder de autobus. De chauffeur van de autobus heeft ver klaard dat de remmen van de bus hadden geweigerd. Hij had, naar hij meedeelde, de handrem nog gebruikt, maar dit had niet meer geholpen. De auto en de bus zijn inmiddels geborgen. ven, wat nu juist nog zekere juridische moeilijkheden voor de redactie van de slot-overeenkomst blijkt op te werpen. Ofschoon men van Franse en Duitse zijde nauwelijks uitgesproken raakt over de voortreffelijke atmosfeer, die de verschil lende ontmoetingen van Adenauer en Mendès-France gekenmerkt hebben, is het doel van die onderhandelingen in de eerste plaats een regeling van de Saar- kwestienog niet bereikt. Zij moeten el kaar minstens nog een keer ontmoeten en Mendès-France heeft de Duitsers te ver staan gegeven dat hij deze week geen handtekening onder enig document zal plaatsen, zolang de Saar-kwestie niet is opgelost. Het woord ultimatum is echter nog door niemand gebruikt. Mendès-France bedient zich van de on derhandelingstactiek, welke hij in Genève met zoveel succes had toegepast door zijn tegenstander in dit geval zijn gespreks partners een termijn te stellen. Mendès- France kan zich dan ook, zo zijn bespre kingen met Adenauer minder mochten vlotten, de volgende dagen voorbereiden op een gezamenlijke druk van alle andere landen, die de vorige pressie in kracht zal overtreffen. Intussen schijnt er weinig reden de za ken te dramatiseren. Adenauer moet zich sterk voor de Franse voorstellen interes seren, en vandaag heeft hij de partijlei ders uit Bonn om zich verzameld om de politieke aspecten van het plan voor een Frans-Duits consortium op grote schaal gezamenlijk te bestuderen. De Duitsers zouden onder zekere voorwaarden in Frans Noord-Afrika troost kunnen vinden voor het verlies van hun eigen koloniën, dat hen na de eerste wereldoorlog een soort nationaal minderwaardigheidscomplex be zorgd had. Met die compensatie zou de kanselier zekere concessies inzake het Saarland kunnen camoufleren, zo meent men in Franse kringen. In diplomatieke kringen meent men dan ook te weten dat Adenauer wel bereid is met Mendès-France in zee te gaan. De vooruitzichten, die.de Franse premier ge opend heeft zijn echter zo wijd dat de kan selier zich niet op zijn eigen gezag durfde binden. Hij wijst trouwens op zijn eigen parlementaire moeilijkheden, als antwoord op het beroep op begrip,, dat Mendès- France bij internationale conferenties voor zijn positie pleegt te doen. In elk geval hoopt men Zaterdag alle papieren te tekenen, zodat Adenauer naar Bonn kan terugkeren als een vrij man, die spoedig zijn wapens uit de Atlantische of Amerikaanse voorraden kan halen. President Eisenhower: HARTFORD. (Reuter). President Eisen hower heeft Woensdag te Hartford in de staat Connecticut verklaard, dat er een punt is bereikt, waarop er bii een oorlog geen sprake meer is van overwinning of nederlaag, maar alleen van ..graden van vernietiging". Eisenhower zei dit ter gele genheid van een plechtigheid, waarbij hem het ere-doctoraat in de rechten werd ver leend door bet Trinity College, dat thans het 132ste jaar van zijn bestaan ingaat. Geestelijke waarden vormen de enige red ding tegenover de dreigende vernietiging, aldus de president. In een rede te New York, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van Joodse ge meenschappen in de Verenigde Staten, verklaardé hij dat de „ontzagwekkende macht" van de vrije wereld „gehandhaafd moet en zal blijven. Wij zijn vastbesloten, op elk ogenblik in de huidige onzekere we reld in staat te ziin doelmatig en plooibaar op te treden onder alle omstandigheden die zich kunnen voordoen". De vorderingen, die gemaakt zijn bij de organisatie van de West-Europese verdedi ging, het verdrag voor Zuid-Oost-Azië en het verbeteren van de toestand in het ge bied van Suez, Triëst en Guatemala bete kenen volgens Eisenhower, dat de vrije wereld „werkelijk moed kan vatten". V/oensdag is Prins Bernhard van zijn reis door Zuid-Afrika in ons land terugge keerd, waar hij werd verwelkomd door Koningin Juliana, de ambassadeur van Zuid-Afrika en vele Nederlandse autoriteiten. Koningin en Prins in een geanimeerd gesprek na de begroeting op het vliegveld Soesterberg. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting voor 1955 van Binnenlandse Zaken wordt vrij algemeen van ernstige bezorgdheid ten aanzien van de handhaving van de gemeentelijke zelfstandigheid blijk gegeven. Deze bezorgdheid geldt naast de financiële verhouding, in het bijzonder de „ambtelijke verstrakking", waaraan de gemeenten in toenemende mate ten prooi vallen. Ge constateerd wordt, dat de gemeenten hoe langer hoe meer met ambtelijke instanties te maken krijgen, waardoor het zwaartepunt naar departementale ambtenaren verlegd wordt en het ambt van burgemeester gedegradeerd wordt tot dat van „reiziger of vertegenwoordiger in gemeentelijke goederen". Meer en meer neigt men er toe de zaken der gemeenten door gespecialiseerde ambtenaren te laten be handelen. Door met de ambtenaren der departementen persoonlijk overleg te plegen, erkennen de burgemeesters stilzwijgend het pleegvaderschap dier ambtenaren over hun gemeenten overblijfsel wellicht van de bezettingsjaren en doen zij ongewild en zelfs tegen hun uitdrukkelijke wil in de gemeentelijke autonomie veel afbreuk. De gemeenten worden door deze gang van zaken vrijwel alleen uit voerende organen en de raden verliezen hun. betekenis. Hieraan mede werd het door zeer vele Kamerleden opgemerkte verschijnsel toe geschreven, dat de begeerte om het raads lidmaatschap te bekleden afneemt, dat de politieke spanning bij deze lichamen ver dwijnt en dat het vaststellen der jaarlijkse begroting geschiedt zonder dat politiek en praktisch voor de gemeentelijke samen leving belangrijke debatten plaats vinden. Vele leden noemden ter illustratie van de door hen betreurde ontwikkeling, de onzekerheid met betrekking tot de politie, het beleid ten aanzien van de gasvoor- ziening en het uitblijven van een regeling betreffende kleuteronderwijs. Dit stelt de gemeenten voor een reeks moeilijkheden, die zij eigenlijk niet meer in vrijheid kun nen oplossen. Een andere omstandigheid, welke ver mindering van de gemeentelijke zelfstan digheid in de hand werkt is dat rijks subsidies vaak worden verleend onder de voorwaarde, dat daarnaast gemeentelijke subsidies zullen worden verkregen, zodat dan de gemeenten voor een voldongen feit staan. Tenslotte merkten deze leden op, dat de gang van zaken bij de woningbouw, met name in de zg. vrije sector, voor de ge meentelijke zelfstandigheid weinig bevor derlijk is. De verlegging van het zwaartepunt naar het ambtelijke treedt, aldus vele leden, wel zeer duidelijk aan de dag waar het de gasvoorziening betreft. Vele ge meenten bezitten een eigen gasbedrijf, waarin grote bedragen zijn geïnvesteerd. Zij moeten derhalve weten hoe de toe komstige ontwikkeling van de voorziening van gas zal zijn. Zij zien zich gedwongen te gedogen, dat Haagse ambtelijke instan ties, in dit geval ambtenaren van het de partement van Economische Zaken, op hun terrein komen en dat niet langer in de wetgeving of in de normale verhouding verankerde maatstaven worden aangelegd. Algemeen gaf men ook te kennen, met stijgend ongeduld het tijdstip te verbeiden waarop de commissie-Oud haar arbeid met betrekking tot de herziening van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal hebben voltooid. Vele leden spraken de dringende wens uit, dat de minister, indien de commissie- Oud niet binnen afzienbare tijd in staat zou blijken een positief verslag uit te brengen, door het stellen van een eind datum aan deze lijdensweg een einde zal maken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- *1 _L 40 _L -C O, G toestand C0 c «3 r r i- <r l u - Helsinki geheel bew. W -3 5 Stockholm onbewolkt WZW -6 6 Oslo onbewolkt W -2 11 Kopenhagen geheel bew. ZW -6 11 Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Warschau zwaar bew. WZW regen 6 12 ZW -8 12 geheel bew. WZW -4 11 geheel bew. W -3 11 zwaar bew. windstil 11 geheel bew. windstil 12 geheel bew. O -6 17 geheel bew. ZW -4 12 ZZW -3 windstil windstil zwaar bew. WZW -2 geheel bew. windstil nevel windstil nevel W -2 zwaar bew. OZO -4 15 zwaar bew. W -4 12 nevel mist rrjist 7 C 3~ 0,4 0,4 0,4 0,1 0,5 0 0 0 0,3 0 0 0 1 0 0 0 0 3 0 0 Neerslag laatste 24 uur. REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met regen of motregen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Wéinig verandering in tempera tuur. 22 October Zon op 7.15 uur, onder 17.33 uur. Maan op 2.40 uur, onder 15.40 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 October Hoog water: 11.55 en uur. Laag water: 7.11 en 19.36 uur. Vrijdag 22 October Hoog water: 0.29 en 13.01 uur. Laag water: 8.33 en 20.45 uur. OOCOCCOOOOOO<X)OOCOOOOÜOOOCOOOOOOOOOOOOÜOQOOOOOOOOOCOOr,\

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1