Parijs dreigt te stranden op het geschil over de Saar Weerbericht Eden en Dulles kunnen de situatie wellicht redden VElsEr Haarlems Dagblad EDITIE Alle documenten gereed voor ondertekening Tsjech ontmoette een vliegende schotelaar Geen Frankrijk zonder grootheid" Drie ministers verlaten Indonesisch kabinet Amerikaanse partijen ontzien Bingo Ommekeer in stakingen dit weekeinde verwacht Brits kabinet stelt ultimatum Visjinski accoord met ontwapeningsoverleg Europese plannen voor betere verbindingen N.E.S.B. wordt voorlopig opgeheven Voorlopig geen hogere spoortarieven Onbestendig weer 6e JAARGANG No 90 ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 244 Hij sprak Russisch en kende de kaart van Europa uitstekend „Om sfeer te zuiveren" Mémoires van generaal de Gaulle Ex-regeringspartij P.I.R. onder twee besturen Kiezers hypergevoelig voor kinderspel Zürich en Zurich Mendès-France volgende maand naar Washington Ministers vergaderden in Parijs Hongaarse boeren missen de financiële prikkel Inbraak in gebouw op slachthuis-terrein Twee auto's in botsing op Friese Varkenmarkt Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) Premier Mendès-France en bondskanselier Adenauer zijn nog steeds niet tot een accoord over het Saar-geschil gekomen en daarmede worden alle resul taten van deze week souvereiniteit voor West-Duitsland, zijn toetreding tot de NAVO en de oprichting van een West-Europese unie op losse schroeven gesteld. Vannacht hebben de beide staatslieden tot over tweeën in de Britse ambassade overlegd, nadat ze met Sir Anthony Eden hadden gedineerd. Er zouden zekere vorderingen zijn gemaakt en voor vanmorgen stond er een nieuwe ontmoeting op net programma. De Franse regering zal vanochtend eveneens ten tweede male sedert gistermiddag onder leiding van president Coty bijeenkomen om de situatie, die nu als ernstig wordt omschreven, onder ogen te zien. Er is sprake van een bemiddelingspoging van Dulles en Eden, die zich tot nu toe afzijdig hebben gehouden en welke zich in de laatste uren zou kunnen voltrekken. Alle deelnemers voorzien een ramp indien Mendès-France en Ade nauer elkaar vandaag op de valreep niet zouden vinden in een beginsel-accoord over de toekomst van de Saar. De Fransen verwijten Adenauer dat zijn houding plotseling is verstard, en dat hij met nieuwe eisen is gekomen. Adenauer zou niets meer voor een Europeanisatie van de Saar gevoelen, maar willen streven naar een soort Frans-Duitse bufferstaat op economische grondslag, waarvan het statuut in Franse ogen echter voor wijzigingen vat baar moet blijven. Ook de pro-Duitse par tijen in de Saar blijven een steen des aan stoots, al zijn ook in deze kwestie zekere vorderingen gemaakt. Het was vanmorgen nog een open en vooral bange vraag of de stukken, die zo vlot zijn opgesteld vanmiddag wel getekend kunnen worden. Zo niet, dan is alle moeite vergeefs geweest en moet er weer naar andere wegen voor de Europese samen werking gezocht worden. Vrees en hjop Vooral John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zou een EP1NAL. (Reuter/AFP). Een Tsje chische arbeider te Saint Remy nabij de Franse stad Epinal iheeft de politie mede gedeeld, dat hij een Russisohsprekende bestuurder van een „vliegende schotel" ontmoet heeft. De werkman, de 40-jarige Ujvari, zeide, dat hij 's ochtends vroeg op weg naar zijn werk was, toen hii werd aangesproken door een forsgebouwde vreemdeling, die een revolver in zijn hand hield. De man had een valhelm op en droeg een grijze kiel met glinsterende epaulet ten. De vreemdeling sprak een taal, die Ujvari niet verstond. Russisch begreep de vreemdeling meteen. Hii vroeg of hij zien in Italië of Spanje bevond en of het nog ver was naar de Duitse grens. De vreemde ling had vervolgens gevraagd hoe laat het was. Ujvari antwoordde: half drie. De vreemdeling had een horloge waarop het vier uur was. De arbeider liep een eindje met de onbekende mee totdat hij een „vliegende schotel" midden op de weg zag staan. Het toestel was ongeveer anderhalve meter hoog en tv/ee en een halve meter breed. Nadat de onbekende een Russische groet had gezegd, steeg hij met zijn „vliegende schotel" verticaal omhoog tot ongeveer 500 meter met het geluid van een naai machine. Het toestel verdween in Zuide lijke richting, aldus Ujvari. Een 21-jarige Belgische kantoorbediende verklaart bij Bergen (België) een vliegend voorwerp op een hoogte van ongeveer 100 meter boven de weg te hebben gezien, toen hij des avonds van zijn werk naar huis fietste. Het voorwerp had „alle liohten aan" en steeg met grote snelheid toen het voorbij gevlogen was. Het maakte een zacht zoemend geluid. nieuwe nederlaag in zijn Europees beleid lijden, die hij met het oog op de komende Amerikaanse verkiezingen moeilijk kan riskeren. De Fransen hopen dan ook dat hij op het laatste ogenblik het massieve ge wicht van het Amerikaanse prestige ten gunste van het Franse standpunt in de weegschaal zal willen werpen. Men tracht troost te putten uit de erva ringen, die bij vorige conferenties, waaraan Mendès-France heeft deelgenomen, zijn opgedaan. Ook die hebben ogenblikken van hoogste crisis vlak voor het einde ge kend. Niettemin zijn zowel Genève als Londen op het laatste ogenblik geslaagd, en aan Brussel denkt men maar liever niet meer terug. De toon van de ontgoocheling werd aan gegeven door een Duitse afgevaardigde, die na een gesprek met Adenauer openlijk verklaarde dat alle kunstmatige mist van de Franse voorstellen nooit mochten doen vergeten dat de Saar Duits was, en Duits moest blijven. Het schijnt dat. Adenauer voor deze plotselinge keer in de Duitse houding minder verantwoordelijk kan worden gesteld dan zijn socialistische oppo sitie. Ollenhauer en Mommer, wiens Saar- plan door de Bondsdag onderschreven was, hebben de tegenvoorstellen van Mendès- France niet willen aanvaarden. Adenauer was wel verplicht uit een nationalistisch vat te tappen en alle grieven te herhalen, die in Duitsland jarenlang tegen de Franse Saarpolitiek te berde waren gebracht. Van daar dat de nadruk op het beslissende ogenblik is gevallen op de tamelijk bijkom stige vraag op welke wijze de pro-Duitse partijen in het Saarland hun activiteit zou den mogen ontplooien. De Fransen deden een voorstel ter be- schex-ming van de binnenlandse veiligheid van de Saar, die de Duitsers als discrimi nerend van de hand wezen. Niettemin was de formule bijna letterlijk overgenomen uit de Grondwet van Bonn, die de West- Duitse regering in staat stelt zich tegen zekei-e vormen van agitatie te verweren. Tot dit punt was de conferentie-reeks vanmorgen genaderd. Alle veertien deel nemers hebben gistei-en op de slotzitting in koor verklaard dat de geest uitstekend was geweest en dat de vorderingen alle ver wachtingen hadden overtroffen. Minister Beyen heeft in een kort onder houd die opvatting de zijne gemaakt. Hij wees er op dat zijn meningsverschillen met Mendès-France niet door persoonlijke anti- pathie-gevoelens worden beïnvloed. Hij meende dat Mendès-France zijn handteke ning vanmiddag wel onder alle stukken zou plaatsen, ook indien de Saarkwestie nog niet helemaal zou zijn opgelost. Maar die verwachting schijnt niet te worden onder steund door de verzekeringen van het tegendeel, die men tot vanmorgen uit alle Franse bronnen kon vernemen. PARIJS (A.F.P.) Generaal De Gaulle heeft het eerste deel van zijn mémoires gepubliceerd. Dit eerste deel, getiteld „De oproep", is gewijd aan de jaren 19351942 en behandelt in het bijzonder de neder laag van de Franse legers tot aan de slag van Bir Hakeim. In zijn "boek geeft De Gaulle een schets van enige tijdgenoten. Hij noemt de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, „een perfect rad in een onver murwbare machine", Sir Anthony Eden: „lieveling der Britse tradities" en Sir Win ston Churchill een „groot voorvechter van een grote onderneming en een groot artist van een grote overwinning". Over Frank rijk zegt hij: „Ik heb instinctmatig de in druk, dat de voorzienigheid Frankrijk heeft geschapen voor bereikte successen of af schrikwekkende ongelukken. Ons land moet, op straffe van dodelijk gevaar, rechtop staan. Frankrijk kan Frankrijk niet zijn zonder grootheid. DJAKARTA (Aneta) De drie minis- tei-s van de P.I.R. (Persatuan Indonesia Raya) in het Indonesische kabinet zijn Vrijdag afgetreden. Het zijn de tweede vice-premier, Wongsonegoro, de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Hazairin, en de minister van Verbindingen, prof. Rooseno. Zondag 17 October was in een commu niqué van de P.I.R. onder meer meege deeld, dat besloten was, aan te dringen op aftreden van het kabinet en het terugge ven van het mandaat aan het staatshoofd. Indien hieraan niet zou worden voldaan, zouden de ministers van de P.I.R. worden teruggetrokken. Het Indlonesische kabinet besloot aan Ali Sastroamidjojo de taak van de eerste vice-premier en van de minister van Ver binding op te dragen. De functies van de minister van Staats- welzijn (die de afgetreden eerste vice- premier Wongsonegoro vervulde en van de minister van Binnenlandse Zaken zul len voorlopig worden waargenomen dooi de tweede vice-premier (Zainul Arifin). De minister van voorlichting, dr. Tobing, vei-klaarde na de vergadering van het ka binet, dat het van de verdere ontwikkelin gen zal afhangen of aan de P.I.R. gelegen heid zal worden geboden wederom in het kabinet zitting te nemen. Verder zeide de minister, dat, zoals reeds door regerings partijen was medegedeeld, een herschik king van het kabinet a priori niet wordt afgewezen. Op de kabinets-vergaderin, van Vrijdag overhandigde Wongsonegoro een verklaring, dat de beslissing van de partijraad van de P.I.R. van 17 October inzake aftreden van het kabinet was in getrokken. Inmiddels overhandigde Tad- juddin Noor als voorzitter van de parle- I 8 mentsfractie der P.I.R. een vex-klaring, dat de fractie geen steun meer zou verlenen aan Wongsonegoro en Rooseno en dat de fractie het besluit van 17 October hand haaft. De vergadering werd daarna enige tijd geschorst. Na de hervatting verlieten de drie P.I.R.-ministers de vergadering. Wongsonegoro verklaarde, dat hij en Roo seno zich terugtrokken om de sfeer te zui veren. Een simpel kinderspelletje als Bingo kan tijdens de verkiezingsstrijd in de Ver enigde Staten een politieke uitbarsting van belang veroorzaken. Eeuwenlang is Bingo onder de drempel van de belangstelling der volwassenen door kinderen gespeeld. Er is geen handigheid, inzicht of doorzicht voor nodig. Een onbeperkt aantal deel nemers, ieder met een vierkante kaart met cijfers in verschillende volgorde en een stapeltje schijven voor zich, luistert naar de spelleider, die getallen afroept. De speler, die een overeenkomstig cijfer op zijn kaart ziet, bedekt dat met een schijf en wie het eerst vijf schijven op een rijtSe heeft, schreeuwt: „Bingo" en is winnaar. Zijn er meer Bingo-roepers, dan wordt de prijs gedeeld. Het zou de spanning aanmerkelijk ver hogen als de gehele prijs op de eerste Bingo-roep zou vallen, maar dat zou niet stroken met het verheven doel waarvoor Bingo wordt gespeeld. Kerken, scholen en ziekenhuizen zijn gebouwd en in stand ge houden met middelen verkregen uit Bingo-wedstrijden sinds de ontdekking dat het spel zijn weerga niet heeft in de mogelijkheid om van vele kleintjes één grote te maken en dat Amerikaanse huis vrouwen er een ware hartstocht voor ont wikkeld hebben. De voorstanders verdedigen Bingo als een onschuldig gezelschapsspelletje, dat uitsluitend voor ontspanning beoefend wordt. De tegenstanders brandmerken het als een kansspel, dat schadelijke invloe den heeft op de zedelijkheid en de per soonlijkheid. Zowel democraten en republikeinen draaien als katten om de hete brij en propageren een volksraadpleging om uit te maken of het spel aan wettelijke regels gebonden zal worden. In de staat New York, zo bericht de „New York Times" zijn de republikeinen volkomen overstag gegaan. Zowel de af tredende gouverneur Dewey als senator Irving M. Ives, die zij als candidaat heb ben gekozen om Dewey op te volgen, zijn verklaarde tegenstanders van een wettelijke regeling voor gokspelen. Op bevel van ho gerhand is hun hierover echter het zwij gen opgelegd. Elf jaar geleden sprak De wey zijn veto uit over een wetsontwerp, dat voorstelde de beslissing over het af of niet toelaten van Bingo over te laten aan de plaatselijke besturen, ondanks het feit dat een republikeinse meerderheid het had aangenomen. En senator Ives, die toen in de wetgevende vergadering van de staat New York zat, was een van de tegen stemmers. Ongetwijfeld zijn er economische, socio logische, psychologische, theologische en psychiatrische overwegingen, die de par tijen dwingen de gevoeligheid van de kie zers op het punt van een gepromoveerd kinderspelletje te ontzien. (Van onze correspondent in Londen) Gedurende het weekeinde wordt de om mekeer in de havenstaking verwacht. Van regeringszijde is thans een ultimatum ge steld. Wanneer Maandag de arbeid niet wordt hervat, kan het gebruik van militai ren voor de havenarbeid niet langer uit blijven. Vandaag houden de stakers een massa-bijeenkomst, waar waarschijnlijk een beslissing zal vallen. De minister Sir Walter Monckton van Arbeid en Alfred Robens, de vroegere mi nister van Arbeid in de Labourregering, hebben in het Lagerhuis gezamenlijk een beroep op de havenarbeiders gedaan om de staking op te heffen. In dat geval zou den zij hun zaak in geen enkel opzicht be nadelen want hangende het onderzoek kun nen zij volharden in hun weigering over werk te verrichten. Dat is de kern van het DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ geschil diat het onpartijdige hof van onder zoek bestudeert. Op Monckton's openhartige verklaring volgde een buitengewone zitting van het kabinet ter bestudering van de eventuele noodmaatregelen. Een speciale sectievergadering van de transportarbeiders unie, tegen welke de stakers rebelleren, sprak zich voor hervat ting van de arbeid uit. Ook de voormannen van de zogenaamde vaste arbeiders, die de technische installaties onderhouden, zullen een bijeenkomst houden waar zal voorge steld worden weer te gaan werken. Ge woonlijk sluit deze groep zich het laatst bij een staking aan en gaat zij weer het eerst aan het werk. Verscheidene honderden ar beiders uit de tabaks-sectie van de dokken, die een grote invloed uitoefenen, gaven hun afgevaardigden met grote meerder heid opdracht vóór hervatting van de ar beid te stemmen. Prins Bernhard heeft Vrijdagmiddag in Paleis Soestdijk een persconferentie ge houden over zijn reis naar Zuid-Afrika. Een zeer groot aantal journalisten was bij deze persconferentie tegenwoordig. Wij zien hier de Prins, geflankeerd door dr. F. A. de Graaf, zijn particulier secretaris (links) en dr. G. J. hammers, directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst. OOOOCOOOOOOOOCOOCOOOOODOOOOOOOOOOOOOC<X 5QOCOOOOOOOOOOOC Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur had de chauffeur van een kolenwagen kolen afgeleverd aan de Koud.enhornkazerne in Haarlem. De wagen was door de poort van de kazerne naar binnen gereden en de chauffeur wilde haar op dezelfde wijze laten terugkeren. De kiepbak stond evenwel nog overeind, zodat de wagen brokken maakte bij het verlaten van de poort. Ongeveer tien a twaalf meter van het poortje werd vernield. NEW YORK (Reuter) De Canadese UNO-afgevaardigde Johnson heeft in de politieke commissie medegedeeld, dat de Sovjet-Unie er mee heeft ingestemd dat Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Canada de resolutie indienen, waarin gevraagd wordt om hervatting van de vijf-mogendhedenbesprekingen over ont wapening. Johnson zei, dat de kloof tussen Oost en West op het punt van ontwapening nog wijd en diep is, hoewel de standpunten in de afgelopen weken wat nader tot elkaar gekomen zijn Hij voegde hieraan toe, dat twee van de vier wijzigingen die Visjinski had voorgesteld geheel en de twee andere gedeeltelijk waren aanvaard. Visjinski zei, dat, hoewel er slechts over eenstemming over de gang van zaken was bereikt, er toch van een belangrijk succes kan worden gesproken, hetgeen echter niet wegneemt, dat er nog vele hindernissen uit de weg geruimd moeten worden. Men dient echter geen twijfel uit te spreken aan de goede wil van de tegenpartij, zo zei hij. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis deelt mede, dat premier Mendès- France volgende maand een bezoek aan Washington zal brengen. Op 18 November zal hij lunchen met president Eisenhower, na een bezoek aan Canada. In diplomatieke kringen te Washington werd vernomen, dat Mendès-France naar New York komt als hoofd van de Franse UNO-afvaardiging. Er zou geen officiële agenda worden opgesteld voor de bespre kingen te Washington over alle interna tionale problemen van gemeenschappelijk Frans-Amerikaans belang. Men verwacht dat Mendès-France ook zal spreken over de organisatie van de Westeuropese Unie. Hij zou graag zien, dat de Amerikaanse militaire hulp aan de Europese landen via het controle-orgaan van de Unie gaat, maar de Amerikanen willen niet alle con trole op de verschaffing van de militaire uitrusting aan de Europese verbondenen verliezen. Bondskanselier Adenauer zal op 28 Oc tober te Washington aankomen. De Vereniging voor Dorpsbelang te g Zurich, een dorp in de Friese gemeente Wonseradeel, heeft van P.T.T. een ver- 3 zoek ontvangen pogingen te doen tot v 3 wijziging van de plaatsnaam. Het is gebleken dat heel wat post voor het 3 Friese Zurich in Zwitserland belandt. Post voor Zürich in Zwitserland onder- 8 o vindt, indien de afzender de umlaut 8 3 vergeet, soms vertraging, daar deze dan 3 3 een omweg via het Friese Zurich maakt, g 8 Bovendien is de plaatsnaam Zurich in 8 zovere fictief, dat geen enkele inwoner 8 g zijn dorp met deze naam betitelt. De g 8 Friezen noemen hun dorp Surch. Surch g g is een samentrekking van Suder-ich, 3 dat is Zuideroever. Hoe men er toe is g 3 gekomen deze Friese naam te vervor- 8 8 men tot Zurich, voor zover deze bedoeld 8 is als vertaling, is voor de Friezen een g 8 raadsel. 8 Afgaande op deze naam komen er 8 wel veel Zwitserse toeristen hun souve- 3 nirs kopenen dit voordeel weegt 3 wel op tegen het ongerief van de P.T.T. 8 vindt men in Zurich. 30C<XXXOOCOOOOCCC^^CDCOCDÜCOCCOCOOOOOOOOL - -ooooooooo PARIJS (A.N.P.) De Europese confe rentie van verkeersministers, hoofdkwar tier van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking, in het Chateau de la Muette, is geëindigd. De conferentie wijdde veel aandacht aan de kwestie van standaardisatie van het spoorwegmateriaal, welke van bijzonder belang wordt be schouwd. vooral omdat men in de nabije toekomst een gemeenschappelijk inkoop bureau hoopt te stichten. De conferentie stelde een lijst van vijf „waterwegen van Europese betekenis" op, die de steun van de regeringen verdienen: de Rijn-Main-Donau-verbinding, de kana lisatie van de Moezel, het waterbeheer van de bovenloop van de Rijn van de bron tot Bazel, verbetering van de Maas en de in ternationale verbindingen van deze rivier, en de verbeteringen van de verbinding tus sen Duinkerken en de Schelde. De harmonisatie van nationale en inter nationale vrachttarieven wordt aan het particuliere bedrijfsleven toevertrouwd voor de tijd van één jaar, na het sluiten van een intergouvernementele overeen komst inzake afschaffing van de bestaande beperkingen op de wilde vaart. De ministers verklaarden zich tevreden over de resultaten van de gemeenschap pelijke exploitatie van goederenwagons in de zogenaamde „Europa-pool" en zegden volledige steun toe voor een zo groot mo gelijke verdere ontwikkeling van dit systeem. Naar van de zijde van de N.E.S.B. wordt medegedeeld heeft de liquidatie-commis sie van de N.E.S.B., gezien het vonnis van het Haagse Hof tegen de N.E.S.B.-leiders P. v. Tienen en mr. J. Wolthuis, met alge mene stemmen besloten in afwachting van de beslissing van de Hoge Raad de bewe ging op te heffen en iedere activiteit te staken. GRIEKS KONINGSPAAR OP SOESTDIJK De Koningin en de Koning van Grieken land worden Zondagavond op paleis Soest dijk verwacht waar zij als gasten van de Koningin en de Prins tot -Maandagmorgen zullen verblijven. WENEN (Reuter) Het Hongaarse blad „Szabad Nep" heeft een overzicht gegeven van de situatie in de Hongaarse landbouw en veeteelt. Volgens het blad zijn de ge middelde opbrengsten te gering. De voor naamste oorzaak van de slechte cultivering is, dat de boeren „geen financieel belang" hebben, dat als prikkel kan dienen. Volgens het blad is de tekortkoming op het gebied van de veeteelt het grootst. Dit leidt tot een tekort aan natuurmest. Kunstmeststoffen zijn nog steeds zeer schaars. De aardappel oogst is slecht doordat de kwaliteit van de pootaardappelen slecht is. Landbouwproducten voor de industrie, als tabak en suikerbieten, geven betere resultaten te zien. De fruitoogst, in het bij zonder de druivenoogst, heeft sterk geleden van het slechte weer. De industrie heeft haar kwantum landbouwwerktuigen niet geproduceerd. Niet alleen machines zijn schaars, ook kleine producten als paarden hoefijzers en mestvorken. Het communistische blad oefent ook cri- tiek uit op het werk van de ministeries, bouw dragen. Buit: 1601,S0 en een pakje sigaretten In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is er ingebroken in een gebouw op het terrein van het Openbaar Slachthuis in Haarlem. In dit gebouw bevinden zich drie kan toortjes van vleeswarenfabrikanten. Men kwam binnen na het inslaan van een glas in-lood-raam. Uit het eerste kantoortje werd een pakje sigaretten vermist, uit het tweede een bedrag van 1.50 en uit het derde verdween uit een lade 1600. De nachtwaker ontdekte later, dat het raam geforceerd was en waarschuwde de politie, die onmiddellijk een onderzoek in stelde. Op de Friese Varkenmarkt ter hoogte van de Gonnetstraat zijn Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur twee personenauto's, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Amsterdam en een vertegenwoordiger uit Overveen, met elkaar in botsing gekomen. De botsing ontstond, doordat de vertegen woordiger uit Overveen bij het passeren van een truck met oplegger te veel naar links uitweek, zodat de Amsterdamse te genligger geen ruimte meer had. Beide auto's werden aan de vóoi-zijde zwaar be schadigd. Naar aanleiding van berichten over een verzoek van de Nederlandse Spoorwegen aan de regering tot verhoging der tarieven, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het op het ogenblik niet in de bedoeling ligt, hiertoe over te gaan. Een van de oceaan afkomstige storing nam gisteravond in de omgeving van ons land snel in activiteit toe en passeerde met flinke regenval en harde wind ons land. Op verscheidene plaatsen viel meer dan 10 millimeter regen. Op Schiphol werd tijdens de passage van het koufront zelfs onweer waargenomen. Onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, die op de storing volgde, kwamen vannacht na de regen flinke opklaringen voor. In tussen blijft de depressie-activiteit aanhou den. Een lagedrukgebied ten Zuiden van IJs land beweegt in de richting van Schotland. Het wordt voorafgegaan door een regen- gebied, dat vanmorgen tot Midden-Enge- land was doorgedrongen. In verband hier mede moet in de komende 36 uur tijdelijk regen verwacht worden en veel wind (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestanö 01 C *-i a rcS fl§ flS |2 1 2 w B 3 7 Helsinki regen Z -5 8 6 Stockholm regen Z -5 8 2 Oslo licht bew. windstil 2 0 Kopenhagen regen W -10 8 7 Londen zwaar bew. ZZW -2 8 0,3 Amsterdam zwaar bew. ZW -6 9 7 Brussel geheel bew. ZW -3 9 4 Parijs motregen ZZO -3 12 0,2 Bordeaux motregen windstil 15 1 Grenoble mist windstil 4 0 Nice onbewolkt NW -4 11 0 Berlijn zwaar bew. W -9 11 4 Fra nkfort nevel ZW -8 11 0,3 München zwaar bew. ZZW -4 8 1 Zürich nevel W -2 8 0 Wenen nevel W -2 8 2 Innsbruck zwaar bew. windstil 7 0 Rome licht bew. OZO -3 3 0 Warschau zwaar bew. ZW -7 9 0 Locarno zwaar bew. windstil 10 1 Neerslag laatste Srrrrrrctrrrrrrrrrrrrrry-rr-rTrrrr' 24 uur. REGEN EN WIND Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt 8 om 10 uur: 8 Overwegend zwaar bewolkt met nu 3 en dan regen. Krachtige en aan de kust 8 tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. 8 Weinig verandering in temperatuur. 3 24 October 8 Zon op 7.19 uur, onder 17.29 uur. Maan op 5.00 uur, onder 16.10 uur. 8 25 October g Zon op 7.21 uur, onder 17.27 uur. Maan op 6.09 uur, onder 16.26 uur. 8 Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan 8 Hoog en laag water in IJmuiden g Zaterdag 23 October g Hoog water: 1.24 en 13.50 uur. 8 Laag water: 9.27 en 21.40 uur. 8 Zondag 24 October Hoog water: 2.10 en 14.29 uur. 3 Laag water: 10.10 en 22.22 uur. 3 Maandag 25 October Hoog water: 2.46 en 15.01 uur. Laag water:; 10.46 en 22.59 uur. 8 iGCOCCOCCOOOOOOOOaOOOOCOCXXXXDOOOOOOOOOCOOOOOCOOwiOoacOex?

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1