CANADESE NYLON BOMBERS Anna Christie DCIJ won van Halfweg; Roozenburg als toeschouwer GERARD VAN PRAAG „Palvu" met boeiend volkstoneel Komst van Amerikaans squadron op Soesterberg is noodzaak Eerste lustrum in het verschiet Holland Marsh stond 3 a 10 meter onder water Heemskerk Bromfietser door auto aangereden IS Om de damtitel van Kennemerland Sterkste zeesleepboot ter wereld vaart proef Lassers ter jaarvergadering MINISTER STAF: Voor grotere paraatheid van luchtverdediging „Norduco" mag proef fabriek iaten staan 99 99 Gezinshulp van Hervormde Gemeente Paardenmiddel Scheepvaart VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 De beide clubs DCIJ en Halfweg hebben elk twee wedstrijden verloren en zijn dus voor de kampioenstitel van Kennemerland uitgeschakeld. In de derde ronde lieten de DCIJ-reserves de laatste plaats aan Half weg over, doordat Vooys en zijn mannen met 146 hun meerderheid toonden. Wereldkampioen Roozenburg, die Woens dag een vrije dag had in zijn titelgevecht tegen Huisman, was als toeschouwer bij de wedstrijd DCIJ IIHalfweg aanwezig. Zijn demonstraties en uitingen over het verloop van de eerste vier partijen trokken in de geheel gevulde zaal van Kennemerhof grote aandacht. De DCIJ-kop wist daar met 91 te win nen. Het was ir. Krijgsman die DCIJ als eerste winnaar de leiding gaf. Op knappe wijze werd de tegenstander uit Halfweg door Krijgsman „gemangeld." Het was aardig te zien hoe voorzitter K. de Jong in het eindspel door middel van problematisch spel de partij in zijn voor deel wist te beslissen. Vooys liep zijn tegen stander geheel onderste boven en Ott wist door een combinatie de stand tot 80 op te voeren. In de staart was Jan Waal de enige winnaar. Het uitkomen van deze DCIJ-zeeman is een versterking. Koppel man was de enige verliezer voor DCIJ. Op de juiste manier wist Dubbelaar een voor post van Koppelman te omsingelen en te veroveren, waardoor Koppelman de strijd moest opgeven. De uitslag luidt: DCIJ II Halfweg I L. VooysP. v. Duin20 K. de JongP. Kempe20 ir. KrijgsmanA. v. Duyn20 A. W. BeukemaJ. Schaap11 D. OttH. v. Nieuwenhuizen20 J. v. StratenJ. Verkuyl11 J. PostJ. Bijrna 11 J. KoppelmanK. Dubbelaar02 J. WaalH. Grauwemans 20 H. v. NieuwenhuizenN. v. Hoege 11 Totaal 14—6 voor DCIJ II. Tommy Postma leidt in eregroep Bijzonder productief is het spel van Tommy Post. Hij weet voor de club in het eerste tiental vele punten te „scoren", maar ADVERTENTIE met bont gevoerd f 75 en bontkraag -- v 3 --""4 r fpc KENNEMERLAAN 100 De sterkste zeesleepboot ter wereld, de Edgar Bonnet", die door een der venno ten van de Industriële Handelscombinatie „Holland", de werf L. Smit en Zoon te Kinderdijk, werd gebouwd voor de Suez Kanaal Maatschappij te Parijs, ligt in de Waalhaven te Rotterdam. Vandaag zal de sleepboot vaarproeven op zee afleggen en indien alles naar wens verloopt zal de „Edgar Bonnet" dan tevens aan de op drachtgeefster worden overgedragen. De „Edgar Bonnet" is gebouwd als zee- sleepbooth en is bedoeld om eventueel in het Suezkanaal vastgelopen schepen vlot te trekken. De twee hoofdmotoren ont wikkelen een vermogen van 4500 pk. De „Edgar Bonnet" heeft tussen de lood lijnen een lengte van 46 meter en een breedte op de spanten van 5,5 meter. De maximum diepgang is achter vijf meter. De bruto registertonnage is 840 ton en de waterverplaatsing op zee is 1230 ton. Op het voorschip bevindt zich een zware kaap stand met een trekvermogen van 50 ton. Het trekvermogen op de sleeptros be draagt eveneens 50 ton. De tros wordt verend gehouden door een hydraulische ram. Het schip heeft twee verstelbare schroeven, waardoor het mogelijk is op de schroeven voor- en achteruit te varen, als mede te keren. De dekuitrusting bestaat verder uit twee kaapstanden, elk van vijf ton. De „Edgar Bonnet", die vrij varend een snelheid van 14 mijl en een actieradius van 120 uur heeft, is tevens uitgerust als bergingsschip. Daartoe is het uitgerust met vier electrische bergingspompen, twee laad bomen van iyz ton elk en twee laadbomen van ieder twee ton, een waterkanon en tien brandslangaansluitingen, alsmede een schuimblusaansluiting. De sleepboot krijgt een bemanning van 34 koppen, onder wie vijf officieren. Het schip heeft bovendien accommodatie voor twee passagiers. ook in de onderlinge competitie staat hij met drie gespeelde partijen en zes punten bovenaan. Nu werd in een prachtig positie gevecht de tot nog toe ongeslagen P. v. d. Berg strategisch verslagen. Bij analyse bleek dat v. d. Berg op het nippertje een remise zou hebben kunnen forceren. Een boeiende strijd was de vijf uur lange partij tussen Yme de Jong en Dukel. In de ope ning speelden beide spelers naar de rand. Om spanningen op te wekken deed Dukel met de 38e zet een doorstoot op het cen trum. De Jong wist uit een omsingeling deze voorpost te winnen. Met een stuk vóór zag het er hopeloos voor Dukel uit. Door sterk en geniaal spel wist hij echter het spel van De Jong beperkingen op te leggen. Na doorbraak van De Jong, ten koste van een stuk, wist Dukel de dam te vangen en met twee stukken achter een dwangstand te bereiken met gedwongen offers of het toe laten van een damzet. Deze merkwaardige stelling zag er zo uit: Dukel wit, 21, 25, 26, 27, 28, 32, 33, 34 en 36; zwart: 6, 7, 11, 12, 17, 19, 23, 24 en 45. De Jong aan zet speelde gedwongen 4550 (op 1116 2722 remise), waarop Dukel liet volgen 2520 en 33—29 met 36x27, waarna een „vijf om twee" eind stand ontstond, wat uiteindelijk een prach tig geforceerde remise opleverde. In een klassieke stand werd G. Postma het slachtoffer van een dwangstelling, wat voor Swier damzet of stukwinst opleverde. Het duurde lang eer G. Postma in een schijveneindspel van drie tegen Swier vier stukken moest opgeven. De stand van de eregroep: T. Postma 6 (uit 3); Roozenburg en Vooys 4 (uit 2); v. d. Berg 4 (uit 3); Dukel 3 (uit 2); Yme de Jong 3 (uit 3); Swier 2 (uit 3); ir. Krijgsman 2 (uit 5); De Jong en Beukema 1 punt (uit 2). Laros en G. Postma 0 punten. In de eerste klasse doet Wim v. Wort een goede gooi naar de kampioenstitel. Op keu rige wijze werd Engelhart tot overgave ge dwongen. Wort leidt nu met 6 punten uit vier. Jelle Post heeft 7 punten uit 5 par tijen. Tielroy won van v. Bakkum. Leider Visser geklopt J. de Boer haalde het stoute stukje uit om de leider Piet Visser een nederlaag toe te brengen, hetgeen de spanningen om de eerste plaats weer geducht doen toenemen. Zelf heeft De Boer nu met 3 gespeelde par tijen 6 punten. Braveboer heeft zich ook bij de koplopers geplaatst na een overwin ning op Cramer. Jan heeft 4 partijen ge speeld met 8 punten. Hetzelfde resultaat heeft K. Meyer behaald na zijn overwin ning op Morriën. De strijd tussen de jeugdgroep J. de Boer, Jan Braveboer, Klaas Meyer en de oude DCIJ-garde Visser en Opa v. d. Bos belooft in deze groep van 16 spelers wel buitenge woon interessant te worden. De overige uitslagen zijn: Kok Sr.Kok Jr. 11; Pals- maZwartveld 20; Opa v. d. BosH. v. d. Uis 1—1. Met een sneltreinvaartje, dat zo langza merhand usance geworden is, werd in het restaurant VV. O. een gecombineerde alge mene jaarvergadering gehouden door de afdeling „IJmond" en de lasclub Velsen en Omstreken en Haarlem van de Nederland se Verenging voor Lastechniek. Bij de Lasclub, die het eerst vergaderde, werden de bestuursleden A. v. d. Plas, H. Visser, F. Vos en L. Kwaak bij acclamatie herkozen en werd de kascontrólecommissie verkleind tot twee leden, namelijk de heren P. J. v. Dorp en J. v. Leeuwen. De jaar verslagen van secretaris en penningmees ter werden gecombineerd gehouden met die van de afdeling „IJmond", waarvan het bestuur vervolgens achter de groene tafel plaats nam. In het afdelngsbestuur werden eveneens de aftredende bestuursleden her- kozen, zodat de heren A. P. Balm, C. J. F. Bekkers en H. J. Dengerink een nieuwe be stuursperiode tegemoet gaan. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afde ling „IJmond" in één jaar tijd van 350 le den gegroeid was tot 468, waarin een klein aantal leden van de Haarlemse afdeling, die sinds kort deel uitmaakt van de afde ling IJmond, is opgenomen. De financiën, die in het volgende jaar door de heren C. v. Ikelen en J. v. Nieuw koop gecontroleerd zullen worden, waren door penningmeester H. Visser op uitste kende wijze beheerd en de kas was dan ook een batig saldo van f 328.92 opgelopen tot f442.70. De begroting van het jaar 1954- '55 werd zonder stemming aangenomen en sloot met f 3477.49. Grote belangstelling bestond er bij de aanwezgen voor het winterprogramma, dat door de voorzitter van de afdelng IJmond, ir. E. F. Peltzer, werd onthuld. De eerste avond, die in November gehouden zal wor den, zal gewijd zijn aan het onderwerp „Het lassen van gietijzer", waarvoor men een deskundige heeft uitgenodigd. Een prijs vraag waarmee een aantal geldprijzen is te winnen zal worden georganiseerd en de ze zal verdeeld zjjn in vier groepen, waar uit de leden een keus kunnen maken, na melijk ketel-, reparatie-, autogeen- of con structie-lassen. Iets nieuws was het hou den van een discussie-avond over practi- sche lasproblemen. Als vierde punt stelde het bestuur voor een lezing met demon stratie te houden op het Hoogoventerrein over het oplassen van wielbanden op auto matische wijze, terwijl ter ere van het 5- jarig bestaan het bestuur met een groots plan naar voren kwam om met een paar groepen op excursie naar Brussel (Sondo- metal) te gaan, een plan waarover de be stuursleden zelf nog enigszins verbluft wa ren en het verder zouden uitwerken Na de hogelijk geapprecieerde koffie met koek bezag men een viertal films, alle be trekking hebbende op de een of andere vorm van techniek en stuk voor stuk goed verzorgd. De voorzitten van de Arbeiders Toneel vereniging „PALVU" moest Donderdag in het Rex Theater voor het begin der op voering van „De Commensaal" van Her man Bouber eerlijk bekennen, dat de re acties der donateurs op de laatste voor stellingen van „Het onbewoonde eiland" niet onverdeeld gunstig zijn geweest. Van daar dat men besloten had het nieuwe seizoen te openen met een volksstuk, dat de algemene instemming zou kunnen weg dragen. En ofschoon het niet altijd aan beveling verdient zich geheel naar de smaak van het publiek te richten, behoeft ditmaal niemand zich voor deze keuze te generen. Want „De Commensaal" is misschien juist door zijn eenvoud een bijzonder sterk speelstuk, omdat hierin het leven van een paar alledaagse mensen met een bijna overrompelende trefzekerheid wordt ge dramatiseerd. Men behoeft bij Bouber niet naar verborgen bedoelingen te zoeken. Hier is slechts de realist aan het woord, die uitdrukking wenste te geven aan zijn liefde voor Amsterdam en meegevoel met zijn bewoners. Neem nu het tweede bedrijf waarin Dirk, die gaat beseffen dat hij Ma rie aan zijn rivaal verliest, vergetelheid in de drank zoekt en dan juist in deze min derwaardige toestand een nederlaag moet inciVerqn: hoe boeiend wist Bouber deze navrante situatie uit te werken. Zijn stuk kent ook geen „happy-ending", omdat het le^.n evenmin altijd een gelukkige oplos sing der conflicten garandeert. Ontegen zeggelijk zou dit drama door een blijde af loop een geforceerde indruk hebben ach tergelaten. Dit stuk, waarin Herman Bouber enige jaren geleden zijn toneeljubileum vierde, kreeg bij „PALVU" onder regie van Jan Velzeboer een welhaast ideale opvoering, waardoor opnieuw bewezen werd, dat deze vereniging in dit genre niet gemakkelijk te overtreffen is. Het samenspel klopte als een bus en de karakteriseringen hadden een levensechtheid, die frappant was. De drie hoofdrollen vormden steeds een op merkelijke eenheid, waardoor het bijzon der moeilijk wordt aan een individuele prestatie enige voorkeur toe te kennen. Dirk werd niet minder dan voortreffelijk uitgebeeld, zowel in de scènes waar hij tegen zijn onmacht in opstand komt als De „Edgar Bonnet," og de Nieuwe. Waterweg. bijhet weergeven Van een trieste wan hoop. Marie en Melchers gaven hem hier bij steeds uitstekend partij. Het was een gelukkige vondst van de regisseur de laat ste een enigszins Amerikaans accent te verlenen. Maar ook de bijrollen waren zonder uit zondering voorbeeldig bezet, hetgeen een aantal rake typeringen opleverde; de sto ker, die vooral in het derde Dedrijf een opmerkelijke kroegscène speelde, de prompte Neeltje, die haar eerste man maar niet vergelen kan en de aggressieve Kees, die van deze herinneringen het slachtoffer wordt. Zij aller, verenigden zich tot een ensemble, dat cieze Bouber - tragiek alle recht deed wedervaren. JAN VAN DAM Voor de Rotterdamse rechtbank hebben 21 personen terechtgestaan, die bekenden zich van 1952 af aan diefstallen in de haven te hebben schuldig gemaakt. Tegen hen werden straffen geëist variërende van an derhalf jaar tot drie maanden gevangenis straf. De spoed, waarmee minister Staf de legering van Amerikaanse luchtstrijdkrach ten op Soesterberg wettelijk mogelijk wil maken, heeft het protest van enkele Kamerleden uitgelokt. Maar deze spoed hangt samen met de noodzaak om het op korte termijn mogelijk te maken, dat onze luchtverdediging door de komst van het Amerikaanse squadron een grotere staat van paraatheid verkrijgt. Tot het legeren van Amerikaanse troepen in Nederland wordt overgegaan, omdat de Amerikaanse luchtmacht onze luchtverdediging kan ver sterken met moderne jagers. Dat dit in strijd met artikel 197 van de Grondwet zou zijn is naar het oordeel van de regering zeker niet juist, aangezien dit artikel naar algemene opvatting slechts de indiensttreding van vreemde troepen door de Nederlandse Staat zelf verbiedt, doch geenszins de toelating van bondgenoot schappelijke troepen. van Antwoord van de regering op het Voorlopig Verslag uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst, volgens welke Ameri kaanse troepen in Nederland gelegerd kunnen worden. De kosten van de stationnering te Soes terberg zullen voornamelijk voortkomen uit de bedragen, nodig voor de huisvesting van de troepen met hun materieel, zoals het ter beschikking stellen van gebouwen, de verwarming, verlichting en inrichting daarvan en de voorziening met gas en water. De jaarlijkse kosten, hiermede ge moeid, zullen naar globale schatting onge veer 292.000,bedragen. Deze kosten kunnen als volgt worden ge specificeerd: 1. Onderhoud, herstelling en vervanging van materieel 72.000; 2. Ver- bruiksartikelen 175.000; 3. Onderhoud, enzovoort van gebouwen 45.000; te zamen 292.000,— Het is niet wel mogelijk om ten aanzien van de kosten der opstallen in het alge meen aan te geven voor rekening van welke partij zij dienen te komen. De minis ters gaven de voorkeur aan een systeem, waarin ten aanzien van deze kosten, die van geval tot geval zeer uiteen kunnen lopen, telkenmale een afzonderlijke rege ling wordt getroffen. Dat Nederland ten aanzien van de sta tionnering te Soesterberg een aandeel in de kosten op zich heeft genomen, vindt mede zijn oorzaak in het grote belang, dat deze legering voor Nederland zelf vormt. Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee, dat ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan dé N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Kooksoven- gassen (Mekog) te IJmuiden, ten behoeve van de A/S Norduco te Oslo, tot het op richten van een tijdelijke proeffabriek voor de vervaardiging van chemische producten Van in zeewater aanwezige zouten op een perceel grond, gelegen aan de Hoflaan |te IJmuiden; de N.V. machinefabriek „IJmui den, tot het wijzigen en uitbreiden van 'de machinefabriek in het perceel le Industrie dwarsstraat 4 te IJmuiden; de Shell Neder land N.V. te 's-Gravenhage, tot het op richten van een benzinepompinstallatie op het terrein van de tunnelbouw te Velssen- Noord; J. van Amerongen te Santpoort, tot het oprichten van een slagerij in het per ceel Hagelingerweg 84 te Santpoort; het aannemersbedrijf N.V. Nelis te Velsen- Noord, tot het oprichten van een inrichting voor het repareren en onderhouden van aannemersmateriaal op 't Oostelijk schier eiland nabij de binnenhaven te IJmuiden; J. H. Ramerman te IJmuiden, tot het uit breiden van het strandpaviljoen, door het oprichten van een poffertjesbakkerij aan het zeestrand, nabij de Zuiderpier te IJmuiden; de fa. G. Siewertsen te IJmuiden tot het uitbreiden van een visrokerij en -bakkerij in het perceel Industriestraat 911 te IJmuiden. „Nu de dood het oeuvre van O'Neill heeft afgesloten, is er alle aanleiding om te pro beren door heropvoeringen tot een waarde bepaling van de verschillende werken van een van de grootste toneelschrijvers van deze eeuw te geraken. Als aandeel van de Toneelvereniging bij deze waardebepaling lijkt een opvoering van Anna Christie aan gewezen". Aldus de toelichting in het oor spronkelijke programma. Gisteravond werd dit „spel van de zee" onder regie van Frits van Dijk in het Kennemer Theater te Be verwijk voor de stichting Arbeiders-Toneel- fonds opgevoerd. De zeer bruikbare décors waren van Weynand Grijzen, voor de ver taling was Ferd. Sterneberg verantwoorde lijk. Denkt men aan het publiek waarvoor het vroegere Volkstoneel, waarvan de To neelvereniging de onder artistieke leiding van A. Defresne ondernomen voortzetting is, placht te spelen, dan kan men het met de bovengeciteerde motivering van deze keuze wel eens zijn, deze althans begrij pen. Overigens lijkt een dergelijke poging tot herwaardering allerminst noodzakelijk, want er zullen maar weinig mensen te vin den zjjn die voor dit uit 1921 daterende spel van de latere Nobelprijswinnaar Eugene O'Neill een goed woord over heb ben, enkele chauvinistische Amerikanen uitgezonderd. Trouwens: regisseur en spe lers hebben de hele avond voor alles aan getoond, dat zij ook niet precies begrepen, waarvoor zij eigenlijk hun best stonden of zaten of liepen te doen. Het Ijjkt nauwelijks nodig nog een sa menvatting te geven van de inhoud van dit sentimentele levensdrama, dat hier vroeger met Magda Janssens in de titelrol is gespeeld, waarvan een filmversie met Greta Garbo in de bioscopen circuleerde en waarvan amateurs ook in deze omge ving reeds herhaaldelijk een kwalijke ver bastering vertoonden. Maar goed, voor mensen met een zwak geheugen zij eraan herinnerd, dat Anna Christie als kind door haar vader, een zeeman, op het land uitbesteed al vroeg aan lager wal ver zeild raakt en de zelfkant van het leven leert kennen. Haar gouden zieltje is ech ter door het bederf nog niet volledig aan getast en wordt na haar terugkeer op zee (aan boord van een kolenschip) gereinigd in de mist, die zij voor niets zou willen hebben gemist, zoals het poëtisch luidt in de Nederlandse tekst. Getransformeerd tot nieuwe maagdelijkheid, als men het zo mag uitdrukken, vat zij een zuivere liefde op voor stoker Mat Burke, die haar aanvan kelijk verontwaardigd en ontgoocheld in de steek laat, als zij hem haar verleden heeft bekend, doch het tenslotte toch met haar durft wagen Noodzakelijk is het niet om de onecht heid van de in het geding komende gevoe lens aan te tonen. Deze treft bij het zien van de voorstelling nog sterker door het (ietwat romantisch opgesmukte) realisme van de entourage. Het was een zwakke vertoning, waarbij men nooit helemaal wist waarop nu eigenlijk aangestuurd werd, om in de termen te blijven. Andrea Domburg had het wel het moeilijkst, mede omdat Wim Hoddes weliswaar tegenspel leverde waarop niets aan te merken was, maar toch niet helemaal de robuuste krachtfiguur neerzette, die hier vereist werd. En wat betekent al het gepraat over „loutering" en „schoongewassen zijn" door de zee, als daar niets van blijkt? Het geforceerde, totaal onvoorbereid „happy ending" maakt de zaak nog erger, zelfs als men met O'Neii aanneemt, dat het niet meer betekent dan een komma, een rustpunt dus, in beider tot ongeluk voorbestemde levens. Maar goed, Andrea Domburg schonk in vele opzichten bevrediging, al was haar verbittering wat monotoon en haar hele verschijning wat mat, te weinig brillant. Treffende momenten waren er in de grote bekentenisscènes, zij het met ongevulde overgangen. Frits van Dijk maakte van de „duivelse" en voor de werkelijkheid be vreesde vader zo'n stereotiep oud manne tje, dat men met de beste wil van de we reld niet kon aannemen, dat zo iemand nog voor de grote vaart als bootsman aange monsterd wordt. De rol van Marthy Orven werd vertolkt door Aaf Bouber. DAVID KONING De Canadese ambassade in Den Haag heeft bericht ontvangen over de gevolgen van de orkaan voor Holland Marsh, waar in hoofdzaak Nederlandse immigranten wonen. Dit gebied heeft 3 tot i0 meter diep onder water gestaan. Overigens zij opgemerkt, dat de kosten, welke van Amerikaanse zijde ter zake wor den besteed, uiteraard een veelvoud hier van zullen bedragen. De financiële gevol gen van het overnemen van eventueel door de Verenigde Staten aangelegde installaties zijn inderdaad thans nog niet in hun geheel te overzien, doch het is duidelijk, dat het vergoeden van eventuele restwaarde in de rede ligt. Dat Nederland zich uitdrukkelijk verplicht heeft om officiële Amerikaanse dienstcorrespondentie niet aan een onder zoek te onderwerpen, komt overeen met de algemeen daaromtrent geldende internatio nale gedragslijn. Niet behoeft te worden aangenomen, dat de Amerikaanse regering er niet nauwkeurig op zou toezien, dat dit aanleiding zou worden tot deviezensmok- kel. Ten aanzien van de vraag of reeds uit gaven zijn gedaan, delen de ministers mede, dat tot op heden, behalve voor de oprichting van de gebouwen, waarmede een bedrag van 4.500.000 zal zijn gemoeid en welke gebouwen eigendom van de Ne derlandse Staat blijven zij betekenen op zich zelf een nuttige uitbreiding van de vliegbasis Soesterberg uitsluitend uit gaven ten laste van de Staat zijn gedaan ten behoeve van de inrichting van deze ge bouwen. Hiervoor is tot op heden 'n bedrag ad 50.000 uitggeven. Dit bedrag is ten laste gebracht van de normale aanschaf fingsartikelen van de begroting. Na overleg tussen het bestuur van de vereniging „Het Witte Kruis" en de kerke- raad der Nederlands Hervormde gemeente van Heemskerk is in Heemskerk een com missie gevormd om te komen tot gezins verzorging in die gevallen waarin de moe der tijdelijk is uitgeschakeld. Dit college bestaat uit ds. B. J. J. Naes- sens, de heren P. Hoope en J. J. Kranen donk en de dames J. WentinkKluft, G. WinterSchellevis, T. WentinkBrouwer en J. SchuivelingWilgenburg. Tijdens de Donderdagavond in zaal Nij- man gehouden bijeenkomst heeft mejuf frouw A. M. Bos, provinciaal maatschap pelijk werkster een uiteenzetting gegeven van de betekenis van het werk van gezins verzorgster en de opleiding die hiervoor nodig is. Met medewerking van het Inter kerkelijk Internaat te Haarlem zal in ern stige gevallen reeds nu tijdelijke hulp worden geboden. Hierna werd nog een film over dit werk vertoond, die zich in de volle belangstel ling van de talrijke aanwezigen mocht ver heugen. De heer C. Oderkerk over de Bellamy-gedachte „Wanneer het inderdaad zo is dat er op andere planeten schepselen leven en wan neer het inderdaad zo is dat deze schepse len per vliegende schotel een bezoek bren gen aan onze planeet, dan vraag ik mij af: wat moeten zij wel van de aardbewoners denken?" Met deze woorden begon Don derdag in 'hötel De Rustende Jager te Cas- tricurn de heer 'C. 'Oderkerk uit Santpoort' zijn rede' voor de afdeling Castricuiri van „Bellamy". Spreker vroeg zich af, of de mens op de juiste wijze van zijn kunde pro fiteert, nu er nog vele onontwikkelde gebie den op onze aardbol zijn te vinden en daar naast twee-derde van de mensheid hon ger lijdt, terwijl ej in feite grote voed selvoorraden zijn.;.., „Bellamy wil door geleide economie onder meer aan wan toestanden op dit gebied van levensmidde lenvoorziening een einde maken. Alles moet in handen komen van de gemeen schap. Wij willen, dat ieder mens produ cent, maar ook 'consument wordt in die gemeenschap", zeide spreker onder andere en hij vervolgde: „de ene mens heeft de an dere nodig, We moeten beginnen de zaak als een geheel te zien, er behoeft geen vij andschap tussen de mensen te bestaan". Tenslotte zeide spreker dat de Bellamy- gedachte te verwezenlijken is, mits men er voor wil strijden. Ondanks het geringe aantal belangstellenden werden er schrif telijk een groot aantal vragen gesteld, welke door de heer Oderkerk uitvoerig wer den beantwoord. De politierechter te Zutphen heeft de melkhandelaar K. uit Deventer veroor deeld tot vijf en zeventig gulden boete of vijftien dagen hechtenis. K. stond terecht omdat hij onnadenkend een hoeveelheid droespoeder voor paarden aan kinderen had gegeven. De man had het poeder van een dieren arts gekregen toen zijn paard ziek was. Het paard knapte er van op, maar de melkhandelaar hield nog poeder over. Het rook zo lekker naar drop, dat hij er de kin deren uit de buurt maar op tracteerde. De gevolgen waren zeer ernstig. Een van de kinderen kwam er af met een schier onles. bare dorst, maar een ander moest in het ziekenhuis worden opgenomen en ontsnap te op het nippertje aan de dood. Aagtedijik, pass. 20 eil Saba n. Trinidad. Aagtekerk, 20 v. Roterdam n. Hamburg. Aalsdijk, 21 te Houston. Aardijk, 20 v. Bremen n. Rotterdam. Agamemnon, 21 te Philadelphia. Alchiba, 21 te Rio Grande do Sul. Alderamin, 20 v. Port Said n. Genua. Algenib, 20 v. Bahia ti. Rio de Janeiro. Annenkerk, 21 te Tientsin. Appingedijk, 20 v. Boston n. Philadelphia. Aardijk, 21 te Rotterdam. Alhena, 23 Rotterdam verwacht. Amsteldijk, 20 te Boston. Ab'bekerk nacht 21-22 te Suez. Alinda 22 n.m. te Makassar verw. A Ida bi 21 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amerskerk p. 21 Perim n. Djibouti. Amstelkroon 2a v. Three Rivers n. Nederland. Amstelland p. 21 vm. Finisterre n. Recife. Argos p. 21 Malta n. Hamburg. Boschfontein, 21 te Mombasa. Bantam, 21 v. Ummsaid n. Bahrein. Biliitofi, 19 te Colombo. Baam p. 21 Azoren n. Port of Spain. Baud 22 te Tj. Priok. Bennekom 21 te Antwerpen.' Blommersdijik, pass. 21 Str. Messina n. Port Said Corilla, 20 te Genua. Caltex Nederland 23 nm Rotterdam verw. Caltex The Hague 21 te Dion. Caltex Utrecht p. 21 Giibraltar n. Cristobal. Dongedijk 21 te Schiedam. Drente 21 v. Belawan n. Aden. Ena, pass. 20 Lissabon n. Rotterdam. Enggano, 20 v. Hamburg n. Adaj. Erinna 22 te Plad'ju. Friesland (SSM), 21 v. Kopenhagen op de Tyne Gaasterland p. 21 Ouesarit 22 ca 20.00 bij IJmui den verw. Groote Beer p. 22 Father Point n. Quebec. Groote Kerk 21 te New Castle (NSw). Hector, 21 te Rotterdam. Hersilia, 21 te Paramaribo. Hoogkerk, pasS. 20 Kp. Guardafuï n. Mombasa. Haulerwijk, 20 v. New York n. Hómptonróads. Indrapoera vèrtr. 3 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Jupiter, 20 v. Trinidad n. Paramaribo. Joh. v. Oldenbarnevelt, 21 160 m. Z. tèn O. Bris bane n. Soerabaja. Ernstig ongeval aan Stratingplantsoen Aan het Stratingplantsoen in Velsen- Noord heeft zich Donderdagmiddag op de Noordelijke parallelweg en de hoek Van Rijswjjkstraat een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij een bromfietsrijder zo danige verwondingen, voornamelijk aan het hoofd opliep, dat hij, na hulpverlening door de arts J. H. M. Roiink in zorgwekkende toestand naar het Rode Kruis-ziekenhuis moest worden overgebracht. De bromfietser kwam uit de Van Rijs- wijkstraat, terwijl een personenauto, be stuurd door een vertegenwoordiger, van links naderde, doch links moest aanhouden voor een voor de garage „De Pont" tan kende auto, die vermoedelijk het uitzicht heeft belemmerd. Hoewel de chauffeur met matige snelheid reed, werd de bromfietser geschept. Hrj vloog over de motorkap om vervolgens de voorruit van de auto te ver brijzelen met bovenvermeld gevolg. (We gens de afsluiting van de Koningsweg in verband met het leggen van de gasleiding buizen van Hoogovens naar Amsterdam is het verkeer, dat thans over het Stratng- plantsoen wordt geleid, op deze weg veel intensiever geworden). Karimun, 21 te Lissabon. Kedoe, 20 v. Bordeaux n. Dakar. Kota Inten, pass. 20 Str Messina n. Genua. Kota Agoeng 22 te Port Swettenham. Karimata 21 v. Amsterdam tl. Hamburg. Koratia 22 te Adelaide. Loosdrecht, 21 te Botterdam. Luna, 21 te Amsterdam. Laagkerk 22 te Madras. Langoeas 21 v. Tj. Priok n. Singapore. Lek'kerkerk 21 v. Bombay n. Colombo. Loppersum 21 v. Sfax naar Rotterdam. Meerkerk, 20 v. Rotterdam n. Bremen. Molenkerk, 20 te Rotterdam. Muiderkerk, 20 v. Amsterdam n. Adelaide. Modjokerto, pass. 21 Ouessant n. Houston. Marsland 20 v. Basrah n. Khorramshar. Mentor 21 te Algiers. Notos, 21 v. Amsterdam n. Rotterdam. Oranje, pass. 20 Finisttrre n. Southampton. Oranjefontein,, 21 te Durban. Oranjestad, 20 v. Aruba n. Pto Limon. Orion 21 te Amsterdam. Pieter S, 21 te Cardiff verw. Prins Joh. W. Friso, pass. 21 Scilly's n. Raam. Polyphemus, 21 te Djeddah. Prins Fred Hendrik, 21 te Rotterdam. Prins Maurits, 17 te Montreal. Prins Willem IV, 18 te Chicago. Prins Willem v. Oranje, 21 te Montreal. Pygmalion, 21 te Rotterdam. Peperkust 22 te Amsterdam verw. Prins Philips Willem nacht 20-21 v. Hamburg n. Montreal. Rijnland, 20 te Montevideo. Roggeveen 23 te Mabe (Seychellen) verw. Sal-land, 20 v. Recife n. St. Vincent. Sibigo, 19 te Sydney. Slamat, 21 te Cochin. Samarinida, pass. 20 Fern. Noronha n. Kaapstad Si-bajak, 22 Rotterdam verwacht. Sloterdijk 21 v. Houston n. Galveston. Stad Maastricht 22 te Bona. Sumatra 21 v. Singapore naar Tj. Priok. Tero, 21 te Recife. Tiba, 20 v. Iliheos n. Antwerpen. Tomini, pass. 20 Suez n. Colombo. Triton, 20 te New York Tawali, pass. 21 Ouessant n. Antwerpen. Tegelberg, 19 v. Maurits n. Belawan. Tabian. 20 te Port Swetenham. Taria, 21 ten anker Muntok n. Pladju. Teiresias, 21 v. Belawan n. Colombo. Thelidomus, 21 te Curasao. Tjimenteng, 21 v. Durban n. Lorenzo Marquez Trompenburg, pass. 21 Scilly's n. Le Havre. Valentijn, 21 te Balikpapan. Van Linsehoten, 22 te Antwerpen verw. Van Waerwijck, 22 te Palembang. Westland, 20 v. Montevideo n. Bahia. Waterman, pass. 20 Ouessant daarna Hoek v. Holland verwacht. Westerdam, 20 te Albany. Waal, pass. 21 Ouessant n. Lissabon. Weltevreden, 22 te Semarang. Willemstad, 21 te Antwerpen. KLEINE VAART Aud-acia, verm. 21 v. Mostyn n. Barry. Amstelstroom, 20 v. Amsterdam n. Bristol. Appingedam, 21 v. Lissabon te Oporto verw. Ary Sctaeffer, 20 v. Kopen-hagen te Helsingborg. Auriga, 22 v. Waikom te Antwerpen verw. Admiralengracbt, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Aeneas, 20 v. Valencia n. Cartagena. Amazone, 20 v. Vlissingen n. Sun-dsvall. Avontuur, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Barracuda, verm. 21 v. Colchester n. Antw. Bergsingel, verm. 22 v. Riga n. Nystad. Bestevaer, 20 v. Rotterdam n. Wisbech. Bill S, 20 v. Rotterdam n. Duinkerken. Bab T, 21 v. Amsterdam n. Ostrand. Batavier I, 20 v. Casablanca te Nantes. Beta, 20 v. Amsterdam n. Plymouth. Betty Anne S, 21 v. Goole te Lissabon. Binnenhaven, pass. 20 Finisterre n. Casa-blanca. Boreas, 20 v. Bordeaux n. Amsterdam. Brem, pass. 21 Vltssinigen n. Antwerpen. Castor, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Castor, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Capelle, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Cool-haven, 20 v. Belfast n. Duinkerken. Coolsinigel, 21 v. Dublin te Cardiff verw. Dent, verm. 21 v. Karlshamn n. Rotterdam. Dido, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Din-kel, 20 v. Rotterdam n. Great Yarmouth. Darpo, pass. 21 Lizard n. Rotterdam. De-pa, 20 v. Rauma n. Rotterdam. Express, 20 V. Rotterdam n. Kingslynn. Eminent, verm. 21 V. Marista-dt n. Rotterdam. Frans, 22 v. Rotterdam te Immingham verw. Frema, 21 v. Zwolle te Rotterdam. Gramsbergen, 21 v. Nantes te Genua. Gerrie S, 20 v. Poole n. Swansea. Henrica b, 21 v. Birkenhead te Port Talbot. Heerengracht, 21 v. Nantes te Rotterdam. Henriëtte, 20 te Rotterdam. Ida Jacoba, 20 v. Livorno n. Marseille. Ilias, 21 v. Heraklion n. Rhodes. Jokurma, 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Joost, 15 te Kotka. Jaga, 21 v. Helsinki te Rotterdam. Kemphaan, 20 Holtenau gepass n. Warnemuende Koningshaven, 20 v. Nemours n. Belfast. Keizersgracht, 21 v. Kotka te Rotterdam. Larix, 20 te Gefle. Leend-ert b, 25 v. Runcorn te Genua verw. Michel Swenden, pass. 20 Vlissingen n. Cork. Marietje Bohmef, 20 v Port Etiënne te Dakar. Marne, 20 v. Koping n. Rotterdam. Menkar N, 20 200 m. ZW. Ouessant. Merwehaven, 21 v. Bremen te Rotterdam. Mintaka N, 20 v. Agadir te Casablanca. Maasym N, 22 v. Rotterdam te Leningrad verw. Muprhid N, 21 v. Swansea te Rotterdam. Marka-b N, 20 v. Warnemuende te Rotterdam. Mlrfak N. 20 v. Rotterdam n. Bremen. Mypuck, 20 v. Vlaardingen te Rotterdam. Marcella, 21 v. Malmö n Raufarhavn. Monica, 21 v. Rouaan op de Theems. Nieuwehaven, 21 v. Gothenburg te R'dam. Neeltje b, 21 v. Swansea te Tonnay Charente. Noorderlicht, 20 te Brunsbüttel schuilen. Nijeniburgh, 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Noordlanid, pass. 20 Vlissingen n. Newcastle. Omlandia, 20 v. Casablanca te Marseille. Pavo, 17 Kiel gepass n. Gefle. ponto, 20 te Kalmar. Ponza, 18 te Zaandam. Plato, 21 v. Amsterdam n. Duinkerken. Poortvliet, verm. 22 v. Alho-lmen n. A'dam. Prudentia, 20 v, Karlstad te Amsterdam. Raket, pass. 21 Vlissingen n. Malmö. Rian, pass. 20 Vlissingen n. Weymouth. Realta, 20 v. Kopen-hagen te Hobro. Roelf, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Silvaplana, 20 v. Rotterdam n. Antwerpen Surte, 20 v. Rotterdam n. Gdynia. Sambre, 21 v. Rouaan n. Parijs. Soemba, 2 v. Amsterdam n. Breinen. Spaarnestroom, 21 v, Fowey te Amsterdam Stientje Mensinga, 20 Kiel gepass. n. Riga. Stella Maris, 24 v. Temeuzen te Stugsund verw. Swift. 21 v. Rotterdam te Malmö. Silvaplana, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Taormina, 20 v. Gothenburg te Douglas. Tom van der Helde, 20 v Casablanca n. Agadir. Ton S, verm. 21 v. Antwerpen n. Dublin. Trude K, 20 v. Amsterdam n. Naestvec. Theano, 20 v. Amsterdam te Rotterdam. Turgail, 21 v. d. Tyne te Rotterdam. Tyro, 21 v. Honfleur te Rotterdam. Union, 21 v. Londen te Rotterdam. Veeneraburgh, 20 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vlieland. 20 v. Korsor te Kopenhagen. Vrede, 20 v. Antwerpen te Inge-eordon. Vind-icat Atque Polit. 21 v. Cardiff n. Rotterdam Victory, pass. 20 Vlissingen n. Kopenhagen. Westlaan, 21 v. Antwerpen te Vlissingen. Zee-haan, 22 v. Riga te Oüense verw. SLEEPVAART Ebro, 21 v. Rosyth te Maassluis. Maas, 20 v. Maassluis n. Caen. Oceaan, met sleep n. Istanboel 20 140 m. W. Kp Matapan. Poolzee, 20 80 m. O. Cp. Palmas. Witte Zee, pass. 20 Startpolnt n. Cae- Zwarte Zee, 20 op Azoren station.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11