Kennemerlaan in feeststemming dank zij nieuw winkelcomplex Het regende bonnen van de Ovenbouw in W.O. Sneeuwwitje dichtte acht winkels open EEN SHA WL Officieel in de middag, origineel gedurende de avond Nieuwe kotter „Stern" KW. 36 werd een jonge „Medan" Jonge vereniging in vijf jaar flink uit de kluiten gewassen VERJAR1NSS-WEEK Ph. de Koning GR A TIS „De huisvrouw hoeft niet buiten de stad te kopen Castricum Beverwijk De verkeerde kant Gisteravond aan de Tegeltjesmarkt Middenstanders hielden „praat-avond" Jubilaris C. J. de Wijs na kwart eeuw trouwe dienst gehuldigd Beverwijkse Harmonie kapel hield jaarvergadering Schaakclub „Pat Mat" Lustrum-uitvoering VGV Achtkantige Gerefor meerde kerk in Castricum Weinig schorseneren en sjalotten Overdadige opera-film van Russische huize VRIJDAG 2 2 OCTOBER 1954 Een onafzienbare mensenmenigte is zowel gistermiddag als in de vroege avond uren op de been geweest om het nieuwe winkelcomplex het vierde in de reeks sinds de oorlog aan de Kennemerlaan te bewonderen. Sneeuwwitjes zeven dwergen hebben dan ook geen gemakkelijke taak gehad, toen hun meesteresje eenmaal door de Prins was wakker gekust, om door al deze grote niet-sprookjes- bevolkers heen te dribbelen. Haar missie: de opening van de reeks glanzende zaken aan de Noordkant van het voormalige Kennemerplein, is overigens ten volle gelukt. Dat zich nu manifesteert als een aantrekkelijk zakencentrum en dat op den duur nog slechts de aanvulling van de geprojecteerde bioscoop met aangebouwd café-restaurant nodig heeft om tot één van de representatieve ker-* nen van het nieuwe IJmuiden uit te groeien. Wij vernamen, dat de supervisor van Velsens uitbreidingsplan de tekeningen voor deze ontbrekende schakel in de zakelijke Kennemerlaan-keten heeft goedgekeurd, zodat de plannen voor een bioscoop-theater en een restaurant (gescheiden exploitatie) in een vergevorderd stadium zijn gaan verkeren. In de bovenzaal van café „Kennemer- hof" is aan de officiële vlaghijsing voor het nieuwe complex een ietwat offioiële bijeen komst vooraf gegaan, waar het „Zaken centrum Kennemerlaan" zowel gelukwen sen mocht aanbieden als ontvangen bij de opening van de acht nieuwe winkels. Namens het gemeentebestuur was daar burgemeester mr. M. M. Kwint met zijn echtgenote aanwezig, die de courage be wonderde, waarmee men de opzet heeft aangepakt. „Was het zakenleven vóór de oorlog wel wat eenvoudig, thans is de noodzaak vervallen, dat er drommen kopers en koopsters naar omliggende gemeenten gaan." Hij wenste de nieuwbouwers veel geluk in hun nieuwe zaken. De heer A. de Jong had vooraf reeds „de acht" of liever „de zestien", want de overburen, die hun nieuwe panden eerder betrokken, maar daar weinig ruchtbaarheid aan konden geven, waren eveneens present - verwelkomd.Hij meende,dat men,wanneer men Lange Nieuwstraat en Marktplein als voornaamste winkelcentrum ziet, een wijk als deze met zijn tachtig zaken wel wat al te zeer bagatelliseert. Architect Hoosemans, die zijn omvang rijk werk in deze omgeving met deze vierde rij bekroond zag, herinnerde aan de pret tige sfeer, waarin de opdracht zich heeft afgespeeld en de heer P. Zwart bood zijn gelukwensen als aannemer aan, „geluk wensen voor de hoofdstraat van IJmuiden" zoals hij het zei. Naar IJmuidense zede wenste hij de neringdoenden een voorspoedige vaart toe. Wijzigingen De heer Homburg, sprekende namens de Handels- en Winkeliersvereniging „Groot IJmuiden" kon nog verder teruggaan dan de burgemeester, als het op vergelijkingen aankwam en hij memoreerde, hoeveel er sinds 45 jaar gewijzigd is binnen deze ge meente. De heer Homburg geloofde niet, dat er te hoog gemikt is met dit stedelijke project: IJmuiden is tenslotte een plaats geworden, waar men „compleet gevoed en gekleed" kan worden. Nadat de heer K. de Jong als voorzitter van het Zakencentrum wimpels had uitgereikt en de heer A. de Jong allen had bedankt, kregen de heren Th. Bot en P. Zwart een dankbaar-geredi geerde en in bouwstijl uitgevoerde oor konde als herinnering aan het grote aan deel, dat zij in deze nieuwbouw hebben gehad. Tenslotte heeft de heer A. de Jong, zelf „nieuwbakken Kemnemerlaall-bewo- ner", de mede-nieuwkomers welkom ge heten om vervolgens de onderaannemers en allen, die bij de bouw en inrichting der panden hun beste krachten hebben gege ven, zijn hartelijke erkentelijkheid toe te zwaaien. Niet teleurstellen Hij zag voor de middenstander de grote taak weggelegd de Velsense klant op geen enkel punt teleur te stellen, achtte de grote richtlijnen daartoe voor rekening komend van de overkoepelende middenstandsorga nisaties (waarvan er zeer tot verdriet van de spreker enige door een misverstand niet waren uitgenodigd) en besloot met een weergave van de gesteldheid der nieuw- beeonnen zakenlieden als „een pietsie af- geknoedeld". Met de bede, dat Godes zegen op de zaken mag rusten, eindigde hij zijn toespraak. Koningin en dienaar Onder een grijze lucht, maar zonder de regen, die in de ochtenduren al menig zakenman bedenkelijk had doen kijken, heeft burgemeester Kwint het nationale dundoek gehesen op het trottoir voor de winkelrij. De vaantjes, die de meeste ge vels der nieuwe zaken sierden, buiten de vlaggentooi zetten de feestelijke sfeer van deze middag extra luister bij - de opge poetste zaken zelf hebben hun deuren wijd opengegooid, om eerst de genodigden en vervolgens het publiek te laten zien, wat zij kunnen bieden en welk een outillage hier acht maal wordt gepresenteerd. Van het kleurige vlees tot de keurige molières, van de modern-opgetaste boeken tot de sierlijk uitgestalde kunstnijverheid, van een groentehal tot een herenmodemagazijn en een levensmiddelenbedrijf is er getoond, dat de huisvrouw koningin is en de win kelier haar galante dienaar. Ook elders „nieuwe geluiden" De feestelijke sfeer rond de opening van nieuwe zaken hing gisteren echter niet al leen in de Kennemerlaan. Zij viel ook te bemerken in de Lange Nieuwstraat, zij het dan minder luid, waar in de middaguren de heer Joh. Schafstall een nieuwe drogisterij in gebruik nam. De ruim zestig bloemstukken, die deze „zakenman-uit-Oost-IJmuiden" waren toe gezonden, verhoogden de sfeer, maar het uitzicht op de keurig ingerichte en indirect verlichte vitrines kwam er wel enigszins door in het gedrang. Dat is maar van tijde lijke aard en het bewijst alleen al dat zeer velen de heer Schafstall goede zaken toe wensen. Van Mei 1946 af heeft deze drogist gehuisd en met de ruimte geworsteld in de Bloemstraat in een pand met één grote étalage, waar uiteindelijk niet bijster veel van te maken was. Nu in dit moderne, lich te, nieuwe pand is, zoals de heer Schafstall opmerkt, de gehele winkel étalage. En hij heeft daarin volkomen gelijk, want de kijker buiten op straat kan practisch alles zien wat in de winkel voorradig is. Het grote voordeel van deze zaak is wel voor de bewoners van de rivierenbuurt, die nu vlak bij huis zich van de, soms plotseling nodig zijnde verband- en geneesmiddelen kunnen voorzien. Toonbank Maar het kleine winkelgalerijtje heeft deze week nog een zakenman welkom mo gen heten. De heer K. Meyer heeft er een gloednieuwe „Spar"-winkel geopend. Keu rig in het hout, prima in de verf, met een plasticboard-toonbank (iets heel nieuws!). De heer Meyer is een geboren IJmuide- naar, wie het omstreeks zijn zeventiende jaar een beetje te benauwd werd. Hij ver liet zijn geboortegrond met de verzekering dat hij „nooit van zijn leven meer in dat gat terug zou komen." OOOCOOOOOGCO'XXOOOOOOOC<XXXX>DOCOGOCOOCOOCOOOry^'vTOOOOOOqC De allerdappersten van het jonge volk je, dat in ruime mate vertegenwoordigd was om de intocht van Sneeuwwitje in j de Kennemerlaan gade te slaan, heb- ben er zeker vijf kwartier voor over j moeten hebben. Maar ze stonden er dan ook met de kleine neus boven op, toen I het gezelschap in alle kleurige schitte ring arriveerde. i Er was een stevig touw langs het trot toir gespannen en toen daar zo'n dui zend kleine en grote mensen netjes j achter stonden (op het trottoir), bleek, dat dat trottoir vrijgehouden moest worden en niet de straat, zoals iedereen vermoedde. Waaruit voortvloeide, dat al die belangstellenden met zachte drang over of onder het touw gewron gen dienden te worden. XX)OOCXDOOOOOCOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXDOOOOC)OOOOOOOOOOOCOOOCOa ZELFS IN DE KOTTERVLOOT dringen thans de lijnen van een moderne trawler als de „Medan" en de „Colombo" door. Een mooi voorbeeld hiervan was gisteravond omstreeks negen uur in de Vissershaven bij de Tegeltjesmarkt aan te treffen. Na een proefvaart van ruim f«f uur meerde daar toen het nieuwe en tweede schip van de rederij N. v. Duyn en D. Zwitser te Katwijk af. Deze kotter, de „Stern" Kw. 36 vist alleen over stuurboord en is aan bakboord en van achteren geheel dichtgebouwd. Daardoor heeft de „Stern", die door zijn schipper, de heer N. v. Duyn niet voor niets de jonge Medan wordt genoemd, een ruim sloependek gekregen en kon in de boven bouw van het achterschip een lang en breed logies worden ingetimmerd. De „Stern" is wat de romp betreft een zusterschip van de eerste kotter van deze rederij: de „Tiny" KW. 34. Beide schepen werden namelijk gebouwd om en op de romp van een gewezen Duitse voorposten boot. De houten huid werd door de scheepswerf en machinefabriek „Zorg en Vlijt" van H. de Haas te Maassluis ge sloopt en er kwamen ijzeren platen voor in de plaats. In de motorkamer werd een 150 pk. Deutz geplaatst en er naast een 24 pk. Benz-hulpmotor. Schipper Van Duyn heaft ruim vier jaar op de „Tiny" gevaren en dit schip is hem al die jaren goed bevallen. Toen de plan nen voor een tweede schip vorm kregen en de tekeningen op tafel kwamen, was er ook één bij van een kotter, die over bakboord dichtgebouwd zou worden en uitsluitend over stuurboord zou kunnen vissen. Van Duyn vond het, zoals hij het gisteravond zei, „een flink idee" en er werd toe besloten. Zijn vijf mede-opvaren den zijn niet minder over de nieuwe kot ter te preken, hij is tijdens de proefvaart goed bevallen en nu is het afwachten hoe het met de visserij zal gaan. Deze week gaat de 24 meter lange en 70 ton metende „Stern" nog op de verse vis onder de kust uit en daarna wordt het de haringvisserij onder de Belgische kust. Met de rederij- genoot „Tiny" hoopt schipper Van Duyn daar in span te gaan vissen. In de brug kreeg de „Stern" een Elac- echolood en in de daarachter gelegen schippershut werden een zender en rich tingzoeker van Becker ingebouwd. Via het gangboord aan stuurboord komt men in een gang, die naar rechts tot de motor kamer en naar links tot het logies en de kombuis toegang geeft. Geheel achterin in de opbouw is het domein van de kok ge vestigd: met warm en koud water en een gasfornuis. De „Stern" heeft voorts cen trale verwarming en een douchecel. Het kan verkeren, zei Breêro. Nu IJmui den zich zo uitbreidde en zo modern werd, kwam het oude heimwee boven. Dorps genoot Meyer is in de nieuwe stad terug gekomen en heeft in die paar dagen in zijn klanten al menige oude schoolkameraad ontdekt, zodat hij het gevoel heeft weer op bonk te zijn. Het moge de beide winkeliers in dit nieu we gedeelte goed gaan en mede door hen moge de grote-starissfeer worden bevor derd. De afdeling Castricum van de Katholie ke Nederlandse Middenstands Bond heeft Woensdag haar eerste bijeenkomst van dit seizoen gehouden. De leden waren per con vocatie opgeroepen voor een „praatavond" en dit is dan ook in alle opzichten een der gelijke avond geworden. In hötel Meijer hield de geestelijk adviseur kapelaan P. H. Heemskerk een inleiding over enige onder werpen betrekking hebbende op de houding van de katholiek in deze tijd, de levenshou ding en de belevenis van het geloof. Uiter aard kwamen er ettelijke vragen los en er ontspon zich een openhartige discussie tus sen de causeur en de middenstanders. Tot slot werd nog een korte vergadering ge houden tijdens welke enige punten van interne aard werden besproken. DE KLEINE IJMUIDE- NAREN, diie gisteravond op mochten blijven, hebben hun sprookje gehad: Sneeuwwitje is met haar zeven dwergen door de van mensen verstopte Kenne merlaan gewandeld en heeft in schone rijmen elk der acht nieuwe winkelpanden voor geopend verklaard. Het Zakencentrum liet de broze kleine prinses met glazen kist en ai naar het terrein der blijdschap ko men, waar de Prins, een jong'ling, schoon van aan- gelaat, maar ietwat zenuw achtig, zich diep over de kist moest buigen om het sprookjesprinsesje tot leven te wekken. Deze kus was symbolisch, zei voorzitter K. de Jong er voorzichtig heidshalve bij: daarmee werd tevens het ontwaken van het IJmuidense zaken- teven uitgebeeld. DE KLEINE kominigs- iochter, die wij al eens eer ier in een „gewcon" IJmui- ienis gezin meenden te heb- oen ontmoet, is vervolgens net haar stoet v-a,n dwerg- jes-om-te-stelen langs de lieuwe puien gewandeld en heeft in dichtvorm al die acht deuren prompt open gekregen. Al kostte het «ms moeite boven het groot gedruis van de zich achter ie touwen verdringende nenigte uit te komen. Hare Koninklijke Hoogheid heeft met luider stemme bij de eerste gezegd: „Kort is uw naam, groot zijn uw da den en bij nummer twee: „Komaan Butter, open die deur", om bij de derde te verkondigen, dat de be treffende firma een naam droeg, „waar pit in zit". De groentehandelaar werd om schreven als een man, „ge lijk aan zijn waar, zo hel der en klaar" en bij Por- cellana werd open gediaan op de kreet „In naam van IJmuiden, dof? open die deur." „Die arfSere, van het achterom", bleek de boek verkoper uit het nieuwe rijtje te zijn, maar aange zien hij „mede helpt be moederen, 's a vonds in de raad", werd hier de betite ling „edelachtbare" inge voerd toen d:e deur open moest. De manufaeturier-met-de- lage-pui kreeg een compli ment wegens het verschil tussen zijn noodwinkel „en dit paleis", waarna de laat ste van de acht met „de zaak met de zuilen, hier kocht Sneeuwwitje haar glazen muilen" tot hofleve rancier werd verheven. En ondier de bedrijven door blies een stoere blazer van „Wilhelmina", welk corps de kleine prinses en haar gevolg uit Oud-IJmud- den had gehaald, een fan fare, waarna in elke op deze aardige manier geopende zaak het étalagelicht aan floepte. Een „rei van dwer gen" heeft tot slot en be sluit het alom bekende kleuterschoolvers gezongen aangaande kabouter Spille been, die op een paddestoel (rood met witte stippen) vas gezeteld, maar daar af /iel wegens ondeugdelijk heid van de paddestoel. Zo is dit een aardig geval geworden, gisteravond' in de Kennemerlaan, waarmee zeker zesduizend mensen naar de hel-verlichte étala ges van het in vieren ge deelde complex werden ge lokt. „Wilhelmina" heeft ex een goed besluit aan gege ven met een concert in de verplaatsbare tent tegen over de nieuwbouw. J. E. Vooraf gegaan door een zwierig bespeel de accordeon en onder een haag van ere poorten, waarvan de opschriften de hoofd punten uit zijn carrière aangaven, trad de heer C. J. de Wijs, eerste boekhouder der K.N.H.S., het restaurant van Walserij Oost binnen, waar hij werd gehuldigd als zilve ren jubilaris. Directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate sprak namens de directie de onverdeelde waardering uit voor zijn jarenlange trouwe plichtsvervulling en hij liet zijn woorden vergezeld gaan door de jubileum-enveloppe. De heer R. Martens, administrateur van Hoogovens, noemde een zilveren jubilaris van nog geen 40 jaar een uitzondering. De jubilaris is zijn carrière op zijn 14e jaar begonnen als jongste bediende op het archief, vervolgens werkte hij op de af deling expeditie, waarna hij naar de boek houding verhuisde. In de loop der jaren heeft de jubilaris afwisselend werk ver richt en een veelzijdige opleiding genoten. Met de regelmaat van een klok volgden de bevorderingen elkaar op en nu is hij eerste boekhouder bij de bedrijfsadministratie van de ovenbouw. Geen sinicure Zo'n eerste boekhouder moet op de hoogte zijn van alle administratieve kanten van dit grote en ingewikkelde bedrijf en vooral die van zijn afdeling zijn omvangrijk en moeilijk. De eigenschappen van de jubilaris maken hem zeer geschikt voor deze functie. Na een dankwoord voor hetgeen de jubila ris voor het bedrijf heeft gedaan en na ook, evenals de andere sprekers zouden doen, mevrouw De Wijs in de hulde te hebben betrokken besloot de heer Mar tens zijn rede met het uitreiken van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. Ir. E. Voet, chef van de afdeling oven bouw, schetste in een geestige rede de in gewikkelde verhouding tussen hem en de jubilaris. De verhouding van mens tot mens is uitstekend. Ir. Voet releveerde de ingewikkelde kantjes van de boekhouding, die voor zijn afdeling door de jubilaris uit stekend in orde wordt gehouden. Zijn positieve houding ten opzichte van de medemens komt niet alleen binnen, maar ook buiten het bedrijf tot uiting: getuige des jubilaris' werk voor kerk, school en voor „de Gieteling." Als blijk van aller waardering vervaardigde personeel van de werkplaats van ovenbouw een fraaie koperen gong, welke de heer Voet de jubi laris aan het eind van zijn rede aanbood. De heer C. R. Prinselaar, chef van de afdeling expeditie, kwam getuigen van zijn goede herinneringen aan de tijd dat de jubilaris bij hem werkte, totdat hij in '37 naar de boekhouding overging. Namens collega's uit die tijd, die hem nog niet ver geten zijn, overhandigde spreker de jubila ris een boekwerk. Geschetste" voorvallen Vervolgens werd een schets opgevoerd door mejuffrouw G. Bosscher, en de heren B. de Boo, A. Duineveld, P. Ham, H. Hei doorn en K. Houwing, waarbij de tech nische verzorging door de accordeonist, de heer B. Hermans, in goede handen was. In de schets werd op humoristische wijze een beeld gegeven van hetgeen op de admini stratie kan voorkomen. De voortdurende vraag van de jubilaris: „Waar zijin de bonnen?" werd ditmaal op onverwachte wijze beantwoord door een regen van bon nen, die zich tot grote hilariteit van de toe schouwers over hem uitstortte. De waar dering, die de administratie voor de jubi laris koestert, kwam tot uiting in het ge schenk, dat door de heer W. van Oyen werd aangeboden: een smeedijzeren electrische klok. De rij van sprekers werd besloten door Tijdens de gehouden jaarvergadering der Beverwijkse Harmonie Kapel is weer eens duidelijk gebleken welk een grote plaats de kapel in Beverwijk inneemt. In het afgelopen jaar werden om. ne gen serenades aan jubilerende echtparen gebracht; vijf openlucht concerten zijn er gegeven en men trad op voor de pa tiënten in Heliomare, gaf twee winter- concerten en luisterde vele malen de plaat selijke feestiviteiten op met harmonje- muziek. Ook het komende jaar wil men weer van zich doen spreken. 20 November wordt het eerste winter- concert gegeven waaraan het gezelschap André Carrek mee zal werken. Het vol gend zomerseizoen hoopt men een uit- wisselingsconcert te geven met andere mu ziekverenigingen. Het drumcorps staat ook nog altijd in de belangstelling: een hoogte punt was de tijdens het 5-jarig bestaan ge houden stertooht. De vereniging heeft nu 90 leden. De af tredende bestuursleden J. H. Flierman en J. Visser werden herkozen; tot bibliothe caris werd de heer E. Butter benoemd. De directeur de heer H. N. van Ossen bruggen werd wederom als dirigent be noemd. De uitslagen van deze week gespeelde partijen in de onderlinge competitie van de Keninemer Schaakclub „Pat Mat" zijn als' Afdeling I: M. P. SuikerA. P. de Bruin 10; A, de VriesJ. Jansen 10; J. ZoontjesP. Hart 10; P. ZwartJ. Beentjes 10; Th. SpijkerD. G. Huygen 1—0. Afdeling 2: E. RijkenE. Ekhart 10; P. H. JansenS. S. Oppenheimer afgebr.; M. SoetemanJ. A. Rodenburg afgebr. Afdeling 3: L. Mosterman-J. Sonneveld 1—0; M, N. PrangerB. de Heer 01; J. van Dijk-P. Siebers afgebr.; M. Metse laarA. J. Boomhouwer remise. Afdeling 4: C. D. AffourtitP. Tijssen 01; B. SauerD. Nieuwenhuisen 10; A. C. van LamoenP. Wagenaar 01. Afdeling 5: J. J. de RoodeG. v. d. Berg 0—1; E. ToffoliJ. v. d. Struys 10. Da Gosta-buurt-bestuur gewijzigJ In de laatst gehouden ledenvergadering van de buurtvereniging „Da Costa" is het bestuur volledig gewijzigd. Tot voorzitter werd benoemd de heer M. P. Langeveld, die wordt bijgestaan door de heren P. Vrie- saman, secretaris, Geelvinckstraat 113; B. Bijtenhoorn, penningmeester; J. Ripke, A. v. Eerden e- dames Klok en Lieshout, leden. C>GOOOCOOOOCXX)OOCOOCCXX1<XX1COCOGOCOCX>0<XXXXXXXXXXXX>COCOCOOCXXX>DCOOOC>CXDOOOOCKXXXXDOOOGOC>COOOD3COOOCOCOOOOOOOCOCXXXX^ 99 HET WEERGEVEN van twee meningen van lezeressen in ons nummer van Woensdag over het voor en tegen van het winkelen in IJmuiden heeft natuur lijk heel wat reacties opgeleverd. Hoewel duidelijk voorop werd gesteld, dat dit meningen van huisvrouwen waren, weergegeven met de bedoeling bij te dragen tot een openhartig contact tussen winkelier en publiek, maken wij toch met genoegen melding van een aantal commentaren. Zoals daar was het com mentaar tijdens de plechtigheid, voorafgaande aan de opening van het nieuwe winkelcentrum aan de Kennemerlaan: daar is in vele toonaarden de verzeke ring gegeven, dat juist nü bewezen zal worden, dat de Velsense huisvrouwen niet naar elders hoeven te gaan voor welke inkoop dan ook. De grote taak, die de middenstand niet alleen hier maar ook in andere zakencentra voor zich ziet, is de cliënte aan de eigen winkels te binden, waarvoor de bases inderdaad aan wezig zijn. Naarmate de middenstand zich moderniseert zal de behoefte aan „buitenstedelijke" winkelcentra dan ook teruglopen. In ons interview met de wethouder W. F. Visser was deze tendenz duidelijk te vinden de nieuw- geopende winkels en de nog in voorbereiding zijnde zaken bevestigen deze indruk ten volle. §x»oooooooocoooooocoooooooooooocxxaxxxxNXXxxxxxx)00ooooo<^^ In de jongste bestuursvergadering van de Velser Gymnastiek Vereniging is het technisch programma voor het wintersei zoen besproken. Het voornaamste punt wordt de lustrum-uitvoering, welke op 2 December in het Rex-theater zal worden gehouden. Men heeft zich van de medewerking kun nen verzekeren van het herenkeurkorps van de Amsterdamse turnbond, dat in turnkringen zeer goed bekend staat, en dat o.a. met de nummers paardvoltige en ta- felspringen zal demonstreren. In het lopende seizoen zijn tevens de bondsvaardigheidsproeven van het K.N. G.V. geprojecteerd, alsmede enkele wed strijden en een klein aantal andere evene menten. Uit de administratie bleek, dat het leden tal in het lustrumjaar der vereniging een ongekende groei doormaakt. Getracht wordt het peil der vereniging zo hoog mogelijk op te voeren; een der maatregelen daartoe is het opkweken van een aantal voorturnsters. Ook de volleybalafdeling mag zich, vol gens uitgebracht rapport, in een gezonde belangstelling verheugen, mede door de intensieve training. De vraag naar jeugd- volleybal heeft het bestuur doen besluiten om hieraan wekelijks trainingtijd te wij den. Het materiaal van de vereniging bleek zich in goede staat te bevinden. Besloten werd tot het vervaardigen van een nieuwe médaillekast, omdat de oude te klein was geworden, zodat een aantal trofeeën geen plaats kon vinden. In zijn slotwoord wierp dq voorzitter een korte terugblik op de vijf achterliggende jaren. V.G.Z. heeft zich van een kleine vereniging opgewerkt tot een der grootste in de Kennemer Turnkring. Het is inder daad gebleken, dat een vereniging, die het opwekken en verbreiden van de licha melijke gezondheid voorstaat, recht van bestaan heeft. Vooral in het jachtige be staan van deze tijd moeten er uren zijn, waarin men zich ontspannen kan, waarin het lichaam in goede conditie kan worden gebracht. De oprichting van de afdeling volleybal bleek eveneens een gelukkige greep te zijn geweest. Zij heeft zich snel ontwikkeld en de prestaties o.a. het kampioenschap van de afdeling IJmond van de NeVoBo, alsmede enkele tournooi-overwinningen hebben voor zichzelf gesproken. Ook hier in wordt zij het op andere wijzen ge tracht, de lichaamsontwikkeling op te voe ren naar kracht, reactie en uithoudings vermogen. de heer J. B. van Rongen, die zich trachtte te verplaatsen in de gedachtengang van een bedrijfspsycholoog, die de jubilaris zou moeten beoordelen. Conclusie omtrent de heer De Wijs: zeer intelligent, hoog tempo, sterk gevoel voor humor. Als bewijs van erkentelijkheid allerwege mocht het geschenk gelden, dat door vrien den en collega's over het gehele bedrijf werd opgebracht: een mooie grote boeken kast. ADVERTENTIE 22—30 OCTOBER Heren Modes - Confectie Kennemerlaan 24 Tel. 4963 Deze week bij elke jas (tweed, gabar dine of katoen) Let U ook eens op onze schitterende collectie wollen Herenvesten 24.50 tot 45.50 De tijd is niet ver meer dat de Gerefor meerde Kerk in Castricum, die de laatste jaren in ledental met grote sprongen i3 vooruit gegaan, de beschikking heeft over een nieuw Godshuis. Het zal verrijzen op het terrein grenzende aan de Torenstraat- Prinses Beatrixstraat en plaats kunnen bieden aan 400 personen. Eventueel kan door het aanbrengen van balcons het aan tal zitplaatsen opgevoerd worden tot 560. Het kerkgebouw een achtkantig mo del komt met het front gekeerd naar de Ruiterweg. Achter de kerk zijn drie loka len geprojecteerd, die zo gebouwd zullen worden, dat, door de draaibare tussenwan den weg te nemen, één grote zaal verkre gen wordt, waarin uiteraard geen podium ontbreekt Tussen het kerkgebouw en de lokaliteiten komt een ruimte, bevattende een ruime hal, toiletten, keuken en kluis. De bouwcommissie hoopt zo spoedig moge lijk met de bouw te kunnen beginnen, om als het enigszins kan, de nieuwe kerk in de zomer van 1955 gereed te hebben. Op de in de kerk aan de Beverwijker straatweg gehouden kerkelijke vergadering heeft de architect, de heer H. Eldering, uit Leeuwarden, de plannen aan de hand van tekeningen toegelicht. De vergadering be tuigde haar instemming met deze plannen; de aanvrage van de bouwvergunning werd inmiddels verzonden. De kosten van de kerk zullen rond f 90.000 bedragen. Op de Donderdagmiddag gehouden eer ste Beverwijkse exportveiling voor schor seneren en sjalotten was de aanvoer al heel klein. Er waren veel kopers; de prij zen waren dus uitstekend. De schorseneren brachten van 18-63 cent per kilo op en de sjaioten van 29-55 cent, eveneens per kilo. Met geen plaats onbezet werd gister avond in het Luxor Theater de prachtige Russische kleurenfilm „Het grote concert" gedraaid. Vooraf had het afdelingsbestuur van de vereniging Nederland-U.S.S.R. een kort voorprogrammatje laten vertonen, dat veel succes oogstte. „Het grote concert" is een film van Russische opera- en ballet- artisten, die aan het academische Staats- Theater („Het grote theater") zijn verbon den. Met een overweldigende hoeveelheid mensen en een minimum aan materiaal wist de regisseur Wjera Strojewa tot een verantwoord, hoewel wat stijf, geheel te komen, waarbij een snuifje Sovjet-propa- ganda inclusief werd geleverd. Het werd mogelijk uit enkele opera's fragmenten te laten spelen, die elk afzon derlijk van uitzonderlijk goede dans-, spel en zangkwaliteiten zijn. Bij elkaar geno men was het wel een beetje te veel van het goede, een indruk van kwaliteit en grootsheid bleef echter hangen: de bariton A. Pirogow, die Prins Igor vertolkte en de danseres Galina Oelanowa, met frag menten uit Romeo en Julia, speelden da hoofdrollen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15