DOUWE EGBERTS de half zware shag! KEIZER Haile Selassie Onze puzzle s SS 1 m 1 a m 8? Gebr. BEEKMAN Gramofoonplaten Agenda voor Haarlem Congresverkiezingen vervullen republikeinen met zorg Democratie ALPHENAAR Alle candidaten onder de parapluie van Eisenhowers populariteit Twee doden op overweg zonder knipperlichten m M m M M n „Als ze mij smeken, mag ik hen dan wegsturen?" Tape-recorder voor Heemsteedse school ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 SJORS en SJIMIV1IE In HAARLEM Auto 30 meter meegesleurd Vrijdag bracht 33000 in het laatje OP BEZOEK BIJ 45 Automobielbedrijven Eerste Nederlandse heilsoldaat overleden Magnetiseur stond terecht Rij van genezen getuigen Onderwijskwesties Mossel vaartuig zonk op IJselmeer Spreeuwen scheerden laag over duinen N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook O (Van onze correspondent in Washington) Op 2 November wordt in de Verenigde Staten het gehele Huis van Afgevaardigden opnieuw gekozen en bovendien ongeveer een derde van de Senaat. Deze verkiezin gen vallen tussen de grote tournooien om het presidentschap. De publieke belang stelling voor de „halfweg"-verkiezingen is minder groot dan voor de titanenstrijd, maar de politici weten drommels goed, dat hun trein bij halte half-weg gemakkelijk kan ontsporen. Vandaar de ongerustheid in het republikeinse kamp. Bovendien kan de uitslag van de tussenverkiezing grote in vloed hebben op de verkiezing van 1956. In zijn jongste redevoering heeft presi dent Eisenhower de Amerikanen opgeroe pen een Congres te kiezen dat in meerder heid republikeins is. Doet men dat niet, zo waarschuwde de president, dan ontketent men een .koude oorlog" in de binnenlandse politiek. Dan beheerst de ene partij het Witte Huis en daarmee de uitvoerende macht, terwijl de andere partij de wet gevende macht in handen zou krijgen. Als er twee chauffeurs aan het stuur komen te zitten, 7.0 merkte Eisenhower op, kom je in een greppel terecht. De democratische leider Adilai Stevenson antwoordde de vol gende d'ag met de opmerking, dat de repu blikeinse partij was gespleten en dat repu blikeinse senatoren vaak anders spraken dan hun president. In plaats van de ene olifaint, die het symbool is van de republi keinse partij, zag Stevenson twee van zulke dieren en als één man twee olifanten moet besturen, is de kans in een greppel te ra ken, even groot. Bij alle tussentijdse verkiezingen op één na heeft de onderliggende partij vooruit gang geboekt. Kennelijk was een aantal kiezers na de eerste twee jaar van een nieuw bewind' teleurgesteld en bovendien vervult de doorgaans markante figuur van de president bij die gelegenheden een min der belangrijke rol d'an bij de grote ver kiezingen. Eisenhower, die bijzonder gezien is, sleepte in 1952 verscheidene middel matige republikeinse candidaten mee. De republikeinse strategen zijn de mening toe gedaan dat alleen de president de partij er door kan slepen. Zij hebben hem overge haald meer redevoeringen te houden dan aanvankelijk in de bedoeling lag en die toespraken krijgen een scherper karakter dan Eisenhower doorgaans lief is. De pre sident tracht in het algemeen op hoog ni veau te blijven en te spreken over het pro- ADVERTENTTE Zondagmiddag, mor gen, arriveren de twee zéér populaire figuren uit 't weekblad Panorama, Sjors, voorzitter van de Rebellenclub, en zijn olijk negervriendje Sjimmie, in Haarlem, waar zij zullen optreden in 't Concert gebouw met hun specta culaire avonturen „Sjors en Sjimmie bij Ali Baba en de 40 Rovers". Het succes van beide knapen is overweldi gend; Zondag 10 October j.l. speelden zij voor een totaal uitverkocht Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Vanaf medio Juli j.l. tot op heden toe, bezochten méér dan 50.000 bezoekers(sters), jong en oud, in Ne derland, de Sjorsvoorstellingen. Bijzonder attractief is wel de Jeugdtalentenjacht (voor afgaande aan de Sjorsvoorstelling), waarbij 4 fraaie Cowboys- of Indianencostuums als prijzen beschikbaar worden gesteld. Boven dien wordt van de prijswinnaartjes een gra- mofoonplaat-opname gemaakt. En als de klap op de vuurpijliedere bezoeker(ster) ont vangt bij het toegangskaartje de originele „Sjors en Sjimmie-vlag" cadeau. De Sjorsvoorstelling vangt Zondagmiddag aan om 2 uur en zonodig wordt er nog een voorstelling gegeven om 4 uur. gramma va-n zijn partij. Ongaarne echter valt hij zijn politieke tegenstanders recht streeks aan. De democraten hebben een grote mate van verantwoord elijkheidsgevoel getoond in de laatste twee jaar en Eisenhower heeft het welslagen van zijn programma voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de tegenpartij. De republikeinse meerder heid in het Huis van Afgevaardigden is slechts mager en in de Senaat beschikten de republikeinen maar over de meerder heid van één stem. Vele voorspellers verwachten dat het Huis een democratische meerderheid zal krijgen en in de Senaat wordt het waar schijnlijk een dubbeltje op zijn kant. Voor en tegrn Voorspellen is gevaarlijk bij Amerikaan se verkiezingen. Wij zullen slechts opsom men welke feiten voor en welke tegen de republikeinen pleiten. Voor; Eisenhower is nog altijd in trek. Er is geen oorlog meer en de belastingen zijn verlaagd'. Bovendien, al is hier en daar een vrij belangrijke werkloosheid, er heerst nog steeds een grote voorspoed. Tegen: Ontevredenheid van de werklo zen, vooral in de auto-industrie. Ontevre denheid van een deel der boeren over ver minderde steun. Velen hebben de indruk dat de regering herhaaldelijk de grote in dustrieën heeft gesteund, bijvoorbeeld door te trachten de particuliere industrie op drachten te geven, die normaal zouden zijn toegevallen aan een staatsonderneming. Juist omdat de republikeinen zich zo on gerust maken, zullen zij in de weken die nog resten, alle verkiezingsmunitie ver schieten waarover zij beschikken. McCar thy is in een dermate moeilijke positie ge raakt, dat zijn artillerie op stal wordt ge laten, maar het thema van „communisme" klinkt niettemin luide. Zevenduizend on- betrouwbaren zou de regering aan de dijk hebben gezet. Dat lijkt een indrukwekkend getal, maar evenals in het verleden weigert de regering tot dusverre mede te delen in welk opzicht deze mensen onbetrouwbaar waren. Men wekt graag de indruk d'at zij communistische sympathieën hadden of communist waren, doch in vele gevallen heeft men ook lieden ontslagen wegens dronkenschap, slecht zedelijk gedrag, enz. De bel heeft geluid voor de laatste ronde, Op 2 November valt de beslissing. Gistermiddag om half vier is op de on bewaakte spoorwegovergang te Breezand (Noordholland) een personenauto met twee inzittenden, door een trein uit Den Helder gegrepen. De wagen werd een dertigtal meters meegesleurd en de beide inzitten den waren op slag dood. De slachtoffers zijn de heren T. Vlaar, 38 jaar, gehuwd en vader van een kind en de 30-jarige C. van Oorschot, ongehuwd. Beiden zijn afkomstig uit Anna Paulowna. Die diesel-electrische trein, die om 15.15 uur uit Den Helder vertrok en om 15.55 uur in Alkmaar had moeten aankomen, heeft een uur vertraging gehad. De trein waarvan alleen maar een der koppelingen was gebroken, kon op eigen kracht de rit naar Alkmaar voortzetten. Twee treinen tussen Den Helder en Alkmaar heeft men, in verband met de versperring van de baan, moeten laten uitvallen. Omstreeks half vijf was het enkel spoor baanvak vrij. De overweg is niet door een zgn. knipperlicht-installatie beveiligd. Voor de actie Vluchtelingenhulp is op giro 5100 Vrijdag bij het comité f 33.000. binnengekomen. Het totale bedrag is daar door gestegen tot f 390.000. ADVERTENTIE In de eerste week van November zal Zijne Majesteit de Keizer van Ethiopië een officieel be zoek brengen aan ons land. Libelle zond een speciale ver slaggever naar Addis Abeba, wie het gelukte toegang te verkrij gen tot het keizerljjk paleis en Zjjne Majesteit een exclusief in terview af te nemen. In het nummer van 30 October leest U zijn hoogst interessante, zeer persoonlijke indrukken van dit gesprek. Een aantal foto's, by die gelegenheid gemaakt in de werkkamer van de Keizer en in diens paleis, maken deze bijzon dere reportage extra boeiend. Ongeveer tegeljjk met de hoge bezoeker arriveert in Nederland een andere buitenlandse gast van internationale faam: de Iers- Nederlandse filmster AUDREY HEPBURN, het Arnhemse meisje hoogst interessant gesprek dat weet wat zij wil. Uibelle van 30 October brengt haar ont hullende levensverhaal. Administratie Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. ZATERDAG 23 OCTOBER Gebouw H.K.B.: Cabaretavond H.H.V., 8 uur. Stadsschouwburg: „Een zomer smeult tot as", toneelgroep „Theater", 8 uur. Mi nerva: ,.De man met de wassen beelden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Taza. zoon van Cochise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Easy to love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De blauwe diamant van de Maharadja", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. „Kiss of death", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 OCTOBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: W. Dubbel dam, 10 en 5 uur. Concertgebouw: „Sjors en Sjimmie", 2 en 4 uur; Revue van topstars" 8 uur. Stadsschouwburg: „Peer Gynt", toneel groep „Theater", 8 uur. Minerva: „De kip met de gouden eieren", a. lt., 2 en 4.15 u. „De man met de wassen beelden", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „Taza, zoon van Cochise", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili", alle leeft.. 11 uur; „Easy to love", alle leeft.,, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De blauwe dia mant van de Maharadja", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moederlied", 14 jaar, 11 uur. „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle dui vels", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 25 OCTOBER Minerva-theater: Afscheidsvoorstelling Henriëtte Davids, 8.15 uur. Concertgebouw: Muzikale show, 8 uur. Cultura: Lezing met kleurenfilms over vervoersmogelijkheden naar Canada, Australië, Amerika en Zuid- Afrika, 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „Easy to love", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vlam en de pijl". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: From here to ternity", 18 jaar, 1.45,, 4.15, 6 45 en 9 15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 2 7 en 9.15 uur. Dit keer bestaat on ze wekelijkse puzzle uit een kryptogram, een iets moeilijker prijsvraag dus, waar bij men wel bijzonder scherp op de om schrijvingen van de gevraagde woorden dient te letten. Zoals de ervaren puzzelaars waar schijnlijk weten dient men bij het zoeken naar de oplossing al lerlei klippen te om zeilen; men kan de letters door elkaar zetten, men kan een zinnetje iets anders lezen, kortom er zijn talloze mogelijkheden. Om u een handje te helpen geven wij de oplossing van 7 hori zontaal, waarbij men na enig nadenken toch tot de conclusie kan komen, dat „met deze schaal (kom) tweemaal een vrucht (komkommer) be gint." De omschrijvingen zijn: Horizontaal: 1. Slag achterstevoren om steenkool te dragen. 4. Gaat voort met kracht en ijver. 6. Ook in Engeland is het weer best. 7. Met deze schaal begint tweemaal een vrucht. 9. De meester, die hier achter komt, maakt dit tochtje te paard. 11. De derde in plaats van de elfde letter zou van dit voertuig een Engelse auto maken. 13. van een toren zult u dit niet afbijten. 15. Ons aller Tante gaat de verkeerde kant op. 17. Wijst een overeenkomst tussen twee met elkander vergeleken zaken aan, zegt Van Dale. 19. Het lot draait rond. 21. Als A. achter verkeerd bier komt, krijgt men een gewezen Russische mi nister te zien. 23. Als de kop van pluimvee verandert, is het ziek. 25. Het kruintje van de sinaasappel is een menselijk litteken. i 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 V 18 20 21 22 21 I 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 55 36 37 $9 40 41 42 43 44 46 A8 49 50 Herinnert u zich de laatste revolutie in Guatemala nog, die zeker niet de laatste is? Weet u nog dat kolonel Armas in op stand kwam tegen president Arbenz omdat kolonel Armas zo hoog nodig de democratie moest redden? Nou, daar was u het natuurlijk helemaal mee eens nietwaar? Net als mijnheer Foster Dulles die net als u en ik voor de democratie en meneer Armas en tegen de dictatuur en meneer Arbenz was. En toen meneer Arbenz was weggejaagd en meneer Armas, de democraat in het presidentiële zadel zat toen riepen u en meneer Dulles luide en blijde uit; „Lang leve president Armas, evviva de democra tie!" Nu heeft president Armas verkiezingen gehouden. Dat wil zeggen hij heeft de men sen laten stemmen over deze ene vraag: „bent. u voor of tegen mijn regime?" Stem hokjes en gordijntjes is allemaal veel te ingewikkeld en waarom, zegt meneer pre sident Armas, zouden wij mijn lieve Gua- temalanen al die last aandoen met papier en potlood? Daarom is er mondeling gestemd. Ik roep „leve de democratie, viva el de- mocracia". Meneer Arbenz was zoals u weet communist en totalitariër en dictator. Als HIJ zo had laten stemmen dan hadden u en meneer Dulles gezegd: „Wat een dicta toriale schurk! stel je voor, geen geheime stemming, dat is nog Russischer dan Rus sisch. Wég met Arbenz!" Maar nu even helemaal serieus: ik kan mij met de mij aangeboren bescheiden heid niet voorstellen dat meneer Foster Dulles zoveel dommer is dan ik en dat hij niet even duidelijk een democraat ziet als hij er een tegenkomt. En dat hij werkelijk in de mening verkeert dat er in Guatemala iets veranderd is door de revolutie. Misschien denkt de United Fruit Com pany dat wèl. Maar ministers zijn toch geen bananen- kooplui? ELIAS 28. Zij, die gingen sterven, groetten zo de keizer. 29. D.O.S. Rome? 30. De geestelijke vader van de familie Doorsnee brengt opschudding in een vacantieoord. 31. Deze vorst komt in November. 33. Ga niet verder, uw hele tas ligt door elkaar. 34. Zo glad als de vis, die achter het land bouwwerktuig gaat. 36. Wordt donker brood van deze vis ge maakt? 38. Deftige eenheid van tijd. 39. Betaal gemeenzaam met tegenzin de soms wel zo genoemde arts. 40. Gymnastische oefeningen zonder hoofd in vazen. 43. Verleden tijd van bekende kleinkun stenaar. 44. Als deze oude dame verward is, wordt zij communistisch staatshoofd in Chi na. 45. Als deze jongen gevolgd wordt door een andere jongen komt er een mecha nisch mens tevoorschijn. 47. Deze aanzienlijke omvang ontstaat, als ADVERTENTIE Gemaakt voor Europese wegen Ruim snel zuinig. 115 Km. 4 a 5 personen. Verbruik. I 15. Vraagt demonstratieI HAARLEM - Telefoon 14160 BLOEMENDAAL - Telefoon 22165 In Amersfoort is Vrijdag op 88-jarige leeftijd overleden de kolonel van het Leger des Heils Gerrit Jurriaan Govaars, de man die in 1887 als eerste de Leger des Heils- arbeid in ons land heeft aangevat. De heer Govaars is gedurende korte tijd Gerefor meerd onderwijzer geweest. Op 26 Februari 1886 maakte hij kennis met William Booth. Zij werkten samen in de gevaarlijkste achterbuurten van Londen, zoals Lime House en White Chapel, waar „Jack the Ripper" opereerde. In 1887 werd de heer Govaars tot luite nant van het Leger des Heils benoemd. In Mei van dat jaar begon hij in het ge bouw „Emmanuel" aan de Gerard Dou- straat te Amsterdam de leger des heils- arbeid. men een Amerikaans jochie omdraait. 49. Aan het eerste deel zou men denken, dat het een Duitse eed is. 50. Dit voorvoegsel is van Duitse her komst, het is dan ook heel oud en ijzer houdend. Verticaal: 1. Een illegale organisatie sluit een schaap in: het eindigt met een groot ongeluk. 2. Het is teer, maar u kunt er alles van maken: gesteente, een Frans eiland en een bijbelse naam. 3. Hij zet thee met een kleverige vloei stof en maakt er de schutting mee zwart. 4. Geit aan kin? 5hier en niet verder. 8. Deze Brabantse plaats ontstaat uit een verwarring bij een noodsein. 10. Is Duits. 11. K is niet dood, hij blijft plakken. 12. Zet Ria recht om de naam van dit gebouw in Amsterdam te vinden. 14. Andere dwazen. 15. Horizontaal 17 tot groente gemengd. 16. Een Griekse god op een Italiaans eiland maar daar nu maar eens een pastoor van. 18. Laat u niet strikken door dit werktuig van een cowboy. 20. Het is geen schande als u dit niet vin den kunt, maar het is het wel. 21. De helft van een vrucht is de straf der verbanning. 22. Zo sal alles kom, om met Paul Krüger te spreek. 23. Omgekeerd zou Tante de kool niet waard zijn. 24. Deze recherche was rap na de bevrij ding. 26. Hierlangs weg! 27. Omgekeerd is het even leuk, als u het maar hebt. 32. Geef het voormalig eiland een kop en het blijft drijven. 35. Een van 14 verticaal op het dak. 37. Keer een insect om en vlak ermee. 38. V.N. 41. Begin snel als u dit ontvangtoestel wilt hebben. 42. Een godsdienst in hoog aanzien is een uitbouw. 44. Iep. 46. Smeekte een kuip. 48. Nooit! roept dit meisje in het Duits als men haar doorelkaar schudt. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5. en 2.50 dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. De 52-jarige magnetiseur E. F. uit Ber kensou de, die op 16 Maart in hoger beroep voor de Rotterdamse rechtbank terecht heeft gestaan, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde en werd veroor deeld tot zeven geldboetes van 50 of tien dagen hechtenis, heeft thans opnieuw terechtgestaan wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Een reeks patiënten met een reeks van kwalen, die of door F. genezen waren of aanzienlijk ver minderd, kwamen getuigen. Ongeveer twaalf mensen waren het, met de meest uiteenlopende ziektegevallen. En of het nu asthmapatiënten waren, lijders aan exzeem of een maagzweer, mensen met verhoogde bloeddruk of rheumatiek, in alle gevallen was, zo verklaarden Zij eensgezind, ver betering opgetreden, zo niet algehele ge nezing. „Als de mensen steeds maar komen vra gen, smeken, of ik hen wil helpen, kan, ja mag ik hen dan wegsturen?", vroeg F. „Ik kan óók op een andere manier mijn brood verdienen." Desgevraagd vertelde hij ook over de financiële kant van de behandelingen. Hij had geen vaste tarieven, maar liet de men sen betalen naar draagkracht. Konden zij niets missen, dan behandelde hij hen pro deo. Ook zei hij, dat het wel gebeurde, dat doktoren, die bepaalde patiënten opgaven, deze naar hem toe stuurden. Het 3-jarig zoontje van mevrouw M. de B.—R. uit Waddinxveen, die door de mag netiseur van een steeds ernstiger geworden exzeem was afgeholpen, nadat de artsen geen succes hadden gehad, werd door de ambtenaar van het O.M. zeer interessant geacht, want „dit kind is op een leeftijd, dat het nog niet psychisch beïnvloedbaar is." Hij vroeg aanhouding van de zaak om enige huidspecialisten als getuigen-deskun- digen te kunnen dagvaarden. Ondanks verzet van de raadsman, die een requisitoir verlangde, werd de zaak aangehouden. Het R.K. parochiaal kerkbestuur heeft bij B. en W. van Heemstede een verzoek in gediend om een subsidie voor het aanschaf fen van een tape-recorder met tien bijbe horende banden, een negental schrijfmachi nes, een twaalftal opklapbare wandtafel tjes, drie schrijfmachinetafeltjes, vijftien stoelen en wandverlichting. Ten aanzien van de aanschaffing van een tape-recorder met banden delen B. en W. mede, dat deze ook voor de school vele nut tige diensten kan verlenen. Bijzondere voordrachten en lessen, waar naar met het oog op het lesrooster niet al le klassen tegelijk kunnen luisteren, kun nen worden opgenomen en nu in de ene klas en dan in een andere klas worden weergegeven. Op deze wijze kunnen onder meer litteraire radio-uitzendingen, buiten gewone gebeurtenissen op nationaal, inter nationaal of kerkelijk gebied ter kennis van de leerlingen worden gebracht. Verder kun nen de leerlingen met behulp van een tape recorder de juiste uitspraak van vreemde talen en een juiste niet-dialectische uit spraak van de eigen taal leren. B. en W. verzoeken de raad om aan het college van gemachtigden van de school voor buitengewoon lager onderwijs, verbon den aan de inrichting van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte „Meer en Bosch" in Heemstede, ten behoeve van de te bouwen drie houten schoollokalen met ingang van de datum van ingebruikneming een huur- vergoeding toe te kennen. Voorts raden B. en W. de raad aan om aan de stichting „Het Haarlems Avond lyceum", gevestigd te Haarlem, en aan de vereniging „Christelijke Kweekschool voor onderwijzeressen bij het kleuteronderwijs", eveneens te Haarlem, te rekenen met in gang van 1 Januari 1954 ten behoeve van de uit Heemstede afkomstige leerlingen tot wederopzeggens een subsidie uit de ge meentekas toe te kennen. Gisteravond is op het IJselmeer het mos selvaartuig YE 64 vergaan. De uit vier le den bestaade bemanning kon worden ge red. Vijf schepen op weg van de Groninger Wadden naar Yerseke met mosselzaad, vertrokken Vrijdagavond zes uur uit de Margriethaven te Lemmer om naar Enk huizen over te steken. Halverwege raakte de zwaar afgeladen YE 64, schipper Schu- rer, door het onstuimige weer in ernstige moeilijkheden. Dat werd opgemerkt door de YE 88, die de vier man aan boord van de YE 64 kon overnemen. Kort daarop is de YE 64 gezonken. De YE 88 is naar Lem mer teruggekeerd. ADVERTENTIE His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Decca, enz. KRUISWEG 4.9, HAARLEM. De Vogeltrek Gisteren hield de vogeltrek nog de hele morgen aan. Na acht uur trokken de. vin ken nog in breed front over, van het strand tot over de hele breedte van het duin. Ook de vinken in de troepen onderling vlogen op ruime afstand van elkaar. Later, na negen uur, werden het weer compacte groepjes, die na tien uur nog kleiner wer den. Na twaalf uur vlogen er nog maar- enkele vogels langs. Ook de trek van spreeuwen hield bijna de hele ochtend aan tot half 12. Ongeveer elk kwartier vloog er een troep spreeuwen voor bij, waarvan de grootste troep, ruiim 600 vogels, om kwart voor negen passeerde. Zij vlogen laag over het duin met grote snelheid. Daarna passeerden geregeld groepen van ongeveer twintig vo gels. Ook vanmorgen kwamen weer spreeu wen langs en nu in grote troepen. Zij be gonnen om kwart voor acht pas te trekken, een kwartier vroeger dan gisteren. Aan de kop van de Zeeweg werd van 78.30 uur 3700 spreeuwen geteld in 14 troepen. Door de straffe West-Zuid-Westen wind vlogen de vogels laag door de duin valleien en volgden het relief van het ter rein. Deze aantallen spreeuwen hadden wij in 1953 veertien dagen eerder. Evenals gisteren vlogen de vinken over een brede strook, evenwijdig aan de kust, zodat de post van de Zeeweg en de post op het Kopje bij het Brouwerskolkje een even groot aantal geteld hebben. Beide een 500 vinken. Na 8 uur zette de trek gestadig voort. Aan de kust passeerden verder 40 sijsjes, enkele groenlingen en graspiepers, 1 roek en 1 sperwer. In het binnenduin kwamen nog 64 spreeuwen, 7 veldleeuweriken, .9 graspiepers, 2 zanglijsters, 9 koperwieken, 8 groenlingen en 2 ringmussen voorbij. ADVERTENTIE Tel K 2500 - 15597 en 19057 De nieuwe officier van justitie in het arrondissement Alkr aar, jhr. mr. A. Rei gersman, is onder grote belangstelling van leden van de rechterlijke macht en van de balie in een plechtige zitting geïnstalleerd.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5