„Men stare zich niet blind op huidige gunstige situatie Laatste eer aan overleden Kamerlid C. Woudenberg Voorzitter Werkgeversverbond: Afroming huurverhoging noemt de heer Tzvijnstra verbijsterend DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 Raadslid van Renkum bedankt uit protest .Alleen in noodtoestand helpen dienstplichtigen" Waar alleen het beste goed genoeg is, daar wordt King's Cross gerookt. King's Cross Nederlanders en Duitsers gaan samen mijnen vegen LIKDOORNS Ex-directeur van AFP in verzet tegen ontslag Het monster is los Een groot aantal schilderijen van zeventiende eeuwse Nederlandse meesters is in New York aangekomen om daar in het Metropolitan Museum of Art van 30 October tot 19 December tentoongesteld te worden. De schilderijen maakten de overtocht onder de hoede van de heer J. C. Essinge Wubben, directeur van het Museum Boymans in Rotterdam. Foto: de heer Theodore Rousseau, curator van de schilde rijenafdeling in het Metropolitan Museum (links), en de heer Essinge Wubben kijken toe bij het uitpakken van een schilderij van Frans Hals. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers houdt vandaag en morgen zijn al gemene ledenvergadering in Middelburg. De voorzitter, de heer T. J. Twijnstra, zette zijn denkbeelden uiteen over de economi sche mededinging en ondernemersovereen komsten, waarbij hij tot de conclusie kwam dat bij iedere concentratie van economische macht het handhaven van een evenwich tige mededinging in het oog moet worden gehouden. Het wetsontwerp van de minis ter van Economische Zaken voor de econo mische mededinging paste, volgens de heer Twijnstra, in deze gedaclitengang. Naar zijn mening komt het hierbij vooral aan op het begrip en het inzicht van de onder nemers zelf. De heer Twijnstra maakte voorts enkele opmerkingen over de economische omstan digheden, waarin ons land verkeert. Hij noemde deze gunstig. De industriële pro ductie ligt 70 percent boven het vooroor logse peil en steeg in de eerste acht maan den van 1954, vergeleken met de overeen komstige maanden in 1953, met 8 percent. De werkloosheid is vrijwel verdwenen. Ge brek aan arbeidskrachten is thans het probleem, waarmede de industrie te kam pen heeft. De uitvoer vertoont eveneens een stijging. In het afgelopen jaar steeg de steeds gevarieerder export met ongeveer 12 percent. De vrije inwisselbaarheid van onze munt in buitenlandse betaalmiddelen behoort volgens de heer Twijnstra, voor zover het onze eigen positie betreft, tot de mogelijkheden. „Het is thans zelfs zover gekomen", al dus de heer Twijnstra, „dat men de uiterst gunstige economische toestand van ons land als volkomen normaal gaat beschou wen en men nauwelijks een wolkje weet te ontdekken aan de economische hemel. Men behoeft niet te ontkennen, dat de toestand in onze Nederlandse industrie over het al gemeen uitstekend is, maar men dient daarbij voor ogen te houden dat die gun stige toestand lang niet gelijkmatig in alle bedrijfstakken aanwezig is en tevens dat de industrie van ons land zeer kwetsbare kanten heeft." Export-volume de zwakke plek Het export-volume van Nederland, dat ten naaste bij de helft van ons nationaal inkomen bedraagt, noemde spreker de zwakke plek in onze economische wapen rusting. Van het buitenland hangt Neder land niet alleen af voor wat betreft de bereidheid van de buitenlandse consu menten om onze artikelen te kopen, maar vooral ook van de maatregelen, die het buitenland kan nemen om de invoer van onze goederen te belemmeren. De heer Twijnstra achtte het dan ook buitengewoon gevaarlijk zich blind te sta ren op de gunstige economische omstan digheden en niet tegelijkertijd voor ogen te houden dat er, plotseling misschien, een ogenblik zal kunnen komen, waarop het nodig zal zijn aanvallen af te slaan en tij delijke verliezen te dragen. Het is opvallend, zo zeide de heer Twijnstra, hoe tegenwoordig belangrijke wetenschappelijke en ons economische le ven bepalende figuren een groot vertrou wen uitspreken in de mógelijkheden om de conjunctuur te beheersen. Ook wan neer men aanneemt dat de theoretische economie over de middelen beschikt om dit te doen, dan nog zou het kortzichtig zijn om het oog te sluiten voor de moei lijkheid, in alle omstandigheden de inter nationale samenwerking tot stand te bren gen die voor een sluitende conjunctuurbe- heersing noodzakelijk zou zijn. Het gebrek aan arbeidskrachten is vol gens spreker slechts op één .wijze op t.e lossen, namelijk door meer werk te doen met dezelfde mensen. Dit wil niet zeggen dat meer gevergd moet worden van de krachten der werknemers, maar wel dat de technische apparatuur verbetert dient te worden. De productiviteit dient opgevoerd te worden door de organisatie te verbete ren en de investeringen uit te breiden. Het arbeidsloon is in één jaar tijds met 15 percent verhoogd. Dit betekent, dat het Nederlandse bedrijfsleven in zijn geheel per jaar bijna één milliard gulden méér zal moeten opbrengen. Bij de bedrijven, wier marge geen ruimte laat voor ver hoogde productiekosten, zal dit tot een prijsverhoging moeten leiden. Spreker hoopte echter dat de boog niet overspan nen werd. „Verbijsterend" Scherp keerde de heer Twijnstra zich tegen het regeringsvoornemen de huurverhoging gedeeltelijk a-f te romen ten gunste van de financiering van nieuwe woningen. „Gedurende tien jaar is er een sociale en economische politiek gevoerd op de ruggen vcui hen, die de toevallige bezitters waren van woningen. Dat men thans wil overgaan deze onbillijkheid weg te nemen, kan niet anders dan ons aller volledige instemming hebben. Dat men echter ook overweegt om van hetgeen men aan de huizenbezitters denkt te doen toekomen en dat hun reeds vele jaren rechtmatig is onthouden, een deel weg te nemen, is verbijsterend." Tot slot van zijn betoog belichtte de heer Twijnstra zeer uitvoerig het pro bleem van de economische mededinging. De vraag is of men kartels moet verbie den, waardoor de vrijheid van de onder nemer wordt beperkt, hetgeen tegen het eigen vrijheidsbeginsel zou ingaan. Of moet men de kartels laten begaan en daar door de vrije mededinging beperken, die juist de grondslag vormt van het beginsel? Het is deze vraag, die het gewetenscon flict van de liberale economie kan worden genoemd. Voorzitter stelde een punt buiten de agenda om aan de orde De voorzitter van de Protestants Chris telijke fractie in de gemeenteraad van Ren kum, mr. H. G. Brinkert, heeft tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering be dankt als raadslid uit protest tegen het feit, dat een bepaald onderwerp, dat niet op de agenda voorkwam, door de voorzitter, bur gemeester mr. D. Matzer van Bloois, toch aan de orde werd gesteld. Het betrof een schetsontwerp van een architectenbureau uit Arnhem voor de bouw van zeventig woningwetwoningen. Hierover was aan het begn van de verga dering een toelichting gegeven door de ar chitect. De voorzitter wenste het meteen te behandelen en vroeg de raad het archi tectenbureau opdracht te verlenen tot het klaarmaken van het bestek. Met elf tegen zes stemmen werd beslo ten het voorstel van de voorzitter in behan deling te nemen. Voordien had mr. Brin kert uit protest de raadszaal verlaten. Hij keerde terug nadat het voorstel tot het verlenen van een opdrach aan het archi tectenbureau met vijftien tegen twee stem men was goedgekeurd. De heer Brinkert zei de gang van zaken ten zeerste te betreuren en protesteerde met klem tegen het systeem van de voor zitter, niet op de agenda voorkomende pun ten onvoorbereid in behandeling te nemen. Hij herinnerde eraan dat de voorzitter des tijds in een ander geval nadrukkelijk had beloofd dat een dergelijke gang van zaken niet meer zou voorkomen. Na verklaard te hebben dat hij als raadslid zou bedanken, verliet hij de raadzaal. Verscheidene raadsleden gaven hierna hun mening over het incident. De heer Er- kens (K.V.P.) had de indruk dat de raad vaak buiten spel wordt gehouden. De heer Belt (C.H.U.) meende dat de gang van za ken tijdens deze raadsvergadering de drup pel was die de emmer heeft doen overlo pen. De voorzitter betuigde zijn spijt over het gebeurde. Mankracht-tekort in oogst valt daar niet onder Ter verklaring van het feit, dat de minister van Oorlog nog geen militaire onderdelen ter beschikking heeft gesteld voor het binnenhalen van de aardappel oogst, deelt de Legervoorlichtingsdienst onder meer mede: ..De militairen zijn zo-als bekend voor het overgrote deel dienstplichtigen, die krachtens de Dienstplichtwet worden op geroepen om een militaire oefening te ondergaan en zodanige militaire dienst te verrichten, al-s de regering nodi-g zal achten. De zeer nauwkeurig en duidelijk bepaalde taak, waarvoor de dienstplicht is opgelegd, sluit uit, d-at d-e minister van Oorlog en van Marine de dienstplichtigen mag of kan inzetten voor a-ndte-re doel einden dan de militaire dien-st. Daarop bestaat slechts één uitzondering: de plicht van het militaire apparaat om gehoor te geven aan verzoeken om bij stand van het civiele gezag in geval van aaniram-d-iti-g daarvan, of bij nationale cala miteiten, zoals bijvoorbeeld de waters nood Zolang de situatie ten aanzien van de aardappeloogst geen nationale noodtoe stand betekent, is de minister eenvoudig niet gerechtigd de dienstplichtigen aan hun militaire oefening te onttrekken en aan het aardappelrooien te zetten. Waartoe de minister wel gerechtigd is, is het verlen-en van individueel verlof aan militairen. Van deze bevoegdheid n-u heeft hij gebruik gemaakt door bij leger- en luchtmachtorder van 25 Augustus de mili taire commandanten de bevoegdheid te geven, buitengewoon verlof te verlenen om, indien en voorzover de dienst zulks toe laat, boerenzoons en landarbeiders in de gelegenheid te stellen op het bedrijf, waar op zij vóór hun opkomst voor eerste oefe ning werkzaam waren, tijdelijk de helpen de hand te bieden. ADVERTENTIE 20 stuks 80 cent. Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuks DAAROM IS KING'S CROSS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS? BREMERHAVEN (Un. Press) Ne derlandse mijnenvegers en Amerikaanse mijnenvegers met Duitse bemanningen zullen in het gebied va-n de Wadden eiland-en gemeenschappelijk gaan mijnen vegen, een eerste „operatie" van deze aard sedert de tweede wereldoorlog. We gens de ongunstige weersomstandigheden ondervindt het werk echter vertraging. Men schat de duur van de operatie op drie dagen. Het gevolg ervan zal zijn dat de va-arst-rook tussen Delfzijl en Emden langs de ku-s-t negen kilo-meter wordt in gekort. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd d-oor zes Nederlandse mijnen vegers en zes Amerikaanse mijnenvegers met Duitse bemanning. Zij vormen een onderdeel van de zuivering vain het Noord-Duitse kustgebied-, waarmede men reeds enige jaren bezi-g is. ADVERTENTIE In en om het crematorium te Velsen heb ben zeer vele partijgenoten, vrienden en belangstellenden uit alle delen van het land gisteren de laatste eer bewezen aam het overleden lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaa-1 C. Woudenberg. Nadat de met de partij-vlag va-n de Partij van de Arbeid en twee kransen overdekte kist, waaraan afgevaardigden met afde- lin-gsvlaggen voorafgingen, o-n-d-er orgel-snel van het lied „Aan de strijders" was binnen gedragen en op het met bloemen bedekte podium van de a-ula was ge-plaatst, heeft de heer Evert Vermeer, waarnemend voor zitter van de P. v. d. A., woorden van af scheid gesproken. Spreker schetste d-e grote betekenis va-n de heer Wouden-berg als partijman en kameraad. Hij had, a-l-d-us spreker, een onverwoestbaar geloof in de toekomst en in een betere maatschappij. Hij was een man die het zichzelf niet ge makkelijk maakte. Stiptheid, arbeidzaam heid en vriendschap wa-ren d-e kenmerken van zijin leven. Wij, de duizenden democra tische socialisten, die hem zoveel dank verschuldigd zijn, nemen afscheid van hem in het besef dat tienduizenden hem niet zullen vergeten, zo zei de heer Vermeer. De heer N. Oosterhuis, die het woord ADVERTENTIE VERWIJDE R0 MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezLiiverde ■wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. PARIJS (Reuter) Maurice Nègre heeft beroep aangetekend tegen het besluit van de Franse regering van 28 September waarbij hij werd ontslagen als directeur- generaal van het persbureau „Agence France Presse". Hij heeft de Raad van State, die als scheidsgerecht fungeert in gedingen van particulieren tegen de Staat, verzocht het ontslag ongedaan te maken. Nègre, die destijds is vervangen door Jean Marin, stelt dat de functie van direc teur-generaal van het persbureau niet be hoort tot de posten, die bij regeringsbesluit kunnen worden bezet en voorts, dat tot het ontslag niet op een voltallige vergadering van het kabinet is bfesloten. Ge zoudt aan een huivering wekkend sprookje kunnen denken, wanneer u verteld werd dat de wereld zich plot seling in de boosaardige greep van een moordende kwaal be vond, die millioenen levens per jaar vernietigde en in een onstuitbare voortgang iedere nieuwe maand een langere lijst van slachtoffers maakte. Het is echter geen sprookje, het is de koude werkelijkheid. Die kwaal grijpt over de ganse aarde oud en jong met één smak uit het leven weg, zonder waarschuwing, midden op straat. Van het ene moment in het andere worden levende, lachende, argeloze mensen tot verminkte doden. Spelende kinderen worden erdoor ge troffen in het vuur van hun levensvreugde en oude mensen worden weggerukt uit de rust van een levensavond, die nog zoveel goeds beloofde. Het is een kwaal die groeit met de dag, die door niets te verdelgen is en toeneemt met de vooruitgang zelf. Het is de dodelijke ziekte van de moder ne tijd, die juist in zijn moder ne vervolmaking de kiem van de meedogenloze dood draagt en een vruchtbare voedings bodem vormt voor de moor dende bacillen. Geen oorlog, geen rampen, geen water of wind zijn in staat de dodencijfers te leve ren die deze moderne kwaal op het maatschappelijke gewe ten grift en die cijfers groeien, vermenigvuldigen zich, grijnzen steeds indrukwek kender en angstaanjagender de mensheid in het gezicht. Het is geen sprookje, maai de werkelijkheid. Ge moet u zoiets in een oogwenk van be zinning realiseren, om er ril lingen van te krijgen en te denken: daar moet kruid tegen gekweekt worden, als het er niet voor gewassen is. Ge zult beseffen welke kwaal het is. Zie de statistie ken en grafieken met de stij gende curven: Verkeersonge lukken met dodelijke afloop verkeersongelukken met zwaargewonden verkeers ongelukken met levenslang verminkten. Het is overal ter wereld zo. Het is een wurgen de greep van de kilste dode lijkheid, die de moderne we reld omvat en het leven uit de mensen knijpt met de wape nen der techniek, die zij zelf hebben gemaakt. Ieder cijfer in de grafieken en de statistieken was een mens iedere stijging in het golvende lijntje zijn mensen en kinderen die verpletterd wer den onder het geweld van een monster, dat achter zijn sim pele naam „verkeer" de wreedste en onverbiddelijkste cynicus van de geschiedenis is. En nu kunt ge in vrees en afschuw uw kinderen ver keersregels gaan leren, en agenten processen-verbaal la ten maken, en rode lichten laten knipperen, en wegen verbreden, en remmen inspec teren, en rijbewijzen instellen het monster vreet voort aan de mensenlevens en de wur gende hand laat niet los. Als het een ziekte was, zou ergens ter wereld het serum of het vaccin of tenminste het ge neesmiddel te vinden zijn, want de natuur heeft voor iedere ziekte de helende kracht ach ter de hand. Maar aangezien de natuur het verkeer niet ge schapen heeft, moet ge op de schepping geen beroep doen om van deze plaag te worden verlost. Ge moet de mens eens ter verantwoording roepen en hem vragen of hij denkt, ongestraft zijn domme krach ten te kunnen loslaten en dan in jammeren te mogen los barsten, als de domme krach ten over hem zelve heenstor- men. Wie de verkeersregels kent, zal met kunst- en vliegwerk wellicht het monster kunnen ontsnappen, dat door de stra ten waart als een losgebroken tijger met een lege maag. Ge kunt ook dat kleine meis je van vier verwijten, dat zij te roekeloos met-haar autoped de straat is overgestoken. Ge kunt haar dat verwijten als zij, in haar weinige bloed, gebroken wordt opgenomen en ter aarde besteld. Maar als ge dan de wereld omdat zij zo modern moet zijn wilt veranderen in een molen van ijzer en staal, dan moet ge uitgaan van het standpunt dat er geen onbe zorgde, argeloze en roekeloze kinderen meer mogen zijn. Ge kunt de oude man van zevenenzeventig verwijten, dat hij niet hard genoeg gelopen heeft bij de kruising, zodat de auto die als een bliksemflits naderde, hem grijpen kon. Dat kunt ge hem verwijten als hij verpletterd wordt opgenomen en ter aarde besteld. Maar als ge de wereld omdat zij zo modern moet zijn wilt ver anderen in een gehaktmachine ter wille van degenen die pre tenderen haast te hebben, dan moet ge uitgaan van het stand punt dat er op aarde voor langzame oude mensen geen plaats is. Ha, ik weet wel waar ge van uit wilt gaan. Van de overwe ging dat vooruitgang niet is tegen 'te houden en dat men met zijn tijd moet kunnen meegaan en dat snelheid nu eenmaal een eis is. Ja. Maar ik moge het recht be houden te zeggen, dat de we reld en de vooruitgang er zijn voor de mensen en niet omge keerd. Dat ge een monster van zo verslindende kwaadaardig heid niet moogt loslaten voor dat ge hem gedreven hebt in een ruimte waar hij geen brok ken kan maken. Dat ge de we gen en straten geschikt moet maken voor degenen die er over heen moeten: niet alleen voor degenen die met auto's en motoren en bromfietsen en scooters met hun tijd willen meegaan, doch voor allen. Ook voor degenen die menen de tijd te hebben. Als ge op de hand van het snelverkeer bent, dan zult ge toch niet tegen alle mensen kunnen zijn, die er niets van hebben moeten. Als ge de we reld tot een moordkuil van het verkeer wilt maken, dan hebt ge een deel der mensheid ver loochend voor uw subjectieve smaak: als een dictator die de mensen opoffert, welke hem niet dienen willen. Als een tyran die degenen vernietigt, waarop hij toevallig niet ge steld is. Als snelheid een eis des tijds is, dan kan ik veiligheid en rust daar tegenover stellen. Levensvreugde is geen syno niem van deze snelheid ten minste niet voor allen. Voor wie het wel zo is, hebben we de psychiater, al helpt dat misschien niet altijd. Ge zult zeggen dat dit alles geen middel aangeeft tegen de dodelijke kwaal, die op u en mij en allen loert, zodra we onze neuzen buiten de deur steken. Het is de vraag, of er een middel tegen te vinden zal zijn. Maar dat de remedie zal moe ten worden gezocht in de ge dragingen van het monster zelf en niet in de eerste plaats in het leren aan kinde ren en anderen hoe zij het monster kunnen ontvluchten lijkt een uitgemaakte zaak voor degenen,-die zelfs als mo derne mensen nog andere idealen hebben dan overal eerder te zijn dan hun even naaste. Als de wereld door deze dwazen gaat geregeerd wor den, is er een groep mensen voor wie geen plaats meer overblijft. Wees gerust, dwazen, zij zullen geen revolutie verwek ken. Zij zullen voordien immers reeds vermalen zijn in uw mo len van ijzer en staal. J. L. voerde namens het bondsbestuur van het N.V.V., zeide afscheid te nemen van een wijs mens, een goed kameraad en een wijs bestuurder. Door zijn persoonlijkheid en rusteloze activiteit gaf hij d-e organisatie gezag. Mr. J. in 't Veld, fractieleider van de P. v. d. A. in de Eerste Kamer, memoreer de onder meer de debatten over woning bouw en huisvesting in de Kamerzittingen, waarbij de tegenstanders Woudenberg eer den als een goed en eerlijk mens. In de Kamer zowel als in de fractie zal hij wor den gemist, omdat hij met diepe wijsheid altijd de juiste weg wist te vinden, aldus spreker. De heer M. A. Reinalda sprak namens het college van commissarissen, directie en personeel van d-e Arbeiderspers, die, naar hij zeide door het bezielende werk van Woudenberg tot bloei geraakte. Spreker memoreerde tevens de plaats die de over ledene in de verzetsbeweging innam en na de oorlog in de Humanistische Werkge meenschap. Mr. J. A. W. Burger roemde Woudenberg als de verbindingsfiguur tussen Vara en S.D.A.P. Dr. J. P. van Praag schetste de over ledene als een man die gegrepen was door een levensovertuiging en als humanist met een helder inzicht van onschatbare waarde was voor het Humanistisch Verbond. Mr. A. de Roos, wethouder van Amster dam, zei onder meer: Het gemeentebestuur van Amsterdam dankt Woudenberg die zestien jaren de stad mede heeft helpen besturen. Zijn raadslidmaatschap was, evenals alles wat hij deed, een sieraad van onwankelbare trouw ten opzichte van zijn stad. Zijn diepe humaniteit stelde hem in staat een geest van samenwerking te kwe ken die in een stadsbestuur onontbeerlijk is. Zijn bemoeiingen met volkshuisvesting en tunnelbouw hebben in zijn tijd daad kracht opgebracht. De heer E. F. Albrecht voerde het woord als secretaris van de P. v.d. A., maar tevens uit naam van d-e heer Koos Vorrink, die, naar hij zeide, een zeer grote waardering koestert voor de man waarmee hij zovele jaren ten nauwste heeft samengewerkt. Als oudste vriend sprak de heer M. van Praag woorden van waardering. Nadat de kist onder orgelspel van „Mor genrood" was gedaald, heeft een zoon van de overledene, de heer O. Woudenberg, voor de betoonde belangstelling dank ge zegd. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door minister-president dr.W. Drees, minister S. L. Mans-holt, mr. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mevrouw mr. E. Ribbius-Peletier, de hee-r Jan van Zutphen, burgemeesters en raadsleden van vele dorpen en steden en vele and-ere voor aanstaande figuren. In Amsterdam is, voordat de rouwstoet vandaar naar Westerveld vertrok, in de Van Eeghenstraat een vaandelgroet ge bracht door vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid, het N.V.V., de V.A.R.A. en de A.J.C. Voorafgegaan door de vaandeldragers begaf de stoet zich naar de Tesselschade- straat, naar het hoofdkantoor van de P. v. d. A. Daar werd namens het personeel een bloemstuk gevoegd bij de tientallen kran sen. De stoet auto's begaf zich daarna naar het gebouw van de n.v. „De Arbeiders pers". Een der directeuren, de heer H. van Kuilenburg, hechtte een krans aan de wa gen met het stoffelijk overschot. Voorafgegaan door een escorte van mo torrijders van de rijkspolitie begaf de stoet zich vervolgens naar Westerveld

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5